Tinbaggermolen „Kantoeng" omgeslagen 1 DAG Nabij vuurtoren Eddystone. Noodlottige twist in Hoofddorp Koopman door 18-jarigen jongen ernstig gewond De man in kleuren. gratis koopen Hei Bekuftijkste 54e 'Jaargang No. 16474 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 8 Maart 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie; P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 10.25, per maand 11.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05. p. maand f 0.22. p. 3 mnd. f 0.65, franco p. post f 0.72ï4 Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels J 1.75, elke regel meer J 0.35. Reclames /0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer i 0.15. hoofd rubriek. Onze Groentjes zie Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnésl Levenslange ongeschiktheid J 2UUU.overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet of oog ƒ200.—, beide leden duim ƒ100.—, één lid duim ƒ50.—, alle leden wysvmger één of twee leden wijsvinger ƒ25.—, alle leden anderen vinger 15.—één of twee leden anderen vinger f 5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk ƒ15.—. polsbreuk f15-— Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN HAARLEM, 8 Maart. Dansende Kunstcritici. De gouwleider van Franken, Julius Streicher befaamd als kampioen-anti-semiet, blijkt ook op ander gebied tot zonderlinge daden in staat. Niet voldaan met de temming van de Duitsche kunstcritici, die hen tot „kunstbe schouwers" heeft teruggebracht, is hij over gegaan tot een heele rare vertooning in een schouwburg te Neurenberg. Hij heeft daar namelijk de kunstcritici, oude en jonge, ge dwongen een soort revue-dans op het tooneel uit te voeren, terwijl de meisjes van het ballet hen zaten uit te lachen. Volgens de Tel., die over het geval schrijft, waren ze uitgelaten van pret en men kan dat dan ook veilig aan nemen. Julius Streicher hield later een rede, waaruit bleek dat hij het standpunt huldigt dat degeen die kunst critiseert ook in staat moet zijn zelf de prestaties der beoordeelden te verrichten. Deze gedachte is niet bepaald nieuw. Velen onzer hebben haar in hun jeugd gekoesterd. Zij is dan ook erg eenvoudig en ligt vlak voor de hand. Maar ik geloof dat de meeste men- schen al heel spoedig van dit oppervlakkige oordeel terugkomen als zij eenmaal wat meer inzicht in de zaak zelf en in de menschen ge kregen hebben. Het is heelemaal niet zoo een voudig. Met zijn optreden heeft Streicher wel een aantal revue-danseresjes aan het lachen gemaakt, hetgeen overigens gemakkelijk ge noeg is en geen bijzondere verdienste inhoudt, maar de Kunst heeft hij er niet mee gediend. De man heeft buitendien blijkbaar vergeten, zijn eigen theorie op zichzelf toe te passen. Hij critiseerde de kunstcritici. Dus moest hij volgens zijn stelling bevoegd zijn, hun be kwaamheid en hun werk te evenaren Maar dat is alleen maar een klein gebrek aan logica in zijn optreden. In zijn ijver ter bescherming van revuedanseressen tegen cri- tiek heeft hij alleen maar vergeten, dat er meer critiek in de wereld bestaat en dat hij zelf zich daar ook nogal sterk aan overgeeft. De aanvechtbaarheid van zijn stelling is evenwel van meer belang. De voornaamste grond ter weerlegging ervan ligt in het feit, dat men de belangen der Kunst op verschil lende wijzen dienen kan: als scheppend kun stenaar, als uitvoerder van deze scheppingen, als beoordeelaar. Alle drie vormen vereischen, wil men ze met Bevoegdheid en dus met suc ces uitoefenen, zeer veel studie en voorberei ding. Niemand zal evenwel van den componist of den tooneelschrijver eischen dat hij tevens een groot uitvoerend kunstenaar is. Dat is wel eens voorgekomen, maar slechts bij uitzonde ring. Evenmin kan van den criticus zooiets gevergd worden. Is deze een bevoegd man, zooals zeer vele critici zijn, dan beteekent dat niet alleen dat hij een langdurige en diep gaande studie van de litteratuur op zijn spe ciale gebied achter den rug heeft, maar ook dat hij ontzaglijk veel op dat gebied heeft ge zien en gehoord en daarmee zijn gave tot be oordeeling en vergelijking ontwikkeld. Is hij tooneelcriticus dan zal hij, omdat zijn natuur lijke aanleg en beïangstelling hem daartoe ge dreven hebben, zelf wel als auteur en wellicht ook als acteur zijn opgetreden, maar voor zijn beoordeelaarschap is dat alleen in zooverre van. belang, als hij er de moeilijkheden van het métier door begrijpen en op haar juiste waarde schatten kan. Hetzelfde geldt voor den muziekcriticus, die meestal zelf musicus zal zijn maar daarom nog geen groot compo nist of uitvoerend kunstenaar behoeft te zijn. Hij moet het vak kennen met al zijn moei lijkheden, dat is de hoofdzaak. In die kennis zal de criticus, waar het de litteratuur betreft, gewoonlijk ver uitsteken boven de kunstenaars. Dat is geen wonder, want zij missen den tijd en de gelegenheid om zich zoo te verdiepen in al de veelzijdige aspecten van de Kunst die zij dienen. Zij hebben een ander beroep, dat andere eischen aan hun dagelijksche activiteit en belangstelling stelt- Hen tot critici aanstellen zou in verreweg de meeste gevallen dan ook geen goede re sultaten geven. Behalve dat de meesten de gave-van-de-pen zouden missen, die voor den criticus een logische vereischte is, zouden zij ook niet de uitgebreide kennis der litteratuur en de groote beoordeelings-geschiktheid be zitten, die zijn studie en ervaring hem be zorgd hebben. Ik zeg alweer: behoudens uit zonderingen. Ook loopt men bij den kunstenaar als be oordeelaar een zeer groot gevaar voor het op treden van jalousie-de-métier. Ik wil natuur lijk niet beweren dat critici vrij zijn van men- schelijke zwakheden en dat hun onpartijdig heid te allen tijde boven allen twijfel verheven zal zijn geen mensch ontsnapt aan de men- schelijke fouten maar het staat voor mij vast dat de ervaren criticus het best geschikt ps om te critiseeren evenals de uitvoerende De vier runners gered. Molen door Kevigen Oosterstorm lek geslagen. Bij den Internationalen sleep dienst Smit Co., te Rotterdam en bij de directie, van de werf Gusto in Schiedam, zijn berich ten ingekomen, dat de tin baggermolen „Kantoeng", op weg naar Ned.-lndië Zondag avond om 9 uur bij den vuur toren Eddystone is omgeslagen en vergaan. De runners, die zich aan boord van den baggermolen bevon den, zijn gered. Zondagmiddag om een uur seinde de kapitein van de „Humber", een der beide sleepbooten welke de „Kantoeng" naar Banka zouden brengen, dat er tengevolge van een zwaren Ooster storm in het achterdek van de „Kan toeng" lekkage was gekomen. De „Kantoeng" bevond zich op dat oogenblik 16 mijl Zuid-Zuidoost van de vuurtoren Eddystone, en zou trachten de haven van Plymouth binnen te loopen. Uit de verdere berichten bleek, dat de runners, die zich op het achterdek bevonden, geen gelegenheid hadden de pompen te bedienen en Zondag avond 9 uur seinde de kapitein van de „Humber" aan zijn kantoor te Rotter dam, dat de „Kantoeng" drie mijl bin nen den vuurtoren van Eddystone was omgeslagen. De runners konden gered worden en werden door de sleepboot „de Schelde" aan boord genomen. Dat er geen slachtoffers te betreuren zijn, vindt zijn oorzaak in de omstandigheid, dat de bemanning het ongeluk zag aankomen en zich op alles had kunnen voorbereiden. kunstenaar het best geschikt is om kunst uit te voeren. Streicher heeft blijkbaar ook niet bedacht, toen hij zijn smakelooze vertooning op touw zette, dat ieder mensch in zijn leven en werk behoefte heeft aan critiek, waarmee hij vaak zijn voordeel doet al erkent hij dat niet openlijk en dat giegelende revuedanseresjes wel de beste objecten waren omde non sens van zijn theorie te bewijzen. R. P. Verbreeding Raambrug. Kosten 19.625. Nader wordt uit Rotterdam gemeld: Naar kapitein B. 't Hart aan de directie van L. Smit en Co's Internationalen Sleepdienst heden heeft geseind, is de „Kantoeng" in derdaad gezonken. De sleepbooten zoeken de omgeving af voor eventueel drijvende materialen. Wanneer zij niets van belang mochten vinden keeren zij hedenmiddag naar huis terug. Over 2 a 3 dagen kunnen de „Humber" en de „Schelde" in de eigen haven van L. Smit en Co's Internationalen Sleepdienst verwacht worden. „De Kantoeng". De Kantoeng, welke gebouwd is op de werf Gusto te Schiedam heeft 2 millioen gulden gekost. Het gevaarte had een gewicht van 3.500 ton, terwijl de afmetingen waren 67.50 meter leng te, 20 meter breedte en een diepgang van 3'.80 meter. Het vaartuig was in buitengewoon korten tijd gebouwd, hetgeen zijn oorzaak vond in 't feit, dat voor het transport naar Indië reke ning moest worden gehouden met de moeson- condities in den Indischen Oceaan. Hiervoor was het noodig, dat het transport niet later dan begin Mei te Aden zou aan komen. Men had gerekend, dat het transport onder normale, omstandigheden met een gemiddel den voortgang van 3 1/2 a 4 mijl zou geschie den, terwijl voor het geheele traject circa 3 a 4 1/2 maand gemoeid zou zijn. Het vaartuig, dat met een staaldraad van 520 meter aan de sleepboot was verbonden, was door 4 runners bemand. Het transport was Donderdagmorgen 4 Maart om kwart over tien onder groote be langstelling vertrokken met bestemming Banka, en passeerde Vrijdag Dungeness. Ameiikaansche Glasbrillen zijn sierlijk en onopvallend. De allerlaatste modellen bij KEIP de vakopiicien. Gi. Houtstraat naast Luxor De jeugdige dader bekent In vlaag van woede gehandeld Wij hebben reeds medegedeeld, dat he' bedoeling is de Raambrug te verbreeden. B, en W. vragen daarvoor een bedrag vai. f 19.625 aan den Raad. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur ontstond in een woning aan het Mod derpad te Hoofddorp een ernstige woordenwisseling tusschen den 45- jarigen bewoner P. v. D. en den 1814- jarigen zoon van diens huishoudster J. J. P. De jongen wond zich daarbij zoo op, dat hij Van D. met een dolk mes eenige steken in schouder en rug toebracht, zoodat deze in zorgwekken- den toestand naar de St. Johannes de Deo te Haarlem moest worden overge bracht. Het slachtoffer stond te Hoofddorp minder gunstig bekend en ging zich herhaaldelijk te buiten aan het gebruik van sterken drank. Dit was ook de reden, dat zijn echtgenoote enkele jaren geleden met de kinderen de echtelijke woning verliet. Ook met de huishoudster, die daarna bij Van D. haar intrek nam, had hij voortdurend ruzie. Dit werd tenslotte zoo hevig, dat hij de vrouw enkele weken geleden met haar heele meubilair op straat zette, waarop zij naar Haarlem trok. Doch dat scheen Van D. ook niet te bevallen, want in de woning, die de vrouw in Haarlem gehuurd had. zocht hij haar herhaaldelijk op. Zaterdag had de vrouw zich weer naar Hoofddorp begeven, om op haar beurt Van D. te bezoeken. De 18-jarige zoon van de vrouw, J. P. P., kon zich daarmee niet vereenigen en reisde zijn moeder na, om haar te bewegen, naar Haarlem terug te gaan. De vrouw had echter weer vrede gesloten met Van D. en zei haar zoon dat zij weer bij deze zou gaan wonen. De jongen ontstak daarover in woede en gaf zijn moeder een klap in het gelaat. Hierop ontstond tusschen den jongen en Van D., die het voor de vrouw op nam, een vechtpartij. Van D. wist zich los te rukken en vluchtte naar de achter de woonkamer gele gen slaapkamer. De jongen had inmiddels een groot dolkmes te voorschijn gehaald, dat hij even te voren bij een der buren had gekocht en trad met dit mes in de hand de slaapka- Het woord is aan Mme. Swetchine: Zij die veel geleden hebben zijn als zijdie vele talen kennen: zij hebben geleerd allen te verstaan en worden door allen verstaan mer binnen, waar Van D. hem met een Indi sche klewang stond op te wachten. Opnieuw ontstond een vechtpartij, waarbij Van D. zich bukte, om te trachten den jongen te „scheppen". De jongen maakte van deze ge legenheid gebruik om Van D. verschillende malen met den dolk in het hoofd en den rug te steken. Gelukkig waren de meeste steken te hoog gericht, zoodat zij op het schouder blad afgleden, doch een der steken heeft toch een long geraakt. Van D. zakte hevig bloedend in elkaar, waar na de jongen zich in dolle woede op zijn slachtoffer wierp. Op het geschreeuw van de vrouw kwam een woonwagenbewoner toesnel len, die de vechtenden wist te scheiden. Van D. vluchtte door het venster van de slaapka mer en strompelde hevig bloedend bij buren binnen, die onmiddellijk de politie waar schuwden en geneeskundige hulp inriepen. Deze laatste bleef vrij lang uit, daar de Hoofddorpsche geneesheeren afwezig bleken te zijn, zoodat men de komst van dr. van H. uit Nieuw Vennep moest afwachten. De wijk zuster uit Hoofddorp had inmiddels de eerste hulp verleend en na door den geneesheer te zijn verbonden werd het slachtoffer in zeer ex-nstigen toestand per ziekenauto naar de St. Johannes de Deo te Haarlem overgebracht. De jongen werd onmiddellijk door de politie van Hoofddorp in arrest geseteld en legde een volledige bekentenis af. Het dolkmes, dat hij na het plegen van de daad in een sloot gewor pen had bleek hij enkele oogenblikken tevoren bij een bewoner van het Modderpad te hebben gekocht. Toen deze hem er op wees dat het een verboden wapen was, had de jongen ge antwoord: „Ik heb het maar een oogenblikje noodig!" De jeugdige dader verklaarde, dat hij in de bestaande ongeoorloofde verhouding tusschen Van D. en zijn moeder niet had kunnen be rusten. Hij was naar Hoofddorp gekomen, om haar te overreden, weer naar Haarlem teru}. te gaan. Daar hij echter wist, dat Van D. een klewang in huis had, had hij den dolk ge kocht om zich zoo noodig te kunnen verdedi- gen. De jongen zal morgen ter beschikking worden gesteld van de Justitie te Haarlem. Het gebeurde wekte uiteraard in het rustige Hoofddorp Zaterdagmiddag groote beroering en ook Zondag, toen aanvankelijk het gerucht de ronde deed, dat het slachtoffer reeds zou zijn overleden, voi-mde deze gebeurtenis het onderwerp van menig gesprek. Hoewel de toestand van de gewonde zeer ernstig is. is er volgens onze laatste informa ties geen direct levensgevaar meer. Waar ech ter een der longen getroffen is. bestaat er na- tuui-lijk nog kans op complicaties. Er bestaat echter thans gegronde hoop, dat men er in zal slagen, den patiënt in het leven te houden. (De New Yorksche kleermakers hebben een show georganiseerd, die een -pleidooi moest zijn voor veel kleuriger heerenkleeding). Kleuriger kleeding voor den man, Dat is het Amerikaansche plan, Zult gij die dragen en vei'dragen? Nee, zeg ik, mannenbroeders, nee, Wij doen niet aan dien opzet mee. Als men om onzen steun komt vragen. 'k Zeg niet dat het niet mooi zou staan, Als gij hx kleuren rond zoudt gaan, Als rose, lila of oranje. In zacht zeegroen of hemelsblauw, In plaats van zwart of bruin of grauw. Maar ik voel niets voor die campagne. Kleur past bij onze forsche lijn En zou voor ons opwekkend zijn, Zij zou ons leven zelve kleuren, Gaf glans aan werkplaats en kantoor. Zelfs 't stadsbeeld werd er fraaier door. En toch moet het maar niet gebeuren. Want er is nog een andre kant, Vóór alles is de man galant, Dat hoef ik nauwlijks te vertellen; Al valt ons dan het offer zwaar. Wij mannen willen toch, nietwaar. De vrouw niet in de schaduw stellen. Contingenteering ruw- en wit- suiker wordt opgeheven. Naar wij vernemen zullen de contin- genteeringen van ruw- en van wit- suiker binnen korten tijd worden op geheven. Hoeveel behang U ook koopt op dien éénen dagU krijgt Uw bestede geld gehéél tei-ug! In MAART houden wij een gratis koopdag. Zaterdag 3 April wordt bekend gemaakt welke dag het ge weest is. Wilt U dat gelukje treffen? Koop Uw behang dan bij H.M.Bakket^Gen.Cronjestr.lSS^el.ïlóS? (Adv. ingez. Med.) De Spaansche burgeroorlog: Valencia kon digt voedselrantsoeneering af. pag. 4 Aan de Fransch-Spaansche grens is in een trein een boni ontploft. pag. 4 Léon Blum acht het economisch herstel in Frankrijk bereikt. pag. 4 Ir. de Kok en Schmidt Crans zijn Zondagmid dag op Ypenburg geland. pag. 3 De tinbaggermolen „Kantoeng" is nabij den vuurtoren Eddy Stone omgeslagen en ge zonken. pag. 1 Bij een twist te Hoofddorp heeft Zaterdag middag een 18-jarige jongen een man ernstig gewond. pag. 1 Nederland wint den voetbalwedstrijd tegen Zwitserland. pag. 6 P. A. Lammerts van BuerenNogmaals de tijdlimiet bij cricketwedstrijden. pag. 8 Springer heeft den tweekamp tegen Keiler g-e wonnen. pag. 8 ARTIKELENENZ. R. P.: Dansende Kunstcritici. pag. 1 Mr. E. Elias: Haagsche zorgen. pag.3 Dat wat je niet hebt. pag. 3 Dr. E. van Raalte: Verruiming van handels verkeer tusschen de Oslostaten mogelijk. pag. 4 H. de Bois: Jubileumtentoonstelling H F. Boot pag. 13 J. B. Schuil over „Groote liefde" pag 13 P.: De Oranjeploeg wint met 21 van Zwit serland. pag. 5 H. D. Vertelling: De steno-typiste. pag. 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op ivg. 11.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1