IVOROLlfvll Oslo-Staten in April te Brussel bijeen Kunst in Haarlem en daarbuiten Het minste tandbederf WOENSDAG 31 MAART 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 3 De experts van de zes landen, die het z.g. Oslo-blok vormen, zullen vol gens den Brusselschen Correspondent van de „Metropole" te Brussel bijeen komen teneinde een conferentie van de gedelegeerden der betrokken re geeringen voor te bereiden. Naar het Alg. Hbld. meent te weten, zou de bijeenkomst op 12 April te Brussel beginnen. Het verblijf van Prinses en Prins te Monte Carlo. Prinses Juliana en Prins Bern hard. die zich thans onder den naam graaf en gravin Stern berg te Monte Carlo bevinden, hebben zich Dinsdagmorgen naar de „Monte Carlo Coun try Club" begeven, waar Paaschtennistour- nooien gehouden worden. De koninklijke gasten speelden zelf eenige partijen en keer den vervolgens naar hun hotel terug, dat zij slechts weer verlieten voor een autotocht. Brutale inbraak te Rotterdam. Dieven maken een flink bedrag buit. In den nacht van Zaterdag op Zondag heb ben dieven hun slag geslagen in het kantoor van de toffee- en caramelfabriek „Gilda" (Gil let en Davids) aan de Korenaarstraat 51 te Rotterdam. De dieven hebben alle lessenaars in het kantoor opengebroken en ook de brandkast in het privékantoor geforceerd. Hieruit is een bedrag van f 2800 gestolen. Zij hebben voorts een aantal dames arm bandhorloges, sigarettenaanstekers en porte feuilles, reclametartikelen, die de firma aan haar clientèle geeft, meegenomen. Ook de kleine kas en de postzegelkas zijn leeggehaald. Aangezien er in diverse lessenaars nog wat kleingeld is blijven liggen vermoedt men, dat de inbrekers in hun werk gestoord zijn. Het is mogelijk, dat de ongewenschte bezoe kers via een schutting aan de achterzijde het pand zijn binnengekomen, doch het onderzoek dat de politie met speurhonden heeft ingesteld, heeft, daaromtrent nog geen zekerheid ver schaft. De firma is tegen inbraak verzekerd. De dieven hebben bovendien een aantal ef fecten meegenomen, die voor de firma een waarde van f 53.000 vertegenwoordigen. Aan gezien deze aandeelen evenwel van de N.V zelf zijn en niet op de beurs verhandeld wor den, zoodat er onmiddellijk duplicaten van kunnen worden uitgegeven, zijn deze papieren voor buitenstaanders van geenerlei waarde. Visscherij aan de Palestijnsche kust. Pioniersarbeid onder Nederlandsche leiding. 'HAIFA, 30 Maart (A.N.P.) Het zal den Nederlandschen lezer interesseeren te verne men dat Palestina op het punt staat een nieuw gebied van bedrijvigheid open te leggen waraan Nederland door talrijke banden van traditie is gebonden, n.l. dat van de visscherij. Des te belangwekkender zijn deze experimen ten, omdat de leiding van dezen pioniers arbeid in handen ligt van iemand, die meer dan twintig jaar in aanraking is geweest met de Nederlandsche scheepvaart als agent van de K.PM. op Sumatra en Java en die nu met groote toewijding den grondslag tracht te leggen voor een nieuwe bedrijfstak, waarvan hij verwacht, dat ze aan honderden werk en een bestaan zal verschaffen. Als bij zooveel, dat in Palestina tot stand is gebracht, zijn de moeilijkheden legio, wat echter nog niet hoeft te beteekenen dat men aan het uiteindelijke succes moet wanhopen. In dit geval ligt de voornaamste moeilijkheid in het ontbreken van behoorlijke havenplaat sen. Hoewel daarmede nog lang niet alles is gezegd brengt toch het feit, dat het hier een geheel nieuwe bedrijfstak betreft vanzelf sprekend mede een nijpend gebrek aan ge schoold personeel, terwijl de onbekendheid met de portee van de zaak in vele gevallen steun achterwege doet blijven, zelfs van die zijden, die met de verwezenlijking der plannen hét meest gediend worden. Wat de aanlegplaatsen betreft is het ook geenszins eenvoudig. Het gebied langs de zee op een bepaalden afstand van de strand- lijn is staatsdomein en in verband met de stia.e ;ische beteekenis van de Palestijnsche kust wordt daar niet licht over gedacht. Slechts samenwerking tusschen de regeering en de Joodsche instituten kan de voorwaarden scheppen voor de uitoefening van het vis- sci erijbedrijf. Palestina importeert momenteel jaarlijks voor ongeveer 200.000 pond sterling aan visch, daarbij is nog gerekend wat Italiaansche visschers die hun netten uitzetten in het Oostelijk bekken van de Middellandsche Zee, hier aan wal brengen. Men meent dat er emnlooi bestaat voor een vloot van zeker 25 trawlers en 50 andere visscherschepen. Voor de volkshuishouding van een land als Pa lestina is dit van niet geringe beteekenis. In vergelijking hiermede is het begin, dat men heeft"gemaakt ook zeer bescheiden. Tien man personeel werken op de trawler, welke oorspronkelijk op particulier initiatief van den heer Fraenkel in de vaart werd gebracht; het is nu tevens opleidingsvaartuig waar aan de Jewish Agency" en de „Palestijnsche Joodsche Arbeidersfederatie" hun steun ver- leenen. opdat men zoo snel mogelijk een aan tal ervaren visschers ter beschikking zal heb ben. De ..Bikura" heet het scheepje van den heer Fraenkel, waarmede de Joodsche vis- scherij-vTag over de zeeën wordt gedragen. Het meet 37 ton. werd door hem zelf in Italië gebouwd, nadat hij een vergeefschen kruis tocht door Nederland. Frankrijk en Engeland had gehouden om iets voor het doel geschikt te vinden. Einde 1934 heeft hij. te zamen met den heer Goldberg uit Soerabaja nu te Tel Aviv de Palestine Boat Building Company Ltd. opgericht, welke maatschappij echter mank gaat aan'hetzelfde euvel als de visscherij, n.l. geen vrije plaats langs de kust om een werf te plaatsen. Zoo moet men voorloopig nog blijven aan zien. dat allerlei mogelijkheden nog onbenu blijven, totdat ook daarvoor het uur zal zij; geslagen. De moeilijkheden by het U. S. O. K. R. O. wil contract nog niet verlengen. Mededeelingen van omroepzijde. Onlangs hebben wij melding gemaakt van een geschil, dat was gerezen tusschen de leden van het Utrechtsche Stedelijke Orkest en het bestuur van dat orkest. Daar in Utrecht ge ruchten de ronde bleven doen, heeft genoemd bestuur vorige week gemeend in een pers conferentie van zijn zienswijze te moeten blijk geven. In deze conferentie werd o.m. gezegd, dat de dirigent van Goudoever, over wiens leiding bij de orkestleden ontevreden heid bestond, ziekteverlof had gekregen. Na afloop van dit verlof hoopte men, dat de diri gent zich weer aan zijn taak zou kunnen wij den. Bij de uiteenzettingen werd ook de naam van den K. R. O. genoemd, voor welken om roep het U.S.O. naar men weet. optreedt. De leiding van den K. R. O. heeft hierin aan leiding gevonden van zijn standpunt blijk te moeten geven, waarbij allereerst opge merkt woi'dt, dat men gemeend heeft tot nu toe buiten het conflict te moeten blijven, daar men alles wilde vermijden, dat maar in den zin van partijstelling zou kunnen worden uitgelegd. Verder wordt o.m. van K.R.O.-zij- ae verklaard: Van de zijde van het U.S.O.-bestuur is de bewering gelanceerd, dat er dezerzijds nimmer klachten zijn geuit over den artistieken gang van zaken. Ook beroept men zich er op, dat toch bij de viering van het 10-jarig bestaan van den omroep waardeering is geuit voor het U. S. O. Bij herhaling zijn aan de artistieke leiding van hst orkest zeer scherpe klachten geuit over de geleverde prestaties. Uit het geheele verloop van het hangende conflict is wel overduidelijk gebleken, dat niet alleen de K. R. O. gegronde redenen meende te hebben, om critiek te oefenen, immers, blijkens de verslagen van een vorige persconferentie heeft, nadat de dirigent de stellige verzeke ring had gegeven, dat hij met de gemaakte opmerkingen en wenschen ten aanzien van zijn artistiek beleid in de toekomst rekening zou houden, het U. S. O.-bestuur hem de toe zegging gedaan, dat hij, na een hem verleend ziekteverlof, toch zou worden gehandhaafd. Ter nadere verduidelijking diene nog, dat de door den K. R. O. naar voren gebrachte klachten ook betrekking hebben gehad op de groote beperktheid van het U.S.O.-repertoire, op chronisch gebrek aan voldoende repetitie- tijd e.d.m. In deze persconferentie misten wij de ver melding, dat het tienjarig bestaan van den K.R.O. is gevierd in October 1935, terwijl de steeds groeiende ontevredenheid over de ar tistieke prestaties van het U. S. O. voorna melijk na dien tijd is ontstaan zooals dit ook bij een onderhoud met het bestuur van het U.S.O. ten kantore van den K.R.O. zeer dui delijk werd gestipuleerd. De K.R.O. betreurt ten zeerste, dat het be stuur van het U. S. O. gemeend heeft dezen omroep te moeten betrekken in het ter pers conferentie naar voren gebrachte. De in terne moeilijkheden bij het U. S. O. waarvan de K.R.O. vooral in den laatsten tijd op zoo ernstige wijze den terugslag in de betref fende orkestuitzendingen moest ondervinden, vormen de oorzaak van het feit, dat de K.R.O. huiverig is en blijft om het met 1 Mei a.s. ex- pireerende contact te vernieuwen of daarom trent zelfs maar voorbereidende stappen te ondernemen. Primair zijn voor den K.R.O. artistiek wel verantwoorde orkestuitzendingen. Deze ziens wijze is voor den K.R.O. de eenig mogelijke in het volle besef van zijn verantwoordelijk heid voor de besteding der door zijn luis teraars vrijwillig bijeengebrachte gelden. In verband met de in den aanvang van de ze uiteenzetting gegeven motiveering, acht de K.R.O. het gewenscht, om het bij de hier gegeven toelichting zijnerzijds te laten en daarop in de pers niet meer terug te komen. MR. E. PELINCK OVERLEDEN Dinsdagmiddag overleed in zijn woning te Assen mr E. Pelinck, oud-president van de arrondissementsrechtbank te Assen en oud lid der Eerste Kamer. De overledene was rid der in de orde van den Nederlandschen Leeuw "Wij gaan inderdaad deze week eens ver buiten onze veste, maar het is interessant en actueel iets te noteeren over een schUder- kunst, die weinigen van ons van eigen aan schouwing bekend zal zijn en waarop in deze maanden de aandacht van kunstgeleerden en kunstminnaars gevestigd wordt. Wie de poli tieke moeilijkheden, die thans in het oude Spanje om oplossing vragen, in zijn krant volgde, las daarbij veel over een Catalaansche republiek en hem zal het zeker belang in boezemen te weten, dat er. reeds lang voor er een Catalaansche republiek bestond, een Catalaansche schilderkunst van buitenge woon belang existeerde. Er is op het oogen- blik in Parijs, in het Musée du Jeu de Peau- me een tentoonstelling van ingericht en eer- artikel van Jean Cassou in „Marianne" ves tigt er de aandacht op en deelt het een er ander over de Catalanen en hun kunst mede Er is in de laatste kwart-eeuw in Catalonk een artistiek en intellectueele separatistisc! streven gaande geweest dat. zooals dat ge woonlijk het geval is met de politiek wenschen der bevolking parallel loopt. Reeds lang voor den burgeroorlog die than woedt, tot uitbarsting kwam. waren Cat." laansche kunstgeleerden en geschiedkunde gen tot het inventarisseeren der kunstschat ten van kerken en kloosters in hun speciaa gebied overgegaan. Zeker niet te vroeg, wan" veel was reeds door buitenlandsche anti quairs opgekocht en het land uit gehaald Maar die voorloopige inventarisatie heeft thans practisch nut opgeleverd doordat ze bij het begin der vijandelijkheden dadelijk als leiddraad kon dienen bij het ln veiligheid brengen van veel voorwerpen van hooge kunstwaarde. De bevolking heeft daarbij op bewonderenswaardige wijze geholpen en als om strijd schilderijen en voorwerpen die zij meende dat daarvoor in aanmerking kwa men. bii de commissie gebracht om ze buiten bet oorlogsgevaar te doen opbergen. Dat ze. heel goedig, ook wel eens met waardelooze ,:euwe producten kwam aandragen, bewees 'echts haar ijver voor de goede zaak en chaadde den goeden opzet niet. Zoo zal vat er ook verder gebeuren moge het Aandeelen-emissie K.N.S. M. Tot vernieuwing der vloot. Op Maandag 5 April a.s. zal de inschrijving worden opengesteld op aandeelen van de N.V. Nationaal Be zit van aandeelen van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. Uitgegeven wordt een bedrag van f 5.556.500 gewone aan deelen tot den koers van 106 pet. Door deze nieuwe uitgifte van aandeelen zal het geplaatste kapitaal op f 10.000.000 worden gebracht. Met de daardoor bereikte versterking van middelen en met die, welke naar verwacht wordt, uit bedrijfsoverschot- ten verkregen zal worden, hoopt men gedu rende de eerste jaren de vernieuwing van de vloot te kunnen bewerkstelligen. Sit-down-staking te Amsterdam. Schijn of werkelijkheid? Te Amsterdam is een sit-down-staking uit gebroken. de eerste in ons land, en laten we hopen, ook de laatste. Zij, die aan deze staking deelnemen, volgen getrouw het Amerikaansche voorbeeld, doch degenen, die de zaak nauw keurig bekijken, kunnen den indruk niet van zich afzetten, dat het slechts een soort sit- down-staking is, welke slechts den uiterl ijken schijn met haar Amerikaansche voorbeeld ge meen heeft. De staking is uitgebroken in een slagerij in de Kinkerstraat te Amsterdam, waar zich Dinsdagmorgen tien man personeel in de win kel verschanst heeft. Achter de winkelramen zijn groote plakkaten opgehangen, met de woorden erop: „Proteststaking. Wij staken, maar verlaten den winkel niet. Deze actie gaat niet tegen den patroon, maar tegen de crisisheffing en de te zware lasten." In een onderhoud, dat de Tel. met den be drijfsleider heeft gehad, die ook aan de staking deelnam, deelde deze aan het blad mede, dat alle mogelijke maatregelen waren genomen om den patroon te weren. Deze had al het perso neel in de tweede helft van de maand Maart een schrijven gezonden, waarin werd gezegd, dat „wegens de slechte tijdsomstandigheden en reorganisatie allen, ingaande 27 Maart j.l. het vast dienstverband was opgezegd". De ge zellen verklaarden eerst dan de deur voor den patroon te zullen openen, wanneer dit ontslag uit het vaste verband zou worden inge trokken. Intuschen maakte men het zich in den win kel zich zoo gezellig mogelijk. Er werd gekaart, gedomineerd en gedamd. Voor uithongeren behoefden destalSrs ook niet bevreesd te zijn. want- zij krijgen van hun verwanten op tijd eten en drinken. Om de koude te verdrij ven hadden zij een paar electrische kacheltjes neergezet, terwijl zij ook de beschikking had den over een radiotoestel. Gisteravond zijn de heeren naar bed gegaan, waartoe zij zich tij dig van dekens hadden-, voorzien, die achter in den winkel op den grond werden uitgespreid. De patroon, die volgens de Tel. blijkbaar doorloopend met zijn knechts in telefonische verbinding staat, heeft den knechts verteld, dat zij er vandaag om 12 uur mee moesten op houden, daar hij anders de zaak door de po litie zou laten ontruimen. Volgens geruchten zou de staking op touw zijn gezet om te orotesteeren tegen de hooge crisislasten, welke de slagers moeten betalen. Of de regeering zich echter op deze wijze zal laten vermurwen, om de crisislasten af te sohaffen? en de schoonste tanden, 1| indien U poetst met de f H antiseptische tandpasta jL, JJk., ij Tube 60 en 40 ct. Poot 20 c>. A&3 (Adv. ingez. Med.) beste deel van het kunstbezit der jongste re publiek zijn veilig gesteld en het is voor de Parjjzenaars een buitenkansje dat zij er aan de Seine ondertusschen al het een en ander van kunnen bewonderen. Wij hebben er hier indertijd reeds over kunnen bericht-en dat er. wat Madrid betreft, al soortgelijke maatregelen genomen waren om de Goya's. Greco's en Velaszques'sen voor schade te vrijwaren, voor zoover die in de openbare musea aanwezig waren maar bij de Catalanen schijnt die waardeerbare activi teit nog meer door de bevolking zelve direct te zijn ondersteund wat voor haar kunstzin nigheid en intelligentie pleiten zou. De Cata- aansche aard is trouwens, volgens wie hem kennen, vol zonnige geestdrift voor dingen van schoonheid. Wat leert ons de hierbij gaande afbeelding van een der Catalaansche primitieven uit het Museum van Barcelona, den kop van Sint Sint George, Schnuci van onbekenden schilder. i Adv. ingez. Med.) Spaansche kinderen niet naar ons land. Regeering weigert toe- steming Vele bezw&rcn geopperd. Het departement van Justitie heeft, aan de Amsterdamsche Commissie voor de uitzen ding van Spaansche kinderen een wenk ge geven, haar verdere werkzaamheden te sta ken, daar geen toestemming kan worden ver leend om Spaansche kinderen in ons land toe te laten. De minister had in zijn besprekingen met de Amsterdamsche commissie reeds tal van bezwaren geopperd, die er klaarblijkelijk toe hebben geleid geen toestemming voor de toe lating van kinderen te verleenen. Naar de Tel. verneemt, heeft de minister bezwaren geuit, die van administratieven, socialen en hygiënischen aard zijn. Hij wenschte grootere garanties, wat betreft de selectie der kinderen, die voor 't grootste ge deelte uit Madrid afkomstig zijn. De ver bindingen met de ouders zijn verbroken en er is slechts geringe zekerheid, dat dezen met de uitzending van hun kinderen accoord gaan. Een bezwaar, dat gewicht in de schaal heeft gelegd. Er was namelijk gegronde twijfel ge rezen. of de ouders door de verschillende in Spanje opgerichte comité's gekend zijn in de plannen, om hun kinderen naar het buiten land te zenden. Een administratief bezwaar van geheel an deren aard raakte de Amsterdamsche com missie zelf. Zij bezit namelijk geen rechts persoonlijkheid en de minister zou er op aan gedrongen hebben, dat zij zich zou dekken door een erkende stichting, die zorg 2ou kun nen dragen voor de eventueele terugzending van de kinderen naar Spanje en de daaruit voortvloeiende kosten. Hoewel de leden vanzelfsprekend van goe den wil zijn, moest het niet onmogelijk ge acht worden, dat tengevolge van den verwar den toestand in Spanje een situatie zou kun nen ontstaan, die de commissie in moeilijkhe den zou kunnen brengen. De minister bracht voorts sociale bezwa ren te berde. Reeas bij vorige gelegenheden werd de ervaring opgedaan, dat het niet wen- schelijk is kinderen, die opgegroeid zijn in een land met een laag levenspeil, in een land met een veel hoogeren levensstandaard op te voeden. Jaren later wreken zich de gevolgen voor de kinderen zelf en dat bezwaar is even eens overwegend geweest. Het Nederlandsche Roomsch-Katholieke huisvestingscomité te 's-Hertogenbosch. dat niet- aan de besprekingen met- den minister heeft deelgenomen, omdat het dezelfde be zwaren koesterde, die thans door den minister zijn geopperd, overweegt nu het plan om de Spaansche kinderen op andere wijze te hel pen George, waarvan de schilder naamloos bleef? In de eerste plaats wel de verwantschap die er tusschen deze schildering en die der Ita liaansche primitieven uit de school van Sien na te constateeren valt. Men behoeft niet zoo heel veel fantasie te hebben om zich ons zwarte prentje ook in kleur te denken en zich den mat-gouden toon die in nimbus en achtergrond aanwezig zullen zijn, voor te stellen. Wie zich de Sienneesche schilderin gen van Boniusegna Duccio uit kleurrepro- ductie of misschien zelfs uit eigen aanschou wing kan herinneren vindt gemakkelijk pun ten van overeenkomst. Maar reeds ons prent je geeft de nobele lijn weer, waarmee de trekken van den heiligen Joris zijn vastge legd. Er is in de primitieven, de onbekende beginners der beeldende kunst van de beide Zuid-Europeesche schiereilanden, reeds die prachtlievende klaarheid, waaruit later de renaissance putten zal. En tegelijk bergen ze nog in zich de tot peinzen stemmende mid den eeuwsche mystiek. Het spreekt vanzelf dat niet alleen de kunst van Catalonië door de vroege Italia nen beïnvloed is, doch dat op de kunst van het overige Spanje eveneens die invloed merkbaar is. Misschien niet in zoo sterke mate, daar de Middellandsche Zee wel een zeer geschikte verbindingsweg voor geeste lijke stroomingen opleverde tusschen het volk van Barcelona en dat van Italië. En via dit laatste land zijn natuurlijk ook de Byzantijnsche elementen die er bij sommige Catalaansche primitieven gevonden worden. Gemakkelijk naar binnen gekomen. In het overige Spanje hadden tevoren Fransche mi niaturisten émailbewerkers en glazeniers -ooren van hun kunst achtergelaten en daarna komen in de vijftiende eeuw de Vla mingen, die na Jan van Eyk's reis door Span je het land doorkruisten, en brengen in de Vunst- van de beide koninkrijken een nieuw element. Maar dat heeft dan met de Catalaansche orimitieven niets meer uitstaande en vormt slechts een brug naar een nieuweren tijd. Ons plaatje van deze week wilde slechts een blik doen werpen op ééne categorie van on- -°rvanzbare kunstschatten waaraan het waar getek'erde land nog ondanks alles •'ik is. En ri'k moge blijven naar ieder be schaafd mensch hopen zal. J. H. DE BOIS. LANGS DE STRAAT. Kinderverdriet. Als de kerkklokken van Amsterdam 12 uur slaan, heerscht er op den Dam een enorme drukte Vrachtwagens, taxi's en andere auto's snorren voorbij en maken een hevig lawaai. Overal is getoeter. En tusschen de auto's schie ten de wielrijders, voortdurend maar bellend. Rijen auto's staan te wachten tot de verkeers agent het stopsein zal veranderen. Er is daar zulk een chaos, dat men zich verwondert hoe die weinige agenten dat verkeer in bedwang kunnen houden. En toch kunnen ze het. Maar neen, op één hoek is er verwarring. Bij de straat, waaruit om dezen tijd heel veel kan- toormenschen komen, staat geen agent. Op zijn plaats staat een dreumes van nog geen meter hoog. Als een echte agent houdt hij zijn armen zijwaarts en probeert het ver keer te regelen. Af en toe gaat hij geheel schuil tusschen de auto's. Voorbijgangers lachen als zij het ventje zien staan. Taxi chauffeurs grinniken en storen zich in het ge heel niet aan hem. De jongen ziet. dat de menschen hem spot tend en lachend aankijken. En ineens vallen zijn armen slap langs zijn lichaam en hij buigt verdrietig het hoofd. Hoe komt dat jongetje daar? Hoe komt hij er toe om het verkeer to willen regelen? Ach, als u wist. dat hij dagen, ja al weken op den hoek van het trottoir had gestaan, al maar kijkend naar die agenten, die groote ke rels, die met één handbeweging tientallen en tientallen voertuigen konden doen stilstaan, zoudt u begrijpen, wat er in dat hoofdje om ging. In den jongen ontstond het heftige ver langen ook eens. al was het maar één keer. zoo machtig te zijn. Och. het kereltje had ndg geen besef, wat er in de wereld te zien was. Hij leefde in zijn eigen kleine wereldje, vol met verlangens eens te zijn zooals de groote menschen zijn. En in eens zag hij zijn kans. De agent stond niet op zijn gewone plaats. Nu kon hij zijn plaats innemen. Nu zouden al die auto's hem te ge hoorzamen hebben. En parmantig had hij den post van den agent ingenomen, trotsch op zich zelf. Maar hoe had hij de werkelijkheid uit het oog verloren. Niemand zou immers ge hoor geven aan de bevelende armbewegingen van een kiemen jongen. Geen auto stopte dan ook voor hem. Toen begreep het jongetje, dat gedacht had de beheerscher van het verkeer te zijn, hoe nietig het was en hoeveel jaren het nog zou moeten duren, eer het werkelijk tot zoo iets in staat zou zijn. Zijn armen vielen slap langs zijn lichaam en een traan rolde langs zijn wang. Dan werd hij op den schouder geklopt en een agent, geroerd door zooveel smart en misschien het groote kinderverdriet begrijpend, nam hem zacht bij den arm en bracht hem veilig door den stroom van auto's. Hard liep het ventje weg. om zoo gauw mo gelijk weg te komen van de plaats, waar het een zoo groote teleurstelling had ondervon den. Voorbijganger, begrijpt ge nu hoe wreed ge geweest zijt, toen ge dat jongetje spottend uit lachte? Begrijpt gij nu. hoe een pijn ge dat kinderzieltje hebt gedaan? En dag in, dag uit gaat de stroom van ver keer heen en terug, terug en heen, in goede banen geleid door een enkelen agent. N. DE L. De Spaansche vluchtelingen te Eindhoven. De ontvangst van de Spaansche vluchtelin gen die om twaalf uur Roosendaal verlie ten te Eindhoven, waai' de autobussen Dinsdag te kwart voor twee aankwamen was hartelijk. Acht-en-dertig vrijgezellen werden ondergebracht in het R.K. Gezellenhuis aan de Dom Boscostraat Verder werd het aantal Spanjaarden verdeeld over Kaatsheuvel 9, Tilburg 2, Aalst 8. Bergeijk 7 en nog tien in andere gebouwen van Eindhoven. Het eenige gezin, dat meekwam, is te Geldrop ondergebracht NEGENDE NEDERLANDSCHE ESPERANTO- CONGRES TE DEN HELDER. Het Esperanto-congres. dat gedurende de Paaschdagen werd gehouden, is in alle op zichten geslaagd. De ruim twee honderd deel nemers. waaronder tachtig buitenlanders, werden ten stadhuize ontvangen en door den burgemeester begroet. In de plaats van den aftredenden penningmeester, den heer ir. J. Mension, werd mejuffrouw A. Ploeg, te Am sterdam, gekozen, terwijl het vroeger uitge treden H. B. lid, de heer J. Duinker, te den Burg, zich opnieuw als lid liet inschrijven. Het congres werd besloten met een excur sie naar Texel, waar namens het congres bloemen werden gelegd aan den voet van het Esperanto-monument, dat in 1935 in den Burg werd onthuld. Engelsche scholieren te Amsterdam. Bezoek in het kader van internationale jeugduitwisseling. Meer en meer vindt ingang het uitwisselen van de jeugd van verschillende landen, ten einde het jonge geslacht o.m. gelegenheid te geven den blik te verruimen en kennis te kun nen maken met de schatten van historie en cultuur. In het kader van dit streven, dat mede uit gaat van de niet lang geleden opgerichte vereeniging „Vacanties voor Internationale Vriendschap", waarvan het hoofdbureau te Londen is gevestigd, zijn Maandagavond ruim driehonderd Engelsche jongens en meisjes in de hoofdstad aangekomen, waar een aantal bij families in de stad en de overigen in het gemeentelijke jeugdhotel aan den Kloveniers burgwal zijn ondergebracht. De kinderen, die tot Zaterdag in ons land zullen blijven, staan onder leiding van den heer Niemann, een te Londen wonende Nederlander, die een en ander heeft georganiseerd. Eiken dag te half tien 's morgens is het aantreden voor het paleis op den Dam, waarna bezoeken volgen aan ver schillende bezienswaardigheden. Zoo stonden Dinsdag bezoeken op het programma aan de diamantslijperij van de firma Asscher en het Rijksmuseum, zoomede, voor den middag, een tocht door het havengebied. Heden gaan de jongelui naar den Haag, Donderdag naar Marken en Volendam en Vrij dag naar Haarlem en Alkmaar, waarna Vrij dagavond in het A. M. V. J -gebouw te Am sterdam een afscheidsavond wordt gehouden, waar een gemeentelijke autoriteit het woord zal voeren. De terugreis naai' Engeland zal Zaterdag ge schieden.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5