Ontredderde jeugd. Kinderverkoudheid VRIJDAG 26 MAART 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 6 RECHTBANK Crisis en criminaliteit. Uitzichtlooze triestheid. Strenge straffen tegen jeugdige misdadigers geëischt. Het is een gewoonte geworden om vele misstanden in de tegenwoordige maatschap pij op de crisis af te schuiven. Dat is erg ge makkelijk. en bovendien erg prettig, want het ontslaat ons van de verantwoordelijk heid. Maar hoewel dit toch vaak ongemoti veerd geschiedt, slaan *we ongetwijfeld de plank niet zoo ver mis, wanneer we de crisis en de daarvan een gevolg zijnde werk loosheid aansprakelijk stellen voor de ont stellende criminaliteit onder de jeugdige werkloozen. Geen ruggegraat. De jongens hebben niets te doen, weten met hun tijd geen raad en missen bovendien het geld om de verdrietelijkheden der werk loosheid eenigermate te compenseeren door de kleine luxe van sigaretten e.d., die zoo weinig voor ons beteekenen, zoolang we ze ons zonder meer kunnen veroorlooven, doch waarvan we liet gemis zoo bitter gaan voelen, wanneer onze état financieel ze ons niet meer veroorlooft. Nu moge het waar zijn, dat duizenden zich over deze toch betrekkelijk kleine ongemak ken weten heen Ie zetten, en zich zoo goed en zoo kwaad als het gaat, door de moeilijk heden heenslaan, doch een zeker percen tage van die werklooze jongeren mist de ruggegraat daartoe en begeeft zich op het, o zoo gemakkelijke, pad der criminaliteit. Het zijn geen groote diefstallen volgens een te voren opgesteld, geraffineerd uitge dacht plan. Och neen, het zijn van die kleine „gapperijtjes", een onbeheerd rijwiel, een belastingmerk, een koperen kraan, een paar stukjes lood. Voegen we daarbij nog de on rustbarende stijging van de prijzen dier goederen als lood en koper ongetwijfeld voor een groot deel een gevolg van de hoog conjunctuur in de internationale wapenin dustrie. dan worden die kleine misdrijven weliswaar niet vergoeilijkt maar toch zeker verklaarbaar. Het treurige van dezen toestand is echter, dat vele jonge levens er door worden verwoest, want de gevangenis is nog steeds niet de meest geëigende plaats om die ontspoorden het be grip van hun daden bij te brengen en wanneer zij weer in de maat schappij terugkeeren, wordt het vin den van werk nog hopeloozer en er ontstaat een droeven cirkelgang, waarbij deze ontwrichten steeds die per en dieper wegzinken, en het voor hen bijkans onmogelijk wordt, weer in het rechte spoor te geraken. Voor de Haarlemsche rechtbank speelde Sich gisteren een dergelijk triest tafereel af, waaruit de uitzichtlooze triestheid van dezen toestand overduidelijk bleek. Een aantal jonge menschen van omstreeks twintig jaar stond terecht voor een serie kleine delicten en hoorde hechtenisstraffen van drie tot zes maanden tegen zich eischen. Straffen, die geenszins te hoog zijn te noemen zware i straffen zijn misschien nog de eenige ma nier om de zwakkeren op het goede pad te houden maar die toch voor de mep-sten van hen een nieuwen stoot in de richting van het pauperisme beteekenen. Het rendez-vousi Deze jongens hadden de gewoonte een groot deel van hun vrijen tijd door te brengen in een ice-bar, er gens in het noorden van onze stad, en wanneer hen het geld voor de verteringen ontbrak was de exploi tant wel zoo goed hen crediet te ver- leenen, in ruil waarvoor hij hen dan zoo nu en dan een „tip" gaf, om op een gemakkelijke wijze aan het geld te komen, waarmeed zij hun aldus gemaakte schulden weer konden af lossen. Een aantal van deze jongens hadden de onbewoonde buitenplaats „Beekesteyn" in de gemeente Velsen als het terrein van hun operaties gekozen. Bij hun vele bezoeken hadden zij groote hoeveelheden lood uit het oude huis weggebroken, zoodat het gebouw, op het oogenblik dat men de diefstallen ont dekte meer van een ruïne, dan van een oud landhuis weg had. Het lood werd bij groote hoeveelheden te gelijk op bakfietsen naar Haarlem vervoerd, de Officier prak zelfs van een ..geregelden bakfietsendienst". waar het voor goed geld bij een opkooper van de hand werd gedaan. Van deze acht jonge menschen hoorden er drie een gevangenisstraf van zes maanden, en vier een gevangenisstraf van drie maan den tegen zich eischen, terwijl over den acht ste een reclasseeringsrapport zal worden in gewonnen, omdat bij de behandeling bleek, dat hij eigenlijk vrijwel geen actief deel in de euveldaden had gehad. Twee andere jongelui hadden uit een tij delijk onbewoonde villa in Santpoort, waar van naar zij vertelden, de deur die ..zoo maar open stond", een radiotoestel weggenomen, dat voor zes gulden aan den bar-houder werd verkocht. Ook zijn hoorden ieder zes maan den tegen zich eischen. Cowboy-allures. De laatste twee hadden het nog bonter ge maakt. In het begin van Januari hadden zij een der schapen, die op een voetbalterrein in Haarlem-Noord graasden, in een hoek ge dreven en op beestachtige wijze met een stuk hout afgemaakt T^en zii hun daad hadden voh'^erd bleet* de buit evenwel te zwaar de iongens ze'r beweerden, dat de moed hen verder had ontbroken zoodat zij assisten tie waren gaan halen, doch toen zij die niet konden krijgen, hadden zij het cadaver maar laten liggen. Vender hadden zij van een opslagplaats a?v, ••py -tpr'>onwoo: ee" hoeveelheid "ud- jrv- ?r. wicht van ongeveer driehonderd KG Dit was. alweer op een bakfiets, naar een opkoo per in Haarlem vervoerd en te gelde ge maakt. Tenslotte hadden zij, eveneens aan den Vergierdenweg, een aantal gloeilampen uit de straatlantaarns gedraaid en deze aan den bar-houder, die volgens hun verklaringen zoo'n beetje als bendehoofd fungeerde, ver kocht. De Officier, die van „ongelooflijke brutale stukjes" sprak, eischte tegen elk dezer ver dachten een gevangenisstraf van zes maan den De hoofdschuldige. Tenslotte had de bar-houder zich te ver antwoorden. beschuldigd van heling van verschillende van deze goederen. De man ont kende evenwel pertinent, van de herkomst der goederen op de hoogte te zijn geweest. Pas later had hij uit de uitlatingen van de jongelui, die dan in de bar hun „bravour- stukjes" vertelden, begrepen dat zij gestolen waren. Een der jongelui, die het radiotoestel had den ontvreemd, vertelde dat hij den bar- houder had verteld, zijn eigendommen te willen opruimen, aangezien hij naar Spanje wilde gaan om daar dienst te nemen bij de regeeringstroepen. Daarom had hij het radio toestel bij verdachte gebracht, die het aan vankelijk niet had willen koopen, doch er tenslotte zes gulden voor had gegeven, welk bedrag onder de beide daders was ver deeld. Op een vraag van den president, waarom verd., als hij wist dat de jongens niet deug den, hen toch in zijn huis nam, antwoordde deze: „Ik was tenslotte geen baas meer in mijn eigen huis. Ik had niets over hen te zeggen en had absoluut geen macht over hen!" De officier meende dat de schuld van verd. duidelijk was gebleken. Hij zag in dezen verd. de aanstichter van deze serie van kleine diestallen. Verd. had hen er toe aangezet en de nooóige wenken gegeven. Zonder hem waren zij er. misschien niet zoo gemakkelijk toe gekomen. Spr. eischte ook tegen dezen verd. een gevangenisstraf van zes maan den. De verdediger mr. B. W. Stomps meende, dat de schuld van verd. in dit geval niet volkomen vast stond. De jongen had immers een heel verhaal over zijn vertrek naar het buitenland opgehangen, dat voor verd. niet zoo ongeloofwaardig moet hebben geklonken. PI. concludeerde tot vrijspraak. Hij kon ze gebruiken Vervolgens was deze verdachte de heling van de gloeilampen en van een konijn ten laste gelegd. De jongelui, die de gloeilampen hadden weggenomen, verklaarden, dat verd. hen had gezegd dat hij wel eens een paar van die dingen kon gebruiken en gezegd had. dat zij ze gemakkelijk uit de straatlantaarns konden draaien. Toen zij verd. de lampen aanboden, hadden zij er bij verteld, dat ze uit de lantaarns aan den Vergierdeweg had den gedraaid. Verd. ontkende dit ten stelligste en be weerde, dat hij de mededeeling „dat hij wel een paar gloeilampen kon gebruiken", slechts in het algemeen bedoeld had. De jongen die het konijn aan verd. had verkocht, verklaarde, dat hij dit bij een der buren van verd., die poelier is, en ter ge legenheid van de feestdagen een paar hazen en konijnen aan zijn uithangbord had ge hangen, had weggenomen en aan verd. ver kocht. Verd. voerde hier tegen in dat de jongen had gezegd, dat het van een vracht auto was gevallen. Hij had niet geweten, dat het gestolen was. Pres.: Man, was dan bij je vak gebleven! Verdachte: Als ik alles gekocht had, wat zij me aanboden, had ik wel veertig gulden per dag kunnen verdienen. Pres.: Je bent een schoenmaker, die niet bij zijn leest is gebleven. De officier was van meening, dat ook in deze beide gevallen de schuld van verd. was komen vast te staan. Ook hier golden dezelfde argumen ten als bij het eerste geval. De bar van verd. was de plaats, waar de jongens samen kwamen om hun wandaden uit te broeden, zooals dat vroeger in de kroeg gebeurde. Spr. eischte in deze gevallen een gevange nisstraf van negen maanden. De verdediger, mr. B. W. Stomps voerde aan, dat de get. die zulke bezwarende ver- HAARLEMSCHE HANDELSVEREENIGING. Op Maandag 5 April houdt de Haarlemsche Handelsvereeniging een Algemeene Ledenver gadering in Brinkmann op de Groote Markt. De agenda vermeldt o.m. verkiezing van vier bestuursleden wegens periodiek aftreden' van de heeren J. v. d. Burg, Jac. Klerk, H. Meyer en H. C. Sprenger. Allen met uitzondering van den heer Meyer stellen zich herkiesbaar. Bovendien zullen besprekingen worden ge voerd over de viering van het 45-jarig bestaan. i'm lMm V vil TUIN-EN GAZONMEST (Adv. Ingez. Med.) klaringen hadden afgelegd, zelf ten nauw ste bij de diefstallen betrokken waren ge weest. zoodat hun verklaringen met een korreltje zout moesten worden genomen. Sp.r bepleitte een clement vonnis en wilde de rechtbank in overweging geven, zoo moge lijk een reclasseeringrapport over verd. in te winnen. De verdachte zelf. die zeer onder den in druk was, hing nog een treurig verhaal op, waarin hij nogmaals herhaalde, geheel onder den invloed van de jongens te zijn geweest. Hij had getracht op een eerlijke manier aan de kost te komen, doch de jongens, die ge regeld zijn etablissement bezochten, hadden de eerlijke klanten verdreven en hem in het verderf gesleept. Hij smeekte de rechtbank hem door een voorwaardelijk vonnis nog een kans te geven, spoedig in de maatschappij terug te kunnen keeren om te trachten op een eerlijke wijze zijn brood te verdienen. VOOGDIJRAAD. Afscheid van den heer G. van Tienhoven. Men deelt ons mede, dat aan hen, die van den heer G. van Tienhoven bij het neerleg gen van zijn betrekking van secretaris van den Voogdijraad, afscheid willen nemen, daartoe de gelegenheid wordt aangeboden op 1 April a.s. van 45.30 ten kantore van den Voogdijraad, Ged. Oude Gracht no. 60. Er heerscht griep, een zeer gevaarlijke tijd voor Uw kind. Verwaarloos zelfs de klein ste verkoudheid niet en bescherm ook- Uzelf, want verkoudheden zijn zeer besmet telijk! Heeft Uw kindje of Uzelf kou gevat, neem dan onmiddellijk Uw toevlucht tot de ver maarde, verdampende Vicks VapoRub zalf. De uitsluitend uitwendige behandeling voor komt lastige kinderen, omdat Vicks de maag niet van streek brengt. Wrijf borst, keel, en rug voor 't slapen gaan met een flinke laag in. Door het inademen der Vicksdampen èn de werking door de huid is Uw kind (of Uzelf) na korten tijd weer hersteld. De echte. Vicks is uitsluitend bij Apothekers en Drogisten verkrijgbaar. Groote pot (dub bele hoeveelheid) tijdelijk 90 ct. Nationaal Verbond van Gemeente-Ambtenaren. Cultureele Filmavond. Gisteravond had de afd. Haarlem van het Nationaal Verbond van Ge meente-ambtenaren in Restaurant Brinkmann een cultureelen filmavond georganiseerd, waar o.m. de film van Het bedrijf van de K.L.M. vertoond werd. De voorzitter der afdeeling Haarlem Ir. R. G. Veenenbos, heette de aanwezigen harte lijk welkom en vertelde dat het om technische redenen niet mogelijk was de films te illustree- ren met gramofoonmuziek. Hierna was het woord aan den leider van het Instituut van de Cultureele Film, den heer H. Reys die buiten de aangekondigde films „Sport in het Zwitsersche Alpenland" en het Bedrijf van de KL.M. ook nog een andere film be loofde namelijk „De Trekschuit" van Otto van Neyenhof. Begonnen werd met het filmpje „Sport in het Zwitsersche Alpenland" dat op aardige wijze de moeilijkheden van een beginnend skiër in beeld bracht. Hierna kwam een film van een geheel ander genre namelijk „De Trekschuit" aan de beurt. Deze film die gemaakt werd door Otto van Neyenhof in samenwerking met den bekenden cineast Mannus Francken weet met eenvoudi ge middelen toch de prachtige oude en rustige sfeer van den tijd van de trekschuit weer te geven. Bijzonder goed was het fotografisch ge deelte verzorgd. Vervolgens werd de bedrijfsfilm van de K.L.M. gedraaid. „Het Bedrijf van de K.L.M." is gemaakt door Henk Weener en Theo de Wit en geeft ons een duidelijk beeld van het 9m- vangrijke werk dat de K.L.M. verricht. Vlieg tuigen landen en starten, passagiers en ba gage worden met eigen autobussen en vracht wagens naar de plaats van bestemming ge bracht. We zien verscheidene moderne vlieg tuigen van de K.L.M.-luchtvloot, zooals de F 36 en de Douglas machines. Deze buitengewoon interessante film werd door den heer Reys zeer duidelijk toegelicht. Het Nationaal Verbond van Gemeente- Ambtenaren kan weer op een uitstekend ge slaagden avond terugzien. GELOOF EN WETENSCHAP. Op de dertiende bijeenkomst van Geloof en Wetenschap, Vrijdag 2 April, Zal Mr. Th. Re- gout uit Maastricht een kleurenfilm vertoonen èn toelichten: „Een kleurenfilm ontdekt Zuid-Amerika. Auto-expeditie over de Andespassen naar Bo livia". De lezing wordt gehouden in den Stads schouwburg en vangt om 3.15 uur aan. Op 9 April bieden de Kruisvaarders uit het Cohort Kathedraal St. Bavo den leden van Geloof en Wetenschap een avond aan in den Stadsschouwburg. Behandeld zal worden het vraagstuk „De op voeding van de Jeugd", Werkt direct op 2 'manieren tegelijk. (Adv. Ingez. Med.) PERSONALIA. Aan de Technische Hoogeschool te Delft is geslaagd voor het ingenieursexamen voor civiel-ingenieur de heer P. W. Voet, te Haar lem. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 27 MAART 1937. Progr. I. Hilversum n. Progr. II. Hilversum I. Progr. m. 8.00 Keulen. 9.50 Deutschland- sender. 10.20 Pauze. 11.05 Londen Regional. 1.05 Vlaamsch Brussel. 1.35 Keulen. 2.35 Fransch Brussel. 3.20 Vlaamsch Brussel. 5.50 Parijs Radio. 7.20 Keulen. 9.20 Beromunster. 10.20 Boedapest. 11.25 Fransch Brussel. Progr. IV. 8.00 Vlaamsch Brussel. 9.20 Pauze. 10.35 Droitwich. 2.20 Londen Regional. 3.20 Droitwich. 4.20 Fransch Brussel. 4.35 Pauze. 4.40 Droitwich. 6.50 Londen Regional. 7.05 Droitwich. 9.40 Weenen. 10.55 Londen Regional. Progr. V. 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen Gra- mofoonplatenconcert: verzoekprogramma. 8.0012.00 Diversen. De verstokte Vrijgezel. door J. P. BALJé. TOEN Henk de Muynck éénmaal op het bal-masqué was, was hij blij, dat hij nog aan zijn oor spronkelijk plan gevolg gegeven had, en zich niet door zijn narrige gedachten had laten weerhouden. Hij was den laatsten tijd een beetje blasé van al dat gedoe, hij had al enkele bals- masqués meegemaakt, en ze leken allemaal als druppels water op elkaar. Sinds hij die ellendige" ervaring met Elly Poortmans had opgedaan, was hij een verstokt vrijgezel, en had hij zich voorgenomen, nooit te trouwen! Elly had zich een hartelooze flirt getoond, en ze had hem op een misselijke manier de bons gegeven. Dat deed hem voortaan alle vrouwen met critische blikken bekijken, en zich gelukkig prijzen, dat hij met Elly den dans ontsprongen was. Dat hij toch naar bals-masqüés ging. was. om zijn afkeer van het zwakke geslacht nog wat aan te wak keren, en zich een nóg hechter pantser te smeden, dat zijn staat van vrijgezel afdoend zou beschermen. Maar op dit gemaskerd bal scheen zijn pantser een zwakke plek te krijgen! Drie, vier maal had hij nu al met dat aardige her derinnetje gedanst, en hij vergat, dat hij hier eigenlijk was om te critiseeren. Inplaats van te trachten minder goede eigenschappen bij 't herderinnetje te ontdekken, was met iederen dans zijn enthousiasme grooter geworden. Ze danste heel aardig, had een slank, pittig figuurtje, haar stem klonk zacht en beschei den, ze lachte niet zoo béte als de meeste anderen, en als de voorteekenen niet bedro gen. zou ze ook wel een lief gezichtje hebben, Tenminste haar oogen twinkelden zoo helder onder het zwarte masker, het ronde kinnetje, dat net nog te voorschijn kwam, zag er zoo aantrekkelijk uit, dat die kans zeer groot leek. Henk keek naar de anderen niet meer om. De rest van het bal-masqué was voor zijn :ogfr 'echt5 een kleuren warreling} een hek senketel, waaruit, als een oase van rust, tel kens weer haar figuurtje opdook. Nj, en dan kwam weer even de herinnering aan Elly bij hem op, en dan stak er een gif tig angeltje in zijn hart, maar hij onder drukte dat opkomend gevoel van wrevel tel kens weer. En toen het- eindelijk twaalf uur was, en het démasqué kwam, bleken zijn stoutste verwachtingen te worden overtrof fen. Het herderinnetje. Mies heette ze, had een lief, innemend gezichtje, en wat Henk vooral trof en verrukte, ze was wat verlegen en scheen zich wat onwennig te voelen. „Nooit kom ik op bals", verklaarde ze zacht, „maar ik had er al zooveel over ge hoord van mijn vriendinnen op kantoor, dat- ik er héél erg naar verlangde. En nu ben ik er dan", zei ze, met een openhartig ontwa penend lachje. Henk was in extase, 'n Schat was ze, wer kelijk een schat. Zij dronk geen cocktails, zooals Elly, zij rookte geen zware Virginia- cigaretten en zette je niet ieder oogenblik in een wolk poeder, omdat ze enkele vierkante centimeters oppervlakte van haar neus een betere teint wilde geven. Ze was bescheiden, en dat was iets, wat Henk bij de tegenwoor dige meisjes niet had meegemaakt. Om half één schrok ze. „Ik moet naar huis", zei ze geagiteerd, „eigenlijk ben ik al iets te laat, want ik zou om half één thuis zijn. Vader is heel streng. Ziet u, ik wil hem ook een beetje ontzien, want hij is gebrekkig en het doet hem al zoo'n verdriet, dat ik den kost voor hem moet verdienen". Dus zulke meisjes bestonden er werkelijk nog. Meisjes, die op tijd naar huis gingen, die zich opofferend voor een gebrekkigen vader meisjes, die niet egoïstisch waren! Er ging een nieuwe wereld voor Henk open. Met een taxi bi-acht hij haar thuis. Bij het afscheid hield hij even haar hand vast en hij kuste haar niet, want dan zou hij mis schien alles bederven. Hij zei alleen: „Ik mag u toch nog wel eens komen opzoeken?" En hij was gelukkig met haar haastig knikje en met 't zonnige lachje, dat hij in haar oogen kon zien. Drie maanden later trouwde Henk de Muynck. de verstokte vrijgezel! Hals-over-kop was het gegaan, want nu hij eenmaal zijn vrijgezellen-principes over boord had gezet, wilde hij van verder uitstel niet meer weten. Vooral niet. omdat hij met Elly Poortmans toch maar liever het zeker* voor het on zekere nam, eneenmaal met haar ge trouwd, dan was hij ook zeker van haar. Ach ja, ik vergat nog te zeggen, dat Henk met Elly Poortmans trouwde. Dat zat zoo! Eigenlijk was het de schuld van den chauf feur, den chauffeur dan, die Henk en Mies gereden had, toen zij van het gemaskerd bal naar huis ging. Want toen Henk, nog altijd in extase en diep in gedachten verzonken, weer instapte, vroeg de chauffeur: „Zeker terug naar het bal, meneer?" De chauffeur was een volleerde in z'n vak, en die wist wel, dat de heeren niet om half één naar huis gingen, als het bal tot vier, vijf uur duurde. En Henk, in gedachten, had werkelijk ,Ehja!", geantwoord. Zoo stond Henk dan weer voor de balzaal, eer hij het wist. En toen hij daar eenmaal was, besloot hij, meteen nog maar een glaasje op zijn toekomstig geluk te gaan drinken. Daar stond hij dus aan de bar, toen hij plotseling Elly Poortmans naast zich ont dekte Na het démasqué had Henk alleen maar oog gehad voor Miesje en het was dus een groote verrassing voor hem, dat Elly hier was. Hij kreeg een kleur, toen ze hem joviaal groette en er ging even een hevige steek door zijn hart, waarbij hij zich verwonderd afvroeg, waarom dat was, want met Elly had hij im mers afgedaan! Maar de nieuwe kijk. die Mies hem op de meisjes gegeven had, had weer zachtere ge voelens in zijn hart doen ontstaan, en toen Elly hem dus spontaan vroeg, een dansje te doen, weigerde hij niet. Warempel, die ge wiekste Elly kón toch ook wel lief zijn, als zij wilde. En ze wilde vanavond, want ze had Henk en Mies samen gezien en dat strookte heelemaal niet met haar plannen. Om vier uur bracht Henk Elly naar huis. In dezelfde taxi. En Elly's armen waren al heel gauw om zijn hals, Elly was nu eenmaal niet zoo erg bang voor een zoen! En de arme Miesje kwam in Henk's gedachten heelemaal op den achtergrond. Zoo gebeurde het, dat Henk drie maanden later met Elly Poortmans trouwde! Ik kan het ook niet helpen, dat de aanvang van de historie andere dingen deed vermoeden. De arme Mies denkt nog wel eens ver drietig aan Henk en ze vraagt zich af, waar om die aardige jonger toch nooit meer wat van zich heeft laten hooren. Miesje's ver trouwen in de mannen is ernstig geschokt GOEDEN VRIJDAG. De bleeke lippen saamgeklemd in spraak'loos leed, Staart Hij met wijd geopend en verbijsterd oog. Van 't Kruis, Dat van de aarde, maj esteitelij k hoog, Zich heft boven wereld, waar Hij eens schreed. En alom, waar Hij schouwt, is het hol gegluur Des Doods. D' Legioenen wachten 't teeken; blank gehelmd; Bajonetten flitsen; walm ontstijgt fabrieken, die bedwelmt; En rank gewiekten straks spuwend alverterend vuur. Ziet! de lippen beven: dan opent zich Zijn mond, En zegt: „Zijn dit de vruchten, die ik thans hier vind", „Van 't: „Hebt lief uw naaste, 'lijk g' u zelve mint!" „Dat 'K eeuwen her, zoo vaak u heb verkond?" ,yDe doornen van Mijn kroon, zijn scherper dan voorheen", „Het lijden aan dit Kruis geeft meerder smart"; .,Ach! dat slechts één der volk'ren fier betrad" „Den Weg, die enkel voert naar paradijzen heen". En langs 't bleek Gelaat, licht 'lijk een visioen, Glijdt bloed en traan, in donkeren lijdensnacht. Doch eenmaal klinkt nog van zijn lippen, zacht: „Vader, vergeefzij weten niet wat zij doen!" GER. MKDEDR. Steun voor „Haarlem's Bloei"» KruisstraatKruisweg Vereen, stelt 25 9 inkomsten beschikbaar. In de dezer dagen gehouden vergadering van de Kruisstraat—Kruisweg Vereeniging heeft de directeur van „Haarlem's Bloei", de heer C. S. Th. van Gink, op uitnoodiging van het bestuur een uiteenzetting gegeven van doel en streven dezer Stichting. Na deze toelichting van de taak van Haar lem's Bloei en van de voordeelen, welke daar uit voor Haarlem kunnen voortvloeien, be sloot de vergadering met algemeene stemmen 25 pet. van haar contributies ter beschikking te stellen van de te voeren actie. Verder traden de aanwezige leden der ver eeniging, die nog geen begunstigers van Haar lem's Bloei waren, staande deze vergadering als zoodanig toe. Wanneer dit goede voorbeeld door ander© Haarlemsche vereenigingen wordt gevolgd, zal „Haarlem's Bloei" zeker over de noodige mid delen kunnen beschikken om haar breed op gezet propaganda-plan geheel ten uitvoer te kunnen brengen. De bevolkingscijfers. Wat de laatste 60 jaar ons brachten. In het tijdschrift „De Opbouw" heeft Dr. J. H. van Zanten eenige interessante cijfers gepubliceerd over den vooruitgang van Ne derland in de laatste 60 jaar. Enkele daar van nemen wij hierover, terwijl wij ze tevens willen vergelijken met de ervaringen in Haai'lem. Het aantal inwoners van Nederland steeg van 3.767.000 in 1875 tot 8.474.500 in 1035. In 75 jaar dus een toeneming van het aantal inwoners in Nederland van 225 pet. Die toeneming is een gevolg van het sur plus tusschen geboorte en sterfte. Hoewel het geboortecijfer in die 60 jaar belangrijk naar beneden is gegaan (hoewel er nu 2 1/4 maal zooveel menschen in ons land wonen werden er in 1935 slechts 170.400 kinderen geboren, tegen 130.500 in 1875) is het surplus toch van jaar tot jaar gestegen omdat de gemiddelde levensduur van de menschen belangrijk ge stegen is als een gevolg van de betere ge neeskundige verzorging, hygiënischer leef wijze, gezonder woningen, enzoovoort. In 1875 was de gemiddelde leeftijd die mannen be reikten 38.4 jaar en die van vrouwen 40.7 jaar nu zijn ze respectievelijk 61.9 en 63.5 jaar. De menschen leven 'dus ruim 1 1/2 maal zoo lang! In 1875 stierf van de kinderen 20 pet. voor het eerste levensjaar, nu is dit sterftecijfer voor ons land 4 pet. Nu de vergelijking met Haarlem. Om een zuiver beeld te krijgen moeten wij wat het aantal inwoners betreft Haarlem en de om liggende gemeenten bij elkaar tellen, temeer omdat er in dien tijd eenige grenswijzigingen hebben plaats gehad. Haarlem had in 1875 34132 inwoners, Bloe- mendaal, Heemstede. Schoten en Spaarn- dam waren slechts klein, zoodat het aantal ingezetenen van Haarlem en de omliggende gemeenten niet boven de 40.000 kwam. Nu hebben die gemeenten tezamen ongeveer 165.000 inwoners. Voor Haarlem en naaste omgeving is de toeneming der bewoners in die 75 jaar dus meer dan 400 pet. Daarbij moeten wij evenwel bedenken, dat in ons geheele land de toeneming van de bevolking in de steden veel grooter geweest is dan op het platteland. In 1875 waren er slechts 3 steden met meer dan 100.000 inwo ners. nu niet minder dan 7. Nu woont 1/3 van de bevolking in de steden van meer dan 100.000 inwoners, in 1875 was dit nog geen 1/5 deel. Daardoor wordt de trek naar de groote steden wel duidelijk aangetoond. De bevolking op het platteland nam in deze 75 jaar slechts met 36 pet. toe. Van 1875 tot 1900, dus In precies 25 Jaar, was de bevolking van Haarlem gestegen van 34132 tot 65184. een vermeerdering dus van 21052 Op het tijdstip der annexatie van 1 Mei 1927 telde Haarlem 80055 ingezetenen. In 1875 waren in Haarlem 16109 mannen en 18023 vrouwen, dus 52.8 pet. vrouwen en 47.2 mannen. Op 1 Januari 1936 waren de cijfers 61880 mannen en 67657 vrouwen, of 52.2 pet. vrouwen en 43.8 mannen. Het vrou wenoverschot is dus aan het afnemen, het verminderde in die 75 jaar van 5.6 tot 3.4 pet. Het sterftecijfer van de kinderen beneden 1 jaar, dat voor ons land in 1935 4 pet. was, bedroeg voor Haarem niet meer dan 3 pet.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10