I1IS SHAG Shaw's „Pygmalion" V Dobbelmcmn lekker... man! Toen er nog veel grachten in Haarlem waren. HJX-V ertelliog Rubriek voor Vragen PONDER DAG 1 APRIL 1937 HAAR L.E M'S DAGBLAD 8 FILMN1EUWS Knappe creatie van Lili Bouwmeester Het is niet meer dan natuurlijk dat de filmproducenten, bij gebrek aan goede scena rioschrijvers, grijpen naar succesvolle tooneel- stukken, als stof voor hun films. Dit moge uit een zuiver cineastisch standpunt bezien niet heelemaal juist zijn immers, de film, als eigen kunstvorm met haar vele en van het tooneel geheel verschillende uitdrukkings mogelijkheden behoort ook haar eigen schep pers van den inhoud te hebben voor den maker biedt deze wijze van werken dit voor deel, dat men een reeds gecomprimeerde han deling heeft, meestal geschreven door een kunstenaar, die iets te zeggen had. Dit is zeker het geval met G. B. Shaw's .Pygmalion", waarvan de Nederlandsche ver filming morgen in het Rembrandt Theater haar Haarlemsche première zal beleven, wel ke in de avondvoorstellingen door Eduard Verkade zal worden ingeleid. Hoewel dit nieuwste product van de Neder landsche filmindustrie nog verre van vol maakt is, kunnen we toch een verheugende vooruitgang constateeren. Onder regie van dr. Ludwig Berger is een film tot stand geko men, waarbij we nu eens niet vergoelijkend hoeven te bedenken dat het hier een product van onze jonge en dus nog onervaren en on evenwichtige nationale filmindustrie geldt, doch waaraan we een critischer maatstaf mo gen aanleggen, waaraan we ook de buiten- landsche films meten. Een film met een belangrijk en boeiend ge geven, vervaardigd met een zeldzam gelukki ge rolbezetting. Een Liesje Doeluttel. met élan en vitaliteit gespeeld door Lily Bouwmeester, een spontane, zij het misschien soms wat ge chargeerde prof. Higgins van Johan de Mees ter, een sympathieke en- beheerschte kolonel Pickering van Eduard Verkade en, last not least een kostelijke Doeluttel van Mathieu van Eysden. Doch ook de kleinere rollen zijn uit stekend bezet, waarbij we vooral nog de moe der van prof. Higgins, van Emma Morel en zijn huishoudster, van Nel Oosthout willen vermelden. Lili Bouwmeester als Liesje Doeluttel. De regie van dr. Berger, die knap en be- heerscht is dat het gevaar voor chargee ring. niét denkbeeldig was zien we in het ove rigens uitstekende begin van deze film heeft Shaw's meesterwerk op den voet ge volgd, een van de voorwaarden trouwens, die Shaw aan de verfilming van zijn werk ver bond. Zoo is dit jongste product van de Neder landsche filmindustrie een onbetwistbaar suc ces geworden, niet in de laatste plaats ook door het stekende camerawerk van Akos Far- kas en de goede montage van G. J, Theunis- sen. Onze filmindustrie heeft met deze verfil ming bewezen, zich los te kunnen maken van de beruchte „Jordaanfilms" en desondanks een film te kunnen vervaardigen, die alleszins in den smaak van het publiek valt, getuige ook het succes in Amsterdam en elders. Al moge deze film dan niet geheel van vreemde smetten vrij zijn, de hoofdrolvertol kers in deze film, wien toch een groot aandeel in het succes moet worden toegeschreven, hebben bewezen, dat Nederland krachten be zit, die onze filmindustrie op een internatio naal plan kunnen brengen. Z. OEKRAINSCHE AVOND. Donderdag 8 April zal in de Waalsche kerk aan het Begijnhof een Oekraïnsche avond gehouden worden door het comité Oekraïnsche Schoolhulp. Ds. Dresselhuis van Oldeboorn, zal spreken over: „Op bezoek bij de Evange lische Oekrainers in Polen". De beroemde Russische tenor Konstantin Sadko zal o.a. het roerende Wolga-lied zin gen. Medewerking verleent verder de orga nist der kerk, de heer W. H. Biele. WIJZIGING 2e SUPPLETOIRE BE GROOTING 1936. Naar aanleiding van het door B. en W. van Haarlem aan Ged. Staten ter goedkeuring gezonden besluit van den raad, d.d. 11 No vember jl. no. 8. houdende vaststelling eener tweede suppletoire begrooting voor het dienst jaar 1936, ontvingen B. en W. de mededee- ling dat. naar het oordeel van de Commissie van overleg inzake de gemeentebegrootin- gen, de ramingen in de begrooting voor 1936 wegens werkverschaffing en steunverleening, voor zoover het Werkloosheidssubsidiefonds daarin bijdraagt, kunnen worden vermin derd tot een bedrag van f 2.525.C00 in totaal. Het bedrag, dat thans voor dit doel is uit getrokken, bedraagt voor werkverschaffing f 337.000 en voor steunverleening f 2.241.000. in totaal derhalve f 2.578.000. Inmiddels is, na het verstrijken van het jaar 1936. gebleken dat inderdaad met een langere raming kan worden volstaan. B? en W. stellen daarom voor, aan de uit- noodiging van Ged. Staten, tot wijziging van genoemd besluit, te voldoen door bekrachti ging van het volgende ontwerp-besluit: De raad besluit: de bij zijn besluit van 11 November 1936 onder no. 8 vastgestelde twee de suppletoire .begrooting voor den dienst van 1936 te wijzigen als volgt: a te verlagen inkomsten: Volgno. 211 (sub bl met f 36.300; b te ver- hoogen uitgaven: Volgno. 806 met f 22.000; Volgno 946 met f 16.700: c. te verlagen uit gaven: Volgno. 807 met f 75.000: d. het na- deelig slot van hoofdstuk IX par. 2 te verla gen met f 16.700; e. het nadeelig slot van hoofdstuk XVI te verhoogen met f 16.700. VOOR DE PlüP. Rookt IBIS bij voorkeur uit een IBIS-pijp. Bij Uw winkelier verkrijgbaar. (Adv. ingez Med.) Zweminrichting Houtvaart. Een nieuwe filter-installatie. Niettegenstaande herhaalde proefnemin gen is het niet gelukt den belangrijken plan tengroei in het water van de zweminrichting aan de Houtvaart (volksbad) te stuiten, al dus schrijven Burgemeester en Wethouders van Haarlem aan den Raad. Door vastzetting van de algen op bodem en wan den ontstaat een glibberige'massa. die de ge bruikers vaak doet uitglijden. Scherp toe zicht van- en waarschuwingen door het per soneel hebben tot nu toe ernstige ongevallen voorkomen. Het water, bacteriologisch van zeer goede kwaliteit, neemt bovendien na elke ververschirig een blauw-groene kleur aan, waardoor de doorzichtigheid aanzienlijk minder en het gevaar dus grooter wordt, het geen tot klachten van de zijde der gebruikers aanleiding geeft. B. en W. achten dezen toestand niet lan ger houdbaar; zij hebben daarom een onder zoek ingesteld naar de wijze waarop dit euvel afdoend kan worden verholpen. Het is (geble ken, dat hiervoor het maken van een nieuwe filterinstallatie noodzakelijk is. De bouwconstructie van bovengenoemde Inrichting laat niet toe, dat deze installatie, in verband met het gewicht ad pijn. 55.000 K.G., wordt aangebracht in den bak boven den ingang van het gebouw. Er. moet dus een op zichzelf staande filterinstallatie gebouwd worden, waarvoor reeds een geschikte plaats is gevonden. De aan te brengen verbeterin gen bestaan uit: het maken van een filter, lang 7.80 M., diameter 2.50 M„ compleet met filtermateriaal, terugspoelinrichting voor wa ter en lucht met afroomgoot; liet aanbren gen van een luchtcompressor met motor; het aanbrengen van alle voor bediening voor den filter benóodigde kranen en afsluiters, de complete pijpleiding voor zoover noodig en een doseerinrichting met aluminium-sul- faat. Bij uitvoering dezer werkzaamheden wordt doorzicht van het water gegarandeerd. In verband met de te verrichten werkzaamhe den door Openbare Werken worden de kos ten begroot op f 7.712, verdeeld als volgt: bouw filterinstallatie inclusief montage f 6550; omzetbelasting 4 pet. f 262; bijwerk Openbare Werken f 900; totaal f 7.712. B. en W. stellen voor, hen te machtigen tot het doen uitvoeren van bovengenoemde werkzaamheden. „Van een oude Voyagie". De tocht van „Het Zilveren Kruis". Voor de afdeeling Haarlem van den Koninklijken Nederlandschen Bond van Onderofficieren hield de heer W. Akkerman uit Den Haag, een cause rie over den tocht van „Het Zilveren Kruis" in 1887. De voorzitter der afdeeling, de heer H. J. Bouman heette in zijn openingswoord in het bijzonder een tweetal mede-opvarenden van „Het Zilveren Kruis" hartelijk welkom en leidde vervolgens den spreker met enkele woorden in. In de maand October van het jaar 1887, aldus de heer Akkerman, werd Z.M. kruiser „Het Zilveren Kruis" uitgerust voor een reis van Nieuwediep naar Batavia, een reis die een jaar zou duren. Een voor die dagen even geweldige prestatie als de tocht van de K Xvm. dien spr. met énkele waardeerende woorden herdacht. Onder commando van kapitein ter Joekes verliet het schip den 15en October de reede van Nieuwediep voor een reis, waarvan het nimmer terug zou keeren. Een lange reis lag voor den boeg, waarin storm en wind stilte. regen en brandende zonneschijn elkaar zouden afwisselen. De eerste haven was Cadiz, van waar men weer het ruime sop koos voor den tocht naar Montevideo. Op smakelijke wijze beschreef spr. het leven aan boord van den kruiser, waarvan de eentonigheid verbroken werd door Neptunusfeesten, haaienvangsten en andere bezigheden. In Straat Magellanes had men met slecht weer te kampen trouwens niet voor de eerste maal maar het schip hield zich best, en welgemoed zette men koers naar Kallo, de haven van Lima. In San Francisco wachtte een teleurstelling, want waarschijnlijk om dat men vreesde, dat een deel van de beman ning zou deserteeren. werd een passagierver bod uitgevaardigd, zoodat Janmaat, in het gezicht van het beloofde land, zich met dit gezicht tevreden moest stellen. In Honoloeloe was het beter. Daar werd vriendschap aangeknoopt met de bemannin gen van andere schepen tot men ook hier weer het anker moest „hieuwen" en „Het Zil veren Kruis" koers zette naar Yokohama. Een orkaan dwong het schip, ook Kobé aan te doen. en na bezoeken aan Nagasaki, Shanghai, Honkong, en Manilla was men ge dwongen In de haven van Saigon binnen te loopen, omdat enkele leden der bemanning ernstig ziek waren geworden. Helaas mocht voor een van hen geneeskundige hulp niet meer baten, doch moest deze schepeling ver van het vaderland aan de schoot der aarde worden toevertrouwd. Den 27sten September 1888, dus bijna een jaar na het vertrek uit Nieuwediep, liet het schip de ankers vallen op de reede van Tandjong priok. Het doel was volbracht, een wereldreis, waarbij moeilijkheden en gevaren op kranige wijze waren overwonnen, was ten einde. Het schip werd afgekeurd en de beman ning werd over de andere bodems van de vloot verdeeld, om elkaar eerst na vele jaren in het vaderland weer te vinden. De voorzitter dankte den spreker voor zijn interessante voordracht en wekte tenslotte de leden op, door het aanbrengen van niéuwe leden de vereeniging 'te steunen BALANSEN WONINGBOUWVEREENIGINGEN B. en W. van Haarlem stellen den raad voor, de balansen met verlies- en winstreke ningen over het jaar 1935 betreffende de complexen van 50, 46 en 28 arbeiderswoningen van de Woningbouwvereeniging „Bloemhof" goed te keuren, alsmede die van de Coöp. Woningvereeniging „Eigen Haard", betreffen de de met voorschot ingevolge de Woningwet gebouwde arbeiderswoningen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Ceintuurs en handschoenen, Hondenpen ning, Politiebureau, S'medestraat 9; Beursje met f 4.50, Moolenaar, Voorhelmstraat 55; Rood-witte das, De Looper. Mr. Joostenlaan 35; Armbandhorloge, Jansen, Weteringstraat 28: idem, Brugman, Weteringstraat 50; idem Hovenier, Rollandstraat 75; Colbertjasje, Krüp, Rollandslaan 55; Dameskousen. Medem- blik, L. Heerenvest 28; Katten. Kennel Fauna Fr. Varkensmarkt 2—4; Mantel, Roelofs, Es- schilderstraat 20rood; Handpompje, Oudolf. Oranjeboomstraat 76; Portem. met sigaren bandjes, Mandje Leidscheplein 48 rood: idem met 90 cent. Kumen. Rollandstraat 79; Da- mesportemonnaie met inh., Adriaanse, Raad huisstraat 99 Heemstede; Kinderpet, Spee, Kruistochtstraat 4; Spiegels, Janssen, Roos- veldstraat 49; Portem. met 79 ct., Van Asten, Leidschestraat 4; Shawl, Janse, Vergierdeweg 132; Tasch met handtasch, Hegman, Ged. Voldersgracht 51; Vulpotlood, Verdenius, Wel- gelgenstraat 1; Dekzeil, De Boever, Kanarie straat 62. De Raaks omstreeks 1 TARIEVEN BAD- EN ZWEMINRICHTINGEN. B. en W. van Haarlem stellen den raad voor te besluiten, het tarief voor het zwem men en baden in de gemeentelijke zwem en badinrichtingen, vastgesteld bij raadsbe sluit d.d. 25 April 1934 no. 33. laatstelijk ge wijzigd bij raadsbesluit d.d. 13 Maart 1935 no. 41. te wijzigen als volgt: Art. 3, sub le, voor seizoenabonnementen wordt gelezen als volgt: a. voor personen van 18 jaar of ouder f 5 per abonnement, bij aankoop vóór. 1 Juni f 4.—; b. voor personen beneden den leeftijd van 18 jaar f 3 per abonnement, bij aankoop vóór 1 Juni voor twee of meer kinderen uit één gezin f 2.50 per abonnement. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 2 APRIL Progr. 3: 8.Keulen 9.20 Pauze 10.10 Deutschlandsender 10.35 Pauze 1120 Droits wich 12.05 Parijs Radio 1.05 Vlaamsch Brus sel 2.20 Danmarks Radio 3.20 Keulen 5.20 Fransch Brussel 5.40 Vlaamsch Brussel 6.35 Nransch Brussel 7.20 Parijs Radio 7.50 Lon don Regional 8.20 Droitwich 9.40 London Re gional 10.20 Diversen 10.35 Berlijn 11,05 Pa rijs Radio Progr. 4: 8.Vlaamsch Brussel 9.20 Pauze 10.35 London Regional 12.50 Droitwich 8.20 Diversen 9.40 Weenen, 10.50 London Regional Progr. 5: 8.007.00 Diversen. 7— Eigen gramofoonplaten concert: Kinderliedjes. 1. Scharesliep, Willem Hespe's Koor; 2. In Volendam, Avro's Kinderkoor; 3. Als ik groot ben, Albert de Booy; 4. De Wilgen, Nico v. d. Linden's Koor; 5. Ruim Baan, Bel Canto; 6. De oempa's, Avro's kinderkoor; 7. Kinder vreugde, Albert de Booy; 8. Vacantie kinder feest, N. v. d. Linden's Kinderkoor; 9. Lui lak, Avro's Kinderkoor; l'O. Bij moeders pap pot, Bel Canto; 11. Te laat enz., Avro's Kin derkoor; 12. Kleppermarsch, Idem; 13. Bloe menmeisje, idem; 14. Vogellied, idem; 15. Ja rig Jetje, idem. 8.-0012.Diversen. N.V. VAN SLOOTEN LEEUW ARDE (Adv. Ingez. Med.) Lente ..Doe wat je niet laten kunt je bent oud en wijs genoeg". Geërgerd trok Mien haar ma gere schouders op. Die Kit met "haar gekke ideeën ook altijd. Zooiets dééd je niet! Je ging niet uit met een jongmensch dat je kende uit een bus! Stel je voor. een bus! ..Och Mien, je hebt gelijk, dat weet ik im mers wel. 't Is ook gek om een afspraak te maken Maar zeg nu zelf. als je elkaar nu aardig vindt, wat moet je dan doen? Moet ik dan uit louter fatsoenlijkheid m'n kans op geluk laten voorbij schieten? Nee hoor! Dank Je wel! Wees nu eens eerlijk, wat voor kans hebben wij om met een aardigen man ken nis te maken? 's Morgens om negen uur ach ter de machine, brief voor. brief na. allemaal aan hooggeachte heeren: dan gauw naar huis om een boterham te eten. of bij feeste lijke gelegenheden in de stad een broodje met kaas of een spiegelei, 's Avonds om zes uur naar huis; boerekool met worst, rooie- kool met rolpens, hutspot met klapstuk, ge stoofde bietjes, schriele botjes met wortelen en dan lezen, samen naar een bioscoop, kou sen stoppen, uit verveling roddelen over de lui op kantoor. Leuk bestaan hè? Met wien moeten wij nu ooit kennis maken, vertel me dat eens. Dansles? Zeker van die zestig piek per maand! Tennissen? Ik kan nooit meer. sparen dan óf een racket, óf een paar leuke jurken. Dan heb Ik nog maar liever de jur ken". „Kijk liever eens naar anderen die het heel wat slechter hebben. We hebben ons werk. we hebben een leuke kamer. Ja, trek je neus maar niet op, het had heel wat er- trer kunnen zijn. Waar ik vroeger woonde, hadden ze bloemetjesbehang en m'n meubi lair had een waarde van drie kwartjes. Een lamp hing daar! Zoo een met van die glas pegels er aan. weet je wel?" ..Ik weet het wel. het is ook niet zoo ho peloos. Maar Mien, als je nu naar buiten kijkt en je ziet de zon schijnen op al dat jonge groen, als Je dan die gezellige span netjes er op uit ziet trekken, voel jij je dan niet eenzaam? Heb jij dan niet een wan hopig verlangen naar gezelligheid, naar iemand die wat liefs tegen je zegt?" „Ik? Och kind, mijn tijd is voorbij. Als je vijf en dertig bent dan heb je al zooveel len tes voorbij zien gaan, dan heb je al zoo vaak met leege handen gestaan, dat je niets meer verwacht. Dan leg je je wel neer bij de wer kelijkheid". „Hoe kun je, Mien! Als ik er aan denk dat ik altijd zoo door zou moeten gaan, altijd maar alleen staan, om de doodeenvoudige reden dat ik door een toeval niet met jon gelui in aanraking kom, dan. dan zou ik de boel kort en klein kunnen slaan!" „Je slaat niet veel kort en klein, wanneer je weet dat je het per slot van rekening zelf zult moeten betalen". „Och jij! Wees toch niet zoo prozaïsch! Denk eens aan dat het nu weer lente is, dat de zon gaat schijnen, dat de zomer komt met warmte en leuke lichte jurken! Als je hier door dat doodgewone parkje loopt, hoor jé de vogels fluiten! Trilt er dan niets bij jou van binnen? Is dat dan allemaal dood?" „Dood? Och misschien wel, Maar dood of niet. dat is nog geen reden om met een vreemden man uit te gaan. Je weet niets van hem. Weet je wel hoe hij heet?" „Herman Marcus heet hij. Maar wat doet dat er toe? Is dat zoo belangrijk? En wat moet- ik meer v^an hem weten dan dat hij donkerbruine oogen heeft, oogen met zoo'n warmen gloed, zooiets vertrouwds ligt er in en hij is lang, wel een hoofd grooter dan ik en als ik in de bus kom, dan knikt hij heel hoffelijk en dan kun je zien, dat hij blij is dat ik er ben. Is dat niet genoeg? Moet ik nog meer van hem weten? Och Mien, ik heb het gevoel of ik hem al jaren ken, zelfs z'n stem was vertrouwd toen hij me vanmorgen voor het eerst aansprak. Weet je wat hij zei? „Juffrouw blauwoog", zei hij, „ik heb u zoo vaak gezien, ik ken u al zoo goed, bent u er boos om, dat ik u aanspreek? U hoeft maar één woord te zeggen, dan ben ik weg". „En? Wat zei je? Dat je er niet op gesteld was?" „Ben je dol? Dan was hij toch weggegaan! Nee, ik heb gezegd dat ik hem ook al zoo lang kende. En toen zei hij weer dat het zulk mooi weer was. al heelemaal voorjaar en dat het mooi moest zijn buiten. Dat vond ik ook. Daar steekt toch niets in? Het is nu toch mooi buiten? En toen zei hij weer, dat hij morgen uit wilde gaan, een eind rijden met een auto". ..Heeft hij dan een wagen?" .JNee, dien huurt hij! En toen vroeg hij of ik mee wilde, hij zou zoo graag nu eens al leen met mij in een auto willen zitten, na die volle bussen. En zeg, weet je wat hij nog meer zei? Hij vertelde dat hij altijd met „Blauwoog" sprak! Blauwoog dat ben ik! In z'n verbeelding begrijp je. Och. Mien, je weet niet hoe heerlijk net is, om naar al dien za ligen onzin te luisteren! En dat zóu ik moe ten missen voor een malle conventie? Ik zou m'n neus in de lucht hebben moeten steken en zeggen „pardon mijnheer, u ver gist u?" En dan m'n leven lang spijt heb ben? Nee hoor, dank 'je wel. Wees nu eens een schat en ga mee een kraagje zoeken op m'n blauwe jurk. Vind je die ook niet het beste, die zaehtblauwe angora? Ik dacht- om dan zoo'n leuke fichu te nemen, dat fleurt zoo op! Ga je mee? Schattig van je hoor!" 's Avonds zat Mien in de krant te lezen, terwijl Kit het kraagje opnaaide en de schui mige fichu op het lijfje schikte. Tersluiks keek ze of Kit wel met volle aandacht bij haar werk was en toen keek ze met een kleurtje de advertenties door Een jongeman van vijf en twintig zoektnee, dat was te jong. Maar hier, een heer van veertig, dat leek wel wat en die andere advertentie van dien onderwijzer die naar Indië ging, dat was ook niet gek. Zou ze er eens met Kit over praten? Maar neen, dat was te mal, eerst kamde ze Kit af omdat die zoo maar met een vreemden man uitgang en nu "wilde ze zelf op een huwelijksadvertntie schrijven. Kit zou denken dat het haar in d'r bol mankeer de! 't Was ook te gek om los te loopen, maar altijd zoo alleen, dat was toch ook geen doen. En als je het nu eens goed trof. Als iemand eens ..Blauwoog" zei, zooals tegen Kit. Nu ja. bruinoog dan in haar geval, maar 't zou toch wel heerlijk zijnMet vernieuwde belang stelling keek ze naar Kit die dit had onder gaan en die er zoo fleurig en jong uit zag. Ze was ook wel veel jonger met haar acht en twintig ,arara toch was er iets vermoeids van haar afgevallen dat haar nog jeugdiger maakte. Kijk nu eens, hoe ze glimlachte; Resoluut pakte Mien de krant op. „Ik ga even naar m'n eigen kamer Kit. ik kom zoo terug. Ga je straks soms nog even mee er uit? Ik moet een brief posten". „Graag" zei Kit. ,,'t is heerlijk weer, een echte lente-avond" en ijverig naaide ze ver der aan het kraagje, terwijl haar gedachten een voorjaarsoehtend omstreelden met een meisje in het blauw dicht naast een jonge man met diepbruine oogen. HELEN. van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. RECEPTEN. VRAAG: Wat is het recept voor kletskoeken? ANTWOORD: 275 gram donkerbruine suiker, 125 gram bloem, 125 gram amandelen, 75 gram boter, een half theelepeltje kaneel, wat water. Broei en pel de amandelen, hak ze in stukjes. Kneed boter, bloem, kaneel, suiker en amande len door elkaar, voeg er zoo noodig een weinig wa ter bij. Rol van dit deeg een lange rol, als voor amandelpers. Snijd daarvan dunne plakjes of vorm balletjes van het deeg en leg de plakjes of balletjes ver uit elkaar op een goed geboterd bakblik. Zet het bakblik vrij hoog in een war men oven. Het deeg moet namelijk smelten en ragfijn uitloopen, terwijl toch de dunne randjes van dit noga-achtige deeg niet zwart mogen wor den. Laat de koekjes als ze dun uitgeloopen en heel licht iiruin zijn, op het bakblik even be koelen.- Neem ze, zoodra ze beginnen taai te worden- voorzichtig van het bakblik af. Wacht men te lang met afnemen dan zijn ze zoo bros dat ze gevaar loopen te breken. Werk dus om vlug te kunnen opschieten met twee bakblikken tegelijk. Het eerste kan afkoelen terwijl het twee de in den oven gaat enz. Bovengenoemd deeg kan ook zonder amandelen worden gemaakt en met zooveel water verdund dat het spuitbaar is. Spuit dan o,p het bakblik kleine platte koekjes en leg enkele stukjes amandel in het déeg. VRAAG: Hoe verwijdert men glimmende plek ken door het strijken ontstaan, uit een crêpe sa tijnen japon? ANTWOORD: Als de japon van acetaatzijde is gemaakt Is de glans niet meer' te verwijderen. Anders leunt u probeeren door de japon over te strijken onder een vochtigen doek met niet te warm ijzer en niet te hard drukken. VRAAG: Hoe verwijder ik een roestvlek uit een lichtgrijze regenjas? We hebben het gabar dine met terpentijn behandeld maar nu zijn er bovendien nog kringen bij gekomen. ANTWOORD: De terpentijnlcringen eerst ver wijderen door de geheele plek met een dotje watten gedrenkt in terpentijn af te wrijven, on middellijk daarna voordat de terpentijn verdampt is de plek bedekken met een laagje magnesia, dat na een uurtje weer verwijderd wordt. Probeer nu of de kleur van de jas zuringzout verdragen kan op een plek waar het niet hindert, b.v. aan den zoom. Is de kleur zuurecht dan kunt u de roest vlek zonder gevaar met dat zuur behandelen. Als de vlek verdwenen is de plek goed afsponsen met warm water. Tenslotte de plek bedekken met een laagje magnesia, dat na een uur weer verwij derd kan worden. VRAAG: Hoe verwijder ik een vlek van ge- klopté room uit een grijze gabardine regenjas? (Benzine en ammoniak helpen niet). ANTWOORD: De vlek eerst ruim en goed af wrijven met waschbenzine. De plek daarna direct bedekken met een laagje magnesia, dat na een irtje weer verwijderd wordt. Mocht de vlek nog niet verdwenen zijn, dan met borsteltje en warm water goed afschuieren, dan zoo droog mogelijk kloppen en weer bedekken met een laagje mag nesia, dat na een uur weer verwijderd kan wor den. VRAAG: Hoe wasch ik een wit wollen cape en dekentje die geel geworden zijn? (Ik heb ze be handeld met Lux). ANTWOORD: Als cape en dekentje met was- schen geel geworden'zijn is er niets meer aan te doen. U kunt ze nu bleeken in een oplossing van 25 gr. overmangaanzure kalk op 10 L. water. De goederen daarna 10 minuten behandelen, uitslaan en 5 minuten laten uitdruipen. Vervolgens in een zwavelig zuur bad een paar minuten behandelen, en daarin laten staan totdat de goederen weer wit zijn. De behandeling in geëmailleerd vaat werk. VRAAG: Hoe reinig ik lichtgrijze nappa hand schoenen? ANTWOOR: 1 uur inweeken in waschben zine. Daarna glad op een tafel leggen en met een harden borstel stevig afborstelen; dan met doek droog wrijven en op een handschoenrekker op rekken. RECHTSZAKEN VRAAG: Wanneer een moeder 1000 ont vangt bij het overlijden van haar man en er zijn twee kinderen uit. dit huwelijk, is er dan van dit gedeelte ook iets bij dat den kinderen uitbetaald moet worden als zij 21 zijn? ANTWOORD: Ja. zij erven mede. VRAAG: Als een meisje van 21 jaar voor dag en nacht in betrekking gaat (vader werkloos) is zij dan nog verplicht een gedeelte van haar loon aan haar vader -af te staan Hoeveel ANTWOORD: Ja, het bedrag hangt van ver schillende omstandigheden af, o.a. of er nog meer kinderen zijn die moeten steunen. DIVERSEN. VRAAG: Zijn in de omgeving van de Hooge Veluwe kampeerhuisjes te huur? Waar kan ik daarnaar informeeren? ANTWOORD: Ja, u kunt informeeren bij de Ver. voor Vreemdelingenverkeer te Apeldoorn. VRAAG: Mijn dochter is in November 13 jaar geworden en zal 1 April a.s. de laatste klasse doorloopen hebben. Mag zij dan van school af? ANTWOORD: Ja. -

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10