Wij maken schoon! Schoonmaak in moderne stijl. VRIJDAG 26 MAART 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 12 Maar wij hebben ons voorgenomen desondanks behoorlijk te blijven. Dit jaar willen we ons voornemen om ge durende de schoonmaakweken eens extra op uiterlijk te letten. Heusch, men werkt veel prettiger wanneer men het gevoel heeft er steeds verzorgd uit te zien en geheel naar de omstandigheden gekleed te zijn. We maken ons daarom nu vast een gezellig „schoonmaakj urkj e" of een aardig schort. Op den voorgrond ziet u twee kleedingstukken van het eerste type: geen schorten dus, maar regelrechte japon nen van stevig linnen of katoen. De aan trekkelijke noot wordt gevormd door (links) breede revers, zak- en mouw versiering en ceintuur van een afstekende tint b.v. jade- groen bij wit, donkerbruin bij beige, hemels blauw bij zacht citroengeel enz.; het meest rechtsche japonnetje, gedacht in crème lin nen, heeft een helgeruit bubikraagje, mouw opslagen van dezelfde stof en kleurig gebor duurde knoopen. Natuurlijk moeten de japonnetjes goed waschbaar zijn, dus liefst niet al te licht van kleur. Ze zijn bestemd voor „zware" schoon- maakdagen, wanneer men van tevoren weet, dat het werk den heelen dag in beslag zal nemen. Op den achtergrond twee practische schorten: links eentje van gebloemd creton ne voor de „lichtere" karweitjes, rechts- een eenvoudig, doch keurig model van grijs, licht groen of lichtblauw linnen met donkere ban den bestemd om over de japon te dragen. Het mutsje, dat het meest linksche figuurtje draagt is een vierkant lapje cretonne. Het kan natuurlijk ook uit effen stof in harmonie met een der japonnetjes worden gekozen. ALS PASCHEN NADERT Maken we weer eens een paar smakelijke eiergerechten. Weest paraat voor de feestdagen! Roereieren met kaas en geroosterd brood. 4 eieren, 4 lepels melk, peper, zout V/2 tepel boter, 4 lepels geraspte oude kaas, 4 sneedjes geroosterd casinobrood De eieren uitroeren met zout, peper en melk, de geraspte kaas er doorroeren De boter in een steelpan laten smelten, het eimengsel er in gieten en op een klein vuur laten stollen, terwijl men er in roert, en ailes wat vast wordt, van de bodem van de pan los m^akt. Als men een klonterige, niet te droge massa heeft, van het vuur nemen. Op een schotel doen en geroosterd brood en boter er bijgeven. Inplaats van met kaas kan men roereieren maken met: fijngesneden ham pl.m. V2 ons, fijngesneden rookvleesch pl.m. V2 ons. tomaten puree 2 flinke lepels, op de hoeveelheid eieren. Omelet met croutons 4 eieren, 4 lepels melk, peper zout, 4 sneed- jes oud brood, 50 Gr. boter. De eieren uitroeren met peper, zout en melk. Het brood (zonder korst) in nette dobbel steentjes snijden van 1 c.M.3. Deze in de groot_ ste helft van de boter in de koekepan aan alle kanten lichtbruin bakken. De overgebleven boter in de pan doen, en de geklopte eieren over de croutons heen in de pan schenken. De omelet op een zacht vuur lichtbruin en gaal laten worden. Opdoen op een verwarmde scho tel, gegarneerd met wat peterselie. Verscholen eieren. 4 eieren, 3 ons gehakt (half varkens- half kalfsgehakt), peper, zout, nootmuskaat, be schuit, 1 ei. paneermeel, frituurvet. De eieren 8 min. koken, afspoelen in koud water en pellen Het' gehakt aanmaken met eierdooier, be schuit. peper, zout en noot en elk gepeld ei met een dun laagje gehakt bedekken, zoo, dat men niets meer van hel ei ziet. De ballen door eiwit en paneermeel halen en in het frituurvet bruin en gaar bakken. Op prijs papier uit laten lekken, voorzichtig in de helft snijden en op een schotel leggen gegar neerd met slablaadjes. Geeft men dit gerecht aan de koffietafel, dan kan men het koud opdienen, en de sla aanmengen met mayonnaise. Geeft men het aan het middagmaa. aardappelen. sla en gesmolten boter e. bij geven. Omelet met gamalenragout. 4 eieren, 4 lepels melk, zout, peper, 2 lepels boter, 1 ons garnalen, 2 d.L. melk, 2J/2 lepel bloem. iy2 lepel boter, zout, peper, gehakte peterselie. Van boter, bloem en melk een tamelijk dikke saus maken. Deze op smaak afmaken met zout. peper en gehakte peterselie, en de garnalen er door roeren. De ragout warm houden. De eieren uitroeren met zout, peper en melk en met de boter in de koekepan een omelet bakken (naai- verkiezing 2 of 4 kleinere). De omelet op een schotel leggen, de ragout er in het midden opleggen en de omelet dicht slaan. Garneeren met peterselie. Gepaneerde eieren. 8 hargekookte eieren eiwit, paneermeel, 2 kropjes sla, mayonnaise. De eieren hard koken (8 min.) afspoelen in koud water en pellen. Ze met wat boter be strijken, door paneermeel rollen, door even losgeklopt eiwit halen en nog eens paneeren. Ze in het frituurvet vlug bruin bakken. De eieren op een schotel, bedekt met slablaadjes leggen, en hier en daar wat mayonnaise op de sla doen. EEN VROEGE PASCHEN. Nu Paschen dit jaar zoo vroeg valt, is er buiten nog maar een allereerste begin t$ be speuren zoodat er nog geen kwestie van is om ons huis met bloemen uit den tuin te versie ren voor het .feest. Toch levert het buiten al genoeg op, om onze kamers een echt voorjaars achtig aanzien te geven. Om te beginnen vullen wij een klein, bont of jlazen vaasje met een parmantig groepje cro- cussen, sneeuwklokjes, scylla's. primula's en meer van dat heel kleine en heel jonge goed. En dat zetten wij op een zorgvuldig uitgezocht plaatsje met een stillen achtergrond. Maar omdat we ook graag omvangrijker ver sieringen hebben, snijden we katjes en zet ten ze iii een pul, of we nemen wat takken van heesters, waaraan nu nog weinig te bele ven valt, maar die in een paar dagen frisch jong groen of fleurige bloempjes vertoonen, zooals bijvoorbeeld spirea of forsytia. Wie aan takken van kastanjeboomen kan komen, is goed af: de kleverige knoppen, daarna de hangende blaadjes en tenslotte het fijne blad zijn alle drie een genot om naar te kijken. Eén enkele tak in een kleurige vaas of pul kan een hoek van de kamer geheel opvroolijken. Dat velen van zulke takken zoo genieten, komt omdat het de belofte inhoudt van al het moois dat nog komen gaat en omdat het zoo frisch en jong is. Probeert het maar eens met enkele heestertakken, het geeft weer een heel andere bekoring dan bloemen. Intusschen kan een enkel bosje tulpen of narcissen ook al wonderen doen: verdeeld over twee of drie niet te groote vaasjes kan men met een minimum aan kosten eenige kamers een feestelijk aanzicht geven. Natuurlijk gaan we de tafel ook feestelijker maken dan anders: gekleurde eieren, zelfont worpen, kleurige eierdopjes van geverfd kar ton met een nestje erin van groene papierwol, ©en fiksche Paaschhaas met- een schare kui kens eromheen, een paar bazen van kuikens met zout en peper in een bakje op hun rug. het noodige krentenbrood, tulband, en als er de ware feeststemming heerscht, is de kinder - Paaschtafel zeker een succes. Indien het weer 't toelaat, trek er dan met de kinderen een der Paaschdagen op uit en toon ze ook in de natuur, hoe ver de lente al doorgedrongen is niettegenstaande April nog niet eens is begonnen. Er is al veel moois te zien buiten, maar men moet er eenige moeite voor doen, omdat, het nog maar schuchter komt kijken, hoe koud het hier nog wel is. juist dat zoeken echter maakt het vinden er van een dubbel genot. E. E. J.—P. Zondag Kop bouillon Gekookte ossetong Madeirasaus Fleurons Aardappelen Kropsla met eieren Botersaus Zandgebak Maandag: Groentesoep van bouillon van de tong Gepaneerde kalfslappen Snijboonen uit de bus Aardappelen Blanc manger Vruchten Dinsdag Vleeschschelpen van resten tong Runderrollade Gedroogde appelen Chocoladevla Woensdag Filosoof of jachtschotel Kropsla Rijstebrij Vruchten Donderdag: Gehakt Raapstelen Aardappelen Maizenapudding met bessensapsaus. Vrijdag: Gekookte kabeljauw Botersaus Aardappelen Bieten Tapiocaschotel Zaterdag: Dikke groentesoep Poffert Vruchten VEGETARISCHE MENU'S 1 Soep van knolselderij, Spinazie met eieren, Botersaus Aardappelen, Rijstetaart. 2 Stamppot van rauw Brusselsch lof, Gries meelpudding met gestoofde abrikozen. 3 Capucijnersoep, Bloemkool met aard/puree en kaassaus in vuurvaste schotel, Vrueh- tensla. 4 Rijst met eieren en kerrysaus, Kropsla, Broodpannekoek met jam. Verwijder vlekken zorgvuldig. Bontmantels en -jassen worden door lang liggen dikwijls ietwat onooglijk. Wanneer men met wit bont te doen heeft, kan men dit het beste opfrisschen door het met heet zand af te wrijven in de richting der haren. Daarna klopt men het bont goed uit en borstelt het flink op, steeds in de richting der haren. Gekleurd bontwerk daarentegen wordt ge reinigd met zemelen, die eerst worden ver warmd en daarna in het vel ingewreven. Na eenigen tijd borstelt men de zemelen er weer uit en hangt den mantel of de jas in de bui tenlucht. Bij een pels die heel nat geworden is, strijkt men eerst met een zachten borstel de haren glad, daarna laat men de pels drogen, doch niet in de nabijheid van haard of kachel. Na het drogen klopt men het bont goed uit en kamt dan de platgedrukte haren weer zorg vuldig op. Bontwerk mag niet in heete damp worden uitgestoomd, hierdoor zou het ruig en leelijk worden. KOUSENWIJSHEID. Bij het koopen van kousen moet men letten op de volgende belangrijke punten: Koop nooit een te kleine kous. Vele dames zijn hiertoe geneigd, doch het loont niet, daar het weefsel in dat geval veel ga/uwer stuk gaat. Als u -goedkoope kousen koopt bekijk ze dan eerst zeer zorgvuldig. Houd ze tegen het licht; er mag geen afscheiding zichtbaar zijn op den enkel, want dit duidt aan dat de kou sen in tweeën zijn geweven.Ook mogen zich. nergens weeffouten vertoonen (tenzij de win kelier het er uitdrukkelijk bij vermeldt). De lengte van de kous is eveneens een ding van gewicht. Zij moet een eind boven de knie vallen en beide kousen moeten steeds precies even lang zijn. Bij het aantrekken van kousen moet men er op letten, nooit hard aan de boord te trekken, men neemt de heele kous eerst bij elkaar en steekt den voet meteen in den voet van de kous. Als de kous is aangetrokken, waarbij na tuurlijk de naad correct moet zitten, trekt men de teen iets uit, alvorens den schoen aan te trekken. Dit voorkomt rimpelen der kousen om de enkels. HUISHOUDELIJKE TIPS. Heeft een der huisgenooten een stofje of klein splintertje in 't oog gekregen? Dan moet men er vooral niet direct aan gaan peuteren. Men laat de (11) patiënt eerst het oog zoo wijd mogelijk opensperren. Er zullen zich dan vanzelf tranen afscheiden, waarin het stofje wegspoelt. Het drijft naar de oog hoek toe en komt daar te voorschijn, waarop men het gemakkelijk met den zakdoek kan wegvegen. Als dit echter niet gebeurt moet het oog in ruim water worden gebaad en eerst als dit middeltje ook nog faalt, probeert men voorzichtig het ooglid om te vouwen waar bij de patiënt nar beneden kijkt teneinde het stofje of splintertje te „vangen'. Twee Origineele Vondsten. Japonnetjes voor aanstaande moeders. TWEE SPECIALE PA AS CHLEKKERNI JEN. Krentenbrood (eenvoudig) Benoodigd: 350 gr. bloem, 10 gr. gist, V/2 gr. zout, 2 1/4 d.L. melk en water, 1J/2 ons krenten en rozijnen, 25 gr. sucade. Van bloem, aangemengde gist, lauwe melk en zout, een deeg kneden met de handen zoolang tot het deeg weer heelemaal loslaat. Dan de gewassohen en gedroogde krenten en rozijnen en de gesnipperde sucade erdoor kneden. Het deeg overdoen in een met olie ingesmeerde broodvorm, en pl.m. 1 uur laten rijzen op een lauwe plaats, onder een vochtig doekje. Daarna in een vrij warme oven gaar bakken. (pl.m. 3/4 urn:). Paaschbrood. Benoodigd: 350 gr. bloem, 16 gr. gist. 7]/2 gr. zout, 1 ei, 40 gr. boter 2 ons krenten, 1 oils ro zijnen, i/2 ons succade, 2 1/4 d.L. melk. Bereiding als eenvoudig krentenbrood. De gesmolten boter door het beslag roeren. FLITSJES UIT HET BUITENLAND. Mejuffrouw Olga Larsen, die gedurende meer dan 25 jaar aan het hoofd heeft ge staan van een tuchtschool voor meisjes te Toten, is thans sedert 1 Januari in functie als directrice van de Noorsche staatsgevan genis voor vrouwen. Zij is de eerste "rouw, die deze functie bekleed. Ditmaal geven wc twee zeer geschikte en niet al te afgezaagde modellen voor dames die binnen enkele maanden een baby ver wachten. Links een combinatie van japon met cape'je: de jurk wordt gesloten door twee rijtjes van vijf knoopen, die men naar believen kan ver zetten en heeft een ceintuurtje van achteren. De cape wordt met koopsgaten op deze knoopen bevestigd. Rechts een avondtoilet met overslag op den rug. Met vlotte jasje met pailletten markeert prachtig net figuur en houdt de silhouet als geheel slank. Wij stellen er een eer in, dat de huisgenooten zoo weinig mogelijk worden „opgejaagd". Het huishoudelijk machtwoord van onzen tijd is: efficiency. Hoe langer, hoe meer valt gelukkig het oude gevoel, dat een vrouw eerst een échte huis vrouw is, als ze dag in dag uit zwoegt, van ons af om plaats te maken voor de overtuiging dat het persoonlijk geluk, de gezondheid, het welzijn van ons gezin voorop moeten staan en dat alle arbeid in ons huis slechts middel mag zijn om dat doel te bereiken. Een doel, dat door ieder van ons langs ver schillende wegen zal worden benaderd. Want we realiseeren het ons thans meer dan ooit! iedere huisvrouw is een levende ge meenschap met haar geheel eigen cachet. Er zijn nagenoeg geen twee huizen geheel gelijk, geen twee echtgenooten hebben pre cies denzelfden werkkring, gelijke wenschen: geen twee dienstmeisjes dezelfde capacitei ten, geen twee huisvrouwen dezelfde talen ten op 't gebied van huishouden, naaien enz: Dat is het prettige van onzen tijd, dat we volmaakt vrij zijn om onze huishouding in te richten zooals we willen. Wij zijn denkende huisvrouwen gewor den: dit ontheft ons van den drukkenden last om den voorjaarsschoonmaak precies zoo lang te rekken als onze buurvrouw en precies dezelfde methode toe te passen. Maar het legt ons ook een zwaardere ver plichting op, dan aan onze overgrootmoeders, die aan die wetten van conventie en traditie wél gebonden waren, kon worden gevergd. In een ouderwetsch huisgezin sprak het vanzelf, dat het heele huis gedurende een week of zes overhoop en „onbewoonbaar" was; dat de huisgenooten voor hun maaltij den voortdurend werden opgejaagd van de huiskamer naar de eetkamer, vandaar naar de studeerkamer, om tenslotte, als alle ver trekken „schaars" waren en potdicht afge sloten, in de keuken terecht te komen. Van de moderne huisvrouw echter mogen we zeer zeker eischen, dat ze het comfort en het welzijn van haar gezin steeds in haar gedachten voorop stellende, óók in schoon maaktijd! ernaar zal streven, zóó te wer ken, dat de huisgenooten er zoo weinig na deel van ondervinden, dat de sfeer in huis zoo gezellig en harmonisch mogelijk blijft. Haar leitmotiv" zij: doe alles op uw ge mak. Tot deze rust kan de moderne regel. zoo mogelijk alle kasten het eerst te doen. veel bijdragen. Wanneer dan een kamer aan de beurt komt, i s de kast reeds schoon, zoodat de kamer veel vlugger kan worden afge werkt. Het spreekt echter vanzelf, dat in de kamers, waarvan de plafonds moeten worden gewit, de kasten eerst na het witten aan de beurt komen. Een andere nuttige wenk: Bij het opruimen van de kamer is het verstandig, een papier mand of iets dergelijks bij de hand te heb ben, waarin u alles legt, wat niet in kamer thuis hoort. Vindt u potloodjes en boekjes slingeren; kettingen, spijkers, e.d., doet dit al les bij elkaar, want het kost te veel tijd om dit alles tegelijkertijd op zijn plaats te leggen.Ook bij het uithalen van kasten doet men verstan dig, dadelijk voorwerpen, die er op de een of andere manier in gekomen zijn, maar er ab soluut niet in thuis hooren, in een mand of bak te verzamelen en dan later, als alles bij elkaar ligt, te gaan kijken, dat ervan wegge gooid kan worden en wat wij moeten opber gen. Juist in den schoonmaak als er allerhande doozen voor den dag komen, kunnen we deze wellicht meteen gebruiken als bergplaats voor allerlei. Hebt u een groote kast, waar al deze doozen een plaatsje in kunnen vinden, vergeet dan niet er met groote letters voorop te schrijven, wat er in iedere doos te binden is, dat voorkomt veel gezoek! Een goed idee is het ook, om een tamelijk groote doos te nemen, bijv. een doos van een stoomerij, en daar alle blanco vellen papier in te doen, die u tegenkomt. Ook oude schriften, die weg kunnen, worden even na gekeken en de nog bruikbare vellen er uit ge scheurd en verzameld. Zoo is het ook met touwtjes, punaises, kleine spijkertjes, enz. Kortom: laten we zooveel mogelijk denkarbeid vooraf doen: dan valt de eigenlijke schoon maak voor haar, die ze moet leiden en voor hen, die er onder moeten lijden, zeer mee! En dan tenslotte: houd een opgewekten toon in huis en laat het heele gezin op een prettige manier in het schoongemaak meele ven. Waarom niet de goede oude gewoonte, dat iedere huisgenoot (e) wiens of wier ka mer schoon is, moet tracteeren, weer inge voerd? Waarom niet een fuifje als de huis kamer, na met bezemen gekeerd te zijn, voor het eerst weer in gebruik wordt genomen? Dit schoonmaken „met een glimlach" in plaats van „met een nerveuzen rimpel tus- schen de oogen". maakt het leiden van een schoonmaak tot een genoegen en heft het hieraar "u-bonden lijden grootendeels op! R. DE RUYTERv. d. FEER.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 8