Haarlem is zuinig met water. Werk voor de Werf Conrad De Zomertijd. De Joden in Duitschland. Naar de booten. BERICHT Hef belangrijkste 54e Jaargang No. 16481 Verschijnt dageliitës, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 16 Maart 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: t. VV. PEEREBOOM UITGAVE LOURENb COSTKK MAATSCHAPPIJ VOOR «««.«tot pph'proom en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V Hoofdredacteur: ROBEK1 rttKtuuuai ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post f3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week Ó.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. f 0.65. franco p. post f 0.7254 Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels f 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid J 20UU.— overlijden 1400.—, verlies van hand, voet of oog f 200.—, beide leden duim f 100.—, één lid duim 50.—, alle leden wijsvinger f 60.—, één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk ƒ30.enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. - - - Opnieuw blijkt, dat men in Duitschland nog steeds niet aan het einde is gekomen van de maatregelen tegen de gedeclasseerde één pro cents-minderheid der bevolking: de Joden. Nu heeft de rijkscultuurleider Hinkel, bij de ope ning van de „cultuurweek" te Maagdenburg, weer wat moois bekend gemaakt. Joden en andere niet-Ariërs mogen in de speciaal voor hen gereserveerde theaters en op de door hen georganiseerde bijeenkomsten geen kunst van niet-Joodsche Duitsche kunstenaars, meer aan- hooren en Joodsche kunstenaars mogen de niet-Joodsche Duitsche kunst ook niet meer opvoeren. Er zijn heel wat erger maatregelen tegen de Joodsche minderheid in Duitschland toegepast dan deze, ofschoon het effect van den nieuwen maatregel zich op de kinderen der Joden ook hier wel zal doen gelden. Immers, het moet zich wel aansluiten bij al de andere dingen die bestemd zijn om hen te doen voelen dat zij als paria's, als minderwaardigen worden be schouwd in het land waarin zij, tot hun onge luk, geboren zijn. Wie zjch eens even beproeft in te denken dat zijn eigen kinderen onbe vangen en vol vertrouwen als zij tegenover de wereld en de volwassen menschen staan op een dergelijke wijze bejegend zouden worden, moet er wel bij huiveren. Onwillekeurig rijst ook de gedachte, nietwaar, dat het de schuld van die Joodsche kinderen toch niet is dat zij als Joden geboren zijn en dat het evenmin hun schuld is dat zij in Duitschland ter wereld zijn gekomen. Maar ja, dat zijn „slechts" Christelijke ethische overwegingen. Een andere overweging, volkomen nuchter ditmaal, ligt besloten in de vraag welk belang de rijkscultuurleider Hinkel eigenlijk met dezen maatregel gemoeid acht. Wat denkt hij ermee te bereiken? Tot dusver heb ik uit de berich ten omtrent het nieuwste besluit nog geen antwoord op deze vraag kunnen distilleeren. Het staat er niet in. Wel heeft Hinkel medege deeld dat de Joodsche Cultuurbond in Duitsch land thans 40.000 leden telt, dat deze bond in Berlijn beschikt over een eigen theater, dat iederen avond voor een Joodsch publiek Jood sche kunst uitvoert, dat het Joodsche kleine theater onder leiding van Max Ehrlich staat en dat eenige Joodsche reisgezelschappen door het land trekken om den Joden in andere ste den dezelfde kunst te bieden. Ook heeft hij ge zegd dat de „Paulusbond" is opgericht voor Joden die (voor 1932) tot het Christelijk geloof zijn overgegaan. Maar die mag evenmin wer ken van Duitsche niet-Joodsche kunstenaars uitvoeren. Waarom eigenlijk niet? Uit Hinkel's rede blijkt, dat het verbod niet alleen de werken van levende Duitsch-Arische kunstenaars be treft, maar ook van doode. Derhalve mag een Joodsch publiek niet luisteren naar declama tie van werken van Goethe, niét naar muziek van Wagner of van Bach.... Gaat u maar door; het is een lange lijst. Natuurlijk kunnen zij deze muziek over de radio thuis hooren, of van gramofoonplaten, of zij kunnen haar zelf beoefenen. De Duitsch-Arische litteratuur kun nen zij thuis lezen. Maar tot een publiek ver- eenigd mogen zij er niet naar luisteren. Het is zonderling. De gedachte rijst dat het publiek misschien wel eens tegen de „Arische kunst" zou kunnen demonstreeren. Maar ten eerste hebben de Joden altijd grooten eerbied voor alle ware Kunst getoond, ten tweede zou men er toch zooveel politie bij kunnen opstel len als men maar wou en ten derde hecht de mensch, zelfs de Jood in Duitschland, nog al tijd aan het leven. Zelfs als hun eigen kunste naars hun de muziek gingen voorspelen, die in officiëele opdracht vervaardigd is ter ver vanging van Mendelssohn's schitterende com positie bij Ein Sommernachtstraum, zouden de Duitsche Joden zich dus wel van teekenen van afkeuring onthouden. „Zu Befehl" zouden zij wellicht zelfs tot verplicht applaus te krijgen zijn. Waarom dan toch dit verbod? Geen andere mogelijkheid schijnt te resten dan dat men den Joden een nieuwe openbare vernedering heeft willen bezorgen door hen uit te sluiten van zulke opvoeringen, aldus te kennen gevend dat men hen niet goed genoeg achtte om naar „Duitsche Arische kunstwerken" te luisteren. Dit zal, zooals ik hierboven zei, ten aanzien van de kinderen der Joden dan ook wel weer zijn uitwerking hebben. Hen treft men onge twijfeld diep in de kinderziel. De ouders, al zoo vaak en op zoo velerlei wijzen getroffen, zullen er allicht minder gevoelig voor zijn. Die moeten langzamerhand wel wat afgestompt raken voor openbare beleedigingen. Overigens is aan te nemen dat zij er hun levensdoel van maken hun kinderen een betere toekomst in een ander land te bezorgen. Dit zal evenwel den armen Joden, die natuurlijk de overgroo- te meerderheid vormen, niet gemakkelijk vallen. Het zou belangwekkend zijn te weten hoe de historie later over deze dingen oordeelen zal. Dit niet wetende dienen wij ons te be palen tot ons eigen oordeel. Ik twijfel er niet aan hoe dat is bij de geweldige meerderheid (De watersportliefhebbers zijn weer druk bezig hun zeilbooten gereed te maken voor het komende sei zoen.) Al mag vandaag de lente nog Ons niet met haar entree verblijden, De winterheerschappij zal toch Nu binnenkort wel schipbreuk lijden. Voor alle vaarders past nu al De leuze; ijlings naar de booten, Wees, als de schipbreuk komen zal, Gereed om d^adlijk af te stooten. In 't schuitenhuis en op de werf Is weer het eerst vertier gekomen. De kwast met teer en lak en verf Is weer vol vreugd ter hand genomen. De winterslaap is haast gedaan, 't Moment is spoedig aangebroken, Om wakend „onder zeil te gaan" Al blijft de winter nog wat spoken. Het touwwerk wordt gecontroleerd, De romp wordt afgespeurd op naden, De zeilen worden geprobeerd, Of ze geen zwakke plek verraden. Voor zeilers komt weer goed getij, Op meren, plassen, vaarten, stroomen. Zij zetten alle zeilen bij, Om goed op tijd zeilklaar te komen. Straks zal de zoele zomerwind Weer in de bolle zeilen blazen, En scheert men weer met vrouw en kind Langs weiden, waar de koeien grazen. Straks blakert weer de zonneschijn De plassen in de lage landen En klemt men weer de fokkelijn En roerpen in gebruinde handen. Er komt met 't nieuwe lentelicht Vertier in bootenhuis en werven, Met nieuwe „wei-vaart" in het zicht, Maakt zich de zeiler op tot zwerven. P. GASUS. Heeft daardoor geen water-tekort, zoodat aanvulling uit IJselmeer of Lek onnoodig is. MODERNSTE DESSINS KROON - BEHANGSELS ALLEEN GR. HOUTSTR. 179 - TELEF. 14269 (Adv. Ingez. Med.) van het Nederlandsche volk, die onze „Rijks- cultuurleiding" vormt. En ik wil de gelegen heid niet laten voorbijgaan om mijn diepen eerbied te uiten voor hetgeen de Joden als scheppende en vooral als uitvoerende kunste naars voor ons allen gedaan hebben en nog doen. Voor ons en voor de Kunst zelf, welker schoonheid ver boven alle staats- en rassen verschillen verheven is. R. P. De fabel dat water te Haarlem duur is. In ons nummer van Zaterdag wezen wij er op, dat Amsterdam, om te voorkomen dat haar duinterrein al té veel wordt uitgeput, Lekwater naar „Leyduin" onder Vogelenzang zal uitvoeren om daardoor den waterstand weer op te voeren. Het Provinciaal Water leidingbedrijf van Noord-Holland zal voor haar wingebied onder Bakkum vermoedelijk hetzelfde gaan doen met water uit het IJselmeer. Tevens maakten wij de veronder stelling, dat het aan te nemen is. dat de Staatscommissie voor de drinkwatervoorzie ning in West-Nederland overeenkomstige maatregelen zal aanbevelen voor de duin waterleidingen van Haarlem, Leiden en Den Haag In een onderhoud dat wij met den direc teur der Haarlemsche Waterleiding, Ir. F. Graaf van Randwijck, hadden werd uiteen gezet, dat Haarlem geen behoefte heeft aan aanvulling van zijn watervoorraad in de duinen. De heer W. J. B. van Liemt, de wethouder, onder wie de Waterleiding ressorteert, was het daarmede volkomen eens. Hij zei: Haarlem verbruikt thans 2 millioen M3. water. Die hadden wij ook wel in de toekomst kunnen leveren ook al hadden wij ons bepaald tot het op pervlakte-water. Nu wij bovendien twee batterijen van elk 6 diepboringen hebben, is onze capaciteit opgevoerd tot 4 millioen M3., zoodat wij zelfs voldoende wa ter kunnen leveren ook al zou de be volking verdubbelen. Om die hoeveelheid water te kunnen leve ren behoeft Haarlem in geen geval de water reserve in de duinen uit te putten. Zelfs voor de huidige periode van veel regenwater kon geconstateerd worden dat de waterstand in onze prise d'eau niet daalde, maar zelfs wat steeg. Het is bovendien niet juist, althans niet wat onze waterleiding betreft, dat de uitdroging den plantengroei in de duinen belemmert. De directeur heeft in ons win gebied enkele parkjes aangelegd die er uit stekend bijstaan. Maar.die zijn ook zorg vuldig afgeschermd met gaas om te voorko men, dat de konijnen er aan knabbelen. Door deze proefneming heeft de directeur aange- Aan drie tinbaggermolens voor de Mij. Billiton. Tinmolen voor de Mij. Billiton, die thans bij de Werf Conrad, N.V., in opbouw is. Naar aanleiding van het bericht over nieuwe opdrachten voor de Nederlandsche werven in ons nummer van Maandag, deelt de directie van Werf Conrad N.V. thans mede. dat van de bestelling van drie tin baggermolens voor de N.V. Gemeenschappe lijke Mijnbouw Maatschappij Billiton een zeer belangrijk gedeelte bij haar gemaakt zal worden. Dit ligt ook wel voor de hand. daar Werf Conrad in den loop der jaren van deze mijnbouw onderneming alle tinbagger molens, negen stuks, heeft geleverd. Ih de laatste jaren ontving de Conrad op dracht voor de levering van drie tinbagger molens van dc Billiton Maatschappij, terwijl J. en K. Sm.;. Kinderdijk, één mciei i. dracht kregen, welke in Juli a.s. naar- Billiton gesleept zal worden en die vrijwel gelijk is aan den door Conrad gebouwden tin molen „Meranteh" en de pas verongelukte „Kantoeng" (welke laatste voor de Banka Tinwinning Dep. v. Koloniën bestemd was) Op dit oogenblik is bij de Conrad nog een tinmolen voor Billiton in aanbouw, waarvan bijgaand een foto. Tevens is op het oogen blik nog een tinmoien in bestelling voor het Departement van Koloniën. De moeilijkheden bij het verkrijgen van het materiaal maken het vrijwel onmogelijk voor uit vast te stellen, wanneer met den bouw van deze groote objecten begonnen kan worden. Hierdoor is het ook bijzonder moei- .ijk voor de directie van de Conrad, than reeds te zeggen, of het personeel een uit breiding zal ondergaan. toond, dat niet de waterleiding maar de ko nijnen de oorzaak zijn van den achteruit gang van den plantengroei. Als de andere waterleidingen dezelfde wa- terpolitiek zouden voeren als Haarlem zou er geen aanvulling van het duinwater uit IJselmeer of Lek noodig zijn, want dan zou er veel minder water gebruikt worden. In Haarlem gebruiken alle menschen het water dat noodig is om te voldoen aan de eischen van gezondheid en hygiëne en toch stijgt het gemiddelde verbruik niet boven 50 M3 per jaar per gezin. In Amsterdam is het verbruik ruim het dubbele, evenals overal elders waar geen meters zijn ingevoerd. Ik ben overtuigd zoo vervolgde de wethouder dat als overal het metersysteem werd ingevoerd, het drinkwater-vraagstuk er in ons land heel wat gunstiger zou voorstaan. Gezondheid en hygiëne worden niet gediend als er veel heerlijk zuiver duinwater wordt vermorst en het kan niet anders, er moet water ver spild worden als men elders dubbel zooveel aftapt als in Haarlem. Het zou daarom zeer onredelijk zijn als Haarlem, omdat de andere waterleidingen de menschen steeds onnoodig te veel water hebben laten verbruiken, met die andere ge lijk gesteld zou worden en ook verplicht zou zijn Lek- of IJselmeerwater ter aanvulling aan te voeren. Er bestaat een fabel, dat het water te Haarlem duur zou zijn. Ik stel er aldus de wethouder prijs op om daaraan een einde te maken, temeer omdat die fabel thans ge bruikt zou kunnen worden om te betoogen, dat het waterverbruik te Haarlem laag is omdat de prijs, onevenredig hoog is. Maar met de tarieven in de hand kan ik aantoonen, dat Haarlem een van de gemeenten is waar het water het goedkoopst wordt geleverd. De Haarlemmers betalen 36 cent per M3 bij een minimum verbruik van 24 M3. Voor de meters wordt niets berekend. De minima bij andere waterleidingen zijn: Zonder Met closet closet Provincie Noord-Holland f 10.20 f 15.20 Den Haag 10.20 10.20 Amsterdam (1 kamer) 4.7. Amsterdam (2 kam. en keuk.) 12.15.— Velsen (huurwaarde hoog stens f 100) 7.7. Den Helder 10.40 10.40 Eindhoven 9.9 Arnhem (1 kamer) 6.10 Arnhem (2 kamers) 10.14. Maastricht 8.80 13 80 Nijmegen (2 vertrekken) 7.20 7 20 Groningen 10.16.40 Leiden (1 vertrek) 5.10.— Leiden (2'vertrekken) 9.14. Leiden (arbeiderswoning, 1 tapkraan zonder loozing) 7.— Apeldoorn 10. Haarlem 8.64 8.64 Andere waterleidingen hebben wel een la- geren prijs per M3., maar het verplichte mi nimum-verbruik is veel hooger gesteld, of er moet naast het bedrag per M3. ook nog een bedrag voor vastrecht betaald worden. De minima zijn bijna alle duurder dan te Haarlem. Men moet natuurlijk de woningen rekenen met een closet, want die vindt men thans immers in alle huizen. Eenige steden hebben voor heele kleine huisjes een lager tarief, maar een-kamerwoningen hebben wij vrijwel niet, evenmin als huizen beneden f 100 huurwaarde. Als wij het normale gebruik voor een mid denstandswoning op 60 M3. stellen moet voor die 50 M3. betaald worden: Haarlem f 18. Provincie Noord-Holland 30.— Rotterdam 33.20 Den Haag 16.20 Amsterdam 34. De Hagenaars zijn daarbij dus iets goed- kooper uit dan de Haarlemmers, maar de Haarlemmer kan als hij dit wil op zijn water verbruik bezuinigen, want hij behoeft niet meer dan 24 M3. te gebruiken. Elke M3 die hij bezuinigt spaart hem 30 cent uit. Voor de klanten van Noord-Holland. Rotterdam, den Haag en Amsterdam geldt die omstandigheid niet, zij moeten die bedragen betalen, want de voor hen geldende minima zijn 78, 140, 6( en 80 M3. Voor den Haarlemmer is er aanlei ding om niet meer water te gebruiken dan noodig is, maar voor de anderen bestaat die omstandigheid niet. Voor den oorlog Kostte het water te Haar lem 35 cent per M3„ daarna waren de prijzen 46, 54 en 40 cent. Sinds vele jaren is het op 36 cent gesteld. Zij, die zich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de ir Maart nog te ver-chü'-'-- •«••mme'' gratis. DE ADMINISTRATIE. i 7 Het woord is aan Börne De meeste menscheji zijn ontevreden omdat slechts iceinigen weten dat de af stand tusschen één en niets grooter is dan die tusschen één en duizend. Begint 22 Mei. Bij Koninklijk besluit is bepaald, dat de zomertijd dit jaar zal aanvan gen op 22 Mei en zal eindigen op 3 October. Werkloosheid te Haarlem. De laatste week is meegevallen. Door het ongunstige weer van de vorige week leek het eerst of het minder gunstig zou gaan met de statistiek der werkloosheid te Haarlem. Gelukkig is het nog meegevallen. Het aantal werkloozen daalde met 92, wat nog 6 meer is dan in de week van 1936. Met spanning wordt het verloop van deze week gevolgd. Verleden jaar gaf die namelijk een vermin dering van niet minder dan 162. Het aantal werkloozen te Haarlem Is thans 6290. Dit is 491 minder dan verleden jaar in dezen tijd. Asphalteering Leidschevaart. Verkeer drie dagen gestremd. De Commissaris van Politie verzoekt ons mede te deelen, dat van Donderdag 18 tot en niet Zaterdag 20 Maart de Leidschevaartweg van den oprit der tram tot aan de Zandvoort- schelaan wegens asphalteering voor het ver keer in beide richtingen afgesloten zal zijn. Het verkeer over de Leidschevaart naar Heem stede zal tijdelijk via de Schouwtjeslaan en den Wagenweg geleid worden. Het is nu voora' ^taeHikstijd Zaterdag j.l. bevatte Haarlem's Dagblad 262 Groentjes (Vraag en Aanbod). Was het Uwe er al bij? DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN De Spaansclie burgeroorlog: Vertegenwoor digers van Valencia naar Madrid, pag. 4 Bij een ontploffing in een buskruitfabriek bij Manilla zijn 28 arbeidsters om het leven gekomen. pag. 4 De Chryslerfabrieken te Detroit moeten op gerechtelijk bevel ontruimd worden, pag. 4 De nationaal-socialisten hebben thans de meerderheid in den Volksdag van Dantzig. pag. 4 De Haarlemmers zijn zuinig met het drink water. Daardoor heeft de waterleiding geen tekort, zoodat aanvulling uit IJselmeer of Lek hier niet noodig is. pag. 1 De werf Conrad te Haarlem heeft een be langrijke opdracht gekregen. pag. 1 De zomertijd begint 22 Mei a.s. pag. 1 Te Haarlem zijn thans 491 werkloozen min der dan een jaar tevoren. pag- 1 Onze handelsmissie is buitengewoon harte lijk in Brazilië ontvangen. pag. 3 Voor bij de melkproductie-beperking minder geproduceerde melk wordt een vergoeding van 2 cent per K.G. gegeven. pag. 3 ARTIKELEN, ENZ. K. P.: De Joden in Duitschland. pag. 1 Het contrólenet om Spanje. pag. 4 Van onzen Londenschen correspondent: Én- gelsehe bevolkingscijfers. pag. Helen: Op zoek naar Hermann Thimig. pag. 2 1. B. Schuil: Een gouden toonealjubileum van Julia Cuypcrs. pag. 7 Maakt Oxfor«» lit jaar een kans? oag* 10 .1. D. Vertelling: Teleurstelling. pag 6 De Burgerlijke Stand van Haarlem is "opge nomen op pag. 9

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1