„Hollanda" trekt in Brazilië. DINSDAG 16 MAART 1937 H A A K E E M'S D A G B E A D 3 Onze handelsmissie heeft het druk. Op alle mogelijke manieren wordt propaganda gemaakt. RIO DE JANEIRO 15 Maart. Sinds ruim een week vertoeft de Nedieriandsche handelsmis sie onder leiding van den ambassadeur jhr. Vian Karmebeek thans in Brazilië, en in die pe riode heeft zij waaldijk met den beschikbaren tijd gewoekerd. Immers, de ontvangst van Braziliaansche zijde bleek allerhartelijkst te zijn, waardoor eenerzijds een zeer aangename atmosfeer geschapen werd voor het behan delen dei- zakelijke aangelegenheden welke op het programma geplaatst waren, doch waar door anderzijds uiteraard vrij wat tijd moest worden ingeruimd voor het gemeenschappe lijke samenzijn, waarop in deze landen zulk een bijzondere waarde wordt gehecht. Ten einde dit laatste element niet ten koste van de werkuren te doen uitdijen, is er met zorg naar gestreefd om deze wederzijdsohe beleefdheden te reserveeren voor die uren, welke vanzelf buiten het dagelijksche werkprogramma val len. Dat dit intusschen voor de leden der han delsmissie een dubbele dagtaak beteekent. springt in het oog. Nadat een algemeene bijeenkomst was ge houden, hebben de onderscheiden leden dei- handelsmissie in kleinere bijeenkomsten een reeks van besprekingen over bepaalde aan gelegenheden gevoerd, aan de hand van de tevoren in Nederland en in Brazilië voorbe reide programma's van wensohelijkheden. Terwijl in ambtelijke kringen van gedachten gewisseld werd over de mogelijkheden tot ver ruiming van onze handelspolitieke verhou dingen, hebben de vertegenwoordigers van het particuliere bedrijfsleven zich op die hoogte' gesteld van de plaatselijke markt, en contact gezocht met die firma's en personen welke hunne medewerking kunnen verleenen bij het uitbreiden onzer handelsrelaties. Dank zij de medewerking van de autoriteiten, van diverse genootschappen en van de pers kon dit stre ven naar meerderen groei zioh ontwikkelen in een atmosfeer van belangstelling en sympa thie, welke op ruime schaal waren gewekt door dagbladartikelen van Nedeiiandsohe en Bra ziliaansche hand, door afbeeldingen van aller lei Nederlandsche aspecten in schier alle cou ranten des rijks, en door een aantal voor drachten over Nedeaiandsche onderwerpen. Vele figuren van gezag in het econo mische en cultureels leven van Bra zilië hebben spontaan tot het bekend piaken van ons land, ons volk, en onze prestaties bijgedragen door in de pers, op het podium en voor de microfoon getuigenis af te leggen van hun waar deering voor Nederland. Men kan zon der eenige overdrijving zeggen dat liet wooi'd „Hollanda" in deze week op aller lippen was, niet alleen in de hoofdstad, doch alom in dien lande. Aan deze met discretie gevoerde propagan- da-actie werd, naar eenstemiinig oordeel dier Braziliaansche samenleving,, bijzondere luister bijgezet door het waardige, doch tevens door zijn eenvoud innemende optreden van het hoofd der missie, wiens sierlijke en welover wogen redevoeringen op deze inzake welspre kendheid waarlijk verwende natie een ommiskenbaren indruk hebben gemaakt. Een treffend uitvloeisel van deze algemeene sym pathie mag worden gezien in het besluit van de gemeente Rio de Janeiro om een straat der hoofdstad te noemen -^Rua Rainha GuiiLher- mimia", ter eere van onze flandevoa-stim. Sinds haar aankomst in Zuid-Amerika ge niet de Nederlandsche handelsmissie van voortreffelijk zomerweer, hetwelk naar Hol- landsche begrippen weliswaar overdag rij kelijk warm is, doch althans het voordeel biedt, dat men de grootsche schoonheid, waarin de Braziliaansche hoofdstad zich baadt, in haar volle glorie kan aanschouwen. Weliswaar laat het intensieve gebruik van de beschikbare werkuren geen excursies toe, zoodat de talrijke attenties der gastheeren op dit gebied tot hun groot leedwezen weinig- weerklank kunnen vinden, doch althans des Zondags hebben die missieleden, welke niet door interne werkzaamheden in beslag ge nomen wax-en, eenige oxxvergetelijke urexx kunnen doorbrengen in de paradijsachtige omgeving van Rio de Jaixeiro, waar zij de gasten waren op het sprookjesachtig schoo- ne landgoed van den heer Fontes, eexi be kenden Braziliaanschen magnaat. De ree- dersfamilie Lage heeft er eveneens prijs op gesteld, om de missie zoowel in hare scheep vaartbedrijven als ook op hare particuliere bezittingen met zwier te recipieeren. Ook de Guinte's, een geslacht van bankiers, indus- trieelen en groot-grondbezitters, zijn niet achtergebleven. Hoezeer de Braziliaansche regeering waar de hecht aan dit bezoek uit Nederland, blijkt wel zeer duidelijk uit de vele uitnoodigingen welke namens haar tot de missie worden ge richt. Ondertusschen wordt er hard gewerkt. Na de dagelijksche plenaire samenkomsten on der presidium van ambassadeur van Kaxne- beek vex'deelen de missieleden zich over hun respectieve ondex-werpen. Tijdens de gemeen schappelijke maaltijden wox-dt het onderlinge contact hervat, zoodat een volledig overzicht over de werkzaamheden behouden blijft. Inmiddels is de waterbouwkunst van Ne derland op het doek gedemonstreerd door een in de laxxdstaal toegelichte film over de Zuiderzeewerken, en ook de scheepsbouw is onder de aandacht gebracht door het ver- toonen van een deel uit de K. 18-film, even eens het Nederlandsche en Friesche sta-m- boekvee zal op het scherm defileeren voor een gehoor van Agrariërs. Een en axxder wordt afgewisseld door het nemen vaxx za kelijk contact met de te dier zake in aanmer king komende Braziliaansche kringen. Het ligt in de bedoeling, dat een deel der missie, inzondei'heid die leden, die belast zijn- met de zorg voor gxoote leveranties op tech nisch gebied en voor de belangen van land bouw en veeteelt, zich na afloop van het be zoek aan Sao Paulo ook nog voor eenige da gen naar Porto Alegre, de hoofdstad van den in volle opkomst zijnden staat Rio Grande do Sul, zullen begeven, teneinde ook In dat veelbelovende afzetgebied naar aan- knoopingspunten te-zoeken. Dit gedeelte dei- missie zal uit hoofde van tijdsbesparing per vliegtuig reizen, en zich te Buenos Aires weer bij de hoofdmacht aansluiten. Vergoeding minder geprodu ceerde melk. Op twee cent per K.G. bepaald. Thans heeft de minister van Land bouw en Visscherij bepaald, dat een vergoeding van twee cent per K.G. minder geproduceerde melk zal wor- dexi gegeven aan hen, die tijdens de later ingetrokken melksteunbeper- kingsregeling inderdaad hebben be perkt. Tijdens deze regeling was de melk- steuxx zelf verhoogd, doch het voor steun in aanmerking komende kwantum be perkt. Zij, die loyaal medewerkten aan de regeling en dus werkelijk be perkten, hadden minder inkomsten gehad dan degenexx die niet beperk ten, doch wel dexx hoogeren steun ge noten. En toen de regeling werd op geheven, kwamen zij in een onvoor- deelige positie. Terecht wordt hun thans de schade vergoed. Werkloosheid in Twente daalt Het aantal werklooze textielarbei der-s te Enschedé bedroeg op 27 Fe- bxnxari jJ. 1392 tegen 2192 op het zelfde tijdstip van het vorige jaar. Van eind Augustus 1936 af heeft de daling zich onafgebroken voortgezet. Gedurende een half jaar liep het aantal terug met 926 of 40 pet. In de overeexxkomstige periode van 31 Augustus 1935 tot 27 Februari 1936 bedroeg de daling 328 of 13 pet. Ook het aantal werklooze metaalbewerkers en bouwvakarbeiders is gedaald. Vergoedingsprijs voor bollen en tulpen. Uit het Landbouwcrisisfonds wordt ƒ225.000 beschikbaar gesteld. De minister van Landbouw en Visscherij, heeft gelet op artikel 3. lid 1, onder b, en lid 2, zoomede op artikel 8 van de Landbouw- Crisiswet 1933, op artikel 10 van het bloem- bollensaneeringsplan 1936 (Teelt) en op ar tikel 7 van het Bloenxbollensaneeringsplan 1936 (Teeltbeschikking), bepaald, dat uit het Land bouw-Crisisfonds f 225.000 ter beschikking wordt gesteld van de Centrale, ten einde haar in staat te stellen tot het uitbetalen van een vergoedingsprijs aan daarvoor in aanmerking komende aangesloteneix voor door hen tus- schen 1 October 1936 en 1 Maart 1937 inge leverde bollen van tulpen (plantgoed), welke door de Centrale zijn goedgekeurd en geac cepteerd. De vergoedingsprijs wordt vastgesteld: 1 voor de maten zift 7/10 op 12 cents per kg.; 2. voor de maten beneden zift 7 op 6 cents per kg. De uitbetaling der krachtens deze beschik king aan aangeslotenen te vergoeden bedra gen geschiedt door de Centrale op een door haar te bepalen tijdstip, doch niet vóór Maart 1937, met dien verstande, dat de Cen trale de eventueele uitbetaling zal kunnen verrekenen a. ten aanzien van hen, die aan eenigerlei financieele verplichtixig jegexxs de Centx-ale niet hebbeix voldaan, met het bedrag dier ver plichtixig; b. ten aanzien van hen, die aan hun ver plichting tot inlevering van leverbare bollen van vroege tulpen niet hebben voldaan, met de waarde dezer niet ingeleverde bollen, welke waarde ten aanzien van deze beschikking voor alle soorten en variëteiten wordt vastgesteld op f 0.45 per kg. Ned. Indische Escompto Mij. verhoogt het dividend. Van drie op vier procent. Aan het verslag der Nederlandsch-In- disclxe Escompto Maatschappij N.V. over het negen en zeventigste boekjaar, geëindigd ultimo December 1936, ontleenen wij het vol gende. Ons bedrijf bleef zich in het afgeloopen jaar op gunstige wijze ontwikkelen. Onze uit zettingen breidden zich vei-der uit; niettemin vertoont ons debiteui-encijfer per 31 Decem ber 1936 vergeleken met dat per 31 Decem ber 1935 eenigen achteruitgang, hetgeen daar aan is toe te schrijven, dat wij in het afge loopen jaar er in slaagden enkele onevenre dig groote belangen af te wikkelen of te ver minderen; voox-ts wex-kten wij mede tot de x-eorganisatie van enkele relaties, waarbij oxxze vorderingen gedeeltelijk werden omgezet in aandeelen. De directie acht de bedrijfsresultaten over het afgeloopexx jaar, zooals die uit de vex-lies- en winstrekening blijken, bevredigexxd. Bij de opstelling daarvan hebben wij de uit de de preciatie van den gulden voortgevloeide va lutawinst. het koersavans op onze effecten- pox-tefeuille en andere eenmalige baten ge ëlimineerd; wij hebben dit wenschelijk ge acht, o.a. met het oog op de gedurende het loopende jaar ingetreden verdere daling van den rentestand en de onzekerheid of voor onze wassende liquide middelen aanstonds loonend emplooi kan worden gevonden. Onze onkosten bedroegen over 1936 f 1.724 298 tegenover x-esp. f 2.785.000 f 1.946.000 f 1.653.000, f 1.722.000 en f 1.563.474 over de jaren 1931, 1932, 1933, 1934, en 1935. De in ons vex-slag over 1933 aangekondigde stijging on zer onkosten heeft zich in het afgeloopen boekjaar ingezet, met name omdat wij. hoe wel wij over 1936 geen aanslag verwacht, te allen overvloede rekening hebben gehouden met vennootschapsbelasting over onze in komsten betreffende dat jaar. De netto-winst over het boekiaar 1936 be draagt f 646.613 (488.626). Per ultimo 1935 werd op nieuwe rekening gebx-acht f 207 531 (168.905). Totaal f 854.144 (857.531). Voorge steld wordt hiervan op nieuwe rekening over te bx-engen f 254.144 (207.531) Saldo bedraagt f 600.000 (450.000) waarvan toe te voegen aan het Reservefonds, conform art. 20 der sta tuten, 10 pet. f 60 000 (45.000Ï en uit te kee- ren een dividend van 4 pet. (3 pet.) over het geplaatste aandeelenkapitaal ad f 13.500.000. j :Tru wedUVi J 1 CIlZOONs COMPLETE WONINGINRICHTING BARTEUORISSTRAAT 13-17 - HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) De „De Ruyter" geïsoleerd. Een geval van cholera? SOERARAJA, lö Maart. De kruiser „De Ruyter", welke thans op de reede van Soera- baja ligt is voor enkele dagen geïsoleerd, daar een der leden van de bemanning ziekte verschijnselen vertoont, welke cholera niet uitsluitexx. Het is echter niet waarschijnlijk, dat het cholera zou zijn. (Aneta). Fusie Bank-Associatie Incasso-Bank. In verbaxxd met de fusie tusschen de Bank- Associatie en de Incasso-Bank is met ingang van 15 Juni aan het personeel van eex-st- genoemde Bank ontslag aangezegd. In totaal worden ongeveer driehonderd personen hier door getroffen. Een gedeelte van hen. voor namelijk jongeren zal bij de Incasso-Bank in dienst kunnen treden, doch de overigen zullen een andere betrekking moeten zoeken. Aan hexx, die met 15 Juni nog geen betrek king hebben gevonden, zal een schadeloos stelling, neerkomende op uitbetaling van een maand salaris voor elk dienstjaar, worden gegeven. Onze lange golf blijft slecht. Besprekingen te Berlijn hebben geen resultaat. Op de te Berlijn gelioudexx vergadering van de Union Internationale de Radiodiffusion zijn naar het Alg. Hdbld. verneemt geen resultaten bereikt ten aanzien van Nederlaxid's lange om- roepgolf (1875 m), waarop voortdurend storin- geix worden ondervonden van Roemenië, waar ïxet zendstation Bod op dezelfde golf werkt. Wel is er de kwestie ter sprake gekomen en had de controverse NederlandRoemenië opnieuw de aandacht, maar men kwam er niet verder, dan dat wederom de zaak onder de oogen zal worden gezien. Zoodat de uitzendingen via Kootwijk slecht zullen blijven, althans zoolang niet op andere wijze een oplossing wordt ver kregen. Ned. Bank voor Zuid-Afrika had goed jaar. Bedrijfswinst sterk gestegen. Aan het jaarverslag der Nederlandsche Bank voor Zuid-Afrika over het boekjaar October 1935 tot en met 30 September 1936, ontleenen wij hét volgeixde: De hoogconjunctuur in Zuid-Afrika, die nu reeds vex-scheiden jaren aanhoudt, vertoont nog steeds geexx symptomen van een kente ring. De resultaten vaxx het afgeloopen boekjaar zijn gunstig geweest. Bijna alle 'hoofden wijzen op eexx vexmeerdex-ing vaxx de activiteit. De netto-winst was belaixgrijk hooger daix in de voorafgaande jax-en. Daarbij moet echter reke ning woi-dexx gehouden met het feit, dat onder de inkomsten eenige schuilen, die slechts een voox-bijgaand karakter dragen. Na afschrijvingen op debiteuren enz. voox-ziening tegen mogelijke valuta-risico's bedraagt de xxetto-bedrijfswinst met ixxbegrip van het saldo Ao. Po. ad f13.308 (27.918) f946.032 (668.349). Besloteix is ovex-eexikomstig art. 14 lid 1 der statutexx van dit bedi'ag alsixog iix mindering' te brengenreserve voor belastingen f25.000 (22.500), afschrijving op bankgebouwen f75.507 (nihil)reserve voor bouwkosten f 170.000 (100.000) gewone reserve f250.000 (statutaire reserve f 100.000). Van het alsdan resteerende bedrag ad f425.574 417.741) komt aan: aandeelhouders 6 pet. (onv) dividend, tantièmes commissaris sen, directie eix hoofdagent voor Zuid-Afx-ika f46.946 (44.312), dividend- exx tantième belas ting f25.000 (22.500). Daarna bedraagt het saldo naar nieuwe rekening f 16.278 (13.308) DOODELIJKE VAL VAN EEN DAK. De 63-jarige P. van Gelder te Rotterdam, is Maandagmiddag bij het verrichten van werkzaamheden uit de dakgoot van zijn wo ning op straat gevallen. Een geneesheer, die onmiddellijk ontboden werd, constateerde deix dood Nederlandsche garnalen kunnen vrij in België ingevoerd worden. Contingenteeiing opgeheven. De invoer van Nederlandsche garnalen in België was sinds geinximen tijd gecontingen- teex-d, teneinde de Belgische garnalenvis- schers tegen de Nedei-landsche concurrentie te beschermen. Deze contingenteering is vol- jens den Brixsselsche correspondent van het Alg. Hbld. thans plotseling opgeheven, zoodat de invoer zoowel van gepelde als van onge pelde garnalen thans weer geheel vrij is. Volgens de Brusselsche ..Standaard" heeft het er toe geleid, dat de prijzen met 100 pet. gedaald zijn (sic) en overal in de vlsschers- plaatsen aan de Belgische kust. in het bijzon der in het centrum van de garnalenvisscherij te Ostende. gaan dan ook scherpe protesten op. De opheffing van de contingenteerings- maatregelen zou een gevolg zijn van het feit. dat het Nederlandsch-Belgische Handels- accoord aan België de verplichting oplegt, den invoer van garnalen tot. een bepaalde hoevelheid toe te laten. Nederland had zich tot dusver nog niet op deze clausule beroe pen, maar heeft dit thans wel gedaan. De garnalenvisschers hebben er bij den be voegden minister op aangedrongen, dat het op 1 Mei afloopende handelsaccoord met Ne derland op dit punt gewijzigd zal woi-den, opdat men den garnaleninvoer in de toe komst weer zal kunnen contingenteeren. Bo vendien wordt- er in visschex-skringen stem- mixxg gemaakt voor het invoeren van licen tierechten die frs 0.50 per K.G. ongepelde en frs. 2 per K.G. gepelde garnalen zouden moe ten bedragen. NIEUWE REGELING VOOR BEëEDIGING VAN OFFICIEREN. De minister van Defexxsie heeft aaixleiding gevonden, om de artikelen van het Reglenxent op den Inwendigen Dienst der Koninklijke Landmacht (I.D.K.L.), regelende het afnemen van den eed (de belofte) aan nieuwbenoemde officieren, te vervangen door geheel nieuwe, waarbij het ceremonieel naxiwkeurig en gedé- tailleerd wordt voorgeschreven. PROTESTEERENDE SLAGERS TE BREDA, De Bredasche Slagers hebben besloten te protesteea-en tegen de maatx-egelen der regee- ring inzake de slagers. Zij hebben hiervoor Witte Donderdag (de dag voor Goede Vrijdag) uitgekozen en wel, omdat deze dag juist voor Breda een dag is, waarop de winkeliers veel wexk van hun etalage maken, daar dan duizen den vreemdelingen de Bax-oniestad komen be zoeken. In vroegere jaren waren de slagers winkels zeer in trek, omdat hun etalages dan zeer fraai waren. Dit jaar zal er echter op Witten Donderdag bij de slagex-s niets te zien zijn, want de sanee- ringscommissie uit het Bx-edasche slagersbe- drijf heeft de slagers op straffe van een boete van 100 gulden verboden, op Witten Donder dag 's avonds na 6 uur ook maar iets ixi de étalage aanwezig te hebben of ten verkoop aan te bieden. Voorts is het verboden na 7 urn 's avonds den winkel voor het publiek toegan kelijk te stellen of ook maar één licht te laten branden. De slagex-s zijn voorts verplicht voor hun raam een biljet op te hangen, waarop dit besluit nader wordt toegelicht. Mechanisch sorteeren bij P. T. T. Ook te Haarlem komt een machine. Sedert enkele jaren wordt op een der grootste Nederlandsche postkantoren een proef gexxo- men met het mechanisch sorteeren van de briefpost door middel van een sorteei-machine, de Transforma genaamd, welke in den handel wordt gebracht door de technische maatschap pij N.V. MarchandAndriessen en Co. Voor dat doel waren op het postkantoor te Rotterdam twee van dergelijke machines in ge bruik, welke geleidelijk de door de praktijk van het Nedex-landsche sorteersysteem gevorderde verbeteringen hebbexx ondergaan. De machines zijn thaxxs, ook wat den omvang betreft, dermate aan de behoefte van de pos tale expeditie- en sorteerpraktijk aangepast, dat besloten is om ook op eenige andex-e groote postkantoren mechanische sorteering toe te passen. Voorioopig zal het aantal dezer machines te Rotterdam tot drie worden uitgebreid en zijn transforma's in bestelling voor 's-Gravenhage (3), Utrecht (2) en Haax-lem (1). Steenkool in plaats van benzine? Het zou een groote besparing betcekenen. Er worden den laatsten tijd veel proeven genomen om de automotox-en met goedkoopere brandstof te voeden dan benzine. Als gevolg van dit streven ontstonden reeds de diesel motoren. die met ruwe olie worden gestookt. Thans neemt men proeven met het gebruik van anthraciet. De bi-andingsgassen van den steenkool worden na zuivering door den motor jeleid. die hiermede op dezelfde wijze function- neert als met vergaste benzine. In de praktijk moet het gebruik van anthraciet een groote besparing beteekenen; men spreekt zelfs van zeventig procent. ONDER ZIJN EIGEN WAGEN TERECHT GEKOMEN. Maandagmiddag is in den Kex-kenhoek te Nieuw-Leusen (Ov.) van een bakkerswagen, welke met een paard bespannen was. het tuig losgeraakt, met het gevolg dat de wagen in een sloot reed, terwijl de berijder, H. Holties, er onder terecht kwam. De man bleek ernstig te zijn gewond en is naar het R.K. ziekenhuis te Zwolle vex-voerd, waar hij kort xxa aankomst is overleden. Diplomaten-diner ten paleize Noordeinde. De Koningin heeft Maandagavond texx pa leize Noordeinde een diner aangeboden aan de gezanten en zaakgelastigden, hoofden van missie der bij H. Ms. hof geaccrediteerde ge zantschappen met hunne echtgenooten. Aan het diner heeft mede aangezeten de minister van buitenlandsche zaken, jhr. mr. A. C. D. de Graeff. De „Woensdrecht" heeft pech. Tweemaal in aanvaring geweest. Het naar zee vertrekkende m.s. „Woens drecht" van de N.V. Phs. van Ommeren's Scheepvaartbedrijf te Rotterdam is Maandag avond omstreeks zeven uur in aanrakixxg ge komen met de noox-derpier te Hoek vaxx Hol land. De kapitein besloot naar Rotterdam te- x-ug te keei-en om een onderzoek naar even tueele schade aan den bodem van het schip te doen instellen. Op dexx terugweg is de „Woens drecht" toen ongeveer ter hoogte vaxx de Berghaven te Hoek van Holland uit het x-oer geloopexx exx in aanvaring gekomen met den houten steiger van de New Fruit Whax-f, welke ernstig wei-d beschadigd. Daarna is het schip naar Rotterdam opgevaren, om bij de Rot- tex-damsche Droogdok Maatschappij ligplaats te nemen. De „Woensdrecht", welke 4668 bruto ton meet, was in waterballast op weg van Rot terdam naar New-Ox*leans. Het ongeluk te Zoelen. Inzittenden van verongelukte auto waren gewaarschuwd door een tegenligger. Een speciale verslaggever meldt ons nog omtrent het ongeluk te Zoelen: In het dorpje Zoelen lxeerscht thans de verslagenheid. In het Tolhuis, dat vlak bij de brug over de Linge is gelegen, wordt de droe vige gebeurtenis, waarbij vijf menschen het leven lieten, druk besproken. Een ooggetuige, die vlak bij het café wex-k- zaam was en die het drama zag gebexxren, vex-telde ons, dat de vijf slachtoffers op weg warexx naar de Paaschvee-expositie te Tiel. Toen de auto het café passeei-de, zwaaiden de inzittenden nog naar kennissen. Zij riepen toen, dat het tolgeld wel op den. terugweg betaald zou worden. Geen twintig meter verder begon de auto te slingeren, maakte een zwenking en botste tegen de hou ten brugleuning, die finaal afknapte. Ik zag. zoo vertelde deze ooggetuige, dat de wagen over dexx kop sloeg en met de wielen omhoog in het water van de Linge stortte. De auto verdween in de diepte, terwijl de in zittenden luide om hulp gilden. Maar het on verbiddelijke water sloot zich boven de onge- lukkigen. De auto, een luxe wagen, genummerd M 4705. was afkomstig uit Rijswijk. Trouwens alle inzittenden waren inwoners van het vriendelijk dorpje aan den ovex-kant van de Lek. Onmiddellijk stroomden van alle kanten menschen toe om hulp te verleenen, doch die mocht niet meer baten. Het ongeluk gebeurde om tien voor negen en eerst om half tien slaagde men er in den wagen met behulp van touwen en takels op den vasten wal te brengen. De lijken werden voorioopig geborgen in de woning van den heer Hey. den eigenaar vaxx het café, waarmede zich eenige zusters van de ziekeninrichtixig „B'ethesda" uit Tiel belastten. Men vertelde ons xiog, dat de inzittenden van de verongelukte auto gewaarschuwd wa ren door den bestuurder van een tegenlig- ;er. die er gewezen heeft, dat er iets aan het voorwiel haperde. De bestuurder van de ver ongelukte auto heeft deze waax-schuwing vermoedelijk niet begrepen. De auto reed al thans met een kalm gangetje door. Bij het Tolhuis stoxxden nog eenige wielrijders, die waarschuwden, dat er iets onder aan de auto bengelde. Vermoedelijk is dit een van de onderdeelen van de stuurinrichting geweest. Van de slachtoffei-s wax-en de heeren D. van Oyen en T. Lutterveld gehuwd. De heer v. Oosebrugge was weduwnaar, terwijl de heeren J. Stappershoef exx G. van den Berg ongehuwd warexx. De eerste hulp. Toen van het ongeluk melding wex*d ge maakt, snelde de broer van de caféhoud ster, de heer J. Hey, gewapend met een lan gen haak naar de plaats van het ongeval. Met den haak trachtte hij de portieren van de in het water liggende auto te openen of op andere wijze een opening in het voertuig te maken. Alle moeite was echter vergeefsch, daar de auto ondersteboven in de rivier was terecht gekomen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5