UAADI 1 - KA ;C HA B 1 AH li AAK L1 1M o U A U D LAL/ Gemeentebegrooting afgehandeld. Protest van onze regeering te Ceuta Appelconserve. Bel op 17031 Serooskerk" ook aangehouden maar later weer vrijgegeven. Het belangrijkste 54e Jaargang No. 16477 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 11 Maart 1937 Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM, UITGAVE LOURENS COSTEK MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOINL ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand f 1.10, per 3 maanden f3.25, franco per post f3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week f 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.72*4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724. 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer f0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.— overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet of oog ƒ200.—, beide leden duim flOO—één lid duim f50.—, alle leden wijsvinger f60.—, één of twee leden wijsvinger f25—, alle leden anderen vinger 15.—één of twee leden anderen vinger f 5.—, arm- of beenbreuk 30.—enkelbreuk 15.—polsbreuk f 15. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Woensdagmiddag is de openbare behande ling van de gemeentebegrooting voor 1937 door den Haarlemschen Raad voltooid. Slechts enkele posten zijn tijdens die behandeling ge wijzigd, zoodat het totale verschil met het ont werp niet meer dan eenige honderden guldens bedroeg. Belangrijk zijn de begrootingsdebatten dit- 'rnaal niet geweest. Althans niet in de groote lijn, waarin de aanvraag om een extra rijks subsidie de overheerschende factor was in zoo hoogen mate, dat men kan zeggen dat de werkelijke beslissing ditmaal van het Prinsen hof naar den Haag was verlegd. Ik behoef er nauwelijks aan te herinneren dat deze capi tulatie als men het zoo noemen wil te wij ten is aan de onmatige belasting van ge meenten als Haarlem met enorme uitgaven voor de werkloozenzorg. Daarbij doet zich dan het nadeel voor van de gevolgen der concur rentie van de randgemeenten, welker crisis uitgaven in geenerlei verhouding tot die van Haarlem staan, zoodat zij zich tot veel lager directe belasting-heffingen kunnen bepalen. Men zal zich herinneren dat indertijd het wetsontwerp de Geer-Kan werd aangenomen, bevattende een nieuwe regeling van de frnan- ciëele verhouding tusschen Rijk en Gemeen ten en dat men daarvan „nivelleering" in de onderlinge verhouding der gemeenten verwa'cht- te. Dat was toen ook theoretisch zeer wel ver dedigbaar. Maar het gebeurde in de laatste periode van de hoogconjunctuur. Niemand kon toen de enorme inzinking voorzien, die zou intreden. De groote cen trum-gemeenten zooals Haarlem zijn daar wel in de eerste plaats het slachtoffer van geworden. Overigens was Haarlem de eerste groote gemeente in het land die tot ingrij pende bezuinigingen overging. In 1931 luidde wethouder Slingenberg de noodklok en be sluiten volgden zeer snel. Was men hier niet zoo vroeg geweest, de toestand zou nu nog heel wat erger zijn. Het is een schrale troost. De Raad heeft maar zes zittingen, gehou den op vier dagen, noodig gehad om de be-, handeling van de begrooting voor 1937 te voltooien. Wij hebben het anders gekend. [Een jaar of tien geleden werden er zestien zittingen volgepraat. In den laatsten tijd is een decrescendo opgetreden dat nu een nieuw laagtepunt heeft bereikt. Natuurlijk werd de beknoptheid der debatten ditmaal wel be ïnvloed door de kwestie van de Rijkssubsidie, die het houdgn van algemeene beschouwin gen over het financieel beleid feitelijk doel loos maakte, en door de in moderne tijden ongekende omstandigheid dat de geheele Raad, met de uitzondering dan natuurlijk van de twee communisten, het algemeene financieele beleid van het college van B. en W. goedkeurde. Bij de eindstemming over de begrooting getuigden de twee communisten van him onveranderlijke houding te dezen aanzien door opnieuw tegen te stemmen. Overigens maakt dit tweetal geenszins den indruk van wilde bestrijders en omverwerpers der heer- schende orde; meer dan ooit deden zij bij de behandeling der hoofdstukken hun best om een steentje bij te dragen en de tijden van de series onvoldoende-ondersteunde moties des heeren Peper, waarin hij onuitvoerbare dingen voorstelde, schijnen voorbij. Ofschoon de aangelegenheid van de Rijkssub sidie en de eendracht over het algemeen fi nancieel beleid de debatten ditmaal ongetwij feld bekortten moet toch ook geconstateerd worden dat neiging tot bekorting der redevoe ringen en grooter zakelijkheid zich in de laat ste jaren in toenemenden mate bij vrijwel alle Raadsleden dioen gelden. Ook in het praten is men gaan bezuinigen, hetgeen zeer zeker een heilzame verbetering is. De burgemeester die zijn laatste gemeentebegrooting heeft-mee- gemaakt had dan ook wel reden om aan hét- slot den Raad te complimenteeren voor de vlotte behandeling der zaken. In de zesde en laatste begrootingszitting werd nog een heele staalkaart van onderwer pen aangeroerd, speciaal bij het zoo smarte lijk geworden hoofdstuk Onderwijs centrum van afbraak en bezuiniging die men alle vindt weergegeven in ons verslag in dit ïi/umjmer. Hier zij gereleveerd dat mevrouw Maarschall (S.D.A.P.), „niet kunnende zwijgen", zooals zij zeide, over het Voorbereidend Onderwijs, nog eens een lans brak voor het zoo zwaar getrof fen personeel bij dit onderwijs en dat haar partijgenoot Voogd, die het had over „de hee- lemaal kaal geplukte onderwijskikker" o.a. over de nieuwe school in het Zuiden der stad sprak. Maar de kansen daarop staan, zooals wethouder Boes uiteenzette, niet best. B. en W. overwegen nog den bouw van een nieuwe school in het Florapark, maar de medewerking van Den Haag op het punt van scholenbouw is al zeer moeilijk te krijgen. De heer Weustink (R.-K.) wou zooiets als drie mille bezuinigen op de administratie- Een chemicus in Califomië heeft een middel ontdekt om appelen volkomen te conserveeren voor minstens tioee jaar). Een slimme appelbol blijkt daar Een middeltje erop te weten. Waardoor een appel ha twee jaar Nog geurig versch is om te eten. Hij zet de vruchten in de was En laat er dan een vocht in spuiten, Dat schijnt voldoende, naar ik las. Om 't rottingsprocede te stuiten. Die man heeft waarlijk wat bereikt, En 't past me, om hier op te merken, Dat hij er, als je 't goed bekijkt. In is geslaagd, met vrucht te werken. De appel wordt niet meer geweckt. Men laat hem rustig jaren slapen, Zoo heeft de man, die 't heeft ontdekt, Een nieuwe mooglijkheid geschapen. Wacht, tot je j' appeltje nu schilt. Je hoeft het toch niet weg te smijten, Je hoeft .niet daadlijk ongewild Meer door den zuren appel bijten. En als de vrucht niet meer verrot, Kun je nu letterlijk nog jaren, Wat het belangrijkst is per slot, Een appel voor den dorst bewaren. Dag en nacht geopend (Adv. Ingez. Med.) kosten van de middelbare scholen en het Gymnasium en de directeuren en den rector gfeen vrije telefoon meer geven. Hij diende een motie in die B. en W. voor praeadvies namen. Zij zullen eens zien hoe het in andere gemeenten is. Ik hoop dat men deze be krimpingen achterwege zal laten: de admi nistratiekosten der bewuste scholen betref fen nuttig werk, dat men beter kan hand haven en wij leven in 1937: een directeur zonder telefoon herinnert aan de vorige eeuw. Op een gedachtenwisseling omtrent de wen- sohelijkheid van meer Bijbel-onderwijs op de lagere scholen, waarvoor mevrouw Scheltema (V.B.) pleitte en waarbij wethouder Rooden- burg (C.H.) meer aan haar zijde dan aan die van den heer Weustink (R.K.) bleek te staan vestig ik de aandacht van den lezer. Velen zul len het belang' van deze zaak beamen Het tarief voor het vergunningsrecht werd (z.h.s.) verhoogd. Het vastrechttarief voor gas zal door B. en W. nog eens bekeken worden. Om zeven uur viel de hamer voor het laatst over Haarlems gemeentebegrooting 1937. R. P. De Haarlemsche Begrooting. Alleen de communisten stem den tegen de goedkeuring. In 4 dagen werd de begrooting behandeld. De Haarlemsche gemeenteraad heeft Woensdagmiddag het werd een zitting van 1.30 tot bijna 7.30 uur! de behandeling der begrooting voor 1937 voltooid. In 4 dagen, bestaande uit 4 middag- en 2 avondvergade ringen, kwam de raad klaar, hetgeen bij de laatste jaren vergeleken, gauw is. Meestal wa ren er anders 6 dagen mee gemoeid. Bij de eindstemming waren alleen de twee communisten tegen de goedkeuring. Van de besluiten die Woensdag nog geno men werden is van belang de beslissing om het tarief voor het Vergunningsrecht te ver- hoogen. Mi'. L. G. van Dam vroeg op het bericht in de courant (Haarlem's Dagblad van gister. Woensdag) juist was, dat ook dit een door de regeering opgelegde maatregel is. Verder betoogde de heer Van Dam dat het zeer moeilijk zal zijn om deze verhooging nog dit jaar te innen. De heer W. Roodenburg, wethouder van financiën, deelde mede, dat inderdaad in de laatste dagen gebleken was, dat de regeering er op staat dat de raad besluit tot de verhooging van het ver gunningsrecht. Daarom gaf hij den raad in ernstige overweging over de bezwaren daartegen heen te stappen, anders kon de door Haarlem gevraag de extra subsidie uit het werkloos heidsfonds in gevaar komen. Wel beloofde hij den raad, dat B. en W. alsnog zullen trachten de autoriteiten te over tuigen, dat er togen die verhooging van het vergunningsrecht gegronde bezwaren be staan. Misschien wordt daardoor dan bereikt, dat het raadsbesluit tot verhooging zoo laat wordt goedgekeurd, dat het over dit jaar niet meer kan worden toegepast. Daarna nam de raad zonder stemming het voorstel aan. Onze regeering heeft aan den Nederlandschen gezant te Tanger, den heer F. Gerth van Wijk, onder wien Marokko ressorteert, opdracht gegeven, bij de autoriteiten te Ceuta te protesteeren tegen de inbeslagneming van de „Triton" der K. N. S. M. en dezen autoriteiten mede te deelen, dat voor eventueele daaruit voortvloeiende schade zij de verantwoording dragen. Tevens zal geprotesteerd worden tegen de aanhouding van het Nederlandsche vrachtschip „Serooskerk", dat Woensdagmiddag door een schip van de Franco-vloot naar Ceuta is opgebracht. In den loop van den avond is het schip weer vrijgegeven. Omtrent de aanhouding van de „Seroos kerk" vernamen wij. dat de directie van de Vereenigde Nederlandsche Scheepvaartmij. Woensdagmiddag omstreeks half 6 een draad loos telegram van den kapitein heeft ontvan gen waarin deze meedeelde, dat een Spaansch schip hem 's middags order had gegeven te volgen naar Ceuta. Dit telegram was afgezon den om 2.10 namiddag. De maatschappij heeft daarop onmiddellijk de departementen van buitenlandsche zaken en van defensie van het gebeurde in kennis gesteld. De „Serooskerk" was eenige dagen geleden uit Rotterdam vertrokken met bestemming naar Oost-Azië. Het schip was thans op weg naar Genua. De „Serooskerk" was afgeladen met stukgoederen en naar men ons meedeelde was er, wat betreft de lading, geen enkele reden De nieuwe vleugel van het Haarlemsche Stadhuis. 1 April begint de afbraak der oude perceelen. Kans op historische vondsten"? De voorbereiding voor den bouw van den nieuwen vleugel aan het Haarlemsche Stad huis is nu zoover gevorderd dat 1 April be gonnen zal worden met de slooping van de perceelen in de Koning- en Jacobijnestraat. Daarna zal het open terrein omgeven worden door een schutting die meteen zal ge bruikt worden voor de afsluiting van het nieuwe bouwwerk. Er wordt naar gestreefd, dat als het terrein ontruimd is, zeer spoedig daarop begonnen kan worden met het nieuwe bouwwerk. De ondergrondsche leiding van den bouw is zooals bekend is opgedragen aan Ir. A. J. van der Steur, de technische leiding berust ge zamenlijk bij dezen bouwer en Ir. M. H Maas, directeur van Openbare Werken. Er is kans dat op dit punt in de oude binnenstad dingen van histori sche waarde gevonden worden, daar het nieuwe gebouw geheel „onderkel- derd" wordt, zoodat de grond tot op vrij groote diepte uitgegraven moet worden. DE TAVIST TE HOOFDDORP. De toestand van P. v. D., die Zaterdag j.l. bij een woordenwisseling te Hoofddorp ern stig gewond werd, is nog steeds langzaam vooruitgaande. Er is thans geen direct le vensgevaar meer aanwezig. Jamboreebrochure „U komt". Aanbieding van een exemplaar aan den burgemeester. De Haarlemsche padvinders zullen Zaterdag as. hun Jamboree-brochure ..U komt" hier ter stede ter verkoop aanbieden, zooals in Amster dam en andere districten al is geschied. De stad is daartoe in wijken verdeeld, welke ieder door een groep van ,.De Nederlandsche Pad vinders" of van „De Katholieke Verkenners" zullen worden bewerkt De brochure heeft een aantrekkelijk uiter lijk en geeft hoofdzakelijk door foto's een kort overzicht van het geheele padvinders- werk; de padvinders hopen en verwachten dan ook, dat geheel Haarlem, dat zoo vlak bij de terreinen van de Wereld-Jamboree 1937 BloemendaalVogelenzang is gelegen en waarvan de inwoners, meer dan in andere plaatsen van ons land. in de gelegenheid zul len zijn iets. van dit gebeuren te zien, de vol gende week in het bezit van de brochure zal zijn. Als inzet van deze propaganda-actie verza melen zich Vrijdagavond om 8 uur vele ver kenners op de Groote Markt, waar den bur gemeester een exemplaar van de brochure zal worden aangeboden De verkenners zullen eenige liederen zingen. Het politie-muziek- korps zal zijn welwillende medewerking ver- leenen. Men deelt ons mede dat deze brochure ook zal worden aangeboden aan Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem. om tot aanhouding over te gaan. Het schip is bruto 6611 ton groot. Na de vrijlating heeft het schip de reis naar Genua voortgezet. De Hertog Hendrik" van Dübrovnik vertrokken. H.Ms. „Hertog Hendrik" is om 10 uur Woens dagvoormiddag van Dübrovnik vertrokken. Geen ton schade bij Beersche Maas. Overstrooming niet van ernstigen aard geweest. Berekeningen zijn wel juist geweest. (Speciale G. P. D.-berichtgeving). „Neen, men mag zeggen dat de ..Beersche Maas" practisch niet gewerkt heeft. Wel is er land ondergestroomd, maar groote afme tingen heeft de overstrooming zeker niet aangenomen". Dit is het antwoord dat gegeven wordt door een deskundige, zetelend in het gebouw van den Rijkswaterstaat te Nijmegen. We mogen er, nu het water aan het zakken is. meteen aan toevoegen, dat de berichten over de werking van de Beersche Maas, versierd waren met de noodige franje. Wat is de ..Beersche Maas?" Het antwoord luidt: Een laag gelegen gebied in Noord- Brabant tusschen Grave en Cuyk tot aan 's-Hertogenbosch, ter grootte van 20.000 H.A. Dit gebied is een veiligheidsklep voor hoog water, dat er in kan stroomen over een, voor dat doel laag gehouden gedeelte van den dijk tusschen Grave en Cuyk. Dit lage dijkvak is 4 K,M. lang en begint over te loopen als de Maas te Grave een stand van 10.85 M. -i- NAP. bereikt heeft. En zooals reeds was voor speld. het heeft er om gespannen, maar practisch is het water ditmaal niet over dit lage dijkvak gekomen. „Wat er wel gebeurd is?" Een landstreek van betrekkelijk geringe afmetingen vlak on der de ..Beersche Maas" gelegen, heeft dooi den hoogen waterstand niet kunnen loozen. Het gevolg is geweest: overstrooming". „Zelf", aldus onze zegsman, „heb ik gezien dat het water in het overstroomde gebied vorderde naar het Oosten, Toen mocht men zeggen: de „Beersche Maas werkt. Maar in de praktijk kwam het daarop toch niet neer. 't Is niet de moeite waard geweest om er over te spreken en van de schade van circa f 100.090, die naar het heette, aangericht zou zijn, weten wij, die het toch het eerst moe ten weten, niets. Neen. het is jammer dat men zulke alar- meerende berichten de wereld ingestuurd heeft. Had men eerst eens even afgewacht, dan zou iedereen spoedig gebleken zijn, dat er eigenlijk niets aan de hand is geweest. En dan die berichten over verkeerde berekenin gen bij de Maas verbeteringen! Ronduit ge zegd komt het er op neer, dat men de klok heeft hooren luiden, zonder te weten waar de klepel hangt. Men heeft hooren praten over de in werking treden van de „Beersche Maas" bij een anderen stand van het water dan men verwachtte. Maar dat had niets met de berekeningen te maken. Men vergeet hier bij te vermelden dat de Maas o.a. bij Maas tricht geweldig is verbeterd. En daarin heeft men factoren, die den stand van het water kunnen beïnvloeden, ook die. waarbij de „Beersche Maas" werkt. Zelf moeten wij dat ook allemaal nog nagaan. De stand waarbij de „Beersche Maas" dan in werking zou zijn getreden was 45.44 M. Dat vond men vreemd, maar het is in het geheel niet vreemd, ten minste wanneer men voor oogen houdt, hoe ontzettend veel er aan de Maas is gedaan. Wij zijn op het oogenblik de vergelijkings punten kwijt en kunnen pas weer bereke ningen maken wanneer wij den waterafvoer gemeten hebben. En tenslotte wat het overstroomde gebied tusschen Gasselt en Luiden betreft, dit wordt niet bemalen. Ook nu Zaterdag de practisch niet in wer king getreden zijnde „Beersche Maas" defi nitief de werking gestaakt heeft blijft dit gebied overstroomd. Eerst als de afwatering weer gaat werken, kan het water verdwij nen" HAARLEMSCHE REDDINGSBRIGADE. De vex-gadering van 23 Februari j.l., waarop niet alle agendapunten konden worden afge handeld, zal voortgezet worden op Vrijdag 19 Maart in hotel Royal. Het woord is aan Emerson Diepe oprechtheid is de oenige basis van talenteven eens van karakter. Van een in beweging zijnd* tram gesprongen. Aan dc treeplank blijven hangen. Een ongeluk, dat wel buitengewoon goed af- geloopen is, heeft vannacht te 12.20 uur plaats gehad. Bij de tramhalte aan de Kampervest wilde een 60-jarige koopman uit Haarlem van de nog in beweging zijnde tram uit de rich ting Amsterdam" springen. De sprong mislukte echter. Hij viel. maar bleef op onverklaarbare wijze hangen aan de treeplank van het voor- balcon van den tweeden wagen. Dit werd door niemand opgemerkt. Zoo werd hij in voor over gebogen houding meegenomen naar de halte aan de Tempeliersstraat. Hier werd hij door den haltechef ontdekt. Het bleek, dat de reiziger er wel buitengewoon goed afgekomen was, want hij had alleen een bloedneus en schaafwonden aan de linkerhand opgeloopen. Hij werd door leden van den Ongevaüendienst verbonden, waarna hij naar het Sint Elisa beths Gasthuis vervoerd werd. Na een onder zoek kon hij naar zijn wening terugkeeren. De man heeft tijdens dezen ongewonen rit niet. om hulp geroepen; hij had wel alcohol ge bruikt, maar verkeerde niet in beschonken toestand. Surséance voor N.V. Hillen. Voor zes maanden verleend. 's GRAVENHAGE. 11 Maart. De Haagsche rechtbank heeft heden voor den tijd van 6 maanden definitief surseance van betaling verleend aan de N.V. A. Hillen's sigaren- en tabaks fabriek te Delft. Radiodistributie Haarlem. Haal de zon toch in Uw woning. Neem het leven niet zoo zwaar. Houdt U zelf niet van verstrooiing, Wordt dan abonné om „haar". NIEUWE GRACHT 5 TELEFOON 10010 (Adv- ingez. Med.) DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Mussolini is naar Libye vertrokken. pag. 4 Een Estlandsch schip is in de Spaanschc wa teren opgebracht en later weer vrijgegeven. pag. 4 Aan het Madrilcensche front hebben Italiaan- sche vliegtuigen heftige aanvallen onder nomen. pag. 4 Dreigde een „Putsch" in Hongarije? pag'. 4 Op „De Ilooge Veluwc" wordt een hulpmu seum gebouwd. pag. 3 De vestigingswet voor den middenstand is door dc Eerste Kamer aangenomen. pag. 3 De regeering wil het zwijgrecht van den ver dachte gewijzigd zien. pag. 3 Aan boord van de „Baltic" bevonden zich vijf menschen. pag. 3 Onze regeering heeft te Ceuta tegen aan houding van Nederlandsche schepen laten protesteeren. pag. 1 Op 1 April a,s. wordt begonnen met de af braak van de perceelen in de Koning- en Jacobijnestraat voor den bouw van den nieuwen vleugel van het Stadhuis. Kansen op historische vondsten? pag. 1 De Haarlemsche gemeenteraad voltooide de behandeling van de begrooting voor 1937. Woensdag kwamen nog verscheidene on derwijszaken ter sprake. B. en W. zullen praeadvies uitbrengen over het verzoek om een school voor imbecielen op te richten, waardoor de bezinkingsklassen van de bui tengewone scholen zouden verdwijnen. Met algemeene instemming van den raad be vorderen B. en W. de stichting van een nieuwe openbare school in het zuiden der stad zooveel mogelijk. Het bureau voor Beroepskeuze gaat weldra weer werken. De raad aanvaardde de door het rijk opge legde verhooging van het tarief voor het vergunningsrecht. De geheele begrooting werd goedgekeurd met de stemmen der twee communiste tegen. pag. 6 en 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De gemeentebegrooting afgehandeld. pag. 1 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Opleiding van den middenstander. pag. 3 M. V.: Priester, geloovige, lecraar, leerende. pag 8 J. B. Schuil over den wedstrijd van Cremer. pag. 7 Voor de Vrouw. pag. 10 Sport in 't kort. pag. 9 H. D. Vertelling: Buren. pag. 7 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. II.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1