AVONDRETOURS G0EDK00PER. De „Kantoeng" laat men zmken. Van den molen is niets goeds meer over. „Triton" op de terugreis. IHANCfWilMHITEN PAPliiiSlWD M A A N D A G 15 M A A R T 1937 HAAUtE M'S DAGBEAD Tegen den wal opgekrabbeld. Kapitein Kalkman van de vertelt. Schp.lde Het vergaan van de „Kan toeng", den grooten tinbagger molen, welke door de sleep- booten „Schelde" en „Humber" naar Indië zou worden gebracht, trekken onze zeesleepers zich erg aan. Voordat echter maat regelen konden worden geno men om den molen nog te be houden, was deze echter al gekanteld en het is bijna een wonder, dat de vier runners er het leven niet bij zijn ingescho ten. Zondagmiddag tegen half drie is „De Schelde" in de haven van Smit's Internatio nale Sleepdienst te Maassluis teruggekeerd. Het spreekt vanzelf dat wij dadelijk ge tracht hebben contact te krijgen met den kapitein, om uit zijn mond nadere bijzonder heden te vernemen omtrent de onfortuinlijke reis, welke Donderdag 4 Maart begon, doch reeds spoedig een onverwacht einde vond. Kapitein K a 1 k m a n is als alle Hollandsche zeelui een bescheiden man. Een echt type van een Hollandschen zeerob, een die de grootste sensaties en meest schokkende gebeurtenissen in korte zinnen en weinig woorden weergeeft. Zij, die verwacht hadden uit zijn mond een verhaal te hooren over het drama in het En gelsche Kanaal, bemerkten al spoedig dat kapitein Kalkman eigenlijk weinig te vertel len had. „Er heeft al meer in de krant gestaan, dan ik zelf er van weet", zoo ving de kapitein het gesprek aan, toen wij bij hem in de stuurhut zaten. Het was van den Nieuwe Waterweg af goed weer. Bij Eddys tone ging de molen een beetje scheef liggen.. De runners werden er af gehaald en even later sloeg de molen om. Dat „U zei toch, dat het goed weer was? Wat ver staat U dan onder goed weer?" „Het stormde in elk geval niet, er stond een windkracht 5 a 6 uit Oostelijke richting. Alles ging goed tot Zondagmiddag 12 uur, toen de runners op den molen ons met de vlaggen seinden, dat de schuit scheef ging liggen. We waren toen ter hoogte van de vuurtoren Eddy- stone en besloten zoo dicht mogelijk onder den wal te varen en te trachten Plymouth binnen te loopen. 's Avonds om 7.40 uur seinden de runners weer, dat de molen steeds meer water maakte en d'at zij er af wilden. Kapitein 't Hart van de „Humber", de leider van het transport, gaf daarop opdracht de lui van •boord te halen. We zagen toen wel, dat het ernst begon te worden en dat onze menschen in gevaar zouden gaan verkeeren, als wij niet spoedig maatregelen namen. Ik liet onmiddel lijk de 190 vaam lange tros kappen. De runners waren intusschen reeds in een sloep gegaan. Zij waren nauwe lijks tien meter van den molen af, toen deze kantelde, op haar kop ging staan en in de diepte verdween. Het heele drama had zich in twin tig minuten afgespeeld. Om precies acht uur ging de schuit onder. Het was roet-donker; wij zagen niets. Al leen met het zoeklicht van de „Hum ber" konden we de omtrekken van den baggermolen waarnemen. De „Kantoeng" moet aan stuurboordzij een lek gekregen hebben, want over dien kant ging- zij kantelen. Wat de oorzaak van het lek is, daarover weten wij niets. Ook aan pompen viel niet te denken; daarvoor was er al te veel water in het ponton en bovendien sloegen de zeeën er voortdurend over. Het was zeer tragisch", voegt kapitein Kalkman er met een bittere glimlach aan toe. K. L. M. mag op Trinidad én Barbados vliegen. Toestemming der Engelsche regeering. Het wachten is op de nieuwe toestellen. De K. L. M. heeft thans de officieele toestemming verkregen van het Brit- sche gouvernement tot het openen van vaste luchtlijnen op de bovenwind - sche an'tiillen-eilanden Trinidad en Bardados. 7er wacht kan worden, dat de K. L. M„ be houdens goedkeuring der Nederlandsche regee ring, vaste diensten op deze beide eilanden zal instellen zoodra zij daartoe over het benoo- digde materiaal beschikt. Dit zal het geval zijn wanneer de beide Lockheed-vliegtuigen zullen zijn afgeleverd, die van de drie door de K. L M. aangekochte Lockheeds voor West- Indië bestemd zijn. Het schijnt, dat deze afle vering in den loop van den zomer of tegen het najaar tegemoet kan worden gezien. De nieuwe luchtlijn der K. L. M. zal vermoe delijk eenige malen per week gevlogen worden van Curacao via La Guaira. de haven van de Venezolaansöhe hoofdstad Caracas, naar Trini dad en Barbados. De Pan American Airways onderhouden met vliegbooten een dienst van Miami via Haiti. Puerto-Rico en Trinidad naar het zuiden naar Para in Brazilië. Barbados ligt ten noord oosten van deze xoxite geheel buiten het inter nationale luchtverkeer, zoodat de K. L. M. met haar dienst tusschen Barbados en Trinidad bovendien aansluiting zal geven op het be langrijke luchtnet van de Pan American Air ways. „Ook de „Humber" heeft de tros losgelaten toen men inzag dat er toch niets meer te redden was. Den volgenden morgen zijn we gaan zoeken, maar we vonden niets Daarna kwam de opdracht om maar weer naar huis terug te lceeren. Wij waren reeds op den terug weg, toen we bericht kregen dat een vaartuig van de Engelsche kustwacht de „Kantoeng" drijvende had gevonden. En het merkwaardige daarbij was dat de molen gedurende den nacht niet minder dan 10 mijl was afgedreven. En niet met den stroom mede, doch er tegen in. Wanneer wij geweten hadden dat het lek inderdaad zoo ernstig was, dan zouden wij al wel eerder getracht hebben een haven binnen te loopen, maar niets wees er op, dat de zaak er zoo ernstig voorstond. Toen we bericht kregen dat de „Kantoeng" was gevonden zijn we teruggekeerd en tot Vrijdagavond in de buurt gebleven. De molen, waarvan de bovenbouw steeds meer afbrak, dreef in de richting van de Engelsche kust, waar hij vlak bij Fowey aan den grond is gekomen, tegen den wal is op gekrabbeld en in het zand is blijven vast zitten. Met de Schelde zij mee teruggekeerd de vier runners. Runner bezorgd voor zijn Villa". Een van hen, Verhagen, heeft bij het dra ma in het Engelsche Kanaal in het grootste gevaar verkeerd. Zelf wil hij er niets van weten, maar een der anderen vertelde het ons. Verhagen was het. die kort voor dat de runners in de sloep gingen, nog even naai de hut terug liep om de lamp uit te blazen. ..Want", zoo zeide hij „als het nog eens mee zou vallen en we zouden het geluk hebben gehad, dat de molen rechtop bleef staan, dan mochten we toch niet de kans loopen, dat onze „villa" zou verbranden". Veertig gaten in den ponton geboord. De Daily Telegraph meldt, dat de haven meester tfan Fowey op eigen verantwoorde lijkheid gaten in het wrak van de „Kantoeng" heeft doen boren, teneinde het tot zinken te brengen. In den ponton werden op veertig plaatsen gaten aangebracht. Zaterdag Gibraltar gepasseerd. De Koninklijke Nederl. Stoomboot- lMaatschappij te Amsterdam ontving Zaterdagmiddag bericht van haar agenten te Gibraltar dat het s.s. „Triton" Zaterdagochtend onderweg naar Amsterdam Gibraltar pas seerde. BAK IN NOORDZEEKANAAL GELICHT. De bak, die Vrijdag bij de Hembrug is ge zonken en een belemmering vormde voor de scheepvaart, is Zaterdagmiddag door bokken gelicht. BOUTEN'S RIJMPRENT 's-GRAVENHAGE, 12 Maart. Het bericht, dat de regeering de rijmprent, uitgegeven ter gelegenheid van het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana ook voor het publiek ver krijgbaar heelt gesteld, blijkt tot misverstand aanleiding te hebben gegeven. Men verzoekt ons er op te wijzen, dat de rijmprent niet geheel kosteloos, doch tegen een geringe vergoeding bij de rijksuitgeverij te verkrijgen is. Vorstenlanden-Cultuur gaat reorganiseeren. Nieuwe maatschappij zal worden opgericht. De directie der Cultuur Mij. der Vorsten landen deelt ons mede, dat een reorganisatie dezer vennootschap in voorbereiding is, doch dat het daartoe noodige besluit der aandeel houders eerst ter vergadering zal kunnen wor den voorgesteld,, wanneer met de gelieerde vennootschappen principieele overeenstem ming zal zijn bereikt. Het reorganisatie-plan zal zijn gebaseerd op fusie met sommige relatie-maatschappijen en ter versterking der middelen zal nieuw kapitaal zijn uit te geven met voorkeursrecht voor aandeelhouders van de cultuur maat schappij der Vorstenlanden en de fusioneeren- de relatie-maatschappij en. De moord op den heer Hes. Politie op zoek naar een „meerijder" Bij de centrale recherche te Rotterdam is een chauffeur gekomen met de mededeeling. dat hij op den avond van den dag, waarop in den Haag de heer Hes in een auto werd ver moord, aan den Abraham van Stolkweg. te Rotterdam, toen hij een paar uur voordat de moord werd gepleegd met zijn vrachtauto in de richting den Haag reed, aan den kant van den weg een man heeft zien staan, die een zwarte lap voor het oog droeg en voor het overige ook wel voldeed aan het signalement, dat de Haagsche politie van den verdachte heeft verspreid. Deze man vroeg hem mee te mogen rijden, wat hij echter weigerde. De commissaris van den dienst, bureau Doel water te Rotterdam, verzoekt hen, die eventueel dezen man heb ben meegenomen naar den Haag of die hem hebben zien staan, of die op eenigerlei andere wijze inlichtingen zouden kunnen geven, zich ten spoedigste op zijn bureau te vervoegen" Sportvliegtuig over den kop geslagen. Inzittenden niet gewond. Ongeluk gevolg van drassigen bodem. Zondagmiddag omstreeks vier uur is op het vliegveld Haamstede een sportvliegtuig van de Nationale Lucht vaart School, afkomstig van Ypen- burg. de P. H. A. J. H„ type F. K. 46. over den kop geslagen. De beide inzit- tinden, de piloot Vriezendorp uit Dordrecht en de heer Zoetelief Nor man uit Den Haag, bleven ongedeerd. Het ongeval is toe te schrijven aan den drassigen bodem, welke een gevolg is van den gx-ooten regenval der laatste dagen. Het vlieg tuig bleef bij de landing in den slappen grond steken en maakte daarna een buiteliixg. De schroef is totaal vernield, de rechtervleugel ls beschadigd, evenals de motorkap. Het toe stel zou heden worden gedemonteei'd, om naar Ypenburg te worden vervoerd. 1 Incasso-Bank neemt de Bank- Associatie over. Tusschen de Incasso-Bank N.V. en de Bank- Associatie N.V. is een overeenkomst gesloten, volgens welke het bedrijf van de Bank-Asso ciatie zal worden overgenomen door de In casso-Bank. In verband met deze overeenkomst heeft de Baxxk-Associatie haar aandeelhouders op geroepen tot een algemeene vergadering, waar in als voornaamste agendapunt aan de orde komt: het voorstel om deze vennootschap in liquidatie te doen gaan. Met deze samensmelting is de bankccncen- tratie in Nederland wederom een stap ver dei- gekomen, hetgeen uit een oogpunt van het „overbaixked" zijn van ons land' in zooven-e van beteekenis is, dat de Bank-Associatie ook in de provincie verscheidene nedei-zettingen had, die nu met die van de Incasso-Bank sa mengevoegd zullen worden. Pensioenfonds Kon. Mij. „De Schelde". Een tekort van een millioen gulden. Naar wij vernemen, wijst het pensioenfonds van het personeel van de Koninklijke Maat schappij „De Schelde" te Vlissingen. dat door een speciale stichting beheerd wordt, een te kort aan van ongeveer een millioen gulden. Dit tekort is in hoofdzaak veroorzaakt door "het tengevolge van dë slapte in het bedrijf trage toevloeien van bijdragen voor het fonds. In verband met dit tekoi-t heeft het bestuur van het pensioenfonds besloten aan de leden van het fonds voor te stellen op de uitkeerin- gen uit het fonds een korting van f 1.50 per week toe te passen en de stortingen in het fonds met 1 65 procent te vex-hoogen. Binnen kort zullen de leden hierover moeten beslissen. K. N. S. M. maakt betere zaken Dividend van 3 procent voor gesteld. Exploitatie-overschot 2.148.712. In het jaarverslag van de Koninklijke Ne derlandsche Stoomboot Maatschappij over 1936 wox-dt verklaard, dat het afgeloopen jaar zich door twee uiterst gewichtige gebeurtenis sen heeft gekenmex-kt, n.l. de financieele re organisatie en de veraxxdering in den toestand na zeven jaar depx-essie. Leverde in Aixgustus het bedrijf xxog eexx te kort op, in September werd de regeering ge- dwoxxgen den goudexi standaard te verlaten, waardoor de maatschappij ixx staat werd ge steld op grondslag van ongeveer gelijke kos ten met buitenlandsche reederijën te coixcur- reeren, tengevolge waarvaxx de voornamelijk in sterling uitgedrukte tarieven van vrachtexi en passagegelden meer gulderxs opleverden. Van wellicht nog meer beteekenis was de plot selinge rijzing op de vrachtenmax-kt. die in November inzette, doch waarvan de gunstige uitwex-king op de exploitatieresultaten zich in het verslagjaar slechts in geringe mate ken baar koxi maken. De verhooging der stukgoedtarieven zal ge heel aan het nieuwe jaar texx goede komen, tegenover deze verhooging van inkomsten dient echter xiiet te worden vex-geten dat de kostexi van onderhoud, de prijzen van brand stoffen. scheepsbehoeften, proviand, en, de buitenlaxxdsche havenkosten niet onbelaxxgrijk zijn gestegen. De gang van zaken was in 1936 gunstiger voor de transatlantische dan voor de Eufopeesche lijnen, die ernstig onder sanctie-politiek, invoei-belemmeringen, trans fermoeilijkheden en tenslotte den burgex-oor- log in Spanje te lijden hadden. Alles tezaxxxen was de omvang van het goedex-envervoer op de lijxxexx der maatschappij ongeveer gelijk aan die van het vorige jaar; het passagiersvervoer daarerxtegen levendiger. Hoezeer de ontwikkeling van het scheep vaartbedrijf ook moge afhangen van ongewis se factoren, is het zeker dat de onderneming die in 1936 nog slechts in geringe mate van de verbeterde situatie kon pxofiteereix, het nieuwe jaar in het volle profijt daarvan is in gegaan. Door de reorganisatie is de positie van de maatschappij aanzienlijk verbeterd; daar toe heeft evexxeens bijgedragexx dat van het hypothecaire crediet groot 3.450.00O. dat de Benas verstrekte om de obligatiehouders het overeengekomen bedrag van 400 per obliga tie uit te keeren. slechts 2 ïnillioen werd op- genomen. Daarvan wax-en op 31 December reeds 800.000 terug betaald en sindsdien werd het restant afgelost. De Benas heeft de voorwaai'den vaxx dit cre diet, dat eveneens voor scheepsbouw benut kan worden exx met het vroeger verleende crediet van 2 millioen tot een crediet vaxi 5.450.000 vereenigd is. belangrijk verzacht; de rentevoet is vastgezet 2 procent per jaar. In vei-band xxxet de ingetreden verbetering- heeft de maatschappij aan Nederlandsche werven diverse opdrachten voor nieuwbouw gegeven, o.a. voor twee snelvarexxde vracht schepen, elk van 5000 ton. Het overschot op de exploitatierekening ad 2.148.712 is-tot een bedrag van 1.359.051 door genoten Benas-steun te verklaren. Met irxgang van 15 December 1936 is deze, daar de regeering hem in dezen vorm niet langer noodig oordeelt, opgeheven. Na zeer ruime afschrijvingen wordt voorge steld een dividend uit te keeren van 3 procent. Zolang de voorraad strekt, kunnen de trouwe verbruiksters van bovenstaande artikelen tot 25 Maart een keurige handgevlochten papiermand, geschikt voor ieder interieur, bekomen voor slechts 16 geschenkenbons van Sunlight Zeep, Vim of Radion! Het inwisselen der bons kan uitsluitend geschieden aan het bij alle huisvrouwen bekende SUNLIGHT GESCHENKENDEPOT, KRUISWEG 57, HAARLEM. Gedurende dezelfde termijn zijn in het Sunlight Geschenkendepot ook nog de volgende artikelen verkrijgbaar tegen een uiterst laag aantal bons: 3 stevige kleerhangers 4 bons 6 geborduurde handig naaldenboekje. 4 bons shantung zakdoekjes 12 bons sportriem10 bons wollen haas24 bons leuk fantasieschortje 25 bons Deze aanbieding is iets heel bijzonders voor de trouwe verbruiksters van Sunlight, Vim en Radion! Het zal natuurlijk storm lopen in het Sunlight Geschenkendepot! Dus gauw Uw bons nageteld en liefst vóór 25 Maart Uw keuze gemaakt. Neem wat Sunlight Zeep, Radion en Vim in huis; bij de schoonmaak kunt U er niet buiten! UW TROUWE HELPERS BIJ DE SCHOONMAAK De geschenken moeten persoonlijk worden afgehaald aan bovengenoemd adres en worden dus niet toegezonden. PSS. 63 -091 H. (Ady. Ingez. Med.) Tragische geschiedenis. Vrouw in armoede gestorven. Zij bezat echter een kapitaal van 25 mille. Eenige dagen geleden werd de politie te Schiebroek in kennis gesteld van geruchten, die er liepen over een alleexiwonend onge huwd 70-jarig vrouwtje, waarmede iets niet in orde zou zijn. De politie ging eens kijken, doch toen het vx-ouwtje zelf achter een gor dijntje zich liet ziexi, heeft ze de bewoonster verder ongemoeid gelaten. Twee dagen later deelden buren mede. dat er uit de woning een oxxdx*agelijke stank kwam. Weer ver scheen de politie voor de deur. doch nu werd geen gehoor gegeven en bij pogingen om de deur te openen, bleek die gebarricadeerd. Aan de achterzijde van de woning verschafte zij zich daarop toegang. Mexi voxxd 't vrouw tje te midden van een onbeschrijfelijkexx romxxiel in de achterkamer in een kist liggen. Ze was erxxstig ziek. zoodat een geneesheer overbrenging naar een ziekeixhuis gelastte. Daar is ze een half uur na aankomst reeds overleden. Irx de woiviixg deed de politie merk waardige ontdekkingen. Overal in doosjes, taschjes, kisten vond ze gouden en zilveren xnunten. vervolgens gouden sieraden en spaarbankboekjes met f 10.000 er op inge schreven. In totaal werd v*or een waarde van ongeveer f 25.000 gevonden. Het vrouwtje, dat altijd zeer eenzelvig had geleefd en naar men meeixde ixx armoedige omstandigheden verkeerde, bleek slechts een paar verre ver wanten te hebben, die zich haar slechts nau welijks herinnerden. De Stille Omgang. In tweeden nacht 40.000 deelnemers. De tweede nacht van den stillen omgang te Amsterdam, heeft, begunstigd door goed weer. een vlot verloop gehad, alhoewel deze tweede nacht eigenlijk de nacht van de Amsterdam mers wordt genoemd, heeft men om organi satorische redexxexx verscheidene groote groe pen uit den lande daarbij moeten indeelen. terwijl de vorige week reeds enkele Amster- damsche pai'ochies ter beevaart togen. Groote contingenten kwameix uit Rotterdam en Haarlem. Arnhem en Eindhoven. Bij de Utrechtsche groepen bevond zich Z.H. Exc. de aartsbisschop, mgr. dr. J. de Jong. die in de oude Mozes en Aaronkerk aan het Waterloo- plein de H. Mis opdroeg. Limburg was met 1500 man opgekomen, het Gooi met 2400. Friesland met 1100. West-Friesland en de kop van Noord-Holland, Rijnland en de bollenstreek en Oost-Brabant waren flink vertegenwoordigd. Bij deze in totaal 25.000 man tellende pelgrims voegden zich in den nanacht de vele Amster dammers der ondei-scheiden parochies, zoodat het totaal aantal deelnemers aan dezen twee den nachtelijken ommegang veilig op 40.000 kan worden geschat. Het Centraal Station ver werkte zestien extra-treinen. Op lijn AmsterdamRotterdam ook goedkoope retours voor enkele treinen over dag. Bijzondere maatregelen der Spoorwegen. Naar wij vernemen, zijn de Neder landsche Spoorwegen voornemens over het geheele net goedkoope bij zondere dagretours verkrijgbaar te stellen, geldig voor treinen na 18 uur en bovendien op de lijn Amstei'dam- Rolterdam tusschen bepaalde sta tions des morgens en des middags in enkele andere treinen. De prijs dezer bijzondere dagretours zal belangrijk lager zijn dan die van de gewone dagretours en slechts Iets hooger dan de normale enkele reis- prijs. Tevens bestaat het voornemen om de veertien dagen bij wijze van proef goedkoope extra-treinen naar 't wes ten van het land in te leggen, tegen een tarief, niet hooger dan dat der bijzondere dagretoui's en over af standen van ten minste 100 K.M. Deze maatregelen zijn aan den mi nister van waterstaat ter goedkeu ring voorgelegd. NEDERLANDSCHE TOURINGCAR ONDERNE MERS MOGEN GEEN IN BELGIë WOONACH TIGE PERSONEN DAARHEEN VERVOEREN. De K.N.A.C. meldt: Een NedexTaxxdsche touringcar-onderneming, die uitstapjes naar België organiseerde, onder vond bij het maken van een reis naar België bij de douane moeilijkheden met betrekking tot het vervoer van personen, die in België wonen, doch in Nedeidand een reisbiljet had den genomen en ook op Nederlandsch grond gebied waren ingestapt. Naar aanleiding hier van ontving de K.N.A.C. een verzoek het vol gende nog eens onder de aandacht te bx-en- gen: het Belgische ministerie van financiën kan niet toestaan dat een buitenlandsche autobusondernemiiig (i.e. een Nederlandsche) met zijn touringcars uitstapjes of reizen naar België organiseert voor personen, die in België wonen, zelfs wanneer deze op vreemd grond gebied zouden plaats nemen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5