.WEERBERICHT Hermann Thimig met een Weensch ensemble in Nederland. Bedreigd stadsschoon. D IN'S DA G 9 M A A R T 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Voorstelling ging niet door. De film „Golgotha" in beslag genomen. Openbare vertooning niet toegestaan. Gisteravond zouden in het Gemeen telijk Concertgebouw een tweetal voor stellingen worden gegeven van de film „Golgotha'', waarin de bekende Pransche filmacteur- Harry Baur de hoofdrol vervuilt. Tot groote teleurstel ling van het publiek moest echter wor den medegedeeld, dat de voorstelling geen doorgang kon hebben, aangezien deze op last van de „France-Europe"- filmmaatschappij in beslag was ge nomen. Jubileum B. G. van der Vaart Vandaag is de heer B. G. van der Vaart sta- tion.sambtenaar te Haarlem, 25 jaar in dienst van de Nederlandsohe Spoorwegen, Hij werd vanmorgen met zijn vrouw op het bureau van den stationschef ontvangen en namens de di rectie door den heer J. van der Meulen, inspec teur te Amsterdam, op hartelijke wijze gecom plimenteerd, waarbij hem de gebruikelijke oorkonde en het geschenk onder enveloppe werden overhandigd. De stationschef de heer L. C. van Doom feliciteerde den jubilaris op even hartelijke wijze namens het personeel, welke gelukwensch vergezeld ging van een fraaien divan met kleed. Gelukwenschen werden verder ook nog aan geboden door de heeren J. Pfundit, chef-com mies, en H. van Leeuwen, stations-ambtenaar. De heer Van der Vaart dankte voor de vrien. deilijke woorden en -de geschenken, waarna hij met zijn vrouw, aan wie een mand met bloe men was aangeboden., naar huis ging, om daal den dag verder in den familiekring door brengen. te IR. F. C. DUFOUR 70 JAAR. Zooals wij meldden viert ir. F. C. Dufour, directeur van de Haarlemsche Machinefabriek v.h. Gebrs. Figée, heden zijn 70en verjaardag. Reeds hedenmorgen mocht de jubilaris t< zijnen huize tal van bewijzen van belangstel ling ontvangen, in den vorm van vele bloem stukken van vrienden en schriftelijke en tele grafische gelukwenschen. „LEVIBURGIA". Harry Baur, die de hoofdrol iu „Golgotha' vervult. De filmvoorstelling was georganiseerd met •teun van het Haarlemsche comité voor Ka tholieke Actie, en hoewel de zaal niet geheel vol was, kon men toch van een behoorlijke be zetting spieken. Groot was dan ook de teleur stelling en ontstemming van het publiek, toen moest worden medegedeeld, dat de film op het oogenblik, waarop de voorstelling zou aanvan gen, door een deurwaarder in beslag was ge nomen. De bezoekers konden echter hun en treegeld terugkrijgen, terwijl getracht zou wor den de voorstelling alsnog zoo spoedig moge lijk te houden. Wij hadden naar aanleiding van deze merk waardige gebeurtenis een onderhoud met den heer J. Th. A. van der Wal, die den filmavond te Haarlem georganiseerd heeft. Deze deelde ons mede. dat hij de film gehuurd heeft van de Stichting „Gezinsfilm", waarvan de verte genwoordiger nadrukkelijk verklaard had, dat de film in het openbaar vertoond mocht war den. Deze stichting had de film op haar beurt weer gehuurd van het Paedagogisch film-in stituut te Zutphen. De film is reeds in tallooze plaatsen van ons land in het openbaar vertoond, zonder dat daartegen ooit bezwaar is gemaakt. Thans heeft de .,France-Europe"-filmmaatschappij, die even als de meeste buiteniandsche film maatschappijen lid is van den Nederlandschen Bioscoopbond, beslag laten leggen op de film, hetgeen geschiedde met toestemming van den president van de Arrondissementsrechtbank te Haarlem. Het maakt echter wel een zeer zonderlingen indruk, dat de inbeslagname van de film. die reeds lang van te voren was aangekondigd, juist op het oogenblik waarop de vertooning zou aanvangen, is geschied. Was dit eerder ge beurd, dan had men het publiek een teleur stelling kunnen besparen. De Ned. Bioscoopbond in Amsterdam deelde ons nog mede, dat het Paedagogisch filminsti tuut te Zutphen door de „France-Europe"- maatschappij reeds herhaaldelijk is gewaar schuwd, dat zij geen genoegen nam met de openbare vertooning van de film en tenslotte zelfs tot teruggave aangemaand was. Het schijnt dus, dat de fout bij dit instituut ligt, daar er van deze waarscuwingen noch bij den heer van der Wal, noch bij de stichting „Ge- zinsfiim" van deze waarschuwingen iets be kend was. THE JAZZ BROTHERS. De piano-accordeonband „The Jazz Bro thers", onder leiding van Cor Rackwitsz, geeft 'Zaterdagavond een balavond met attracties in het dansinstituut van den heer Th. v. d. Moo- len, Kleine Houtstraat 106, ter gelegenheid van het driejarig bestaan van de band. EEN BRIE NOODIG7 Voor ziekenfonds recepten leveren wij de glazen gratis, en berekenen alléén het montuur. FIRMA KLINKSPOOR Gediplomeerd Opticien. KAMPERSINGEL hoek Kamperstraat, TELEFOON 16074 Op een bijeenkomst in oafé-restauxant Hol werk" is opgericht de Liwiburgsche Ver- eeniging „Limburgia". Er gaven zich 41 leden op en 4 donateurs. Besloten werd lederen Woensdagavond een bijeenkomst te houden Kennemerpleiin 5. waai- tevens gelegenheid be staat zich als lid op te geven. Het bestuur is als volgt samengesteld: J. H. F. Timermans, voorzitter; P. Th. Gijsen, le secretaris; P. J. W. Peters, le penningmeester J. Moors, 2e seoreüarismevr. E. G. M. Peters van Ooi, 2e penniogmeesteresse; de heer J. van Duren, commissaris en mevr. A. Verbeek, commissaresse. Reparatiën enz. kunnen ook bezorgd worden bij de Drogisterijen Julianapark 38 Karei v. Manderstraat 59 - Spaarnwouderstr. 106 - Coornhertstraat 26. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: DINSDAG 9 MAART Stadsschouwburg: Gezelschap Jan Musch. „De Vrek". 8.15 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „Duizend maal be dankt." 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Zonen van de Zuid zee" en de Avro-film, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Zaken zijn Zaken", 2.30, 7 en 9.15 uur- Cinema Palace: „Opgejaagd", 7 en 9.15 u. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vry. Frans Hals Museum: Jubileum-tentoonstel- ling H. F. Boot. WOENSDAG 10 MAART StadsschouwburgTooneelgroep Het Mas ker. „Het Nest", 8.15 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscopen, nieuw programma. Frans Hals Museum: Jubileuin-tentoonstel ling H. F. Boot. CREMATIE M. A. JACOBSON. Onder zeer veel belangstelling heeft gister middag in het crematorium op Westerveld te Velsen de crematie plaats gehad van het stof felijk overschot van den heer M. A. Jacobson, oud-directeur der Steendrukkerij Jacobson al hier, oud-voorzitter van den Ned. Bond van Steendrukkerijen. In den stoet kwamen mede het bestuur van den Nederl. Bond van steendrukkerijen, be staande uit de heeren Mr. H. J. A. J. Nie- meyer, P. Mulder, J. M. Holtz en R. Zegers Veeckers, notaris W. H. van Arkel alhier, be nevens vele vrienden. Namens het hoofdbestuur der Federatie van werkgeversverenigingen in het boekdrukkers- bedrijf waren aanwezig de heeren S. S. Kort- huis te 's-Gravenhage, voorzitter en Mr. P. Borst, Amsterdam, secretaris, namens de Ver- eeniging van cartonfabrieken Mi-. J. G. Stene- ker. Amsterdam, secretaris, namens den Cen- tralen Raad van beroep in het grafisch bedrijf en den Nederl. Papierbond de heer U. Proost te Amsterdam, namens den Nederl. Litho-, Foto- en Chemigrafenbond de heer A. J. A. Starre, Amsterdam, secretaris; namens de af deeling Haarlem van dezen Bond de heer C. Nauta. Verder merkten wij op Mr. A. J. Enschedé al hier. G. H. Bührmann Jr. te Overveen, van de N.V. G, H. Bührmann's Papiergroothandel te Amsterdam, H. B. Dieperink van de Steendruk kerij Dieperink en Co. te Amsterdam, Mr. Dr. J. de Vrieze, Amsterdam; A. Teerink, directeur der N.V. Droste's Cacao- en chocoladefabrieken alhier, W. J. Meyer, namens de directie der N.V. Vernhout van van Sluyters' Drukkerijen alhier, J. van Dooren te Vlaardingen en vele anderen. Allereerst sprak de heer U. Proost te Am sterdam namens een Centralen Raad van Be roep in het grafisch bedrijf, die zeide dat de overledene meermalen het voorzitterschap van den Centralen Raad heeft waargenomen. Spr. wilde namens alle leden van den Bond getui gen van den eerbied, dien men had voor den arbeid van den heer Jacobson. Hij sprak veel op de vergaderingen, maar hij deed ook veel. De laatste jaren hebben wij hem op onze ver gaderingen zeer gemist, toch was het nog al tijd, of hij nog aan de discussies deelnam; of hij nog aanwezig was. Aan zijn figuur zullen allen, die hem gekend hebben, goede herinne ringen mede nemen. De heer P. Mulder te Leiden zeide 15 jaar lang het voorrecht te hebben gehad met den overledene te mogen samenwerken. Elke week kwamen we samen voor een bijzonder doel. Deze bijzondere mensch had een groote liefde voor zijn werk. Zijn bijzondere eigenschappen maakten, dat hij veel bereikte. Hij was een strijder en een strever. Hij kon daarbij het gevoel wel eens op zijde zetten, wat hard scheen te zijn, toch kende spr. hem als een man met een zeer gevoelig hart. Hij vond niet steeds de waardeering, die hij verdiende. Voor het vereenigingsleven heeft hij zeer veel edaan. Er is daarom groote dankbaarheid voor alles, wat hij deed voor zijn idealen. Voor den Bond van steendrukkers gaf hij zich geheel. Spr. had hem nimmer zien rusten, nu moge de rust zijn deel zijn. Mr. H. J. A. Niemeyer sprak namens het be stuur van den Nederl. Bond van steendrukke rijen, om de laatste eer te bewijzen aan den oud-voorzitter. Voor eenige jaren hebben wij het besluit van zijn aftreden moeten eerbiedi gen, wij hebben hem toen een welverdiende rust en beterschap toegewenscht. Onze wen- schen zijn echter niet in vervulling gegaan. Zijn herstel kwam niet en het lichaam werd langzaam aan gesloopt. Dat Jacobson voor goed weg is uit den kring van zijn vakgenoo- ten. kunnen wij ons nog niet realiseeren. Het zal moeilijk vallen het leven te denken zonder hem, vooral als we nagaan wat hij voor den Bond is geweest. Hij maakte 27 jaar achtereen deel uit van het bestuur en was 18 jaar voor zitter. Hij bezat het vertrouwen der leden, die de bondszaken gaarne in zijn handen zagen. En hij deed het werk op een wijze, die allen met eerbied vervulde, ook omdat de leiding meebracht leiding in gecombineerde besturen. Spr. dankte namens alle leden van den Bond voor die toewijding en zeide dat de naam van Jacobson aan den Bond verbonden zal blijven. Spr. richtte zich tot den zoon en hoopte, dat het voorbeeld van den vader hem tot steun en richtsnoer zou blijven. De heer Nieman sprak namens het perso neel der fa. Jacobson een afscheidswoord; spr. zeide dat de overledene steeds groote zorg had voor de belangen van het personeel. Hij was dankbaar, wanneer een jongen zich ontwikkel de tot vaste medewerker in het bedrijf. Ook ging hij steeds mede met de technische ont wikkeling van het vak. Groote moeilijkheden wist hij door zijn enorme werkkracht te over winnen. Wij zullen hem, zeide spr., het beste eeren, als wij onze krachten wijden aan zijn bedrijf. Daarna daalde de kist onder het spelen van „Ruh'n in Frieden. alle Seelen", van Schu bert, waarna de zoon voor de belangstelling I dankte. Voor Centrale Verwarming BRECHCOKES, WALES ANTHRACIET 50/80, WALES ANTHRACIET NOOTJES VIER. „DE SPAARNESTAD" FRIESCHE VARKENSMARKT 6—10, TELEFOON 14164. (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt: Matigen tot krachtigen, later sterk af- nemenden wind uit Oostelijke richtingen, betrokken tot zwaar bewolkt, kans op sneeuw vooral in het Zuiden, in het Noorden lichte vorst, temperatuur om het vriespunt in het Zuiden. BAROMETERSTAND Hoogste 774.8 mJVI. te Isafjord. Laagste 746.7 m.M. te Parijs. De hooge drukking trekt zich eenigszins van IJsland terug, maar breidt zich over Noord- Scanainavië uit. De depressies in Frankrijk en bij Finland nemen af. een nieuwe schijnt van den Oceaan te naderen. In Scandinavië is de vorst vooral in het Zuiden toegenomen tot vrij streng, en de vorst breidt zich tot over de Brit- sche eilanden en geheel Noord-Duitschland uit. Even ten Zuiden van ons land loopt de grenslijn waar dooi heerscht, maar er zijn geen krachtige Zuidelijke winden, die den toestand Noordwaarts verplaatsen. Op de Britsche eilanden is de wind over het algemeen niet sterk. Alleen om het Kanaal waait het krachtig uit Noordoost. In Frankrijk heerscht veel windstilte, plaatselijk valt er regen. Biarritz had 18 m.M. In de Zwitsersche Alpen zijn de toppen hel der met matige tot strenge vorst, in de dalen is lichte dooi. Er is voorloopig nog weinig verandering te wachten, in het Noorden zal vermoedelijk de lichte vorst aanhouden, in het Zuiden tempe ratuur om het vriespunt, met eenige sneeuw. BAROMETERSTAND Vorige stand 797 m.M. Stand van heden 752 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT Woensdag v.m. 1.22 uur; n.m. 13.38 uur. Strand berijdbaar van 6.3011.30 uur Het muzikale blijspel Schneider im Schloss' RECTIFICATIE. Bij de inschrijvers van de aanbesteding die gisteren door den Directeur der Open bare werken is gehouden, is door een zetfout een der inschrijvers weggevallen. No. 8 was nl.: Smalle^ange en Bak, Haarlem voor f 9515 en no. 14 J. P. H. Nelissen, Haarlem voor f 9870 en nie t f 9515. CACTUSSEN EN VETPLANTEN. De Kring Haarlem der Ned. Vereen, van lief hebbers van Cactussen en Vetpianten, houdt Vrijdagavond a.s. in Hotel Lion d" Or, haar maandelijksohen vereeniigingsavondDe heer Janse zal een lezing houden over „Opstelling' onzer planten in verband met hun cultuur". WISSELKOERSEN Amsterdam 10.15 uur. Londen 8.91 3/4 Berlijn 73.47'/2 Parijs 8.33 3,4 Brussel 30.83 Zwitserland 41.69 New-York 1.82 13/16 T. VAN MAANEN OVERLEDEN. Directeur der Ned. Heide Mij. Maandagmorgen is te Oosterbeek op 54- jarigen leeftijd overleden de heer T. van Maa- nen, directeur van de Nederlandsohe Heide Maatschappij. DAMES-HOCKEY. Het Nederlandsch B-elftal. Op 4 April wordt te Mülheim a. Ruhr de aarlijksche wedstrijd tusschen West-Duitsch and en Nederland B gespeld. Een voorloopige B-ploeg, die Zondag a.s. op het Bloemendaal-terrein te half twaalf zal oefenen tegen een team van B.M.H.C.. is thans samengesteld en bestaat uit de voir gende speelsters: Doel: Eggels (Union). Achter: L. Houtappel (Amsterdam) en C. Breukelman-Oostrijk (Victoria) Midden: H. Smithuysen (Amsterdam), Keip (Gooi) en J. Goeting (Rood Wit). Vóór: B. Ingenhousz v. Schaick (H.D.M.), Meyer (Togo). O. Kok (Hilversum), T. Richter (Be Fair) en E. Exalto (H.H.IJ.C.) Worstelwedstrijden in Wapen van Velsen" ,Het Om het Kampioenschap van Nederland. De worstelwedstrijden om het kampioen schap van Nederland werden Zondag voort gezet. Het was in Het Wapen van Velsen minder druk dan op de eerste dagen. De .uitslagen luiden: Middengewicht B le klasse: 1 A. van Wijn gaarden, S.D.V. Culemborg; 2 J. Portengens, Sandow, Zaandam; 3 H, v. d. Ham, S.D.V. Culemborg; 4 R. de Groot, Achilles, Wor- merveer. Middengewicht A le klasse: 1 D. Kok, S.S.. Alkmaar; 2 K. de Groot, Achilles, Wormerveer; 3 J. L. Kremer, id. id. Middengewicht C le klasse: 1 G. van Soest, D.O.K., Beverwijk: 2 R. Vrees, Hercules, Am sterdam; 3 P. van Galen, H.K.V., Haarlem. Zwaar gewicht le klasse; 1 B. Berends, K.D.O.. Deventer; 2 H de Nijs. de Halter Utrecht. A.s. Zondag worden de wedstrijden voort gezet. Dan is het de beurt aan de „zwaartil- lers" (gewichtheffen). WEENEN, 2 Maart (Van onzen correspondent) Leeg gaapt de zaal van het Weensche Rai- mund-theater in het halfduister. Buiten staat de vale winterdag en binnen branden hier en daar electrische lampjes. Ook het tooneel is verlicht en daar heerscht groote bedrijvig heid. Er wordt generale repetitie gehouden van het stuk „Schneider im Schloss". waarmede de bekende Weensche tooneelspeler Hermann Thimig en een ensemble van Weensche ac teurs en actrices naar Holland zal reizen om daar in verschillende steden voorstellingen te geven. (Het ensemble heeft inmiddels zijn eer ste opvoering in ons land gegeven. Red.). Twee maal zal men in Rotterdam, i den Grooten Schouwburg optreden, een opvoe ring zal in den Koninklijken Schouwburg in Den Haag plaats vinden en vijf maal zal men in den Hollandschen Schouwburg in Amster dam spelen. Ook zullen er enkele opvoeringen in kleinere steden van ons land gegeven wor den, o.a. Haarlem. Het is vandaag de laatste dag, dat men nog te Weenen is. Vanavond speelt het troepje al te Presburg, niet ver hier" vandaan, aan den anderen kant van de Tsjecho-Slowaaksche grens. Dan wordt nog een opvoering in Kla- genfurt in het zuidelijke gedeelte van Oosten rijk, in Karinthië, gegeven, en vervolgens gaat het naar Holland. Vijftien tooneelspelers speelsters ondernemen deze reis en twee pia nisten. want „Schneider im Schloss" is een blijspel, waarin verscheidene muzikale gedeel ten voorkomen. Aardige, vlotte melodieën, die het zeker bij het publiek in Holland zullen „doen"! De geheele muzikale begeleiding be staat uit slechts twee piano's, waarvan de eene de andere soms „antwoord geeft". „Schneider im Schloss" is te Weenen een reusachtig suc ces geweest, Niettegenstaande het pas op den vijftienden Juni van het vorige jaar in het Akademietheater, het filiaal van het ver maarde Weensche Burgtheater, zijn première beleefde, werd het sindsdien, in deze beide schouwburgen, al over de honderd maal op gevoerd. lij het Burgtheater werd het in den Oudejaarsnacht gespeeld, toen, zooals gebrui kelijk, alle Weensche schouwburgen stukken op de planken brachten, die het best in den smaak van het publiek vielen. Ik denk, dat u het thema van „Schneider im Schloss" wel kent. wanneer u indertijd tenminste de alleraardigste film met Maurice Chevalier „Love me to-night", een Para mount-product, gezien hebt, want de hande ling is ongeveer dezelfde. Het thema werd aan hetzelfde Fransche stuk van Paul Armont en Leopold Marchand ontleend en door den be kenden Weenschen acteur van het Burg theater Karl Eidlitz in het Duitsch bewerkt. De muziek werd geschreven door Alexander Steinbreeher. die bekendheid verworven heeft door zijn muziek van het Weensche ballet „Der liebe Augustin", dat hier zoo vaak in de groo te opera uitgevoerd werd. Ook is hij de com ponist van verschillende populair geworden „Schlagers". In het Burgtheater heeft hij bij opvoeringen van „Schneider im Schloss" vaak aan het klavier gezeten. „Schneider im Schloss" behelst de geschie denis van een Parijschen kleermaker, die op een oud kasteel verschijnt om daar een jongen die tot zijn buitengewoon voorname cliëntèle behoort, een nogal hoog geworden rekening te presenteeren. De jonge graaf heeft geen geld en zegt, dat hij op dit oogenblik ook niet bij zijn oom, den markies en bezitter van het slot, kan aankloppen. De kleermaker blijft echter op zijn stuk staan en wil het slot niet verlaten vóór hij zijn geld gekregen heeft en er ontstaan nu alle mogelijke dolle toe standen, want de graaf geeft den kleermaker voor een van zijn adellijke vrienden en club- genooten uit de hoofdstad uit en de kleerma ker blijft logeeren. De man speelt zijn rol uitstekend, hij is een charmant causeur en hij blijkt een veelzijdig ontwikkeld mensch té zijn, die op haast alle vragen antwoord weet te geven. Hij is weldra de favoriet van alle dames en alles schijnt om hem te draaien. Ten slotte blijkt toch, dat hij geen „groote hans en adellijke meneer", doch „maar een kleer maker" is. Het is een stuk, dat van het begin tot het eind boeit en vol grappige momenten is. Ik geloof niet, dat Thimig een beter stuk had De heer W. A. J. v. d. Kamp 17 Maart 75 jaar. Woensdag 17 Maart a.s. zal de heer w. A. J. van de Kamp, oud lid van den Gemeen teraad. den 75-jarigen leeftijd bereiken. Na eenigen tijd bij de politie te Rotter dam te zijn geweest, kwam hij in 1887 naar Haarlem, waar hij eigenaar werd van Hotel St. Jan aan den Jansweg, waar van hij vele jaren de leiding heeft gehad. Hij stelde altijd veel belang in de publieke zaak en 12 Juli 1889 kreeg hij zitting in den Gemeenteraad, als gevolg van de sa menwerking der door hem opgerichte Kies- vereeniging „Burger plicht" en de A.-R. en R.-K. Kiesverenigin gen. Gedurende 34 jaren was hij als zoogenaamde „wilde" lid van de Haar lemsche vroedschap, tot 1 September 1931. Bij zijn zilveren ju bileum als raadslid 12 Juli 1924 werd hij gehuldigd. Geruimen tijd was de heer v. d. Kamp lid van het Burgerlijk Armbestuur te Haarlem., ook is hij administrateur geweest van de Haarlemsche Handelsvereniging. Na zijn aftreden als raadslid werd hij be noemd tot Ambtenaar van den Burgerlijken Stand, alhier, welke functie hij nog vervult. Nog onlangs werd de heer Van de Kamp lid van het Algemeen bestuur der Stichting Haarlem's Bloei" en ondervoorzitter van de propaganda-commissie dier Stichting. kunnen uitkiezen. Hij zelf speelt de rol van den charmanten kleermaker en cloet dit op meesterlijke wijze. Hij vertelde mij, dat hij zich reeds buitengewoon op het bezoek aan ons land verheugt. Hij heeft de aangenaamste herinneringen aan ons land van vroeger be houden. Drie jaar geleden is hij er voor het eerst geweest met een Weensch ensemble van het toenmalige Reinhardt-theater, dat Gol- donis „Diener zweier Herren" ten tooneele bracht. „Overal", zoo zeide hij mij, „werden wij buitengewoon hartelijk ontvangen!" Men kent trouwens Thimig in Nederland ook van zijn films, evenals zijn tegenspeelster, die ook meekomt. Dagny Servaes, die vooral be roemd geworden is door haar optreden gedu rende de Festspiele te Salzburg. Tot het en semble behooren verder o.a. nog Karl Ehmann van het Deutsches Volkstheater, Ruth von Teschenbruck van het Burgtheater. Helene Lauterböck en Paul Horn van het Scalathea ter. Daisy Solms en Rober Horky van het Josefstadter-Theater. Toen Prinses Juliana en Prins Bernhard te Weenen vertoefden, hebben zij een voorstel ling van „Der lacherliche Sir Anthony" in het Akademietheater bijgewoond, waarvan de hoofdrol door Hermann Thimig vervuld werd. Zij waren beiden opgetogen over Thi- mig's spel. W. M. BEKAAR Nationaal huwelijksgeschenk aan het Prinselijk Paar. Opbrengst inzameling in Noordhollandsche gemeenten buiten Amsterdam 61.135.05. Bij den Burgemeester van Haarlem is in-» gekomen een schrijven van het Provinciaal Comité Noord-Holland tot aanbieding van een nationaal huwelijksgeschenk aan het Prinselijk paar houdende mededeeling, dat de opbrengst der in de Noord-Hollandsche gemeenten buiten Amsterdam gehouden in zamelingen heeft bedragen f 61.135,05, een resultaat dat alleszins tot tevredenheid kan stemmen en waarmede de provincie Noord- Holland, naar het oordeel van het Algemeen Comité, een uitstekend figuur heeft ge maakt. Het Provinciaal Comité is thans ontbon den. Mede uit naam van het Algemeen Co mité heeft het aan den burgemeester dank betuigd voor den steun, dien het bij de ver vulling van zijn taak heeft ondervonden en het betrekt in dezen dank al degenen, die tot het welslagen van de inzameling in Haarlem hebben medegewerkt. DE TWIST TE HOOFDDORP. Naar wij vernamen ls de toestand van de 45-jari'ge P. van D„ die Zaterdag bij een twist te Hoofddorp zeer ernstig gewond werd, nog steeds vooruitgaande. Behoudens de moge lijkheid van complicaties, bestaat er thans gegronde hoop, het slachtoffer in leven te houden,. Demping van de Bakenessergracht» Meening van enkele deskundigen. Het zijn, als we de buitenstaanders moeten elooven, vooral de grachtjes, die aan ons stadsschoon zoo'n bijzondere bekoring verlee- nen. Daarover zijn de touristen die ons land bezoeken, het eenparig eens. OpHenry Ford na, die na zijn bezoek aan Holland als zijn meening te kennen gaf, dat we die grach ten maar het best dicht konden gooien, om er autowegen van te maken. Waarop dan na tuurlijk vooral Ford-automobielen zouden moeten rijden. We weten niet, of Haarlem's college van B. en W. door deze woorden geïnspireerd werd tot het dempen van de Bakenessergracht, doch wel weten wij, dat velen, niet alleen in Haar lem, het verdwijnen van dit schilderachtige grachtje ten zeerste zouden betreuren. Het is een van de weinige grachten in Haar lem, die haar oude karakter nog vrij zuiver heeft kunnen bewaren, al zou men het de thans een weinig vervallen huizen niet aanzien, dat hier nog geen driekwart eeuw geleden de bloem van Haarlem's bur gerij woonde. Maar bij een nadere beschou wing is het nog wel te zien, dat de thans als pakhuis of werkplaats gebruikte huizen be tere dagen gekend hebben. We hebben den heer L. J. Tadema, voorzitter van de vereeniging „Haerlem" eens naar zijn meening gevraagd. Hoewel hij nog niet op de zaak vooruit wilde loopen, en nog geens zins pessimistisch gestemd was, gaf hij toch als zijn meening te kennen, een eventueele demping te zeerste te zullen betreuren en zoo noodig al het mogelijke te zullen doen, deze te voorkomen. „Men beschouwt het als een object voor werkverschaffing", aldus de heer Tadema. ,Maar met dat argument zou men de Groote Kerk ook wel kunnen afbreken. Het gaat ten slotte om het behoud van het stadsschoon, en dat zou door het verdwijnen van dit fraaie grachtje zeker ernstig geschaad worden". Ook de heer H. F. Boot, voorzitter van de vereeniging „Kust zij ons doel", was slecht te spreken over de plannen tot demping. „Het is ongetwijfeld het schilderachtigste grachtje van de geheele stad, en het zou wel heel jam mer zijn, als dat moest verdwijnen", aldus de heer Boot. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 12 uur. Londen 8.91 7/8. Berlijn 73.46. Parijs 8.32 y2. Brussel 30,83. Zwitserland 41,67. Kopenhagen 39.85 Stockholm 46.01. Oslo 44.85. New-York 1,82 13/16. Praag 6.33,

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2