WIELRIJDEN Raynaud verongelukt. TAFELTENNIS HANDBAL DAMAAEN Wereidvoorraden blijven afnemen. ZEILEN M A A N D A G 22 M A" A R T 1937 H A A R L E M'S DAGBIAD IT Oosterkwartier. Secretariaat: E. Ehigtoerink, Busken Huet- straat 14. Gespeeld Zaterdag 20 Februari: Adsp. Haarlem BOosterkwartier B 00 Zondag' 2i Februari: Oosterkwartier l—Blauw Wit 3 5—3 D.S.V. 2Oosterkwartier 4 22 D.S.V. 2Oosterkwartier 5 23 Zaterdag 27 en Zondag 23 Maart geen wed strijden vastgesteld. Maandag 29 Maart (2e Paaschdag) zijn er Adspiranten-seriewedstrijden voor Speeltuin- vereenigingen aangesloten aan de N.Ii.S.V. Er wordt gespeeld in 3 afdeelingen n.l. A, B en C.. Afdeeling A: Kattenburg A, Nieuwen dam merham A, Amstelodamum A, Animo ACHil- legom), Oosterkwartier A. Afd. B: Nieuwendammerham B; Kattenburg B, Meerlebosch. Afdeeling C: Animo B (Hillegom), Nieuwen dammerham C. Oosterkwartier B. Deze wedstrijd vangen aan te 10 uur pre cies. D. S. V. 2Öosterkwartier 5 (23) In de beginopstelling is Oosterkwartier voortdurend in den aanval, maar zij heeft pech met schieten. Als er 15 minuten gespeeld is neemt P. Kuvener voor Öosterkwartier de leiding (01) Soepdig hierop weet Schel den gelijkmaker te scoren (11). Nog voor rust neemt J. Deen voor D.S.V. de leiding 21). Ofschoon na rust Ooster-kwartier's tweede aanval mooie kansen krijgt, weet zij deze niet te benutten. Na een half uur weet J. Merks een mooie.kans te benutten (22). In de derde opstelling geeft P, Molenkamp Oosterkwartier de leiding (2—3), wat ook de overwinning beteekent. Zaterdagavond had in het Antwerpsche Sportpaleis een stayerswedstrijd plaats, waarbij een noodlottig ongeluk is gebeurd. In de 344ste ronde over 100 K.M., welke on der den naam „revanche van het wereld kampioenschap" was georganiseerd, reed de ItaliaanSevergnini aan den I kop, toen een band sprong I van de fiets -van Raynaud, j die hoog in de bocht lag. De wereldkampioen schoof naar beneden. Achter hem reed de gangmaker Pas quier, die den Belg Ronsse stayerde. Pasquier kon den vallenden Franschman niet meer ontwijken en reed tot ontzetting van de talrijke toeschouwers over I Raynaud heen. Pasquier maakte driemaal een bui- RAYNAUD. teling en bleef toen naast zijn motor liggen. Raynaud werd onmiddellijk, evenals de ge vallen gangmaker, naar zijn cabine vervoerd. Aan het publiek werd medegedeeld, dat de wereldkampioen een arm gebroken en een hersenschudding opgeloopen had en dat de wedstrijden gestaakt werden. Het bleek echter, dat Raynaud er ernstig aan toe was. Eenige minuten na het ongeluk bezweek hij. Pasquier bleek alleen lichte kwetsuren te hebben gekregen. André Raynaud, die in 1904 nabij Parijs was geboren, behaalde het vorig jaar te/Zu rich het wereldkampioenschap achter mo toren. Excelsior. Onder begunstiging van mooi weer hield bo- vengenq^hde vereeniging haar laatsten wed strijd voor de Wintercompetitie. De A- en B- ifclassens reden 62yz K.M. Na ongeveer 25 K.M. had er een klein valpartijtje plaats, waarvan Korthals, Kleef en Fennis de dupe werdön. Toch wisten zij-^ich na 15 K.M. weer bij het peloton aan te sluiten. De uitslag van de A- en B-klassers luidt: 1. P. Korthals, 2. H. Kleef, 3. J. Lasschuit, 4, J. Jas, 5. R. Taverne, 6. G. Jansen. De renners, die door pech werden ach tervolgd waren, Walgden, Kuijl, B. Fennis. De C-Wassers a-eden 37y2 K.M. record. Ook hier was de strijd zeer spannend. De uitslag der C-klasse luidt: 1. W. Koekenbier 1 uur 8 min. 40 sec. 6 pnt.; 2. A. Evers 1 uur 9 min. 401/5 sec, 5 pnt.; 3. J. de Vogel 1 uur 11 min.. 26 sec. 4 pnt.; 4. F. de Nijs 1 uur 11 min. 55 sec. 3 pnt.; 5. J. Banken 1 uur 12 min. 1/5 sec. 2 pnt.; 6. v. Dokkum 1 urn- 13 min. 11 sec. 1 pnt.; 7. v. Kouteren 1 uur 14 min. 14 sec. 1 punt.. De uitslag der Juniores over 12y2 K.M. luidt: 1. G. van Dijk 6 pnt, 2. H. v. Sinderen 4 pnt.. 3. Deen 2 pnt., 4. Sweea-s. De eindstand der Wintercompetitie luidt: A-klasse: 1. H. Kleef 22 pnt., 2. W. Fennis 21 pnt., 3. P. Korthals 20 pnt., 4. T. Jansen 19- pnt.; 5. Westbroek 4 pnt., 6. B. Fennis 3 pnt. B-klasse: J. Lasschuit en R. Taverne ieder 23 part., 3. J. Jas, 17 pnt., 4. Jansen 16 pnt., 5. J. Walgien 12 pnt., 6. G. Jansen 9 pnt. C-klasse: 1. J. Banken 26 pnt., 2. F. de Nijs 21 pnt., 3. W. Koekenbier 20 pnt., 4. A. Evers 17 pnt.. 5. H. van Es 7 pnt., 6 de Vries 6 pnt., 7. W. Kleef 5 pnt., 8. Dokkum 4 pnt., 9. de Vogel 4 pnt., 10. Kou teren 2 pnt. Juniores: 1. G. van Dijk 10 pnt., 2. v. Sin- deren 8 pnt., 3. Bakker 6 pnt., 4. Deen 4 pnt.. 5. Zwiers 2 pnt. De Jonge Kampioen. Bovengenoemde vereeniging heeft Zondag haar eersten baanwedstrijd laten verrijden op de Halfwegsche Wielerbaan. De uitslagen luiden: Juniores: 10 ronden: 1. Gerritse 6 min.; 2. K. Neeft; 3. K. Meijer; 4. Boersma; 5. De Groot. 15 ronden B-klasse: 1. C. Bijster 27 min. 29 sec.; 2. Weyers; 3. Tichelaar. Afvalwedstrijd Juniores: 1. Gerritse; 2. K. Neeft; 3. K. Meijer; 4. De Groot, 5. Boersma. 30 ronden klassementwedstrijd: 1. J. Munk, op 1 ronde: 2. Hoogland; 3. H. Munk; 4. C. Bijster. Sprint B-klasse: le serie: 1. H. Veerman, 2. J. Munk; 3. Klaver; 2e serie: 1. Veen, 2. B. Jansen, 3. F. Hoogland; 3e serie: i. H. v. Dijk, 2. F. Jansen. 3. H. Munk. Halve finale, le serie: 1. H. Veerman, 2. B. Jansen; 3. F. Jansen; 2e serie: 1. Veen, 2. Van Dijk, 3. J. Munk; Finale: H. Veerman, 2. D. Veen, 3. Van Dijk. Omnium wedstrijd A-klasse: J. Smit, 2. W. Drogtrop; 3. J. Vonk; 4. T. Jansen. Koppelwedstrijd over 100 ronden met 4 klassementen 1 J. MunkH. Veerman 18 pnt.: 2. J. Smit F. Hoogland 9 pnt.: 3. B. Jansen 8 pnt.; 4. W. DrogtropH. van Dijk, 7 pnt.; 5. D. Veen H. Munk 4 pnt. Tijd 36 min. 5 sec. H. S. V. „De Kampioen". Zondag werd de eerste rit gereden van de Voorjaarscompetitie voor A- en B-klassers over 35 K.M. en voor de C-klassers en de ju niores over 25 K.M. Bij de A-klassers muntten Burger, Scheidier, R. Hessels en nog anderen uit door zoo nu en dan weglooppogingen te wagen, doch de ove rigen wisten steeds weer den achterstand in te halen. L. Scheidier had bij de derde ronde kettingdefect; hij geraakte hierdoor 5 K.M. achter. Toch wist hij dit weer in te halen en bij het peloton te komen. De uitslag was: A- klasse: 1. B. v. Dijk, 2. de Best, 3. Schaper, 4. F. Drost, 5. Moerkerk, 6. de Breij, 7. R. Hessels, 8. L. Scheidier. De B-klassers startten een oogenblik later; weglooppogingen hadden niet plaats. De Lange en Wennik waren de eerste uitvallers; J. Bos kreeg twee maal kettingdefect, waardoor hij zich in het peloton niet kon handhaven. De uitslag van de B-klasse was: 1. S. Bos, 2. Valkman, 3. Esveld, 4. Hensen, 5. Terburg, enz. De C-klassers hadden den volgenden uit slag: 1. P. Bakker, 2. Steenman, 3. Koelemeijer, 4. Feije, 5. Keizerswaard, 6. Vonk, 7. Hoogen- birk. Koelemeijer, Feije en Keizerswaard reden hier hun eersten wedstrijd in de C-klasse na hun promotie uit de juniores-afdeeling. Hierna waren de juniores aan de beurt. Van den Anker, Keizer en Veen wisten een paar kilometer uit te loopen, doch verloren dit weer door een misverstand. Zij stopten na de tweede ronde, doch moesten drie ronden rij den. Voor zij goed en wel weer op gang waren, waarbij Veen uitviel wegens kramp, hadden de achterblijvers hen ingehaald. Laan had intusschen van fiets verwisseld, wat verboden was; hij werd gedisqualificeerd wat hem de eerste plaats kostte. De uitslag was: 1. v. d. Anker, 2. Keizer, 3. Eldik, 4. H. Bos, 5. G. Bakker, 6. J. Sterke. Achilles wint van Swift. Zondag had de revanche-ontmoeting „Swift"„Achilles" plaats. Evenals het vo rig jaar wist ook thans „Achilles" beslag te leggen op den beker voor deze ontmoeting door ..Achilles" beschikbaar gesteld, dien zij met een grooten voorsprong van 7 minuten wist te winnen. Van elke vereeniging reden een A- en een B-peloton om den clubprijs. De A-pelotons reden 70 K.M. en de B-pelotons 35 K.M. Voor „Swift" startten de renners Jan en Rienk Riethoven. W. Severijnen, C. Verburg. Schul- ler en v. d. Maat in het A-peloton en W. v. Rooyen. P. v. d. Meer, Jac. de Groot, K de Haas. J. Bergman en M. Segaar in het B- pelcton. Voor Achilles kwamen uit in het A-peloton J. Rijneveld, v. Wees, M. Peetoom, J. Klin kenberg, A. Buys en P. Gruyters, in het B- peloton: Th, de Klerk. Schijf, Siebeling, Moison, Oosterbaan en C. v. Egmond. Ér werden bijzonder snelle tijden ge maakt Na 35 K.M. had het A-peloton van Achilles" de leiding met een tijd van 52 minuten; het A-peloton van Swift had dien afstand afgelegd in. 53 min. 40 sec. Men was benieuwd of „Achilles" dit hooge tempo zou volhouden, doch het bleek alras, dat zij daar toe ten volle in staat waren. Zij won nl. in den fraaien tijd van 1 uur 44 min. 57 1/2 sec. (gemiddeld van 40 K.M. per uur); het Swift- peloton legde 70 K.M. af in 1 uur 51 min. 21 seconden. De beide B-pelotons bleken aan elkaar ge waagd te zijn. Na een spannenden strijd wist het Swift-peloton met 1 1/2 sec. voorsprong van het Achilles-peloton te winnen. Daar de gemaakte tijden der beide pelotons van elke vereeniging tezamen geteld werden, werd „Achilles" met den totaal-tijd van 2 uur, 49 min. 11 1/2 sec. winnares. De totaal- tijd van Swift was 2 uur 55 min. 34 sec. Ook in de ritten van de overige renners, die niet in de pelotons uitkwamen, deden de leden van „Achilles" het best. De uitslag van de A-en B-klassers was: 1 A. Strijd (59 min. 45 sec,): 2 N. Kemp (1 uur 3 min.), 3 B. de Vries (allen „Achilles"); 4 Lodewijks, 5 Romijn (beiden Swift). C-klassers en Junioren; 1 J. Stet. 2 P. Peetoom. 3 P. v. Leeuwen, 4 P. Duins (allen (Achilles). 5 H Koelemij (Ach.) en W. Rijs- bergen (Swift) gelijk. Heden, Maandagavond half negen verga dering in het clublokaal, Oude Gracht 124. Haarl. Tafeltennisbond Secretariaat: J. C. Heeck, Oranje Nassau- laan 169, Overveen, Telefoon 15684. Laatste competitie uitslagen van den N. T. T. B. afd. Haarlem: Damesklasse: Barna 2—H. T. T. C. 3 8—2 Barna 1Hillegom 1 73 Werkzaamheden der materiaalkeurings commissie. Deze commissie zal binnenkort nogmaals een keuring houden in verband met de Nederlandsche Tafeltennis-kampioen- schappen, welke op 18 April te Haarlem in het Krelagehuis gehouden zullen worden. De vereenigingen moeten er speciaal op letten, dat de netten ook aan den bovenkant van touw voorzien zijn. De Nederlandsche Tafeltennis-Kampioen- schappen. Dit tournooi, dat de Haarlem- sche Ta feitenis Bond in opdracht van den N. T. T. B. organiseert, zal op 18 April a.s. in het Krelagehuis te Haarlem gehouden wor den Er zal aan 25 tafels tegelijkertijd ge speeld worden. De winnaar van het heeren- enkelspel. hoofdklasse, ontvangt voor één jaar de Reina-cup, indertijd door de Reina- fabrieken voor dit tournooi beschikbaar ge steld. Houder van dezen beker is de heer E. Ganon, Dit tournooi, dat in de plaats komt van het jaarlijksche H. T, T. B.-tournooi, moet het grootste worden, dat ooit in Nederland ge houden is. Wij verwachten dan ook, dat vele Haarlemmers en elk N. T. T. B.-lid uit de an dere districten hieraan zullen medewerken, door zijn inschrijfformulier vóór 9 April te deponeeren bij het secretariaat van den H. T. T. B Oranje Nassaulaan 169, Overveen. Deze inschrijfformulieren worden binnen eenige dagen verzonden. De totaaloplage hiervan is ongeveer tweeduizend stuks. Van vele instellingen zijn reeds prijzen ontvangen of toezeggingen gedaan. Zooals men begrijpen kan. is de organisatie van zulk een groot tournooi een belangrijk werk. Toch mogen wij gelooven, dat het be stuur van den H. T. T. B. in samenwerking met de wedstrijdleiding ook dit tournooi weer doen slagen. Inschrijvingen staan ook voor niet-Bonds- leden open Bij het secretariaat van den Bond kan men inschrijfformulieren aanvragen. Geregeld zullen wij belanghebbenden op de hoogte houden van den stand van werkzaam heden voor dit tournooi. De Haarlemsclie Tafeltennis Bond toont ook dit jaar weer groote activiteit. Moge dit beloond worden met een groot aantal inschrij vingen en nieuwe leden. Stedenwedstrijd Haarlem-Den Haag. Op Tweeden Paaschdag zal te Haarlem, zooals we reeds mededeelden, onder auspiciën van het K.N.G.V., de stedenwedstrijd Haar lem'Den Haag gespeeld worden, zoowel als voor dames als heeren, op het gemeentelijk- sportterrein aan de Van Oosten de Bruin- straat. De wedstrijd der dames-elftallen zal eerst worden gespeeld, daarna die der heeren. De returnwedstrijden zullen met Pinksteren in Den Haag worden gespeeld. HOOFDKLASSE WEST HEEREN. QlympiaRapiditas (11) Een geheel nieuw Rapiditas-team bond den strijd tegen Olympia te Aalsmeer aan. In de voorhoede speelden de debutanten Andrmga en Minke een zeer goede partij, al bleef het juiste schot achterwege. Reeds direct na het begin maakte Rapiditas een goeden indruk; steeds trokken de Haar lemmers ten aanval. De Olympia-aanvallen waren veel gevaar lijker, maai- de hechte verdediging der bezoe kers was op haar hoede. Eindelijk mocht, het Van Gorcum gelukken, zijn club de leiding te geven (01). Na de rust hetzelfde spelbeeld; een Rapidi- tas-aanval. die steeds met pech te kampen heeft en een keurig werkende Haarlemsche achterhoede, waarbij vooral keeper D. Bakker uitstekend speelde. Tenslotte was een achter - waartsche worp van den Olympia-midvoor hem te machtig (11). AalsmeerTonido (33) Tonido veroverde op Aalsmeer een kostbaar puntje en heeft het nu zelf in handen om al of niet met Rapiditas in de degradatiewedstrijden te moeten spelen. Ook deze wedstrijd, die zeer spannend was, werd door den heer Sitter uitstekend geleid. Vooral tegen het einde kwam Tonido goed op zetten, maar het mocht niet meer gelukken, de overwinning te behalen. ConcordiaNiloc (112) De Zaandammers bleken groote plannen te hebben, maar nadat Niloc op rustige wijze het Zaandamsche spel verkend had, bleek dat deze tactisch en technisch hoogstaande ploeg wel raad met Concordia wist. Concordia wist slechts de eer te redden; Niloc voerde den stand op tot 1—12. TurnoSimson 32 DAMES-HOOFDKLASSE. ZEEBURG KAMPIOEN. ZeeburgKracht en Vriendschap (4-2) Onder groote spanning had deze wedstrijd plaats. Zeeburg moest winnen, wilde zij het kampioenschap behalen. Kracht en Vriend schap moest winnen om geen degradatie wedstrijden te moeten spelen. Hoewel Kr. en Vr. zich van haar beste zijde liet zien, gelukte het haar toch niet, van Zee burg te winnen. A. D. A.Simson (00) Door dezen uitslag maakt Rapiditas een goede kans op de" tweede plaats achter Zee burg. Beide partijen zetten eenige keurige aanval len op maar daar hier de beste doelverdedig- sters uit de Hoofdklasse tegenover elkaar ston den, bleven doelpunten uit. CarnaNiloc (00) Door dezen uitslag zal Carna degradatie wedstrijden moeten spelen tegen Concordia (Haarlem) en Turno (Amsterdam). Rapiditas aRapiditas b 43 Damclub „Het Noorden". In het clubgebouw Berkenstraat 10 speelde „Het Noorden II" tegen „Stabiel I" voor de 4e klasse competitie van den districtsbond Noord- Holland (Groep Haarlem). De uitslagen luiden: „Het Noorden II". „Stabiel I". W. ReinhardtJ. M. Jansen afgebr. A. G. HoekstraJ. v. d. Berg o2 H. BoekeiH. M. Jansen afgebr. M. v. d. MeeE. Zuiderduin 11 A. Blom—H. J. Oudhoff 2—0 C. ReiberE. Oudendijk o2 P. OttoliniA. Buijck 02 S. G. HoekstraJ. A. Bakhuis 02 L. PootsW. Kuipers 02 N. BosmaG. Zuiderduin 02 Voorloopig 313 De uitslagen van de wintercompetitie luiden: le klasse: J. BrouwerA. F. v. Leuffen 02. 2e klasse: A. BakkerG. v. d. Meulen 02; L.. PootsG. v. d. Meulen 20. De trekking van de loterij zal plaats hebben op Maandagavond 22 Maart in het gebouw van den Ned. Prot. Bond aan dé Berkenstraat 10. BAMVEREENIGING „D. O. S." In het clublokaal van bovengenoemde ver eeniging aan de Berkenrodesteeg te Haar lem wei-den de wedstrijden om de clubkam pioenschappen 19361037 en medaillewed strijd voortgezet. De uitslagen luiden als volgt: Clubkampioenschappen 19361937: Twee de klasse: T Kol. remise met W. J. Pel; J. Schalenkamp wint van H. le Noble: W. J. Pel remise met H. J. Oudhof. Medailleweöstrijd: F. Mollema remise met H. Cassé; J. Schalenkamp wint van H. J. van Berk; W. Dijkhof wint van H. le Noble; G. A. Ottolini wint van H. le Noble. Damclub „IJmuiden" slaat „Van Embden". DEMI-FINALE CLUBKAMPIOENSCHAP VAN NEDElRLAiND. Te Amsterdam had onder groote belang stelling de wedstrijd plaats tusschen de Dam club „IJmuiden" en de Damvereeniging „Van Embden" voor de demi-finale om het hoofd klasse clubkampioenschap van Nederland. Na een zeer fraaien strijd won „IJmuiden verdiend met 128. De uitslag luidt als volgt: „Van Embden"„IJmuiden" J. SchwarzB. Dukel 11 J. Druijf Sr.A. Ligthart 11 M. Markus—P. Leijte 11 A. RoeH. de Boer 11 P, Druijf Jr.C. Suijk 11 M. AandagtG. Postma 20 O. WormsF. Basstra 11 J. Verdoner—(H. Buis 02 H. KoperbergC. Bais 02 A. Appelboom—H. Laros 02 Dinsdagavond a.s. wordt in „Kennemerhof" te IJmuiden de re turn wedstrijd gespeeld. .IJmuiden" kan dan zelfs dezen wedstrijd nog met 119 verliezen, om zich definitief te verzekeren van een plaats in den lande- lijken eindstrijd Daardoor toeneming van den wereldhandel. De Volkenbond verschaft ons geregeld zeer belangrijke statistische gegevens over we reldhandel. wereldproductie en wereldvoor raden. Een ieder die belang stelt in deze vraagstukken, moet zich zelf op een zeker oogenblik afvragen: hoe is de positie op dit gebied tusschen 1929 en 1936 gewijzigd ge worden? Iets meer populair zou men zich zelf voor het probleem kunnen stellen: raken wij door die vele onverkoopbare voorraden heen en zullen wij misschien daardoor van een klein beetje „planmatigheid" kunnen afko men? Voorop sta evenwel, dat de bovenbe doelde statistische cijfers alleen op deze vragen nooit een antwoord kunnen geven. Zij kunnen hoogstens dienen ai-; een zekere aanwijzing. Maar alleen al uit dien hoofde zijn ze een nadere beschouwing ten volle waard. De Economische Afdeeling van den Volkenbond heeft de nationale cijfers op dit terrein gegroepeerd en uit deze cijfers zöu men de navolgende (voorzichtige) conclusies kunnen trekken. De omvang van den wereldhandel, m.a.w. die wereldhandel uitgedrukt in hoeveelhe den, is in 1936 slechts met 4 procent toege nomen. Voor velen zal dit cijfer een deceptie beteekenen, maar laten zij zich dan troosten met de gedachte, dat het beter is een lage, werkelijke positieve stijging dan een nega tief beeld. Die wereldhandel bedroeg in het afgeloopen jaar 85 proeent van dien in 1929; er is dus nog een verschil van 15 procent. Beschouwt men den wereldhandel naar de goud waarde, dan blijkt deze in 1936 met ruim 8 procent te zijn toegenomen. De groote daling der goudprijzen der meeste koopwa ren sedert 1929 is oorzaak, dat de goud- waarde van den wereldhandel in 1936 nog slechts 37.7 procent van de goudwaarde van 1929 bereikte. Tot de vermeerdering der goudwaarde van den wereldhandel in 1936 heeft het grootste gedeelte der voornaamste handeldrijvende staten medegewerkt. In 24 van de 35 hier bedoelde staten is de goud waarde zoowel van de invoeren als van de uitvoeren in 1936 toegenomen. Enkele landen maken daarop een uitzon dering. Zoo zijn in Argentinië, Ceylon. China, Brïtsch-Indië, Nederlandsch-Indië en Roe menië wel de uitvoeren, doch niet de invoe ren vermeerderd, terwijl daarentegen in Frankrijk en Sovjet-Rusland de invoer wel, de uitvoer niet is gestegen. En tenslotte zijn in 1936 in Algerije, Egypte en Zwitserland zoowel de invoer als de uitvoer in goud waarde achteruit gegaan. Over Sovjet-Rus- land kan nog afzonderlijk worden opge merkt. dat ondanks de uitvoervermindering dit land aan het hoofd van de ranglijst staat met betrekking tot de procentueele vermeer dering van de goudwaarde der invoeren in 1936. Deze toename bedroeg voor Sovjet- Rusland 28, voorNieuw-Zeeland 24. voor Finland 20, voor Cili en de Vereenigde Sta ten 19 en voor België en Polen 16 procent Nieuw-Zeeland toonde voorts de belangrijk ste stijging van de goudwaarde der uitvoe ren, nl. 26 procent. Daarop volgen Canada met 23. Bulgarije met 29, België, Chili. Fin land. Zweden en Britsch-Indië met 16 tot 18 procent. De wereldhandel als geheel heeft dus in 1936 het peil van 1929 nog niet kunnen be reiken. Dat neemt niet weg, dat op bepaal de onderdeelen het peil-1929 wel is ge ëvenaard, hier en daar zelfs overschreden. Zoo heeft de petroleumproductie in 1936 het peil van 1929 met 18 procent overschreden. Hetzelfde beeld toonen de staal- en zink- productie, die resp. met 4 en 1 1/2 procent boven het 1929-peil uitkomen. De wereldpro ductie aan staal is in 1936 met circa 25 pro cent toegenomen. Daartoe hebben in het bijzonder de Vereenigde Staten van Ame rika. Sovjet-Rusland en Tsjecho-Slowakije bijgedragen. In die landen was de toename resp. 37. 30 en 30 procent; een vermeerde ring boven het gemiddelde van 25 procent. Voor Sovjet-Rusland is de staalproductie in 1936 driemaal zoo groot geweest als in 1929; Japan kon voor die jaren een verdubbeling noteeren. In Duitschland en Engeland was de staalproductie in 1936 grooter dan in 1929. De wereldvoorraden aan grondstoffen zijn ook in het afgeloopen jaar blijven afnemen; deze voorraden waren te zamen in 1936 nog slechts 5 procent hooger dan In 1929. Men denke da?-'-'i wel. dat het hier gaat om de totale wereldvoorraden. In ieder geval heeft het toenemend wereldverbruik de toegeno men wereldproductie tot zich kunnen nemen Beoordeelt men de positie van de wereld voorraden van een aantal bepaalde artike len. dan blijkt dat aan het einde van 1936 een vermindering is vast- te stellen verge leken bij het einde van 1935 voor koper met 41. steenkolen met 32. zink en granen beide met 31. zijde met 28. rubber met 26, lood met 22, suiker met 15. thee met 13 en petroleum met 4 procent. Een uitzondering geldt voor katoen en tin. De wereldvoorraden dezer producten waren aan het einde van 1936 iets hooger dan aan het einde van 1935. De industrieele productie was over het al gemeen aan het einde van 1936 toegenomen. De verbetering is het grootst in de Vereenig de Staten van Amerika, Polen en Tsjecho- Slowakije. Ook de positie in Nederland was volgens deze gegevens verbeterd. De verbetering in den algemeenen wereld toestand. in 1936 krachtig voorteezet, da teert feitelijk al van 1932—1933. De landen van het Sterlingblok gingen voor Daarop volgden Japan en de Vereenigde Staten om streeks 1934. Allerhande factoren hebben daarbij natuurlijk een rol gespeeld. Oogst- mislukkingen in de jaren 1934—1935 deden de wereldgrondstoffenvoorwaarden afne men. Restricties hebben ook invloed uitge oefend. De verbetering in de vrachtenmarkt was vooral in het laatste jaar van groote beteekenis. Ook ongezonde factoren hebben gewerkt. Het con junctuur beeld is ten deele behe^rscht door onproductieve uitgaven als gevolg der waanzinnige bewapeningseischen. Daarbij heeft de wereldhuishouding den invloed on dervonden van de vele nationale autarki sche tendenzen. De geheele wereldhandel is Haarlemsche Zeilvereeniging. De heer Otto Muller zal op Dinsdag 23 de zer in gebouw „De Nijverheid" voor boven genoemde vereeniging een lezing met film houden over den Atlantischen tocht van het zeiljacht „de Zeearend". Ongetwijfeld zullen vele watersportliefhebbers belangstelling too nen voor dit interessante onderwerp. Aan het secretariaat: Cremerplein 13 is nog een klein aantal toegangsbewijzen verkrijgbaar. daardoor niet meer zoo sterk één geheel als in vroegere jaren. De individueele landen zijn minder afhankelijk geworden. Die nei ging is betreurenswaardig. De „kleinere" staten en vooral die. welke feitelijk alleen kunnen leven van „export", zijn daardoor het meeste gedupeerd. Het zal buitenge woon moeilijk blijken te zijn zich van dit kwaad te ontdoen. Het is reeds zóó diep doorgevreten, dat groote verschuivingen noo- dig zijn om dit funeste streven ongedaan te maken. MOLLERUS. Mussolini's terugkeer naar Italië. Toestand in Spanje oorzaak van verkort verblijf in Libye? Volgens een telegram uit Rome aan de Daily Telegraph werd gisteravond te Parijs medegedeeld, dat Mussolini zijn terugkeer naar Rome zou verhaasten en zijn verblijf bij de vlootmanoeuvres in de Middellandsche Zee zou verkorten, teneinde met zijn mili taire leiders den toestand in Spanje te be- sureken. De bijzondere correspondent van de Daily Herald te Rome bericht te dien aanzien aan zijn blad. dat een zandstorm het officieele excuus is voor den overhaasten terugkeer van Mussolini, doch ongetwijfeld hebben de gebeurtenissen in Spanje invloed gehad op de beslissing van dictator om zoo spoedig mogelijk naar Rome terug te keeren. In een conferentie met de militaire leiders zal Mus solini de jongste berichten uit. Spanje bestu- deeren, waarna hij nieuwe adviezen zal rich ten tot Franco. DE „JAVA' IS PORT SAID GEPASSEERD. 's-Gravenhage. 22 Maart. Hr. Ms. „Java" is gisteren in Port Said aangekomen en ook weer vandaar vertrokken. 474e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) lste klasse, 1ste lijst Trekking van Maandag 22 Maart 1937 Hooge Prjjzcn 20.000.— 19303 5,000.— 8298 1.500.— 15344 1.000.— 12428 400.— 6353 15662 200 5923 100.— 623 4516 8475 9931 15937 19734 20702 Prjjzen van 20. 8 39 4S 64 69 205 219 221 339 345 357 378 441 451 499 517 537 559 568 572 594 595 645 678 724 756 784 788 825 829 830 855 862 941 942 964 999 1024 1032 1033 1046 1110 1143 1156 1238 1275 1297 1412 1421 1428 1460 1463 1527 1539 1544 1564 1608 1G24 1637 1643 1647 1653 1661 1686 1707 1780 1792 1797 1801 1831 1849 1865 1927 1939 1957 1977 1989 2011 2075 2106 2129 2168 2186 2277 2285 2296 2470 2555 2592 2593 2603 2614 2624 2639 2642 2725 2730 2742 2760 2766 2783 2801 2817 2819 2825 2828 2907 2947 2997 2999 3048 3t)67 3105 3140 3241 3261 3295 3352 3369 3391 3425 3439 3458 3484 3535 3570 3573 3575 3709 3721 3733 3773 3784 3796 3797 3807 3854 3877 3894 3927 3938 3940 3978 3980 4110 4137 4145 4248 4267 4286 4366 4475 4528 4543 4544 4585 4605 4638 4648 4711 4747 4771 4801 4899 4901 4916 4923 4931 4932 4935 5005 5090 5107 5146 5156 5267 5395 5479 5608 5641 564-1 5676 5687 5740 574o 5775 5790 5791 5795 5838 5900 5976 5982 5984 5986 6005 6056 6063 6082 6105 6147 6153 6192 6272 6273 6338 6352 6398 6401 6407 6418 6437 6442 6482 6486 6534 6582 6626 6677 6688 6783 6806 6807 6849 6932 6955 6976 6980 7055 7079 7102 7151 7152 7176 7190 7221 7251 7286 7394 7413 7440 7463 7488 7573 75S4 7603 7643 7650 7653 7659 7681 7700 7705 7706 7709 7721 7749 7752 7785 7805 7838 7863 7866 7874 7921 7960 7979 7988 8026 8051 8102 8131 8161 8184 8240 8251 8280 8282 8292 8295 8347 8352 8375 8389 8443 8452 8493 8536 8564 8565 8588 8613 8619 8661 8700 8734 8786 8788 8795 8799 8842 8845 8917 8933 8936 8949 8957 8960 9024 9138 9158 9177 9216 9251 9307 9325 9357 9360 9444 9456 9499 9502 9511 9543 9544 9567 9576 9602 9605 9679 9693 9699 9724 9761 9803 9826 9834 9884 9912 9945 9951 9988 10060 10073 10112 10163 10175 10226 10247 10279 10293 10310 10337 10406 10432 10444 10457 10473 10483 10513 10524 10547 10637 10649 10702 10711 10753 10754 10789 10825 10906 10911 10940 10985 11061 11075 11108 11155 11274 113G6 11441 11449 11480 11484 11500 11502 11513 11527 11546 11569 11614 11707 11736 11737 11758 11803 11858 11885 11900 11902 11928 11960 11993 12011 12047 12074 12105 12114 12179 12195 12267 12371 12385 12387 12393 1239S 12413 12426 12494 12499 12536 12538 12567 12606 12623 12627 12643 12675 12704 12743 12749 12789 12808 12847 12888 13017 13033 13085 13091 13100 13165 13169 13177 13182 13188 13203 13223 13234 13241 13257 13274 13288 13311 13331 13332 13454 13455 13514 13528 13557 13567 13580 13622 13686 13790 13803 13809 13811 13880 13910 13914 13919 13937 13988 13994 14029 14033 14054 14064 14098 14136 14181 14183 14191 14196 14209 14240 14241 14288 14373 14394 14398 14443 14463 14480 14539 14541 14555 14560 14567 14589 14600 14697 14698 14702 14730 14734 14757 14783 14809 14819 14860 14870 14885 14912 14930 14933 14936 14969 14986 15034 15053 15056 15087 15089 15097 15117 15141 15153 15189 15194 15211 15226 15230 15297 15303 15314 15334 15357 15362 15420 15435 15491 15557 15575 15586 15589 15G69 15676 15726 15764 15770 15801 15804 15818 15853 15992 16005 16143 16159 16160 16179 16230 16235 16241 16310 16313 16359 16380 16448 16457 16471 16503 16513 16594 16604 16640 16651 16665 16674 16681 16696 16712 16718 16757 16814 16825 16830 16863 16881 16897 16907 16933 16986 17024 17027 17090 17091 17123 17176 17211 17220 17223 17241 17305 17345 17361 17372 17381 17383 17391 17406 17456 17457 17470 17505 17506 17521 17601 17653 17730 17768 17826 17839 17856 17952 18027 18114 18150 18158 18162 18167 18220 18274 18286 18304 18361 18391 18426 18436 18455 18481 18498 16541 18564 18573 18578 18618 18645 18677 18698 18739 18744 18770 18844 18875 18883 18889 18963 18978 19029 19040 19043 19062 19166 19185 19194 19213 19241 19270 19274 19288 19310 19316 19360 19431 19458 19469 19485 19491 19528 19552 19566 19578 19600 19601 19617 19620 19621 19644 19710 19730 19736 19900 19942 20014 -0043 20051 20088 20090 20106 20112 20116 20132 10140 20151 20167 20194 20196 20211 20234 20270 -0288 20290 20333 20347 20350 20357 20413 20562 20602 20603 20641 20648 20745 20749 20854 20856 20862 20898 20926 20963 20971 20973 20996 20999

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 11