4 Prinses en Prins SUNLIGHT Nieuwe Kantoeng komt er Nationaal Huwelijksgeschenk. verlaten Mittersill Militairen reizen voor half geld. MAANDAG 22 MAART 1937 H A A R L E M'S DAGBLAD 3 VOOR SLECHTS VIM OF RADION BONS Öm onze trouwe verbruiksters eens iets zeer bijzonders te bieden, stellen wij vanal heden t/m 25 Maart 1937 een fraai uitgevoerd naaldenetui met een bijzonder voU ledige sortering naalden beschikbaar voor slechts 4 geschenkenbons van -Sunlight Zeep, Vim of Radion! Inwisseling der bons kan uitsluitend ge- schieden aan het bekende SUNLIGHT GESCHENKENDEPOT, KRUISWEG 57, HAARLEM Gedurende dezelfde termijn zijn in het Sunlight Geschenkendepot ook nog de volgende artikelen verkrijgbaar tegen een uiterst laag aantal bons: sportriem. 10 bons handgevlochten papiermand ..••••16 bons wollen haas24 bons leuk fantasieschortje ..25 bons Denk er echter om, dat deze voordelige aanbieding nog maar enkele dagen geldig is en deze geschenken slechts worden afgegeven zo lang de voor raad strekt. Koop nog gauw wat Sunlight Zeep, Vim en Radion om U doelmatig en vlug door de schoonmaak te helpen, en dan met Uw bons naar het Geschenkendepot* yóór het te laat is, want25 Maart is de laatste dag I UW TROUWE HELPERS BIJ DE SCHOONMAA De geschenken moeten persoonlijk worden afgehaald aan bovengenoemd adres en worden dus niet toegezonden. (Adv. Ingez. Med.) Voorbereidende besprekingen begonnen Indië bij den bouw betrokken Uit de meest betrouwbare bron kun nen wij mededeelen, dat de voorberei dende besprekingen omtrent het bou wen van een nieuwen tinbaggermolen, ter vervanging van de „Kantoeng" reeds zijn begonnen. Er is echter nog geen enkele beslis sing genomen, aangezien de mogelijk heid bestaat, dat thans van de ge bruikelijke methode bouw van den geheelen baggermolen in Nederland en het sleepen daarvan naar Ned.- Indië wordt afgeweken. Indien zulks mogelijk is, ligt het n.l. in de bedoe ling, Indische bedrijven zooveel mo gelijk in te schakelen en een gedeelte van den bouw in Ned.-Indïë te laten verrichten. Reeds zijn oriënteerende besprekingen hieromtrent gevoerd met de werf „Gusto", welke de Kantoeng in zijn geheel bouwde, en met de di rectie van een in Indië gevestigde maatschappij, de Droogdok-Mij. „Soe- rabaja", welke zich reeds eerder inte resseerde voor den bouw van pontons voor tinbaggermolens. Deze besprekingen zijn echter zooals ge zegd geheel voorbereidend geweest en een beslissing is nog niet genomen, daar verschil lende belangrijke kwesties, inzake samenwer king bij den bouw tusschen een Nederland- sche en een Indische werf, in beschouwing moeten worden genomen. Het spreekt vanzelf dat een dergelijke sa menwerking veel van het risico, verbonden aan het sleepen van den geheelen baggermo len naar Indië, zou wegnemen. Voorts vernemen wij dat de afwikkeling van de verzekering van den Kantoeng geheel nor maal en bevredigend gaat. Gisteren heeft de minister van Koloniën „letter of authority" geteekend, benoodigd om het geheele bedrag bij de betrokken verzekeringmaatschappijen te claimen. De algeheel© afwikkeling van deze verzeke- rings-lcwestie kan in den loop van deze week worden verwacht. Door comité f 664.661.67 ontvangen. Ook nog een groot aantal geschenken. Het algemeen comité tot aanbieding van een nationaal huwelijksgeschenk bericht, dat in totaal is ontvangen ten behoeve van de huwelijksgeschenken aan het Prinselijk bruidspaar een be drag van f 664.661,67. Bijeengebracht is door de comités voor de groote steden en de provinciale comités: Am sterdam f 160.000; Rotterdam f 67.350; 's Gra- venhage f 66.700; Groningen f13.000; Fries land f7.204,45; Drente f6.337,70; Overijssel f 16.954,29; Gelderland f33.989.91; Utrecht f28.237,16; Noord-Holland f61.077,67; Zuid- Holland f44,260; Zeeland f 12.467,04; Noord- Brabant f26.747,16; Limburg f 12.129.91. Bij den algemeenen penningmeester zijn ook rechtstreeks van particulieren in Nederland en in het buitenland remises ingekomen welke inclusief de tot dusverre gekweekte rente in totaal f 24.055,94 beloopen. Voorts zijn voor bovengenoemd doel afzon- derlijke inzamelingen gehouden door, resp. bijdragen ontvangen van: Comité vrouwen van Amsterdam f9.580; Surinaamsch. Comité f2,500; Curagaosch Comité f 10.000; Comité van de Nederlandsohe schooljeugd f38.000; Staatsbedrijf der P. T. T. f4.885,38; Orde van vrijmetselaren onder het Groot-Oosten der Nederlanden f 2.000; Coöperatieve Centrale Raiffeisenhank en verschillende harer boe renleenbanken f2.000; Haagsche Post f 15.185,06. Aan deze bijdragen zullen ten deele bij zondere bestemmingen worden gegeven, te weten: bijdrage van het comité vrouwen van Am sterdam bestemd voor een gedeelte van de inrichting van de ontvangkamer van het pa leis Soestdijk; bijdrage van het Surinaamsch comité be stemd voor een schouw in de ontvangkamer; bijdrage van het Curagoaosch comité be stemd voor een wandkleed en bijpassend ameublement in de eetkamer; bijdrage van het staatsbedrijf der P. T. T. bestemd voor de huistelefooninrichting van Soestdijk. Ook voor enkele andere o.m. uit het buiten land afkomstige bijdragen zullen overeen komstig de daartoe uitgesproken wensehen. speciale bestemmingen worden gekozen. Tenslotte is het bedrag, bijeengebracht door de Nederlandsche schooljeugd, bestemd voor de inrichting van de bibliotheek te Soestdijk. voor den aanleg van sport- en tennisvelden en den bouw van een daarbij behoorend pa viljoen. Voor het prinselijk jacht werd voorts nog een aantal speciale ge schenken ontvangen, welke buiten deze opgave vallen. Het algemeen comité wenscht bij het bekend maken van het in totaal door het Nederlandsche volk voor het na tionaal huwelijksgeschenk bijeenge brachte bedrag, zijn grooten dank te betuigen aan allen, die door hun ar beid en hun bijdragen aan het zoo bij uitstek bevredigend resultaat en het volledig slagen van het plan hebben medegewerkt. Oude overval opgehelderd. De drie vermoedelijke daders in arrest. Zaterdag is de marechausse te Brunssum, onder leiding van opper wachtmeester Van den Muilen, er in geslaagd de drie vermoedelijke da ders aan te houden. Ket zijn zekere M., H. en R., allen uit Brunssum. In de maand Februari van het vorige jaar, >oip den tweeden carnavalsdag, heeft een drie tal jongemannen van ongeveer twintig j aai den heer Booste te Merkelbeek met een hard voorwerp bewusteloos geslagen, teneinde in het bezit te komen van een bedrag aan geld, hetwelk zich in diens woning zou bevinden. De roof werd echter verijdeld, doordat de zuster van den heer Booste, met wie hij samen woont, een ruit insloeg, om de aandacht van voorbijgangers te trekken. De daders namen de vlucht en konden niet worden opgespoord. Schepelingen van de „Bosch fontein" slaags. Twee mannen gewond. Toestand van één van hen ernstig. Zondagmiddag is het tot een bloedige vecht partij gekomen tusschen leden der bemanning van het Nederlandsche s.s. „Boschfontein", welk schip gemeerd was aan de Scheldekade te Antwerpen. Zekere R. S., die dronken aan boord kwam, kwetste het lid van de beman ning Ph. B. levensgevaarlijk door hem met een scheermes een diepe snede in de zijde toe te brengen. Een ander lid der bemanning, de 34-jarige D., werd ernstig aan de rechter hand gewond. De dader is door de politie ge arresteerd. De twee gewonden zijn naar een ziekenhuis overgebracht. De toestand van B. is ernstig. De „Boschfontein" is met enkele uren vertraging vertrokken Echtelijk drama te Vlissingen. Man wilde café in brand steken. In den nacht van Zaterdag op Zondag is door krachtdadig optreden van de politie Vlissingen voor ernstig onheil gespaard gebleven. In het pand Dokkade 12 is een café geves tigd bewoond door de familie A. De verhou ding tusschen man en vrouw was klaarblijke lijk niet goed, waarom de man dan ook eenigen tijd geleden naar Duitschland zijn vaderland was vertrokken. Zaterdagmiddag is hij in de echtelijke wo ning teruggekeerd en 's nachts om één uur werd politieassistentie in het café verzocht. Onmiddellijk begaf een inspecteur van politie zich daarheen. Buiten trof hij de vrouw in opgewonden toestand aan, die verklaarde dat haar man haar naar het leven had gestaan en het café in brand wilde steken. De inspecteur verschafte zich met geweld toegang tot het café. Hij trof achter het café in een kamer een groote plas petroleum aan, eveneens waren de wanden en trappen zoo mede kleeden en bedden met petroleum over goten. In de slaapkamer zat A. met zijn drie kin deren in zijn armen op den rand van het bed. Hij werd onmiddellijk gearresteerd. Uit de verklaringen van de vrouw bleek, dat haar man ook haar gedeeltelijk met petroleum had overgoten, nadat hij eerst getracht had haar om het leven te brengen. Een zuster be vrijdde haar echter uit haar netelige positie. De vrouw heeft zich daarop met geweld mees ter gemaakt van de lucifers, welke de man in zijn hand had, en is daarna de straat op ge vlucht. Wanneer ter plaatse een brand was uitge broken, had dit een ware ramp kunnen ver oorzaken, daar het café een zeer oud huis is en van binnen geheel van hout is opgetrokken. Daarbij is het in een dicht bebouwde omgeving gelegen, schuin achter het gemeentehuis. De man is in bewaring gesteld. Militair vliegtuig over den kop geslagen. Geen persoonlijke ongelukken. Zaterdagmiddag is de 32-jarige maand- vlieger A. P. van Roon, employé van de „Ba- taafsche" en wonende te Rhoon, met het mi litaire toestel 594 bij het landen op het vliegveld „Waalhaven" te laag binnen geko men. Het toestel landde daardoor op een stuk bouwland buiten het eigenlijke vlieg veld, waarbij de machine een grensbaken raak te en over den kop sloeg. Het bleef gelukkig- bij materieele schade: het landingsgestel werd afgerukt, de propeller sloeg stuk, terwijl ook het toestel verder vrij ernstig werd bescha digd. De vlieger bleef in de riemen hangen en kon zichzelf bevrijden. Hij had geen letsel op geloopen. Naar universitaire opleiding candidaat-notarissen. Tevens voor belasting-ambtenaren. Op initiatief van het Leidsche Universi teitsfonds is opgericht bij akte, voor notaris Libourel te Delft verleden, een siichting tot bevordering der universitaire opleiding van candidaat-notarissen en belastingambtena ren te Leiden. Deze stichting heeft ten doel het steunen eener universitaire op leiding van candi daat-notarissen en belastingambtenaren, in dien deze opleiding te eeniger tijd van re- geeringswege georganiseerd wordt, en, zoolang dit laatste niet het geval is. het zelf organi- seeren dezer opleiding. Een zoodanige opleiding zal reeds met den cursus 19371938 te Leiden beginnen. Het onderwijs zal gegeven worden door de hoog leeraren Cleveringa, Meijers en Van Oven. voor zoover hun vakken betreft, terwijl de algemeene leiding der opleiding wordt toe vertrouwd aan den heer Melis, candidaat- notaris, thans te Breda. Het aantal leerlingen, dat van deze gele genheid gebruik zal maken, is natuurlijk niet reeds nu te overzien. Mocht echter de aan vrage te groot zijn, dan zal slechts een be perkt aantal toegelaten kunnen worden, daar bij deze opleiding vóór alles naar een per soonlijk contact tusschen docenten en leer lingen zal worden gestreefd. Op weg naar Rome Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn Zondagochtend om half tien per auto van kasteel Mittersill vertrokken. Terwijl het regende en sneeuwde ging de tocht eerst naar Inssbriick, waar het paar in hotel „Tirol" de lunch gebruikte. Zij hadden daar een ontmoeting met Prins Julius zur Lippe, den oom van prins Bernhard. Om half twee werd de tocht over besneeuwden Brennerpas naar Bol zano voortgezet. Naar wij vernemen is Rome het voor- loopige doel van de reis. De prinses en de prins zijn van plan tot het einde dezer week in de Italiaansche hoofd stad te blijven. Daarna zullen zij naar Monte Carlo gaan. De tunnel te Rotterdam. B. en W. der Maasstad handhaven hun voorstel. Donderdag 11 Maart besloot de raad van Rotterdam het voorstel van B. en W. om als nog te besluiten tot uitvoering van het plan van een grooten tunnel onder de Nieuwe Maas, een tunnel welke zou worden ingericht voor vierbanig autoverkeer en tevens accomodatie zou hebben voor fietsers en voetgangers, aan te houden totdat het prae-advies van B. en W. zou zijn verschenen op de adressen van de Hollandsche Beton Maatschappij, die zich ten onrechte uitgesloten acht bij de uitvoering. In dit thans verschenen prae-advies consta- teeren B. en W., dat de klachten van adres sante niet gerechtvaardigd zijn, aangezien het niet juist is, dat de aanbiedingen van de Hol landsche Beton Mij., hetzij voor het kleine tunnelontwerp, hetzij voor den grooten tunnel, als de laagste dan wel als de meest aanne melijke zouden moeten worden beschouwd, terwijl van een onbehoorlijke behandeling van deze inschrijf ster niet gesproken kan worden. B. en W. zetten uiteen, dat het op 2 Februa ri met de aannemerscombinatie gesloten con tract bindende kracht heeft voor wat betreft het maken van den tunnel naar het door het rijk aanbevolen tusschenproject. Het voorbe houd, dat op aandrang van het rijk gemaakt is, opdat ook nog de groote tunnel zou kunnen worden gemaakt, doet de overeenkomst haar bindende kracht niet verliezen. Het zich losmaken van de aannemerscombi natie van Hattum en Blankevoort es. is prac- tisch uitgesloten, omdat dit de gemeente voor zulke enorme bedragen aan schadeloosstelling zou plaatsen, dat het denkbeeld zelfs niet in overweging kan worden genomen. B. en W. stellen dus voor de adressen van de Hollandsche Beton Mij. voor kennisgeving aan te nemen. In de eerstvolgende raadsvergadering komt dus weer het voorstel om B. en W. te machtigen den grooten tunnel uit te laten voe ren aan de orde. Wie zou zich niet haastenom zóó iets moois te zien Vlug naar pag. 6 (Adv. Ingez. Med.) Nederland Rijwielland. Thans 400 fietsen op iedere duizend inwoners. De Februari-aflevering van de Nederland sche Conjunctuur, uitgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek, bevat een uitvoe rige studie over het rijwielverbruik hier te lande en de factoren welke hierop invloed uitoefenen. Daarin lezen wij o.m., dat de Ne derlandsche rijwielindustrie er in den loop der jaren in geslaagd is het buitenlandsche product vrijwel geheel van de markt te ver dringen. Terwijl in 1922 het grootste deel van de benoodigde rijwielen uit het buitenland werd betrokken, bedroeg sedert 1930 het aandeel van het buitenland minder dan 2 pet Nader onderzoek leerde, dat de verhouding tus schen het aantel ingevoerde en het aantal binnenslands vervaardigde rijwielen in hoofd zaak bepaald wordt door het prijsverschil. De Nederlandsche rijwielnijverheid heeft het vermelde resultaat kunnen breiken dank zij een ver doorgevoerde, op normalisatie be rustende, rationalisatie, welke, tezamen met de daling van de grondstoffenprijzen een aanzienlijke prijsverlaging heeft mogelijk gemaakt. Tegen de goedkoope soorten Duit- sche rijwielen heeft men het eerst de con currentie kunnen opnemen, terwijl de duur dere Engelsche rijwielen zich naar verhou ding beter hebben gehandhaafd, vooral na den val van het pond. De Nederlandsche rijwieluitvoer is niet zeer belangrijk. Sedert 1928 is de export voort durend teruggeloopen en hij bedraagt thans minder dan 1 pet. van de binnenlandsche productie. Het meerendeel gaat naar Ned.- Indië. Bij raadpleging van de Ned.-Indische handelsstatistiek blijkt, dat naast Nederland ook Groot-Brittannië en sedert enkele jaren vooral Japan een groot aandeel hebben in den rijwielinvoer in Ned.-Indië. Daarentegen is de invoer van Duitsche rijwielen sterk achteruitgegaan. In ons land waren in 1911 ruim 100 rij wielen per 1.000 inwoners, in 1924 250 en in 1936 400. Speciaal tarief van de Spoorwegen. Maatregel gaat Donderdag in. Naar wij vernemen zal met ingang van 25 Maart door de Nederlandsche spoorwegen ingevoerd worden eeniSpe- ciaal tarief voor het vervoer van militairen, beneden den rang van of ficier Dit tarief is van toepassing voor het vervoer van niet in het belang van 's Rijks dienst in uniform reizende militairen beneden den rang van of ficier, zoowel van de land- als van de zeemacht, daaronder begrepen de koninklijke marechaussee. Verkrijgbaar gesteld worden enkele reiskaarten voor de tweede en derde klasse tegen den halven prijs eener gewone enkele reiskaart. Wat is de juiste tijd? Men houde zich voortaan aan de berekening volgens den Meridiaan 5 graden ten Oosten van Greenwich. In de hier te lande geldende wettelijke voor schriften ter zake van de tijdregeling. met name de wet van 23 Juli 1908 en het Kon. Be sluit van 7 November 1908 is niet aangegeven, volgens welken meridiaan de middelbare zon netijd van Amsterdam moet worden bepaald. Eenerzijds neemt de practijk een tijd aan, be rekend op 20 minuten verschil met den tijd volgens den meridiaan van Greenwich, ander zijds richt zij zich naar een tijd, bepaald vol gens den z.g. meridiaan van den Westertoren te Amsterdam. Deze twee methoden van tijd- bepaling vertoonen een verschil van rond 28 seconden. Het is in het belang van handel, verkeer en wetenschap, dat de tijdsbepaling alom ge schiedt naar een en denzelfden maatstaf. De regeering doet daarom een beroep op allen, die op eenigerlei wijze betrokken zijn bij het aangeven van den juisten tijd en noodigt hen uit, voortaan uitsluitend te willen toepas sen de methode van tijdberekening volgens den meridiaan, welke gelegen is precies 5 graden ten Oosten van dien van Greenwich. Aldus zal de gewenschte volledige gelijkheid in de tijdberekening hier te lande kunnen wor den verkregen. Voorgesteld wordt, de algemeene toepassing van deze methode te doen aanvangen op 1 Juli 1937, zulks met het oog op de berichtgeving van- eventueele wijziging aan schepen. Eén doode, twee zwaar gewonden. Motor botste tegen voetganger. Zondagavond te kwart voor zeven is op den rijksweg MaastrichtRoer mond een ernstig motorfietsongeluk gebeurd, dat aan een man het leven heeft gekost. Twee andere mannen werden zwaar gewond. De 45-jarige Laurens uit Heerlen was gisteravond te voet op weg gegaan naar het station Roermond. Hij liep aanvankelijk op het fietspad, maar verliet dit en ging op den rijweg loopen, omdat hij van de fietsers hinder ondervond. Hij werd toen door een hem met groote snelheid achterop rijdende motorfiets gegrepen en tegen den grond geslingerd, waarbij het voertuig over den kop sloeg. De beide berijders, de heeren P. Houben en M. Machelissen, beiden uit Roermond, werden zwaar gewond. Beiden liepen een ernstige schedelfractuur op en werden in hopeloozen toestand naar het St. Laurentius ziekenhuis ver voerd. De dertigjarig heer Houben is daar in den loop van den nacht overleden. Ook de voetganger werd zwaar gewond. Zijn rechterbeen werd versplinterd en bijna van het lichaam gerukt. In ernstigen toestand werd hij eveneens naar het genoemde zieken huis overgebracht.. Veldwachter in moeilijk parket. In een hevige vechtpartij gewikkeld. Zaterdagavond is in het café van den heer Loeffen aan de Rogstraat te Berghem (N.B.), een twist ontstaan tusschen twee bezoekers, de arbeiders Ceelen uit Berghem en Theu- nissen uit Schayk, waarvan laatstgenoemde onder invloed van sterken drank verkeerde. Toen de caféhouder het tweetal buiten de deur wilde zetten, keerden de mannen zich tegen hem. De hulp van den Rijksveldwachter werd ingeroepen, die de beide mannen na veel moeite meenam naar het arrestanten lokaal. Daar aangekomen greep Ceelen den veldwachter plotseling naar de keel, waarna hem hem tegen den grond wierp. De politie man wist echter zijn sabel te grijpen, en daarmede zijn tegenstandefa eenige klappen toe te brengen om hem vervolgens te over meesteren. De tweede arrestant had van de gelegenheid gebruik gemaakt om te ont vluchten. doch des nachts te half een werd hij weer aangehouden. C. die bij de vecht partij eenige bloedende wonden aan het hoofd had opgeloopen, is door een dokter verbon den.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5