auto's verdroomen hun laatste uren. Na gebruik worden zij vergeten. NIEUWSTE PHILIPSTOESTEL RADIO GEHOORZAAL De bloemententoonstelling te Heemskerk geopend. Met de K. N. A. C. verkeersauto er op uit. DONDERDAG 18 MAART 1937 HAAREEM'S DAGBLAD Tusschen stervende wagens. Bezoek aan een auto-kerkhof. (Van onzen G.P.D.-redacteur). Met moeite wring ik me door een nauw gangetje, dan sta ik midden tusschen hon derden auto's die hier, afgedankt en vergeten hun laatste uren slijten. Waar Nederland's auto's sterven, daar bevind ik mij nu. En ik kijk rond met ontstelde verbazing. Reeksen auto's, geheel of gedeeltelijk gesloopt, rijen zich hier aaneen; roode, bruine, zwarte, groe ne, grijze karkassen en autoresten liggen op het autokerkhof aan den Muiderstraatweg, halverwege Amsterdam en Bussum. Hier ziet de bezoeker auto's of wat het eens waren in alle soorten en gewichten, van baby-auto tot bus, van trailer tot klein- model vrachtwagen. Hier staan of liggen ze. zielloos. Eens waren zij misschien de trots van den weg, eens hebben zij in de zon staan te schitteren. Thans is de lak van de meeste auto's verdwenen, ruiten ontbreken of zijn gebarsten. Hier zijn de voor-, daar de achterwielen gesloopt. Ginds staat een luxe wagen zonder zetels, motorloos. M'n voeten zakken diep weg in de mod der, wanneer ik mij een doorgang worstel naar een ander gedeelte van dit groote auto kerkhof. Voorzichtig wip ik op het wiel van een zware vrachtauto, "die naar links helt, staande op 3 wielen en een as. Dan tast ik naar een brok steen, een sprong en ik heb weer drogen grond onder de voeten. „Poste rijen"Een oude postauto rijst voor me op met de bruine, houten carrosserie. Een an dere, soortgelijke wagen ligt er, op zijn zij gekanteld, naast, zonder ondërstel. „Baarn-Soest-Amersfoort". -De carrosse rie van een autobus is door den eigenaar van deze auto-slooperij tot tijdelijke verblijfplaats ingericht. Het chassis is verdwenen, het overschot is op een plankier geplaatst en de verblijfplaats was gereed. Achter dit over blijfsel van hetgeen eens een autobus was, rijzen de contouren van een respectabel lan gen woonwagen op: de a.s. woning van den eigenaar. Hoeveel auto's. Ik sta nu op een plaats waar ik het ter rein overzien kan. Hoeveel wagens hier zijn? Ik durf het niet te schatten. Misschien kunt u het zelf uitrekenen, wanneer u weet, dat de oppervlakte IV2 H.A. bedraagt en dat geen stukje grond onbezet is. Weer begin ik een rondwandeling langs de ten doode gedoemde auto's, die hier, on beschut, blootgesteld zijn aan regen en wind, aan sneeuw en hagel. Wonderlijk, dat zoo vele wagens op het oog nog behoorlijk lijken Let wel: lijken. Ik kijk b.v. tegen den ach terkant van een zwaar model vrachtwagen op. Zóó ziet er daar alles nog best iiit. De achterwielen staan zelfs niet eens scheef. Maar dan ploeg ik mij door den drassigen bodem naar voren. Hoe is het moelijk? De voorbanden zijn verdwenen, de cabine is leeg op een dwaas-dun stuurrad na. Onder de voorruit steekt een toeter naar buiten. Zou die het nog doen? Voorzichtig druk ik den gummibal in. Warempel, er reutelt iets. Ik druk harder: poe-oe-oe. Het geluid klinkt schorrig, haast verwijtend. Stervende auto's': hier staan ze, wachtend op het gereedschap van den slooper, soms nog taai tegenstand biedend eer zij hun bruikbare onderdeelen prijs geven. Dan komt er een hamer en een beitel bij te pas en met enkele forsche slagen maken die in blauwe overalls gekleede menschen los, wat zij noodig hebben, totdat er uiteindelijk niets anders overblijft dan verroeste, waar- delooze onderdeelen. die hier en daar dit ter rein stoffeeren. Afgedankte wagens hier, daar en overal. Een ouderwetsche two-seater, soms ziet men ze nog wel eens de Nederland- sche wegen onveilig maken staat, mal voorovergedoken naast een moderner 4- on der-kap. Dat laatste wagentje zit nog goed in de lak, Kijk er maar niet in. Wat een de ceptie! De zittingen? Er uit. De motor? Ver dwenen. De treeplanken? Gesloopt. Een scheef gezakt gordijntje poogt ver geefs nieuwsgierige blikken te weren. Het is alsof het wagentje zich schaamt over de aftakeling. „Gemiddeld koop ik één auto per dag. Dat wil zeggen van de wagens die ze hier komen aanbieden". De eigenaar van dit autokerk hof, die hier nu al 5 jaar zit zegt het zonder ophef, er aan toevoegende: „Vaak ga ik er dan nog op uit om te koop zijnde wagens te keuren en er eventueel een bod op te doen. Heeft er een aanrijding plaats gehad, ook dan ga ik er heen. „Het is zaak om hier zoo veel mogelijk moderne wagens te krijgen. Daarmede is het beste zaken te doen. Hoe ik een gehavende wagen hierheen krijg? Met onzen zelf gebouwden takelwagen". Ik volg den eigenaar van dit autokerkhof in een loods. Daar staat de takelwagen. Zoo op het eerste gezicht een stevige knaap, die tegen een stootje kan. „Het chassis is van een oude autobus, spatborden en motorkap van een Mercedes, de motor uit een anderen luxe-wagen, de cabine is van 'n Fordtrailer en de bak van een Citroën. De reminrichting is in elkaar ge fabriekt uit de onderdeelen van 3 dozijn an dere wagens" (Ik kon het niet helpen maar na deze nuchtere opsomming schoot ik in een lachbui. Stel je voor: hoe zou men dezen wagen nu moeten doopen? 't Zou zoo iets worden als „Mercecitronashauburnopelche- vroford"). „De gemiddelde prijs van een voor slooping gekochte auto? Zoo door elkaar gerekend f 100. Vaak betaal ik meer. maar vaak ook minder. Totaal versleten wagens koop ik niet. Daar heb ik geen voordeel van" „Kunt u mij even helpen?" Een aspirant- kooper meldt zich aan en natuurlijk spoedt m'n tijdelijke gastheer zich heen. Enkele oogenblikken later zie ik hem met den klant midden tusschen de auto's opduiken. Zij buk ken zich om de kwaliteit van het te koop ge vraagde en aangebodene te bekijken: het gaat om een autowiel. Middelerwijl kijk ik de foods eens rond. Langs de wanden bevinden zich hier rekken met ettelijke vakken. Daar in liggen de meest gangbare auto-onderdee- len. van radiateur-dop tot autobinnen- en buitenbanden toe. Eens in de 3 weken wordt deze voorraad aangevuld. Nauwelijks is de klant voor het tweede- handsch wiel met het gekochte over den schouder vertrokken of een paar nieuwe klanten meldden zich. Het wordt druk. Een hunner heeft een onderdeel bij zich. Nu is het zoeken om iets dergelijks te vinden. Iedereen komt in touw, maar het is tenslotte de baas zelf die met het gevraagde komt aansjouwen. Hij wee.t uit zijn hoofd wat hij op zijn terrein, dat 's nachts door een bouvier bewaakt wordt, heeft staan en liggen. Als hij zelf bezig is en zijn helpers komen hem het verlanglijstje van klanten brengen, dan is in 9 van de 10 gevallen het antwoord: „O. kijk maar eens daar en daar", of, .De oude .JDion" moet zoo iets nog hebben". Zóó verglijdt het leven op het autokerkhof van den heer A. de Vos. Hij is niet de eenige slooper in ons land. Er zijn er veel meer b.v. te Bloemendaal, Velp, tusSchen Delft en Overschie, Amsterdam en Utrecht, om ons maar even tot die 3 provincies te beperken. En allen hebben zij hetzelfde doel voor oogen goede, niet al te oude wagens op den kop te tikken, alles wat daaraan bruikbaar is te sloopen ente verkoopen. Stervende auto's rijen zich op de autokerk hoven aaneen. Sommige zijn alleen maar carrosserie, van andere is het chassis nog over, sommige zijn niet meer als zoodanig te herkennen, maar andere dragen hun eti ket nog onmiskenbaar. Een sierlijk, zilverkleurig aanhangwagen- tje het ware voor kampeerders staat naast een scheefgezakte vrachtauto en ach ter manke luxe-auto's. Het is een triest gezicht al die wagens daar te zien staan of liggen. Eens hebben zij hun bezitter over ik weet niet hoeveel wegen ge dragen, nimmer versagend, altijd gereed om mee uit te gaan. Thans zijn zij afgedankt, grootendeels ver sleten en...! geheel vergeten. Blootgesteld aan regen, sneeuw, hagel en felle zon ver droomen zij hun laatste uren in machteloos wachten, op het oogenblik dat de slooper met zijn gereedschap het vonnis volstrekt. Komt U het even beluisteren in de Neptunusstr. 6, Haarlem (N.), Tel. 22823 (Adv. Ingez. Med.) ARROND. RECHTBANK UITSPRAKEN. De zieke slager. De Beverwijksche slager, die zijn zoon in zijn zaak had laten werken, terwijl dat niet mocht, en aangewend had, dat hij ziek was, hoorde f 50, subs. 25 dagen tegen zich eischen. De rechtbank veoordeelde verdachte conform dien eisoh. Het looze visschertje. Een Heemskerksche visscher had zich laten verbaliseerfen terwijl hij in de Heksloot visch- te, opdat de Rechtbank zou kunnen uitmaken, aan wie deze sloot behoorde. Bij de behande ling bleek, dat de sloot aan de gemeente toe behoort, zoodat de visscher dus inderdaad in overtreding was. De officier vroeg een boete van f 0,50 subs. 1 dag, met teruggave van den in beslag genomen hengel. De rechtbank verklaarde den visscher schul dig, zonder oplegging van straf. Over acht dagen zal de visscher zijn hengel terug kunnen krijgen. „Voor een goeie sigaar". Een Beverwijksche aardappelengrossier was voor den tijd van zes weken geschorst en om dat hij wei inzang dat dit voor den goeden gang van zijn zaak niet bevorderlijk was, had hij de zaak „voor een goeie sigaar" tijdelijk aan zijn broer overgedragen. De officier noemde dit een minderwaardige manipulatie om de crisis-contróle-ambtena ren om den tuin te leiden en eisohte tegen verd. f 250 subs. 75 dagen hechtenis. De rechtbank veroordeelde verd tot f75 subs. 30 dagen. Cichorei of witlof. De landbouwer uit den Haarlemmermeer, die volgens de controleurs van de crisis-landbouw- centrale witlof had verbouwd, doch volgens eigen beweringen was het cichorei geweest, waarvan de teelt vrij is. De rechtbank was het met den landbouwer eens en sprak hem, conform den eisch van den officier vrij. HANDELSAVONDSCHOOLVEREENIGING. Zaterdagavond a.s. houdt de H.A.S.V. haar Soirée-dansante in ,Dreefzieht", De dans muziek is in uitstekende handen bij „The Harlem Kings", terwijl verder diverse at tracties op het programma staan, zooals o.m. „The Lei Lehua's" in hun Hawaiian-reper toire en „The Louisana Rhythm Makers" met hun bekende negrospirituals. HAARLEMSCHE AMATEUR-FOTOGRAFEN VEREENIGING. Op den werkavond der- Haarlemsche Ama teur-Fotografen Vereeniging te houden op Donderdag 18 Maart ln het Verenigingsge bouw Ged. Oude Gracht 104 zal door de com missie voor de werkavonden worden voort gegaan met de serie betreffende het ontkleu ren volgens diverse methodes. O.m. zal worden behandeld het zwavel- en aluinprincipe. Door Minister Deckers. Temidden van heesters en boomen, waaraan nog geen enkel groen blaadje te bespeuren valt, bloeien de crocussen in vollen luister op de bloemententoon stelling „Marquette" te Heemskerk. Croote belangstelling uit vakkringen. POPULAIRE VOORSTELLING VAN „JANTJE UIT INDIë". Wegens het succes dat het verlofgangers blijspel „Jantje uit Indië" hier ter stede boekte, heeft men besloten Zondag 21 Maart een re prise van dit stuk te geven. Cor Ruys ver tolkt hierin de rol van contx-oleur B. B. met verlof. Verder treden hierin op: Gusta Chrispijn— Mulder, Jan C. Vos, Frances May, Joh. Bouw meester, Gerard Hartkamp en Jetty Kremer. Deze voorstelling wordt gegeven tegen po pulaire prijzen. Woensdagmiddag is in een der za len van het kasteel „Marquette" te Heemskerk onder zeer groote belang stelling de bloemententoonstelling, georganiseerd door de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer en de plaatselijke afdeeling van de Alge- meene Nederiandsche Vereeniging voor Bloembollencultuur, door mr. dr. L. N. Deckers, minister van Land bouw en Visscherij officieel geopend. In de hal en de balzaal van het oude. de laatste jaren onbewoonde kasteel, dat uiter lijk een geduchte schoonmaakbeurt had on dergaan. waren zeer vele genoodigden bij eengekomen. Rede van den burge meester. Burgemeester W J. M. A. Vreugde, die daarna het woord voerde, zei o.m dat het gemeentebestuur zich over het houden van deze tentoonstelling op haar grondgebied De paedagoogverricht heilzaam werk. (Speciale correspondentie) 't Begon zóó„Bel de K.N.A.C. op en vraag of je met de verkeersauto U weet wel, de wagen met het blauwe bord op den kap, waarmede verkeerszondaars gewaar schuwd worden een ritje mag maken". Natuurlijk vond de K.N.A.C. het best en prompt op tijd stond de bewuste auto vóór het station S.S. in den Haag op me te wachten. De heeren J. Asselbergs en ir. Tj. Houtsma namen mij vriendelijk op en enkele seconden later startten wij reeds voor een tocht naar Utrecht: op speurtocht naar verkeerszondaars. De heer Asselbergs zorgde er voor, dat de Ford V 8, die al 30.000 K.M. achter den rug heeft, in beweging bleef. De heer Houtsma was .pianist". Inderdaad, het houten bord recht voor den man naast den bestuurder heeft iets weg van een piano, al ontbreken de witte en zwarte toetsen geheel. Men behoeft dan ook geen pia noles gehad te hebben om dit instrument te kunnen bespelen. Het gaat heel gewoon met koperen knopjes waaraan gevlochten staal draden de snaren zitten. Is de „paeda goog" niet in gebruik dan bevinden zich de knopjes naast elkaar. Maar is de „paedagoog" op gang Op het houten plankje zit n.l. een koperen plaat met gleufjes. De snaren loopen door deze gleufjes. De knoppen kunnen er niet door. Moet er nu een bord met een bepaalde waarschuwing verschijnen, dan heeft de „pia nist" niets anders te doen dan het knopje naar zich toe te halen en een verdieping lager in een dwarsplankje met gaten, waar de knop jes ook net niet doorgaan, te steken. Hoe hij weet welk knopje hij moet hebben? Wel, bo ven het bord staat aangegeven met welke leu zen zij correspondeeren. Wil startten met „Veiligheid vóór alles" en „Meer rechts rijden". In den Haag konden de ze blijven staan. Op den weg naar Leiden moest er echter eenige malen een décorwijziging plaats heb ben. ,Meer rechts rijden" kon gehandhaafd blij ven. Op den vrij stillen weg was deze leuze driemaal noodig. De andere moest twee maal vervangen worden. De eerste maal door „Ge lieve tijdig teekens te geven" en den tweeden keer door „Gelieve stil te staan op den berm". Vier algemeene en 5 speciale leuzen staan den pianist ten dienste. Hij kan waarschu wen tegen slipgevaar („Pas op. slipgevaar"), hij kan meer stilte vragen („Meer stilte"), hij kan aandacht vragen voor kop- en stoplamp („Attentie voor Uw stop- en attentie voor Uw koplamp"), hij kan vragen om niet te verblin den („Gelieve niet te verblinden") en hij kan, behalve dan de reeds genoemde, vragen om tijdig een teeken te geven („Gelieve tijdig tee kens te geven"). In de practijk heeft de wagen succes. Wij werden bijv. gepasseerd door een kleine auto, die daarna echter niet naar rechts ging. Snel volgde een lik gas. de V 8 trok op. passeerde den overtreder, die toen een bord zag met: Meer rechts rijden". Daaronder staat dan nog permanent: „Dank U!". Toen ik achterom keek, reed de overtreder pal rechts „Zoo gemakkelijk gaat het niet altijd", aldus de man van ervaring. „Er zijn er die ons den ken te plagen, door juist het tegenovergestel de te doen, van hetgeen wij vragen. Zij gaan dan overdreven links rijden etc. Meestal win nen wij het echter. Voorts zijn de particuliere beroepschauffeurs veelal te rangschikken on der de recalcitranten. Vermoedelijk willen zij het niet voor hun baas weten, wanneer zij een fout begaan hebben. En dan is er nog een categorie weggebrui kers, dat zijn de „kleefpleisters". Die blijven maar steeds achter den „paedagoog" hangen totdat zij zien dat de bestuurder er van een foutje maakt. Den volgenden dag is er dan op het secretariaat een lange brief met een klacht over de begane overtreding. Overigens is de „paedagoog" werkelijk een uniek middel om de weggebruikers te leeren kennen. Vrachtauto-chauffeurs zijn over het alge meen degenen, die onmiddellijk aan een ver zoek voldoen. Vaak vergeten zij het dan eeni ge oogenblikken later wel eens, maar dat zijn wij er direct weer bij om op de gemaakte fout te wijzen". De „paedagoog" is uitgedacht door een vroe- geren chef der afdeeling „Wegen" van de K. N. A. C. Het was een reclame-atelier in Am sterdam dat het ingenieuze apparaat con strueerde. En het is de K. N. A. C. zelve die nu nog steeds met den wagen laat rijden, ter op voeding van de weggebruikers: een rijdende leermeester, die in alles zelf het voorbeeld geeft, steeds „rechts rijdt", niet overbodig den claxon laat loeien", „tijdig teekens geeft" enz. In Leiden moesten we een midden op den weg rijdend gespan voorbij. Oogenblikkelijk na het passeeren verlaagde de bestuurder de snelheid van den .paedagoog". Ik zag den voerman opschrikken, hij las wat er voor zijn neus stond enenkele seconden later reeds zag ik den kop van het paard naar rechts gaan. In een wip reed de voerman rechts van den weg. Zonder overdreven haast reed de bestuurder nu naar Utrecht. De K. N. A. C. vond dat in verband met de Jaarbeurs en de drukte die deze medebrengt, de „paedagoog" daar niet mocht ontbreken. Waar het vrij stil op den weg was, schoten we hard op. Hard wil hier niet zeggen dat er snel gereden is. In het algemeen kwam de snelheidsmeter niet boven de 50 K.M. uit. Al leen als er een wagen passeert en hij blijft midden op den weg zitten. Dan gaat het even snel. De bestuurder „trekt" zijn auto voorbij den delinquent om hem daarna via de leuze „Meer rechts rijden" aan het verstand te brengen, dat hij in overtreding is. Een middel dat aan zijn doel beantwoordt: zeker, dat is de „K. N. A. C.-paedagoog". Ik heb het in de practijk kunnen constateeren enuit de verhalen van de inzittenden. Zij weten, dat zij aan den weg timmeren en dat het minste vergrijp tegen de verkeers-eti- quette van den K. N. A. C. „Veilig Verkeer"- wagen met hoongelach begroet wordt. Daarom rijden zij ook zoo „safe als de Nederiandsche Bank". En nog een feit van beteekenis: gedurende den geheelen rit heb ik slechts éénmaal den claxon gehoord. Dat was bij den start in den Haag. Noch in Leiden, noch in Bodegraven, Woerden of Utrecht, was een signaal noodig. Het kan dus welals de bestuurder maar wil! verheugde, temeer omdat de plaats, die ge kozen werd, daarvoor zoo uitermate geschikt is. Het heeft daarvan dan ook doen blijken door met machtiging van de Ministers van Binnenlandsche Zaken en Financiën voor een belangrijk bedrag deel te nemen in het ge vormde garantiefonds. De burgemeester eindigde zijn toespraak met het uitspreken van den wensch, dat in de komende weken velen naar Marquette's lusthof zullen komen en een onvergetelijken indruk zullen meenemen van hetgeen het samengaan van natuur en cultuur hier heeft tot stand gebracht. De Minister spreekt. Minister Deckers begon zijn openingsrede met op te merken, dat de Nederiandsche tuinder, niet voor een klein gerucht vervaard door alle eeuwen heen bewezen heeft te be schikken over moed, ondernemingsgeest en arbeidskracht, en het scheen wel alsof zijn moed toenam, naarmate de moeilijkheden grooter werden. Hij zag er niet tegenop zijn dorp te verlaten en over de landsgrenzen te trekken, om in verre gewesten afzet te vin den voor zijn producten. In Heemskerk zien wij een mooi voorbeeld van prijzenswaardige samenwerking. Deze tentoonstelling getuigt van groote beroepsliefde en van kloeke durf. De Minister bracht dan ook hulde aan de organisatoren en aan Jhr. Gevers, die zijn landgoed ter beschikking stelde, dat zich zoo bij uitstek voor dit doel leent De Minister uitte tenslotte de hoop, dat deze tentoonstelling zal bijdragen tot ver rijking van kennis en inzicht onder de vak- genooten en dat zij bevorderlijk zal mogen zijn voor de bekendheid van ons mooie Ne deriandsche product. En mogen de bezoe kers in dezen levenden rijkdom woord en kracht vinden om in deze tijden het hoofd omhoog te houden, dan brengt „Marquette" niet alleen geur en kleur van bloemen, maar ook blijdschap, geluk en levensvreugde. Hiermede verklaarde de Minister onder luide bijvalsbetuigingen de tentoonstelling voor geopend. Het gezelschap begaf zich vervolgens naar buiten, waar minister Deckers op de slot brug het lint doorknipte en daarmede de symbolische handeling der opening ver richtte Daarna werd een rondwandeling gemaakt over het uitgestrekte tentoonstellingsterrein, waarbij de Minister zich uitvoerig omtrent de beplantingen liet inlichten. Bekroningen. De jury, waarin zitting hadden de heeren J. F. Ch. Dix te Heemstede. A. Martens en A. v. d. Wel te Beverwijk kende op den ope ningsdag op de binnententoonstelling onder staande bekroningen toe: 1 N.V. C. G. van Tubbergen, Amaryllis hym- menocalis en Veltheimia. diploma van „Mar quette" voor groep-inzending. 2. idem voor Amaryllis. 3 J. F. van der Berg. Anna Paulowna, di ploma voor Triumph-tulpen. 4. idem voor Triumph Witte Kruis. 5. idem voor dubbele tulpen Dante. 6. N.V Gebr. A. en P. Nijssen, Santpoort, voor groep Triumph-tulpen; diploma, 7. idem voor Triumphalis Daphné. 8 H. Houtwipper Wzn.. Beverwijk, diploma voor groep Narcissen. 9 N.V. G. C. van Meeuwen en Zn.. Heem stede voor groep Freesia en Leucocoryne; di ploma. 10. idem voor Leucocoryne Ixioides Odo- rata. 11. idem voor Freesia hybride. 12 G. v. d. Wel- Beverwijk, diploma voor sierlijken aanleg. De „piano" ia den „K. N. A. C.-paedagoog". SYNOGOGEDIENSTEN. Ned. Israel. Gemeente. Sabbath: Vrijdagavonddienst te 5.30 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Predicatie voor het Moesafgebed. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 6.53 uur. Werkdagen: Ochtenddienst te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Vrijdag te 6.45 uur. Avonddienst te 7.45 uur. Donderdag: middag- en avonddienst te 5.30 uur. Talmoed Torah: Sabbath niet en Donder dagavond niet. Zondag 's avonds te 7 uur. Andere avonden te 7.15 uur. Vrijdagmorgen: Slotleeroefenlng na einde van den Ochtenddienst. 1 De diensten op Sabbath vinden plaats ter Synagoge, Lange Begijnestraat 11. IDe overige diensten, alsmede Talmoed Torah worden verricht in het gemeentegebouw. Lange Wijngaardstraat 14.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 11