1957 IN VICTOR HUGO VICTC® HUGO aeiueuiM Uit Bloemendaal. M AAKDAG22 MAART 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 6 Geslaagde bonte avond. Muziek, zang, declamatie en tooneel. De federatie Haarlem van de Nederland se he Vereeniging tot afschaffing van alcohol houdende dranken hield Zaterdagavond in gebouw Caeeilia een geslaagden bonten avond die. zooals de voorzitter, de heer P. Mooyman het in zijn openingswoord uitdrukte, tot doel had, den band met de leden te versterken. Nadat in dit openingswoord nog een overzicht was gegeven van de werkzaamheden van de federatie in het afgeloopen jaar en mede- deeling was gedaan van plannen tot oprich ting van een afdeeling Haarlem van den Jeugdbond voor Onthouding, werd een aan vang gemaak met de afwerking van het ver dere programma. Mejuffrouw G. Frankfort, aan de piano be geleid door mej. Hanna de Boek, gaf enkele fluitsoli ten beste, waarvoor de beide dames met een hartelijk applaus beloond werden. Vervolgens declameerde Jan Hunteling een brief van Rosa Luxemburg, die deze uit de gevangenis aan haar vriendin Somit-szca schreef, waarna de leekenspelgroep van de Arbeiders tooneelvereeniging „Vooruitgang" een treffende opvoering van het bittere anti oorlogsspel „De soldaat" van A. van Collem gaf, onder regie van Cor Zwart. De heer Evert Vermeer sprak daarna een propagandistisch woord, waarin hij zich af vroeg, of er in dezen verwarden en moeilij ken tijd geen belangrijker problemen zijn, dan het alcoholvraagstuk. Spr. meende deze vraag ontkennend te moeten beantwoorden, omdat de alcohol een der belangrijkste oorzaken van ellende is. Men zegt, dat ons volk thans matig is, doch met enkele cijfers toonde spT. aan. dat het met die matigheid maar „matig" is. Het alcoholgebruik is weliswaar minder geworden het is nog steeds zeer groot, en daarom moet men voortgaan dezen strijd, die een strijd is tot verheffing van de menschheid, te strij den Spr. zag dezen als een onderdeel van den grooten socialen strijd voor de vrijmaking van den mensch. „Wij zijn", aldus spr. „ver antwoordelijk, Voor wat er met onzen mede- mensch gebeurt, en wij moeten hem afhou den van die dingen, die wij als verkeerd en onteerend zien!" Als laatste nummer voor de pauze werd een puzzle opgevoerd, waaraan alle aanwezigen konden deelnemen, en die veel reden tot vroolijkheid gaf. Na de pauze traden weder om de beide dames op met enkele muziek stukjes voor fluit en piano, waarna de heer Cor Zwart een paar levensliedjes voordroeg. De leekenspelgroep gaf vervolgens enkele fragmenten uit Shakespeare's „Midsummer- nightsdream". Kindermiddag. In den middag werd. eveneens in gebouw „Caeeilia" een kindermiddag gehouden, welke door ongeveer hondervijftig kinderen werd bijgewoond. Er heerschte onder hen een vroohjke, uitgelaten stemming, zooals we die alleen maar van kinderfeesten kennen, omdat wij ouderen blijkbaar de kunst van echte, on gekunstelde vroolijkheid met het klimmen der jaren kwijtraken. Onder regie van Cor Zwart gaf de leeken spelgroep een opvoering van de vroolijke ge schiedenis van „Bulletje en Boonen-staa-k", later gevolgd door een aardige vertolking van het sprookje van Asschepoester. Ook de goo chelaar, de 'heer B. Verwey. viel bij de jeugd zeer in den smaak en wij zijn er van over tuigd dat de jeugdige toeschouwers thans alle aan het probeeren zijn, of ze niet een ■mandje eieren uit de lucht kunnen tooveren Want dat kan moeder met de Paschen na tuurlijk best gebruiken. En het leek zoo ge makkelijk! De waterleidingen. Invoering van meters doet het waterverbruik sterk dalen. HAARLEMSCHE GEMEENTERAAD. De eerstvolgende vergadering van den Haarlemschen Raad zal behoudens onvoor ziene omstandigheden plaats hebben op 14 April a.s. LIJST VAN MAIL- EN LUCHTPOSTVERZEN- DING 21—27 MAART 1937. Ned. Indië, zeepost via Rotterdam m.s. Tn- drapcera 24 Maart gewone stukken 2.15: mail via Genua m.s. Johan de Witt 25 Maart gew. st. 3.25: vliegdienst AmsterdamBandoeng 24. 27 Maart gew. st. 2.15. Suriname, vliegdienst New YorkParama ribo 23, 25. Maart gew. st. 19.10. Aruba. Curacao. Bonaire, mail via Southampton 23 Maart gew. st. -17.30; vlieg dienst New YorkCuracao 25 Maart gew. st. 19.10. Vereenigde Staten van Amerika, via Le Havre 23 Maart gew. st. 19.10: via Cherbourg 25 Maart gew. st. 19.10. Canada, Mexico, Cuba, Ecuador, via Le Ha vre 23 Maart gew. st. 16.45. via Cherbourg 25 Maart gew. st. 16.45. Argentinië, Brazilië, Chili, Uruguay, via Ge nua 23 Maart gew. st. 13.45: via Londen 26 Maart gew. st. 2.15; bovendien alleen Brazilië via Amsterdam 24 Maart gew. st. 3.25; vlieg dienst Duitschland—Zuid Amerika 24 Maart gew. st. 11.35; vliegdienst FrankrijkZuid Amerika 27 Maart gew. st 7.—. China, Japan, Hongkong, via Siberië 22, 25 Maart gew. st. 18. Vliegdienst a.ls Ned. Indië. Philippijnen en Mantsjoerije, via Siberië 18 Maart gew. st. 18.—. Vliegdienst als Ned. Indië. Irak (Mesopctamië) via IstanbulDamas cus 23, 26 Maart gew. st. 3.25. Palestina via Piraeus, 21 Maart gew. st. 22.—: via GenuaPort Said 25 Maart gew. st. 3.25; via Piraeus 27 Maart. gew. st, 3.25, Vliegdienst als Ned, Indië. Britsoh Indië, via Brindisi 25 Maart gew. st. 10.—. Vliegdienst als Ned. Indië. Ceyl.on, via Genua 25 Maart gew. st. 3.25: via Napels 26 Maart gew. st. 19.10. Vliegdienst als Ned. Indië. Penang en Siam, via Genua 24 Maart gew. st. 22.30. Vliegdienst als Ned. Indië. Singapore als Cèylon. Egypte, via Piraeus 23 Maart gew. st. 2.15; via Genua 25 Maart gew. st. 3.25; vla Piraeus .27 Maart gew. st. 2.15; vliegdienst Amsterdam Bandoeng 24. 27 Maart gew. st. 2.15; vlieg dienst LondenCairoKaapstad 22, 25 Maart gew. st. 17.30. Oost Afrika, via Marseille--Aden 25 Maart gew. st. 10.—: vliegdienst LondenCairo Kaapstad 22, 25 Maart gew. st. 17.30. Zuid Afrikaansche Unie, via Marseille 25 Maart gew. st. 2.15; via Dover 27 Maart gew. st. 2.15. Vliegdienst als Oost Afrika. Australische Statenbond, via Marseille 25 Maart gew. st. 10.—. Vliegdienst als Ned. Indië. Nieuw Zeeland, via Cherbourg—San Fran cisco 25 Maart gew. st. 19.10. In de laatste dagen hebben wij medege deeld, dat het aan te nemen is dat de Staats commissie voor de Drinkwatervoorziening in West-Nederland zal aanbevelen, in verband met de uitputting van de waterhoeveelheid in de duinen, de waterleidingen te verplichten den waterstand op te voeren door het aanvoe ren van water uit het IJselmeer of uit de Lek. De heer W. J. B. van Liemt, wethouder van Haarlem, zette in een interview uiteen, dat zulke maatregelen voor Haarlem overbodig zijn, omdat de Haarlemsche waterleiding de duinen niet uitput, daar hier, doordat het systeem van meters algemeen is ingevoerd, zui nigheid met het water betracht wordt. In ver houding gebruiken de Haarlemmers veel min der water dan de inwoners van Amsterdam en andere steden, waar geen watermeters ge bruikt worden. Ons wordt thans toegezonden het Gedenk boek van het gouden jubilé der 's-Hertogen- bossche Waterleiding. Daarin wordt medege deeld, dat in den Bosch in 1893 457.000 M3. water werd verbruikt, maar die hoeveelheid daalde door het invoeren van meters tot 353.400 M3. in 1894, 317.498 M3. in 1895 en 292.853 M3. in 1896. Daaruit blijkt dus zeer duidelijk dat invoe ring van meters tot waterbesparing leidt. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 23 MAART 1937. Progr. I Hilversum II. Progr. II Hilversum I. Progr. III 8.Keulen, 9.50 Deutschland sender, 10.20 Pauze, 11.20 Droitwich, 11.50 Danmarks Radio. 12.20 Vlaamsch Brussel. 2.20 Diversen. 2.50 Parijs Radio. 3.20 Droitwich 3.55 Parijs Radio. 4.20 Keulen. 5.40 Vlaamsch Brussel. 7.05 Parijs Radio. 7,20 Weenen. 8.20 Parijs Radio. Progr. IV. 8.Vlaamsch Brussel. 9.20 Pauze. 10.35 London Regional 1.10 Droitwich 2.20 London Regional. 4.50 Droitwich. 9.40 Weenen. 10.50 London Regional. Progr. V. 8.00—700 Diversen. 7.00 Eigen- gramofoonplatenconcert Populaire muziek. 1. Le Canari, Georges Boulanger. 2. Ein Abend bei Paul Lincke. Groot Strijkorkest met zang. 3. Vous êtes jolie, Madame, Geor ges Boulanger. 4. Viennese Memories of Lehar, Reginald Dixon. 5. Good old tunnes Coventry Hippodrome orchestra. 6. A Gipsy Sing song, Zigeuner orkest. 7. Steyer Landler Tiroler Kapel. 8. Hot Dog, Sydney Torch. 9. Hongaria Marsch, Magyari Imre. 10. Tegern- seër Landler, Tiroler Kapel. 11. Dance of the blue marionettes, Sydney Torch, 12. Rackockzy Marsch, Magyari Imre. 8.001'2,09 Diversen. Fit en sterk voor Uw werk door brood van VAN DER LINDEN (Adv. Ingez. Med.) da<A W W 4 6» PRIMA KWALITEIT (Adv. Ingez. Med.) PROPAGANDA-CABARETAVOND. De Internationale Orde van Goede Tempe lieren, Hulp-Distr. Loge „Vereend van zin" No. 2, gaf Zaterdagavond in het gebouw St. Bavo, Smedestraat, een propaganda-cabaretavond. De groote zaal was wel niet geheel gevuld, maar de toelangstelling was toch bevredigend. Medewerkenden waren de leden van het Cabaret Ensemtole Lotte en Alex Wins. De heer L. Herkes, voorzitter van het Hulp- District, tevens lid der feestcommissie voor dezen avond, opende den avond met een kort woord. Het zou een vroolijke, gezellige avond worden, beloofde hij en deze belofte is zeker vervuld. Alex Wins hield een inleiding van h-umo- ristischen aard, waarmede hij er dadelijk de vroolijkheid inbracht. Michel d' Ancona toonde zich hierna een uitmuntend accordeonist, waarna Alex Wins weer op het tooneel ver soheen en met. assistentie uit de zaal allerlei aardige goocheltoeren vertoonde, die de aan wezigen niet alleen paf deden staan maar hen ook va ai: deden schudden van het lachen. Geheel in de lijn van het streven der Inter nationale Orde van Tempelieren werd een Geheelonthouders-Propagandapoppenspel ver toond. En verder stond nog een transformatiespel „Hij. zij en de.... vergadering" op het pro gramma, waarin Lotte Wins niet minder dan zes verschillende rollen zou vervullen. Tusschen de verschillende nummers van het programma door werd' ook nog gekiend. Een bal onder leiding van den heer Luyken besloot dezen gezelligen avond. FEESTAVOND H. A. S. V. Hawaiian-muziek en Jazz-zang. Zaterdagavond had de Handelsavondschool- vereeniging een soirée-dansante georganiseerd in „Dregfzicht". Hoewel de opkomst niet zóó was als het be stuur verwacht had, was de stemming in de zaal uitstekend. Dit was zeker wel voor een groot deel te danken aan „The Harlem Kings" die voor zeer goede dansmuziek zorgden. Het bestuur had voor diverse attracties zorg gedragen, terwijl een microfooninstallatie er voor zorgde dat de danslustigen geen oogen blik stil behoefden te zitten. „The Lei Lehua's" zongen een aantal aardige Hawaiian songs die bij de aanwezigen zeer in den smaak vielen, dóch ook „The Louisiana Rhythm Makers" oogstten met hun Jazz-süngs zeer veel succes. Een feestavond is tegenwoordig niet ge slaagd zonder een tap-dancer en ook deze avond maakte hierop geen uitzondering. Een der leden van „The Lei Lehua's", Pim Dondorff had dan ook met zijn tapdanc'e-soli veel succes. Al met al e enavond waarop de Handels- av-ondschoolvereeniging met veel genoegen kan terugzien. COÖPERATIEVE W ONINGBOUW VEREENI GING „EIGEN WONING". De Coöperatieve Woningvereeniging „Eigen- Woning" alhner hield dezer dagen onder voor zitterschap van den heer A. Vos, maar goed bezochte jaarvergadering in café-restaurant „Bolwerk". Na voorlezing der ingekomen stukken, werden de Gem. financieele rapporten over 1935 behandeld en goedgekeurd. De aan de beurt van aftreding zijnde be stuursleden, de heeren A. Vos en C. v. Snippenburg werden bij acclamatie herkozen. Het volgende bestuursvoorstel, in de a.s. groote vacantie met de kinderen van bewo ners een uitstapje te maken, alsmede voor de bewoners een ontspanningsavond te organi se,ren, werd onder applaus door de vergade ring aangenomen. Tenslotte kon de voorzitter nog de verheu gende mededeeling doen, dat van officieele zijde de goedkeuring was afgekomen tot op richting van een complex van 16 huizen voor Ouden van Dagen aan den Zomervaart, welke huizen aan de Vereeniging zijn toegewezen en voor haar zullen worden gebouwd. Houd me niet tegenik ben op weg naar voordeel.naar Van den Brul op pag. 16 (Adv. Ingez. Med.) HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 8 cl en 25X zwaardeT dop de meeste andere. (Adv. Ingez. Med.) Eergevoel. door B. H. ARMSTRONG „Dokter Barkins persoonlijk?" vroeg de ele gante jongeman, die aan de deur van den dokter klopte. Diens verschijning in de sjofele, onzindelijke kleeren boezemde nu juist niet vei trouwen in De dronkenschap van den dokter placht om dezen tijd haar hoogtepunt te bereiken. Slechts moeilijk gelukte het hem, zijn gedach ten samen te vatten: „Wat voert u tot mij, op dit late uur?" vroeg hij eindelijk, zijn be zoeker door een handbeweging uitnoodigend binnen te komen. „Een ongeval, dokteiantwoordde de jonge man. „Zeer dringendanders had ik u niet op dit ongewone uur uit het bed gehaald. Wij hebben een ouden man doodgestoken en hem toen in zijn woning gebracht. Hier vlakbij Mijn wagen staat buiten „Wij zullen hem natuurlijk dadelijk naar het hospitaal vervoeren. Laten we geen tijd verliezen en direct weggaan". De dronken toestand stoorde een man als Barkins niet meer. Sedert twintig jaar was de alcohol zijn eenige vriend: de ijzeren vingers der gewoonte hadden meegebracht, dat hij zijn beroepsplichten geheel werktuigelijk uit oefende. „Het zou heel goed zijn, als u een bewijs van overlijden bij u wilde steken.... als name lijkbracht de jonge man er haperend uit, voor zij de spreekkamer verlieten. Barkins schudde onwillig het hoofd: „Waar voor hebt u zoo'n bewijs noodig? Zelfs al sterft de man. dan mag ik zoo'n attest niet afge ven. Dat is de zaak van den lijkschouwer". „Doet er niet toe. U moet in elk geval zoo'n formulier meenemen", hield de jonge man vol. In Edwards Barkins donkere praktijk wa ren reeds zoo vele wonderlijke gevallen voor gekomen. Een dokter, die eenigszins aan la ger wal is geraakt, is licht geneigd, gewetens wroegingen als onnoodige ballast te beschou wen. Maar op dit oogenblik werd hij zich, na langen tijd, voor het eerst weer van zijn aca- demischen graad bewust. 1-Iet viel hem in, dat hij precies dertig jaar geleden met prachtig succes zijn universiteitsexamen afgelegd had en dat hij eens eerste assistent bij de kliniek van een uitstekend hospitaal was geweest. „Wat mijn beroepsplichten betreft", antwoord de hij, „kan ik van u. noch van iemand anders orders aannemen". De woorden waren nauwelijks uitgesproken, of de jonge man haalde een pakje bankbiljet ten uit zijn binnenzak, dat hij op een tafel neerlegde. „Vertel nu geen sprookjes, dokter! Hier heb u tweehonderd dollar! Ik verlang immers niets van u, dat uw ambtseer maar in het geringste kan schaden. Alles wat ik wil, is dat u een overlijdensbewijs gereed houdt, mocht zoo'n document noodig zijn". Bij het zien van de verkreukelde bankbil jetten verbleekten Edward Barkins herinne ringen aan een lang verdwenen verleden. Hij stapte met zijn laten bezoeker in de gereed staande auto en zwijgend reden ze door de stille straten. Na een paar minuten sloeg de wagen een zijstraat in, waar hij voor een winkel stil hield. Barkins kende de omgeving zeer goed; hij ken de ook deii winkel, die aan een pandhuishou der behoorde. „Wat moet dat ding' beteeke- nen?" vroeg hij zijn begeleider, toen hij in diens hand een voorwerp bemerkte. „O, slechts een voorzorgsmaatregelan ders niet", zei de ander, den dokter den loop van een revolver tusschen de ribben druk kend. Door een open zijdeur trad Barkins den winkel binnen, liep op een donkere steile wen teltrap naar boven en kwam in een kamer, waar zes mannen bij elkaar stonden. „Goeden avond, dokter", begroette hem een heer in avondcostuum. „Het spijt ons, u in uw nachtrust gestoord te hebben maar het geval is dringend.zeer dringend zelfs!" En daar bij wees hij met de hand op een gestalte, die, in een deken gehuld, op de sofa lag. Met wantrouwende blikken monsterde de arts het gezelschap. Bitter deed het hem aan dat zij juist in hem den geschikten man voor dit zeer twijfelachtige geval gezien hadden. Hij zette zijn tasch op een stoel naast de sofa neer en trok de deken weg. „De man is al geruimen tijd dood Met een dolk is zijn hart doorboord, waarbij het staal in het lichaam is blijven zitten", zei hij, zijn lippen bevochtigend. „Weet tl dan niet, dokter, dat hierdoor het bloeden gestopt, wordt?" meende de man in avondkleeding ironisch. „Wat kan ik in dit geval voor u doen?" vroeg de arts zenuwachtig. De man kwam op hem toe en keek hem strak in de oogen. „Gelooft u mij, ik zou er veel voor geven, dit ongeluk ongedaan te maken. Wordt deze man hier met den dolk in het hart gevonden, dan weet de politie met een, waar zij de moordenaars moet zoeken. Het is namelijk bekend, dat hij tot onze ben de behoord heeft. Noem het knoeiwerk of wat u maar wilt, een feit is, dat de ellendige om standigheden waaronder Christborn u zult in den doode wel den eigenaar van den win kel herkend hebben - den dood gevonden heeft, voor ons allen hoogst onaangename ge volgen kunnen hebben. De zaak kan echter gemakkelijk in de doofpot gestopt worden, als u een overlijdensbewijs afgeeft en ondertee kent. Voor de begrafenis zullen wij dan zelf wel zorgen!" Edward Barkins overlegde. Nu moest hij be slissen. De geneeskunde had weliswaar niet veel voor hem gedaan, maar toch glom er, diep in zijn borst verborgen, een vonkje trots op dit nobelste aller beroepen. „U wensc-ht dus, dat ik een overlijdensacte afgeven en onderteekenen zal", zei hij toen, „dat Christ born een natuurlijken dood is gestorven". „U slaat den spijker op den kop! De zaak is ons vijfhonderd dollar waard, buiten de twee honderd, die u reeds ontvangen hebt!" „En wat gebeurt er, als ik, ondanks alles, dezen dienst weiger?" „Dan zullen wij een van uw collega's halen die een gezonder menschenverstand en een ruimer geweten heeft.Natuurlijk, nadat wij ons eerst van u bevrijd hebben...." Non chalant liet hij bij deze woorden een revolver tusschen zijn vingers spelen, die hij echter weer in zijn zak stak. „En als ik de akte onderteeken?" „Dan zult u onmiddellijk naar huns kunnen gaan en, naar ik hoop, direct haar bed". De gebeurtenissen van het laatste half uur hadden den dokter volkomen nuchter ge maakt. Reeds vele jaren had zijn hoofd niet zoo zeker en precies gewerkt als op dit be slissende oogenblik. Zou men het lijk van den vermoorden Christborn vinden, leidde hij af, dan kostte het dezen schurken den hals. Het doode lichaam van een kleinen praktizeeren- den arts, dat in een of andere straat opge raapt werd, zou voor deze bende zoo goed als niets te beteekenen hebben. Nooit zouden zij hém levend het huis laten veriaten, want wat kon hem verhinderen rechtstreeks naar de politie te loopen? Bedachtzaam haalde hij een formulier uit zijn tosch en legde het op tafel. „Breng mij pen en inkt, en geeft mij den juisten naam van dezen man op", bromde hij. Toen begon hij het biljet in te vullen, doch plotseling hield hij op. „En de doodsoorzaak?" vroeg hij. „Longontsteking? Is dat goed?" „Schrijf op, wat u wilt. Vooropgesteld, dat het aannemelijk klinkt". In groote letters schreef de dokter de woor den: „Longontsteking". Teen aarzelde hij een oogenblik. Hij voelde, dat men over zijn schouder keek en duidelijk vernam hij een klikkend geluid, alsof men den haan van een revolver overhaalde. Na dertig jaren van een door alcohol beneveld bestaan werd ineens alles duidelijk en klaar in hem. Met een flin- ken haal van de pen eindigde hij: „Epizöotie Aphthae". „Epizöotie Aphthae? Wat beteekent die toe voeging?" vroeg een van de mannen hem. i „Dat is de Latijnsche naam van de ziekte. Een noodzakelijke formaliteit". Met vaste j hand onderteekende de dokter het formulier i Een korte, scherpe knal verbrak de stilte van den nacht, toen hij den laatsten haal i met de pen gedaan had. In de kleine zaal, naast de rechtszaal. 1 wachtte de politiedokter in gezelschap van een tweeden heer op zijn beurt om een ge tuigenis af te leggen in het sensationeeïe dub- belemoordproces, dat zes mannen op de be klaagdenbank had gebracht. „Weet u, dokter Brown", nam de andere het woord, „onduidelijk is mij in deze zaak slechts aan welke omstandigheid men de ontdekking van deze beide ver van elkaar liggende moord zaken te danken heeft...," ,In één woord: u wilt vernemen", onderbrak de politiedokter hem, „op welke wijze de poli tie er achter kwam, dat dokter Barkins, wiens lijk uit de rivier werd opgehaald, geen zelf moord gepleegd had en dat Christborn niet aan longontsteking gestorven is, Heel eenvou dig! Bekijkt u maar eens deze overlijdensacte". en daarbij wees hij met zijn vinger op een la tijnsche uitdrukking, „wat denkt u wel, dat Epizöotie Aphthae beteekent?" „Wel, longontsteking natuurlijk, wat an ders?" j „Misgeraden, vriend. Mond- en klauwzeer beteekent het. Nadat de lijkschouwer dit ge- lezen had viel het de politie dan ook niet moeilijk op het goede spoor te komen. Zoo, en 1 nu zult u begrijpen, hoe die zes schurken daar in de mazen van de wet verstrikt raakten". De woningmarkt. Over het aantal perceelen dat te huur en te koop is, Wij willen in dit artikel nog aantoonen hoe het met de woningmarkt gesteld is ha de wij ik Bloemendaal. Uit de gegevens, die ons ter beschikking staan, blijkt dat het'aantal huizen dat te koop staat ongeveer 50 bedraagt en dat de koop prijzen, dat wil zeggen de vraagprijzen, va- rieeren van f 7000f 70.000. Hieronder zijn geen arbeiderswoningen. Voor wie eenigszins de kaart van Bloemendaal kent, is dit niets bijzonders, omdat het aan tal dezer woningen nog steeds buitengewoon beperkt is. Er zijn ook geen arbeiderswonin gen te huur. Nog onlangs hebben wij er op gewezen, dat de dhr. Nat. Werkmansbond nog een groot aantal led,en moest teleurstellen, die een wo ning wenschten. Ook het aantal huizen, dat te huur as, as ge ring eia bedraagt in totaal ook ongeveer 50, met huurprijzen, die varieeren tusschen f 570 en f3500 per jaar. Al weer merkwaardig is, dat er zoo goed als seen winkelhuizen te huur zijn, komt er een leeg, dat duurt dit maar heel kort. Ongetwijfeld staat dit in verband met den welstand ha de gemeente waardoor een winke- lier hoopt toch altijd een bestaan te vinden. Bouwtorreinexa zijn er al heel weinig en de prijzen van den grond die er nog is schijnen zoo weinig aanlokkelijk te zijn, dat- ze onver kocht blijven. We kunnen dan ook gerust zeggen, dat, na dat het Kiniheimpark volgebouwd was, er in Bloemendaal niet meer gebouwd is. Een eigenaardige plaats neemt het Kiniheim park in. Behalve een 3-tal huizen, die te koop zijn, vonden wij er niet minder dan 18 van het totaal van 50, dat te huur is. De verklaring is, dat dit park meer dan eenige andere wijk een wisselende bevolking 'heeft, meest Aimstor- damsche forenzen, die van tijd tot tijd huxx ten-ten elders opslaan. De woxxiixgbouwvereeixigingen als Bloemeix- daal-Noord, Bosch en Duin en de woningen van den Ohr. Nat. Werkmansbond zijn alle be woond de oorzaak -daarvan is wel, diat er in deze prijsklasse bepaald een tekort is. In Bloemendaal misseix wij vooral een prijs klasse vaxx middenstandshuizen van f 25f 40 per maand, woningtypes, die men -elders, b.v. in het Gooi, in ruime mate aantreft. En de ooi-zaak hiervan? In de eerste plaats zijn ei- geen bouwterreinen en dan is er de bouwver ordening, die geen gesloten bouw toelaat, waardoor Bloemendaal een landelijk karakter houdt. Men verzekerde ons, dat de voorraad huizen met huren vaai f 600—f 1000 zienderoogen af neemt. Vooral dit voorjaar is de trek naar Bloemen daal grooter -dan andere jaren voor dit type huizen en de aanvragers komen voornamelijk uit Amsterdam. Als de voorraad dus niet wordt aangevuld, raakt ze -binnen afizienlbaren tijd uitgeput. En hoe staat het met de groote villa's? Door de ongunstige tijdsomstandigheden^ door overlijden, vertrek enz. zijn er in de laat ste jaren heel wat groote villa's leeggekomen en het is buitengewoon moeilijk om hiervoor nieuwe bewoners te vinden. Het schijnt, dat hiervoor allerlei oorzaken bestaan en. dat personeel, belastingen en de, afkeer van h-e-t jongere geslacht, om in deze hu-izén te komen w-onen, hierbij een rol spelen. Bovendien zijn de gevraagde prijzen vrij. hoog. Wij hoorden zelfs -beweren, dat het erg de vraag is, of de meeste van deze groote villa's ooit weer bewoond zullen worden, zelfs al bre ken er betere tijden aan. Verscheidene eigenaars zien dit in en hebben de mogelijkheid geopend, om door verkaveling van hun bezitting, een kleiner terrein te koopen. Een volgende maal zullen wij een overzicht geven van den toe-stand in de derde groote villawijk van de gemeente Bloemendaal, na melijk AerdenhoutBentveld, om daarna nog eenige conclusies te trekken. DANSINSTITUUT THEO DONKERLO. Het slotbal vöor de leerlingen van bovenge noemd dansinstituut wordt gehouden op Za terdag 10 April a.s. in gebouw Rosehaghe aan de Hoofmanstraat. Reu-s Remooy's band zal voor de dansmuziek zorgen. DOOR ZANG VRIENDSCHAP. Bovengenoemd koor graft 31 Maart eeaa con cert in de Kloppersingelkerk, aanvangende 8.15 uur. Dit is het eerste concert onder lei ding van -den nieuwen dirigent A. F, de Braai. Het koor zingt werken van Bach, Haydn, Frank en Schicht. Ook het v-fd-e deel uit „Ein Deutsches Re- quirn" van Brahms zal door het koor worden gezongen waarin de sopraansolo zal worden vertolkt door Eline Hemrika. Verder werken mede Anni Eh-rbeoher, viool en Albert de KI eik, Jr. orgel. Het koor zal worden begeleid door Betty Da vel aar. Zaterdagmiddag heeft de Zuid-Afrikaansche gezant, de heer H. D. van Broekhuizen, met zijn echtgenootc een bezoek gebracht aan de bloemententoonstelling op „Marquette" te Heemskerk.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10