.ScTVO'J D8GIES7IF RENNIE Paschen Feest-diners- Russisch Restaurant Cabaret De Passiebloem. VRIJDAG 26 MAART 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 2 De handtaschjesroovers. Zaak in hooger beroep. Een der verdachten blijft ontkennen. Het gerechtshof te Amsterdam be handelde Donderdag een geval van straatroof, uitgevoerd op Amerikaan- sche wijze. De jonge man. die terecht stond zou zich samen met een anderen man in Maart 1936 hebben schuldig ge maakt aan de berooving van een juf frouw. die met een portefeuille een bankgebouw te Haarlem verliet. Het tweetal zou haar per auto zijn ge volgd en haar op een stil gedeelte van den weg de tasch hebben ontrukt. Het is niet de eerste maal. dat zij zich voor een dergelijk feit hebben te verantwoorden. Ook in den Haag hebben zij onder gelijke omstandigheden en op dezelfde wijze een straatroof gepleegd. Daarvoor legde het Hof in den Haag de mannen straffen op resp. van twee en anderhalf jaar. Voor dit Haar- lemsche geval hoorden zij zich ieder tot an derhalf jaar veroordeelen. De verdachte G. T. van W. berustte in de beide straffen van anderhalf jaar. hij had een volledige bekentenis afgelegd. Geheel anders was de houding van den man. de reiziger H. de L.. die thans in hooger beroep terecht stond. Hij ontkende hardnekkig, hoewel zijn vroegere medeverdachte, die als getuige werd gehoord, hem beschuldigde. Uitvoerig vertel de deze hoe het misdrijf werd gepleegd. „We hadden geld noodig en verdachte en ik maakten een mooi plannetje om een juf frouw te berooven, die op bepaalde dagen geld haalde van een bank te Haarlem. We hadden alles goed afgesproken. Verdachte had een auto tot zijn beschikking en we par keerden dien ochtend de wagen in de buurt van het bankgebouw Na een poosje is ver dachte naar binnen gegaan om eens pools hoogte te nemen want het meisje verscheen niet. Verdachte ging een gulden wisselen. Juist toen mijn kameraad weer buiten kwam, ging er iemand naar binnen, maar het was niet de juffrouw, waar we op wacht ten. Toen zoo vervolgt getuige zijn verhaal ben ik naar binnen gegaan om te vragen naar den koers van marken. Ik zag dat de juffrouw aan de kas een chèque verzilverde. Toen ze weer buiten kwam zijn we haar met de auto gevolgd en ik heb haar het taschje ontrukt en achter in de auto geworpen. We zijn er vandoor gegaan en in de buurt van Bloemendaal hebben we de nummerborden verwisseld, Mijn vriend, die nu zoo mooi ont kent, heeft toen het geld verdeeld. Volgens verdachte zat er f 60 in en ik kreeg f 30, la ter bleek dat ik „de kleinste helft" had ge kregen want er heeft ruim f 150 in gezeten." Verdachte bleef ontkennen, volgens hem wilde getuige wraak op hem nemen, omdat hij diens raad, n.l. om een politieman te overrijden, niet had opgevolgd in den nacht, waarin ze werden aangehouden wegens dief stal van benzine gepleegd te de Bilt. Vervolgens hoorde het Hof de juffrouw, een onderwijzeres, die het slachtoffer van de berooving is geweest. Zij herkende ver dachte niet pertinent, maar hij leek heel veel op den man, die aan het stuur zat. Verdachte moet nog vier maanden onder gaan wegens een door hem gepleegde ver duistering. Ook loopt er nog een strafzaak te gen hem wegens oplichting van zijn vroegere verloofde. Daar voor een van die andere strafzaken een psychiatrisch onderzoek van verdachte is gelast, besloot het Hof de verdere behan deling van deze zaak uit te stellen tot 18 Mei om van het resultaat van dit onderzoek ken nis te nemen. Leed jaren aan slechte spijsvertering. Eet nu alles met smaak. „Een ieder, lijdende aan slechte spijsvertering, zou ik deze pastilles willen aanbevelen, omdat ik door eigen ervaring overtuigd ben, dat het een prachtmiddel is." Dit schreef ons de vo rige week de heer H. C. K., te A., die jarenlang aan slechte spijsvertering geleden had. De oor zaak der slechte spijsvertering, het teveel aan maagzuur, wordt door Digestif Rennie Pas tilles op geheel unieke wijze bestreden. Het maagzuur wordt niet alleen geneutraliseerd, maar ook geabsorbeerd, terwijl de pancreatine en pepsine. die deze pastilles bevatten, boven dien de spijsverteering krachtig bevorderen. Slechte spijsvertering zal dan ook bij regel matig gebruik, practisch niet meer op kun nen treden. Verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.40 per pakje en a f 1.25 per groot pak. omzetbelasting inbegrepen. PASTILLES iAui-, Wiiez Med.j AGENDA. Heden: VRIJDAG 26 MAART Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Rembrandt Theater: Shirley Temple in „Het arme rijke meisje". 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „San Francisco" met Jeanette Mac Donald, Clark Gable en Spen cer Tracy. 2.30. 7 en 9 15 uur. Cinema Palace: ..De banjospeler van de Mississippi" met Barbara Stanwijck en Joel McCrea. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „De kandelaars van den keizer" met o.a. Sybille Schmitz en Jo- han Heesters. 2 30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Frans Hals Museum: Jubileum-tentoonstel ling H. F. Boot. Bloemendaal: P. E. N. gebouw. Ten toonstelling Paaschgerechten en Paaschge- bak. 2—5 uur. Hotel Duin en Daal: Schilderijententoon stelling, tot 10 uur 's avonds. ZATERDAG 27 MAART Stadsschouwburg: Revue „Groote Polo naise" met Louis Davids. 815 urn". La Gaité: Nachtfeest 8 uur nam Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Frans Hals Museum: Jubileum-tentoonstel ling H. F. Boot. B1 o e m e n d a a 1P. E. N. gebouw: Ten toonstelling Paaschgerechten en Paaschge- bak. 2—5 uur. Hotel Duin en Daal: schilderijententoon stelling, tot 10 uur 's avonds. Ambachtsschool. Afscheid van de leerlingen. In ons vorig nummer zijn de namen gepu bliceerd van de leerlingen, die Donderdag middag de Ambachtsschool met een diploma hebben verlaten. Deze diploma's zijn in een plechtige bijeen komst uitgereikt. Behalve de directeur, de heer A. L. Hengeveld waren hierbij aanwezig de leden van het bestuur dezer school de hee- ren P. van Thiel. S. P. Reinierse en J. W. van Santé Jr. en een groot aantal leeraren. De heer Hengeveld sprak een kort welkomst woord, waarbij hij op de be teekenis van deze bijeenkomst wees. Hij hoopte, dat de leerlin gen een aangename herinnering aan de ja ren, die zij in deze school vertoefd hebben, zouden bewaren. De heer Hengeveld verzocht daarop aan den heer Van Thiel, voorzitter van de commissie van onderwijs, de diploma's uit te reiken. Rede P. van Thiel. „Het voorjaar is weer in aantocht", zei spre ker; „dat doet zich op allerlei wijze kennen aan hen. die hun oogen den kost geven. Dat is niet alleen buiten waar te nemen. Ook de mensch voelt instinctief een opleving, wat- vooral bij de jeugd merkbaar is. Deze wil daaraan in de natuur uiting geven door sport of iets anders. Maar ook in zijn idealen zal de mensch dit toonen en hem behulpzaam zijn om datgene te bereiken, dat hij zich als doel heeft gesteld; ook in zijn maatschap pelijk leven. In de natuur komen echter tij den voor, dat het evenwicht verbroken lijkt; inplaats van verkwikking brengt het somber heid en vernietiging. Wanneer we pessimis tisch zijn aangelegd, dan zou de tijd. dien we thans beleven, oorzaak kunnen zijn, dat wij aan de toekomst gingen twijfelen en de hoop opgeven, om ooit die idealen te berei ken, welke we voor oogen hadden. Maar ge lukkig komt ons aangeboren optimisme ons te hulp. Dit optimisme blijkt wel gewettigd te zijn, nu eenige opleving te bespeuren valt. Evenals de planten en bloemen zich niet van de wijs laten brengen, maar zich niettegen staande stormen en koude steeds weer in vollen bloei vertoonen, moeten ook jullie je schrap zetten tegen alles, wat zich daarte gen schijnt te verzetten. Dat hebben jullie ook getoond in je leerjaren, waarin je iets be reikt hebt. De eerste schrede behoeft ge niet te onderschatten, maar vooral ook niet te hoog aanslaan, daar eerst in de practijk z-a.1 blijken wat je als leerling der school gepres teerd hebt. In de practijk zullen andere eischen gesteld worden. Daar moet men zich bij aanpassen en niet denken dat de men- schen uit de practijk achter staan, want het eene moet het andere dienen. Tracht daarom met bescheidenheid de kennis, die je met voorlichting van je leeraren hebt verworven, als flinke menscli-en te ontwikkelen; welis waar in een maatschappij, die nog steeds verward en ontwricht is, maar die juist daar om behoefte heeft aan hen, die door ener gie en doorzettingsvermogen het verbroken evenwicht trachten te herstellen. In de eer ste plaats is vakkennis een vereischte; vooral in dezen tijd is het van zooveel waarde dat er menschen zijn, die door karakter-eigen schappen toonen te begrijpen wat er noo dig is voor den opbouw van wat zoo hope loos in verwarring is geraakt. Daarvoor is het niet noodig, dat je ingewikkelde problemen, die er zoovele zijn, tracht op te lossen. Dat kunt ge voorloopig aan anderen overlaten. Het komt er voor jelui op aan, gewoon en be scheiden als eerlijke menschen den weg door het leven te zoeken met behulp van de ken nis die je hebt opgedaan in het vak, dat je keuze was. We zijn er van overtuigd, dat de directeur en de leeraren alles hebben ge daan om je daarop voor te bereiden. Veel zorg en moeite zijn daaraan met liefde besteed; dat zult ge eerst later beseffen. Zij zullen zich dan ook het best beloond zien door de wetenschap, dat het jullie in de maat schappij goed zal gaan. Uit naam van het bestuur wensch ik je geluk met het behaalde diploma. We wenschen je veel succes toe in den tijd, dien je nu tegemoet gaat." Rede A. L. Hengeveld. De Directeur van de Ambachtsschool ver kreeg hierop het woord. „Nu we hier in deze zaal vereenigd zijn", zei spreker, „om af scheid te nemen van hen, die de lessen aan onze Ambachtsschool. Avondvakteekenschool en den cursus voor behangers en stoffeerders met goed gevolg geëindigd hebben, komt het mij gewenscht voor. in de eerste plaats het be stuur van de Vereeniging voor Nijverheids onderwijs dank te brengen voor de wijze waarop het ons mogelijk is gemaakt, de zeer moeilijke werkzaamheden in verband met onze omzetting van den cursus over het af- geloopen jaar wel te kunnen volbrengen. Vele malen moesten er beslissingen geno men worden, die voor ons personeel van groot belang waren en ik mag het tot m^ii genoegen zeggen, dat ons bestuur voor het personeel alles gedaan heeft wat binnen de grenzen der mogelijkheid kon geschieden. Een extra woord van dank komt toe aan onzen voorzitter, ir. A. G. de Koningh en aan de Commissie van Onderwijs van onze scholen. Ik spreek dan ook de wensch uit. dat deze aangename samenwerking tot in lengte van dagen bestendigd zal worden. Een woord van dank ook aan de leeraren, leden van het administratieve personeel en aan de overige aan deze school verbonden kranten voor de manier waarop zij m t ar- «eloopen jaar wederom hun taak hebben vervuld. Immers juist in tijd van tegenslag. in moeilijke dagen is het zooveel waard als de goede geest en toon kunnen worden gehandhaafd en dit was het geval, hoewel ik overtuigd ben, dat ieder onzer het jammer vond, dat de cursusduur moest worden inge- krampen, iets wat vooral het Nijverheidson derwijs zoozeer drukt; wij allen leven dan ,~k in de hoop een missive tegemoet te mogen zien. al is het dan niet voor alle vakken, die de.i cursusduur verlengt en dat vooral, omdat nu allerwegen opleving is te bespeuren en er een nijpend gebrek aan goede vak lieden blijkt te zijn. En u, jongelui, zie ik thans van ons heen gaan; mocht ik reeds verleden jaar zeggen, dat er aan den hori zon eenige verbetering viel waar te nemen, de afgeloopen weken overstelpt men mij met aanvragen voor afgestudeerden van onze school, zoodat ik jullie hiermede van harte o-eluk kan wenschen. Ik spreek de hoop uit, dat jullie zullen mogen slagen. Wat versta ik onder slagen? Dit is volgens mij, dat gij na het verlaten van de school uw uiterste best zult doen, dat gij dag aan dag week aan week bij hen. die het vak reeds kennen, uw lcht zult opsteken en uw best zult doen, om na verloop van jaren zoover te zijn, dat men u gaarne zonder eenig voorbehoud als werknemer in dienst zal willen nemen en dat gij dan uw arbeid met vreugde zult vervullen, omdat dan uw taak een aange name en goede zal zijn. Dat dit zal mogen geschieden is de wensch van het geheele per (Leidscbeplein, Amsterdam) donSQTlt Madame Rostova, la directrice artistique, présente: Davidovska met haar Tzigane Balalaika Orkest De bariton Trofinoff Het Russische danspaar Tatjana-Simijonoff De Kaukasische danser Hass-Boulatt De beroemde Russische Zangeres Rostova met haar internat, repertoire Avondtoilet verzocht - Reserveeren dringend gewenscht - Telef. 34115, 35415 VEREENIGING „DE HAARLEMSCHE MANèGE" Op Tweeden Paaschdag wordt een terrein- rit uitgeschreven door bovengenoemde ver eeniging. Het parcours is als volgt: Manége, Aerdenhout, Mariënbosch, Huize Vogelenzang, Schulpweg, strand via Zandvoort, langs de Golfclub, Naaldenveld, Van Haamstedelaan, Duinvliet, Manége. Duur van den rit circa 4 uur. Te 9.30 uur vertrek van de Manége. Twee- en-dertig leden hebben zich opgegeven. De rit staat onder leiding van de heeren Breiten- stein en Van der Zijden. (Adv. Ingez. Med.J soneel van onze school en van mij zelf. Moge het de afgestudeerden goed gaan en mogen zij de levende reclame blijven van onze school". (Applaus). Een der leeraren, de heer A. A. Rauwerda, sprak de vertrekkende leerlingen eveneens toe. Hij wees op dit tijdperk van geestelijke verarming en van geestelijke ondervoeding. „Maar ik beloof u. dat we op de loer zullen liggen om te trachten den drie-jarigen cur sus weer binnen te halen. Ik hoop dat vele leerlingen, die den tweejarigen cursus heb ben bijgewoond, bij tientallen gesteund door hun ouders, bij ons zullen komen met het verzoek, nog een jaar op school te mogen blijven. Dat zij met ons aan den minister zullen vragen: Excellentie, geef ons namens het Nederlandsche arbeidersvolk den drie jarigen cursus terug!" (Luide toejuichin gen) Twee leerlingen, de heeren Kramer en Maarsen, brachten dank aan directeur en leeraren. De heer Hengeveld dankte het bestuur namens de leerlingen. Na het uitreiken van de diploma's dankte de directeur den voorzitter en de commissie van ouderwijs, voor wat zij in het belang der school gedaan hebben. Hij wendde zich tenslotte tot de leerlingen. „Nu ga je de wereld in. Ik wensch je het beste toe. Er zullen nog wel eens momenten in je leven komen, dat je met de handen in het haar zit en hulp noodig hebt. Komt dan gerust hier; de leeraren zullen je dan gaarne hel pen. De deur staat altijd voor je open!" De leerlingen namen daarop met een hand druk afscheid. Aanvankelijk afnemenden, later weer toenemenden veranderlijken wind zwaar bewolkt tot betrokken met regen, later opklarend, later stijgende temperatuur. Verdere vooruitzichten; weinig verande ring. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 44 F. Laagste hedennacht 34 F. Hoogste heden 36 F. BAROMETERSTAND Vorige stand 758 m.M. Stand van heden 754 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN. Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Zaterdag v.m. 3.17 uur; n.m. 15.29 uur. Strand berijdbaar van 8.1513.30 uur. Gemeentelijke Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. PERSONALIA. Geslaagd zijn voor het Diploma van het Nederlandsche Genootschap voor Heilgymnas tiek en Massage de heeren J. E. van Gogh te Overveen en L. H. Hansema te Heemstede. Uitreiking der diploma's. Donderdagavond had aan de Gemeente lijke Avondschool voor Nijverheidsonderwijs de uitreiking plaats der diploma's. Behalve directeur en leeraren waren aan wezig de heer P. Voogd namens de Commissie van Toezicht op het M. O. en ir. A. G. de Koningh als gedelegeerde voor het Gemeente bestuur. De directeur, de heer J.A, L. Doyer, felici teerde de geslaagden en sprak de hoop uit dat de jongelui op den ingeslagen weg voort zouden gaan en straks hun oogen den kost zouden geven. Mochten er zijn, die later nog iets te vragen zouden hebben, dan konden ze er van overtuigd zijn, dat oud-leerlingen steeds gaarne te woord worden gestaan. Ir. de Koning sprak eveneens woorden van gelukwensch en deed dat met overtuiging, daar hij aan het diploma van deze school bijzondere waarde toekent. Spreker vond het een groote prestatie om na een zware d; taak nog op de schoolbanken plaats te nemen of voor een teekenbord te gaan staan Hij hoopte, dat de jongelui met opgewektheid zouden arbeiden, als goed vakman alles zou den bestudeeren en aandachtt schenken ook aan de eenvoudigste zaken, daar belangrijke verbéteringen soms in kleinigheden liggen De heer Voogd feliciteerde, niet alleen de geslaagden, maar ook de leeraren. Hij hoopte dat hetgeen hun meegegeven wordt, vrucht zal dragen. De tijden zullen eenmaal beter worden, daarvan zijn reeds de voorteekenen, en als de jongelui te werk worden gesteld, zullen zij de vruchten plukken van hun ijver en het geleerde in toepassing kunnen brengen. De leerlingen Mulder en Wijnstra spraken woorden van dank tot directeur en leeraren. Na een slotwoord van den directeur was de plechtigheid geëindigd. Een einddiploma behaalden: J. v. d. Boogaard, W. J. Brakel, F. W. Coert, G. v. Heerden, J. H. Koers, Z. Kraayen- oord, J. A. Lenaarts,' A. N. Mulder, P. Pull, J. L. K. de Ridder. A. Schellinkhout, W. A. Augustinus. L. de Bok. F. Bootsman. J. v Duffelen, A. v. Gelder. J. Godde, H. Hoender dos, J. Vonk, G. Pigge, L. Suman, A. Terburg H. ten Hove, C. Klupper, W. Lenaarts, N.Morsert A. de Vogel, C. Wijnstra., H. Handgraaf, P. G. Kramer. Bevordering. Aan de school werden bevorderd naar de 2e klasse A. Blokker, E. Elay, R. Deen (voorw.), J. L. Karman. J. Kat (voorw.), J. de Kier, G. J Klingers, J. v. Kuijk (voorw.) W. Oudshoorn. N. Oversteegen, G. v. d. Poorten (voorw.,) L. v. d. Velde. A. J. Vsser (voorw.), J. F. Ak kerman (voorw.), A. Beneker (voorw.), W. Bloemer, W. Decossoux, G. Driessen, C. v. Egdom, J. v. Huizen. C. J. Kamer, F. Koel HÏ Kraay, H. v. Musscher, G. Nooitgedagt, H. J. Peper, E. Prins. A. v. d. Schaar, H. Son- nemans. H. Voerman, A. Waage, C. de Zwart, S. Zwiers. Naar de 3e klas: C. Haan, J. Hendriks, H. van Herwaarden, G. Jansen, J. v. Keulen, E. Kuijken, C. Setter, J. Schotanus (voorw.), J. Steen, H. Timmer, J. Verbeek, D. v. d. Vliet, J. Vonk, D. Wallenburg, R. Winkelman, J. de Wit, A. Zwiers, C. Dekker, C. Verkerk (voorw.) Naar de 4e klas: W. Akkerman, W. Bakker, C. de Goederen, C. Gootjes (voorw.), H. v. Hemert, M. Hon- koop (voorw.) J. Knape, J. Lijnzaad, J. v. d. Manakker, J. de Mooy, J. Nijssen, R. Otten, K. Peschar, J. v. d. Poorte. K. Prins, F. Rede- ker, J. Schreuder, J. Smit (voorw.), A. Stef- fers, E. J. Strobel, M. v. d. Velde, D. Verkerk. J. Willemsen. D. Wouterse, M. van Wijk. Naar de 5e klas: J. Boer, P. C. Haan, J. Hilgerman, B. Krom J. Lammers, J. v. Leen, J. Lenaarts, W. de Liefde, T. Lub, J. Prins S. Scheur. W. Sloot weg, M. Staphorst, A. Vallenduuk, W. de Vreugd, H. Wesseling, A. v. d. Wonderen, G. Wijnands, L. v. Wijngaarden. De Bilt voorspelt: GESTOLEN AUTO TERECHT De auto, die Woensdagavond in de Prinses- sestraat gestolen werd, werd door een bewo ner van de Amsterdamsche Vaart opgemerkt. Toen hij constateerde dat de wagen zoo lang onbeheerd bleef staan, heeft hij er de politie mee in kennis gesteld. Bij onderzoek bleek het de gestolen auto te zijn. De wagen was onbe schadigd en er wordt niets uit vermist. Wat is een beter onderwerp in de Stille Week, nu de gedachten van zoovelen uitgaan naar het lijden en sterven van Christus, dan de Passiebloem? De Jesuïtenpater Fer rari, die in de 17de eeuw leefde, is degene geweest, die de bloem haar naam gaf en in de verschillende bloemdeelen de martelwerk tuigen van het Lijdensverhaal zag: de lange draden rond het hart verbeelden de doornen kroon, de meeldraden de hamers, de stampei- de spons met edik; de uit de bladoksels groeiende hechtranken de geesels. Hoe het zij, of we de Passiflora willen be zien met een vroom herdenkend hart, of haar alleen beschouwen als een buitengewoon mooie sierplant, de moeite waard is ze! Er zijn verschillende soorten, de Passiebloem van Ferrari die behalve priester ook een groot botanicus was is de gewone blauwe Passiflora coerulea. Het is wel een van de sterkste onder de vele Passiebloemen die er bestaan. Men heeft natuurlijk ook op dit ge bied gehybridiseerd en een mooie hybride is de Passiflora hybr. Impératrice Eugénie, met groote, lichtblauwe bloemen. Een plant ech ter, die we het heele jaar door in de kamer moeten houden. Sterkei- in dien zin, dat zij 's zomers buiten kan staan, is Constance El liott. Ook een hybride of kruisingsproduct. De Passiebloemen hooren thuis 'in de warme streken van Amerika en de West-Indische eilanden. Ze groeien daar tegen struiken en boomen op en bereiken geweldige hoog ten. Wanneer ze hier in de kas groeien, dan komen ze ook het beste tot haar recht, als ze alleen in groote lijnen wat geleid worden en baar ranken vrij kunnen neerhangen. Het iilad is trouwens heel mooi, handvorming in gesneden en de vruchten zijn bij sommige soorten zelfs eetbaar. Een passiebloem heeft meestal tien bloem bladeren. De kleuren varieeren in purper rood. wit met violet, lichtblauw en fluweelig donkerblauw. Sommige soorten zijn zeer wel riekend. De bloei valt in de warme kas van Maart tot October. Wat de bijzondere beko ring van de bloemen uitmaakt, dat is de kleurschakeering van bloem en kroonbla- deren en ae prachtige regelmatige bouw pan de bloemdeelen. Maar nu de Passiebloem voor eigen gebruik. De coerulea uit Zuid-Amerika afkomstig is wel een oude, maar toch een heel mooie soort en met de boven genoemde beide hybri den voor den liefhebber wel het meest aan te bevelen. De bloei valt meestal tegen of in Juni. 's Winters houden we de plant binnen, in een koele, vorstvrije kamer. Het is dan rusttijd. Wordt het voorjaar, dan verpot ten we, als dat noodig is ze hebben kraeh- tigen, voedzamen grond noodig en gaan weer wat meer water geven. Is het half Mei geworden, dus is de kans op nachtvorsten voorbij, dan wordt de plant met pot en al bui ten m gegraven op een zeer zonnig en zeer be schut plekje; het beste is tegen een muurtje of schutting op het zuiden. Ze heeft dan veel water en af en toe wat mest noodig. En ver der zal onze werkzaamheid zich beperken tot het aanbinden van de ranken, die in één zomer een geweldige lengte kunnen krijgen. We kunnen natuurlijk onze plant tegen den muur laten opgroeien en de ranken aan het eind van den zomer- half September kunnen de nachtvorsten weer beginnen en moet de plant dus binnen zijn losmaken en terug snoeien, maar er is ook niets tegen om de plant in de pot tegen een hekje te laten ran ken en zoo buiten in den tuin in te graven, op balcon of waranda te zetten, of gewoon voor een open raam te houden. Het is eigen lijk moeilijk om over de cultuur van Passie bloem binnenshuis iets te zeggen, omdat er zooveel manieren mogelijk zijn, waarop we de plant in bloei kunnen krijgen. Zeker is het, dat de goede grond, geregelde bijvoe ding door mest, veel water 's zomers en veel zon, en 's winters minder vocht, goed licht en koelte de hoofdvereischten zijn. In ons land gaat het moeilijk, maar in Zuid- Duitschland houdt, men de Passieflora coeru lea 's winters onder dikke dekking buiten. (UN/T EN lETIEREN^ HET TOONEEL NIEUW LEVEN. De Privé-Verpleegster. Het groote succes van „De Privé Secreta resse" bij de dilettanten heeft den heer A. den Hertog er blijkbaar toe verleid een vervolg op dit blijspel te schrijven, dat hij „De Privé- Verpleegster" heeft genoemd. Wij zien in dat vervolg "bijna alle personen uit het eerste stuk terug en Joyce toont zich weer hetzelfde onafhankelijke en eigenzinnige persoontje als toen zij op de fabriek van~Francis Darn- ley den rommel in de war dreigde te sturen. Nu heeft zij een betrekking als particulier verpleegster bij een mopperigen, stuurschen oud-scheepskapitein en zij treedt daar na tuurlijk al even zonderling op als in het' eer ste stuk. Maar het slot is precies als van De Privé-Secretaresse; Joyce verlooft zich opnieuw met Francis Darnley met wien zij, om den heer den Hertog het schrijven van dit vervolg mogelijk te maken, gebroken had en het eindigt dus alles in dezelfde vroo- lijke stemming als het eerste blijspelletje, waarin Joyce Allingworth hoofdpersoon was. Het is nauwelijks te begrijpen, dat De Privé-Verpleegster van den auteur van „Des Duivels Prentenboek" is. Het is wel heel dui delijk, dat den Hertog dit blijspel enkel en alleen voor het liefhebberij-tooneel geschre ven heeft, maar daarom behoefde dit blij spel nog niet als stuk ook zoo dilettanterig te zijn. De schrijver begint met ons den inhoud van „De Privé-Secretaresse". waarvan de dito Verpleegster nu eenmaal een vervolg moet wezen, in het eerste bedrijf op de meest on handige wijze eenige malen door verschil lende personen te doen vertellen, en heeft verder voor dit toch wel heel erg onmogelijk bedenksel vier lange bedrijven noodig, die alle vier even slap en onbeteekenend van dialoog zijn. En dat verwachten wij wel aller minst van een auteur, die een der geestigste Hollandsehe blijspelen geschreven heeft. De heer Den Hertog heeft bij het samenknutse- len van De Privé-Verpleegster waarschijn lijk gedacht: „Nou ja, het is toch maar voor dilettanten. Dan komt het er niet op aan» Vooruit dus maar, jongens!". Natuurlijk gelooft de heer den Hertog zelf ook niet aan zoo'n dwazen oud-zeekapitein die ziekte si muleert alleen maar om een dokter aan werk te helpen en weet hij zelf heel goed, dat het alles maar flauwe onzin is, wat hij daar ten genoegen waarschijnlijk van de uitgevers in zijn stuk heeft gestopt, zooals een sla ger het doet met de ingrediënten voor zijn leverworst. Ze slikken het tóch wel, die brave dilettanten en het publiek, zal hij hébben gedaeht. Het is natuurlijk een opvatting, maar toch niet die van een schrijver, die zich zelf respecteert. Wij hopen dan ook meer voor den heer Den Hertog dan voor Joyce Alling worth dat Joyce en Francis Darnley nu maar spoedig trouwen en zich verder nooit meer in het publiek vertoonen. De auteur van Ex-Koning Peter en Des Dui vels Prentenboek kan zijn tijd beter gebruiken dan met zulke onbenullige, kinderachtige Privé-Verpleegsters. De Geheel Onthouders-Vereeniging „Nieuw Leven" heeft van dit -blijspel te Haarlem gis teren de eerste opvoering gegeven en dingt hierin mede aan een wedstrijd, welke door de uitgevers J. Heynis is uitgeschreven. Wij hopen maan voor „Nieuw Leven", dat de tegenstand- ders in dit concours niet al te sterk zijn, want onze Haarlemsche Vereeniging toonde zich aan de jury gisteren niet op haar best. De eenige, die heelemaal goed los kwam, was Kick Vosshard, die in John Burden, den opvlie- gerigen oud scheepskapitein een kolfje naar zijn hand vond. Dat hij nog al naar de carri- catuur ging, was in deze rol niets erg. Hij speelde hem in ieder geval levendig en met temperament en wist ook de sentimenteele trekjes bij dezen bullebak een wel zeer ge vaarlijk experiment zoo tot hun recht te doen komen, dat het publiek er zoo waar van onder den indruk kwam. In die momenten gaf Kick Vosshard verreweg zijn knapste spel. Na het zoo gelukkig debuut in Robbedoes, was Joyce van Rie van Esch een groote teleur stelling. Ik wil niet zeggen, dat het voor een dilettante slecht was na de pauze had Rie van Esch zelfs heel aardige momenten maar van iemand, die zoo voortreffelijk de robbedoes had gecreëerd, mochten wij veel meer en beter verwachten. Zij speelde nu veel te nadrukkelijk, legde bijna op eiken zin van haar tekst ponden gewicht en was niet het onafhankelijke, bij de hande meisje, dat de schrijver toch bedoeld heeft. Het is waar. dat de rol van deze Joyce lang niet zoo goed ge schreven is als het meisje in Robbedoes, maar Rie van Esch zou er bij strenge regie toch veel meer van hebben kunnen maken, dan wij gisteren van haar zagen. De heeren Kuyper en Van der Schaaf waren niet bepaald de aangewezen personen voor Darnley en zijn vriend. Wij konden in dezen Darnley moeilijk een Engelsch fabrikant zien en ook Bankford was niet. wat hij zijn moest. Het tooneeltje, waarin zij beiden „aangescho ten" thuis komen een scène, die, meen ik, tegen de principes van „Nieuw Leven" ingaat —had veel komischer gespeeld kunnen worden. De 2 heeren kwamen er pas goed in in het laatste bedrijf, toen zij patiënten van Joyce waren. Dat speelden ze niet onvermakelijk. De heer Spierdijk maakt van Markham een niet onaardig type en ook Joop Traksel had plezier van den vroolijken, onbezorgden Dickey. Dr. Sloane was niet bepaald een acceptabel dokter, maar dat lag nog meer aan den auteur dan aan den acteur. William, de huisknecht en Jane, het dienstmeisje kwamen er in deze op voering beter af dan Mrs. Ashcombe en Miss Caine. De volle zaal heeft zich met De Privé-Ver pleegster best vermaakt en de heer den Her tog bereikte dus het doel, dat hij zich met deze Privé-Secretaresse blijkbaar heeft gesteld. Maar wij hopen voor den heer den Hertog, dat hij den fabrikant van De Privé-Secretares se en Privé-Verpleegster nu voor goed zijn congé geeft en hij voortaan uitsluitend de schrijver van blijspelen zooals Des Duivels Prentenboek zal zijn. J. B. SCHUIL.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2