na'i ROOKEN HJ3. M A A N D A G 15 MAART 1937 H A A B T: E M'S TIAGBCAD Alg. Vereen, voor Bloembollen cultuur. "Wijziging van het Handelsreglement en Statutenwijziging. De Algemeene Vereeniging voor Bloembol lencultuur houdt Maandag 5 April a.s. haar 183e algemeene vergadering in het Krelagehuis. Het hoofdbestuur stelt voor verschillende wijzigingen aan te brengen in hét Handels- reglement voor den Bloembollenhandel. In zijn algemeene toelichting zegt het Hoofd bestuur o.a.: Reeds in de 175e algemeene vergadering, ge houden op 24 December 1934, is op voorstel van 't hoofdbestuur, besloten tot wijziging van het Handelsreglement, in het bijzonder om te ondervangen het euvel, dat een aantal koopers op de door hen gebruikte koopbriefjes allerlei ongewenschte clausules zelfs met de bedoe ling, het geheele handelsrisico op de leveran ciers af te wentelen op de achterzijde in een zeer klein lettertype opnemen, wat tot minder juiste konsekwenties leidt. Toen met deze wijziging eenige jaren prac- tijk was opgedaan, heeft het hoofdbestuur deze zaak opnieuw bezien, en is tot de conclusie ge komen, dat de toen tot stand gebrachte wijzi gingen het euvel onvoldoende ondervangen. Het hoofdbestuur besloot daarom, in overleg met de beide andere organisaties, die ook vroe ger tot herziening van het Handelsreglement voor den Bloembollenhandel hebben meege werkt, een commissie in te stellen, welke een nieuwe herziening zou voorbereiden. Onder voorzitterschap van den voorzitter der Alge meene Vereeniging voor Bloembollencultuur namen in deze' commissie zitting: namens de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur de heeren J. W. A. Lefeber en G. van der Marei, namens den Bond van Bloembollenhandelaren de heeren A. Verduyn Jr. en Mr. M. van Toulon van der Koog, namens het Hollandsch Bloem- bollenkweekers Genootschap de HU. Jos. M. J. Braam en A. Raaphorst Hzn., terwijl de heer Mr. R. C. Bakhuizen vdn den Brink het secre tariaat dezer commissie op zich nam.' Van deze commissie zijn inmiddels voorstel len tot herziening van het Handelsreglement ingekomen, welke nu in behandeling zullen komen. Aan het rapport van genoemde commissie is nog het volgende ontleend: ..Algemeen wordt, en naar het oordeel dei- Commissie terecht, geklaagd over de zich steeds meer ontwikkelende tactiek van vele koopers om op de door hen gebruikte koop formulieren geleidelijk voor de verkoopers steeds bezwarender voorwaarden af te druk ken waarvan sommige als het ware beoogen het geheele handels- en export-risico op den leverancier af te wentelen welke tactiek te meer aan bedenking onderhevig is, omdat zij zich in het bijzonder uit in drieërlei vorm, t. w.: Ie. in de opneming van een zoodanig uitge breid stel condities, dat redelijkerwijze bij het afsluiten van den koop de mede-contractant van dengene, die het koopbriefje afgeeft, niet de gelegenheid heeft om van al deze condities kennis te nemen, althans zich behoorlijk re kenschap te geven van het bezwarend karak ter van de bedingen, waaraan hij zich onder werpt; 2e. in het afdrukken van dusdanige uitge breide condities aan de achterzijden van de koopbrief.ies, alwaar deze nog gemakkelijker aan de aandacht en controle van den mede- contractant ontsnappen; 3e. in het afdrukken van de condities in zoo danig kleine letterteekens en cijfers, dat deze zelfs door personen met normaal gezichtsver mogen niet vlot gelezen kunnen worden, doch als het ware ontcijferd moeten worden, waar door nog te meer den ontvanger van het koop briefje de gelegenheid wordt benomen bij het afsluiten van de transactie zich rekenschap te geven van de lasten, die de afgever van het koopbriefje hem oplegt". Statutenwijziging. Voorts kwamen eenige wijzigingen in de sta tuten der Alg. Vereen, aan de orde. waarbij o.a. de positie en de werkwijze van het hoofd bestuur met aandacht is beschouwd. Hierbij kwam tot uiting dat het een bezwaar werd geacht dat het hoofdbestuur door de huidige samenstelling te weinig bijeenkomt om de vaak zeer snel gewijzigde omstandig heden in een regelmatig contact te kunnen bezien. Dit werd ook niet anders mogelijk ge acht en daarom werd naar een andere oplos sing gezocht. Deze werd hierin gevonden, dat ingesteld wordt een dagelijksch bestuur dat gewoonlijk wekelijks ('s Maandag) een doorgaans zeer korte bespreking heeft over die zaken, die snelle afdoening vereischen en dat tegelijker tijd de behandeling van belangrijker en minder spoedeischende zaken voorbereidt. Dit Dage lijksch bestuur (D.B.) zou moeten bestaan uit 4 leden en den voorzitter die ieder voor 5 jaar gekozen worden door de alg. vergadering en waarvan alleen de voorzitter direct herkiesbaar zou zijn. Van de overige 4 leden zouden twee alléén kweeker en twee exporteur moeten zijn. Hiernaast wordt 'n hoofdbestuur gevormd, bestaande uit het dagelijksch bestuur en twee bestuursleden van iedere groep, die als zoo danig door de ledenvergadering der groepen worden gekozen. De taak van het hoofdbestuur (H3.) zou minder veelomvattend zijn dan die van het huidige, omdat zaken van huishoudelijken aard en van minder gewicht door het D.B. worden afeehandeid. Het wordt echter van belang geacht, dat regelmatig de stand van zaken besproken wordt in een college, dat- uitgebreider is en waarin ook vertegenwoordigd zijn de deskundigen op het gebied der diverse artikelen, die uit hoofde hunner functie weer regelmatig contact hebben met de groepen. Het hoofdbestuui is ervar. uitgegaan dat de leiding der vereeniging moet blijven in handen van hen. die direct via de afdeelingen gekozen zijn en dus geacht kunnen worden het ver trouwen der leden te genieten. Dat aan het H.B. toegevoegd zouden worden bestuursleden van de groepen wordt geen bezwaar geacht, omdat deze in de groepen ook via de afdeelin gen worden gekozen en omdat de leden van het DB. toch direct door de afdeelingen worden gekozen. Deze vorm heeft het voordeel, dat in het H.B. deskundigen op het gebied der diverse artikelen zitting krijgen, en dat daardoor ook het contact met de groepen nauwer wordt. MAATSCHAPPIJ VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De afdeeling Haarlem en omstreken van de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde houdt op Dins- cJaCT 16 Maart, des avonds om kwart over acht in "hotel Lion d'Or een vergadering, waarin de secretaris, dg heer R. M. van der Hart een causerie zal houden over het onder werp: „Wat is symbiose?" Tevens zal de ge bruikelijke onderlinge tentoonstelling voor het puntenstelsel worden gehouden. Vroolijk schildersfestijn. Jubileumavond H. F. Boot. Ter gelegenheid van den zestig sten verjaardag van haar voorzitter H. F. Boot, hield de vereeniging „Kunst zij ons doel" Zaterdagavond in Dreefzicht een geslaagden feest avond. De tweede voorzitter, de heer H. J. Wesse- ling, drukte er in zijn openingswoord zijn voldoening over uit. dat zoovelen aan den oproep van het bestuur, om den verjaardag van Boot op feestelijke wijze te vieren, gevolg hadden gegeven. Spr. hoopte, dat het een vroolijken, genoeglijken avond zou worden en verzocht de leden, den jubilaris bij zijn binnentreden met een hartelijk ,.Lang zal-ie" leven", te willen verwelkomen. Dit geschiedde, toen de heer Boot aarze lenden afwezig als steeds, binnentrad op een enthousiaste en spontane wijze, die aan de oprechtheid ervan geen twijfel overliet. Vervolgens hield de heer Albert Arens. secretaris van „Kunst- zij ons Doel", een korte toespx-aak. waarin hij den wensch uitsprak, dat „het feestvarken" zich volkomen thuis zou voelen onder zijn vrienden en bewonde raars, die speciaal gekomen waren, om hem te fuiven. De heer Jan Wiegman droeg een geestig levexisrijm van den jubilaris voor, waarin hij diens levensloop schetste, van het oogenblik. waarop hij te Maastrict het levenslicht aan schouwde of zooals de hëer Wiegman het uitdrukte „de Maasstad de eer te beurt viel, dat „De kleine Henri er werd geboren" tot hij zich na veel omzwervingen op het Klein Heiligland kwam vestigen. Enkele leden van Jacob van Lennep voer den hierna de komische een-acter „Mond- scheinsonate" op, waarvoor zij een hartelijk applaus in ontvangst moesten nemen, waar na mevrouw Dit Tuninga enkele levenslied jes voordroeg. Het hoogtepunt van den avond vormde evenwel de opvoering van het schimmenspel „De schilderkunst door alle tijden", van ko Donker. Nog steeds, na zoovele jaren, oefe nen de sierlijke schaduwbeelden en de gees tige, origineele tekst een bijzondere beko ring op ons uit. Hoe sierlijk waren de groote groepen, en hoe wondermooi was de Vene- tiaansche gondel. En hoe geestig ook was de parodie op de Larensche school. Tenslotte vertoonde de heer Chris Pointl nog enkele geestige teekenfilmpjes, waarna men den raad van Ko Donker's schimmen spel kon opvolgen, dat eindigde met de re gels: „Ons schimmenspel is nu gedaan en kunt ge strakjes dansen gaan!" Enkele leden van het Haarlem's Salon- oi-kest zorgden voor de muziek, op de tonen waarvan men tot laat in den nacht bleef dansen NED. HERV. GEMEENTE. De vei'kiezing van ouderlingen en diakenen voor de Ned. Herv. Gemeente alhier kon Vrij dagavond wegens on voltalligheid van het kiescollege niet doorgaan. Het is uitgesteld tot a.s. Woensdag. LIEFDADIGHEIDSVOORSTELLING. AVADIA. Wij herinneren nog eens aan de liefda- digheidsmatinée welke de vereenMng' Avadia van de Meisjes H.B.-S. op Woensdag 17 Maart om 2 uur in den Stadsschouwburg ten bate van de nagelaten betrekkingen var de twee slachtoffers, die bij het ongeluk met de reddingsboot te Zandvooi't op 10 Feb mar i zijn omgekomen. Niet alleen om het goede doel maar ook om d-e aardige opvoering van „School voor Charme" verdient Avadia dien middag een stampvolle zaal. Onze tooneelrecensent, de heer J. B. Schuil, schreef na de opvoering van „School voor Charme" in ons blad. Dat was Zaterdag nu eens een schoolpp- voering, zooals wij in jaren niet hebben bij gewoond. Daar was allereerst het stuk „School voor Charme", een blijspel, dat als geschreven is voor een opvoering als deze. Het was bijna alles louter jeugd op het too- neel, die zich kan geven, zooals zij is: jong. zorgeloos en vrooli.ik". „Voor een opvoering door Avadia was dit stuk wel een bijzonder gelukkige vondst. In deze comedie waren de meisjes immers in hun element en doordat zij zich de mede werking van eenige jongelui hadden verze kerd. was ook de mannelijke helft uitstekend vertegenwoordigd. En zoo kregen wij dit stuk in een aardige -bezetting en werd de dodr Wim Pauw uitstekend geleide opvoering' door die frissche vroolijke jeugd in waarheid een ..School voor charme". Kaarten zijn te verkrijgen bij Wim Pauw, Josef Israelsplein 17, Heemstede. Kitty van der Molen, Berkenrodestraat 24 en Bep Bijlo, Staten Bolwerk 12 en op den dag der voor stelling aan den schouwburg. aüv. Ingez. Mea.t DE TENTOONSTELLING VAN „HET MOLENWIEKJE". De Nederlandsche Kantvereeniging „Het Molenwiekje" houdt Dinsdag en Woensdag a.s. 16 en 17 Maart een tentoonstelling met verkoop in café-restaurant Brinkmann. Groote Markt. Deze tentoonstelling vestigt opnieuw de aandacht op het sociale wei-k, dat door „Het Molenwiekje" wordt gedaan en vraagt de be langstelling en den daadweikelijken steun, in het bijzonder, van de vrouwelijke ingezetenen van Haarlem en Omstreken. Het is mogelijk niet aan allen bekend, dat ..Het Molenwiekje" eenige jaren geleden, ontstaan is uit dén nood der tijden, met het doel te trachten, voor vrouwen en meisjes een nieuw middel van be staan te scheppen. Dank zij de activiteit der vereeniging. de vaardigheid en de kunstzin die bij vele vrouwen voor het kantklossen werd aangetroffen, is het mogen gelukken, in verscheidene deelen van ons land een groep bekwame kaxxtwerksters te vormen die in haar ai'br'd een voldoeninggevende broodwin ning vinden en tegelijkertijd de volkskunst, in het kantklossen tot een hoog peil hebben weten op te voeren. Op de tentoonstelling, die een verrassend beeld geeft-f van de schoonheid en de bruik baarheid van kant. zal men ook vele kleine, nïet-kostbare werkstukken aantreffen. Een nieuwtje is de van wol gekloste kant, die zoo geschikt is voor kraagjes en manchetten, voor tasschen met bijpassende liandschoenen, voor sjaals, coi-sages enz Voorts zal bezichtigd kunnen worden het huwelijksgeschenk van „Het Molenwiekje" voor Prinses Juliana, dat bestaat uit een milieu van kant met een dozijn borden- eD vingerkomkleedjes. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Handschoenen en ceinturen, muts, zak mes, Politiebureau, Smedestraat; armband. Blei, Lange Raamstraat 9; bril in étui. Siepel, Papentoren vest 9: heerenhoed, de Jong, Pa- pentorenvest 17; hond, Volk, Korte Heeren- sti-aat 23; ketting', Plantinga, 2e Vooxnitgang straat 12; onderdeel van winkeletalage, Poli tiebureau, Smedestraat; portemonnaie met inhoud, Oxener, Jan Steenstraat 43; idem, Rees. Slachthuisstraat 44 rd.; idem, v. Veen, Gasthuislaan 142; portefeuille met inhoud, v. Dijk. Beliamystraat 2; rijwielplaatje, Cal- Slachthuisstraat 90; slee. Hendriks. Rijks- jou. Coornhertstraat 13; idem, Remme, straatweg 44; idem, Warmerdam, v. O. de Bruynstraat 75; contactsleuteltje van auto, Schutter, Valkenburgerlaan 2 te Heemstede; actentasch met inhoud, v. d. Schoot, Spaarn- wouderstraat 9c rood; vulpen. Klerk, Z.B. Spaarne 176; rol zeil, Zieren, Korte Laken straat 26 rd. Handschoenen en ceinturen, Politiebureau Smedestraat; Abonnement Ned. Spoorwegen, v. Noi'den, Tempeliersstraat 44rd., Acte van overlijden, Smit, Gen. Botlxastraat 79; Bank biljet, Hoogerbeets. Benkoelenstraat. 30, Ge schiedenisboekje, Kaptein, Ged. Oude .Gracht 12, Wollen das, Smit, Kerkhof fsti-aat 17rd. Hond, Meulenbei'g, Spaarnhovenstraat 111 Honden Asyl, Riddei-straat 11, Tafelkleed, Erdtsieck, Rijksweg 318 te Santpooi*t; Katten Asyl, Riddei-straat 11, Manchetknoop Kraan Wijde Geldeloozepad 2, Medaille, v. d. Velden, Dubbele Buurt 31rd„ Portemonnaie met in houd, v. Bakel, Bêukeixstraat 30, Pak met dekens, v. d. Eijnde, Lijstei'straat 13, Honden penning',- v. d. Gevel, Stuyvesantplein 12, Rij- wielpomp, Jansen Parklaan 68, Parapluie, Meijer, v. Egxnondstraat 12, Rijwielplaatje Reltenis, Lijsterstraat 31, idem, de Leeuw. Acaciastraat 7, idem, de Bruin, v. Oosten de Bruijnstraat 192 Kin dei-schoen, Schneiders Kleverlaan 119, Schooltasch met inhoud, Nik kelen Kuijper. Keizerstraat 4. Verzachten de keel. Hebben een frissche smaak en geven EEN FRISSCHE ADEM! (Adv. ingez. Med.) Overdracht bewaarders woning. Op de begraafplaats der Ned. Isr. Gemeente. Zondagmiddag is de bewaarderswoning bij de Ned.- Israëlitische begraafplaats aan den Amsterdamschen straatweg, die door de Godsd. Inst. „Gem. Chasadiem" gebouwd werd, door die vereeniging aan de Ned. Israël. Gemeente aangeboden. Deze plechtigheid werd bijgewoond door het Kerkbestuur der Ned. Israël. Gemeente, het Bestuur van de Ver. „Gem. Chasadiem", de damesdirectie dier vereeniging en verscheidene leden van den Kerkeraad der Ned. Israël. Ge meente. Voorts waren aanwezig Rabbijn S. Ph. de Vries Mzn.. de eerwaarde heeren M. Petzon en G. Jacobs en vele genoodigden en belang stellenden. De voorzitter der vereeniging „Gem. Chasa diem", de heer I. A. Lessing heette de aanwe zigen hartelijk welkom. Spr. miste tot zijn grooten spijt den heer D. L. Staal die onlangs overleden is en wiens heengaan voor de Ver- „Gem. Chasadiem" een groot vei-lies beteekent. Vervolgens behandelde de heer Lessing uit voerig de redenen waarom deze bewaarders- woning gebouwd werd en de moelij kheden die bij dezen bouw overwonnen moesten worden. Spr! bracht in het bijzonder dank aan rab bijn de Vries, aan architect Peerebo'om en aan den aannemer den heer Bellaert. De begraaf plaats kan in het vervolg eiken dag worden opengesteld van 1012 en 24 uur behalve Vrijdagmorgen. De heer Lessing sprak de hoop uit dat het huis mocht beantwoorden aan het gestelde doel en droeg de woning vervolgens over aan het bestuur der Isr. Gemeente. De heer Abr. Lieme. voorzitter van het Kerk bestuur, zeide dankbaar gestemd te zijn jegens de vereeniging „Gem. Chasadiem" die reeds zooveel voor de Joodsche gemeente gedaan heeft. Spr. aanvaardde dit vorstelijke ge schenk met hartelijken dank. Ook spr. bracht dank aan architect en bouwer. Hierna was het woord aan rabbijn S. Ph. de Vries Mzn., die blij was dat dit gebouw tot stand was gekomen en in het bijzonder voor zitter Lessing voor het vele dat hij gedaan heeft bedankte. Met deze stichting aldus spr. heeft de Ver, „Gem. Chasadiem" haar liefde voor de leven den en de dooden bewezen. Hier staat niet enkel een bewaarders- doch ook een wachterswoning, ook in de toekomst zal de rust hier verzekerd zijn. De heer G. Peereboom. architect, vertelde dat het gebouw in 6 jaar tot stand was geko men. Vele moeilijkheden moesten overwonnen worden doch we zijn 'overwinnaars gebleven. Spr. dankte in het bijzonder rabbijn S. Ph. de Vries voor zijn medewerking en hoopte dat deze dag alle aanwezigen nog lang in herinne ring zou blijven. De heer J. Dasberg, de op richter van de begraafplaats dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en beloofde alles te zullen doen om dit niet te beschamen. Hierna bestond gelegenheid het gebouw te bezichtigen, waarvan door velen gebruik werd gemaakt. BALLET „TILLY SYLON". Onder auspiciën der Haarlemsche Orkest Vereeniging zal het Ballet „Tilly Sylon" Dinsdag 16 Maart a.s. optreden in den Stads schouwburg. Evenals ieder jaar is er voor dezen avond een zeer gevarieei'd programma samenge steld. Op veelvuldig verzoek zal nogmaals opge- voei-d worden het komische dansspel „Het Pensionaat", van Tilly Sylon met muziek van Marinus Adam. Dit ballet, waarin Tilly Sylon de komische rol van directrice danst, is het vorige jaar een uitbundig succes geworden voor de danse ressen, de ontwerpster exx den componist. In vier tafereelen beleven zij één dag' op een meisjespensionaat, van den humorist! schen kant bekeken. In het eerste tafereel veraxaken de meisjes zich met balspel.onder toezicht van de g'evi-eesde directrice. Het tweede tafereel, de maaltijd, is een vermakelijke scène waarin de muziek zeer vei-sc-hillende handelingen ondersteunt. Zelfs et-en en vleesch snijden wordt in de muziek zeer duidelijk weergegeven. Het derde deel, de dansles, is een zeer grappige parodie op een dansles met een komische dansmeester en de directrice als hoofdpersonen. Het vierde deel, de finale is de clou van het geheele stuk waarin de leerlingen naar bed gaan en waarin de directrice en de dans meester zich verloven. Het overige deel van het programma wordt ingenomen door de Russische Volksmelodieën van Liadow, Poloverkische dansen uit de Opera „Price Igor" van Borodin Walse Triste van Sibelius. Wiener Blut van Joh. Strauss e.a. Dansen en costuums zijn ontworpen- door Tilly Sylon. Woensdag j.l. is voor een stampvolle Con certzaal de generale repetitie gehouden voor het Centi-aal Comité voor Werkloozen die een uitbundig succes is geworden Het volledige H.O.V-orkest onder leiding van Marinus Adam, heeft de begeleiding op zicb genomen. HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 8 ct. én 15%. zwaarder dan dè meeste andere. 'Adv. Ingez. Med.) Het „idee". Mijn vriend is „uitvinder". Niet dat hij ooit eenig patent op zijn „uitvindingen" aan gevraagd heeft: hem is het meer zooals hij het uitdi-ukt om een „idee" te doen. Dagenlang kan hij stil en somber, zonder een woord te zeggen, rondloopen, tot hij op eens, zooals wijlen de Grieksche natuurkun dige Archimedes. uiti-oept: „Eureka". Wel zegt hij juist niet dit woord, maar het komt daar toch op neer. Zoo heeft hij reeds vele „ideeën" gehad. Weliswaar zal de meirsch- lievendste philantroop geen cent voorschot op zijn „vindingen" geven, dit verhindert hem evenwel niet. steeds met wat „nieuws" voor den dag te komen. Gisteren kwam hij weer eens oploopen. Ik merkte aan de uit drukking van zijn gezicht dat het weer „eureka" moest zijn. „Ik heb nu iets buitengewoons", riep hij uit. „Op welk gebied?" vroeg ik, onbewogen en „Op transportgebied. De wereld zal per plex staan. Geweldige mogelijkheden!" Ik hield mij voorloopig gedekt-. Bood zelfs mijn hulp aan inzake patentkwesties en het probeeren om ergens geld los te krijgen ..Luister!" En hij begon uit te leggen. „Ik kreeg het „idee" verleden week, toen ik den trein nog op het laatste nippertje pakken kon". Ook ik zou wenschen dat de inspiratie op die momenten over mij kwam. Ik zou dan zeker een groot uitvinder geweest zijn. „Stel je voor", zoo vervolgde hij „ik spring nog net op het laatste moment in den achtersten wagon en de trein zet zich in be weging". Ik trok een gezicht of ik dit uiter mate belangwekkend vond. „Nu was ik in den achtersten wagen en liep dwars door dc-n geheelen trein naar de locomotief. Ik moet. na deze verrassende mededeeiin- gen, wel 'eenigszins een twijfelende uitdruk king op mijn gezicht gehad hebben mis schien was het omdat ik dacht aan de mo gelijkheid dat dit voor de reizigers niet altijd mogelijk is zoover door te loopen. Gelukkig mex-kte mijn vriend, in het vuur van zijn explicatie, dit niet op, en onverstoorbaar knikte ik. ,Maar nu komt de „idee". Ik spitste mijn ooren. „Wat dan?" riep ik nu ongeduldig nieuwsgierig uit. .De locomotief had ik ingehaald". Ik stond paf. hetgeen dit keer wel zeer duidelijk aan mij te merken geweest moest zijn. „Welnu", schreeuwde hij. „denk je nu eens in, dat de trein niet honderd, maar een paar duizend meter lang zou zijn en ik zou. ter wijl de trein in beweging was, bovenop dien trein nog een voertuig met dezelfde snel heid van het achterste naar het voorste ge deelte laten loopen. dan zou ik met het £c venste voertuig tweemaal de oorspronkelijke snelheid bereiken kunnen". Met open mond van verbazing staarde ik mijn vriend aan. niet in staat de draagwijdte van dit allernieuwste „idee" te overzien. Ti'iomphantelijk ging hij verder. ..Maar stel je nu verder voor dat ik op het tweede wederom een derde, ja een dozijn en vervolgens een onbepaald aantal voertxxigen boven elkaar zou laten loopen, dan zou ik de grootste snelheid, welke denkbaar is, kunnen bereiken De formule voor mijn vinding luidt dan ook: lichtsnelheid min één! Ik stond geslagen, scheen echter mijn tegenwoordigheid van feest niet heelemaal verloren te hebben, want merkte schuchter op dat de mogelijkheid bestond, dat het tweede voertuig ik hield het voorzichtig heidshalve voorloopig maar bij het tweede aan den kop van het onderste rijtuig ar- riveerend, daar af zou kunnen storten en geen van beide op die manier verder zouden kunnen. Minachtend keek mijn vriend mij aan. „On mogelijk", riep hij uit, ik vergat je er bij te zeggen, maar je hadt dit moeten begrij pen dat rails en treinen een geweldige cirkel vormen. Maar voornamelijk gaat het hierom, dat. theoretisch elke bereikbare snel heid met vele malen de eigen snelheid ver menigvuldigd kan worden." Overtuigd van de grootschheid van zijn „idee" nam mijn vriend afscheid, terwijl hij zijn schreden blijkbaar in de richting van het kantoor van de Ned Spoorwegen scheen te richten, belovend spoedig van zich te laten hooren en mij spi-akeloos achterlatend. J. WILCOS. Jubileum van The Jazz Brothers. Bal met attracties. Ter gelegenheid van het driejarig bestaan van de piano-accordeonband „The Jazz Brothers" gaf de band Zaterdagavond in het dansinstituut van den. heer Th. van der Moo- len een jubileumsuitvoering. - Onder de beproefde leiding van Cor Rack- witsz werden de diverse nummer vlot ten ge- hoore gebracht. Vooral het openingsnummer is aardig gevonden. De heer J. Schairwachter, drummer van de band, sprak een korte ope ningsrede uit. Daarna was het woord aan Dann Somerly, de conférencier van den avond, die de dans- lustigen met zijn praatjes en tapdansen aan genaam bezig hield. Vele verdere attracties zooals prijshengelen, zakkenloopen, roulette, stoelendans, ja wat niet al, zorgden er voor dat de aanwezigen zich niet behoefden te vervelen. The Jazz Brothers kunnen op een geslaag den jubileumavond terugzien. NATIONALE RECLASSEERINGSDAG. Collecte op Zaterdag 5 Juni 1937. Onder leiding van den heer Joh. Helmer horst. ad j .-dir. van het Centraal Bureau der Vereeniging van Reclasseeringsinstellingen te Amstei'dam, werd op Donderdag 11 Maart jl. in het café-restaurant Brinkmann te Haar lem een vergadering gehouden in verband met een op 5 Juni a.s. te houden Nat. Re- classeeringsdag. Vertegenwoordigd waren de volgende Re classeeringsinstellingen te Haarlem* Ned. Gen. tot zedelijke verbetering der ge vangenen, door de heeren G. J. Bouwens, H. H. Hagedorn en Mr. J. H. Schultz van Hae- gen. R.-K. Reel. Vereeniging door den heer J. G. Klein en den heer M. A. M. Langemeyer. Leger des Heils: door den heer W. Kelder. Prot. Chr. Reel. Vereeniging: door den heer R. Brants en mevr. Mr. J. H. G. Schutte- Struiek. Nat. Chr. Geheelonthouders Vereeniging: door den heer W. P. J Overmeer. Intern. Orde van Goede Tempelieren: door de heeren L. T. G. Herkes en C. M. J. Nee- teson. Ned. Vereeniging t. afsch. v. alcol.houden- de dranken: door den heer A. Carnet. Centr Bureau van Reel. Instellingen: door den heer: W. J. A. Matla en den heer B. C. Ootmar. Voorts wareix aanwezig afgevaardigden van de comités te Bloemendaal en Heemstede en medewerkende dames van het Comité van uitvoering. In het dagelijksch bestuur vaxx het Comité van uitvoering werden gekozen de heeren: Mr. J. H. Schultz-Van Haegen, voorz. W. P. J, Overmeer, vice-voorz. H. H. Hagedorn, le seor„ Westerhoutpark 34, Haarlem. W. Kelder, 2e secretaris. M. A. M. Langemeijer, le penningmeester. G. J. Bouwens, 2e penningmeester, en me vrouw Mr. J. H. G. Schutte-Struick van het Dames-Comité. Het volledige Comité van uitvoering en dat van aanbeveling zal nader bekend wor den gemaakt. De eerstvolgende vergadering van het Co mité van uitvoering zal worden gehouden op Woensdag 14 April a.s„ 2.30 uur n.m. in het café-restaurant Brinkmann te Haarlem. N.V. VAN SiOOTEN UEUWA&DEÏ (Adv. Ingez. Med,). Eerste Kamer over Indië. Sommige leden vragen versterking der defensie. Ontleend is aan het Voorloopig Verslag der Eei'ste Kamer over de Indische begrooting 1937: Verschillende leden betreurden, dat het nieuwe defensie-plan nog niet bekend is. Zij achtten versterking van de landmacht, voor al vaix haar Europeesch element, ten zeerste noodzakelijk en drongen aan op een eenhoof dige leiding voor land- en zeemacht. Andere leden, de noodzakelijkheid van een krachtige verdediging geheel erkennende, waren te dezer zake gerustgesteld door het rapport van den commandant van het leger in Nederlandscb-Indië Buitenlandsclre propa ganda in Indië. Van verschillende zijden werd gevraagd of de regeering op de hoogte van aard en om vang van de propaganda, welke van vreemd- nationale zijde in Indië wordt gemaakt. Met name werd gedacht aan propaganda van Duitsche, Russische en Japansche zijde met meer dan commercieele oogmerken. De hier aan het woord zijnde le'den meenden te we ten, dat in het buitenland, met name in Duitschland. groote bedragen op de begroo tingen voor propaganda werden beschikbaar gesteld. Enkele leden vestigden er de aandacht op, dat, naar het schijnt, in Indië de meening heerscht, dat het in Nederland en ook in het Nederlandsche paxiement aan belangstelling voor Indië ontbreekt. Hoewel zij die meening niet overeenkomstig de werkelijkheid acht ten zouden zij het toch toejuichen, indien meer reëel contact tusschen leden der volks vertegenwoordiging hier te lande en leden van den volksraad kon worden bevorderd. In dien zin. dat Nederlandsche parlementsleden in de gelegenheid werden gesteld een bezoek aan Indië te brengen. Nieuw-Guinea. Eenige leden stelden de vraag, of het niet wenschelijk is te zijner tijd het groote gebied, dat als Nieuw-Guinea bekend is. tot een af zonderlijk gewest te maken met een eigen bestuursorganisatie.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10