H.D.-V ertellimg De Woningmarkt WOENSDAG 31 MAART 1937 HAARLEM'S DAGBLAD Vereeniging „De Haarlemsche Manége". Bestaat 25 jaar. Zondag 3 April a.s. bestaat deze vereeni ging 25 jaar. een periode van rusteloos propa- geeren van de ruitersport, zoo schrijft men ons. Terugblikken op wat achter ons ligt in een tijd als deze, een tijd van haast, van tempo, het is bijna onmogelijk. Toch worden wij thans gedwongen het te doen. Het is een kwart eeuw; en als wij de oude notulenboe ken opslaan, ja, dan kunnen wij er niet aan ontkomen ons te verdiepen in het hard wer ken van besturen, die toen de leiding hadden. Wij lezen, hoe een vijftal Haarlemsche hee- ren. Mr. P. Tjeenk Willink, voorzitter: jhr. P. Teding van Berkhout Jr., secretaris; J. J. Thöne. penningmeester; J. B. Mooy en J. de Breuk Lzn. het eerste bestuur vormden van onze huidige menège. De koninklijke goed keuring op de statuten werd aangevraagd en verleend en men kon beginnen. Onder het voorzitterschap van mr. P. Tjeenk Willink telde de vereeniging al ras 50 leden; er werd gereden onder de directie Kok. Het begin was er. Toen de oorlogsjaren kwamen, waarin door voedselschaarschte dikwijls de paarden onder- wed waren en de arme dieren niet veel pres teerden, het ledenaantal afnam, was er meer „weê" dan „wel" in de vereeniging. Ook die tijd is doorgekomen. Er kwam weel een periode aan, waarin deze mooie sport opleefde. De gebouwen gingen in andere han den over, De heer A. Klebe uit Rotterdam nam de exploitatie ter hand en met den toenmali- gen directeur, den heer Phil Kok, in de wan deling „Oom Flip", werd weer gereden; het le dental steeg tot 160. Het carousselrijden nam hand over hand toe en kon elk rijseizoen met een uitvoering, met zeer uitgebreid pro gramma, besloten worden. De vereeniging voert het tempo op. De te genwoordige directeur, de heer Van der Zij den, weet met veel tact en kennis van za ken de jonge aspiranten tot bekwame rui ters en amazones op te leiden. Een enkele wandelrit of een cross vond geen genade meer; de vereeniging paste zich ook aan dezen eisch aan, zoodat zij nu in het bezit is van een springtuin aan de Louise de Colignylaan en niet te vergeten het schit terende Woestduin, zoodat het jaar-program- ma nu grootendeels in beslag genomen wordt door jachtritten, dressuur, springconcoursen en boven al „crosses". Een ander vermeldingswaard feit is, dat, waar vroeger alle particuliere terreinen on toegankelijk waren, de tegenwoordige voorzit ter, de heer Breitenstein, deze heeft weten te doen ontsluiten voor de leden, wat natuurlijk een groote aanwinst voor de vereeniging is. Terreingebrek is er nu niet meer in Haarlem; vroeger mocht slechts langs begane wegen gereden worden; nu kan men genieten van de schoonheid der diverse buitenplaatsen en dui nen en dat alles te paard! Zaterdag 3 April houdt het bestuur een receptie van 3 tot 5 in den foyer van de Ma nége aan de Linnaeuslaan; des avonds zal een gemeenschappelijk diner in Paviljoen „Riche" te Zandvoort plaats hebben. Lili Bouwmeester in .Pygmalion", de succes volste Nederl. film, die van Vrijdag 2 April af in het Rembrandt Theater wordt vertoond. (Adv. inaez Med.) NEDERLANDSCH VOLKSCHE BEWEGING. Hier ter stede is opgericht de „Nederlandsch Volksche Beweging". Het doel dezer beweging is de bevordering der saamhoorigheid van het Nederlandsche volk door terugkeer tot en het zich verbonden weten met de ontem bare zielen der Doopsgezinde Martelaren, die „water, vuur noch zwaard" vreesden in dienst van de geestelijke vrijheid. Binnenkort zullen openbare vergaderingen gehouden worden, waar achtereenvolgens de volgende onderwerpen ter sprake zullen komen. 1. Terug tot de Doopsgezinde Martelaars de grondleggers van ons onafhankelijk volksbe staan. 2. Wij zijn onsterfelijk; over het bestaan van een geestelijk lichaam waarin wij voort leven na den „dood". 3. Het kosmische bewustzijn als universeele religie. 4. Wat is Kosmisch Humanisme? 5. Een Europeesch-Angelsaksische Vredes wacht: de voorzetting van het werk van Wil lem III, den Stadhouder-Koning. Het secretariaat is voorloopig gevestigd bij: E. Smedes, leeraar M.O. Van 't Hoffstraat 15, Haarlem. Datum en plaats der openbare ver gaderingen worden nader bekend gemaakt. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te"bekomen bij: J. A. Peterson, Oran jekade, schip „Espero", bal; Smit, Pijnboom straat 96, bril in étui; J. v. Gooi, Van Oorschot straat 17, bril; L F. Rijbroek, Djambistraat 21, broche: A. SchlÖmer, Coornhertstraat 15, bankbiljet; C. Hoogduin, Zuider Buiten Spaar- ne 78, hondje; Politiebureau, Smedestraat 9, dameshalsketthrg; damesschoen; actetasch m. i. en damestaschje; A. Woude, Klein Hei ligland 61, pak met papier; W. Meeuwenoord, H7 Mulierstraat 18. rozenkrans in étui A. Hui- bens, Oostertuindorplaan 3, rijwielbel.plaatje; M. J. H. Amelung. Kamperstraat 70, rijwielbel. plaatje; H. de Boer, Gruttostraat 29. regenpij pen: P. Gerritse, Maxwelstraat 18, rijwielbel. plaatje; H. v. d. Horst, Maerten v. Heemskerk straat 44, sleuteltjes in étui; J. Komduur, Berokheydestraat 23. sjaal; W. Leenaarts, Kopstraat 19, kindertaschje. Ceintuurs en handschoenen. Sportcostuum. Rljwelbelastingmerk, Gymnastiekschoentje. Politiebureau Smedestraat 9; Armband, Lues- ken Kloosterstraat 9 rood, Big, Heyboom, Gr. Willemstraat 41; Broche, Oudennil. Ged. Raamgracht 61; Duimstok, Zoethout, Pallas- straat 19; Dop van vulpenhouder, Rooden- burg, Da Costastraat 28; Gramofóonplaten, Donkerlo, Lange Heerenvest 104 B; Hond, Van Santen Wouwermanstraat 97; idem, De Rijke, Mddenlaan 9; idem Dekker, Gen. de la Reystraat 101, dem Edam, Romeinenstraat 11; Kinderjasje, Van der Veen, Geweerstraat 18; R.K. Kerkboek, Smit Graafschapstraat 19; Mandje, Van Wel, Tempeliersstraat 46 rood; Kindermutsje De Wid, Kinkerstraat 5; Por- temonnaie met f 3, Heerik, Obistraat 19; idem met f 1.25, De Beunje. G. van Amstelstraat 144 idem, met geld, Bogaard, KL Houtweg 4Arood Jongenssportkousen, Klingers Gen. Joubert- straat 442 zw.; Damesparapluie, Van Eerden, Adr. de Jongestraat 42; Rozenkrans, Kok, Lek straat 34; idem, Brandon, Kleverparkweg 53; idem, Röbrich Amsterdamstraat 13, idem Schaapman, Ooievaarstraat 13; Rijwielbelas- tingmerk. Hesseis. Hofdijkstraat 44. idem. Cornet Leidscheplein 23 rood; Actetasch. Plant Amsterdamschevaart 68: Tompouce. Gerding. Nieuwe Gracht 35; Tasch met foto platen: De Bruin. Kampersingel 66 rood; Da- I mestaschje met inh„ Van Harten, Oude I Raamstraat 4 zw. j Vrouwen werken voor den Vrede. Men schrijft ons: Men heeft den pacifisten wel eens verweten, dat zij in zoovele partijen verdeeld waren en dus oogenschijnlijk zelfs in hun eigen gelede ren geen eensgezindheid kenden. Maar is het dan zoo noodig dat alle menschen die aan een ideaal werken, die streven naar eenzelfde doel, ook op alle andere punten gelijke belangen en interessen hebben? Integendeel, hoe uiteenloopender de gezind heid is "an de menschengroepen die, ieder op haar wijze toch streven naar de verwerkelij king van een zelfde einddoel, hoe dringender het is, dat dit wordt bereikt. Want blijkt juist niet hieruit dat dit ideaal niet is een verlan gen van een bepaalde groep, doch een levens voorwaarde voor den M e n s c h? De verschillende vereenigingen op vredesge- bied zijn zich hiervan ook ten volle bewust en al werkt ieder naar eigen inzicht, ze gaan toch hand in hand den moeilijken weg. In de afge- loopen jaren heeft men voorbeelden genoeg kunnen zien van de intensieve samenwerking tusschen de vredesvereenigingen onderling en nu. op de Voorjaarsbeurs van de Nederland sche Vereeniging van Huisvrouwen, zal men er een nieuw bewijs van vinden. De afdeelingen Haarlem en Bloemendaal van den Algemeenen Nederlandschen Vrouwen Vredebond, de Com missie van Moeders en Opvoedsters uit de Ver eeniging voor Volkenbond en Vrede, de Inter nationale Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid en het plaatselijk comité van den Vrouwen Vredesgang hebben met elkaar het initiatief genomen tot het inrichten van een stand op die beurs. Volgens ontwerp van architect A. V. Hartogh, die geheel belangeloos zijn medewerking ver leende is een zeer fraaie stand opgebouwd. Op een achterwand van oploopende kleuren blauw staat niets anders dan „Vrouwen-Vredeswerk" waarboven een zon opgaat in lichtend geel tegen een wolkenloos blauwen hemel. Moge deze profetie bewaarheid worden en de zon eens in vollen gloed neerzien op een volbracht vredeswerk! PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DONDERDAG 1 APRIL. Progr. 1: Hilversum I. Progr. 2: Hilversum ET. Progr. 3: 8.00 Keulen. 9.20 Parijs Radio. 10.20 Pauze. 11.05 Droitwich. 12.05 Parijs Radio. 1.05 Vlaamsch Brussel. 2.20 Danmarks Radio. 3.35 Londen Regional. 4.20 Parijs Radio. 5.20 Keulen. 8.50 Weenen. 10.50 Boedapest. Progr. 4: 8.00 Vlaamsch Brussel. 9.20 Pauze. 10.35 London Regional. 3.35 Droitwich. Progr. 5 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gra- mofoonplaten concert: Hollandsche avond. 1. Groot Rotterdam, groot orkest; 2. Die goeie ouwe tijd, Kovacs Lajos; 3. Waarom kleine vrouw, Bob Scholte; 4. Droomland, Willy Der by; 5. Een huisje bij den toren, Kees Pruis: 6. Eenmaal moet je gaan varen, Bob Scholte; 7. Annemarie, id.; 8. Zwarte Natascha, id.; 9. Ik heb laatst een schat van een meisje ontmoet, Willy Derby; 10. Het Geuzenvendel, Apollo11. Een goeie zeeman, Bob Scholte; 12. Breng eens een zonnetje, Kees Pruis; 13. Hojo, hojo, matrozen die zijn eenmaal zoo, Bob Scholte; 14. Leve het Regiment, Groot orkest. 8.0012.00 Diversen. Jaarvergadering Haarl. Kegelbond. De Haarlemsche Kegelbond hield Dinsdag avond in zijn gebouw aan de Tempeliersstraat zijn jaarvergadering onder leiding van den voorzitter, den heer Jac. van Maris, Deze sprak een kort openingswoord, Hij kon een optimis tischer toon laten hooren, dan in 1936. Als de voorteekenen niet bedriegen, zal 1937 voor de leden en de zakenmenschen heel wat beter zijn. Hij hoopt dan ook, dat de kegelsport weer tot haar ouden bloei zal terugkeeren. A.s. Zondag zal te Alkmaar het clubkam pioenschap van den Ned. Kegelbond beginnen. De Haarlemsche Kegelbond zal daarbij ook te genwoordig zijn. De Secretaris, de heer M. H. Sliggers, bracht het jaarverslag uit, dat als altijd weer keurig verzorgd was. We ontleenen er het volgende aan: „Er is een tijd geweest", zei spreker, „dat het samenstellen van het jaarverslag voor mij een aangename taak was omdat daarin ge sproken kon worden van tijdperken van bloei en vooruitgang; waarin men kon gewagen van 26 clubs met 268 leden en 68 persoonlijke le den zooals in 1930 en 1931. Daarna ging het geleidelijk bergafwaarts: steeds minder werd het aantal clubs en Dersoonlijke leden. Het is waar dat de tijdsomstandigheden een groote rol speelden maar het zijn toch niet uitslui tend de slechte tijden die ons weerhouden, lid van onze clubs te blijven? Zou het ook niet voor een groot deel aan ons zelf liggen? Gaan we niet te veel bij de pakken neerzitten? Ik meen te mogen veronderstellen, dat dit voor een gedeelte juist is. Inderdaad waren er le den, die door achteruitgang in zaken en maat schappelijke positie gedwongen werden voor het lidmaatschap te bedanken. Dat moest men natuurlijk eerbiedigen. Maar daartegenover staat, dat er ook vejen waren, die uit gebrek aan enthousiasme voor de beoefening van de kegelsport heen gingen. En dat is te betreuren. De Haarlemsche Kegelbond telt nu slechts elf clubs met 105 leden en 21 persoonlijke leden. Dat is een belangrijke achteruitgang; het doet denken aan een goede plant, aan wie men langen tijd vergeten heeft water te geven, waardoor een verslapping of stilstand in den groei is gekomen. Ons bestuur, de hovenier van onze kwijnende plant Haarlemsche Ke gelbond, vraagt dus aan de dames- en heeren- leden: geeft ons het noodige water tot ver sterking en wederopbloei van onze mooie ke gelsport. Komaan, men spreekt van en ziet lichtpunten; laten wij die ook mogen zien in den Haarlemschen Kegelbond. Verblijdend is het. dat de stedenwedstrijden tusschen Am sterdam en Haarlem weer gaan herleven. Een verheugend teeken is. dat de kegelclub D.O.K., die per 31 December 1936 en bloc voor het lid maatschap van den H. K. B. bedankt had, weer is toegetreden, waardoor het aantal clubs nu twaalf met 115 leden bedraagt. Zou den dit al lichtpunten zijn? Bij den Bondenwedstrijd tusschen Alkmaar, Amsterdam, Helder en Haarlem wist de H. K. B. den tweeden prijs te behalen met 1207 hou ten; dat is slechts 30 minder dan die van den eersten-prijswinnaar .Amsterdam". Herinnerd wordt aan het nieuwe tooneel, een belangrijke aanwinst voor de feestzaal. Na een opwekking aan de leden om weer zooveel mogelijk licht en leven in de kegel sport te brengen, brengt de heer Sliggers dank aan den voorzitter, den heer Jac. van Maris, voor de bijzonder prettige en vriendschappe lijke samenwerking met spreker en de overige bestuursleden. De secretaris hoopt, dat het den heer Van Maris gegeven moge zijn, den tijd van wederopbloei te mogen meemaken. Dank wordt ook gebracht aan de medebestuurders en de verschillende commissies, voor wat zij in het belang van den H. K. B. hebben gedaan. De heer Sliggers ontving een luid applaus en woorden van dank van den voorzitter. Hij hoopte, dat het volgende jaarverslag niet in zulk een mineurtoon gesteld zal zijn. De heer KR. Proper bracht hei financieel verslag uit. Ook dit werd onder dankbetuiging goedgekeurd. De kascommissie verklaarde alles in de bes te orde te hebben bevonden. Aan den heer Proper werd décharge verleend. Uitgebracht werd het verslag van de wed strijden in 1936 door den heer Proper. Ook dit werd onder dankzegging goedgekeurd De heeren Jac. van Maris, voorzitter; F. H. Proper, penningmeester en S. de Jong, tweede secretaris, werden als bestuursleden herkozen. Daarna werden de verschillende commissies samengesteld. Tot afgevaardigden naar de jaarvergade ring van den N. K. B. op Zondag 23 Mei te Utrecht werden benoemd de heeren Jac. van Maris en M. H. Sliggers. Tot plaatsvervangend lid de heer F. H. de Bruin. Tenslotte werd de agenda voor deze jaar vergadering behandeld. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken faillissementen door de Ar- ronaissements-Rechtbank te Haarlem op Dinsdag 30 Maart 1937. 1. Arnoldus Winter, bier- en limonadehan delaar, wonende te Krommenie, Prins, Hen drikstraat 19. Curator: Mr. D. de Jong te Haarlem. 2. Bernard Vrugt. bloemist wonende te Hillegom, Meerstraat 174. Curator: Mr. J. H. C. Slotemaker te Haar lem. Rechter-Commissaris in beide faillissemen ten Mr. L. Vliegent-hart te Haarlem. Opgeheven wegens gebrek aan actief zijn de faillissementen van: 1. Cath. Bakker, weduwe Joh. v. d. Ster, zon der beroep, wonende te IJmuiden-Oost, Plan- ciusstraat 77. Curator: Mr. J. H. van Gelderen te Haar lem. 2. F. W. Koehx, expedite ui- en brandstoffen- handelaar, wonende te Driehuis, Hagelinger- weg 290. Curator: Mr. G. E. Mellema te Haarlem. DEENSCHE JEUGDHERBERG DELEGATIE BEZOEKT JAN GIJZEN. Een delegatie uit het Hoofdbestuur en de Districtsbesturen van de Deensche Jeugdher berg Centrale, die eenige dagen in ons land vertoeft om kennis te maken met de Neder landsche Jeugdherbergen, verbleef van Zater dag op Zondag in de Haarlemsche jeugdher berg Jan Gij zen. Het gezelschap, dat bestaat uit 13 heeren en één dame werd begeleid door den secre taris van de Ned. Jeugdherberg Centrale, den heer L. Meilink en diens echtgenoote, had den dag doorgebracht in Amsterdam, waar het de kantoren van de N. J. H. C. bezichtigde, een rondtour door de grachten maakte en een kort bezoek bracht aan het Rijksmuseum. Het bracht den avond door in de Jeugdherberg. Assumburg te Heemskerk en arriveerde om ruim elf uur in de Haarl. Jeugdherberg. Hier was het dagelij ksch bestuur van de Stichting De Kennemer Jeugdherberg aan wezig, om het gezelschap te verwelkomen. Op dit late uur, toen de overige gasten in de J H. reeds sliepen, werd bij de kachel in het dagverblijf nog een kopje thee gedronken, terwijl de leden van de delegatie hun bewon dering voor de Nederlandsche jeugdherber gen te kennen gaven. Des morgens ging het gezelschap reeds vroeg weer verder in de eigen autobus, om door Noord-Holland over den afsluitdijk naar Emmen te reizen, waar het den laatsten nacht in ons land zou doorbrengen. Alvo rens te vertrekken werd het gebouw van bin nen en van buiten bezichtigd. Het nieuwe verf werk en de beplanting, zoowel in de omgeving als rondom de Jeugdherberg, had aller be langstelling. ÏVTa 50 kilometer voelt U dit zadel nog niet. 't Is het zadel van een Germaan. 'u E R 91 A M daar heb je wat aan N V RIJWIELINDUSTRIE R éj w WERVEN MCMBi (Adv. Ingez. Med.) Rivalen. (Fragmenten uit een dagboek). 10 Mei 1936. Tjonge, wat een haarpijn! Toch echt ge zellig geweest gisteren in de dancing. Hoe heette zij ook weer? Juist, Liesje Vanmaren. Tot nu toe was ik een verstokte vrijgezel, net als mijn broer Henk. maar toen ik met haar kennis maakte, voelde ik meteen, dat het mis zou loopen. Eigenlijk is het de schuld van Henk, als ik mijn principes ontrouw word. Hij heeft mij naar de dancing gesleept. Wat een lief stemmetje heeft Liesje. Als zij spreekt is het net een bruisend berg- beekje! En ik heb nooit geweten, dat iemand zulke snoezige krulletjes kon hebben. En zulke heerlijke, blauwe oogen! Ik weet wel zeker, dat ik den langsten tijd vrijgezel ge weest ben. Enfin, het werd tijd. Morgen word ik al zeventien! 15 Mei. Vandaag hebben wij met z'n drieën langs de rivier gewandeld: Henk, Liesje en ik. Wat een middag! Vrééseiijk! Ik was er nog zóó van overtuigd, dat Henk een vrijgezel door- dik-en-dun was! 't Mocht wat. 't Is mijn ge vaarlijkste rivaal. Waar en wanneer heeft die jongen toch zóó grondig leeren flirten? Nee. die Henk vertrouw ik niet! Die moet on schadelijk gemaakt worden. Maar hoe? 22 Mei. Ik peins me alle dagen suf. Nog altijd heb ik er niets op gevonden. Het blijft een flir- tation-a-trois! Liesje is even aardig tegen Henk als tegen mij. Dat kan ik niet hebben! Ik verdraag het niet langer! Wat hoeft Lies je nu tegen zoo'n schaapskop als Henk zoo vriendelijk te zijn? En wat valt er nu toch altijd te lachen over zijn flauwe grapjes? 24 Mei. Gelukkig! Het eróóte woord is er uit! Ik kón het eenvoudig niet langer aanzien! Ik heb Liesje gevraagd! Een man hoeft toch niet eeuwig een vrijgezel te blijven. Die aap van een Henk! Wie had dat van hem ge dacht? Daar is hij me warempel al vóór ge weest! Maar hij is net zoo goed als ik, met een kluitje in het riet gestuurd. Dat is ten minste een troost. Wat zei Liesje ook weer? O ja, dat zij nog niet kon besluiten, wie van ons beiden zij tot haar „slaaf" wenschte te promoveeren. En dat wij nog maar een poos je geduld moesten hebben. Zij vindt, dat Henk en ik sprekend op elkaar lijken en dat ik dus wel begrijpen zou, dat het een onge woon moeilijke keuze voor haar is. Het zou. zei zij, voor haar heel wat gemakkelijker zijn, als zij eerst eens wist, wie van ons bei den nu wel het mest van haar hield. Alsof het niet duidelijk is, dat ik dat benJ 6 Juni. Zou het waar zijn, wat Liesje mij vanmid dag vertelde? Dat zij in een verloving met Henk heeft toegestemd? Ik geloof er niets van! Ik weet, Liesje is dol op plagen. Maar toch moet ik nu oppassen! Er moet iets ge beuren. vóór het ernst wordt met de grap! 7 Juni. Hoera! Ik heb het! Een geniale inval! Je moet er maar op komen! Morgen zal ik Liesje bewijzen, dat ik de ware Jakob ben. Als zij dan nog niet gelooft, dat er niemand meer van haar kan houden dan ik! Het plannetje is doodeenvoudig. Ik heb ontdekt, dat Liesje eiken morgen tegen acht uur de eenden in het park voedert, achter het huis je. Dan staat zij altijd midden op het houten bruggetje boven den vijver. Dat plekje weet ik nu precies. Vannacht zal ik in alle stilte eens een flink stukje van de brugleuning doorzagen! Ver genoeg dat zij breekt, als Liesje er op leunt. Vermold hout, nietwaar? En kwaad kan het niet. want ik kan uitste kend zwemmen. Juist op het moment, als Liesje voorover in den vijver tuimelt, kom ik „toevallig" langs, zie het ongeluk gebeuren, spring vastberaden te water en red het arme kind van een „wissen dood". Met gevaar voor eigen leven! Is-ie effen goed? Ik ga meteen de verlovingsringen koopen, want dat zaakje komt in orde. Wat zal die Henk oogen opzetten, als hij constateert, dat hij een ware held van een broer heeft! En hoe hij zal kijken, als ik als overwinnaar voor den dag kom. kan Ik mij ook wel voorstel len' 8 Juni 'smorgens. De brugleuning had ik keurig doorgezaagd. Voor een vakman om ja'.oersch op te wor den! Verborgen achter een boschje in de buurt van den vijver wachie ik. Goede ge nade, wat ben ik geschrokken! In plaats van Liesje kwam Henk over het bruggetje aan- geslenterd! Hoe het kwam, weet ik niet meer, maar hij bleef midden op de brug staan en vóór ik het kon beletten, leunde me die ezel natuurlijk op de doorgezaagde leuning en stortte onmiddellijk in het water! Ik aarzelde geen seconde. Als een pijl schoot ik naar de plaats des onheils. wierp mijn jasje in het gras en had nog juist den tijd, een glimp op te vangen van Liesje, die uit de verte kwam aansnellen. Kon het mooier? Zij zou getuige worden van mijn moedige daad! Ik voelde, dat was de kans van mijn leven. In de oogen van Liesje zou ik een held zijn, en het lieve kind is dol op dat soort supermannen. Zij dweept er gewoonweg mee! Met één sprong was ik midden in den vijver, had Henk di rect te pakken en nooit zal ik vergeten, hoe bewonderend Liesje my aankeek, toen ik hem op het droge sleepte. „Wat is er in 's hemelsnaam gebeurd?' stiet zij hijgend uit. „Het scheelde weinig of hij was er ge weest! Als ik hier niet toevallig was geko men, was hij verdronken. Hij kan niet zwem men!" zei ik. trots mijn borst vooruitstekend. Maar wat zagen mijn oogen? Liesje streek teeder met haar hand over Henk's haar! Dat kon ik niet zien! „Niet doen, Liesje!" zei ik nijdig. „Hij moet bijkomen van den schrik. Hij moet heel rus tig liggen!" Toen wendde Liesje zich tot mij. ..Arme Henk!" stamelde zij. ,,'t is allemaal mijn schuld!" „Jóuw schuld?" vroeg ik onthutst. „Ja mijn schuld!" snikte zij. „Het is misschien niet goed, wat ik gedaan heb. Maar ik wilde zoo dolgraag weten, wie van jullie tweeën het meest van me houdt En daarom.zei ik jou eergisteren.dat ik. dat ik mij met Henk ga verloven. En tegen Henk zei ik daarnettoen hij langs ons huis kwamdatdat ik mij met jouArme Henk! Hij heeft hét zich zoo vreeselijk aangetrokken! Véél meer dan jij! Zie je! Hij wilde zich verdrinken. Uit wanhoop! O Rudy! Wat ben ik je dank baar. dat je hem gered hebt! En nu kan ik je ook wel zeggen, met wie ik me ga ver loven! Met Henk! Maar dezen keer heusch! Want je ziet hij kan zonder mij niet levenToen boog zij zich over Henk heen en met uitpuilende oogen keek ik toe hoe zij Hen'ks natte gezicht onstuimig met kus sen bedekte! F. SERMOS. in de gem. Bloemendaal Over Aerdenhout-Bentveld Om bijzonderheden te vernemen over de woningmarkt in deze villawijk in de gemeen te Bloemendaal hadden wij een onderhoud met de firma J. D. WUdeboer, die den groei van deze wijk van nabij heeft gevolgd. Het aantal perceelen dat hier te koop is, bedraagt ongeveer 80. terwijl een 60-tal te huur is. De koopprrijzen gaan tot f 95000. de huren liggen tusschen de f 600 en f 2000 per jaar. Evenals in Bloemendaal en Overveen on derscheidt- men ook hier hoog en laag en in dit laatste gedeelte, de parken Rijnegom en Boekenrode, is betrekkelijk veel te huur. Verder heeft AerdenhoutBentveld zich het langst gehandhaafd toen de malaise in trad en is hier het gauwste herstel ingetre den. welk herstel zich wel heel duidelijk ma nifesteert. Hoe is dit te verklaren? In 1923 waren er slechts weinig woningen, zoodat we hier veel moderne huizen vinden, die vlotter van de hand gaan dan de oudere types elders. Ook de'tram speelt een rol. daar zij de fo rensen in een goed half uur naar Amster dam brengt. Anderhalf jaar geleden werd niets ver kocht, nu is er weer veel vraag naar bouw terreinen en betere villa's, terwijl de dalende lijn in de huren volkomen tot stand is ge komen evenals in die der koopprijzen. In de periode 1934—36 gingen de huren zeker 30 pet. omlaag. Nu worden weer bouwterreinen van f 4000 -f 7000 verkocht, stijgen de grondprijzen en wordt weer gebouwd, niettegenstaande dit toch zeker 20 pet. duurder is geworden. Ook hier werd de devaluatie als gunstige factor beschouwd. Het was net, of de menschen maar wacht ten en wachtten en niets durfden en of nu die vrees is weggenomen. Voor grootere objecten van f 100.000 tot f 125.000 is de tijd nog niet rijp. Daarvoor moet de verbetering nog verder doorwerken. Van het Naaldenveld. waarvan ongeveer de helft is verhandeld, is sinds 1931 niets ver kocht. Dit komt. omdat naast enkele kleinere per ceelen stukken van plan. 7000 M2. a f 5.50 gekocht moeten worden, met 35 meter zijtuin en hiervoor is de tijd nog niet rijp. Dat Mariënbosch, dat aansluit bij het Naaldenveld, bebouwd wordt vonden onze zegslieden heelemaal niet erg door de ruime bebouwing en de natuurlijke aansluiting met het Naaldenveld. Ook in Rijnegom m wordt nu gebouwd en dit gedeelte wordt wat ruimer opgezet met wat grooter type huizen. Boekenrode is zoo goed als volgebouwd. In Oosterduin liggen nog gronden genoeg voor vrijstaande villa's. Hier worden perceelen van f 12000 grond verkocht tegen circa f 5 per M2., er is een bouw met 10 M. zijtuin toegestaan. Kleinere terreinen van 1200 M2. a f 9 per M2. vindt men nog op de grens van Zand voort, als Spechtlaan, Merellaan enz waar ook op 1500 M2. de bouw van dubbele villa's is toegestaan. Verder vindt men in Rijnegom kleinere terreinen. De bewoners zijn meest Aimster- damsche forensen. De tijd, dat rijke Indisch- gasten zich hier vestigden, is afgeloopen, voorloopig althans. Wij kregen den indruk, dat de uitbrei dingsmogelijkheden in Aerdenhout en Bent veld grooter zijn dan elders in de gemeente Bloemendaal. Merkwaardig doet het aan, dat men de winkels op Heemsteedsch en Zandvoortsch terrein onmiddellijk tegen Bloemendaal aan gedrongen vindt. Grondservituten laten op Bloemendaalsch gebied winkelhuizen niet toe; de zaken, die er zijn dateeren uit een vroegere periode. SURSéANCE VAN BETALING. Op 25 Maart 1937 werd door de Haarlem sche Rechtbank voorloopige surséance van betaling verleend aan: H. A. de Bruin, in dustrieel en vleeschconservenfabrikant, wo nende te Santpoort, Rijksweg 448, met benoe ming van Mr. P. Tideman te Haarlem tot bewindvoerder. Vergadering der cagditeuren: Zaterdag 17 April 1937 des voormiddags 9.45 uur. Op 30 Maart is de aan Jan- én Leen- dert Elshoff, als eenige vennooten van de ven nootschap onder de firma Gebroeders Els hoff, gevestigd te Haarlem, op 15 October 1935 verleende definitieve surséance van be taling met een termijn van lJ/2 jaar, ingaande 19 Februari 1937, verlengd. HAARLEMSCHE AMATEUR-FOTOGRAFEN- VEREENIGING. Door de Haarlemsche Amateur-Fotografen Vereeniging zal op Donderdag 1 April een expositie worden gehouden van een 50-tal werken (80 bij 55 c.M.) van de beroemde Duitsche fotografe mevr. Erna Lindsvai- Dircksen, waarbij de heer Adriaan Boer, te Boemendaal. hoofdredacteur van het Neder landsche fototijdschrift. „Focus" een voor dracht zal houden. Tevens zal dien avond worden geprojecteerd een serie lantaarnpla ten beschikbaar gesteld door den heer A. P. W. v. Dalsum, voorzitter der N.AJ.V. te Am sterdam. Deze expositie en voordracht zal plaats vinden in de Bilderdijkzaal van het restau rant „Brinkmann" op de Groote Markt. CREMATIE J. BOEKE. Onder veel belangstelling vond Dinsdag middag op Westerveld de crematie plaats van het stoffelijk overschot van den heer J. Boeke, oud-directeur der N.V. Boeke en Huidekoper te Haarlem, overleden te Den Haag. Aanwezig waren de heeren R. Zuyderhoff, voorzitter der Algemeene Rekenkamer te Den Haag, mr. A. W. Kamp, Den Haag, mr. S. K. D. M. van Leer. notaris in Den Haag, N. G. de Voogd, lid van den Octrooiraad, Voorburg, J. C. E. Massée, voorzitter der Ver. van Im porteurs van Landbouwwerktuigen, J. A. Mul der Leeuwarden, J. Bouman, Groningen, J. R. Oosterbaan uit Assen. O. J. Bakker te Heemstede, C. F. Visser, Zwolle, J. M. Massee, directeur N.V.. Massée te Goes, ir. J. A. de Vries uit Heemstede, jhr. J. F. van Spengler, W. Dyserinck Haarlem. H. Bron. Rotterdam, K. Landré, lid der firma Landré en Glindeman Rotterdam, J. Veenstra, lid der firma Veen- stra en Co., Santpoort. In den stoet kwamen mee de heeren D. F. Verhaar, B. Playsier, Heemstede. Er werd niet gesproken. Bovendien woonden verschillende zaken vrienden uit Duitschland de plechtigheid bij. Nadat de kist onder orgelspel was gedaald, heeft een familielid dankgezegd voor de be langstelling.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10