haas De Oude Pilote. Paaschhazen. Paasch- Franken l/eektiijsen DeJfaftpe ADVOCAAT! BERICHT belangrijkste Ï4e JAARGANG No. 16490 Verschijnt dagelijks, Eehalve bp Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 26 MAART 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. f 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72*/*. BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuidei Buiten Spaarne 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724. 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord. Telefoon J 2230 ADVERTENTIëN 1—5 regels S 1.75, elke regel meer 0.35, ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag, aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. hoofd rubriek. Reclames Vraag en Onze Groentjes zie Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.—, overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog 1200.—. beide leden duim f 100.- één of twee leden wijsvinger f 25.—, alle leden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger 5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk ƒ15. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllüs treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. één lid duim 50.—. alle leden wijsvinger 160. HEDEN: 14 PAGINA'S. In Engeland heeft men de hoop moeten op geven, de hertogin van Bedford nog levend terug te vinden. Blijkbaar is zij met haar Tiger Moth sportvliegtuig in zee gevallen bij de kust van Norfolk en verdronken. Visschers hebben nabij het kustplaatsje Sheringham stukken wrakhout opgevischt, die door de firma De Havilland, fabrikanten van de Tiger Moth toestellen herkend zijn als onderdeelen van zulk een vliegtuig. Wel heeft men nog niet kunnen vaststellen dat zij behoord hebben tot het toestel van de hertogin, maar de twijfel hieromtrent schijnt miniem. Het is trouwens nu al vier dagen geleden dat zij spoorloos ver dween tijdens een vlucht, die volgens haar voornemen maar twee uur zou duren. De gemalin van den hertog van Bedford, die „van zich zelf" Mary du Caurroy heette en de dochter was van een hoogen geestelijke der Engelsche Staatskerk, had op 26 Septem ber den leeftijd van éénenzeventig jaar be reikt. Haar wonderlijke carrière als pilote was eerst vier jaar geleden begonnen, toen zij op onberispelijke wijze haar vliegbrevet haalde. Nadien bleek dat zij veel meer capaciteiten be zat dan de gemiddelde sportvlieger. Zij bewees het door geweldige afstandsvluchten te vol brengen, waarbij de beste aviateurs haar groote bekwaamheden moesten erkennen. Ongetwijfeld was haar luchtcarrière, begon nen op 67-jarigen leeftijd, het zonderlingste geval dat de luchtvaart tot dusver gekend heeft. Dat sommige vrouwen uitstekende pilo ten zijn is allang bewezen; men denkt meteen aan record-vliegsters als de Amerikaansche Amelia Earhart, die den Atlantischen Oceaan overstak, aan de Australische Jean Batten en aan anderen. Maar zij zijn jong. Dat een oude dame, een grootmoeder, tot dergelijke presta ties evenzeer in staat zou zijn zou vier jaar geleden iedereen ongeloofelijk hebben geacht. Het blijft trouwens raadselachtig hoe een vrouw van zulken hoogen leeftijd tot dergelijke prestaties besluiten kon en ze doorzetten. Het unieke geval bewijst weer eens de waardeloos heid van generalisaties over de menschelijke natuur, over menschelijken ontwikkelingsgang en ambities. Die algemeenheden mogen op een groot aantal gevallen toepasselijk zijn, uitzon deringen zijn nochtans ten allen tijde en over al mogelijk. Zoo blijkt het dan ook denkbaar te zijn dat een oude vrouw, die haar jeugd en middelbaren leeftijd had doorgebracht in een periode, totaal verschillend van de huidige: in wat men in Engeland pleegt aan te duiden als de „Victorian era" en den tijd der „Ed- wardians", in haar levensavond plotseling zulk een geestdrift krijgt voor de producten der nv' rnste techniek en voor de nieuwste snel- h en afstands-rages dat zij als groot- mi ..er een vermaard aviatrice wordt. De verwondering over dit geval wordt zeker niet verminderd door de omstandigheid dat zij als Duchess of Bedford, gemalin van een her tog en moeder van den markies van Tavistock, tot de hoogste aristocratie in Engeland be hoorde. Zelfs in dezen tijd stelt men zich een oude hertogin, resideerend op een der oude kasteelen van Engeland (Wolburn Abbey) nog voor als een statige oude dame met zilver wit haar, tronend in een plechtigen leunstoel, verwend en ontzien door haar gansche omge ving, op haar wenken bediend door buigende „footmen" onder aanvoering van den eerbie digen butler met het klassieke houten gelaat. Haar bezigheden behooren zich dan te beper ken tot wat lezen, wat borduren en het eere presidium van keurig-keurige damescomités die liefdadige doeleinden door middel van ba zars nastreven. Met dit beeld komt een ietwat stoere ver schijning in leeren jas en vliegerskap, wier scherpe blik u door een uilenbril aanstaart en die in een vliegtuig klautert om vol gas te ge ven en de halve wereld rond te suizen, wel in scherpe, tegenstelling. De meeste menschén houden niet van de verstoring van conventioneele denkbeelden die hun in de haastige, neen racende en jakke rende moderne wereld dierbaarder dan ooit zijn geworden. En onder de tijdgenooten van wijlen de hertgoin van Bedford zal er wel de minste waardeering voor gevonden worden, terwijl bij velen, die tientallen jaren jonger zijn, het onaangename besef moet ontwaken, dat zij niet den moed, het uithoudingsvermo gen en de stalen zenuwen bezitten noodig om de prestaties, die deze oude dame volbracht, ook maar in de verte te evenaren. Dat is even wel een kenmerkende beschouwing van dezen tijd van opgeschroefde record- en succes- jacht. Men kan zich andere levensdoelen stel len en niet de geringste afgunst op de we reldvermaardheid van de hertogin van Bed ford .voelen. Hetgeen zelfs in dezen tijd nog velen doen. Misschien zal de toekomst leeren dat haar prestaties niet zóó wonderbaarlijk waren als zij ons nu toeschijnen, al kan men moeilijk Iets anders aannemen dan dat de vliegende oude dames die wereldreizen volbrengen altijd hooge uitzonderingen zullen blijven. R. P. Wat het klokje dezer dagen Thuis (en buiten) tikt is Paasch, Mag 'k van een embleem gewagen Dan is 't dit: zijn naam is haas. Haasjes ziet men allerwegen In ons lieve vaderland, Chocoladen, koekedeegen En gedrukt in elke krant. Overal bij 't eiermandje. Op z'n Paaschbest uitgedost, Zit. als het geijkt pendant je, Het Paaschhaasje op z'n post. Wat een haas toch heeft te maken Met de Paschen, vraagt u mij, En dan nog per slot van zaken In connectie met een ei? Dat hoeft niet zoo te verbazen, 't Is een feit (zeg wel, helaas) Vele pa's zijn dikwijls hazen. Zooals vele hazen pa's. Wat ik van het ei kan zeggen Is meer negatief van aard, Dat Paaschhazen eieren leggen Heb ik nooit in ernst aanvaard. Een bril van KEIP is nooit een piaag maai steeds een onmisbare vriend. Gr. Houlstiaa! naast Luxor (Adv. Ingez. Med.) Het Hildebrand'monument. Prof. Bronner heeft een nieuwe Hildebrand- figuur ontworpen. „De Haarlemmers, de Nederlanders, krij gen in een nabije toekomst een monument, waarop zij trotsch mogen zijn: het beste van onzen tijd in ons land, een beeldengroep, die ieder collega Bronner benijden kan ge maakt te hebben! Het zal den tijd weerstaan, omdat het niet zonder tijd tot stand is geko men". Zoo eindigt Kaspar Niehaus in de Tel. van heden, Vrijdagmorgen, een artikel over het Hildebrandmonument, waarin hij mede deelt dat prof. Bronner steeds doorwerkt aan zijn opdracht, die zooveel tijd vordert. Zoo goed als niemand heeft het werk gezien en het was voor den schrijver een groote vreugde, onlangs in de gelegenheid te zijn, het weer te bezichtigen: Zoowel een nieuw, geheel herzien ontwerp voor den hoofdpersoon van het monument, Hildebrand; als een geheel afgewerkt resultaat, het beeld in steen van „een onaangenaam mensch in den Haarlemmerhout", Robertas Nurks. Het Hildebrand-monument bestaat uit een complex van drie deelen. In het centrum staat een achthoekige fonteinkom. Acht beel den in steen, die personages uit de Camera Obscura voorstellen, zullen deze kom versie ren. In de as van deze fontein staat op een afstand de groote Hildebrandt-statue en ter andere zijde een aantal steenen banken. De groei der acht kleinere beelden voltrok zich ook in de groote Hildebrand-statue, die zich daardoor volkomen aansluit bij het ka rakter van het geheel. De architectuur, waar mede de acht beelden verbonden zijn, werd gewijzigd en ook in de Hildebrand-statue werd de eenheid van beeld en voetstuk be reikt. De thans vastgestelde plaats voor het monu ment in Den Hout, gebood nl het nemen van een grooteren afstand tussehen de drie dee len van het complex dan de voorheen in de Dreef beschikbare ruimte. De Hildebrand statue behoefde daardoor een importanter allure, ten einde meer ruimte te kunnen be- heerschen. Hildebrand in een eenvoudige, rustige pose, heeft hier, even als op het eerste ontwerp, z'n hoed in de rechterhand. Maar z'n costuum is geheel veranderd: hij draagt thans een lan gen tot de voeten reikenden, hem bijna ge heel" omhullenden mantel, met een korte pele rine, die evenals de hoed. de sobere rechte lijnen en vlakken onderbreekt en verrijkt met diagonale richtingen. Het waarschijnlijk mo numentale, d.i. grootsche beeld vormt thans een homogeen blok. waarvan de vlakken ver levendigd worden door de rechte plooien van den mantel die breeder is dan het steil oprij zende voetstuk. Tot zoover de heer Niehaus. Wij hebben ons nog om nadere inlich tingen gewend tot den secretaris van het co mité voor het Hildebrand-monument, mr. Julius Hoog, die ons echter niets anders kon mededeelene dan dat prof. Bronner steeds aan het monument werkt, om het zoo spoedig mogelijk gereed te krijgen. Zooals bekend zal het monument een plaats vinden achter den Hertenkamp. Als de komt zorgt voor: Heerlijk Paaschbrood Prima Krentenbrood Schitterende Paaschtaarten (Adv. Ingez. Med.) Garagehouder gearresteerd. Verdacht van verduistering van ƒ8 De Haarlemsche politie heeft aangehouden een 33-jarigen garagehouder te Santpoort,, verdacht van verduistering van ruim 8000 ten nadeele van zijn vroegeren patroon te Am sterdam, bij wien hij als procuratiehouder in dienst was. Deze patroon had van de verduis tering geen aangifte willen doen, maar het was toch aan de politie ter oore gekomen, waarop de arrestatie van den procuratiehou der volgde. Hij heeft bekend en is Donderdag middag aan de politie te Amsterdam overge leverd. Hij was eenige maanden geleden ont slagen. Met een compagnon had hij een gara ge opgericht. Kantoor: Bakenessergracht 25 - Telef. 10396 Filialen: Groote Houtstraat 146 - Telef. 11145 Zijlstraat no. 32 - Telef. 10438 van zuivere brandewijn en eieren Va flesch 1/1 flesch ADVOCAAT ƒ0.70 ƒ1.30 ADVOCAAT 0.85 „1.65 ADVOCAAT 1-05 2.00 VERMOUTH CINZANO MARTINI CORA GANCIA BIANCO f 1.40 DE LITER. (Adv. Ingez. Med.) Post- en Telegraafdienst op de Paaschdagen. Op Maandag één bestelling De Directeur van het Post- en Telegraafkan toor te Haarlem deelt mede, dat- de dienst op den len Paaschdag geheel zal worden uitge voerd als op Zondagen. Op den 2en Paaschdag is de openstelling van het hooofd,kantoor geregeld als als op Zondagen met dien verstande, dat van 8 u. 309 u. 30 tevens gelegenheid bestaat tot 'het aanbieden van aangeteekende stukken. Op den 2en Paaschdag zaïl één brief- en één pakketpos tbestelling in de morgenuren wor den uitgevoerd. In de eerstgenoemde bestel ling zullen ook aangeteekende stukken worden opgenomen. In verband hiermede wordt op den 2en Paaschdag geen gelegenheid gegeven tot het afhalen van gewone correspondentie, uitge zonderd aan busreohthoudei-s. De openstelling van de bijkantoren Bloe mend aal, O ver veen en Heemstede, van de hulpkantoren Bennebroek, Santpoort-dorp, Santpoort-station en Spaarndam is op den 2en Paaschdag gelijk aan die op Zondagen. Eén brief- en pakketpostbestelling zal ook in genoemde pilaatsen in de morgenuren plaats vinden. De bijkantoren Aerdenhout. Schoterweg en Tempeliersstraat, het poststation Vogelen zang en alle postagentschappen zijn op dien dag gesloten. GOUDEN JUBILEUM PROF. Dr. A. F. HOLLEMAN. Zooals wij meldden is het vandaag 50 jaar geleden, dat nrof. dr. A F. Holleman, te Bloe- mendaal, oua-hoogleeraar aan de Rijksuniver siteit te Groningen en aan de Gem. Universi teit van Amsterdam, den doctorstitel verwierf. Hedenmorgen werden ten huize van prof. Holleman vele schriftelijke gelukwenschen en telegrammen bezorgd. Prof. Holleman vertoeft heden en morgen buiten de gemeente. „Vliegende hertogin" in zee gestort? Alle nasporingen vruchteloos. LONDEN, 25 Maart. Het zoeken naar de hertoign van Bedford is vruchteloos ge bleven en men heeft thans alle hoop opge geven haar nog levend terug te vinden. Zooals men weet is de zeventigjarige her togin Maandag j.l. met haar vliegtuig op gestegen om alleen een tocht te maken boven het overstroomde Fen-district. Niettegenstaande haar hoogen leeftijd be stuurde de hertogin geregeld haar eigen vliegtuig en haar luchtreizen waren zoo menigvuldig, dat zij den bijnaam „vliegende hertogin" kreeg. Men vreest, dat zij tijdens een sneeuwstorm in zee is gestort. Wrakstukken van vliegtuig gevonden Aan de Tel. wordt nog uit Londen gemeld: Hoe en waar het noodlot de „vliegende her togin" achterhaald heeft, kan weliswaar nog altijd niet met volstrekte zekerheid worden gezegd, doch de waarschijnlijkheid wordt steeds grooter, dat zij met haar toestel in zee gestort en verdronken is. De hertogin van Bedford, bijgenaamd de „vliegende hertogin", van wie thans wel vast staat dat zij omgekomen is. De 71-jarige En gelsche, die op 61-jarigen leeftijd vliegen leerde en sindsdien tal van solovluchten onder nam, wordt sinds 22 Maart vermist. Zij was op dien dag gestart voor een vlucht boven de overstroomde gebieden, t. Vast staat namelijk thans, dat een der stuk ken geschilderd hout, die op 7 K.M. afstand van Sheringham (graafschap Norfolk) door visschers in zee gevonden zijn, afkomstig is van een Tiger Moth-machine. De kleur van dit wrakstuk stemde, afgezien van de verkleuring als gevolg van den invloed van het zeewater, overeen met de groene tint, waarin het toestel der hertogin van Bedford geschilderd was. Het overblijfsel is per speciaal vliegtuig naar de De Havilland-vliegtuigfabrieken te Hatfield overgebracht, waar de deskundigen een einde hebben gemaakt aan den twijfel, die aanvan kelijk nog met betrekking tot de herkomst van het wrakstuk bestond. Patrouilles zoeken thans de kust van Norfolk af, waar wellicht nog meer overblijfselen aan gespoeld zijn, op grond waarvan het dan mis schien mogelijk zou wezen, vast te stellen, dat zij niet slechts afkomstig zijn van een groen Tiger Moth-vliegtuig, doch inderdaad van het Tiger Moth-toestel der hertogin van Bedford. Kiel geleerd voor de „Piet Hein". Op de Amsterdamsche Scheeps werf van de firma G. de Vries Lentsch Jr. is Donderdag de kiel ge legd voor het motorjacht „Piet Hein" dat als nationaal huwelijksgeschenk zal worden aangeboden aan Prinses Juliana en Prins Bernhard. De tentoonstelling op „Marquette". Bekroonde Crocussen. De jury heeft verschillende perken crocus sen bekroond: De uitslag luidde als volgt: Crocus le prijs W. J. Eldering en Zn. N.V. te Overveen. kleine gouden medaille; 2e prijs N.V. J. Valkering en Zonen te Lim- men, zilveren medaille; 3e prijs G. Berg; huis, Uitgeest, zilveren medaille of f 5; 5e pr. A. v. d. Eng te Uitgeest, kleine zilveren me daille; 6e prijs afdeeling Berkhout te Berkhout, zilveren medaille of f 5. Het diploma „Marquette" is uitgereikt aan: No. 72, crocus Th. Hoogestein. Castricum: No. 508 crocus remenbrance, P. eHere, Cas- stricum; no. 756 idem; no. 713 crocus snow storm. J. Tol, St. Pancras. no. 728 crocus ear ly perfection, J. Tol, St. Pancras, no. 645 crocus remenbrance C. Vendel, Heemskerk, no. 830 crocus remenbrance, A. J. Goe- mans, Beverwnk Het woord is aart Ch. Dollfus Eerbeioijzen zijn als stelten, die ons opheffen zonder ons grooter te maken. Hollandsche Voorschotbank. Renteverlaging schuldbrieven aanvaard. Zooals wij in ons vorig nummer nog meldden, werd Donderdagmiddag in een der zalen van café-restaurant Brinkmann, Groote Markt, een vergadering van schuldbriefhouders der Hol landsche Voorschotbank alhier gehouden, ter behandeling van de bekende voorstellen tot renteverlaging der schuldbrieven. Thans was de vergadering voltallig genoeg om bevoegd te zijn tot het nemen van rechts geldige besluiten. De voorstellen tot renteverlaging werden met algemeene stemmen aangenomen. Van de houders van 4>/2 schuldbrieven waren aanwezig 4 houders, vertegenwoordigend f 28.300 kapitaal, met 566 stemmen; van de houders van 5% schuldbrieven 4 vertegen woordigend f 50.300 kapitaal, met 513 stemmen en van houders van 6"/, schuldbrieven 9 ver tegenwoordigend f 18.800 kapitaal, met 188 stemmen. CIIR. ORANJE GARDE VENDEL HAARLEM. Bovengenoemde vereeniging houdt op den 2den Paaschdag een streekdag, waarop 350 gardisten uit andere steden aanwezig zullen zijn. De stoet wordt in het Kenaupark opgesteld, waarna gewandeld wordt naar de Bakenes- serkerk, Vrouwesteeg, waar een wijdingsdienst gehouden zal worden van 10.30 tot 11.30. Deze dienst staat ook open voor belangstellenden welke hartelijk welkom zijn. Van 11.30 tot 12.30 tocht door de stad langs Nieuwe Gracht, Kinderhuisvest, Wilhel- minastraat. Raamsingei, Gasthuissingel, Klei ne Houtstraat, Lange Veerstraat, Gr. Markt, Zijlstraat, Nassaulaan, Nassauplein, alwaar een krans gelegd zal worden aan den voet van den Wilhelminaboom. verder door Kenau park naar gebouw Olympia Kinderhuissingel. Des middags zal er een wandeltocht ge houden worden naar het Brouwerskolkje, terwijl de dag besloten wordt in gebouw Olympia omstreeks 5 uur. Canada's vijfling, een winst gevend „bedrijf". Half mïllioen in drie jaar verdiend. TORONTO (Ontario) 26 Maart (A.N.P.) Uit een lijst van inkomsten, die gisteren aan de wetgevende vergadering van Toronto is voorgelegd, blijkt, dat de beroemde vijfling van Dionne in zijn bestaan van nauwelijks drie jaren, een bedrag van meer dan een half millioen dollar heeft „verdiend". Zij, die zich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. De „vliegende hertogin" is vermoedelijk in zee gestort. l Prof. Bronner heeft een nieuw Hilde brand-monument ontworpen. 1 Prof. Veiling Meinesz is zeer tevreden over de resultaten van zijn waarnemingen aan boord van de O 16 3 Dr. Colijn zal als leider van de delegatie ter Suikerconferentie van Londen op treden. 3 In de diamantindustrie wordt bij wijze van proef de 40-urige werkweek ingevoerd 3 De Spaansche regeering heeft bekend ge maakt, dat zij geen controle op haar schepen toestaat. 4 Joego-Slavië en Italië sluiten een vriend schapsverdrag. 4 Bij een vliegramp in de Ver. Staten zijn dertien personen om het leven gekomen. 4 De bevolkingscijfers van Nederland en Haarlem 6 ARTIKELENENZ. R. P.: De oude Pilote l L. S.:. De Passiebloem 2 Van onzen Parijschen correspondent: Ons land zal goed voor den dag komen. 3 Van onze Parijschen correspondent: „Clichy-debat". 4 Bijzondere correspondent: Onze handels missie vestigt record. 4 H. D. Vertelling: De verstokte vrijgezel 6 Voor de Jeugd 9 en 10 Voor de Vrouw 12 Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op m

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1