Auto in de Linge gereden. Koningin Marie van Roemenië Een kat-astrofe. AUTO TE WATER. BERICHT KAAN, Gen. Cronjéstraat 129 y voordeelen. Het belangrijkste 54e Jaargang No. 16480 Verschijnt da gel ij les, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 15 Maart 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden f3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05. p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65. franco p. post'0.72t4 Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos>: Directie 13082 s Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie: 10724. 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTlcN 15 regels i 1.75, elke regel meer 10.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels f 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid j 2UUU.— overlijden 400.—, verlies van hand. voet of oog i 200.—. beic één of twee leden wijsvinger 25.—, alle ledgn anderen vinger 15.—, één of twee leden anderen vinger 5—, arm- of beenbreuk f 30.—, enkelbreuk 15.—. pc Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit b! e leden duim f 100.—, één lid duim s 50.—, alle leden wijsvinger I 60.—, Isbreuk 15. ad verkrijgbare voorwaarden. Berichten uit Boekarest melden dat de thans 61-jarige Koningin-Moeder Marie van Roemenië lijdende is'aan ptomaïne-vergifti- ging. Volgens mededeelingen van de Daily Te legraph, een der betrouwbaarste Engelsche dagbladen, zou haar- dochter, de Koningin- Moeder Marie van Joego-Slavië, min of meer in het geheim naar haar ziekbed ontboden zijn en wordt in Roemenië thans een zoo scherpe censuur op berichten en zelfs op tele foongesprekken toegepast, dat de groote meerderheid der bevolking nog niets van de ziekte der Koningin-Moeder weet. Natuurlijk trekt deze geheimzinnigheid nu extra de aan dacht in het buitenland. Bovendien moet het feit, dat een lid der Koninklijke Familie in Roemenië aan vergiftiging lijdende is, wel on middellijk vermoedens doen rijzen. Vergifti gingen bij belangrijke persoonlijkheden in dat land zijn in den laatsten tijd meer voorgeko men. Velen zullen zich nog het recente geval van Roemenië's grootsten staatsman, Titules- cu, herinneren. Hij verkeerde langen tijd in levensgevaar, maar herstelde tenslotte. De Daily Telegraph weet nu mee te deelen dat de hofmaarschalk Udarenu tegelijk met de Koningin-Moeder ziek is geworden en dat de zelfde vergif tigings-verschijnselen zich bij hem voordoen. Omtrent hem werd later be richt dat hij aan blindedarm-ontsteking leed, waaraan trouwens ook kroonprins Michael, toen hij onlangs in het buitenland vertoefde, langen tijd ziek is geweest, waarbij toen ook zijn toestand ernstig werd ingezien. Van ver giftiging is toen evenwel geen melding ge maakt. Zooals bekend is treedt Koning Carol zeer scherp op tegen de oppositie van de z.g. „IJzeren Garde" in zijn land en de vorige maand heeft hij nog demonstraties van <3 partij onder-drukt bij de begrafenis van twee h-arer leden, die in Spanje waren gesneuveld. Daarna eischte hij de terugroeping van eenige buitenlandsche gezanten in Boekarest, die deze begrafenis hadden bijgewoond en daardoor blijk gegeven van een partij-kiezen, dat hij van buitenlandsche .gezanten niet duldde. Intu'sschen zijn er nog mededeelingen om trent een-ig vermoeden dat in het geval der Koningin-Moeder en in dat van den hofmaar schalk kwaadwilligheid in het spel zou zijn. Ook in een land met- een zoo veelbewogen historie als Roemenië zou een dergelijke aanslag op het leven der Koningin-Moeder toch wel als een zeej^buitengewone gebeur tenis beschouwd moeten worden. De eerder voorgekomen gevallen wekken evenwel wan trouwen en bovendien leven wij in tijden die helaas niets meer onmogelijk doen schijnen, zelfs als men daarbij aan Middel- eeuwsche toestanden of aan gebeurtenissen der Oudheid moet gaan denken. Hoe vaak trekken wij tegenwoordig wel niet verge lijkingen met gebeurtenissen van vele eeuwen terug! Ptomaine-vergiftiging betreft de lijken- alkaloïde, die zich iai de doode lichamen van mensch of dier tengevolge van het ingetreden verax>ttings-proces ontwikkelt door ont binding van organische stoffen dus. Dat in normale omstandigheden een lid eener Ko ninklijke Familie in zulken graad bedorven vleesoh te eten zou krijgen klinkt niet waar schijnlijk. De Koningin-Moeder Marie heeft vaak een actieve rol in de politiek en vlak na den wereldoorlog, toen zij lange buitenlandsche reizen ondernam zelfs in de diplomatie van haar land gespeeld. Zij is van geboorte een Engelsche prinses, dochter van den hertog van Edinburg en huwde in 1893 den kroonprins Ferdinand, een Hohenzollern, die later den troon besteeg en in 1927 aan kanker overleed. Door haar intelligentie en energie maar ook door haar groote schoonheid was zij tientallen jaren lang een wereldvermaarde figuur. Groo- ten opgang maakte indertijd haar reis door de Vereenigde Staten, ook alweer ten bate van de Roemeensche belangen ondernomen, waarbij zij op min of meer Amerikaansche wijze de aandacht op haar missie vestigde. R. P. Terrorisme herleeft in Palestina. JERUZALEM, 15 Maart (Havas). Be halve drie arbeiders, die gistermorgen in een hinderlaag gevallen en gedood zijn (men zie pag. 4 - Red.) zijn nabij 't dorp Javneel, twee herders van de Joodsche kolonie Kefafr Hahoresj vermoord. Voorts zijn bom men geworpen op nederzettingen bij Tiberias en Jaffa. De Engelsche justitie heeftf een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd tegen der. secretaris van het Arabische nationale Comité, Safed. De regeering heeft besloten versterkingen naar Tiberias te zenden. De hooge commssaris, die zich op het oogenblik in Engeland bevindt, zou zijn verlof willen bekorten. De Engelsche openbare meenining toont zich buitengewoon verontrust over de ee- Jjeurtenissen in Palestina. (Elke kat in Berlijn zal, volgens besluit van het gemeentebestuur voortaan een halsband moeten dragen met naam en adres van den eigenaar.) De katten van de stad Berlijn Doen kattig, en op goede gronden, Hoe katterig zal het niet zijn, Als haar de bel wordt aangebonden. Aan banden worden ze gelegd, Is dat niet grond genoeg voor boosheid? Dit maakt een einde, kort gezegd, Aan haar aloude bandeloosheid. Toch al niet bijster kalm in Maart, Zijn zij aan 't blazen en aan 't grommen, Onrustig zwiept de dikke staart, Terwijl zich alle ruggen krommen. Het oor speurt in het nachtlijk lied De kat-a-strofen op de daken, De halsband, zooals zij die ziet, Is als een halsmisdaad te wraken. Al zijn z' ook daar zoo dol niet op, Een strikje is nog wel te dragen Een halsband echter is een strop. Daar mag men haar niet toe verlagen. De katten van de stad Berlijn Zouden de wereld gaarne toonen, Dat zij geen wil'ge katjes zijn Die men maar ongestraft kan hoonen. Maar ach, ze zijn aan dit besluit (Als aan den halsband) wel gebonden. Al piepen haar de muizen uit. Al lachen spottend alle honden. Ja, honden! want de diepste smaad Is, dat de kat nu wordt gedreven. Op grond van deze halsmisdaad. Tot een toekomstig hondenleven. P. GASUS. )e modernste hulp bij 'i lezen Een bril van K EIP Gr. Houtstraat naast Luxor (Adv. Ingez. Med.) Reed pardoes den Raamsingel in. Zes inzittende meisjes-studenten allen gered. Zondagavond omstreeks negen uur waren zes Amsterdamsche meisjes studenten, die niet een huurauto een bezoek aan een familie op 't Oranje plein wilden brengen, den weg kwijt geraakt, zoodat zij op de bij het Tuin- laantje doodloopende Emmakade terecht kwamen. De cliauffeuse was met den toestand ter plaatse uiter aard niet bkend, zoodat de auto, zonder vaart te minderen, pardoes den Raamsingel inreed. Gelukkig bleef het achterstuk van de auto boven water uit steken, zoodat de meisjes zich zwemmende in veilig heid konden brengn en door enkele toegeschoten voorbijgangers op het droge konden worden gebracht. De agent F. A. Visser, die op dat oogen blik surveilleerde bij den Stadsschouwburg, zag hoe aan den overkant op de Emmakade een luxe auto naderde, die recht op den Raamsingel toereed. Hij begreep, dat de auto te water zou geraken en snelde naar de plaats van het onheil, onderweg een red- dingshaak van de Wilsonsbrug meenemend. De auto was inmiddels met een luiden plons in het troebele grachtwater gedoken, doch doordat de voorwielen blijkbaar in de modder bleven steken, verdween zij niet ge heel onder water, doch bleef met het achter stuk daar boven uitsteken De meisjes laadden hun tegenwoordigheid van geest niet verloren, want zij wachtten kalm, tot er genoeg water in de auto was gedrongen, om het achterportier te kunnen openen, waarna zij een voor een de auto ver lieten en naar de wal zwommen. Daar was inmiddels agent Visser aangekomen, die ge assisteerd aoor een paar bewoners van de Emmakade de dames uit het natte element verloste. De heer Cosman, een der redders, nam de meisjes, die uiteraard onder den indruk van het ongeval en het koude bad waren, mee naar zijn woning, waar zij van droge ldeeren werden voorzien en bij een kopje thee weldra weer eenigszins op hun verhaal kwamen. Het bleek, dat de dames, waarvan de jong ste achttien, en de oudste, die de auto be stuurde, ader en twintig jaar was, geen letsel hadden opgeloopen, zoodat dit ongeval nog goed afliep. De auto werd 's nachts omstreeks drie uur door den eigenaar, een Amsterdamschen ga ragehouder. met een kraanwagen op het droge gehaald en naar de hoofdstad gesleept. Voor vreemdelingen die niet met de si tuatie bekend zijn, is dit inderdaad een ge vaarlijk punt, doch het gebeurt slechts zel den, dat hier auto's komen. Wel stond er een houten hekje, doch dit valt bij avond, en vooral wanneer het, zooals gisteren regent, niet op. Het zou misschien wenschelijk zijn: hier een duidelijker waarschuwingsteeken te plaatsen, om erger ongelukken te voorkomen. De vijf inzittenden verdronken. In het dorp Zoelen is hedenmorgen een vreeselijk ongeluk gebeurd, waarbij vijf personen om het leven zijn gekomen. Een auto uit Rijswijk (Gelderland) is op de brug over de Linge, vermoedelijk door het breken van de stuurstang van de auto, door de leuning in de rivier gereden. In den wagen zaten vijf personen, die allen zijn verdronken. Vier landbouwers uit de Geldersche gemeen te Rijswijk begaven zich per auto naar de paasoh veeten toonstelling, welke heden te Tiel werd gehouden. De auto werd bestuurd dooi den ongeveer 20-jarigen J. van der Berg Vóór de brug over de Linge te Zoe len staat een tol. Nadat de auto weer in beweging was gegaan, zag de tol- bewaarster, niej. J. van Eek, juist toen het voertuig even over de helft van de brug was, tot haar grooten schrik, dat het voertuig, dat niet veel vaart had, plotseling naar links zwenkte en door de brugleuning heen in de rivier de Linge stortte. Doordat het water van de Linge op het oogenblik een vrij hoo- gen stand heeft, is de rivier tamelijk diep, zoo dat de auto geheel onder wa ter verdween. Mej. Van Eek snelde onmiddellijk naar de telefoon in haar woning bij de tol en waar schuwde de autoriteiten met het verzoek di rect hulp te sturen. Hoewel er spoedig assistentie ter plaatse was, duurde het ongeveer drie kwartier voor dat men er met behulp van takels in geslaagd was de auto zoover op het droge te trekken, dat de portieren geopend .konden worden. Toen bleek, dat zich behalve de chauffeur Van den Berg, nog vier personen in het voer tuig bevonden. Hoewel alles er op wees, dat de slachtoffers nog getracht hadden onder water uit de auto te komen, is dit niet gelukt en vond men in den wagen alle vijf inzitten den. De levensgeesten der slachtoffers waren reeds geweken. De slachtoffers bleken te zijn de heeren P. van Lutterveld, 42 jaar oud, D. van Ooyen, 36 jaar oud, J. van. Stappershoef, 62 jaar oud, A. van Oosenbrugge, 75 jaar oud en J. van den Berg. 21 jaar oud, allen afkomstig uit Rijswijk. Aan het reddingswerk, dat onder de per soonlijke leiding van den burgemeester van Nieuwe opdrachten voor de Nederlandsche werven. Bouw van drie emmerbaggermolens. 's-GRAVENHAGE, 15 Maart. Naar wij van de zijde der Nederlandsche werven vernemen, is door de N.V. Ge meenschappelijke Mijnbouw Maat schappij Billiton te 's-Gravenhage op dracht verstrekt voor de levering van drie emmerbaggermolens. Het is een gelukkige omstandigheid, zoo deelde men ons mede dat deze orders thans reeds geplaatst zijn, aangezien an ders de werven voorloopig bezet ge weest zouden zijn met de uitvoering van opdrachten voor Engelsche re kening. Zoelen, den heer nor. L. R. J. Ridder van Rap- pard geschiedde, namen zoowel de gemeeiate- als de rijkspolitie deel. De oorzaak van dit vreeselijke ongeval is waarschijlnijk te wijten aan een defecte stuur inrichting der auto. Een onderzoek daarnaar wordt ingesteld. Op de plaatst van het ongeval, dat heden ochtend te ruim 9 uur plaats had, verzamel den zich in den loop van den ochtend tal van nieuwsgierigen, die evenwel door de politie op voldoenden afstand werden gehouden om het bergingswerk niet te bemoeilijken. Spaansche Nationalisten dreigen met gasoorlog. Mededeeling van generaal Queipo de Llano. GIBRALTAR., 15 Maart (A.N.P.) Gene raal Queipo de Llano heeft door de radio de waarschuwing laten hooren, dat de opstande lingen in het bezit zijn van enorme voorraden strijdgassen, die onmiddellijk zullen worden gebruikt, wanneer de regeeringstroepen het eerst gas in den strijd zullen hebben gebracht. MADRID, 15 Maart (Havas). De opstan delingen hebben gistermiddag getoond tot den aanval te willen overgaan, o.m. in de streek van Trijueque. Twee colonnes trachtten het dorp te omsingelen. Zij werden echter afge slagen en met behulp van tanks terugge drongen tot Val de Arenas ten noorden van Trijueque. De infanterie! die op geringen af stand de tanks volgde, viel Val de Arenas, dat een belangrijke stelling op den rechteroever van den Rio Vadiel vormt, vastberaden aan. De geboden tegenstand was slechts van korten duur en de opstandelingen verlieten het dorp met medenemen van het oorlogsmateriaal. Een en dertig gevangenen, allen Italianen, vielen echter in handen der loyalen. Verscheidene luchtgevechten hebben zich voorgedaan, terwijl driemotorige vliegtuigen der regeering doeltreffend de achterhoede der rechtschen bestookten. Drie rechtsche toe stellen en twee linksche werden daarbij neer geschoten. Later stortte nog een vierde toestel der opstandelingen, een Fokker, te pletter. Noodweer woedt boven Frankrijk. Ongelukken met doodelijkcn afloop. PARIJS. 15 Maart (D.N.B.' Reeds 48 uur heerscht in het geheele land stormweer, dat gepaard gaat met onophoudelijken regen. Uit alle deelen des lands komen berichten over ongelukken, waarbij verscheidene per sonen om het leven zijn gekomen. Auto's zijn door den wind omvergeworpen, talrijke schepen, voornamelijk visschers- booten, verkeeren in nood. Overal wordt schade aangericht. Zij, die zich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Vergunningsstelsel voor goederenvervoer Commissie-De Vries heeft regeling ontworpen. Naar de Tel. verneemt, is de commissie-De Vries, die de regeering adviseert over ver- keersaangelegenheden, bezig een regeling voor het goederenvervoer te ontwerpen naar analogie van het voor het personenvervoer vastgestelde vergunningsstelsel. Deze commissie wil in deze regeling alleen het motorweg vervoer en de beurtvaart be trekken Voor de vaste vrachtauto- en beurt- vaar tdiensten behoort, aldus de beginselen van de concert-regeling, een vergunnings stelsel te worden "ingevoerd, waarbij voor schriften. omtrent begin- en eindpunten, route, vervoerplicht. frequentie, aansluiting aan andere diensten, tarieven en andere ver- voervoorwaarden kunnen wordri gegeven. Voor afhaal- en besteldiensten zou even eens een vergunningsstelsel noodig zijn met voervoorwaarden kunnen worden gegeven, ting aan andere diensten en tarieven. Voor het ongeregeld vrachtautovervoer, zoo ook voor het veevervoer, zou kunnen vol staan worden met een stelsel van bedrijfsver- gunningen, welker verleening echter op grond van de aanwezigheid van een teveel aan vervoercapaciteit zal kunnen worden ge weigerd. Het eigen vervoer zal vrij kunnen blijven, behoudens dat als controlemiddel een in schrijving in een register noodig zal zijn. Aan vergunninghouders van een afhaal- en besteldienst en aan houders van een in- schrijvingsbewijs voor eigen vervoer zal geen vergunning' voor ongeregeld- of veevervoer verstrekt kunnen worden. VOOR DE RADIO. Mej. Maria de Jong, pianiste te Haarlem, zal Donderdag 18 Maart 's middags om 2 uur voor den Phohi-zender te Hilversum sjoelen. Haar programma bevat werken van Chopin, Liszt, Albeniz en De Falla. Hef is een leugen daf KAAN de Wol cadeau geeft, doch dat U bij KAAN er WEINIG GELD voor betaalt, is zéker. Keus uit 1001 tinten. (Adv. Ingez. Med.) Voordeel I dat BAKKER gratis Uw behangrandjes af snijdt. Voordeel II dat U kans hebt het geld van Uw aankoop terug te krijgen door onzen gratis koopdag, als U in Maart bij ons koopt. Voordeel III: dat onze behangsels extra sterk en modern zijn. Voordeel IV: onze enorm lage prij zen. H.M.Bakker,Gen.Cronjestr.135,Tel.11657 (Adv. Ingez. Med.) DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN De auto. waarmede de zes Amsterdamsche meisjesstudenten gisterenavond, door de duisternis misleid, in den Raamsingel reden. De inzittenden wisten zich zwemmende in veiligheid te brengen. Een spoorwegongeluk in Frankrijk eischte dertien dooden. pag. 4 De Spaansche regeering richt zich in een nota tot Genève en Londen. pag. 4 Koningin-moeder Maria van Roemenië is ernstig ziek. pag. 4 De „Kantoeng" heeft men laten zinken. pag. 3 Zaterdag is de „Triton" vrijgegeven en naar ons land vertrokken. pag. 3 De Spoorwegen willen o.m. goedkoope avond- retours invoeren. pag. 3 De K. L. M. mag op Trinidad en Barbados vliegen. pag. 3 Hedenmorgen is een auto waarin vijf per sonen waren gezeten bij Zoelen in de Linge gestort; alle inzittenden zijn verdronken. pag. 1 Gisteravond is een auto in den Raamsingel gereden. pag. 1 De Nederlandsche dames-hockeyploeg heeft met 70 van Frankrijk gewonnen, pag. 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Koningin Marie van Roemenië, pag. 1 Van onzen Weensclien correspondent: Het prinselijk paar op de ski's. pag. 4 Onze Indische Luchtpostbrief. pag. 13 Jhr. dr. J. C. Mollcrus: Uitvoer tuinbouwpro ducten in 1936. pag. 15 J. B. Schuil over: De Reis. pag. 15 J. B. Schuil: Jantje uit Indië. pag. 15 Criticus over den wedstrijd Bloemendaal— De Volewijckers. pag n II. D. Vertelling: „Het „idee" pag. g De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 14.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1