Haagsche Paschen. Een student. belangrijkste 54e JAARGANG No. 16492 Verschijnt Sagelijks. Fefialvë op Zon- en FeestSagen. DINSDAG 30 MAART 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Costei Maatschappij vooi Courant-Uitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72Vs. Bureaux Groote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15034 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord. Telefoon 12230 ADVERTENTIëN 1—5 regels 11.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.—, overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet oi oog ƒ200.—beide leden duim ƒ100.—, één üd duim ƒ50.—, alle leden wijsvinger J 60.— één of twee leden wijsvinger ƒ25.—, alle leden anderen vinger 15.—één of twee leden anderen vinger 5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk ƒ15.—. T-TFUFN- 14- PAGTNA'S Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. i-r x Aunm kj. Werkloosheid te Haarlem. Cijfers worden ongunstiger. In de afgeloopen week verminderde het aantal werkloozen te Haarlem met slechts 48, tegen 124 in dezelfde week van 1936. Het aan tal is nu nog 6178. Er is een tijd geweest (eenige maanden ge leden) dat wij 550 .onder het aantal van het vorige waren. Dit gunstige verschil wordt nu geregeld kleiner, omdat er nu minder arbei ders aan het werk gaan dan in het voorjaar van 1936. Nu is het verschil nog slechts 317. In de week die begonnen is gingen wij ver leden jaar 140 naar beneden. Het laat zich aanzien, dat ook dit aantal niet bereikt zal worden. Arbeider ernstig gewond. Door slinger van laadbak getroffen. Gisterochtend was de 55-jarige gemeente werkman K. op het terrein van de Gemeente Reiniging aan den Oudenweg bezig met het ledigen van een vuilnisauto boven een schuit. Door tot nu toe onbekende oorzaak is een pal losgeschoten, waardoor de slinger waar mede de laadbak kan worden opgedraaid, in beweging kwam en K. een klap tegen de rech terzijde van het hoofd kreeg. K. werd tegen den grond geslingerd en bleek twee ernstige hoofdwonden te hebben opgeloopen. Na door O. D. voorloopig te zijn behandeld, is het slachtoffer naar het St. Elisabeths Gasthuis vervoerd, waar het ter observatie is opgenomen. Naar wij bij in formatie vernamen, was de toestand heden morgen bevredigend. Haarlemsche Handelsschool Vereeniging. Jaarvergadering. Op de ledenvergadering der Vereeniging van Oud-Leerlingen der Haarlemsche Handels school H. B. S. A) deelde de secretaris der Vereeniging, de heer E. B. Moolenaars, mede, dat in het tweede jaar na haar herleving de H. H. V. zich snel en krachtig heeft ontwik keld. Het aantal leden en donateurs nam resp. toe van 184 tot 280 en van 25 tot 33. Thans bedraagt dit aantal leden en donateurs tezamen 360. Veel succes heeft de H. H. V. met haar lezin gen op velerlei gebied, haar maandelijksche thé-dansants, en haar bals. Op de maande lijksche club-avonden worden ervaringen, in het binnen- en buitenland opgedaan uitge wisseld. .Veel verlofgangers (de H. H. V. telt ruim 50 leden in Indië en -het buitenland) ko men op deze 'gezellige clubavonden. De H. H. V. heeft verder reeds tal van haar leden aan betrekkingen geholpen. Met haar bijeen komsten brengt zij mede wat meer drukte in het café- en restaurantbedrijf te Haarlem. Affiche voor de B. E. L.-Week. Onlangs maakten wij melding van een affi che voor de B.E.L.-week en de tentoonstelling „Opbloei", die hier ter gelegenheid van de B.E.L.-week van den Haarlemschen Midden stand zal gehouden worden in het Veilingge bouw aan den Kleinen Houtweg. Thans ontvingen wij nog een ander affiche voor hetzelfde doel, donkerder getint dan het eerste. Mooi komt tegen den donkeren ach tergrond het symbool van de B.EJL.-week, de bel. uit. Op den achtergrond het silhouet van de Groote Kerk. Natuurlijk is in dit affiche een bloemmotief verwerkt. Het geldt hier immers een bloemen- en lenteweek? In duidelijke letters wordt de aandacht ge vestigd op de Tentoonstelling „Opbloei", de versierde straten en winkels, waardoor Haar lem in waarheid bloemenstad zal worden, den reclame-optocht, den smuldag en andere at tracties. Mijnramp in Zuid-Afrika. 35 dooden. KAAPSTAD. 30 Maart (Reuter-A.N.P.) Naar vernomen wordt zijn bij een ongeluk in de Durban Deep goudmijn 35 personen om het leven gekomen. Bus met Engelschen te water. Zaterdagavond is een autobus, die een gezel schap Engelschen naar Volendam had vervoerd nabij het dorp Broek van den weg gegleden en gedeeltelijk in de vaart terecht gekomen. Het avontuur liep gelukkig zonder ernstige gevol gen voor het gezelschap af. Men wist de inzit tenden tijdig op den wal te brengen. De Lindberghs op den terug tocht. Vandaag van Rhodos naar Athene. RHODOS, 30 Maart (Stefani). Lindbergh en zijn vrouw zijn gisteren in hun toestel uit Aleppo aangekomen op het eiland Rhodos. Heden zetten zii de reis voort naar Athene. Vreemdelingen kijken ons aan. Lieve amazones en sociale structuur. „M'n bontmantel en m'n wagen". En waarom wij Hagenaars Scheveningen wel eens niet prettig vinden. Het is altijd merkwaardig om te zien hoe vreemdelingen gedurende enkele vrije dagen leven in de stad waar ge zelf kind aan huis zijt. Hoe ze er dingen ontdekken waar ge zelf dagelijks aan voorbij loopt zonder ze op te merken en hoe ze met groote oogen hier en daar staan te kijken naar merkwaardig heden die wij zelf van huis-uit kennen en die dus voor ons heelemaal niets bijzonders hebben. Verrukte Franschen, aangevoerd in groote autobussen, stonden te fotografeeren op het Binnenhof, bekeken aandachtig het fontein tje de oudere dames met haar lorgnon op den neus spits van nieuwsgierigheid waar ik een keer of vier per dag voorbij loop, zonder er acht op te slaan. Ik zag dikke Bel gen met prachtige petten, die hier in Holland niets eens te krijgen zijn, en wonderlijk-ge ruite jassen door onze foeileelijke Passage wandeleh met oogen vol verrukking om dit rare overdekte straatje. En overal zaten onze Paasch-gasten in cafés en restaurants, waar geen Hagenaar met eenig begrip van smake lijkheid-gepaard-met zuinigheid ooit komt, om slechte spijzen voor veel geld te verorbe renDan zijt ge, als Hagenaar, geneigd, dit allemaal rare menschen te vinden, dan zoudt ge ze wel willen toeroepen: „maar menschen, waarom gaan jullie toch niet hier naast zitten, waar de biefstuk beter en bil lijker is? Wat zijn jullie toch eigenlijk voor dwazen, dat je juist allemaal de dingen bekijkt die niet eens zoo de moeite waard zijn, terwijl jullie de wél merkwaardige dingen niet ziet..." totdat ge dan bedenkt dat het overal en met alle toeristen zoo is en dat, wanneer ge zelf in Parijs of in IiOnden rondwandelt, de Parij zenaars en de Londenaars hetzelfde den ken van u en van mij. wat gij en ik van deze vreemdelingen denken. Dat ge op Mont- martre en Montparnasse met groote oogen van voorpret en verbazing etablissementen binnen gaat, waar geen Parijzenaa'r een voet wil zetten. 't Voornaamste is dat er, zoo gezien, héél wat vreemdelingen met de Paaschdagen in onze stad waren, zoodat de cafés en de restau rants plezierig vol waren, als was er dan ook vrijwel geen Haagenaar te bekennen; dat er om één uur al queue gemaakt werd voor som mige bioscopen die waar Pygmalion ver toond werd in de eerste plaats en dat allerlei menschen die het van het vreemde lingenverkeer hebben moeten, goede zaken hebben gedaan. Wat wel noodig was, want van de Hagenaars hadden zij weinig te ver wachten. Wij zelf immers zoeken het juist op zulke dagen als Paschen en Pinksteren èlders. Wie het doen konden waren met auto, fiets of trein de stad uitgerold en de rest heeft den eersten Paaschdag geprofiteerd van het beetje zon. dat ons dan toch nog wel een paar uur heeft willen komen verkwikken. Die maakten een heerlijke wandeling tusschen het prikkeldraad dat ons duinlandschap tot een soort ge vangenis gemaakt heeft, of langs de zee. waar de mensch zich eens heerlijk vrij kan gevoe len, 't zij hij met fikschen pas langs de bran ding wandelt, hetzij hij te paard erlangs ga loppeert. Op dien eersten Paaschdag was het weer te constateerenhoe geweldig de paar densport toeneemt en hoe vele menschen uit allerlei kringen der samenleving de glanzen de lijven der nobelste viervoeters dienstbaar maken aan hun liefde voor sport en natuur. Dat is een van d*4 goede dingen van dezen tijd, dat al die prettige bezigheden die tot voor enkele jaren alleen den rijkaards bescho ren waren, nu voor allerlei eenvoudige men schen óók bereikbaar en te genieten zijn. In een kittige amazone, vroolijk dravend over het zonnige, koele strand, ontwaarde ik de juffrouw, die mij in een van de lunchrooms hier wel eens bedient en mijn vrouw maakte mij er opmerkzaam op dat een ander paard rijdend meisje een bediende in een der wa renhuizen was. En al hoorde ik later in t zonnetje ter piere gezeten 't écht Haagsche nufje naast me tegen haar verloofde zeggen dat „Scheve ningen niks meer is, omdat iederéén overal komt tegenwoordig, hè Dick", gelukkig hebben zulke dametjes en hun Dick'en het niet voor •het zeggen en gelukkig krijgt vrijwel iederéén de gelegenheid te over, wat voorheen slechts weinigen gegund was. Wat een van de merk waardigste tijdsverschijnselen is, die ge in den Haag het duidelijkst merkt. Want dat is een feit: alle Hagenaars zijn van het zelfde sop overgoten. Dat wil zeggen: alle Hagenaars die zich in het openbaar vertoo- nen. En dat sop bestaat voor het grootste ge deelte uit snobisme en doen alsof. Die lunch room-juffrouw en dat aardige Bijenkorf meisje, die heb ik nu wel de homimage van mijn opreeht-democratische gevoelens ge bracht, maar ik ben maar héél blij dat zij dit niet lezen, want ik heb zoo'n gedachte dat zij het heeiemaal niet prettig zouden vinden dat ik haar herkend heb. Die juffertjes zélve en haar genooten zijn heelemaal niet zoo demo cratisch en zij zouden het heusch érg plei- zierig vinden wanneer men ze voor iets an ders en naar haar gevoelen iets „hóógers" aanzag dan zij inderdaad zijn. Zij hebben allemaal een tik beet van dat nuffige wicht op de Pier en zij trekken graag haar gepoederd neusje en haar uitgeplukte i wenkbrauwen op voor wie zij „minder" dan zich zeiven wanen. Uit mijn jonge en lucht hartige jaren bewaar ik daar fraaie herinne ringen aan: van het meisje uit den winkel het Haagsche meisje uit den Haagschen winkel die in géén geval in een gewoon koffiehuis wilde gaan zitten omdat dat zoo „burgerlijk" was en van het kapstertje het Haagsche kapstertje die er „gewoon niet aan dacht" ergens in zoo'n broodjes-zaak een hapje uit de vuist te gaan eten, omdat „je dat niet doén kon". Waarmee ik natuurlijk niet zeggen wil, dat èlle Haagsche meisjes en alle Haagsche jon- gelieden-in-hun-vpor-één-dag-gehuurde-two- seaters zoo zijn. Maar die je dan zoo op hun Paaschbest door Scheveningen ziet flaneeren, liefst nog met een hond aan een riem bij zich, die zijn toch wél zoo. En die drukken een wel héél typisch-Haagsch'stempel op het vertier- in-de-zon op zoo'n Zondagschen Schevening- schen boulevard. Daar zit ge dan, kneuterig in het zonnetje, met een sigaret en een hart vol tevredenheid om den vrijen dag u beschoren en hoort de praat rondom u met eenige verbijstering aan: van dames die 't over bontmantels hebben en van heeren die blijkbaar geen ander onder werp beheerschen dan den lofzang op hun auto. Ge benijdt die Haagsche Paasch-gangers die zich van alles wat er in de wereld ge schiedt geen zier aantrekken en rustig blijven voortgaan, hun eigen behaaglijkheid in het centrum van hun leven en streven te stellen. En intusschen schuift, geruischloos en langzaam, een band zonder einde van alle maal auto's langs uw blikken; allemaal auto's van allemaal menschen die uren langs den boulevard pronken met hun glimmend-ge- poetsten wagen en die den rustigen kijkers aan den kant het gezicht op de zee ontnemen. Zoodat ge u voorneemt met Pinksteren dan maar eens een fermen wandeling te maken den kant van Voorburg of Wassenaar op en dan de stille, onbekende paadjes te gaan, waar uw schoon-opgepoetste stadgenooten niet komen. Want ge gunt ieder van uw medemenschen zijn genoegen, maar ge wilt ook zelf uw eigen pleizier beleven aan de ontluikende lente. Dat is: in de stilte en met de zon alléén te zijn en niet te zitten te midden van menschen die ?,lléén maar over zich zelf praten, over hun bontmantel en hun wagen. 't Zijn immers juist die menschen die op zulke dagen Schet eningen zoo vervelend maken. Dat mag ik als geestdriftig Hagenaar en als enthousiast Scheveninger overigens wel zeggen. Mi-. E. ELIAS. CHILEENSCH VLIEGTUIG MET VIER INZITTENDEN VERONGELUKT. ARICA (Chili) 30 Maart (AN.P.) Sinds gisteravond heeft men alle hoop opgegeven een toestel van den geregelden luchtdienst terug te vinden, dat Zaterdag van Iquique naar Arica was vertrokken, maar waarvan men daarna niets meer vernomen heeft. Aan boord bevinden zich buiten den bestuurder, drie passagiers. BELGIë—HOLLAND IN DE HUISKAMER. RADIO-DISTRIBUTIE GEEFT IN ONTVANGST: GROOTE VOLDOENING, IN UITGAAF: GROOTE BESPARING en EIGEN GRAMOFOONPLATENCONCERTEN. 4000 ABONNé'S KUNNEN DIT BEAMEN. NIEUWE GRACHT 5 TELEFOON 10010. (Adv. Ingez. Med.) (Aan de Nippon Universiteit te Tokio heeft de 84-jarige student Seyoesji Takai zijn doctoraal exa men theologie gedaan, na vier jaren studeeren.) Dit is waard om te vermelden, In een tijd, waarin men helden, Nog slechts zoekt onder de jeugd, En den mensch aan 't eind van 't leven, Hoogstens wat respect wil geven Voor routine en voor deugd. Is een grijsaard vierentachtig, Dan is 't lichaam niet meer krachtig En verzwakt is vaak zijn geest; Hjj wordt, eens zoover gekomen, Nauw meer au sérieux genomen. Voor hem is de tijd geweest. Men hoopt, dat hem in dit leven, Nog wat jaren zijn gegeven, Doorgebracht in rust en vrêe; Dat wil men hem gaarne gunnen, Maar als factor door zijn kunnen. Telt zoo'n oude niet meer mee Daarom treft het zoo, te lezen Van 't merkwaardig feit van dezen Ouden grijsaard in Japan. Die, in plaats van vegeteeren, Zoo bejaard nog ging studeeren, En nog promoveeren kan. En laat men nu niet verklaren: Hij 's een dwaas, want op zijn jaren, Heeft hij daar toch niets meer aan; Niet als vak om van te eten, Maar terwille van het weten Heeft de man dit slechts gedaan. Voor de jongren die beweren, Dat zij klaar zijn met studeeren. Ligt hierin de les gereed, Dat de mensch eerst in zijn grijsheid Komt tot d' allerhoogste wijsheid, Dat hij bitter weinig weet. Betere glazen zijn er niet dan in een bril van K EIP. Gr. Houtstraat naast Luxor (Adv. Ingez. Med.) De inwoners van Haarlem. Voor het eerst geen toeneming in een maand. Naar wij vernemen is de toeneming der be volking van Haarlem over de laatste 2 maan den niet bijzonder gunstig. Over Januari is een verlaging van 3 te constateeren en over Februari slechts een vermeerdering van 41. Dit is voor het eerst sinds langen tijd dat in een maand geen stijging maar een gelukkig zeer kleine vermindering moest geadministreerd worden. Ter vergelijking geven wij de cijfers over dezelfde maanden van de laatste 5 jaar. Januari: 1933: plus 77. 1934: plus 40. 1935: plus 133, 1936: plus 173, 1937: 3. Februari 1933: plus 10, 1934: plus 64, 1935: plus 163. 1936: plus 36. 1937: plus 41. Hoe de rookwolken uit het brandende perceel in de Ane- gang sloegen, waar het vuur Maandag morgen, naar wij" uitvoerig op pag. 9 melden, groote schade heeft aan gericht. Het woord is aan Hector Berlioz: De Tijd is een groote leer meester, zegt men. Alleen is het jammer, dat hij zijn leer lingen vermoordt. De Reclame'Optocht. De route vastgesteld. De commissie voor den Reclame-optocht vergaderde Zaterdagmiddag 27 Maart j.l. Zij stelde definitief de route vast. die de stoet zal volgen. Zoodra de toestemming van de politie is afgekomen, zal de route worden gepubli ceerd. Er werd besloten tot het samenstelling van een jury. waarvoor een vijftal heeren zal worden uitgenoodigd. De volgende firma's, resp. vereenigingen, zonden reeds bericht over het beschikbaar stellen van prijzen- Pictura, Gierstraat 31: een kunstvoorwerp. Leo Meyers. K Veerstraat 3: stelde een na der te bepalen voorwerp beschikbaar. B. O. V. A. G. (Bond van Autohandelaren en Garagehouders)een electrische schijnwerper - Wie volgt? Van de fa. Kimman. Wagenweg, kwam voorts bericht in. dat zij bereid is een kraan wagen in den stoet te laten mederijden ter eventueele verleening van assistentie. AANRIJDING OP DEN ZIJLWEG. Zaterdagmiddag om half vier is op den Zijl- weg, tegenover de Julianalaan een 58-jarige wielrijder door een motorfiets aangereden. De wielrijder kwam te vallen en kreeg een diepe hoofdwonde en een gekneusde linkerknie. Ge tuigen van deze aanrijding worden verzocht zich te vervoegen aan het bureau van politie aan de Smedestraat, tot het geven van inlich tingen. Goed voorbeeld verdient, ge volgd te worden. Volg het voor beeld van 45303 Groentjes in Haarlem's Dagblad, alleen in het eene jaar 1936 geplaatst. Het aantal bewoners van Haarlem is in de maand Januari j.l. niet toegenomen. De werkloosheid te Haarlem neemt thans minder sterk af dan in 1936. Met de Paaschdagen is een reeks ernstige ongelukken gebeurd. De Prinses en de Prins zijn te Monte Carlo aangekomen. Ongeveer honderd Spaansche réfugiés zullen naar ons land komen. Stalin over Rusland's binnenlandsche politiek. Een kruiser der Spaansche regeering heeft Malaga hevig gebombardeerd. Hitier stemt in met het Italiaansche- Joego Slavische verdrag. Het Nederlandsch Elftal voor den wed strijd tegen België is samengesteld. In een schoenenmagazijn in de Anegang te Haarlem heeft een felle brand ge woed. ARTIKELEN, ENZ. Mr. E. Elias: Haagsche Paschen. Van onzen G. P. D.-redacteur: Jongens wordt levensmoed gegeven. Helen de Balbian Verster: De toekomst der Duitsche vluchtelingen. K. de Jong: Cabaret-avond „Onderling Genoegen" K. de Jong terkroneert J. B. Schuil: De Groote Polonaise. G. J. Kalt: Symphonie-ensemble „Or pheus". 11. D. Vertelling: De Geveltoerist. De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1