De Oranjeploeg wint met 2-1 van Zwitserland. Niew wereldrecord zwemmen De Districtswedstrijden. Gymnastiek uitvoering van „Concordia" KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. MAANDAG 8 MAART 1937 H A A R t E M'S D A G B E A D Wedstrijd, zonder enthousiasme. Zie voor het uitvoerig verslag NederlandZwitserland pagina 6 De Zwitsers toonden hun groote vreugde, toen zij tegen het einde van den wed strijd de eer konden redden. 400 m. schoolslag dames Uit KopenhagenTijdens internationale zwemwedstrijden te Kopenhagen slaagde de Duitsohe zwemster mëvr. Martha Engfeldt Genenger er in, het wereldrecord over 400 M. schoolslag voor dames met 5.6 sec. te verbete ren en te brengen op 6 min. 19.2 sec. Het oude wereldrecord stond sedert 1 October 1933 op naam van.de Japansche Olympische kampioe ne Hideko Mayehatta met een tijd van 6 min. 24,8 sec., te Tokio gevestigd. Ook het jonge Deensche zwemstertje Inge Soenensen bleef met een tijd van 6 min. 20,8 sec. precies 4 seconden beneden het wereldre cord van de Japansche zwemster. Op de 200 M. vrije slag vestigde Ragnhild Hveger een nieuw Deensch record door dezen afstand in den tijd van 2 min. 26.5 sec. te zwemmen. Het wereldrecord op dezen afstand staat op naam van Willy den Ouden met een tijd vair 2 min. 25,3 sec., in het zelfde zwembad in 1935 gevestigd. HET OOSTELIJK ELFTAL. De Oostelijke sub-commissie der T.C. heeft het volgende Oostelijk elftal gekozen voor de districtswedstrijden te Groningen: Doel: L. Halle (Go ahead). Achter: Weber (A.G.O.V.V.) en Kolde- wijn (Heracles). Midden: Beynvoort iQuick N.), Gabriels (A.G.O.V:V.)en Roelofs (Go ahead). Vóór: Nagels (Enschedé). Visser (Tuban- tia), Ten Duys (Enschedé), Heetjans (P.E.C.) en De Vries (Go ahead) Zaterdagavond werd onder groote belang stelling in de Gemeentelijke Concertzaal een uitvoering gegeven door de Gymnastiek- en Schermvereeniging „Concordia'.', onder lei ding van den heer J. M. Berrevoets. Leidster voor de meisjes-af deeling van Haarlem-Noord was mevr. A. Haze voet—Tijm. Na een opmarsch van de ongeveer 300 deel- nemenden, van groot tot klein, van senior tot kleuter, sprak de voorzitter, de heer F. G. J. van den Berg, enkele inleidende woorden. Het verheugde hem, dat de vereeniging na een ju bileum op volle kracht is gebleven. Hij wekte turners en toeschouwers op tot deelneming en bezoek aan de op 12 Juni te houden Lighal- uitvoering,waaraan ook Concordia zal deel nemen. Voorts bracht hij dank aan het orkest vair „Kracht en Vlugheid" uit Utrecht voor zijn .medewerking aan deze uitvoering. Na een in vorm en inhoud prachtig geslaag de vrije oefening door de honderdtallen Con- cordianen tegelijk uitgevoerd, kwam één van de sterkste zijden van de vereeniging naar voren: het kleuterturnen door de kinderklasse. En tegelijk viel hier op één van de opmerke lijkste eigenschappen van den leider: het ver mogen tot samenstelling van nummers, die doen denken aan een show, maar waarbij alle effecten ten volle verantwoprd zijn, ook in gymnastischen zin. Terecht besloeg het al leraardigste kleuternummer veeltijd, maar voor geen enkelen toeschouwer te veel. Het hierna volgende nummer bewees, dat de programma-samenstelling, of in elk geval de volgorde van de nummers, een betere op lossing had kunnen vinden. Na het levendige en natuurlijke kleuterturnen kwam ri.l. on middellijk een nummer (baloefeningen door meisjes op schuine banken) dat levendigheid miste en kunstmatig was o. i. zelfs gezocht. Een andere plaats op het programma zou dat nummer zeker meer succes hebben bezórgd. En wat ook de samenstelling van het pro gramma betreft na de pauze kwamen enkele hiaten voor die bij andere keuze of andere op volging niet waren voorgekomen. Klassikaal brug in groote oefeningsverschei denheid door alle jongens schonk de overtui ging dat op bijzondere wijze naar goede af werking wordt gestreefd. Goed waren ook de vrije oefeningen op en van de plaats door meisjes al kunnen wij het met de samenstel ling van de'oefeningen uit allerlei o.i. niet bij een hoorende stijlen niét geheel eens zijn, een opmerking die ook geplaatst kan worden ten opzichte van de knots-oefeningen door da mes en de oefeningen in vloeienden vorm door meisjes. Maar aantrekkelijk waren deze drie num mers zeker ook door de verscheidenheid in vormen en opstellingen, en tevens door de Deze afbeelding toont wél overduidelijk, dat de populaire Haarlemsche Gymnas tiek- en Schermvereeniging „Concordia", die Zaterdagavond een goed geslaagde uitvoering in de Gemeentelijke Concert zaal gaf, over een groot aantal goed- geoefende turnsters en turners beschikt. Onze fotograaf kiekte hen, juist toen zij den opmarsch volbracht hadden. Het Zuidelijk elftal. Blijkens een bericht in „De Crt." is het Zuidelijk elftal als volgt samengesteld: Verwijmeren (N.A.C.) d.; R. Pijpers (Roer mond» en' v. d. Hoven (Longa) a.; Pellikaan .Longa). Kools (N.A.C.) en H. Pijpers (Roer mond) m, Vonderhoff (Juliana), Vissers (N.A.C.), Krijgh (B.V.V.), Hólthuysen (M.V.V.), en v. Beek (B.V.V.) v. Reserves zijh: Mes (Willem II), Trimbach (N.O.A.D.)Vroomen (Miranda), Trouwen (Helmond)Schlangen (Willem II). In verband met de kampioenscompetitie zijn de spelers van P. S. V. niet beschikbaar. P. Er zijn van die voetbalwedstrijden tusschen de vertegenwoordigende ploegen van landen, die vooraf niet zoo erg veel be langstelling wekken, dan voor een niet volle „zaal" gespeeld worden en tenslotte door hun spelverloop geweldige opwinding veroorzaken. Wedstrijden, waarvan weinig verwacht werd en die toch een speciale plaats veroveren in de voetbalgeschiedenis. Daartegenover zijn er andere, waarover tevoren veel te doen is, die dan, en niet in de laatste plaats daar door, wel voor een vol huis gestreden wor den, maar in hun verloop een teleurstelling worden. Van die wedstrijden, die heel gauw we®- vergeten zijn. Een van de laatste soort was de strijd die Zwitserland, en Nederland dezen Zondag in het Olympisch Stadion uitgevochten hebben. Een wedstrijd, die geen geschiedenis zal.ma ken. Niet dat er slecht gespeeld is. Af en toe, bij vlagen wgs het zelfs heel goed, aardig om te zien voor fijnproevers, maar wij herinne ren ons bijna niet, zoo'n tammen, passieloo- zen wedstrijd van de oranjeploeg gezien te hebben als dezen. De omstandigheden waren er natuurlijk wel naar, een heel zwaar veld en fijne sneeuwval met slechts een korte onderbreking na de rust.Het was koud in het Stadion en het publiek moet er unaniem behoefte aan hebben gehad, opgewonden te klappen en met de verstijvende voeten te trappelen, het moet er naar verlangd heb ben, gloeiende angstgolven om de veiligheid van het Nederlandsche doel naar het hoofd te voelen stijgen. Maar de inspiratie tot het een zoowel als het ander kwam maar zeer karig. Ook het publiek gedroeg zich uiterst tam Er was niet voldoende om het tot op winding te brengen. Hoewel het veelbelovend begon. Toen de Oranjeploeg verscheen, bleek, tot vreugde volle verrassing van duizenden, dat Bakhuys er tenslotte toch bij was. Hoe gaarne men ook Lungen eens had zien spelen, het zien van de krachtige figuur van den beproefden middenvoor deed de .menigte goed. Maar een verdere verrassing heeft deze partij ook al niet gebracht. Nederland heeft gewonnen en volkomen verdiend. Dat tegen- punt voor Zwitserland ..had niet gehoefd" en ir is na de rust een flinke periode geweest, waarin de onzen den voor-sprong zeker groo- ter hadden kunnen maken. Toen gaven zij blijk van een zoo groote, tijdelijke, superiori teit, dat goals hadden moeten volgen. Maar zoo ver wilde het nu juist niet gaan. Er werd te mooi, te handig, te weinig fel, in den goe den zin des woords, gespeeld. Anderiesen "a»as. na: een weinig brilliante eerste helft, in deze periode in 'zijn besten vorm. Paauwe, v. Heel, v. Nellen, Wels, Vrauwdeunt, zij al len verrichtten wondere staaltjes van han digheid, maar in de buurt van het doel raak te het telkens mis. Dah werd er te kort ge speeld. slecht geplaatst en schoten bleven vrijwel uit. Er was niets te bekennen van een verbeten wil. om het mooist mogelijke resultaat te bereiken; er werd wel hard ge werkt. om mooi voetbal te spelen en op dit gebied viel er dan ook inderdaad veel te ge nieten. Het was, alsof onze spelers den Zwit sers wilden toonen, dat zij heusch even kun dig, even pretty", zooals de Engelschen het noemen, konden spelen, als zij. Dit doel werd bereikt, maar het doel niet. Resultaten van dit fraaie spel bleven uit, zooals ook bij de Zwitsers het geval was. In de eerste acht minuten van den wed strijd toonden onze gasten, waartoe zij op het gebied van zuiver, welberekend samen spel in staat waren. Dat was niet mis en het duurde zoolang als onze spelers nog niet op toeren waren, zich nog niet op dit speltype hadden ingeschoten. Toen het eenmaal zoo ver was, werden de Zwitsers de minderen en dat bleven zij verder eigenlijk tot het einde toe. Het Zwltsersche voetbal heeft ook al de Midden-Europeesche beroepsallure aangeno men van sierlijk veldwerk, dat ten koste gaat van de effectiviteit voor het doel. De menigte kreeg reden tot juichen, toen Vrauwdeunt in de eerste speelhelft een vol maakte throughpass voor de voeten van Bakhuys legde en deze op zijn beproefde ma nier den bal in het doel kogelde. En nog eens na de rust, toen v. Spaendonck alleen voor den Zwitserschen doelman kwam. Zijn schot werd door Bizzozero gestopt, maar sprong van dezen terug 'en Vrauwdeunt benutte de gemakkelijke kans. Toen stond het 20 en daarna hadden er meer goals kunnen vol gen. Er kwam echter de periode van mooi spel zonder resultaten, in een tam tempo, zonder begeestering, zonder overtuiging bijna. Het tegenpunt van Zwitserland, gevolg van een zwak moment in onze achterhoede, kwam te laat om den hartstocht er nog in te brengen en zoo ging de wedstrijd min of meer als een nachtkaars uit, met een zeer normaal resultaat en in de beste stemming. Een bijzonderheid, en zeker een verheu gende, was wel, dat de scheidsrechter zich voor de rust' slechts tweemaal genoodzaakt had gezien, een'vrij en schop toe te kennen, eenmaal tegen elk der partijen en na de rust zelfs heelemaal niet meer voor andere overtredingen dan hands of buitenspel had te fluiten. Ik hoop, dat' er vele Nederlandsche scheidsrechters aanwezig waren, want voor hen was er wel wat te leeren. Velen van hen zouden, oordeelende naar de competitiewed strijden, die wij dit seizoen zagen, ettelijke maien voor vrije schoppen hebben gefloten, want er Hepen vaak genoeg spelers onzacht •tegen elkaar aan. (voor de meeste scheids rechters tegenwoordig al reden genoeg, om het spel „binnen de perken" te houden). Sche dsrechter 'Baert ljet deze botsingen, for volkomen terecht, toe en de goede ver- Martha EngfeldtGenenger. standhouding werd er geen oógenblik door verstoord. Er kwamen ook geen geniepighe den voor en de leiding bleef in vaste handen. Maar niet iedere arbiter is een Baert helaas. Tegen Noorwegen scoorde de debutant de Bock '.t laatste doelpunt, tegen Duitschland deed v. Spaendonck in zijn eersten wedstrijd hetzelfde, tegen Zwitserland maakte de de butant Vrauwdeunt het laatste doelpunt weer. Een coïncidentie op zichzelf. Vrauw deunt was overigens een gedecideerd succes. Als hij zijn tegenwoordigen vorm weet te be waren, is zijn plaats verder wel verzekerd en dan zal, als Smit weer fit is. v. Spaendonck wel moeten wijken. Den besten speler van het veldvond ik dezen keer wel Caldenhove. Hij was overal en maakte practisch geen fout. De Longa,- man v. d. Hoven deed genoeg zijn best, maar af en toe moest zijn collega hem toch bij- springn. Van Heel en Paauwe demonstreer den weer merkwaardige handigheid en kijk op den bal. Van Nellen en Wels stichtten vaak verwarring in de vijandelijke achter hoede. Bakhuys speelde, of hij nooit van een zwakken enkel gehoord had. Anderiesen herstelde zich prachtig na een zwak begin, Halle tenslotte deed enkele dingen met veel bravoure, maar maakte ook eenige fouten, die echter geen fatale gevolgen hadden.- De Zwitsers hadden een zeer homogene ploeg, zonder buitengewone uitblinkers. Zij speelden keurig, rustig, vaak mooi zuiver voetbal, maar zij slaagden er niet in. de on zen in gevaar te brengen en daardoor op te zweepen tot dat felle enthousiasme, dat wij van hen hebben leeren verwachten. Een zwaar veld, irriteerende sneeuw, tempe ratuur om het vriespunt (copyright de Bilt) ach als de zon had geschenen op een droog veld, hoeveel enthousiaster zou deze strijd gestreden-zijn. Helaas, het is nog geen lente. Het programma vastgesteld. Het programma voor de competitie om het landskampioenschap luidt als volgt: 14 MAART: AjaxGo ahead. Be QuickFeijenoord. 21 MAART: P.S.V.—Ajax. Go aheadFeijenoord. 29 MAART: (2e Paaschdag) P.S.V.Be Quick. 11 APRIL: FeijenoordAjax. Go aheadP.S.V. 18 APRIL: Ajax—P.S.V. Be QuickGó ahead. 25 APRIL: Be Quick—Ajax. P.S.V.Feijenoord. 9 MEI: Go aheadBe Quick. FeijenoordP.S.V. 16 MEI: (le Pinksterdag): AjaxBe Quick. FeijenoordGo ahead. 23 MEI: P.S.V.—Go ahead. Ajax—Feijenoord. 30 MEI: Go ahead—Ajax. Be Quick—P.S.V. 6 JUNI: FeijenoordBe Quick. begeleidende muziek, die bij Concordia altijd goed verzorgd is. De knotsoefeningen (terecht niet knotszwaaien genoemd) stonden mas saal zeker 't hoogst, en het gebruik, dat van bedoeld gereedschap kan worden gemaakt, vond een gelukkige uitdrukking. Het persoonlijke nummer vrije oefeningen was helaas niet volledig, daar door bijzondere omstandigheden hier het heeren-element moest ontbreken, Maar de dames S. Smit en C. Kwant deden het hare, om dit nummer, voorzoover het damesturnen betreft, volledig te doen slagen. De massale vrije oefeningen van de heeren gaven den indruk, dat de vereeniging in dit onderdeel is vooruitgegaan. Het brugnummer was op zichzelf niet kwaad, maar toen voor zóo'n groote- vereeniging als Concordia onvol doende. Wel wat al te sterk steekt dat turnen af bij de toestelgymnastiek, die door meisjes en dames dezen avond te zien werd gegeven. Vooral in haar ringen-nummers viel buiten gewoon werk te genieten. De dames-seniores traden voor het eerst op. In een nummer, door ouderen gegeven, schuilt altijd een gevaarlijk element. Zoodra bij het publiek de lachlust om welke reden dan oek wordt opgewekt, is zoo'n nummer verloren. De wijze van optreden van de Concordia- seniores was evenwel van dien aard, dat bij haar de lust tot deelnemuig aan de volgende uitvoering zonder twijfel versterkt is. Het pu bliek ontving haar nummer dan ook met groo te waardeëring. Als slot van de uitvoering werd een dans uit de jubileum-revue gegeven, een dans nochtans, die ook in deze uitvoering op haar plaatst was. Sterker, die nummer was het glanspunt van den avond. Costumeering en belichting dekten hier geen leegte. Na dit nummer brak dan ook een storm van applaus los. Trouwens, den geheelen avond stelde het publiek de fraaie verrichtingen terecht op hoo- gen prijs.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9