OlónaardeSpaansche wateren Drooggelegd Haarlem. Beleid ter Zee. BERICHT Een gebroken traditie. Het belangrijk' 54e JAARGANG No. '16483 Verschijnt cfagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG IS MAART 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P.W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72l/2. BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15034 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14823 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord. Telefoon 12230 ADVERTENTIëN 15 regels 1-75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.overlijden ƒ400.verlies van hand, voet of oog ƒ200.beide leden duim één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk ƒ30.enkelbreuk f 15.polsbreuk ƒ15. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het.gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. 100.één lid duim 50.alle leden wijsvinger J 60. HEDEN: 14 PAGINA'S. De commandanten der Nederlandsche oor logsschepen, die naar de Spaansche wateren gedirigeerd zijn om Nedei'landsche koop vaardijschepen tegen inbeslagneming te vrij waren door ze te convoyeeren hebben daar mee ongetwijfeld een zeer moeilijke opdracht gekregen. Velen zullen met bezorgdheid van de berichten hieromtrent kennis hebben ge nomen. Wel niemand in ons land kan er ook maar het geringste voor voelen, Nederland op eenigerlei wijze in het Spaansche wespen nest betrokken te zien. Maar het opbrengen en leeghalen van het schip „Triton", welks lading sinaasappelen door de Franco-partij eenvoudig in beslag genomen is, nu al weer gevolgd door het opbrengen van het in bal last varende Rotterdamsche stoomschip „Jonge Johanna" laat geen twijfel over dat de Nederlandsche schepen convooi kunnen behoeven. De regeering-Franco is door Ne derland niet erkend, een oorlogstoestand waarbij twee staten met elkaar in conflict zijn bestaat in Spanje niet, het recht van de toepassing van blokkade-maatregelen op Ne derlandsche schepen ontbreekt den Spaan- schen opstandelingen totaal. Het is dan ook begrijpelijk dat minister De Graeff gisteren in de Eerste Kamer van „daden van zee- rooverij" gesproken heeft want dit is de on- prettig-klinkende maar juiste qualificatie van zulk optreden. En men is in Den Haag niet van zins toe te laten, dat Nederland sche schepen maar ad libitum worden opge bracht en leeggehaald. Vandaar thans de aanwezigheid in de Spaansche wateren van het pantserschip Hertog Hendrik, dat weldra vervangen zal worden door den snellen ikruiser Java, en van den onderzeeër O 16, die professor Vening Meinesz met zijn weten schappelijke instrumenten te Lissabon aan land heeft gezet en zijn nieuwe orders is gaan volgen. Bovendien worden er vier on derzeeërs voor een lange reis in gereedheid gebracht te Nieuwediep en „beweert men" dat die ook naar Spanje zouden gaan. Het geen niet bevestigd is en dus slechts een ge rucht, maar in zooverre indruk heeft ge maakt dat men niet begrijpt waarheen zij anders wel zouden varen. Het zeerecht bevat vele bepalingen omtrent convoyeeren en daarmee gepaard gaand over leg, die de Nederlandsche commandanten na tuurlijk met het noodige beleid zullen toepas sen. Bijzonder „beleid ter zee" in een moeilijke situatie wordt ongetwijfeld van hen gevergd. Daarbij schijnt het feit, dat de regeering- Franco wel door Duitschland en Italië is er kend en dat ook van deze mogendheden oor logsschepen in de Spaansche wateren vertoe ven, welker commandanten dus wél Franco's blokkade-maatregelen zullen erkennen, een extra-moeilijkheid. En bij den gemiddelden Nederlander zal onvermijdelijk het wrevelige gevoel opkomen: „Wat voor den duivel heb ben die Spaansche ruziemakers met onze schepen uit te staan? Welk recht hebben zij, zich ervan meester te maken?" Inderdaad geen .enkel. Het beroep op bepalingen van het zeerecht, vastgelegd in verscheidene internationale con ferenties die tientallen .jaren geleden gehou den zijn, zal velen sceptisch stemmen. In de laatste jaren is in Europa met de nakoming van internationale verdragen door zooveel staten een loopje genomen, dat men zich zwartgallig gestemd voelt zoodra maar eenig internationaal recht in het geding wordt ge bracht. Wij schijnen immers al grootendeels teruggekeerd te zijn naar de opvattingen van vroeger tijden, waarin alleen het recht van den sterkste goldl Als „de sterkste" kan ovearigens 'noch de Spaansche regeeringsvloot, noch de vloot van Franco beschouwd worden. Het zijn zwakke maritieme strijdikrachten, geheel bestaande uit verouderde schepen, gering in aantal. Niet temin zal het in ons land verlichting geven ais de regeering spoedig in staat zal zijn onze oorlogsschepen terug te roepen zonder dat het tot eenig ernstig incident is gekomen. Moige zulk een incident uitblijven. Nederland staat volkomen buiten dit Spaansche conflict en wenscht alleen, er even volkomen buiten te blijven. Dat geldt natuurlijk ook onze koop vaardijschepen. R. P. C. KLIJN t Woensdag is in den ouderdom van 47 jaar na een kort ongesteldheid overleden de heer Cornelis Klijn, in leven gezagvoerder van de Stoomvaart Mij. Nederland. De teraardebestelling zal plaats hebben Za terdag 20 Maart a.s. te 12 uur op de Alg. Be graafplaats aan de Kleverlaan. Zij, die zieh met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. (De aloude traditie, dat een Griek in een schrikkeljaar niet in het huwelijk tradis, naar de statistiek over 1936 bewijst, verdwenen.) De Grieken houden sterk de hand, En dat mag nauw een wonder heeten, Aan de tradities van hun land, Welks glorietijd niet is vergeten. Een dier tradities wilde nou, Sinds d' oudheid, dat in schrikkeljaren, Een echte Griek niet trouwen zou, Hoe groot ook zijn verlangens waren. Wat dit gebruik ten grondslag lag, Kan ik u tot mijn spijt niet zeggen, Maar dat de vrouw 't niet gaarne zag, Behoef ik nauwlijks vast te leggen. Was 't een bescherming tegen haar, Benut door d' oude Grieksche „helden", Juist in het zeer speciale jaar, Dat z' extra rechten kon doen gelden? Het recht van het initiatief Werd zoo een wassen neus voor vrouwen, Wanneer z' al zei: ik heb je lief, Verbood traditie haar het trouwen. Enfin, die tijd is nu voorbij. De Griek heeft dus zijn moed herwonnen. Zelfs in het schrikkeljaargetij, Mag 't huwlijksleven nu begonnen. Een groote zegepraal voor haar, Die na haar eeuwenlange streven, Den schrik verjoeg uit schrik-keljaar, Moog' zij geluk eraan beleven. P. GASUS. gedirigeerd. Jonge Johanna" weer vrijgelaten. Aanhouding zeerooveri| genoemd. Javanadert Middellandsche Zee. In de vergadering van de Eerste Kamer heeft de minister van buitenlandsche zaken Woensdagmiddag verklaard, dat hij de aanhouding van Ne derlandsche schepen in de Spaansche wateren zuiver een daad van zeerooverij acht. Daar moest een daad tegenover worden gesteld en die bestaat in het zenden van oorlogssche pen. Uit Lissabon wordt gemeld, dat de Nederlandsche onder zeeboot 0-16, die de vorige week op de Taag is aangeko men, van de Nederlandsche regeering opdracht heeft ge kregen voorloopig in de Spaansche wateren te blijven, ter behartiging van de belangen der Nederlandsche koopvaardij. Px-of. Vening Meinesz. die zich aan boord van den ondei-zeeër bevond, heeft zich met zijn wetenschappelijke uitrusting aan land begeven. Naar aanleiding van het in enkele dagbladen gepubliceerde bericht uit den Helder over de werkzaamheden aan onderzeebooten aldaar, vernemen wij het volgende: De vier onderzeebooten „O 12" „,0 13", „O 14" en „O 15" hebben volgens het program der aanstaan de zomeroefenngen proefgevaren en worden gereed gemaakt voor den ac tieven dienst. Van een eventueel vertrek naar de Spaansche wateren, dat hiermede in Moet de Bakenessergracht gedempt worden? Wij hebben onzen criticus in de sferen der beeldende kunsten, den heer J. H. de Bois, verzocht zich ter Bakenesser gracht te begeven, zijn kunstzinnig oog over het geheel te doen weiden en onzen lezers zijn bevindingen te doen geworden. Zij volgen hier, met zijn oordeel over demping-of-niet tot besluit. Moet de Bakenessergracht gedempt wor den, ja of neen? De stad Haarlem heeft óók haar Rokin-vraagstukwaarom zouden wij, die tezamen de vijfde stad des Lands for- meeren, bij de hoofdstad ten achter blijven! Pro en contra valt er, zoolang des Raads be sluit nog niet gevallen is, nog wel wat over op te merken. Tot nu waren de ingezonden stukken-schrijvei-s in ons blad, bewoners der bedreigde schoonheid, geen bewonderaars van dezelve, en zij die contra basten, waren „slechts" oudheidliefhebbers en artisten, dus: menschen, die, als het over het moderne ver keer en dergelijke dingen gaat, ik zou haast zeggen: van nature in de contramine zijn. Men zou zich kunnen voorstellen dat er drie groepen van alle even eerbiedwaardige Haar lemmers in het inderdaad troebele water van Bakenes het geval bespiegelend be schouwen. Groep A, die der omwonenden, on aandoenlijk voor Onwelriekend stedenschoon, redeneert aldus: des zomers stinkt het hiel en 't wemelt van de ratten, het is hier ouder- wetsch ongezond, dusdempen s.v.p. De tweede groep, B, die der meest op een afstand wonende minnaars van oud-steden schoon, zegt: die gracht is nog een der zeer weinige karakteristieke restanten van een tijd die haar gunstig was en een attractie voor wie zich dien tijd nog voor oogen wil toovei-en, dusafblijven, s.v.p. Groep C, de machtigste, wordt gevormd door de heeren die het voor het zeggen heb ben. Zij kunnen als volgt redeneeren: het stinkend stedenschoon is voor ons een onge zocht werkobject voor onze werkloozen: laat ons dempen derhalve. Zooals immer zit in de beredeneeriy.g van elk der drie zienswijzen iets buitengewoon sympathieks, men kan zelfs al van te voren meevoelen met de groep die haar zin niet krijgt. Want dat zal er natuurlijk altijd één of misschien zullen het zelfs twee moeten zijn. Men zou kunnen trachten buiten alle par tijen te blijven en met onbewogen gemoed elks standpunt verkennen. Beginnen wij de vrienden der historische schoonheid. Het is onweersprekelijk dat het karakteristieke van iedere Hollandsche. en Vlaamsche stad het WATER is. Amsterdam zonder zijn gordels van grachten en dwarsgrachten, Rotterdam zonder zijn binnenhavens, kleine steden als Sneek en Leeuwarden, gi-ootere als Utrecht, zouden zonder hun waterwegen hun ty pisch Hollandsch karakter verliezen. Waar dat water werd weggewerkt ontstond 'een ka- rakterlooze straat, een straat die nooit als straat bedoeld was en er misschien een paar eeuwen over doen zal om op een straat te gaan gelijken, zoo dat ooit lukt. Waar dat vast staat ga men er dus slechts in uiterste nood zakelijkheid toe over uit een Hollandsch stadsbeeld het water te verwijderen. Dat beeld zal er zeker niet mooier op worden. Of de Bakenessergracht dan n u zulk een mooi beeld oplevert? Helaas, neen. Het zal wel eens heel mooi geweest zijn, maar ach teruitgang en zorgeloosheid hebben van de oude schoonheid weinig ongerept bewaard. Er zijn misschien nog vijf, zes gevels die het aankijken waard zijn, en dan nog.in welk een verkommerden toestand verkeeren ze. Een der aardigste punten op de smalle zijde, is waar men recht tegenover het straatje staat, dat naar de kei-k van Bakenes voert. Op den rechtschen hoek van dat straatje staat een aardig huis, maarlaten we het zacht zeg gen het is geen reclame voor Haarlem's Bloei. Hoe geestig en fijntjes-aristocratisch komt het kerktorentje daar boven uit kijken! En toch, en toch, als straks de boom en aan de oneven zijde der gracht weer in blad staan en de schamelheid van sommige huizen aan het oog onttrekkend, zich in het water spiegelen, dan zal het totaal-aspect van de, over haar lengte geziene gracht, naar het Spaarne toe, weer alle intimiteit hebben van een oud-Hol- landsche stad, die een karakter had. Gooi dat toch altijd nog een tiental meters breede water dicht en rooi de hoornen en ge zult heel- misschien een gezonde, maar zekerlijk een uiterst leelijke en karakterlooze straat krij gen, Zelfs al zouden alle huiseigenaren die nu, uit antipathie tegen de gracht, hun bezit vei-waarloozen, plotseling den geest krijgen en uit puur plezier voor de straat, alle schilders, metselaars en timmerlieden van Haarlem aan het werk zetten om de boel wat op te knap pen. Object voor wei-kverschaffing? Maar dat is hier immers al voorhanden. Alleen ligt het niet onder, doch boven den walkant en ligt het niet op den weg van de overheid die groot- scher objecten behoeft. De groep der niet bij de Schoonheid ge- interesseei-de omwonenden klaagt over den ongezonden staxik der gracht en het gevaar, dat ratten er opleveren. Volkomen terecht zou men zoo zeggen De. kleur van het water heeft geen enkel lu- ministisch schilder op zijn palet in voorraad. Maarhoeveel jaar geleden heeft de naar arbeid smachtende overheid hier het laatst laten baggeren? Terwijl dezer dagen ons naar schoonheid speurend oog langs de gevelrij der oneven zijde dwaalde, stond daar op den walkant een heer met een enorme pikhaak in het water te stoo- ten. Waar de haak den bodem raakte werd het water inderdaad volmaakt zwart. Maar daar ging het niet om. Hij dacht er niet aan een demonstratie te geven. Hij zocht iets, zooals wij allen telkens in ons leven iets zoeken, niet waar, zoeken blijven naar „dat, wat je niet hebt". Soms scheen het zwaar den stok weer boven het water te krijgen, dan zat er iets aan den haak vast, en trok de man dat alles voor zichtig opwaarts. De paar minuten dat wij dien arbeid konden gadeslaan, kwam met den haakstok eerst een fietsgeraamte, daarna een onderstel vaxx een kinderwagen en ten slotte een potkacheltje boven water. Alleexi het laatste object werd een oogenblik ter nadere bestudeering op den wal getrokken, doch daar het blijkbaar niet was, wat gezocht werd, wederom in de gracht gedeponeerd. Eenige spelende knaapjes beijverden zich in- bussehen met het dempingswerk een te vroeg tijdig' begin te maken door van alles wat onder hun speelsche handen kwam naast de opge noemde voorwerpen in het water te storten, om van de daardoor veroorzaakte opborreling te genieten. Voor een deel der bewoners fungeert de gracht, blijkbaar als vuilnisbelt, hetgeen een vergefelijke vergissing hunnerzijds is. Corri- geerend zou hier alleen de dienst der gemeen- tereiniging kunnen optreden door de Bake- nessergracht voortdurend als baggerobiect in het oog te houden. Voor het goede doelHaar lem te sparen voor een nóg leelijker straat, dan er al eenige zijn. Want van een boulevard de Bakenes behoeft- men niet te droomen en het moet toch met de moderne hulpmiddelen der wetenschap mogelijk zijn ergens de ratten te verdelgen zonder dat er een rattenvanger van Hameln aan te pas komt. Terwijl het wa ter dat links en rechts met Spaarne en Nieuwe Gracht in verbinding staat toch vermoede lijk van beide niet het riool behoeft te blijven dat het, naar gezegd werd, thans zou zijn. Dicht gooien kan men hetaltijd nog, maar dat lijkt voorshands weinig wijs beleid. Al is de Bakenessergracht niet meer zoo mooi als ze geweest is.wat er voor in de plaats zou komen, zou horribel zijn. dat kan men op zijn vingers aftellen. J. H. DE BOIS. Het woord is aan Otto Weiss: Reeds in zoo menige partij trad een splitsing in omdat twee harer leiders hetzelfde wilden. verband gebracht werd, is, volgens mededeeling van officieele zijde on der de huidige omstandigheden geen sprake. De „Jonge Johanna" weer vrij. Het s.s. „Jonge Johanna", dat Woensdagmorgen door een nationa listisch oorlogsschip naar Ceuta werd opgebracht, s, na in deze Noord- Afrikaansche haven te zijn onder zocht, dadelijk weer vrijgegeven. In het bezit van zijn geheele lading heeft het schip zijn reis vervolgd. De „Java" in de Roode Zee. De Nederlandsche kruiser „Java" is Woens dag te Aden aagekomen. Met volle kracht heeft het schip zijn reis naar de Middel landsche Zee vervolgd. BARON RöELL VAN HAZERSWOUDE OVERLEDEN. UTRECHT. 18 Maart. Hedenochtend is hier ter stede in den ouderdom van 75 jaar ovexieden de heer W. C. Baron Röell, am bachtsheer van Hazerswoude, gep. luitenant- generaal der artillerie en commandator van de commenderij Nederland der Johanniter- orde. Behalve groene zeep brengt de schoonmaaktijd nog een ander groen embleem. Plaats een „Groentje" in Haarlem's Dag blad als er een sta-in-den-weg moet worden opgeruimd, een werkster gevraagd enz. enz. De eenvoudigste, goedkoopste en succesvolste manier. De Bakenessergracht in 1768. De regeering acht aanhouding van Nederlandsche schepen door de Franco-vloot zeerooverij pag. 1 Wordt de spoorbaan Haarlem-Zand- voert verder verhoogd? 2 De verwachtingen van Zandvoort voor het a.s. badseizoen2 De K. L. M. zal weldra aan ..De Schelde" opdracht geven voor den bouw van een trans-atlantisch vliegtuig3 De verbetering van het economisch leven is duidelijk merkbaar3 De Eerste Kamer behandelt buiten landsche kwesties3 Wetsontwerp inzake verbindend of onverbindend verklaring van collectieve arbeidsovereenkomsten door de Tweede Kamer in behan deling genomen3 De Fransch vakvereenigingen heb ben naar aanleiding van de gebeur tenissen te Clichy een halven dag staking afgekondigd Amelia Earhart is voor haar wereld vlucht gestart De Duitsche ambassadeur te Wash ington heeft opnieuw tegen de uit latingen van La Guardia gepro testeerd Hoe het vastrechttarief voor electrï- citeit te Bloemendaal werkt De bloemententoonstelling te Heems kerk is Woensdag door minister Deckers geopend ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Beleid ter zee J. H. de Bois over drooglegging van de Bakenessergracht Van onzen Parijschen correspondent: Een stad in opstand H. D. Vertelling: Stem door de tele foon Van onzen G. P. D.-redacteur: Auto's verdroomen hun laatste uren. Speciale correspondentie: Met de K. N. A. C.* verkeersauto er op uit. Damrubriek Voor de vrouw 1 B. Schuil over de gast voorstelling van Hermann Thiinig 1 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opgenomen op

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1