Waarom onze boter-invoer in gecontingenteerd? Ind ie VRIJDAG 26 MAART 1937 HAARLEM'S DAGBLAD II De haven van Gijon gebombardeerd. Vliegtuigen der Nationalisten aan het front van Guadalajara neergeschoten. GIJON, 6 Maart (Havas), Gistermorgen 11 uur vlogen zeventien toestellen der opstan delingen boven de'noordelijke havenstad Gijon en wierpen bommen uit op de in de Muselhaven voor anker liggende schepen. De brug van het schip „Ondo Tyxa" werd getroffen en de ka pitein weggeslingerd. Vijf schepelingen werden ernstig gekwetst. Een andere bom trof 't schip. „Asuncion", waarbij verscheidene matrozen werden gewond. Na het bombardement vloog het eskader, dat bestond uit dertien Junkers en vier Fiats, laag boven de schepen en vuur de op de bemanningen. MADRID, 26 Maart (Havas) In den noorde lijken sector van Guadalajara heeft het lucht afweergeschut der regeeringstroepen gister middag drie vliegtuigen der opstandelingen van het fabrikaat van Beinkel, en een Junker bombardementsvliegtuig neergehaald. Toen de rechtsc.hen tegen zes uur des avonds een nieu wen luehtraid ondernamen, werd nog een Fiat toestel neergeschoten. De inzittenden ver brandden. Om uitvoer naar Australië te behouden VUURGEVECHT IN PALESTIJNSCHE STAD. JERUZALEM, 26 Maart (Havas). Te Mesha in Galilea trof de politie een gewapen de bende aan. Er ontstond een gevecht, waar bij een terrorist werd gedood en een politie beambte gekwetst. Non-interventie-bureau is hard aan het werk. Onderhoud met vice-admiraal Van Duim. 's-GRAVENHAGE, 26 Maart. Voor een kort verblijf gedurende de Paaschdagen in den kring zijner famüie is hedenmorgen te s-Gravenhage .teruggekeerd vice-admiraal M. H. van Duim, die in het begin dezer maand door de non-interventie-commissie te Londen is benoemd tot voorzitter van de In ternationale Board of non-intervention, het lichaam dat is belast met de uitvoering dei- door genoemde commissie vastgestelde, maat regelen voor de handhaving van de non-inter ventie ten aanzien van het conflict in Spanje. Vice-admiraal Van Duim die op 15 Maart j.l. naar Londen vertrok was gaarne bereid ons het een en ander mee te deelen van de in drukken, die hij gedurende de eerste tien dagen dat hij zijn werkzaamheden heeft aangevangen, heeft opgedaan en over de taak die de commissie aan welker hoofd hij staat heeft te vervullen. Het is begrijpelijk, zoo zeide hij, dat het publiek ongeduldig begint te worden en zich afvraagt, wanneer de gesloten overeenkomst effectief zal worden, maar men vergete niet, hoe uitgebreid en. ingewikkeld de voorberei dingen zijn, die de Board moet treffen over eenkomstig de resolutie, die de non-inter ventie-commissie pas op 8 Maart j.l. heeft aangenomen en die als 't ware de grondwet is, waarin onze taak en onze bevoegdheid zijn neergelegd. De eerste opdracht, die wij hadden te ver vullen, was de benoeming van administra teurs voor de observatie havens, die schepen welke een Spaansche haven ais bestemming hebben, moeten aanloopen om een observa tion-officer aan boord te nemen. Deze havens zijn Downs, Lissabon, Madeira, Gibraltar, Marseille, Cherbourg en Palermo, en verder Oran, Brest-, Cette en Bordeaux. De oorlog schepen van de vier groote mogendheden, die aan het controleplan meedoen, zullen waarschijnlijk zich er toe bepalen, na te gaan of schepen die op weg zijn naar Spanje, een observatioïl-officier aan boord hebben. Vice-admiraal Van Duim verzekerde ons, dat er te Londen in de bureaux van de Board zeer hard gewerkt wordt, eiken dag tot laat in den avond, om zoo spoedig mogelijk met het geheele schema gereed te zijn. Onmid dellijk na Paschen keert hij naar Londen terug en weldra hoopt hij dan het apparaat, dat hij in opdracht van de non-interventie- commissie tezamen met zijn medewerkers heeft geschapen, in werking te kunnen stel len. Van Engelsche zijde verleende men zeer vlot alle gevraagde medewerking, ook wat betreft het beschikbaar stellen van perso neel en bureau-ruimte. De Bollenvelden. Met Paschen nog niets te zien. De koude temperatuur van de laatste we ken heeft de ontwikkeling van de bolgewassen zeer tegen gehouden, zoodat er met de Paasch dagen, die ditmaal trouwens buitengewoon vroeg zijn. zoo goed als niets te zien zal zijn. Hier en daar op een beschut plekje, bijvoor beeld in Groenendaal, steekt slechts een en kele narcis schuchter haar kopje naar boven. Wel zijn er nog groote hoeveelheden crocus- sen o.a. even voorbij het R.-K. lyceum aan den Zijlweg, te bewonderen. Men zal. dus nog eenigen tijd geduld moeten hebben. Van een deskundige vernamen we, dat over twee weken ongeveer een bezoek aan de narcissenvelden aanbevolen kan worden. FILMNIEUWS ZWITSERSCHE OPDRACHT VOOR „VISIE". De filmassociatie „Visie", die reeds vroeger voor Engelsche, Tsjechische en Vlaaimsche or ganisaties en instellingen cultuur- en propa gandafilms heeft vervaardigd, werkt thans in Ober Engadin, aan een propaganda- en sport film voor Sils-Maria, nabij St. Moritz. Deze film, welke „Visie" van officieele Zwit- sersche zijde werd opgedragen, komt begin April gereed en zal in het komend seizoen in Engeland, Zwitserland en Nederland vertoond worden. Voor het maken der opnamen moest de filmstaf vaak tot 3000 meter en hooger klim men. De beste ski-ers van Z.O-Zwitserland verleenen aan deze film hun medewerking. ST. JOANNES DE DEO VIJFTIG JAAR. Op Woensdag 14 April zal Z.H. Excellentie mgr. J. P. Huibers in de St. Joannes de Deo- stichting alhier een pontificale Hoogmis cele- breeren, ter gelegenheid van de viering van j het 50-jarig bestaan van deze instelling. Indien men in Indië reist en de noodige be langstelling heeft voor het economisch gebeu ren in dit door de natuur zoo gezegende land, dan ontmoet men op de ontbijttafel in vele gevallen Australische boter, men bemerkt aan de rijsttafel Amerikaansche of Australische pickles te verwerken, de „passar" biedt u een keur van Japansche goederen, het Duitsche bier helpt u in den strijd tegen de warmte Met tweeduizend ton oorlogs- materiaal naar Alicante. 's GRAVENHAGE, 26 Maart. Zoo nu en da nis in de pers melding gemaakt van het vevoreren vaai oorlogsmateriaal door Neder- landsche schepen voor een der Spaansche oorlogvoerende partijen. Bijzonderheden ont braken echter in den regel. Hoe de lading aan boord kwam en gelost werd was nooit zeer duidelijk. Toevalligerwijze kwam een verslag gever van het A. N. P. deezr dagen in aanra king met iemand, die onlangs een „smokkel- reis" naar Spanje aan boord van een onder Nederlandsche vlag varend schip gemaakt heeft en bereid was daarover te vertellen. Onze zegsman is niet alleen zeeman, maar heeft ook een baantje aan den wal. In December- kreeg hij lust weer eens het «gat uit te gaan en hij meldde zich aan bij een Nederlandsche reederij. Daar werd hem de vraag gesteld of hij be reid was deel uit te maken van de bemanning van het s.s. Sarkani, dat een reis naar Spanje met contraabnde aan boord zou maken. Hij antwoordde bevestigend en daarna ontving hij een aanstelling. Eenigen tijd later begaf hij zich te Rotter dam aan boord. De bemanning voor deze reis bestond uti 21 man, inclusief de gezagvoerder. Na nog eenige dagen in de haven gelegen te hebben, verliet het 3000 ton metende schip Rotterdam. Lading was er niet, maar de orders luidden, dat het schip naar Memel in Lithauen moest, wara het vier dagen is gebleven. Van daar werd naar Gdyina in Polen gestoomd. In de Poolsche haven werd in zeer snel tempo geladen. De ruimen werden gevuld met geweren, mi trailleurs, kanonnen, vliegtuigmotoren, onge veer 500 ton buskruit, eenige honderden ton nen brandbom-men, geweerkogels enz. Een gedeelte van de lading werd door een Duitseh schip uit Hamburg aangevoerd. Toen de Duitsohers er achter kwamen, waarvoor „hun lading bestemd was, begonnen zij te schelden op de boljewiki". Dat dit materiaal voor de linksche partij in Spanje bestemd was, was allen opvarenden bekend. Volgens onzen zegsman is het- ladingswerk op buitengewoon roekelooze wijze geschied. Voorop dient te worden gesteld, dat het schip in het geheel niet op een dergelijke lading berekend was, zoodat de op zich zelf reeds gevaarlijke last nog gevaarlijker voor de opvarenden werd. Het materiaal werd er „ingesmeten", de brandbommen om een voorbeeld te noemen lagen vlak bij de vuren. De bommen verschoven gedurende de reis de kruitkisten braken door, de watertanken sloegenn lek: kortom het mag een wonder heeten, dat het schip niet in de lucht is gevlogen. Van Glynia naar Alicante. In de tweede helft van Januari vertrok de Sarkani uit de Poolsche haven. Door de Sont koerste het schip naar Gibraltar. „In het holle van een maanlooze nacht voeren wij met gedoofde lichten door de Straat. Ons groote geluk was, dat de zoeklichten van de zich in deze zóne bevindende schepen van de Fanco-partij ons niet te pakken konden kijgen, omdat deze patrouil lerende schepen onder den wal za ten. Vrijwel stuurloos voeren wij voor den wind. onder een krachtige storm door de Straat- en kwamen behouden voor Alicante aan. Even buiten de Straat vlogen een paar re- geeringsvliegtuigen boven ons, die ons onge moeid verder lieten gaan. Jongleeren met granaten. Even voor de haven draaide een vaartuig van de regeeringspartij bij en spoedig daar op werd met het lossen een aanvang ge maakt. „De Spanjolen bleken onze lading niet erg gevaarlijk te vinden, want zij vermaakten zich met balletje spelen en jongleeren met granaten en brandbommen. Een Fransch- man, die als „supercargo" aan boord was en iedereen op zijn vingers keek, nam in een toespraak van de bemanning afscheid. Hij dankte ons allen voor de diensten aan de Spaansche republiek bewezen". „Het leven aan boord was niet gezellig. Wij leefden onder voortdurende spanning en wisten, dat bij het minste geringste verzet onzerzijds de kogel wachtte. Ook was ver binding met den wal ten strengste verboden. De radio ,erd alleen voor het ontvangen van berichte., gebruikt. Onze familieleden wisten dus niets van ons af. Het eten was slecht en de onderlinge verstandhouding liet te wen- schen over". Aangehouden. Van Alicante vertrok de Sarkani naar Oran aan de Noord-Afrikaansche kust. Daar kreeg de gezagvoerder order naar Dartmouth in Engeland te varen. Eenige dagen later passeerden wij ander maal de Straat van Gibraltar enwer den aangehouden door een zwaar bewapen den trawler van de Franco-partij. Een officier met 5 man begaf zich aan boord van de Sarkani en eischte inzage van onze papieren. Hoewel deze op Marseille gesteld waren zou onze aanwezigheid op deze plaats na tuurlijk argwaan wekken en boven dien lag er in de ruimen nog vrij veel kruitafval. Ook ditmaal was het geluk met ons wanteen Engel sche kruiser draaide bij. De officier en zijn manschappen gingen vlug van boord, zonder de ruimen te heb ben onderzocht. Hat gevaar voor ons was voorbij en wij stoomden verder. Weinige oogenblikken la ter. de duisternis was inmiddels ingevallen, zagen wij. dat dezelfde trawler een Russi sche boot inpikte De Engelschman was toén niet meer in de buurt. 'en zoo kan men doorgaan. Vooral de boter- affaire heeft mij altijd in hooge mate ge ïnteresseerd. Waarom buitenlandsch- en geen eigen product? De prijsnoteering was een der moeilijkheden, de aard van de Hollandsche boter vormde een beletsel. Deze „liep" te vlug; de Australische boter „houdt" beter: de huis vrouw speelt in die gevallen een uiterst be langrijke rol. En dan te weten, dat men jaren achtereen in ons land met dit bij uitstek Ne derlandsche product feitelijk geen weg weet. De beteekenis van den boter-uitvoer uit ons land naar Ned. Indië is jaren achtereen hoe langer hoe kleiner geworden. In 1932 was de toestand bepaald beangstigend. Het aandeel van-Nederland in den totalen boterimport in Indië bedroeg toen slechts 2.7 procent. In de periode 1913—1936 was dit percentage be houdens voor 1918 het laagste, hetwelk ooit genoteerd moest worden. Na 1932 kwam daar in gelukkig verandering. Het percentage van den Nederlandschen boter-invoer in Ned. In dië bedroeg in 1933: 8'A, in 1934 bijna 16 en in 1935 bijna 19. De verbetering was zeer be langrijk. Het was blijkbaar te mooi. Want ook de positie over 1936 gaf reden tot blijdschap. Tegenover 1.220.000 K.G. Nederlandsche boter op een totaal van 6.162.352 K.G. geïmporteer de boter in 1935, werd in 1936 niet minder dan 1.397.000 K.G. geëxporteerd naar Indië, of 24.5 procent van den totalen Indischen boter- invoer. Australië is ontstemd. Het ziet zich ten deele verdrongen van de Indische markt. En ziet, de Indische regeering heeft een contin- genteeringsmaatregel getroffen, waarbij de Invoer van Nederlandsche boter in N. O. Indië met ingang van 1 Maart 1937 aan banden is gelegd, op een basis van 100 procent van den invoer van 1936. Deze regeling geldt voorloopig voor zes maanden en beoogt Australië de ge legenheid te bieden een gedeelte van het ver loren afzetgebied te herwinnen. Natuurlijk is aanstonds in ons land ernstig verzet gerezen tegen dezen maatregel. Zoowel de centrale Landbouworganisaties, als de Nederlandsche Zuivelbond hebben zich onverwijld tot de Re geering gewend. Het schijnt dat Australië den invoer van Nederlandsche boter in Ned. O. Indië voorloo pig wil fixeeren op 24,5 procent van den tota len boterimport aldaar, teneinde van de te verwachten stijging van den boter-invoer zelf een zoo groot mogelijk percentage te bemach tigen. Mocht dat al te gekt!) worden, dan zou men na een periode van zes maanden de nieu we situatie onder het oog kunnen zien en mis schien besluiten een hooger import-percenta ge aan Nederland toe te kennen. In ieder ge val is de getroffen maatregel uitermate onaan genaam voor onze boterexporteurs, die tus- schen 193.2 en 1936 den uitvoer van boter uit ons land naar Ned. O. Indië zagen vermeer deren van 180 tot 1397 ton, zoodat in 1936 de positie deze was, dat Nederland ongeveer één vierde van den boterinvoer in N. O. Indië ver zorgde. Tot welke opmerkingen geeft de nieuwe si tuatie aanleiding? In de eerste plaats wordt het moederland achtergesteld bij het buiten land. Dat is op zich zelf al een uiterst onaan gename gewaarwording. Maar daarnaast is het Nederlandsche product nimmer voorkeur verleend boven vreemden invoer in het over- zeesche Nederland, terwijl het omgekeerde wel het geval is. Men is daarmede zelfs zeer ver gegaan, in het bijzonder in den laatsten tijd, waarvoor slechts herinnerd behoeft te worden aan het Indische aandeel, hetwelk is gereser veerd bij enkele clearingverdragen. Ook het zuivelbedrijf in ons land ondervindt van deze reserveering de nadeelige gevolgen. Elke me daille heeft een keerzijde. Zoo is het ook hier en de objectiviteit verplicht den beoordeelaar deze overigens vrij simpele aangelegenheid ook eens van andere zijden te belichten, waar bij tenslotte ook het regeeringsstandpunt, het algemeen belang, niet uit het oog vei-loren mag worden. Australië heeft ongetwijfeld een gedeelte van het Ned.-Indische afzetgebied verloren. Maar niet door halfslachtige practijken van Nederlandsche zijde. Dezerzijds zijn geen „middeltjes" gebruikt. Onze boter behoorde niet tot de uitverkoren producten. In tegen stelling daarmede is bijv. de positie van de Australische boter op de Engelsche markt. De Ottawa-overeenkomst heeft zorg gedragen dat de Australische boter op de Engelsche markt „vrij" kan binnenkomen, terwijl onze en andere vreemde boter belast is. Daar zit de kneep, volgens de tegenstanders van den thans door de Ned. Indische regeering getrof fen maatregel. Immers, de Australische boter heeft door de bevooi'rechting van de Ottawa- overeenkomst in Engeland een financiëel be tere markt verkregen, zoodat zij zich van zelf op de Indische markt ging uitschakelen. En is het nu reëel, dat Australië de hulp van het Indische gouvernement inroept om zich te be schutten tegen een eigen onjuiste politiek? Daarbij komt nog, dat het Indische bedrijfs leven een betere conjunctuur tegemoet gaat. Een grooter boterverbruik mag ongetwijfeld verwacht worden. Het ware volkomen juist, indien ook ons land van dit grootere verbruik zou kunnen profiteeren. Bij het vaststellen van een fixum is daarvan natuux-lijk geen spra ke. Een nieuwe contingenteering doet haar in trede met alle beslommeringen daaraan nu eenmaal verbonden. Handelspolitieke overwe gingen hebben daarbij een rol gespeeld. Ned. O. Indië exporteerde in 1936 naar Australië voor ongeveer 20 millioen gulden en betrok voor circa 10 millioen gulden uit Australië. De in voer uit Australië bestond in hoofdzaak uit meel en boter. Australië is een der beste In dische klanten; daarbij vormt de thee het hoofdproduct. De bedreiging van Australië om aan de Ceylonthee een voorkeurspositie te geven wordt in Indische kringen ernstig op gevat. Hoogstwaarschijnlijk is daarin de ver klaring te vinden van de nieuwe boter-rege- ling. Het is intusschen de vraag, of geen an dere ruilobjecten een rol hadden kunnen spe len. Of daarover voldoende overleg is gepleegd is op dit oogenblik nog niet te beoordeelen. MOLLERUS BLOEMENDAAL Tentoonstelling electrisch koken. Een groot succes. GROENTEMARKT HAARLEM. 24 Maart 1937 Lof 814 cent per K.G. Knakpeen 46 cent per K.G. Veldsla 20—50 cent per K.G. Boerekool 2535 cent per K.G. Gele kool 55—60 cent per kist. Spruiten f 1.30f 1.60 per kist. Andijvie 40—70 cent per kist. Sla f 1.20f 2.75 per kist. Knolselderie 515 cent per stuk Roode kool 38 cent per stuk. Spinazie f 0.55f 110 per kist. Prei 210 cent per bos. Selderie 25 cent per bos. Peterselie 520 cent per bos. De tentoonstelling in het P.E.N.-gebouw van electrische bereide Paaschgerechten en Paaschgebak is een groot succes geworden. Mr. W. Snellen riep allen die aan de voor bereiding hadden meegewerkt bijeen, om hun dank te brengen en richtte in het bijzonder zijn dank tot mevr. Roersch, de leidster van de ïeskeuken, die de laatste twee dagen onaf gebroken bezig is geweest. Den eersten middag hebben niet minder dan 132 dames een bezoek gebracht aan de Ïeskeu ken en allen waren opgetogen over wat hun getoond werd. En wat er te zien was was inderdaad iets bij zonders. Op de verschillende tafels stonden de elec trisch bereide gerechten klaar: taarten, feestgebak, luxebrood, soezen, smaakvolle me nu's. aardig bedachte Paaschverrassingen met eieren smakelijke hapjes. Buitengewoon fraai was de feesttafel en aardig gevonden de gedekte kindertafel: zelfs de bittertafel ontbrak niet met zoutjes. Het bedrijf heeft met deze tentoonstelling bereikt wat het wenscht: de dames in het ge bouw om met electrisch koken bekend te geraken, omdat het er van overtuigd is, dat weten beteekent electrisch gaan koken en dat het de dames iets van practischen aard heeft aan te bieden, dat haar arbeid tevens verlicht. Heden Vrijdag en Zaterdag is de tentoon stelling nog geopend van 25 uur. BLOE.MENDAALSCHE REDDINGSBRIGADE. De Bloemendaalsche Reddingsbrigade kwam in jaarvergadering bijeen in het hotel „Rozendaal" te Overveen. Dr. van Ol- denborgh, voorzitter, was door ambtsbezig heden verhinderd tijdig aanwezig te zijn. De heer A. J. Meijerink opende de vergadering, Uit de ingekomen stukken bleek o.a dat het gemeentebestuur van Bloemendaal wederom een subsidie heeft toegekend van f 300; deze mededeeling werd met groote waardeering vernomen. Het jaarverslag, uitgebracht door mej. Evers, vermeldde de hulpverieeningen aan het strand en de behandeling van talrijke wonden en kneuzingen. De heer De Graaf bracht het financieel verslag' uit. waaruit bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen f 651,12. de uitgaven f 579,54. De verkiezing van bestuursleden verliep zeer vlot. Bij acclamatie werden de aftreden den mej. Evers en de heeren Meijerink en Eisker herbenoemd. Het bleek duidelijk, dat allen veel lof hebben voor de wijze waarop het secretariaat wordt waargenomen. De hee ren de Graaf, Kuyl en Eisker werden her benoemd tot leden der Techn. Commissie. Dr. van Oldenborgh had inmiddels de leiding overgenomen. De heer Buddmgh, die zijn functie als hoofdleider ter beschikking had gesteld, verklaarden zich, na gehouden be sprekingen, bereid die functie wederom te zullen vervullen. De heer Buddingh ontving den dank der vergadering. Tot afgevaardigden naar de Bondsvergade ring. die op 11 April te Utrecht wordt ge houden. werden benoemd de heeren Budding en de Graaf. De leider van het zeezwemmen tijdens de jamboree, de heer De Vries Jr., had zich tot de B. R. B. gewend met het verzoek om ge routineerde redders en redsters ter beschik king te stellen. Zandvoort en Noordwijk hebben ook reeds toestemming verleend. Tijdens de jamboree zullen gelijktijdig 1500 padvinders in zee baden en zwemmen. Be grijpelijk is het dus. .dat tal van veiligheids- maatregelelen moeten worden genomen. De leden gaven zich gaame op. Het, lid Bergman, ontwerper en uit voerder van de reeds bekende Bergman-kar. een combinatie van reddings- en transport middel aan zee, bood aan het bestuur een keu rig uitgevoerd verkleind model van het Brigade-strandhuis, van de reddingsflotteur. Bergman-kar. haspeistok met grijptouwen enz. aan. Dr. van Oldenborgh dankte den schenker voor deze stukken van propagan distische waarde. Op de a.s. Bondsvergade ring zal het geschenk worden tentoongesteld. POLITIEBERICHTEN. Acht zwervers aangehouden. Door de politie zijn in een hooiberg te Vo gelenzang acht zwervende personen aangehou den. dde daar nachtverblijf hadden gezocht. Zeven van hen zijn direct ter beschikking ge steld van de justitie te Haarlem, en denzelfden veroordeeld wegens landlooperij. De acht ste kreeg eenig uitstel en werd eveneens ver oordeeld. Gasmeter opengebroken. Door het gasbedrijf werd bij de politie aan gifte gedaan, dat in een woning alhier de gas meter was opengebroken en van den inhoud beroofd. De politie stelde een onderzoek in. Rijwiel ontvreemd. Te Aerdenhout werd een fiets ontvreemd, die eenigen tijd bij een woning onbeheerd heeft gestaan GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij H. Schoo, Dennenweg 10, een Zeeuwsche broche en een missiekruis; Koper, Elswouts- laan 5, een kapokmatras; Zwiersen, Sinne- veldlaan 25, Santpoort, een heerenarmband horloge: T. Visser. Prins Hendriklaan 162. een vulpotlood; Westerling, Dr D.Bakkerlaan 75, een hazewindhond; L. Smith, Elswouts- laan 4. een ring met steen; J. Vollinga, Mid den Tuindorplaan 3 Haarlem, een rozen krans: Kritmeijer, Olmenstraat 8, Haarlem, een drukmeter voor autobanden; Damsteek. Hofmeijerstraat 35, Haarlem, een hamer; P. Koomen, Wouwermanstraat 22. Haarlem, een vulpenhouder; M. A. Joosten, Heeren weg 69, Heemstede, een paar regenpijpen; T. Schoorl Alb, Thijmlaan 39, een verm. zilveren broche. Politiebureau Overveen, een portemonnaie, een bal, 2 sleutels (1 Lips), aan en ring, een broche. ZANDVOORT BURGERLIJKE STAND. Opgave van 18 tot 25 Maart 1937. Geboren: Catharina Maria, dochter vanC. W. van Eldik en C. M. Oskam, Brugstraat 5 A, Sonpa Anny, dochter van J. van der Schaaff en A. A. Bonsink. Hoogew 61, Adrïa- na. dochter van Ja Ha Koper en H. Weihrauc1- Pakveldstraat 11. Overleden: J. van Duivenboden, oud 55 jaren. Altijd slechte spijsvertering. Nu geen klachten meer. „Ik had veel last van de maag, tengevolge van slechte spijsvertering, waardoor ik altijd lusteloos en moe was. Sinds eenigen tijd ge bruik ik nu geregeld de ..kleine dagelijksche dosis" Kruschen. Zoodra het opraakt krijg ik weer hoofdpijn en als ik het dan weer neem. is de hoofdpijn weer weg. Voordat ik Kruschen nam durfde ik haast niets eten, maar nou eet ik weer alles" J. N. D, te B. De zes minerale zouten in Kruschen sporen Uw inwendige organen tot betere werking aan waardoor Uw voedsel snel en volledig woidt verteerd. Hierdoor wordt voorkomen, dat voeaselresten in het organisme achter blijven. welke lasten of pijnen veroorzaken. Moeheid en lusteloosheid zullen tot het verle den behooren. In plaats daarvan krijgt ge een gevoel van opgewektheid, levenslust en volkomen gezondheid. Kruschen Salts is ver krijgbaar bij alle apothekers en erkende dro gisten a f 0.40. f 0.75 en f 1.60 per flacon. Let op. dat op het etiket op de flesch. zoowel als óp de ouitenverpakking de naam Rowntree Handels My„ A'dam, voorkomt (Adv. Ingez. Med.) IJMUIDEN Faillissement Boaz-Bank. Preferente schulden voldaan: voor de concurrente schuldeischers 8.0829é beschikbaar De curator in het faillissement van de Coöp. Spaar- en Voorschotbank Boaz alhier heeft aan spaarders en crediteuren medegedeeld, dat de eerste uitdeelingslijst ter griffie van de Ar- rondissements-Rechtbank te Haarlem is gedeponeerd en gedurende tien da gen ter inzage van de schuldeischers ligt. De preferente schulden worden daar bij geheel voldaan: voor de concurren te schuldeischers is uitgetrokken 8.082 pet. BESOMMINGEN Loggers: KW 105 f670; KW 89 f370. Beuger: VL 190 f254 VERWACHTE VISCHAANVOER. Th uiss toornen de voor de Zaterdag-markt: Utrecht IJM 73. Vangst 110 m. schelvisch, 160 m. braadschelvisch. 40 m. gul. 200 m. kool- visch, 110 m. wijting. 80 m. radio. Totaal 700 manden benevens 150 stuks stijve kabeljauw en 100 stuks stijve leng. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 6,90 Griet per 50 K.G. f 35—f 18 Tongen per K.G. f 1,05f 0,66 Zetschol per 50 K.G. f 24 Kleine schol per 50 K.G. f 15f 6,50 Bot per 50 K.G. f9—f4 Schar per 50 K G. f4.60—f3.60 Wijting per 50 K.G. f3.60—f 1.90 BURGERLIJKE STAND. Bevallen: M. HeijkoopLoendersloot, z., Kennemerlaan 28. IJmuiden: D. G. Redeker Hoogevorst, z., P. C. Hooftlaan 23. Driehuis; S. Raams—Banning, d„ v. Wassenaerstraat 29, IJmuiden. Overleden: K. Wegman, 60 .1.. echtgenoot van J. Bakker, Watervlletstraat 26; Velsen N.; C. G. E. Bücher. 84 jaren, weduwe van J. G. Wiese, Amsterdam. Ondertrouwd: J. Huhl en C. A. van Pel, Oosterduinweg 88, IJmuiden. C. de Vries en C. van der Heide, Bloemstraat 123, IJmuiden; J. Tervoort en J. C. de Klerk, Hagelingerweg 214, Santpoort, Noorderdorp straat 22, Santpoort; T. Gomes en C. C. P. v. d. Berk, Beverwijk; J. Dalmeijer en P. Punt, Ma- hustraat 5, IJmuiden; Planciusstraat 8, IJmuiden; N. Groen en L. Akkerman, Mid denhavenstraat 10, IJmuiden, Julianakade 8, IJmuiden; J. C. M. Jansen en D. Zeijlemaker, Haarlem. Getrouwd: G. N. Grapendaal en N. Tellier, Beverwijk: W. H. Hellings en J. B. G. IJpke- meule. Tusschenbeeksweg 21. IJmuiden. T. Tol en T. Swart, Torricellistraat 1, IJmuiden; P. Pieterse en A. Blok, Hoofdstraat 181, Sant poort. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: B. G. Heijnevan der Aar, zoon. Getrouwd: S. Kroon, 56 jaar en E. C. M. van der Jeugd, 41 jaar. Overleden: J. Vriesekoop oud 68 jaar, echt genoot van A. P. J. van der Aar. BEVERWIJK Daling van het aantal werkloozen. Van 1168 tot 1129, De daling van het aantal werkloozen. heeft zich ook in den loop van deze week voortge zet. Bij den gemeentelijken dienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling stonden in totaal 1129 werkzoekenden inge schreven tegen 1168 aan het einde der vo rige week. Van dit aantal waren 1032 in Beverwijk woonachtig (vorige week 1069) en in Heems kerk 97 (vorige week 99). In de overeenkomende week van 1936 wa ren 1149 werkzoekenden ingeschreven. HANDELSBLAD GRATIS Zij, die zich thans abonneeren ont vangen het Handelsblad deze maand GRATIS. Abonnementen ƒ1,90 per maand en f 5,50 per kwartaal. Buiten Amsterdam verhoogd met 20 cent per maand voor verzending. Abonnementen op te geven bij het Bijkantoor Handelsblad (WENSING'S Alg. Adv.-Bureau) TEMPELIERSSTR. 32 (Adv. Ingez. Med.)

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 7