U A ADI 1 sij/e w%n /^D AD n AAK LI :M O UA D LAL/ School na ontploffing ingestort. Een Wereldstad Wandelt. De 600.000. BERICHT Het belangrijkste ?4e JAARGANG No. Ï6484 Verscïiiint Hageïijjcs, Helialve öp Zon- 'eri Feestdagen. VRIJDAG 19 MAART 1937 Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72'/s. BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 —Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord. Telefoon 12230 ADVERTENTIëN 1—5 regels 1.75, elke. regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.overlijden ƒ400.verlies van hand, voet of oog ƒ200.—, beide leden duim ƒ100.één lid duim ƒ50.—. alle leden wijsvinger 60. één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger 5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15.—. HFDFN- PAGTNA'S Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. ïix-xsi-iv iu x Parijs heeft een halven dag staking beleefd en gewandeld I Er reed niets motorisch in de stille, breede, plotseling veilige straten. Men wandelde dus, bij duizenden, want fietsen kunnen de Parijzenaars niet. Als zij het wel konden zouden zij het niet kunnen toepassen zonder een dollen moed, grenzend aan doods verachting. Want wie Parijs kent zal toegeven dat alleen de gedachte, de grands boulevards af te fietsen van de Place de la République tot de Madeleine, hem al een nachtmerrie zou kunnen bezorgen. En het oversteken van de Place de la Concorde per fiets schijnt een nog wilder waagstuk. Het wandelen moet een wonderlijke erva ring voor duizenden Parijzenaars geweest zijn. Als ik zeg „duizenden" is dat laag geschat, want in totaal zijn er zooiets als drieënhalf millioen. Dat er een algemeene staking was zal hen niet bijzonder verbaasd hebben, want daar is niets nieuws meer aan. Ik herinner mij de persoonlijke ervaring van een dergelijk evenement in 1919 of 1920, toen er troepen bi vakkeerden op de Place de l'Opéra en iedereen zich uitstekend met den toestand scheen te amuseeren. Maar het wandelen wordt zooiets wonderlijks in dezen tijd. Er zullen er zijn geweest die het bepaald een belangwekkende ervaring gevonden heb ben een uur of langer te wandelen en te mer ken dat dit inderdaad mogelijk was. Velen hunner zullen het niet onbehagelijk hebben gevonden. Aangezien zij het in ettelijke jaren niet hadden gedaan zal het hen aardig ver moeid hebben, maar deze vermoeienis is ver moedelijk niet onprettig gebleken. De lang durig ingeademde buitenlucht moet hun longen verruimd en gewaarwordingen ver- frischt hebben. Het was tenslotte andere lucht dan de atmosfeer in een motorbus, taxi of tram, en gansch andere dan in „de Métro", met welken afgekorten maatschappij-naam de ondergrondsche treinen worden aangeduid. Wellicht hebben,zij tot zichzelf gezegd: „dat moet ik toch eens vaker doen", met het voor de vervoermiddelen noodlottige gevolg, dat hun vervoercijfers eenige weken beneden nor maal zullen blijven. Dan zal de oude toestand zich wel weer herstellen, want de menseh is van nature lui en als men hem voortdurend motorische vehikels voor den neus zet wandelt hij niet. Het Parijsche geval kan ook velen van ons tot nadenken stemmen. Wij zijn hier verre van wereldsteden ik ben nooit bij machte geweest Amsterdam als zoodanig te zien maar hoevelen onder ons wandelen nog wel eens een uur? Ik geloof dat hun aantal ieder jaar slinkt en dat het grootendeels bestaat uit oudere menschen, die niet alleen door de her innering aan vroeger tijden maar ook door doktersadvies tot volhouden worden gedreven. De middelbare leeftijd wandelt al heel wei nig, loopt hetgeen forscher tempo vereischt nog minder en de jeugd laat de verwijten van ouders, die hun jeugdmarschen (door een vergrootglas bezien) ophalen, grinnikend over zich heen gaan. Natuurlijk is er het leger, dat gedwongen loopt. Natuurlijk zijn ér padvinders en andere leden van jeugdvereenigingen, die het uit overtuiging doen. Maar de groote meer derheid der „andersdenkenden"zooals men altijd in dit land zegt? Het is droef. Velen hunner, zeer velen, doen aan sport. Zij zouden daarin aanmerkelijk meer uit houdingsvermogen hebben als zij niet alleen op Zondag en eventueele vrije middagen liepen. Véél loqpen zij trouwens in een voet bal-, hockey- of korfbalwedstrijd niet. Ik heb eens een verklaring van den een of anderen voetbal-statisticus gelezen waaruit bleek, dat de gemiddelde voetballer in een normalen wedstrijd niet meer aflegt dan een kilometer of vier. Zijn grootvader legt op zijn morgen wandelingetje dus een grooter afstand af. En wat de cricketers betreft: zij staan. Af en toe kuieren ze, soms hollen ze heel kleine eindjes. Het Parijsche geval bracht mij op dit idéé: zou er misschien nog eens een tijd komen waarin Pa Staat, in het belang der Volksge zondheid, af en toe een halven dag staking van alle vervoermiddelen (fietsen incluis) be veelt om te beletten dat de mensehheid het loopen geheel afleert? Het vooruitzicht lijkt aannemelijk. R. P. PRAUWROOVERS VEROORDEELD. SOERBAJA, 19 Maarh. (Aneta-AH.P.) De Officier van Justitie bij den Raad van Justi tie te Soerabaja eischte tegen beklaagden V. en de L. resp. anderhalf en een jaar gevan genisstraf wegens roof van een prauw. Dit is het bekende geval, waarbij twee Europeanen zich onder de kust van Bali meester maakten van een inheemsche prauw bemand met inlander's. Een oorlogsschip werd toen uitgezonden om beide prauwroo- vers in te rekenen. Bij zijn eisch nam de Officier van Justitie de jeugd van beide beklaagden als verzach tende omstandigheid in aanmerking. Het woord is aan Condorcet: Ramp in Texas eischt 670 dooden. Elke partij moet zich wat minder met zichzelf bezig houden en wat meer met de publieke zaak. (Rotterdam heeft zijn 600.000sten inwoner ingeschreven, een pasge boren jongetje.) Toen numero zeshonderdduizend er kwam, Toen was dat een feit in de stad Rotterdam, Want zeshonderdduizend in ieder geval, Is, zachtgezegd, geen onbe„nullig" getal. Al ligt bij de menschen de deugdelijkheid Ook veel meer in kwali- dan in kwantiteit. De numero één van de burgers der stad Gaf numero zeshonderdduizend dus wat. Een spaarbankboek met een donatie erop Van tweehonderdvijftig (dat is je wat!) pop. Dat is voor een baby een aardig begin, Een kapitalist kwam daar in dat gezin, En menigeen peinst: gaf men ook maar aan mij, Zoo'n nummertje weg in de stadsloterij. Ik hoop dat die jongen door 't aardsche bestaan, Met blij venden voorspoed zijn weg weet te gaan, En dat hij, al is hij voorloopig nog klein, Heel spoedig wat meer dan een nummer zal zijn, Dat sprekend op andere nummertjes lijkt, Een man, die op zijn beurt de Maasstad verrijkt, Maar dan niet met gaven van geld, doch het meest Met kostlijker gaven van hart en van geest, Een, die zich in 't leven karaktervol weert, In zeshonderdduizend de nullen negeert, Die rond door het leven gaat, krachtig en waar, Geen nul en geen nummer, maar van zessen klaar. P. GASUS. „Een bril slaat mij niet Als U de collectie moderne flatteuse brillen van KEIP eens doorziet Gr. Houlslraai naasl Luxor (Adv. Ingez. Med.) Een stad in rouw. Door de ontploffing van een buisleiding, waardoor het gas van een nabijgelegen olie terrein naar het gebouw werd geleid, is een school nabij Tyler in den Amerikaanschen staat Texas grootendeels ver nield. De gevolgen van deze ex plosie waren ontzettend. Het hoofd der school deelde gisteravond mede, dat het aan tal slachtoffers onder de scho lieren en onderwijzers 670 bedraagt. Van de 40 onderwijzers zijn slechts vier in leven gebleven. Twee uur na de ramp had men reeds de lijken van 136 kinderen en 10 onderwijzers gevonden. Het A. N. P. verneemt nader uit Tyler: Geheel Texas is in rouw gedompeld tengevolge van de vreeselijke ramp, die zoo veel honderden gezinnen van him kinderen beroofd heeft. Nog steeds is het niet mogelijk een over zicht te krijgen over den totalen om vang van de catastrofe. Het is on mogelijk door te dringen tot de plaats des onheils, waar een strenge afzetting gehandhaafd wordt en waar koortsachtig wordt gewerkt om de puinhoopen op te ruimen en de slachtoffers te bergen. Het schijnt wel. vast te staan, dat de ramp veroorzaakt is tengevolge van een ontploffing in een buis, die natuurgas naar het gebouw leidde. De school ligt n.l. midden in het pe- troleumgebied en werd hoofdzakelijk be zocht door de kinderen van employé's der olieonderneming De overvloed van natuur gas, die de bodem oplevert wordt gebruikt voor verwarmingsdoeleinden en te dien eindp is een uitgebreid net van buisleidingen langs de verschillende gebouwen aangelegd. Langs de school liggen ook verscheidene van deze buizen en de centrale verwarming der school werd gestookt met het door deze buizen aan gevoerde natuurgas. Door onbekende ooi-zaak schijnt een scheur in deze gasleidingen te zijn ontstaan. Het ontsnappend gas moet door een vonk of vlam tot ontploffing zijn ge komen. Het dak „weggeblazen". De gevolgen waren verschrikkelijk. Ooggetuigen vertellen, dat zij plotse ling een donderende ontploffing hoorden en zagen, hoe het dak van de school „weggeblazen werd", een geheele vleugel van het gebouw in een zakte. Vrijwel tezelfdertijd laai den felle vlammentongen hoog de lucht in en hulden den jammerlij ken puinhoop, die van de school was overgebleven, in een ziedende vuur zee, zoodat 't in 't eerst zelfs niet mo gelijk was nabij te komen. De omgeving van de school biedt een troos teloos schouwspel. Het terrein ligt bezaaid met brokken ijzer en steen, waartusschen de eerst aangekomenen de droevig verminkte en vex-koolde lijkjes der kinderen verspreid von den liggen. Aangrijpende tooneelen. Het is niet mogelijk een beschrijving te ge ven van de tooneelen, die zich al spoedig nabij de plaats des onheils afspeelden. In stomme verslagenheid staan de ouders roer loos te staren naar de puinhoopen, waaruit de vlammen nog steeds opstijgen. Van tijd tot tijd moeten volwassenen weggedragen worden, wien de smart te hevig is geworden... Bij het vallen van het donker was het nog niet mogelijk geweest een overzicht te krijgen van het aantal slachtoffers. Met koorts- achtigen haast, maar in een vreeselijk, be klemmend zwijgen, werken de reddingsman schappen voort. Toen de nacht was ingetre den, werd het bergingswerk voortgezet met behulp van schijnwerpers, wier felle licht schijn scherpe schaduwen trok, waartusschen de figuren der bergingsmanschappen zich voortbewegen in een bijna ondragelijke span ning. Buiten de afzetting staan de honderden ouders, die niet te bewegen zijn zich huis waarts te begeven en af te wachten tot zij bericht krijgen, dat hun kind gevonden is Hopen zij het onmogelijke? Hulpverleening op groote schaal. Stilstaande auto's op den Zeeweg. De Raad van Bloemendaal verwierp in zijn vergadering van Donderdagmiddag het initiatief-voorstel van den heer Bouvy tot het vestigen van een parkeerverbod of een verbod om zich in donker op den Zeeweg buiten noodzaak in een stilstaande auto te bevinden. De bleekerij-Gehrels te Overveen. Zal worden overgebracht naar het Openluchtmuseum. De Raad van Bloemendaal vereenigde zich in haar zitting van Donderdagmiddag met het denkbeeld van B. en W. de wasscherij- Gehrels aan te bieden aan Het Nederlandsch Openluchtmuseum te Arnhem. De pogingen van den directeur van ge noemd museum om het verplaatsen der was- scherij naar genoemd museum mogelijk te maken, zijn reeds voorbeen goed deel ge slaagd. Ook „Jonge Elisabeth" aangehouden. Feit reeds verleden week geschied. Schip weer vrijgelaten Op 11 Maart j.l. is, naar wij verne men. ook het s.s „Jonge Elisabeth" der Middellandsche Zee Companie, dat op 9 dezer van Algiers naar Cardiff was vertrokken, door de' nationalisten aangehouden en naar Ceuta opge bracht. Het schip is inmiddels weer vrijgelaten en passeerde 15 dezer Finisterre. De „Jonge Elisabeth" is een zuster schip der „Jonge Johanna". Er zijn dus reeds vier schepen door de Franco-vloot aangehouden. Zij, die zich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. De Bakenessergracht zooals die nu is. De gouverneur van Texas heeft alle be schikbare troepen hierheen gezonden. Ook een vliegtuig is aangekomen met dokters, verpleegsters en geneesmiddelen. Alle auto's uit de omgeving zijn gerequireerd, maar het is bijna niet mogelijk bij het terrein van de ramp te komen. De wegen zijn versperd door de duizenden auto's van belangstellenden en hen, die zich terstond op weg begeven heb ben hebben om hulp te verleenen. Het staat wel vast. dat het grootste aantal slachtoffers vrijwel terstond bij de ontploffing door het neerstortend gesteente gedood is, sommigen echter zijn door de steekvlammen, die ontstonden, getroffen en totaal verkoold. Van het stoffelijk overschot van elk slacht offer, dat geborgen is, worden vingerafdrukken genomen, in de hoop, dat men daarmede nog tot identificatie zal kunnen komen. De meeste omgekomen kinderen waren nog geen vijftien jaar. Het schijnt echter, dat de jongste scholieren al naar huis gezonden waren, toen het ongeluk gebeurde. Aan den anderen kant echter vertelt men dat het aan tal slachtoffers zoo groot is geworden, doordat alle overige leerlingen opeengepakt zaten in het z.g.n. auditorium, dat juist gelegen is in dat gedeelte der school, waar niets van over gebleven is. De taxi-tarieven te Haarlem. Eerste aanslag wordt Maandag a.s. 0.30. De taxitarieven te Haarlem worden met ingang van Maandag a.s. verhoogd1 In Texas is een school ingestort, waarbij 670 kinderen om 't leven zijn gekomen. 1 Het Prinselijk Paar zal tot Maandag te Mittersill vertoeven3 De A. N. W B. gaat hotelbons voor toe risten uitgeven3 Het wetsontwerp inzake verbindend- en onverbindend-verklaring C. A. O. zal worden aangenomen3 De Tweede Kamer over de ambtswoning van den Commissaris der Koningin in Noord-Holland3 De Eerste Kamer heeft de waterstaatsbe- grooting goedgekeurd3 Amelia Earliart is te Honoloeloe geland. 4 De Parijsche staking had een vrij rustig verloop4 Italië zal niet vertegenwoordigd zijn bij de kroning van den Engelschen koning 4 Moet het verkeer uit het Zuiden niet langs den Wagenweg te Haarlem gaan maar door het Florapark? 6 De Blocmendaalsche raad heeft geen par keerverbod of een verbod om zich in donker buiten noodzaak in een stil staande auto te bevinden uitgevaardigd 7 ARTIKELEN, ENZ. De Bakenessergracht zooals die zou zijn na de demping. Naar wij vernemen hebben onderhandelin gen van het Haarlemsche gemeentebestuur tot resultaat gehad, dat a.s. Maandag de taxi-tarieven te Haarlem eenigszins gewijzigd worden. Tot heden was de eerste aanslag 20 ct. (waarvoor 1500 Meter gereden kon worden) maar die zal nu 30 ct. worden. Daartegenover staat dan evenwel dat niet meer extra be taald zal behoeven te worden voor een twee den passagier of het vervoeren van een kof- R. P.: Een wereldstad wandelt1 J. B. Schuil over „Haar andere man" door D. L U2 Dir. E. Elias: Haagsch tijdbeeld (f Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: Het grondstoffenvraagstuk voor den Volkenbond 4 H. D. Vertelling: Een millionnair verliest een guldeng Voor de Jeugd13 en 14 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op jj

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1