Opleiding van den middenstander. Prof. Gelissen's begrooting aan genomen. Vestigingswet voor den middenstand verwerft ook de goedkeuring. Het zwijgrecht van den verdachte. „Hooge V eluwe" krijgt een hulp-museum. Vraagstuk trekt steeds meer de belangstelling. DONDERDAG 11 MAART 1937 EI A A R E E M'S D'AGBCAD 3 EERSTE KAMER. Weer strijders voor het behoefte-element. DEN HAAG Woensdag. Nadat de heer Serrarens (R.K.) eerst het zijne over ordening had gezegd de Regee ring moet z.i. niet te lang wachten als een ge duldig hengelaar; ordening te hooi en te gras is verkeerd betoogde de heer d'Ansem- bourg (nat. soc.) om. dat we veel te weinig uitvoeren naar Duibschland. De landbouwbe langen zouden ook hier, gelijk steeds, te zeer door den Amsterdiaimischen geest, door de be langen van de bankwereld enz. worden be- heersoht, wat op den ondergang van de natie zou uitloop-en. Minister Gelissen deed beter zelf, insitede van naar Oslo naar Duibschland te gaan en de onderhandelingen daar niet aan Dr. Hirschfeld over te laten. Dit meende deze afgevaardigde gelijk te mogen stellen met het uitsturen door Schacht van den Redacteur van „Der Stürmer" (het anti-semitische blad!) als onderhandelaar naar Palestina. Een opmer king welker ongepastheid Minister Gelissen laakte, er tevens op wijzend, dat de heer HirsohfelM een voortreffelijke kracht is, die ook in Berlijn aanzien geniet! Maar Minister Gelissen, die zulk een goede kracht als strijder togen de -werkloosheid had kunnen zijn, was helaas naar het Inzicht van den nat. soc. spreker eien te volgzaam leerling van Minister Coilijn geworden, van wien het nog heette dat deze en de geldmag naten de doodgravers van de Nederlandische zelfstandigheid zullen blijken te zijn. Op waardige tevens rake wijze antwoordde de Minister den heer d' Ansembourg daarbij o.m. te kennen gevende dat het onjuist en on correct was hier den indruk te willen verwek ken als bestond er tusschen dezen bewinds man en den Minister-President eigenlijk een tegenstelling, overigens kon de nat. soc. nog heel wat meer leeren van Dr. Col ij n dan de waardevolle lessen, welke Min. Gelissen zelf, naar hij dankbaar memoreerde, genoten had! Van de afzonderlijke onderwerpen, welke de Minister naar aanleiding van het debat be sprak, zij vermeld, dat hij mededeelde, dat er een nieuw saneeringsplan voor de kolen- industrie in den maak is, dat èr met Brussel een gedachtenwisseling gaande is over het ge dwongen vervoer van graan met Belgische schepen en dat met 'n herziening van de wet op de Evenredige Vnachtverdeeling een sanee ring van de binnenscheepvaart gepaard zou dienen te gaan, welke 2Vz millioen gulden per jaar zou kosten; dit Kabinet ziet niet, hoe de hiervoor noodige middelen te vinden zouden zijn. Mr. Knottenbelt had den Minister verwe ten de crisis-invoerwet ten onrechte ook voor handelspolitieke doeleinden gebezigd te heb ben, maar de Minister kon er aan herinne ren, dat bij de laatste wijziging (van 1933) 't handelspolitieke element inderdaad er in ge bracht was. Al gaf hij grif toe. dat hij. de Minister, vermoedelijk eerder kon meenen. dat men met „overmatigen invoer" te doen heeft, wat dan contingenteeringsmaatregels rechtvaardigt, dan Mi- Knottenbelt vermoe delijk zou doen. Overigens is er een wijzi- gingsontwerp op komst (zeer binnenkort zal dit de Staten-Genpraal bereiken), waardoor het mogelijk zal wórden de crisis-invoerwet nog meer voor handelspolitieke doeleinden, dus als „vechtwet" te hanteeren dan thans reeds het geval is. Dat deze bewindsman voor actieve handelspolitiek voelt en met 't oog daarop, voor de Regeering- vrijheid van op treden op contingenteeringsgebied verlangt, stak hij niet onder stoelen of banken. Maar deze zelfde actieve handelspolitiek-kampioen ziet het wel in, dat het tenslotte Nederland altijd nog 't beste is gegaan wanneer het in belangrijke mate in het internationale han delsverkeer was ingeschakeld en daarom be seft. hij dan ook welk een voordeel een re geling kon opleveren als de Oslo-staten be oogen. Wanneer de anderen meer uitdoen dan wij zelf heeft zulk een „uitkleeden" slechts nut! De Minister zette voorts nog uiteen, dat, alle factoren in aanmerking nemende, onze handelsverhoudingen met Duitschland er be ter op zijn geworden en gaf tenslotte in den breede een uiteenzetting over het ordenings- vraagstuk, in welk verband hij o.m. waar schuwde tegen onderschatting van verwezen lijking der theoretische denkbeelden hier omtrent. in de praktijk. Na aannneming der begrooting (nat. soc. tegen) kwam het ontwerp-vestigings- wet aan de orde. Dit mocht ai de senatoren Kropman (r.-k.) en De la Bella niet in geestdrift doen ontlaaien, toch konden ze wel hun stem aan het voorstel geven. Beide sprekers betreurden de uitsluiting van het behoefte-element en met name gaf de heer Kropman te verstaan, dat de Minister zich eigenlijk te veel had laten afleiden door het verschijnsel van de bovenal in den crisistijd in grooten getale verrezen „dwerg-bedrijf jes". De R.-K. woordvoerder meende, dat voor den normalen winkelstand het ont werp van geringe beteekenis moet heeten. Ofschoon dus deze sprekers niet veel ver wachtingen van de voorgestelde regeling koesteren, verschilden ze in hun eind-hou ding niet van Prof. Diepenhorst a.-r.) ofschoon deze er veel gunstiger over dacht en hij juist toejuichte, wat na hen. eveneens Mr. Dr o ogle ever Portuyn (lib.) deed, dat het behoefte-element er niet in opgeno men is. Minister G e li s s e n zegde allereerst prof. Diepenhorst toe, te zullen bevorderen, dat zoo veel mogelijk de organisaties bij de uitvoering van de wet worden ingeschakeld. En nu het behoefte-element. Bij de distri butie is het praktisch niet te doen dit element er bij te halen. Hoe toch kan men de behoefte meten aan 'n bepaald aantal winkels, die in 'n aantal verlangens moeten voorzien? Ja. als men den Minister bevoegd zou maken om iederen winkelier alles en nog wat voor te schrijven (grens van verdiensten, omvang van den winkel enz.) dan wel. Maar dan ware schappij en die wil ook de Regeering niet. Waar daarvoor ook noodig een soort dwangmaat- de behoefte niet te meten is, diende het gan- sche element uit de wet te blijven. De Middenstand is met dit wetsontwerp zeer ïerheugd, merkte de bewindsman op. Dat was hem uit allerlei gebleken en bijna niemand ziet mogelijkheid om het behoefte-element goed in een dergelijk voorstel te verwerken. Dit wetsontwerp is een goede filter, dat de ongewenschte en schadelijke elementen tegen houdt. Aldus de bewindsman achter de groene tafel, die voorts nog aanstipte, dat het beter is, dat men niet de gemeenten, doch de Kamers vanKoophandel in de regeling inschakelt. Zon der hoofdelijke stemming nam de Eerste Ka mer na dit korte debat de middenstandsvesti gingswet aan. Hetzelfde geschiedde, maar geheel debat loos, met 'n aantal contfngenteerings-ontwer- pen TWEEDE KAMER. Mr. C. M. J- F. Goteling <K K. Staatse.) Regeering wil wijziging in bestaande regeling. Den geheelen middag (van 2 uur af. want vóór dien vond er afdeelingsonderzoek plaats) hield de Kamer zich, na z.h,st. de handels regeling met Zuid-Slavië te hebben aangeno men en nadat aan de agenda o.m. de verbin dend- en onverbindendverklaring van collec tieve arbeidsovereenkomsten was toegevoegd, met de voorgestelde wijziging van art. 29 van het Wetboek van Strafvordering bezig. Daar door moest komen te vervallen, dat de ver dachte bij het verhoor niet tot antwoorden verplicht is, dat hem hiervan, behalve bij be handeling op de te rechtzitting vóór het verhoor mededeelini gedaan moet worden en dat zulks het proces verbaal van het verhoor dient te vermelden. Mr. G osei in g (R.K.) verdedigde namens de vaste commissie voor privaat- en strafrecht een amendement om te handhaven, dat verdachte bij het verhoor niet verplicht is te antwoorden. Behoud van dezen regel van positief recht, die past in heel het kader van het rechtssysteem, dat den ver dachte ook niet verplicht zijn misdrijf te be kennen, achtte, de commissie gewenscht. Ter wijl het elders in 't strafproces bovenal om de bekentenissen te doen is, heeft ons strafproces niet volkomen een inquisitoriaal karakter". De rukwinden van dezen tijd hebben volgens spr. den Minister wel wat te veel beïnvloed. Mr. D o nk e r (s.d.) wilde met een ander amen dement nog een stapje verder gaan, terwijl daarentegen de heer Schwartz (a.r.) op grond van de belangen, die de overheid bij haar optreden tegenover 'n verdachte te behar tigen heeft, volkomen met 's Ministers voorstel kan meegaan. De heer Goseling en zijn mede commissieleden kregen steun o.m. van Mr. Coops (lib.) en Mevr. Mr. B a k k e rN o r t (v.d.) Minister v. Schaik vond echter het recht van zwijgen dat den verdachte thans toekomt een leelijken distel tusschen de bloemen van ons Wetboek van Strafvordering. Die distel moet er z.i. uit. Het gaat niet aan, dat de verdachte de overheid, welke tot taak heeft misdrijf-kwesties tot een oplossing te brengen, in de wielen kan rijden. Beide amen dementen ontried Mr. v. Schaik, al stond hij ietwat minder onwelwilend tegenover hetgeen Mr. Goseling c.s. bepleitten. Morgen stemming. E. v. R. Concentratie Bijzondere Scholen. Afdoening wetsontwerp nog in deze parlementaire periode verwacht. Naar de „Stand." verneemt, is het wets ontwerp tot beperking van stichting en in standhouding van scholen voor gewoon La ger Onderwijs gisteren in de afdeelingen der Tweede Kamer behandeld. Op grond van het feit, dat dit wetsont werp in hoofdtrekken gebaseerd is op de voorstellen van de Staatscommissie, samen gesteld uit de fractie-voorzitters der zes groote partijen, benevens een onderwijskun dige uit elk dier groepen, mag worden aan genomen, dat tegen dit wetsontwerp geen principieel verzet zal rijzen. Het zou in de bedoeling liggen te bevorde ren. dat de afdoening van dit ontwerp nog in deze parlementaire periode kan geschieden. ARBEIDER UIT HIJSCHKRAAN GEVALLEN. De 56-jarige voorman J. de Hoog, uit Rotter dam is Woensdagmiddag op het terrein van de staalindustrie aan den Keileweg te Rotter dam uit een hijschkraan gevallen. Met een zware hersenschudding en zeer ern stige kneuzingen is het slachtoffer naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. Bij aankomst bleek de man reeds te zijn over leden. EVANGELISCHE MAATSCHAPPIJ 84ste algemeene vergadering. De Evangelische Maatschappij zal op Vrij dag 2 April in een der zalen van het jaarbeurs gebouw te Utrecht haar 84ste algemeene ver gadering houden, welke om tien uur des mor gens zal aanvangen. De agenda vermeldt o.m. de verkiezing van drie leden van het hoofd bestuur wegens periodieke aftreding van de heeren D. Bloemers te Zeist. J. Doleman, te Vogelenzang en P. van Eskert te Haarlem, die allen herkiesbaar zijn. avA vetoed I Een paariachU dagen ten onzen l«ke""ar Jdver- liee Va" Tal" eerste lente- tentie roet de bloemen. rim. En nu weer sn n\et mlge kou-Verg. - eerste (Adv. lngez. Med.) Het vermiste motorscheepje „Baltic". Er waren vijf menschen aan boord. Het motorscheepje „Baltic", thuis- behoorende in Groningen, waarom trent men in ongerustheid verkeert, is op 25 Februari om 14.45 uur van Vlissingen naar Stroud (bij Londen) vertrokken. Het scheepje kwam van Zaandam en was geladen met steenen. De bemanning, die op 25 Januari voor den waterschout te Vlissingen werd gemonsterd, bestaat uit den kapitein G. de Ruiter, 39 jaar en af komstig uit Alblasserdam, diens vrouw G. de RuyterHoogvliet, oud 29 jaar, den 28-jarigen stuurman J. Nieman uit Groningen, den 22-jarigen ma troos C. Geisterfer uit Amsterdam en den 14-jarige kok B. J. Höfele uit Rotterdam. Motor sloeg op ongelukkig moment af. Juist op onbewaakten overweg Inzittenden konden er nog uit springen. Woensdagavond is op den onbewaakten overweg te Waterhuizen, onder de gemeente Haren, een truck met aanhangwagen door den trein, welke om 21.53 uur van Groningen naar Winschoten vertrekt, aangereden en totaal vernield. De auto was midden op den overweg plot seling blijven stilstaan doordat de motor af sloeg. De twee inzittenden, de chauffeur P. Bennink en zijn broer, beiden uit Groningen, zagen den trein naderen en sprongen net op tijd uit de cabine. Eenige seconden latei- reed de trein op het voertuig in. De trein stopte onmiddellijk na het gebeur de en had geruimen tijd vertraging. Op den hoek van den Leusderweg en de van Camperstraat te Amersfoort is Woens dagmiddag de 22-jarige mej. J. M. Leyer uit Gorkum, die per fiets was, aangereden door een vrachtauto en vrijwel op slag gedood. Met den bouw wordt zeer spoedig begonnen. Wij vernemen, dat tusschen de Kröl- ler-Müller Stichting en de Stichting Nationaal Park, „De Hooge Veluwe" een overeenkomst is gesloten omtrent den bouw van een hulp-museum op „De Hooge Veluwe". De bouwkosten daarvan zullen ongeveer 110.000 gul den bedragen. Over dit project is overleg gepleegd met de bouwvak-organisaties, die geen bezwaar er tegen bleken te hebben, dat de uitvoering in werkverschaffing zal geschieden. De regeering heeft haar medewerking ten opzichte van de financieele regeling toegezegd. De uitvoering zal uitsluitend door Arn- hemsche werklooze vaklieden geschie den. Ook de gemeente Arnhem heeft een bijdrage in de kosten toegezegd. Zoo spoedig mogelijk zal met de uit voering van het werk een begin wor den gemaakt. AANRANDER GEARRESTEERD. De gemeente-politie van Vaassen heeft Woensdagavond op den Deventerweg aldaar gearresteerd den 33-jarigen S. K., wonende te Apeldoorn. De man had even te voren twee meisjes op genoemden weg aangerand. K heeft bekend, waarbij bleek, dat hij zich meermalen aan 'n dergelijk feit had schul dig gemaakt. Practijk moet den weg wijzen. Het wetsontwerp „houdende regeling betref fende het vestigen van inrichtingen, waarin eenige tak van detailhandèl, ambacht of kleine nijverheid zal worden uitgeoefend", is door de beide Kamers der Staten Generaal aange nomen. Het oorspronkelijke wetsontwerp is niet ongewijzigd de Tweede Kamer gepasseerd. Zoo is een tijdelijke spertijd in het ont werp opgenomen. Immers, op voorstel van den Middenstandsraad kan de Minister bepalen, dat voor een tijdsduur van zes maanden de vestiging in een bepaalde branche zonder zijn uitdrukkelijke toestemming niet mogelijk is. Deze termijn van zes maanden moet aanslui ten op een Algemeenen Maatregel van Bestuur, welke het hebben van een vergunning van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor schrijft. De mogelijkheid is zelfs geopend de zen termijn met éénanaal zes maanden te ver lengen. De Middenstandsraad is nog op andere wijze ingeschakeld. Nader is n.m.l. bepaald, dat. hij, vóór bet vaststellen van den Algemeenen Maat regel van Bestuur zal worden gehoord, waar bij buiten het vergunningsstelsel zullen valleai bepaalde groepen van kleine ondernemingen. Voorts is aan een eventueel bestaanden Be- drijfsraad een taak toebedeeld. Immers, de minimunieisehen van credietwaaridgheid. han delskennis en vakbekwaamheid zullen zoo meteen niet alleen door den Middenstands raad. doch ook door dien Bedrijfsraad worden vastgesteld. Van groot belang is den gevoerde inscha keling van het georganiseerde bedrijfsleven. Evenals het instellen van een vergunnings stelsel, is vastgesteld, dat ook de desbetref fende vestigingseischen slechts kunnen wor- den ingevoerd op verzoek der belanghebbende organisaties. Deze organisaties dienen dan evenwel aangesloten te zijai bij een algemeen erkende centrale. De beteekenis dezer toevoe ging is zeer verstrekkend. De erkende centrale organisaties kunnen juichen. Buiten haar staande vereenigingen, die van deze wettelijke voorziening willen profiteeren, zullen genoopt worden zich centraal te ordenen. De practijk zal te zijner tijd waarschijnlijk bewijzen, dat een bescheiden toestrooming van de thans nog onverschilligen zal plaats hebben. Niet ten onrechte is van de zijde der centrales reeds opgemerkt, dat door deze regeling een stokje (al is het dan ook maar van geringe afme ting) gestoken wordt voor het mede-profitee ren, zonder mede te dragen in de lasten. Met belangstelling zal men over eenigen tijd den gang- van zaken op dit speciale punt volgen. In overeenstemming met een desbetreffende bepaling in de wet op het Uitverkoopen en Opruimen is ook in deze regeling de instel ling van een Commissie mogelijk gemaakt, be staande uit vijf personen door en uit de leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken ge kozen, welke Commissie opgedragen kan wor den. datgene te doen, waartoe de Kamer be voegd is. De amendementen, welke zijn aangenomen, hebben intusschen het karakter der regeling niet aangetast. De poging om het bekende „behoefte-element" ingevoerd te krijgen mis lukte. De hoofdgedachte van het ontwerp is dus hierin gelegen, dat vestiging in den kleinhan del slechts mogelijk zai worden, indien de aanvrager in het bezit is van een vergunning. De vestigingseischen worden alleen vastge steld, indien de desbetreffende organisaties daarvoor een verzoek hebben ingediend, het welk voor inwilliging vatbaar blijkt te zijn. Dat is alles tot dusverre nog theorie. Nu komt zoo meteen de practijk. Dan zal waar schijnlijk blijken hoe geduldig het papier is en hoe moeilijk het zal zijn tot daden te komen. Dan kan niet anders, of voor de zooveelste maal zal blijken, dat de organisatie op mid- denstandsgebied een grooten achterstand te zien geeft en dat met name aan het probleem der vakopleiding nog zeer veel ontbreekt. De centrale middenstandsorganen, de landelijke bonden dus, weten, dat deze aohterstand be staat en zijn reeds gedurende geruimen tijd bezig de noodige voorzieningen te treffen. Me dewerking der vakorganisaties is voor het welslagen echter noodzakelijk. Is men in die kringen van de urgentie dezer zaak wel vol doende doordrongen? Wordt er voldoende be grepen. dat men zelf aan den arbeid moet gaan en dat de Overheid slechts leiding geeft, doch geen initiatief neemt? Want ook hier is het papier gedhldig. Men kan fraaie papieren di ploma's gereed maken, goed geredigeerde eischen opstellen, maar als de instituten of leergangen ontbreken, waai- men zich ten slot te bekwamen kan, heeft dat alles weinig zin en maakt men zich belachelijk. Meer dan ooit komt in de komende jaren liet opleidings vraagstuk in de belangstelling te staan. Een probleem met vele voetangels en klemmen. De practijk wijst- in deze opleidingsproblemen meestal den weg Verbetering van het onder wijsinstituut is alleen na enkele jaren te be reiken. Moeilijker wordt de positie voor die vele branches, die gewacht hebben, die geen haast hadden en die nu zoo meteen zullen bemerken, dat zij juist iets te lang hebben gewacht. Zoo zal de Vestigingswet tot activiteit prik kelen. De middenstand krijgt langs dien weg een prachtige gelegenheid een achterstand in te halen. MOLLERUS. Werkfonds heeft vele plannen. Nog 284 stuks in behandeling. Uitvoering dikwijls goedkooper dan de raming. -T of staatscourant Bij Koninklijk Besluit is aan mr. G. Jansen op zijn verzoek, met ingang van 15 Mei 1937 eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Hengelo (O). Volgens het tiende driemaandelijksch ver slag van het Werkfonds, loopende van 16 September tot en met 15 December 1936 waren er op laatstgenoemden datum reeds in totaal 101 plannen uitgevoerd en voor de eerste of tweede maal opgeleverd. Het hiervoor geblokkeerde bedrag bedroeg in totaal 8.743.376.06. Van dit bedrag werd. volgens de bij het bureau binnengekomen loonlijsten, op de bouwplaats verloond 1.624.033.12 Deze wer ken hebben arbeid geleverd, voor zoover het uit de loonlijsten mogelijk was dit te bereke nen, voor 87.208 manweken. Op 15 December 1936 waren nog 128 plannen geheel of gedeeltelijk in uitvoering. Aan het einde van de vorige verslagperiode bedroeg dit aantal eveneens 128, terwijl in de afgeloo- pen drie maanden het aantal plannen, dat opgeleverd werd, van 66 op 101 is gebracht. Het bedrag, dat voor deze 128 plannen werd geblokkeerd, bedroeg in totaal f 33.588.134.62, waarvan 12.653.336.62 voor Rijkswaterstaats- werken. Van deze groep is het aantal manweken niet nauwkeurig te berekenen, aangezien hier voor de noodige gegevens nog ontbreken. Wordt echter een berekening gemaakt aan de hand van de reeds bekende gegevens, dan zou het aantal arbeiders, dat bij deze plannen werk heeft of werk zal krijgen, in manweken uitgedrukt, rond 532.000 bedragen. Deze berekening heeft evenzeer alleen be trekking op arbeiders, werkzaam op de bouw plaats. Veilig kan worden aangenomen, dat tot nu toe van het bovenstaande bedrag ad 33.588.134.62 een derde gedeelte reeds is verwerkt. Voor de groep afgeloopen werken en deze groep is in totaal vastgelegd 42.331.510.68. Men kan echter aannemen dat dit bedrag voor de uitvoering van de plannen niet ge heel noodig zal zijn, aangezien verschillende bestekken zijn gegund beneden raming, zoo dat na afrekening der werken de overblijvende bedragen wederom ter beschikking komen waardoor eindeindelijk de verhouding tusschen 't vastgelegde bedrag en 't verloonde bedrag gunstiger wordt. Op 15 December 1936 waren voorts nog van 25 plannen een of meer bestekken door het werkfonds goedgekeurd, zoodat aangenomen kan worden, dat deze werken voor een groot jedeelte binnenkort in uitvoering zullen komen. Thans zijn bij het bureau nog 284 plannen voor openbare werken in behandeling, welke nog gedeeltelijk moeten worden onderzocht, doch daaronder zijn verschillende plannen, die binnenkort aan de ministerieele commissie kunnen worden voorgelegd. Voor grondaankoop ten behoeve van rijks werken werd de goedkeuring van de ministe rieele commissie verkregen tot een bedrag van 786,167.65. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem s Dagblad van 188/ 11 Maart: Aan het legaat van 2000, dat dezer dagen aan de Ned. Herv. Gemeente te deze rstede werd vermaakt, was de be- dezer stede werd vermaakt, was de be den aangewend tót verbetering der avondverlichting in de Groote Kerk alhier. Naar wij vernemen wenschen kerk voogden daartoe koperen kronen van gasleiding te voorzien en van hetzelfde model en dezelfde grootte als de vroegere kaarskronen in genoemde kerk aan te brengen en zijn reeds door twee belangstellenden genoegzame bijdragen tot het maken van een tweetal kronen Deze wijze van verlichting, die men in vele kerken van ons land aantreft, vol doet uitstekend en is zeer in overeen stemming met het inwendige der kerk gebouwen. Varkensgehakt in blik. Ook beschikbaar voor Stille Armen. De minister van Sociale Zaken heeft ter kennis van de gemeentebesturen gebracht, dat van verschillende zijden bij hem is aan gedrongen op de beschikbaarstelling van ge hakt in blik ook voor de zgn. stille armen, die op geenerlei wijze steun van rijks- of gemeentewege ontvangen en die evenmin zijn aan te merken als ondersteunden volgens de Armenwet. Derhalve kan dit product aan be doelde personen tegen den geldenden prijs worden verstrekt en wel op denzelfden voet als het geval is ten aanzien van de onder steunde of tewerkgestelde werkloozen en arm lastigen. De distributie behoort echter ook voor deze categorie van personen van het gemeentebestuur uit. te gaan. Daarbij zullen de noodige gegevens omtrent de zgn. stille armen op de beste wijze door bemiddeling van kerkelijke en particuliere instellingen van weldadigheid en c.q. den Armenraad door het gemeentebestuur kunnen worden verkregen. Een nauwkeurig onderzoek der gevallen, waarin op deze wijze hulp in natura zoude kunnen worden verstrekt, is noodzakelijk alvorens het gemeentebestuur een beslissing terzake neemt. Dit gehakt wordt tegen 31 cents per bus beschikbaar gesteld. Steun suikerbieten. Bezwaren tegen toegewezen hoeveelheid garantiebieten moeten spoedig ingediend worden. Naar men ons van bevoegde zijde mede deelt. zal in de binnenkort afkomende be schikking betreffende den steun aan de sui kerbietenteelt 'n bepaling worden opgenomen krachtens welke de telers, die bezwaren heb ben tegen de hun voorloopig toegewezen hoe veelheid garantebieten binnen 14 dagen na ontvangst van de voorloopige toewijzing' van hun bezwaren bij de betreffende provinicale landbouw-crisis-organisatie moeten hebben ingediend. Later inkomende bezwaarschriften worden niet meer in behandelig genomen KOPENHAGEN KIEST EEN NIEUWEN GEMEENTERAAD. KOPENHAGEN, 10 Maart (D.N.B.'A.N-P.) Bij de gisteren hier gehouden verkiezingen voor den gemeenteraad behaalden de sociaal demo craten 37 zetels, de conservatieven elf. de ra dicalen vijf en de communisten twee. In den ouden gemeenteraad waren deze cijfers resp. 35, 15, 4 en 1. De deelneming aan de verkiezin gen bedroeg zeventig procent.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5