Mijn kijk op hei spel VOETBALNIEUWS HANDBAL WATERPOLO BILJARTEN IT A'A ND AG IS MAART 1937 IT A ARTE M'S D A G B D A D ÏT door Criticus. Bloemendaal-De Volewijckers. Onze vroegere nationale doelman Göbel heeft destijds eens gezegd, dat het een der voornaamste plichten van den doelverdedï- ger is, het spelverloop op den voet te blijven volgen, zelfs wanneer dit zich voor het doel der tegenpartij afspeelt. Daardoor wordt voorkomen, dat de keeper bij een plotselin- gen uitval of een onverwacht schot verrast wordt en hij een bal laat passeeren, dien hij niet wat meer oplettendheid gemakkelijk had kunnen houden. De waarheid van bovenstaande bewering werd bevestigd, toen de Rloemendaal-doel- man De Haas kort na de rust in de match tegen Volewijckers te laat bemerkte, dat de Amsterdamsche rechtsbinnen, een speler met formidabele schutterscapaciteiten, van even buiten den middencirkel op goed geluk een zeer hard. hoog schot loste, dat via de handen van den on voorbereiden keeper in het net verdween. Dat was m.i. het psycholo gische moment van den wedstrijd, want tot aan dat oogenblik bestond er altijd kans, dat, ondanks het technisch betere spel van de bezoekers, de weliswaar slecht afgewerkte aanvallen der thuisclub tot het beslissende doelpunt zouden leiden. Te igrooter werd die kans, naarmate de Amsterdamsche achter hoede onder den voortdurenden druk een steeds stijgende nervositeit vertoonde, waar van een aantal hoekschoppen en evenveel gevaarlijke momenten voor het doel het di recte gevolg waren. Doch niet zoodra was het tweede Vole wijckers doelpunt gescoord, of de derde klasse kampioenen, gewend als zij zijn, een voor sprong te hebben, kregen het noodige zelf vertrouwen en vlot open spel over de ge- heele breedte van het veld. resulteerde in een doelpunt van den linksbuiten uit een voorzet van zijn collega op den anderen vleugel, die op zijn beurt kort daarna een langen pass van links opving en in het net schoot. De overwinning kwam terecht bij de ploeg die, gezien het vertoonde spel, daar onge twijfeld het meeste recht op had. De Am sterdamsche voorhoede vormde in de perio des, dat zij niet in de, tegenwoordig veel ge wraakte, W-formatie opereerde, een vlot sa menspelend geheel en was er steeds op uit door open attaques haar doel te bereiken. Daarentegen trachtte de Bloemendaal-aan- valslinie door individueele pogingen en te veel short-passing l^et vijandelijke doel te naderen. Wel verrichtten de Bock en van Bragt nu en dan knap werk, doch eerstge noemde werd door den zeer goed spelenden linkshalf Stijger geducht bewaakt en van Bragt ondervond maar zeer weinig steun van den linksbinnen Tullenaar en van de beide vleugelspelers, die veel te lang talmden, al vorens het leder voor te zetten. Met betere anticipatie en meer schotvaardigheid had de linksbinnen zeer zeker drie van het groote aantal opgelegde kansen kunnen benutten. Aanvoerder Beyk heeft een geweldige hoe veelheid werk verzet en zijn voorhoede voort durend in staat gesteld, tot den aanval over te gaan. Hij werd goed gesteund door Leem huis, die vooral in de eerste helft, vooral verdedigend, op dreef was. Het plaatsen van den rechtshalf, Van der Linden, was onvol doende en Immer zou als rechtsmidden on getwijfeld nuttiger werk hebben verricht. Thans speelde hij back en hoewel hij er me nigmaal in slaagde, de Amsterdammers bui ten spel te zetten, hield deze tactiek steeds het gevaar in, dat het verre opdringen Bloe- mendaal noodlottig zou worden. Twee mis verstanden met van der Mey, die individueel veel beter speelde dan in vorige wedstrijden, die ik gezien heb, waren de oorzaak van even zoovele doelpunten Alles bijeen genomen, vertoonde het elftal der thuisclub te veel zwakke plekken en te weinig samenhang om de overwinning uit het vuur te sleepen. Ofschoon de nederlaag tegen Volewijckers een leelijke en vrij onverwachte tegenvaller Is. behoeft de zaak nog geenszins als verloren te worden beschouwd. Een eerste vereischte is m.i. echter, dat de belangrijkste linie, die der halbacks, in de oude formatie wordt hersteld, te weten: Immer, Beyk en Leemhuis. Voorts lijkt het me een gedecideerde verbete ring, in dit clubverband de Bock als vooruit geschoven middenvoor te laten fungeeren, mits de binnen spelers, van wie Van Bragt zeker kan worden gehandhaafd, niet te veel achterblijven en oog hebben voor het positie wisselen, dat met een bewegelijken speler als de Bock een eerste vereischte is. De vleugelspelers moeten inzien, dat een vrije bal eerst gestopt dient te worden, alvorens een succesvolle poging tot schieten kan wor den ondernomen, terwijl een niet te harde, hooge voorzet zoo snel mogelijk voor. en niet voorbij, het doel moet worden geplaatst. Blijft dus over de bezetting van de rechts back- en linksbinnenplaatsen, een kwestie, waarover de elftalcommissie 'beter dan on- dergeteekende kan oordeelen. In doelman de Haas kan men genoeg vertrouwen hebben, indien hij althans voortdurend op zijn „qui- vive" blijft en hij het niet te mooi wil doen. En dan blijft dus over het consigne: goed plaatsen, zuiver en snel schieten en open spel over de vleugels. Als de binnenspelers niet achter blijven, kunnen zij veel tot een goed resultaat bijdragen, door de vijande lijke verdedigers naar zich toe te trekken, alvorens den bal af te geven, waarna de vleugelspelers niet moeten talmen, hun kans op voorzet of schot direct waar te nemen. Bloemendaal heeft haar lot nog in eigen hand. als het elftal doordrongen is van "de mogelijkheid om zich te handhaven, is er nog niets verloren. Het is wel meer voorge komen. dat een club den eersten degradatie wedstrijd verloor om daarna toch haar plaats te behouden en in het volgende sei zoen tot de sterkste teams in haar afdeeling te behooren. Laten Beyk en zijn mannen dus den moed niet verliezen, want er kunnen nog zes pun ten uit de resteerende matches behaald wor den. CRITICUS. ZwaluwenRoode Duivels. Het Zwaluwen-elftal, dat a.s. Woensdag 17 Maart, des avonds kwart over acht op het V.U.C.-terrein in Den Haag tegen de „Roode Duivels" zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel: Dijkstra (Z.F.C.) Achter: Weber (A.G.O.V.V.) en Koldewijn (Heracles) Midden: Pellikaan (Longa), Van der Kuilen (Hengelo) en Bool (H.V.V.). Vóór: Sluyck (Velox), Van Spaendonk (Nep- tunus), Lungen (A.F.C.), Van der Vaart (Xer xes") en Bergman (Blauw Wit). Reserves zijn: Slootweg (V.U.C.) doel; Wal ham (H.B.S.i en Choufour (A.D.O.), achter; Wallaart (U.V.S.) en Van Gooi (Haarlem), midden; Van Vliet (H.B.S.) voor. De Wereldkampioenschappen 1938. Nederland ingedeeld bij België en Luxemburg. Zaterdag en Zondag is In het gebouw van den Franschen Voetbalbond te Parijs een be stuursvergadering gehouden van de F.I.F.A., op welke bijeenkomst de wereldkampioen schappen een der belangrijkste agendapunten uitmaakten, Voor Nederland werd de zeer belangrijke beslissing genomen, dat ons land werd inge deeld met België en Luxemburg in groep tien der voor wedstrijden en aangezien twee dezer drie landen naar het eindtournooi (dat met zestien landen in Frankrijk plaats heeft) zullen overgaan, is het practisch zeker, dat ons land in de eindronde zal uitkomen. De wedstrijd tusschen west en centr. Europa wordt zeer waarschijnlijk op Zondag 20 Juni in het Stadion te Amsterdam gespeeld, ter ge legenheid van den Olympischen Dag. Langdurig werd beraadslaagd over de in deeling der groepen van de voorwedstrijden. Tenslotte werden deze groepen als volgt sa mengesteld Groep l: Japan, Nederlandsch-Indië om een plaats in het eindtournooi. Groep 2: Brazilië, Vereenigde Staten van Noord-Amerika, Costa Rica, Columbia, Neder- landsch Guyana en Mexico om twee plaatsen. Nederlandsch Guyana heeft echter aan het bestuur van de F.I.F.A. medegedeeld, dat men geen geld heeft om de voorwedstrijden te spelen, zoodat Nederlandsch Guyana automa tisch zal komen te vervallen. Groep 3Zweden, Finland, Estland, Duitsch- land om twee plaatsen. Groep 4: Noorwegen, Polen en Iersche Vrij staat om twee plaatsen. Groep 5: Roemenië, Egypte en Joego-Slavië om een plaats. Groep 6: Zwitserland, Portugal om een plaats. Groep 7: Hongarije, Griekenland, Palestina om een plaats. Groep 8: Tsjecho Slowakije en Bulgarije om een plaats. Groep 9: Oostenrijk, Lithauen en Letland om een plaats.. Groep 10: Nederland, België en Luxemburg om twee plaatsen. Italië werd vrijgesteld van het spelen van voorwedstrijden in verband met het feit, dat het de laatste maal het wereldkampioenschap behaalde, terwijl Frankrijk eveneens direct in het eindtournooi is gekomen als organi- seerend land. Zestien landen zullen dus van 4 tot 19 Juni 1938 in Frankrijk de laatste ron den spelen. Dank zij het energiek werk van den heer Lotsy is ditmaal een gunstiger indeeling voor Nederland bereikt. BUITEN DE COMPETITIE S. V. V.—R. C. H. (3—1) Teneinde voor de a.s. degradatie-wedstrij - den zoo goed mogelijk voorbereid te zijn, heeft de Racing nog een laatsten oefenwedstrijd te gen S. V. V. gespeeld in Schiedam, een der tweede klasse kampioenen uit afd. n. Het elftal van de Racin/g kon ons in deze samenstelling niet geheel bevredigen, ook al omdat de animo bij allen niet even groot was. Na een huldiging van de kampioenen kon de wedstrijd onder leiding van scheidsrechter Wey beginnen. Direct werd door de R. C. H.'ers een aardig spel te zien gegeven, vooral in de voorhoede. Na een kwartier werd een goed door Paape genomen comer door Kedde ingekopt. Hiermede scheen het la-uit van R. C. H. ver schoten te zijn, waait gaandeweg kwamen de Schiedammers meer in den aanval; na weer een kwartier omtsbond uit een comer van den rechtsbuit.ai de gelijkmaker. Na de hervatting heeft S. V. V. wel verreweg het beste gespeeld. Telkens weer werd door snelle, goed opgezette aanvallen de R. C. H.- verdediging op de proef gesteld; na een kwar tier was het de uiterst gevaarlijke linksbuiten die met een scherp schot aan .zijn elftal de lei ding gaf (21). Het wilde bij de Racing maar niet vlotten, hoe ook door Lenselink en Kedde gewerkt werd om het spelbeeld te wijzigen. Toen door een misversband in de R. C. H.-verdediging de midvoor van S. V. V. nummer drie langs Bergsma kon schieten, was het met R. C. H. ;edaan, hoewel nog enkele lofwaardige pogin- jen in het werk gesteld werden om de ach terstand te verkleinen. Met een 31 neder laag kon R. C. H. huiswaarts keeren. Door R. C. H. werd ditmaal gespeeld met: Bergsma, Krom, Pre vost, v. d. Bel. Van Dansik, Van Eek, Paape, v. d. Horst, Kedde, Slot, Lenselink. VOETBAL IN ENGELAND HEVIGE STRIJD OM DE LEIDING. De uitslagen van Zaterdag waren: BirminghamBrentford 40 Charlton AthleticManchester United 30 ChelseaWolverhampton Wanderers 01 Grimsby TownSheffield Wednesday 51 Leeds UnitedArsenal 34 LiverpoolPrestor North End 11 Manchester City—Huddersfield Town 3—0 MiddlesbroughBolton Wanderers 20 PortsmouthSunderland 32 Stoke CityDerby County 12 West Bromwich AlbionEverton 21 Dat de strijd om de leiding hevig Is blijkt wel uit den stand van de kopgroep: gesp.gew.gel.verl pnt. v.-t. Arsenal 33 16 11 6 43 7243 Charlton Athletic 33 16 11 6 43 4737 Middlesbrough 33 17 6 10 40 6455 Manchester City 31 14 10 7 38 7048 De stand van de kopgroep der tweede di visie is nu: Blackpool 34 22 4 8 48 81—42 Leicester City 34 19 6 9 44 7349 Plymouth Argyle 33 16 10 7 42 6242 Bury 34 17 8 9 42 54—47 R. C. H.Hilversum. Voor den op 21 Maart a.s. te Heemstede te spelen degradatie-wedstrijd R. C. H.Hilver sum bestaat een zeer groote belangstelling. Door de N. Z. H. T. M. zullen bijzondere maatregelen worden getroffen om het groote aantal bezoekers naar Heemstede te vervoeren. Al het beschikbare materieel zal in dienst worden gesteld, zoodat een regelmatige aan- en afvoer verzekerd is. De opening van het Feijenoord- stadion. Op 27 Maart a.s. zal het Feijenoord-stadion te Rotterdam geopend worden. Op dien dag aanvang 4.15 uur speelt Feiienooi-d te gen Beerschot uit. Antwerpen, de club waar van Raymond Braine sinds eenigen tijd weer deel uitmaakt. HaarlemDen Haag. De afdeelingscommissie van het Wester district (afd. Haarlem en omstr.) heeft de volgende Haarlemsche elftallen voor de Stedenontmoetingen op tweeden Paaschdag vastgesteld. Heeren: C. Broertjes (Lijnden), D. Bakker (Rap. '31), P. v. d. Hooft (Lijnden) C. Cornet (Cone.), J. v. d. Pol (aanv.) (Lijn den), G. Osterthun (Conc.) L. Buys (Lijnden), J. Duyff (Conc.), E. Witziers (Lijnden), Dr. v. Santen (Lijnden) Reserves: J. Bakker (Rap. '31), J. v. Bla deren (Lijnden), H. Buter (Rap. '31) C. v Milligen (Lijnden). Dames: L. Roosenhard (Rap. '31). A. KeersRookhuijzen (Conc.) T. Bakker Rap.'31). A. v. d. Schaaf (Rap. *31), B. v. d.Aardwegh (Rap. '31. R. Besbroucksz (Ccnc.) B. Sjouwerman, M. Duyff (beiden Conc.) M. Poorter, L. Bakker (beiden Rap. '31), M. Gerritsen (Lijnden) Reserves: F. Stammes (Conc.). Akersloot (Conc.) Jeugdtournooi in het Sport- fondsenbad. Het jeugdtoumooi, dat Zondagmiddag in het Sportfondsen bad werd gehouden, kan uitstekend geslaagd heeten, al was het jam mer, dat de meeste kringen zich niet aan de leeftijdsgrens van 17 jaar hadden gehou den. Kring Haarlem had dat wèl gedaan en .daardoor is het te verklaren, dat de capaci teiten der vertegenwoordigers van dezen kring bij die der meeste andere ploegen ten achter stonden. Op de vraag, of de polocomissie van den K. N. Z. B., die vrijwel voltallig aanwezig was, reeds ontdekkingen gedaan heeft, kunnen we bevestigend antwoord, doch we betwijfe len of men één of meer dezer jonge spelers reeds dit jaar in het Nationale Zevental te zien zal krijgen. Wel hebben de wedstrijden een goed over zicht gegeven van het jeugdige spelersmate riaal; het gevolg zal zijn, dat er een aantal veelbelovende krachten zal worden uitge- noodigd, de oefeningen van het Neder- landsche Zevental mede te maken. Amster dam, Den Haag zoowel als Rotterdam brach ten goede ploegen in het water. Amsterdam won met haar A en B-zevental de twee wed strijden, die elk team te spelen had. Tegen het Gooi had Amsterdam het al heel gemak kelijk. De ontmoeting tegen Den Haag braeht groote spanning Met 2—1 won de hoofdstad waarbij Geerling (het IJ), Rootselaar (het IJ) en Mustert (Dolfijn) zich onderscheidden. De Haagsche ploeg had een betere techniek, doch moest het in snelheid afleggen. De middenvoor De Roode (H.' Z. en P. C.) is een speler met veel aanleg. Rotterdam had in Van Wijk (S. V. H.), Snoek (S. V. H.) en Hoving (R. Z. C.) uitste kende krachten. De wedstrijd den Haag- Rotterdam stond op een hoog pleil. De uit slagen luiden als volgt: Amsterdamhet Gooi 70 Den Haag aRotterdam 10 HaarlemAmsterdam b 16 Den Haag b—Utrecht 23 't GooiHaarlem 03 Rotterdamden Haag b 8—0 Amsterdam aDen Haag a 21 Amsterdam bUtrecht 32 HAARLEM—AMSTERDAM b (1—6) Haarlem begon met eenige aanvallen, doch hierna werd het een eenzijdige vertooning. daar Amsterdam beduidend sterker was In de achterhoede van Haarlem viel het spel van Stefels (H. P. C.) het meeste op; het was evenwel jammer, dat deze speler veel vrije worpen veroorzaakte. Toen de stand 05 was, maakte Bais (Haarlem) een tegenpunt. 'T GOOIHAARLEM (0—3) Haarlem speelde in dezelfde opstelling als •tegen Amsterdam. De capaciteiten van de Gooi-speiers stonden beduidend bij die van Haarlem ten achter. Bais wist spoedig met een fraai- doelpunt te scoren. Ondanks nu merieke minderheid vergrootte Haarlem den voorsprong. (20) De tegenaanvallen had den weinig te beteekenen. De actieve V. Z. V.'er Pim Zwier bracht den eindstand op 30 voor Haarlem. NIEUWE UITGAVEN. „Willy's Offer", door Anna van Gogh-Kaulbach; geïll. door Fred dy Langeler. Bandteekening van P. Stempels. Uitg. H. Meulenhoff, Amsterdam Een prettig leesbaar, goed geschreven meis jesboek van een bekende romanschrijfster. Een boek met karakterteekening, en waarin de karakters bovendien aanvaardbaar zijn als die van werkelijk levende menschen. Willy, die heel moeilijk leert, voelt niets voor de school en doet alle mogelijke moeite er af te komen en b.v. in de huishouding te gaan. De leeraar Reeders, die haar bijwerkt, heeft wel een goeden invloed op Willy, maar steunt tenslotte haar verzoek. Moeder stemt toe; Willy gaat zich bekwamen in het huishouden en krijgt les in teekenen, waarvoor ze aanleg bezit. Moeder, die weduwe is, hertrouwt met mijnheer Reeders; een huwelijk, waartegen de •oudste dochter Gonnie zich zoo sterk verzet dat ze bijna nooit meer thuis komt. Willy vindt een betrekking als teekenleerares, maar nau welijks heeft ze die aanvaard, of er wordt een broertje geboren en de moeder sterft. Nu brengt Willy een offer, dat tenslotte geen of fer bleek te zijn. Zij zegt de teekenlessen vaarwel en komt thuis om Hansje te verzor gen. Ook een tweede offer wil ze nog brengen: en hier is de fantasie der schrijfster iets min der aannemelijk. Willy houdt van Arnold, een jong architect; maar als zij, op onzekere gron den, meent dat ook haar vriendin liefde voor hem heeft opgevat, besluit zij zich terug te trekken. Gelukkig wordt dit offer niet aan vaardt en de toekomstige verloving van Ar nold en Willy vormt het „gelukkig einde" van het boek. De meisjes zijn er op de platen van Freddy Langeler niet al te best afgekomen. Veel be ter voldoen de kleine tekeningetjes boven en onder de hoofdstukken. De leeftijdsgrens, 13- 17 jaar, lijkt mij, dat den 13-jarigen betreft, rijkelijk laag. „Hermelijn", door Mia Bruyn— Ouwehand. Geïllustreerd door A. van Ewijck. Uitg. W. J. Thieme en Cie., Zutphen. De schrijfster heeft het zich in dit boek voor oudere meisjes niet gemakkelijk ge maakt. Want er zijn zooveel personen en ge beurtenissen in, dat het gevaar van overla ding niet denkbeeldig is. Maar door vlotte stijl is die bonte afwisseling tot een boeiend verhaal geworden. De karak ters zijn echt en Hermelijn (Marian Manders) is wel iemand om van te houden. Narigheden en moeilijke dingen zijn uit dit boek niet ge weerd; daar zijn de dood van het kleine broer tje, de ernstige ziekte van vader, geldzorgen en twee verbroken verlovingen. Uit deze laat ste komen echter weer twee nieuwe verbinte nissen tot stand, bij één waarvan Hermelijn betrokken is. Zij heeft het moeilijk op school doordat de meisjes zich tegen haar kanten; zij vindt echter steun bij den jongen leeraar Henri Wilmink, met wien zij zich, nadat zijn eerste engagement verbroken is. tenslotte ver looft. „Dolly past zich aan", door A. M. NacheniusRoegholt. 111. van Hans Borrebach, Uitg. Gebr. Kluitman, Alkmaar. Een uitbundig verhaal in de „ik"-stijl, dus eigenlijk een levensbeschrijving van Dolly zelf. Ze springt met haar gevoelèns wel een beetje eigenaardig om; sym-en antipathie, verdriet en vreugde, het is alles even plotseling en hevig. Maar het is een vroolijk, luchtig boek, dat verhaalt van Dolly's belevenissen thuis en Federatie van Biljartvereenigingen. De voorloopige stand voor de Personeele Kampioenschappen luidt als volgt: gesp. caramb. beurt moyenne A. Fabel Jr. 2 160 36 4.44 J. v. Egmond 2 160 50 3.20 H. Boogaard 1 80 25 3.20 IJ. Doves 2 160 51 3.13 J. v. Schie 2 160 53 3.01 S. Sellevis 1 76 26 2.92 H. Roefs Sr. 2 155 57 2.71 W. v. Dijk 2 149 55 2.70 H. Roefs Jr. 2 140 52 2.69 C. v Stein 2 146 56 2.60 N. Doesburg 2 142 58 2.44 W. Kessens 2 114 50 2.28 A. de Jong 2 87 39 2.23 J. Groen 2 147 66 2.22 P. v. Rosmalen 2 160 72 2.22 P. Vader 2 114 53 2.15 N.N. 2 136 65 2.09 J. Scheffer 2 144 71 2.02 J. Go vers 2 132 75 1.76 Om de Coupe Scandia. A. DUBOIS WINT HET TOURNOOI. Vrijdagavond werden de invitatie-wedstrij den van „D. E. S." voortgezet. De volgende par tijen werden gespeeld: pnt. brt. h.s. gem. A. Denker 250 38 44 6.57 J. Steffers 250 38 30 6.57 I. Davidson 250 24 45 10.41 P. J. Bos 106 24 40 4.41 D. A. de Foeljaeger 168 25 24 6.72 A. Dubois 250 25 34 10. A. Denker 156 35 25 4.45 P. J. Bos 250 35 44 7.14 Deze wedstrijden worden hedenmiddag en -avond en Zondagmiddag en -avond voortge zet, waarna prijsuitreiking De Zaterdagpartijen. Toen Zaterdagmiddag de strijd om bovenge noemde wisselprijs bij „D. E. S." begon, was er reeds eenige teekening in dezen kamp ge komen. De eindstand luidt: 1 A. Dubois 7 5 2 0 2 I. Davidson 7 5 0 2 3 D. A. de Foeljaeger 7 4 0 3 4 P. J. Bos 7 3 13 5 Joh. Menke 7 2 2 3 6 J. Steffers 7 13 3 7 H. Heytbrink 7 2 14 8 A. Denker 7 115 De uitslagen waren: D. A. de Foeljaeger 250 33 45 7.57 J Steffers 186 33 30 5.63 P. J. Bos 250 38 27 6157 A. Dubois 250 38 37 6.57 J. Steffers 250 22 50 11.36 P. J. Bos 130 22 26 5.90 A. Dubois 250 25 31 10.— H. Heytbrink 175 25 25 7.— Toen de avondpartijen begonnen, stond Dubois nog aan den kop. gevolgd door De Foeljaeger en no. 3 Davidson. H. Heytbrink 250 29 42 8.62 A. Denker 90 29 19 3.10 I. Davidson 250 37 45 6.75 Joh. Menke 237 37 59 6.40 D. A. de Foeljaeger 210 35 31 6.— I. Davidson 250 35 29 7.14 A. Denker 236 27 33 8.74 John. Menke 250 27 34 9.25 Het verloop der partijen van Zondag was als volgt: A. Dubois 250 32 31 7.81 I. Davidson 177 32 24 5.53 D. A. de Foeljaeger 144 32 18 4.50 P. J. Bos 250 32 39 7.81 A. Dubois 250 29 36 8.62 Joh. Menke 147 29 25 5.06 H. Heytbrink 235 42 25 5.59 I. Davidson 250 42 27 5.95 Joh. Menke 259 26 37 9.61 P. J. Bos 171 26 31 6.57 H. Heytbrink 250 21 49 11.90 J. Steffers 189 21 35 9.— A. Denker 235 51 21 4.52 D A. de Foeljaeger "250 51 32 4.81 A. Dubois 250 23 50 10.86 J Steffers 250 23 54 10.86 Daarna reikte de voorzitter van D.E.S. de heer D. A. de Foeljaeger, de prijzen uit. 1750 207 50 8.93 12 1674 235 45 7.12 10 1522 249 45 6.06 8 1407 216 53 6.51 7 1574 222 59 7.09 6 1498 281 54 7.45 5 1524 223 49 6.83 5 1391 249 50 5.58 3 op de Zwitsersche kostschool, waar ze met haar kamergenooten nog eens echt ouder- wetsch katte kwaad uithaalt. Hier en daar komt wel eens een ernstiger noot voor den dag, en het boek eindigt dat schijnt wel zoo te hooren met Dolly's verloving. „Het Buurtje", door Anna Hers. 111. Rie Reinderhoff, Uitg. v. Holkema en Warendorf N.V., Amsterdam. Anna Hers heeft voor haar nieuwe meisjes boek nu niet bepaald een opwekkend onder werp uitgezocht: het eenvoudige buurtje van gehavende gezinnen. Daar is een arbeiders gezin waarvan de vader „het sagrijn" drinkt, de moeder sterft en het kind tijdelijk in een opvoedingsgesticht komt: het moederlooze gezin van een kinderrechter, wiens dochter tje wegloopt en sterft: en dan nog een soort kunstenaarsgezin, waarvan de vader in net buitenland in gevangenschap verkeert. Het heeft zijn bezwaren om kinderen een bundel schetsen voor te zetten; maar ik geloof dat in dien vorm het boek aan waarde gewon nen zou hebben. Nu zijn het heterogene ge schiedenissen tot een ietwat geforceerd ge heel vereenigd, en het is soms moeilijk den weg in dezen doolhof te vinden. Er zijn echter ook wel fijne typeeringen in, zooals b.v. Made leine met haar sprookjes jongetje Peterle, en Racheltje met haar onafscheidelijke Naedel, de hond. Het heele onderwerp zou zich ook haast leenen voor een boek voor volwassenen en men kan slechts benieuwd ernaar zijn hoe de oudere meisjes, voor wie Het buurtje bestemd is, dit verhaal zullen ontvangen. „Hoe Hannie gelukkig werd", door J. P. ZoomersVermeer; geïll. door Rie Reinderhoff. Uitg. v. Holkema en Waren dorf N.V. In kleine zinnetjes, soms van den hak op den tak springend, zooals kinderen het met hun gedachten ook wel kunnen doen. geeft mevr. ZoomersVermeer haar verhaal voor de jongere meisjes. Een dergelijke verbrokke ling en het soms onnoodig uitweiden over kleine bijzonderheden komen het boek niet steeds ten goede; het is daardoor niet vrij van onbelangrijkheid en omslachtigheid. Hannie is het tienjarig dochtertje van een. weduwe, die met naaien haar geld moet ver dienen. Door de zorgen gedrukt, is de moeder wel 'n beetje geneigd van haar meiske een oud vrouwtje te maken. Tenslotte komt er een nieuwe vader in den vorm van Oom Ben. en dan zijn zoowel moeder als Hannie werkelijk blij en gelukkig. Maar voor het zoo ver is, krijgen wij nog allerlei kattekwaad, ruzietjes en ook goede daden van Hannie te zien. waar bij de schrijfster erin slaagt haar lezeresjes onopvallend een lesje te geven of een voor beeld te stellen. Bij W. J. Thieme en Cie. te Zutphen is in moderne spelling verschenen de vijfde druk van „Robinson Crusoë", door M. K. de Jong. Het is bedoeld als vertelling voor kinderen van 9 a 10 jaar. „Ski und Du", door Josef Dahinden. „Ski und Du" is een practisch en overzich telijk leerboekje van den bekenden Zwitser- schen sk-ileeraar Josef Dahinden. dat u de ge heimen van de skisport onthult en bestemd is wn plaatsje te krijgen in den rugzak van den beoefenaar dezer wintersport. In tien hoofd stukken wordt de lezer omtrent de verschil lende onderdeelen van het ski-en ingelicht. Hans Tomamichel voorzag het werkje van illustraties. Bij de Schneeflocken-Verlag te Zürlch is van „Ski und Du", dat ongetwijfeld voor de skiloopers en adspirant-skiTooperslsters) een waardevol bezit vormt, de derde herziene en verbeterde druk verschenen. Hans Roeli schreef er een amusante inlei ding voor. Problemen der democratie. Van het werk van prof. mr. W. A. Bonger „Problemen der democratie", een sociologische en psychologische studie,, is bij De Arbeiders pers te Amsterdam een tweede, populaire uit- ;ave verschenen. Verkeersconflicten. De heer Rudolf Bossinade Hzn. heeft een werkje geschreven, ten dienste van juristen, politie, automobilisten en motorrijders. De schrijver behandelt hierin verschillende ver keersproblemen. die zich in de practijk kun nen voordoen. Het boekje is getiteld ..Verkeersconflicten" en is uitgegeven bij De Torentrans N.V. te Zeist. Kamerplanten In de Libellen-serie van de firma Bosch en Keuning te Baarn is een handleiding ver schenen voor de verzorging van kamerplanten, geschreven door G. A. Noordanus. tuinbouw- vakonderwijzer te Hilversum. Op duidelijke wijze geeft de schrijver aan, hoe de meest voorkomende kamerplanten be handeld moeten worden, wat betreft licht, temperatuur, water en luchtvochtigheid. Foto's van den heer J. B. van Duyl verluch ten den tekst. Het Britsche imperium. Bij de N.V. Het Nederlandsche Boekhuis te Tilburg is de Hollandsche vertaling ver schenen van het omvangrijke werk van dr. Johannes Stove „Das Britische Weltreich". „Het is opvallend". 200 zegt de schrijver in zijn voorwoord, „hoe vaag en onvolledig zelfs bij vele algemeen ontwikkelden de kennis Ls aangaande de politieke, sociale en economi sche structuur van het Britsche wereldrijk. In verband met de langzaam dagende betere verstandhouding tusschen de volkeren der aarde is zulk een onwetendheid niet slechts betreurenswaardig, doch zelfs gevaarlijk. Want kwamen de verbittering en het wan trouwen van de jaren na den oorlog niet in de eerste plaats voort uit het gebrek aan wederzijdsch begrijpen tusschen de landen?" Zeer uitvoerig zet de schrijver de structuur van het Engelsche wereldrijk, in verband met het volkskarakter uiteen. Vervolgens geeft hij een beschouwing van de historische ont wikkeling van het Empire. De situatie in de verschillende dominions, economisch en politiek is in dit boek een groote plaats ingeruimd. Na de economische en geopolitieke proble men van het Engelsche imperium in den tegenwoordigen tijd te hebben besproken, besluit Stoye zijn werk met de behandeling van de vraag „Stort het Britsche Wereldrijk ineen?" Hij concludeert: „Wij zien de ineen storting van het Britsche wereldrijk nog niet naderen en nog veel. minder zouden wij die wenschen in het belang van den wereld vrede". Een groot aantal kaarten is in dit interes sante werk opgenomen. De vertaling is van Jean E. Marre. De titel in het Hollandsch luidt: „Het Britsche Im perium".

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 11