VICTOR HUGO 1937 4 6 8 PRIMA KWALITEIT VBCTOt MTOO Hoe het vastrechttarief te Bloemendaal werkt. H.D.-V erf ellimi DONDERDAG 18 M AART 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 6 Schoolkwestie te Velsen. Behandeling: door Ged. Staten. In de openbare zitting van Ged. Staten, werd Woensdagmiddag behandeld een be roep van het schoolbestuur van St. Engel- mundus, te Driehuis tegen het raadsbesluit van den gemeenteraad van Velsen, waarbij afwijzend werd beschikt op een verzoek van bovengenoemd schoolbestuur, om ter ver vanging van de jaarlijksche vergoeding, be doeld in het eerste lid van art. 205 der L.O.- wet 1920, een uitkeering te mogen ontvan gen van een som ineens, gelijk staande met 80 pet. van de geschatte waarde der onder zijn beheer staande lagere school aan de •chaepmanlaan te Driehuis. Het gemeentebestuur van Velsen werd ver tegenwoordigd door den heer W. Suwerink, hoofdcommies op de afdeeling Onderwijs ten raadhuize; namens het schoolbestuur van St. Engelmundus werd het woord gevoerd door den heer J. H. A. M. Anten. Laatstgenoemde lichtte het standpunt van het schoolbestuur in het kort toe en beriep zich daarbij op art. 205 ter van de L.O.-wet waarbij men volgens hem rekening heeft te houden met de letter van de wet en niet met een bedoeling er van. De heer Suwerink refereerde zich aan het afwijzend standpunt van B. en W. Ged. Staten zullen later hun beslissing bekend maken LEDENVERGADERING „MERCURIUS" De afdeeling Haarlem van „Mercurius" hield een goed bezochte ledenvergadering in Hotel „de Leeuwerik". Bij de ingekomen stukken waren wederom eenige aanmeldingsformulieren van nieuwe leden, waarbij de voorzitter de mededeeling deed, dat. als de aanwas der leden doorgaat zooals de laatste maanden, de tijd niet ver meer af is, of het 300ste lid wordt ingeschre ven, welk feit feestelijk herdacht zal worden. Een voorstel van één der leden om bij ver jaardagen den leeftijd in centen over te ma ken en deze vrijwillige bijdragen voor een bij zonder doel te besteden, vond algemeene in stemming. Besloten werd deze giften te bestemmen voor de Internaten, welke dit jaar te Bent veld en Woudschoten worden gehouden. Het afdeelingslid de heer P. van Loon hield vervolgens de tien minuten speech, met als onderwerp: „Het Bankwezen", hetwelk spre ker in drie deelen had gesplitst, n.l.: 1. Het ontstaan der Banken, 2. Wat is een Bank, en 3. Waarmee maken de Banken winst. Met aandacht werd deze causerie gevolgd: na afloop werden eenige vragen tot volle te vredenheid beantwoord. De rondvraag kenmerkte sich ditmaal door bijzondere gedachtenwisseling en nadat de voorzitter nog een opwekkend woord over de propaganda en het bezoeken van den laatsten clubavond op 7 April a.s. liet hooren, werd de vergadering gesloten. Vlaamsche avond. Voor de leden van het Mannenkoor „Die Spaerne Sanghers"-en Haarlemsch Vrouwen koor, tezamen met de leden van organisa ties, aangesloten bij den H. B. H. was een Vlaamsche avond georganiseerd, die Woens dag gehouden werd in het gebouw van den Protestantenbond alhier. De zaal was zoo goed als geheel bezet, zoo dat hier van een groot succes mag gesproken worden. Niet in de laatste plaats was dit succes te danken aan den bekenden voordrachtkunste naar Lode van Gent, die een causerie hield over „Vlaamsche humor" en wiens voor dracht zóó zeer in den smaak van 't publiek viel, dat het hem aan het einde van den avond staande een ovatie bracht. Dit zal Lode van Gent stellig van de Noorderlingen uit Haarlem zijn meegevallen, want hij had in het begin van zijn causerie gezegd en ons dit later ook nog een paar keer laten voelen, dat wij uit het Noorden anders zijn dan de Vlamingen, minder spontaan en natuurlijk. Humor vindt zijn oorsprong in de natuur, zij is poëzie, ook omdat de natuur poëzie is. In Holland hebben godsdiensttwisten, stijve con ventie en beschaving veel van die poëzie en dus ook van den humor weggenomen. Niet zoo in Vlaanderen, daar is het volk meer zichzelf gebleven, van zingen én springen in de vrije natuur; het Vlaamsche volk is onopgesmukt, natuurlijk en waar. De Vlaming is de Gas- conjer van het Noorden. Hij houdt veel van „een pint bier", maar, zoo zeide spr., „kan de Vlaming drinken voor 5, hij kan werken voor 10!" Hij is in al zijn geledingen door en door humoristisch; de geest van Uilenspiegel leeft in eiken Vlaming; hij spreekt voortdurend in grappige beeldspraak en heeft steeds een geestig of sneedig antwoord klaar Het leven in Vlaanderenland wordt geken merkt door gemoedelijkheid, gezelligheid en hartelijkheid. Wordt het bekend, dat een lid van een muziekgezelschap gaat trouwen, spoedig wordt een optocht geformeerd en met de muziek voorop gaat men bruid en bruide gom een geschenk aanbieden. Wordt iemand „primus" dan viert de heele straat, ja soms de heele stad (dat hangt af van de belangrijk held van het primusschap, want zij zijn "er in soorten!) het feest mede en overal ziet men versieringen en naïeve, maar goed be doelde opschriften. Vlaamsche humormen vindt die in de Vlaamsche sprookjes, je zelfs in de graf schriften: „Net als voorhene; vodden en beene" luidt een grafschrift van een vodden koopman en zoo zijn tal van voorbeelden te geven. De Vlaming wordt als humorist ge boren en de bewaarders van dien kostelij- ken schat, die de humor is, vindt men on der hen, die wel ,eens als „het lagere volk" worden aangeduid. Paters, nonnen en heili gen spelen een groote rol in de Vlaamsche volksspreuken en dit doet velen denken, dat het met den godsdienstzin van het Vlaam sche volk niet geheel in orde is, maar niets is minder waar dan dat: het geloof zit er bij den Vlaming en vooral „in den builen" zeer diep in, zeide spr.. die zijn causerie eindigde met een geestdriftige peroratie, waaruit dui delijk z>n groote liefde sprak voor Vlaan derenland en zijn bewoners Maar het was dezen avond niet alleen Lode van Gent. die de aandacht vroeg; daar wa ren ook het Haarlemsch Vrouwenkoor, het Gemengd Koor en het Mannenkoor van „Die Spaerne Sanghers, die alle Vlaamsche liede ren ten gehoore brachten. Het Vrouwenkoor begon bescheiden met „Den soeten tijdt komt aen" en „Schoon lieveken": daarna volgde het uitmuntend gezongen „Heer Jezus heeft een hofken", voor gemengd koor en de avond werd besloten met „Willen wij 't haesken ja gen," waarin het Mannenkoor zich met élan gaf Alles natuurlijk onder de geestdriftige leiding van Lieven Duvosel. w!en op het, eind bloemen werden aangeboden. i Het was een mooie avond, die allen zeker lang in 't geheugen zal blijven. (Adv. Ingez. Med.) De ambtswoning van den Commissaris der Koningin. Regeering wil haar voorstel niet terugnemen. In een nota naar aanleiding van het verslag over de suppleèoire begrooting van Binnen- landsche Zaken, waarbij gelden worden aan gevraagd voor aankoop en verbouwing van een perceel in de Paviljoenslaan voor ambts woning van den Commissaris der Koningin, wordt door minister De Wilde het volgende opgemerkt; Den indruk, dat te dezer zake met de open bare geldmiddelen niet die zuinigheid wordt betracht als in dezen tijd wel wenschelijk is, moet de minister onjuist noemen. Hij vraagt zich af, of de leden, bij wie zich deze indruk gevestigd heeft, zich wel in alle opzichten goed voor oogen hebben gehouden, dat het hier gaat om een voorziening, die altijd bij zondere kosten zal vergen, hoe de oplossing ook gekozen wordt, en voorts, dat de regee- rin.g bij het doen van een keuze zeer gebon den was, niet allleen door den aard van het gebouw, dat noodig was, maar vooral ook door de ligging. Voorts moge worden opgemerkt, dat de overeengekomen huur- en koopprijs eerst na uitvoerige onderhandelingen met den eigenaar zijn bepaald en belangrijk onder den vraagprijs liggen. Reeds omstreeks 1932 hebben Ged. Staten van Noord-Holland te kennen gegeven, dat zij niet bereid waren, de huur van het provin ciale eigendom aan de Nieuwe Gracht als woning van den Commissaris langer voort te zetten. Dit is de hoofdaanleiding voor de regeering geweest, om naar een andere wo ning uit te zien. Daarbij kwam, dat de gevor derde leeftijd van den Commissaris het pro bleem van huisvesting van een opvolger bin nen het gebied in de naakte toekomst bracht. Onder die omstandigheden moest de regee ring zorgen voor continuïteit in de huis vesting. Dat achteraf Ged. Staten zoo be reidwillig bleken mede om den Commis saris een verhuizing te besparen de huur te verlengen, is een omstandigheid, die aan de noodzakelijkheid van 'een nieuwe voorziening niet afdoet. De regeering mocht de mogelijkheid niet laten bestaan, dat er te eeniger tijd geen ambtswoning voor den commissaris zou zijn. Het nieuwe pand mag geenszins als een oud of vervallen huis worden betiteld, waar aan om het bewoonbaar te maken een her stelling van f 23.500 zou moeten geschieden. Die som is noodig om het voor zijn speciale bestemming geschikt te maken, en die som moet, na zorgvuldige berekening, alleszins voldoende worden geacht. De deskundige rijksinstantie, de rijksgebou wendienst. heeft berekend, dat nieuwbouw op een geschikte plaats integendeel duurder zou zijn geweest. Deze dienst is tot den koop ge komen, omdat zich geen andere, tenzij kost baarder, mogelijkheid van voorziening voor deed. De minister kan dan ook geen gevolg ge ven aan de suggestie, het voorstel terug te ne men. KENNEMER FOTOKRING. Woensdagavond sprak voor deze Vereeni ging, in de Sociëteit Vereeniging aan den Zijlweg. Mevr. E. HooyerDubois over haar reis naar Denver in Amerika. De spreekster vertoonde een zestigtal fraaie lantaarnplaten welke een uitstekenden indruk gaven van het natuurschoon dat in Amerika te genieten valt. Speciaal de beelden van het Yellowstone-park, het groote Ame- rikaansche natuurreservaat, trokken de aan dacht. Wij kunnen ons in Holland moeilijk voorstellen allerlei dieren in de vrije natuur te zien die wij gewend zijn achter tralies in „Artis" te aanschouwen, MevTouw Hooyer-Dubois is niet alleen een goed amateur-fotografe doch tevens een ge makkelijk spreekster. Deze combinatie maak te den avond voor de aanwezigen dan ook aangenaam en leerzaam tevens. De voorzitter, de heer Uhlenbroek. vestigde in het slotwoord er de aandacht op dat het lantaarnplaatje, dat in den laatsten tijd wat in de verdrukking komt, toch meer waardee ring verdient, getuige de serie prachtige beelden die dezen avond vertoond zijn. Vermelding verdient nog dat van de zus tervereniging, de Haarlemsche Amateur- fotografen-Vereeniging, een groot aantal le den aanwezig was, hetgeen er op duidt, dat de sinds eenigen tijd betrachte samenwer king vruchten begint af te werpen. „DE OOSTHOEK". Evenals vorige jaren houdt ook nu weer de Overijselsch-Drentsche Vereeniging „De Oosthoek" een kienavond in gebouw Olympia. Schitterende prijzen zullen worden verkiend terwijl tevens aan de leden gratis eieren en Paaschbrood wordt aangeboden. 's Middags is het Palmpaaschfeest voor de kinderen van de leden in „Hof van Holland" waar een paar aardige films zullen worden vertoond o.a. een film uit Twente. Ook zullen de kinderen worden onthaald op versnaperingen terwijl er nog enkele spel letjes op het programma staan. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 19 MAART Progr. l: Hilversum H. Progr. 2: Hilversum I. Progr. 3: 8.Keulen. 9.50 Pauze 10.10 Deutschl. sender 10.35 Pauze 11.20 Kalund- borg 12.05 Parijs Radio 1.05 Vlaamsch Brus sel. 3.35 Deutschland Sender 4.20 London Re gional 5.20 Keulen 6.50, Fransch Brussel 7.20 Parijs Radio 7.50 London Regional 8.20 Fransch Brussel 10.20 Diversen 10.30 Fransch Brussel 11.20 Parijs Radio. Progr. 4: 8.Vlaamsch Brussel 9.20 Pauze 10 35 London Regional 12.50 Droitwich 2.25 London Regional 3.20 Droitwich 10.45 Lon den Regional. Progr. 5: 8.007.Diversen. 7.Eigen gramofoonplaten concert: Populaire muziek. 1. New Colonial Marsch, Mondorgel solo; 2. Japanischer Laternentanz, Symphonie or kest; 3. An den blauen Wassem von Hawaii, Idem; 4. Chinesische Strassenserenade, ld 5. In einem chinesische Tempelgarten, Idem; 6. Marionetten Brautzug. Dajos Bela; 7. Se renade van Tosselli, Idem, 8. Polospiele, ld. 8. Polospiele Idem; 10. Rhapsodie in blue, Ambrose en zijn orkest 11. Frohsinn in 3/4 takt, Danskapel; 12. Mondorgel potpourri, Mondorgel solo. 8,00—12.Diversen. BLOEMENDAAL. Electriciteit geeft voordeel, arbeidsbesparing en hygiëne. De electrische keuken is een bron van vreugde. De Provincie levert in haar gebieden van rechtstreeksche levering volgens uniforme ta rieven; de tarieven in Bloemendaal, Zand- voort. Velsen zijn gelijk aan die in b.v. Wie- ringen. Katwoude, Kortenhoef, Laren en Blaricum enz. In alle 79 gemeenten, van directe levering met uitzondering van de Zaangemeenten, waar in verband met overne- mingsvoorwaarden nog tijdelijk te oude taxie ven naast de Provinciale bestaan, wordt de saroom voor verlichting en huishoudelijke doeleinden volgens hetzelfde vastrecht tarief geleverd. Naast het vastrechtbedrag, dat be paald wordt naar de vloeroppervlakte van de woning en dus onafhankelijk van het ver bruik is, vergoedt de verbruiker voor den stroom 5 cent. 3V2 cent of 5 en 2 1/2 cent per 'kWh. naar gelang van de in de woning in gebruik zijnde electrische toestellen. Vijf cent per kWh. wordt vergoed indien de stroom alleen dient voor verlichting en kleine huishoudelijke toestellen. Een lamp meer of minder of een lamp met grooter vermogen speelt thans geen belangrijke rol meer. Een lamp van 40 watt verbruikt bij 25 branduren 1 kWh. en kost dus per branduur 1/5 cent. Eén uur electrisch strijken kost 114 cent, één kwartier stofzuigen 3/16 cent, één uur het theelichtje branden 14 cent, één uur een voeten- stoof warm houden 3/4 cent. Een electrische waschmachine met wrin ger verbruikt per jaar ca. 40 kWh., thuis wasschen kost dus aan stroom ca. f 2 per jaar. Heeft u zich ooit ge realiseerd hoe gering deze kosten zijn? De normale huishoudkoelkast neemt per jaar ca. 400 kWh en kost dus bij het 5-ets- tarief aan stroom ca. f 20 en hoeveel bespaart deze niet aan voedsel! De koelkast brengt vreugde in het gezin, bewaart de lekkere hapjes, verschaft de koele dranken en altijd peterselie voor garneering. Welke besparing kan een broodrooster u bezorgen? Het stroomverbruik wordt gere kend op ca. 30 kWh. per jaar. Wat het te veel, dat gezegd werd: „De elec triciteit wordt zoo geleverd, dat zij u voor deel, arbeidsbesparing en hygiëne brengt". En het 5-cents-tarief stelt elkeen hiertoe in de gelegenheid. Hier worden slechts enkele toepassingen genoemd, zij zijn met vele uit te breiden. Het P.E.N. heeft in zijn uitstal- lingsruimten een uitgebreide collectie deug delijke apparaten tentoongesteld. Alle ver bruikers zijn welkom; zij kunnen haar (hun) keuze bepalen, de levering geschiedt via een door den verbruiker op te geven erkend in stallateur. Het bedrijf licht u voor en doet dit gaarne. N.V. VAN SLOOTEN LEEUWABDEI (Adv. Ingez. Med.) Stem door de telefoon. dootM. SMITH. AMES FOWLER, de beroemde detecti veromanschrijver. wiens boeken door de ge'npele wereld verslonden werden, stak een versche sigaret op. Daarna las hij het hoofdstuk, dat hij een paar mi nuten geleden voltooid had, nog eens goed over. Geen twijfel, het was hem prachtig ge lukt! Uitstekend had hij de spanning weten te verhoogen en de handeling tot een hoog tepunt weten op te voeren: .Harry lag ach terover in den luien stoel. Om zijn lippen speelde een tevreden glimlachje. Buiten trommelde de regen eentonig tegen de ruiten Daar ging de telefoonbel. Hij nam den hoorn van den haak, noemde zijn naam en luisterde. Twee. drie seconden verliepen, toen drong en halfgesmoorde vrouwenstem tot hem door, die angstig riep Toen belde de telefoon. James Fowler staakte zijn lectuur. Zonderling toeval, doch hij geamuseerd, nam den hoorn en noemde zijn naam. Eerst klonk het ruischen van het toestel in zijn oor, toen een vrouwenstem, die vol angst riep: „Red mij, mister Fowler!" Wat was dat? Hij greep naar zijn hoofd. Speelden zijn zenuwen hem parten? Maar neen nog eens, dit keer nog dringender, sprak de vrouwenstem: „Help mij. mister Fowler!" Nu pas kwam hij tot zijn gewone kalmte. „Met wie spreek ik?" vroeg hij snel. „Tina Duncan. Oxfordstreet 15!" ant woordde de stem door de telefoon. „Waarom belt u de politie niet op. als u in gevaar verkeert?" ..Ik wil niet. dat de politie zich hierin mengt. Het is een netelige aangelegenheid. En ik stel zulk een grenzeloos vertrouwen in u. mister Fowler". „Zoo? Kent. u me dan?" „Ik heb al uw boeken gelezen. O, u bent zoo energiek, mister Fowler. U alleen kunt me helpen. Maar komt u alsjeblieft spoedig" Mister Fowler was niet ij del. zooals hij graaa placht te beweren. Hij was evenwel niet weinig gevleid, dat een vreemde vrouw, die zijn boeken gelezen had, nu zijn bescher ming zocht. en zoo antwoordde hij haastig: „Ik kom dadelijk!" „Duizendmaal dank, sir!" fluisterde de stem „Ik wist wel. dat u mij uw hulp niet zou weigeren. Tina Duncan. Oxfordstreet 15. vergeet het nietl" Hij was reeds opgesprongen, had zijn re volver nog vlug bij zich gestoken je kon niet weten en verliet nog geen drie minu ten later zijn woning. Beneden riep hij een taxi aan zijn eigen auto uit de garage te halen scheen hem tijdverspilling noemde den chauffeur het adres „Oxfordstreet 15, zoo snel als je kunt!" en liet zich in de kus sens zinken. Terwijl de wagen hem naar zijn doel reed. woelde een mengeling van gedach ten in zijn hoofd. Zijn fantasie begon te werken en spiegelde hem verlokkende beel den voor, waarin hij, James Fowler, als red der van belaagde, schoone vrouwen een be nijdenswaardige rol speelde. ..NummerlS Wij zijn er!" meldde de chauf feur en stoorde den schrijver in zijn mooie fantasie. Hij sprong uit den wagen betaalde den chauffeur en liep met twee treden tege lijk den stoep op. Hij kwam bij een deur. waarop een bordje stond: „H. F. Duncan". Op zijn bellen verscheen een dienstmeisje en vroeg wat er van zijn begeeren was. „Me vrouw heeft om mij gevraagd!" zei hij en gaf het meisje zijn kaartje. Ze verdween en keerde na eenige oogenblikken terug. „Komt u binnen". Door een donkere gang volgde hij het meisje in een ouderwetsch ingerichte kamer, waarin een dame met witte haren zat. die zich met, een handwerkje onledig hield Zij beantwoordde zijn groet met. e?n licht hoofd knikje. verzocht hem plaats te nemen en vroeg vriendelijk: „Wat brengt u tot mij. misterehFowler, nietwaar?" Op zoo'n ontvangst had James Fowler niet gerekend. „Mevrouw", begon hij zacht, „u bewees mij de eer. me ongeveer een kwartier geleden op te bellen en mijn hulp te vragen. Hier ben ik. Ik ben geheel tot uw dienst". De oude dame keek hem heel verwonderd aan: „Ik u opgebeld en om hulp gevraagd? Dat moet een vergissing zijn!" „Maarmaar, heb ik niet de eer met Tina Duncan te spreken?" stotterde James Fowler. „Zeker. Dat ben ik. Maar ik weet niet, waar van u spreekt. Wilt u mij misschien uitleg gen? Hij mompelde hulpeloosMaar herinnert u zich eens goed. mevrouw! U zei mij, dat u in gevaar was en dat- slechts ik u helpen kon, daar het een netelige aangelegenheid was, waarbij de politie Hij kon niet verder spreken. De oude dame sloeg hem met argwaan gade. „Gevaar? Ne telige aangelegenheid? De politie? Ik begrijp er niets van. Maar ik herhaal, dat ik u niet opgebeld en uw hulp gevraagd heb. Hoe zou ik daartoe komen?" James Fowler voelde, dat hij een eenigszins belachelijke rol speelde, stond op en ant woordde: „Vergeef mij duizend maal, me vrouw. Het moet een vergissing zijn. Mis schien heb ik den naam of het adres ver keerd verstaan. Excuseer mijn stoornis en sta me toe, dat ik mij verwijder. Goeden dag. mevrouw!" Teleurgesteld en in zijn gevoel van eigen waarde sterk gekwetst, liep hij den stoep weer af en ging te voet door den snel neer dalenden avond naar zijn woning. Wat moest hij van deze vreemde geschiedenis denken? Welk geheim stak er achter? Deze eerbied waardige grijze dameTina Duncan het telefoongesprek.... En als het verzoek om hulp nu tóch uit het huis Oxfordstreet 15 tot hem gekomen was? Vervloekt, hij had zich lummelachtig gedragen, had zich laten afschepen als een schooljongen! Maar hij zou wel achter het geheim van Tina Duncan komen Vast en zeker! Steeds nog in gedachten verzonken over de vreemde geschedenis, keerde hij anderhalf uur later in zijn woning terug. Bij het bin nentreden viel hem iets ongewoons op, of schoon hij niet zou hebben kunnen zeggen, wat het eigenlijk was. Hij ging zijn werkka mer binnen en draaide het licht aan; toen werden zijn oogen zoo groot als schoteltjes en hij stootte een langen kreet van schrik uit. Kasten en laden stonden open; verschillen de, blijkbaar in groote haast te voorschijn gehaalde voorwerpen lagen verspreid over den vloer; aan den muur, waar zijn trots, de prachtige Corot, gehangen had. gaapte hem nu een donkere leegte tegemoet. Hij zocht naar de ijzeren cassette, die geld en dingen van waarde bevatte weg! Hij wierp zich in zijn bureaustoel. Daar viel zijn blik op het manuscript. Werktuige lijk las hij: seconden verliepen, toen drong een halfgesmoorde vrouwenstem tot hem door, die angstig riep Hier was hij vanmiddag blijven steken. En daaronder had iemand met verdraaide hand gschreven: ..Ga niét op elk telefoongesprek in. mister FYiw'pr' Het was slechts een kleine truc om u uit het huis te krijgen. U, zulk een be roemd detectiveromanschrijver, had dat toch direct moeten doorzien: Tina Duncan". Van deze bereidheid wordt door het publiek nog veel te weinig gebruik gemaakt. Stroom tegen 314 cent per kWh. De zorgen van het Bedrijf wat betreft net, aansluiting, meter en opnemen en innen zijn even groot of de verbruiker 20 dan wel 1000 kWh per jaar afneemt. Het gemiddelde ver bruik per aansluiting voor verlichting en huishoudelijke doeleinden bedroeg over 1935 over de rond 70.000 aangeslotenen 325 kWh.; voor de verbruikers van Bloemendaal was het gemiddelde 940 kWh. per aansluiting. De electrische toepassing, die ge middeld per gezin 800 kWh. per jaar vraagt, is het electrisch koken. De klant, die zijn verbruik door electrisch koken met 600 tot 1200 kWh. opvoert is een verbruiker, waarvoor het Be drijf zich iets extra's kan getroosten. Deze verbruiker kan nu zonder dat het vastrecht eenige verhooging onder gaat, desgewenscht allen in de wo ning benoodigden stroom tegen 314 cent per kWh. krijgen. Electrisch koken vraagt bij gezinnen van de meest voorkomende grootte ca. 0.8 tot 1 kWh. per persoon per dag. In vele gevallen blijven de electrische kooksters hier belangrijk onder. De electri sche keuken is voor de huisvrouw een bron van vreugde. Het electrische fonruis geeft ar beidsbesparing een beter resultaat meer voedingswaarde en een zindelijke keuken. De huisvrouw „straalt" als zij over haar elec trische keuken kan vertellen, vandaar dat de electrische kookmethode steeds meer toe passing vindt. In het P. E. N.-gebied zijn thans reeds 3000 electrische keukens en dit aantal neemt dagelijks toe. Behalve de voordeelen van het electrisch koken heeft het gezin het voordeel van den stroomprijs van 3y2 cent per kWh. voor alle andere doeleinden. Voor dezelfde uitgaaf kan dus 43 pet. meer stroom worden afgenomen voor verlichting, verwarming, koeling, enz. Dubbeltarief van 5 en 214 ct. per kWh. Dit wordt beschikbaar gesteld voor ge bruikers van veen electrisch heetwaterreser- voir, van een koelkast van het absorptie- systeem en voor kookklanten, die in verband met den tijd van nuttigen van den warmen maaltijd meenen, met het dubbeltarief voor- deeliger uit te zijn dan met het 3Va cents enkeltarief. De stroomlevering tegen 2V2 cent per kWh. heeft plaats tusschen 10.30 en 14 uur en tusschen 23 en 7 uur; op de andere uren van den dag wordt stroom gele verd tegen 5 cent per kWh. De absorptie-koelkast is voorzien van een verwarmingselement, dat driemaal per et maal wordt ingeschakeld; de inschakeling vindt in den 21/2-cents-tijd plaats. De heet- water-reservoirs ontvangen den stroom ook alleen in evenbedoelden tijd; het verwar men van water tot ca. 80 gr. C. vraagt 1 kWh per 10 liter. Voor deze toepassing heeft het Bedrijf ook stroomabonnementen ingevoerd, terwijl reser voirs in huur worden verstrekt. De diensten van het Bedrijf houden niet op bij 't stellen van den goedkoopen kWh.-prijs alleen, het stelt de afnemers in de gelegen heid zich volledig omtrent het electrisch ko ken, heetwatervoorziening en koeling op de hoogte te brengen. In het hoofdgebouw is een leskeuken aan wezig, waarin vrouwelijk personeel dagelijks belangstellenden voorlichting geeft en waarin de leergierige dames het koken, bakken en braden eigenhandig kunnen toepassen. Van die leskeuken wordt een ruim gebruik ge maakt; 's avonds worden hierin nog dienst boden-cursussen gehouden. Verder is in de uitstallingsruimten een modelkeuken gebouwd, waarin de verschil lende electrische keukenapparaten doelmatig zijn opgesteld. Het Bedrijf verkoopt en ver huurt (dit laatste alleen voor de gebieden bezuiden het Noordzeekanaal) de electrische fornuizen, ook in nauwe samenwerking met de erkende installateurs. m de koffiekeuken van het gebouw is nog een electrische bordenwaschmachme in bedrijf te bezichtigen. De electriciteit kan zooals u ziet de huis vrouw haar dageüjksche werkzaamheden zeer verlichten; het tarief van stroomleve ring maakt dit mogelijk. Over de electrische heetwatervoorziemng en het electrisch koelen een volgende maal. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. Pandpoort, Koningstraat. Het leven kunnen wij mooi en heerlijk maken, Als wij in het reine met ons geweten raken. Het geheim is dit, geeft van wat gij bezit, Al is het gering, dus niet te veel, Voor de armen is 't vast een heerlijk deel! Postgiro 212793. Telefoon 11855. MARKT WOERDEN. Aanvoer 34 partijen kaas. Met rijksmerk le kw. f 2223. Met rijksmerk 2e kw. f 20 1/2211/2.. Handel matig. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Ter veemarkt waren aangevoerd: 198 Vette kalveren. le kwaliteit 6268 ct. per kilo levend ge wicht. 2e kw. 5260 ct. per kilo levendgewicht. 3e kw. 4250 ct. per kilo levendgewicht. 101 Nuchtex-e kalveren f 59 per stuk. 215 Varkens. Vleeschvarkens wegende van 90100 K.G. 5959 ct. per kilo slachtgewicht. Zwarte varkens 5657 ct. per kilo slacht gewicht. Vette varkens 5556 ct. per kilo slacht gewicht.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10