HEEREN C05TUME5 Op zoek naar Hermann Thimig. WALES DINSDAG 16 MAART 1937 haarlem's dagblad 2 Chauffeur rijdt lantaarn Om stilstaande voetgangers niet aan te rijden. Maandag bleek het weer eens hoe verkeerd het is, als voetgangers op den rijweg stilstaan. Een vrachtauto met aanhangwagen, beladen met 9000 K.G. kaas en bestuurd door een chauffeur uit Barendrecht. wilde van het Kennemerplein naar den Kruisweg rijden. Op den rijweg stonden eenige voetgangers met el kaar te praten. Om hen niet aan te rijden remde de chauffeur, maar door de gladheid gleed de wagen door en kwam op het trottoir terecht; hier botste de wagen tegen een lan taarnpaal, die afknapte en op een fiets viel. Het rijwiel werd vernield. Van de auto brak ae stuurstang, die ter plaatse gerepareerd werd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. ZANG- EN DECLAMATIE-AVOND. Regina Tuininga. De zangeres-declamatrice Regina Tuininga «al op Vrijdagavond 19 Maart in de muziekzaal van café-restaurant Brinkmann, Groote Markt, een zang- en declamatie-avond geven. Zij zal liederen zingen van Brahms, Dvorak, Pijper en Bartók en voorts verzen voordragen van moderne dichters, alsmede de Beatrijs van Boutens met muziek van Voormolen. Zij wordt aan den vleugel begeleid door Wolfgang'Wij de- veld. INTERN. VEREENIGING BELLAMY. Bovengenoemde vereeniging houdt op Vrij dagavond 2 April a.s. in hotel „De Leeuwe rik", Kruisstraat, een herdenkings-propa- ganda-avond ter herdenking van de geboorte van Edward Bellamy (26 Maart 1850) en ter viering van het 5-jarig bestaan van ge noemde vereeniging. Op het programma staat, behalve muziek, zang en een redevoering de vertooning van een wetenschappelijke film. De avond zal een besloten karakter dragen. N.V. BOTERMIJN 's-HERTOGENBOSCH. Aangevoerd 73 partijen Goudsche kaas, alle met rijksmerk, wegende 29.565 K.G. Prijs met R.M., le soort f 22 tot f 23. 2e soort f 20Zz tot f 21V2. Handel flauw. Hoog water in Vlaanderen. Talrijke weilanden en landerijen staan blank. Oost-Vlaanderen wordt door ernstige over stroomingen geteisterd, die aanzienlijke ma- terieele schade hebben veroorzaakt. Gisterochtend is de Durme buiten de oevers getreden. De dijken zijn op vijftien plaatsen gebroken en de grootste doorbraak heeft een lengte van zes meter. Talrijke weilanden en landerijen staan blank, terwijl ook de straten en de markt van het stadje Lokeren onder water staan. Tusschen Gent en Baesrode is het water van de Schelde tot een zeer hoog peil geste gen. LENTE IN AANTOCHT. Nog enkele dagen en doet de lente wederom haar intrede. De lente heeft haar bijzondere bekoring. De takken van boomen en heesters verraden den komenden zomer. Evenwel is er nog geen sprake van de kachel te vergeten en "kunnen wij de anthraciet nog niet missen. Voor hen die door hun voorraad heen zijn, heeft de reeds jaren bestaande kolenhandel van KRUL te Overveen, nog voldoende anthraciet in voorraad en wel haar bekende „M O N A" anthraciet. „Maar Ook Nooit Andere". Een proef hiervan te nemen, bevelen wij U ten zeerste aan. Per telefoon kunt U één of meer H.L. bestellen bij KRUL N.V., te Overveen, TELEFOON 23517, of zendt een briefkaartje. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA DINSDAG 16 MAART Stadsschouwburg: Ballet Tilly Sylon. 8.15 u. Vroom en Dreesmann. Groote Houtstraat: Modeshow. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Theater: „Champagne Wals", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Zijn laatste rit" en „De pseudo Spion", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: ..Jij bent mijn leven" met Benjamino Gigli. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Charlie Chan in de Opera". 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Frans Hals Museum: Jubileum-tentoonstel ling H. F. Boot. B 1 o e m e 11 d a a 1Bloemendaalsche Mon tessorischool. Vijverweg. Lezing over „Het leven in de Montessorischool", 8.15 uur. WOENSDAG 17 MAART Stadsschouwburg. WilsonspleinGalavoor stelling „Schneider im Schloss" met Her mann Thimig. 8.15 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen s middags en des avonds. Frans Hals Museum: Jubileum-tentoonstel ling H. F. Boot. Grondwetswijziging niet belangrijk geacht. Oordeel der Eerste Kamer. Verschillende voorstellen zullen later nog afgewezen worden. Algemeen is men ook in de Eerste Kamer van oordeel, dat aan de thans aanhangige grondwetsherziening slechts zeer geringe beteekenis mag worden toegekend. Ettelijke leden achtten de desbetreffende voorstellen zelfs van zoo beperkte strekking, dat ze het brengen van wijziging in een zoo gewichtig element van het staats bestel als de grondwet geenszins wet tigen. Deze leden betwistten voorts de juistheid van de. door de regeering opgezette, stelling, dat de tijd voor voorstellen van verdere strekking niet zou zijn gekomen. Er bestaat nu, trots de ernstige gevolgen, die de crisis heeft gehad, nopens de groote vragen van staat en maatschappij een zekere mate van eensgezindheid onder ons volk, sterk genoeg om haar vast te leggen in de hoogste staatswet. Uiting had daarbij ook kunnen worden gegeven aan de opvatting van de regeering. onlangs verkondigd en waaraan deze leden groote waarden hechtten dat de versterking van den invloed der christelijke beginselen op de staatkunde voorwaarde geacht moet worden voor een beleid, dat aan ons volk in zijn geheel ten goede komt. In aansluiting daaraan verklaarden deze leden, dat het wenschelijk ware geweest, in dien zou zijn voorgesteld, in de grondwet de leidende gedachten op het stuk van het so ciale leven te doen opnemen. Voor het overige waren deze leden van oor deel, dat dan tevens de gelegenheid zou zijn gegeven om aan een, uit sociaal en staatkun dig oogpunt zoo belangrijk instituut, als de hooge raad van arbeid, een grondwettelijken grondslag te geven, terwijl de voor ons volk zoo zegenrijke sociale verzekeringswetgeving als belangrijk sociaal en staatkundig goed in de grondwet verankerd had kunnen worden. Wat wijders betreft den inhoud van onze staatsregeling, zooals die in de grondwet is opgenomen, zoo meenden de leden, hier aan het woord, dat ook deze rijp is voor herzie ning. De financieele betrekking tusschen rijk en gemeenten was, dus spraken zijn, meer malen onderwerp van bespreking tusschen regeering en Staten-Generaal. Deze leden nu waren van gevoelen, dat die betrekking niet op bevredigende wijze kan worden geregeld, indien niet eerst de staatkundige betrekking tusschen beide vaststaat. De beschrijving- van die betrekking nu in grondwet en wet achtten Zij alleszins voor verbetering vat baar. Verscheidene leden verklaarden zich met deze critiek niet te kunnen vereenigen. Zij brachten in herinnering, dat eertijds reeds, met name van Róómsch-Katholieke zijde, was aangedrongen op een staatshervorming in grooten- stijl, wat belangrijkheid betreft ver gelijkbaar met die van 1848. De leden, hier aan het woord, waren evenwel van meening. dat het huidige tijdvak voor een dergelijke herziening niet rijp is. Sommige leden duchtten, dat ten slotte deze grondwetsherzieningnog minder belang rijk zou zijn dan het geheel van voorstellen, waarover thans het oordeel der Kamer wordt gevraagd. Zoo trokken zij ten zeerste in twij fel, of het vijfde wetsontwerp, betreffende de revolutionnaire vertegenwoordigers en het zevende, waarin onderling zoo weinig sa menhangende onderwerpen zijn opgenomen, straks, bij de tweede lezing, de vereisphte meerderheid zullen behalen. Verscheidene leden brachten speciale on derwerpen ter sprake, welke zij noode bij de herziening hadden gemist. Zoo betreurden eenigen hunner, dat geen voorstel was ingediend, ten einde mogelijk te maken, dat in niet voldoende mate onafhan kelijke vertegenwoordigers van bepaalde groepsbelangen van de verkiesbaarheid wor den uitgesloten. Wijders werd betreurd, dat naast de be staande grondrechten in het eerste hoofd stuk der grondwet niet een plaats was inge ruimd voor het recht tot arbeid, behoudens de in het algemeen belang vereischte beper kingen. Eenige leden waren van oordeel, dat ook de positie van de Eerste Kamer onder oogen had moeten zijn gezien bij deze grondwets wijziging. Hoewel geen voorstanders van af schaffing van dat hooge college van staat, achtten zij toch een beperking van dtszelfs taak in zeker opzicht raadzaam, bij voorbeeld ten aanzien van het begrootingsrecht. Sommige leden betreurden, dat de regee ring het voorstel der grondwetscommissie betreffende de beperking van de drukpers vrijheid niet had overgenomen. OP UW MAAT GESNEDEN Exckisief- niet duur GD HOUT5TR.hofk GR MARKT HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt: Matigen tot krachtigen, tijdelijk wellicht stormachtigen Zuidoostelijken tot Zuide lijken wind, toenemende bewolking, tij delijk regen, aanvankelijk zachter. BAROMETERSTAND Hoogste 769.9 m.M. te Zürich. Laagste 740.05 m.M. te Valentia. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 41 F. Laagste hedennacht 36 F. Hoogste heden 39 F. Het hooge drukgebied in het Zuiden nam toe maar trekt vrij snel Oostwaarts. De vorige de pressie neemt in de Oostzee af. de nieuwe is onder de 730 m.M. diep geworden en geeft in Ierland en het kanaal reeds groote barometer dalingen. In Scandinavië bleef de vorst afne men, het dooigebied breidde zich over Finland uit, er valt nog vrij veel sneeuw. Op Tiet vaste land was de nacht helder en koud maar schijnt nu de zon krachtig, in Oost-Duitschland val len nog sneeuwbuitjes. In de Alpen zijn de hoogere toppen wolkenvrij met strenge vorst, in de dalen heerscht lichte dooi. De nieuwe depressie geeft reeds regen van Ierland tot Bretagne en Zuidelijken tot Zuid oostelijken storm in het Kanaal, in Schot land en Engeland kwam tijdens de opklaring zelfs matige vorst voor, in den loop van den dag zal het slechte weer ook daar doordrin gen. Li onze omgeving is toenemend.e bewolking met regen en stormachtigen wind te wachten, aanvankelijk wordt het veel zachter BAROMETERSTAND Vorige stand 752 m.M. Stand van heden 764 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT Woensdag v.m. 5.46 uur; n.m. 18.15 uur. Strand berijdbaar van 10.45—16.15 uur. n' DE IDEALE BRANDSTOF 15|2Ö I 1.9 5 22135 en 30|50 2.45 „DE SPAARNESTAD" (Adv. Ingez. Med.) VAN HEES' WITKALK maakt na éénmaal witten het vuilste plafond en den zwartsten muur SNEEUWWIT. FIRMA KLINKSPOOR Apotheker-assistent KAMPERSINGEL hook Kamperstraat TELEFOON 160 7 4 (Adv. Ingez. Med.) WISSELKOERSEN AMSTERDAM. Londen 8.94 1/8. Berlijn 73.60. Parijs 8.40 1/4. Brussel 30.83. Zwitserland 41.68. New York 1.82 15/16. Londen 8.94. Berlijn 73.60. Parijs 8.40 1/4. Brussel 30.83. Zwitserland 41,68. Kopenhagen 39.90. Stockholm 46.10. Oslo 44.90. New-York 1,82 15/16. Praag 6.39. Amsterdam,. 10.15 uur. Te Noorddorp (gemeente Heemskerk) is Maandagmorgen het bekende café „Jachtlust" tot den grond toe afgebrand. Het zeer oude café was een druk bezochte „pleisterplaats" aan den grooten weg naar Alkmaar. Wat er van het café overbleef, toont deze foto. De Weensche artist verdedigt zijn Schneider". De held van vele vrouwenharten is geko men. Hier in ons goeie ouwe land is hij neergestreken, brekend wat nog niet gebro ken was. aan vrouwenharten dan altijd. Ik herinner me een avond in Berlijn. Een groote schouwburg was uitverkocht en op het toon eel verscheen een kleine acteur, die kon doen schateren, maar die ook diep en innig wist te ontroeren. Dat was vóór den tijd van de „Privé secre taresse", de film die den naam van Hermann Thimig op de gevels van alle bioscoopthea ters zou doen schitteren, de film die hem op slag heinde en ver beroemd zou maken. Daarna zie ik een middag in de Filmclub te Berlijn, waar alles wat bekend is of hoopt te worden, bijeen komt Thimig kwam binnen en onmiddellijk was ieders aandacht een oogenblik op hem geconcentreerd. Misschien dat die aandacht in enkele gevallen niet vrien delijk was. want wanneer men zelf een schoonheid is van den eersten rang met oogen, die ieder vrouwenhart zouden moeten doen kloppen met haastiger slagen, dan is het niet prettig om te zien. hoe een ander, die heelemaal geen „beau" is, dat werk rustig van je overneemt. Inderdaad, bakvisschen zullen waarschijnlijk niet met hem dwepen, maar ieder die een film- van hem heeft ge zien, neemt iets warms mee naar huis. iets diep menschelijks. iets van die hoffelijke charme, die in vroeger dagen zoo werd ge apprecieerd en die toch niet zoo te versma den is. En nu is hij dan hier en ik was op zoek naar hem. Al vroeg in den morgen telefo neerde ik met den impresario, die me hoop vol en opmonterend vertelde, dat mijnheer Thimig niet in de stad was en ook wel niet vroeg terug zou komen, maai* ik kon het probeeren. Probeeren deed ik het, zoo vaak, dat de telefoonjuffrouw van het hotel er bijna krie gel van werd. Het was dan ook zonder het minste medegevoel, dat ze me bij het twin tigste telefoontje vertelde, dat „meneer" wel even in het hotel was geweest, -maar daarna de stad was ingegaan. Ik keek op mijn horloge, tien minuten voor drie. Waar is een bekend acteur om tien mi nuten voor drie in Amsterdam? Rembrandt- plein? Leidscheplein? Ga dat maar eens zoeken! Toch probeerde ik het en werkte systematisch alle gelegenheden af, waar er kans op succes was. Mannen in overvloed, maar geen „kleiner Mann"! Toen het tegen half'vijf liep en ik alleen nog maar sloffen kon, moe en stoffig, hoed op één oor, haar in pieken, neus zonder poeder, toen ging ik moedeloos, een lunchroom bin nen, om te trachten met .thee en een spiegel weer tot me zelf te komen. En wie zat daar? Bescheiden tegen een wand en trachtend de blikken van de hin derlijk belangstellende juffrouwen te negee- ren? Natuurlijk Hermann Thimig! Nu had ik hem dan gevonden, nu was. m'n doel be reikt! Ja, dat is gemakkelijk genoeg neerge schreven, maar wat schoot ik er mee op, dat hij daar zat? Kon ik gewoon naar hem toe stappen, zeggen „grüss' Gott" en aan een in terview beginnen? Dat kunt u begrijpen! In Amsterdam! In Berlijn, We enen, Parijs, mis schien; maar in AmsterdamWaar een 'kennis je zou kunnen zien, afgepoeierd door een boozen ThimigDe moed zonk in m'n schoenen. Wat had ik nu eigenlijk gewild? Waarom had ik, den heelen middag loopen zoeken, als de ware moed eens reporters me op het kritieke oogenblik toch ontbrak? Een redding schoot, met te binnen. De te lefoon! Ik betaalde aan een juffrouw, die over m'n hoofd heen Thimigde en zocht een telefooncel. Die dingen staan op de gekste en onmogelijkste plaatsen, maar hooit waar je ze noodig hebt. Eindelijk, daar was er een. Nu gauw zoeken naar het nummer. Bij dg lunchrooms stond het niet, bij de cafés ook al niet, waar kon het nog meer staan? Mis schien onder den eigen naam? Ja, daar was het. Koortsachtig sloeg ik het nummer aan en vergat natuurlijk het handeltje om te du wen. Weer opnieuw aanvragen. Nummer in gesprek. Net zoolang blijven bellen tot er antwoord komt. Eindelijk! „Juffrouw, wilt u vragen of mijnheer Thimig even aan de tele foon wil komen?" .Mijnheer Thimig? Die is net weggegaan mevrouw". Blazend stond ik weer buiten om voor m'n verbouwereerde oogen Thimig langs te zien wandelen. Zal ik? Kan ik? Onzin, zooiets doet men niet. OfNa al m'n moeite? Liever straks maar weer het hotel opbellen. Mijnheer Thimig is niet thuis. Mijnheer Thimig is niet thuis. Hoeveel malen heb ik dat zinnetje al gehoord? Kwart over zeven was het nu geworden en tegen beter weten in belde ik nog een keer op. „Mit wem?" Angstig kijk ik naar het toestel. Dat kan toch niet? Zou hij„Wer ist am Apparat?" stotterend vertelde ik wie ik was en vroeg schuchter om een paar minu ten. „Unmöglich! Ik moet direct naar den schouwburg". „Li de pauze misschien even?" „Dan moet ik me verkleeden. Bovendien, ze hebben alles al uit me geperst, ik kan u niets meer vertellen". „Het spijt me heel erg. Na alle moeite die ik heb gedaan om u te vinden, had ik erg graag „Miihe? Wieso?" Volgde m'n relaas, onderbroken door „das tut mir ja schrecklich leid", „Was machen wir denn da?", „Sie wohnen nicht in Am sterdam? Ja, da müssen wir eben Zeit fin den". En we kwamen overeen dat ik in de pauze met hem kon spreken, hij zou zich „beim umziehen beeilen". Dat is dezelfde charme van film en too- neel. de menschelijke eenvoud, het aanvoelen van den humor in kleine tegenslagen en be reidheid tot helpen. In de pauze werd ik door een portier naar de garderobe geleid, buiten om door een straatje tusschen de huizen, spaarzaam verlicht door een enkele lanta ren. Even moet ik wachten tot de „gast van het slot" zich tot „Schneider" had verkleed en toen mocht ik binnen komen, na veel ex cuus over den rommel en dat het zoo jam mer was dat we nu zoo vluchtig moesten spreken, inplaats van rustig bij een kop thee, die ik na m'n omzwervingen wel verdiend had. En daar zaten we dan, tusschen koffers en kleeren en ik voelde me als een indring ster. Onbescheiden legde ik beslag op de korte rust tusschen de bedrijven en nog onbeschei dener zou ik vragen moeten stellen over din gen die een ander toch eigenlijk niets aan gaan. „Tja", zei Thimig, „men heeft me al les al gevraagd, over m'n opleiding, wat ik denk van het tooneel en van de film en al die dingen meer. Hebt u misschien een spe ciale vraag?" Ik haastte me om mtkennen. Neen. ik kwam niets vragen. Dat hij me heeft willen ontvangen was genoeg, de sfeer alleen was al voldoende. En toen kwam het gesprek van zelf. Z'n vreugde over de gulheid van het Hollandsch publiek, de bereidheid tot lachen, de stemming in de zaal. Alleen in Rotterdam was het wat moeilijker geweest om contact te krijgen, maar in Amsterdam en Den Haag was het er direct. Erg teleurgesteld was Thimig er over dat de schouwburg dien avond maar voor drie kwart bezet was. Tot nu toe was het steeds uitverkocht, maar nuIk vertelde hem hoe een schouwburg er in Holland in den regel uitziet en hij schudde niet begrijpend het hoofd. Toen kwamen we op het stuk. Met vuur verdedigde hij het tegenover de verwij ten, die hem waren gemaakt, dat hij met deze keuze niet genoeg litteraire waarde had gebracht. „Maar het is toch menschelijk niet waar? Het is toch zoo begrijpelijk, zoo'n man die op eens in heel andere omstandigheden wordt geplaatstdaar zit toch wat in!" Met een enkel handgebaar was hij weer de kleermaker die onwennig in het slot staat, op gelijken voet behandeld door graven en markiezen, om van de gravinnen en markie zinnen nog maar niet te spreken. Zeker is het in ieder geval, dat zoo'n rol hem aange goten zit, om met de kleermakers te spreken, en het publiek dat unbundig plezier had, uitte zijn enthousiasme doof herhaaldelijke open doekjes. Ook over zijn zuster Helene, de zeer be gaafde tooneelspeelster spraken we nog even en toen waren helaas de decors klaar, het spel ging weer beginnen. HELEN. „BEAUTY PARLOUR", Groote Houtstraat t.o. „Cinema Palace". Gezichtsmassage „evening make up" Manicure - Pedicure Telef. 11638. (Adv. ingez. Med.) FILMKUNST. Bekroonde Amerikaansche films. „The Great Ziegfeld" onderscheiden. Paul. Muni in „Het leven van Louis Pasteur", voor welke creatie hij onderscheiden werd met de gouden trophee voor 1936. Aan het jaarlijksche banket van de Aca demie voor Filmkunst te Hollywood, zijn de bekroningen voor de beste filmprestaties over 1936 bekend gemaakt. De gouden trophee werd ditmaal toegekend: aan Luise Rainer, voor haar spel in „The great Ziegfeld", welke film dezer dagen, haar première in Nederland beleefde; aan. Paul Muni, voor zijn creatie in „Het leven van Louis Pasteur", een film die reeds gerui- men tijd geleden in Haarlem vertoond werd; aan de regisseur Frank Capra, voor de film „Oké mr. Deeds",, eveneens een film welke reeds in onze stad liep Bij de bekroning voor de beste film ging het tusschen „Romeo and Juliet", van Thalberg en „The great Ziegfeld". Deze laat ste film geregisseerd door Robert Z. Leno- nard, kreeg tenslotte de onderscheiding van de beste film van 1936. Het spel van Norma Shearer, in „Romeo and Juliet" werd met groote waardeering genoemd en waarschijnlijk zou haar de on derscheiding van beste actrice van 1936 toe gekend zijn, indien haar niet reeds eerder deze onderscheiding was verleend. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Moet de Bakenessergracht gedempt worden? Geachte Redactie. Vergun mij eenige plaatsruimte naar aan leiding van de opmerkingen in de jongste raadsvergadering gemaakt door den heer Reinalda over de eventueele demping der Bakenessergracht. Mijn vraag aan den heer Reinalda is: Gaat het oudheidkundige, zooals u en anderen dat willen bezien en de waarde ervan schatten, boven den stank en de geweldige muggenplaag welke de Bakenesser des zomers oplevert? Ik noodig hierbij hen, die de gracht niet willen dempen, uit, dezen zomer bij warme dagen hiervan eens goede nota te nemen. Wanneer malaria uitbreekt, zoekt het eene deel der menschheid met al zijn vernuft om de haard er van te ontdekken, terwijl de andere helft haar bedekken wil, ter wille van oudheidkundig stadsschoen. Wat een tijd! EEN BEWONER DER BAKENESSERGRACHT.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2