Spaansche regeering richt zich tot Genève en Londen. Het prinselijk paar op de ski's. Thijs Ijs en de drie daden van Slechtbedeeld HAAR E E M'S D A 'G BEAD Nota over den Italiaanschen en Duitschen steun aan Franco. VITRAGE GORDIJNEN De oogen van Uw huis, de ramen, moeten steeds een frisch en aantrekkelijk uiterlijk toonen. Onze vitrage gordijnen vallen op door smaakvolle dessins en uitstekende kwaliteit. Hiermede lanceeren wij eenige bizondere aanbiedingen. MARQUISETTE met schulp 0.65 p. Meter FILET zeer modern 0.60 p. Meter NV CSTY rrrkl wedVV. J\ CIlZOONs barteljorisstraat 13-17 - haarlem (Adv. Ingez. Med.) MAAND A G 15 M A A R T 1937 'Alvarez del Vayo, de Spaansche minister van buitenlandsche zaken van de regeering te Valencia, heeft Zaterdag den secretaris- geeneraal van den Volkenbond een telegram toegezonden, dat o.a. als volgt luidt: „De verklaringen der Italiaansche Officie ren en soldaten, die dezer dagen in den sector van Guadalajara krijgsgevangenen zijn gemaakt, bevestigen op een niet te weer leggen wijze de aanwezigheid van geregelde eenheden van het Italiaansche leger, uitge zonden om strijd te leveren op Spaansch gebied, daarmede op flagrante wijze de be palingen van art. 10 van het Volkenbonds pact schendende. Uit deze verklaringen blijkt dat op 6 Februari en volgende dagen ge regelde Italiaansche troepen, van volle uit rusting voorzien, te Cadiz zijn ontscheept van het Italiaansche stoomschip „Sicilia" en andere schepen. Deze troepen zijn later doorgezonden naar het- frfont van Guadala jara om gebruikt te worden voor het of fensief, dat thans aan den gang is en ge leid wordt door vier geregelde divisies van het Italiaansche leger. De aan den aanval deelnemende troepen worden door twee spe ciale brigades aangevuld, één bestaande uit geregelde Duitsehe en Italiaansche troepen, en één bestaande uit vier gemotoriteerde com pagnieën carabinieri en geregelde Duit sehe soldaten. Het rapport geeft vervolgens een be schrijving van de uitrusting en bewapening dezer troepen en vermeldt o.a,. dat de luchtmacht bestaat uit drie Duitsehe en vier Italiaansche eskaders. Nog twee divisies zijn op komst. Het opperbevel stelt zich voor Madrid te nemen, terwijl de eskaders een aanval ondernemen op Barcelona en Va lencia. Het rapport vermeldt dan de namen der Italiaansche officieren van wie deze mededeelingen afkomstg zouder, zijn. Het telegram eindigt met den secretaris-generaal van den Volkenbond en de Volkenbondsleden te wijzen op dezen toestand, die niet zonder invloed kan blij yen, op de internationale be trekkingen en een bedreiging- beteekent voor den vrede". Alle staten-leden van den Volkenbond wer den Zaterdagavond reeds in kennis gesteld van den inhoud der nota. De Spaansche ambassadeur te Londen heeft voorts, op het Foreign Office een soort gelijk document overhandigd. Omgewaaide boom veroorzaakt treinramp. Dertien dooden bij spoorweg ongeluk in Frankrijk. Negus blijft nog hopen op Genève. „Verzet in Abessynië algemeen en nationaal". Havas meldt uit Bath 14 Maart: In een on derhoud met een vertegenwoordiger van Havas heeft Haile Selassie verklaard, dat hij en Abessinië al hun hoop op den Volkenbond blijven stellen, want. hoewel zij groote teleur stellingen hebben moeten aanvaarden, weige ren zij te gelooven in de volledige vernietiging der beginselen, waarvan het handvest de uiting is. Als dat het lijden van zijn volk zou kunnen verkorten, zou de negus echter bereid zijn elke door Frankrijk en Engeland voorge stelde oplossing te aanvaarden, mits die op het recht steunt. Ten aanzien van den dood van Ras Desta verklaarde de negus, dat deze niet moet worden beschouwd als het teeken van het einde van den tegenstand van het volk. Deze tegenstand is werkelijk nationaal en algemeen en van grooter omvang dan enkele haarden van tegenstand tegen den aanvaller. De aanslag op Graziani bewijst wel, dat zelfs in Addis Abeba de aanvaller niet veilig is. In de hoofd stad is de oppositie nog verdekt, doch op enkele kilometers afstand van de stad toont zij zich openlijk. De negus zeide nog, dat Abessynië vertegen woordigd zal zijn op de komende vergadering van jjen Bond en zich gelukkig zal achten te kunnen stemmen vóór de toelating van Egypte, dat tot nu toe een vriend van Abessynië is ge weest. tot den bond. Tenslotte verklaarde de Negus naar Europa te zijn gekomen om zijn land te verdedigen. Zoordra de omstandigheden het toelaten zal de Negus zich naar Frankrijk begeven. In deze nota wordt de Britsche regeering bovenden verzocht, haar invloed aan te wenden, opdat in het licht van deze nieuwe feiten, zoo spoedig mogelijk een besluit zal genomen worden. Niet-inmengingscommissie bijeen. Men meent te Londen te weten, dat de niet- inmengingscommissie in deze week geregeld zal vergaderen, en stellig vandaag, teneinde verschillende nog niet behandelde kwesties te bestudeeren, zooals de financieel# hulp aan de strijdende partijen in Spanje en de bij dragen der landen in de kosten van de con trole. Oostenrijk Massa-arrestatie van nationaal- socialisten. Havas meldt uit Weenen 13 Maart: In Linz en omgeving moet de politie weer actiever optreden wegens politieke agitatie. In de stad Linz zijn 56 nationaal-socialisten gear resteerd, onder beschuldiging van heimelijke propaganda. Maria van Roemenië ernstig ziek. Verschijnselen van vergiftiging. Op bijzonder scherpe wijze wordt dooi de Weensche bladen critiek uitgeoefend op sommige artikel in de nieuwe uitgave van „Mayers Kon ver sat ions Lexicon". Volgens het „Neue Wiener Tageblatt" geeft deze Duit sehe encyclopaedic een valschen datum op voor den dood van Do jl fuss en een onjuisten naam van den moordenaar, waarvan een so cialist wordt gemaakt. Voorts wordt be weerd, dat de orde der Broeders van Barm hartigheid zich heeft doen kennen door verdorven zeden. Het genoemde blad keert zich tegen de geheele wetenschap van het nationaal socialistische Duitschland en schrijft: Vroeger schitterde Duitschland door de nauwkeurigheid van zijn encyclopaedieën. Dat alles is niet meer. Waarheid en nauwkeurig heid hebben plaats gemaakt voor propaganda en dreigen in Duitschland de waarde dei- wetenschap te ruïneeren". Het blad eischt een streng verbod van de encyclopaedic in Oosten rijk. De „Neue Freie Presse" kenmerkt, hoe wel het blad in Duitschland toegelaten is, de houding van de encyclopaedic als een buiten gewoon ernstige en voor normale geesten on begrijpelijke ontsporing. (Havasï Nader meldt Havas uit Weenen: Door tusschenkomst van haar advocaat heeft de „Orde van de Broeders van Barm hartigheid" bereikt, dat het artikel in de .Mayer's Conversations Lexicon", gerectifi ceerd zal worden. Erkend zal worden, dat de Orde bestaat sedert 1537 en in Duitschland 29 en in Oostenrijk 15 ziekenhuizen onder houdt. De Reichspost schrijft, dat niettegenstaan de de rectificatie over de Broeders van Barm hartigheid in de Mayers Konversations Lexicon, het werk toch onbruikbaar blijft zoo lang de onjuistheden over den moord op Dollfuss niet zijn rechtgezet. Boliviaansch vliegtuig verongelukt. Zes Inzittenden gedood. Uit La Paz, 14 Maart. Een vliegtuig van de Boliviaansche luchtvaart-maatschappij, dat op weg' was van Apolo naar La. Paz, is bij Cuybaja neergestort. Zes inzittenden werden gedood, twee zwaar gewonden. Amelia Earhart nog niet vertrokken. Storm woedt boven de Stille Zuidzee. Blijkens een Havas-bericht- nit Oakland (Californië) heeft de .aviatrice Amelia Eartheart, die een vlucht óm de wereld wil maken, in verband 'niet een stornl, die boven de Stille Zuidzee woedt, haar vertrek uitge steld. EEN PIONIER OP ELECTltlCITEITSGEBIED OVERLEDEN. Te Swamscott in den Amerikaanschen staat Massachusetts is naar Reuter meldt op 84-jarigen leeftijd overleden de bekende Amerikaansche uitvinder op het gebied van de electriciteit, Elihu Thomson. Elihu Thomson werd te Manchester in Engeland geboren. Hij vertrok reeds in 1858 met zijn ouders naar Amerika, en wel naar Philadelphia, waar hij van 1876 tot 1880 hoogleeraar in scheikunde en mechanica was. In dit laatste jaar iging hij naar New Britain in Connecticut voor de American Electric Company, en twee jaar later asso cieerde hij zich met Edward J. Houston om te Lynn in Massachusetts de bekende Thom son Houston Electric Company op te richten. In 1892 vond een fusie plaats met de Edison General Electric Company en ontstond de General Electric Company, de grootste fabri- kante van electrische apparaten ter wereld. Het groote laboratorium te Lynn werd ge noemd het „Thomson Laboratorium". Thom son heeft verscheidenen belangrijke uitvin dingen op het gebied der electriciteit ge daan en was o.a. een pionier in de ontwik keling van hoogfrequentie toestellen. Hij be zat oneer dan 700 patenten. Prins Bernhardt beschermheer van de Mi tie rsiller ski-ver een igi n g. (Van onzen Weenschen correspondent.) Prinses Juliana en Prins Bernhard schijnen er nog niet aan te denken het kasteel Mitter- sill en daarmede ook Oostenrijk te verlaten. Zij zijn dus sterk afgeweken van hun oor spronkelijke plannen, volgens welke zij reeds lang in het zuiden van Europa, aan de kust van de Middellandsche Zee hadden moeten .zijn, v/aar het klimaat veel warmer is. Dat prinses Juliana en prins Bernhard zoo lang op het slot Mittersili vertoeven bewijst, dat zij het verblijf daar buitengewoon aan genaam vin den. Frau Toni Ott, de kaste- leinsche, deelde men thans mede, dat het prinselijk paar voorloopig nog op het kas teel zou blijven logeeren. Daarover heerscht groote voldoening, want het jonge prinselijke paar heeft zich hier zeer bemind weten te maken. Men roemt ten zeerste de eenvoudigheid en de spontane vroolijkheid van de prinses, welke een ieder haast doet vergeten dat men hier te toekom stige draagstr van een kroon voor zich heeft, die over zulk een uitgestrekt rijk in verschil lende werelddeelen regeeren zal. Prinses Bernhard is beschermheer gewor den van de Mittersiller ski-vereeniging. Dit is een hooge onderscheiding en een waardig heid, die men eerst verdienen moet. De prins is namelijk een uitmuntend skilooper en dat imponeert de eenvoudige bewoners van de bergstreek, die zelf het grootste gedeelte van hun leven op de ski's doorbrengen. Zij hebben bewondering voor de groote tochten, die de prins op de lange latten maakt, en voor de koene sprongen, die hij uitvoert. Een deputa tie uit het dorp is bij den prins op het kas teel gekomen om hem het beschermheer schap aan te bieden. De prins was zeer ver heugd en hield een toespraak, die diepen in druk op de ski'ers maakte. Zondag zullen ter eere van den nieuwden beschermheer, prins Bernhard,. ski-wedstrijden gehouden wor den, waarbij muziek voor opluistering zal zorgen. Het wedstrijdterrein zal feestelijk met vlaggen versierd zijn. Voor prinses Juliana en prins Bernhard wordt een eere-tribune opgericht. Ook zal als hulde voor het prinselijk paar dezer dagen des avonds een groote fakkel- optocht met muziek georganiseerd worden. Er bestaat een zekere symetrie in de dagen van het prinselijk paar in de besneeuwde we reld van Mittersili en omgeving. Haast eiken dag worden ski- of sledetochten en uitstapjes per auto gemaakt. Prinses Juliana is al aardig vast enl vlot op haar ski's. Zij onderneemt nu ook al zwaardere en lan gere tochten over onregelmatig golvende ter reinen, waarop men een goed-geoefend ski kunstenaar moet zijn en niet gauw vermoeid mag worden. Prins Bernhard is een uitste kend leermeester en raadsman voor haar ge weest. Het weer laat niets te wenschen over. Haast eiken dag schijnt de zon in haar schoonste pracht. Met haar gulden stralen verwarmt zij het sneeuwlandschap. De sneeuw ligt nog zóó dik, dat er voorloopig nog geen gevaar voor bestaat, dat zij verdwijnt. Wanneer de bovenste laag smelt, sijpelt het water naar beneden. Des nachts is het kouder en dan wordt de sneeuw weer compacter. De sneeuw- en wedercondities zijn dus ideaal! De prinses zijn de prins zijn al bekende fi guren in de Oostenrijksche geïllusteerde bla den. Telkens weer komt men opnamen van hen tegen, meestal op of met de ski's. Zij zien er steeds zeer sportief en opgeruimd uit. W. M. BEKAAR, JOODSCHE ARBEIDERS IN HINDERLAAG GELOKT EN VERMOORD. Uit Jeruzalem, 14 Maart. Nabij het Jood- sche dorp Yavneel (Tiberias) zijn drie Jood- sche arbeiders in een hinderlaag gelokt en vermoord. JAN KIEPURA NAAR PARIJS. Concert in Amsterdam ging niet door. Jan Kiepura die Zaterdagavond in het Con certgebouw te Amsterdam zou optreden, is plotseling naar Parijs vertrokken, waai- hij zijn geneesheer wilde consulteeren in verband met een verkoudheid. Het concert in Amsterdam zal Kiepura nu geven wanneer hij in het najaar weer naar Nederland komt om het liet ladigheidsconcert te geven in den Haag, waaro /er afspraken ge maakt zijn met het Prinselijk Paar. Tandheelkundige Inrichting voor den Middenstand. RIJKSSTRAATWEG 25 HAARLEM-N. (tegenover het oude raadhuis) MINIMUM-TARIEF Geheel gebit 35.-. Trekken inbegr. (Adv. Ingez. Med.) PROGRAMMA DINSDAG 16 MAART 1937. HILVERSUM I 1875 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Graim.pl. 10.30 Kovacs Lajos' orkest. 11. •Hulsh. wenken. 11.30 Ensemble J. Cantor en Gram.pl. l.OO Omroeporkest. 2.00 Gram.pl. 2.15 AVRO- Strijkorkest. 3.Knipcursus. 4.00 Pianovoordracht. 4.30 Kinderkoorzang. 5.05 Kinderhalfuur. 5.35 Omroeporkest en Gram.pl. 7.Voor de kinderen. 7.05 Avro- Dansorkest. 7.30 Engelsche les. 8.Berich ten A.N.P. Mededeelingen. 8.10 Gram.pl. 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein. 10.15 Renova- kwintet. 11.Berichten A.N.P. Hierna' tot 12.— Avro-Dansorkest en Gram pi. HILVERSUM II 301 M. KRO-uitzending. 4.005.10 HIRO. 8.009.15 en 10.Gram.pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest en Gram.pl. 2.Vrouwenuur. 3.Modecur sus. 4.Gram.pl. 4.05 Lezing „Vrijmetselarij en Hiunianteit". 4.30 Gram.pl. 4.35 HIRO-Post 4.40 Gram.pl. 4.45 Causerie over het Spiri tisme. 5.10 De KRO-Melodisten m. m. v. solist (Om 5.45 Felicitatiebezoek)6.40 Es- perantoles. 7.Berichten. 7.15 Causerie over Jeugdwerkloozenzorg. 7.35 Sporthalfuur. 8.Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Lijdensmedidatie. 9.15 Gram.pl. 9.30 Sted orkest Maastricht en solist. 10.30 Berichten A.N.P. 10.40 KRO-01'kest. 11.30—12.00 Gra- mofoonmuziek. DROJTWICH 1500 M. 11.05 „Value for money", causerie. 11.20 11.50 Orgelspel. 12.10 BBC-Empre-orkest en soliste. 1.10 Het West Calder Fanfare-orkest 1.502.20 Gram.pl. 4.20 Actueelee causerie. 4.40 Het Hungaria Zigeunerorkest. 5.10 Gram.pl. 5.35 Mantovani's Tipica-orkest 6.20 Berichten. 6.45 BBC-Theater-orkest en soliste. 7.45 Causerie „A Nation of shoppers". 8.05 Radiotooneel. 9.20 Berichten. 9.40 Dialoog. 10.Variété. 10.30 Het „Interna tional-strijkkwartet en solisten. 11.35 Jack Payne en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (Gr.pl.) RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 12.20 Pascal-orkest en zang. 7.05 Vioolvoordracht. 9.05 Oratorium concert KEULEN 456 M. 5.50 Mlitair concert. 7.50 Omroepklein- orkest. 11.20 S.A.-orkest. 12.35 Omroeporkest en -dansorkest. 1.35 Gevareerd concert. 3.20 Keulsche Viola-Vereeniging. 4.50 omroep- kwintet. 6.Gram.pl. 7.30 omroep-orkest en solisten. 10.0511.20 Farkas Mska's or kest. BRUSSEL 322 M. 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroeporkest. 1.30 Salonorkest. 1.50—2.20 Gram.pl. 5.20 Om roeporkest en Gram.pl. 6.50 en 7.20 Gram.pl. 8.20 Omroep-symphonieorkest en radio tooneel. 10.3011.20 Gram.pl. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gram.pl. 12.50 Salonorkest. 1.30 Om roeporkest. 1.502.20 Gram.pl. 5.20 Salon orkest. 6.35 Gram.pl. 6.50 Vioolrecital. 7.35 Gram.pl. 8.20 Klein-orkest. 9.05 Paul Clau- del-programma. DEUTSCIILANDSENDER 1571 M. 7.30 Het Omroeporkest en solist. 9.20 Be richten 9.50 Cello en Piano. 10.05 Weerbe richt. 10.2011.20 Gram.pl. Wat Thijs voorspeld had, kwam allemaal precies uit, want uit woede over de beide zware boeien, groeide Schrielkop meteen zóó vlug, dat je hem nieters grooter zag worden. Zoo zat hij dus in een oogwenk in zijn ketens vast, daar deze op zijn groei berekend waren. Hij kon niet meer loskomen en maakte een lawaai van jewelste, wat hem na tuurlijk niets hielp, terwijl Thijs en Slechtbedeeld onverstoord den wagen voorttrokken. „Ziezoo de drie daden zijn verricht," sprak Thijs al lachende. „Wat zal er nu weer gaan gebeuren?" Machinist Iton niet tijdig remmen. Zaterdagmiddag is op ongeveer dertig K.M. vanBourges,op de lijn BourgesMontlucon de sneltrein uit Montdoré onspoord. bij het plaatsje Corquoy. De locomotief, de kolenwagen, een bagagewagen en een passagiersrijtuig liepen uit de rails.' Dertien personen zijn bij dit on geluk om het leven gekomen. Het ongeluk ontstond doordat een groote olm' door den storm was ontworteld en op de rails geworpen. Men kon den boom niet spoedig genoeg verwijderen en de machi nist schijnt in den storm de knalsignalen, die door den baanwachter op de rails waren aangebracht niet te hebben ^gehoord. Met een snelheidfcvan 80 K.M. reed de trein op den boom en sloeg om. Zeven coupé's van den passagierswagen werden geheel vernield. Nader meldt Havas, dat het onderzoek tot dusver nog geen enkele aanwijzing opgele verd heeft met betrekking tot de schuld vraag. Wel is gebleken dat van de zes knal patronen die op de rails zijn gelegd, er slechts vier zijn ontploft. De machinist van den trein verklaarde tijdens het verhoor, dat hij slechts twee knalpatronen heeft ge hoord op 150 meter voor de plaats waar het spoor versperd was. Hij remde daarop uit al le macht doch kon een ramp niet meer voor komen. Koningin-Moeder Maria van Roemenië. Naar Reuter uit Boekarest meldt is Ko ningin-Moeder Maria van Roemenië ernstig ziek. Aanvankelijk werd medegedeeld, dat de vorstin lijdende was aan influenza. Het A.N.P. berichtte nader, dat zich in het ziekteverloop verschijnselen hebben voorge daan, die zouden kunnen wijzen op een lomaïnevergiftiging, d.w.z. een vergiftiging, die ontstaat door een alcaloïde, die zich vormt in tot ontbinding komende organische stoffen. Breuk tusschen de Mollisons definitief. Amy beschuldigt haar echtgenoot var ontvluchting van het huiselijk leven De beroemde Engelsche aviatrice, Amy Mollison. heeft naar Stefani meldt een verzoek tot echtscheiding ingediend tegen haar echtgenoot James Mollison, dien zij beschuldigt van echtbreuk en ontvluchting van het huiselijk leven. Weensche critiek op Duitsehe lexicon. Dollfuss' moordenaar een socialist! ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6