Luchtige Voorjaarsmantels DOX D ERDAG 1 APRIL 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 10 Paschen richt de gedachten op nieuwe modellen, sierlijk en jeugdig van lijn. 't Is een vreugde temidden van Aprilsche grapjes en grilligheden der natuur reeds te denken aan onze zomerkleeding: slanke, luch tige manteltjes zonder bont, die ons figuur weer zullen verjongen! Het seizoen 1937 brengt ons sobergelijnde modellen, vroolijk van tint en zeer jeugdig. Stoffen. Laken, fluweel en andere wintersche mate rialen moeten het veld ruimen voor allerlei moderne, grof geweven, zeer lichte en spor tieve stoffen, de Angorawol is nog zeer in de gunst, evenals de bouclé's, de wafelstoffen en de onregelmatig geweven natté's. In effen stoffen voor mantels en mantelcostuums zal het fijne, compact geweven serge op den voor grond treden. Onder de fantasiestoffen nemen de Schotsche ruiten een belangrijke plaats in, zoowel de echte „clan"-patronen als de zeer gedurfde moderne ruiten. Kleuren. Helrood, hardblauw, grijs, lavendel treden op in combinatie met donkerbruin, mosterd- geel en mosgroen. Ook in de sportieve tweed- stoffen zullen zeer nieuwe en vaak vrij helle tinten worden gedragen. Het klassieke marineblauw, dat ieder voor jaar weer voor het weliswaar gedistingeerde, doch een weinig sombere zwart in de plaats treedt, zal weer als iederen zomer gedragen worden in combinatie met wit kraagje, das, knoopen, handschoenen, doch nieuwer is de combinatie: marine-koningsblauw. Voor de kroning van het Engelsche koningspaar zullen blauw en rood de voorgeschreven tinten zijn en duskomen deze kleuren in tal van nuances over de geheele wereld en vogue. Ver dere modekleuren zullen zijn: verschillende tinten groen van olijfkleur tot de kleur der donkere dennenaalden; allerlei soorten roest rood van kastanje tot bois de rose en een heel gamma van beige tinten. Contrasten. Misschien zou het allerbeste trefwoord van de zomermode-1937 kunnen zijn: contrasten. Roode rokken zullen worden gedragen bij groene manteltjes en beige vesten; een kort beige jasje prijkt op een zwarte wollen japon. •Nog ander contrasten vormen befjes in helle kleuren, gedragen bij donkere mantels, hel kleurige stiksels op marinejassen. Soms zelfs worden donkerblauwe mantels afgewerkt met breede randen hemelsblauw, kastanjebruine randen sieren een beige costuum. Ook helkleu rige voeringen effen. Schotsch of bedrukt, doen oDgeld. Ze zijn steeds gekozen in harmonie met een ander gedeelte van het ensemble, 't zij •blouse, rok of hoedje. Vele mantels zijn zóó ge maakt, dat ze aan twee kanten kunnen wor den gedragen. Modellen. Drie modellen typen mantels zullen dezen zomer worden gedragen. Ie. De driekwart-jas. die weinig van vorm veranderd is sinds het vorige seizoen en ,die ook nu weer voor sportieve en reislustige doel einden zal worden gebruikt. 2e. De lange mantels, altijd nauwsluitend aan de taille, hetzij licht klokkend óf de ruimte bergend in plooitjes of naadjes van achteren. Als er een ceintuur is, is deze of rondom met sierstiksels op den mantel bevestigd of enkel van achteren. De mouwen markeeren de schou ders zonder overdrijving, soms zijn ze versierd met naadjes in waaiervorm, allerlei soorten kragen zullen opduiken; kraagjes in strik en dasvorm, bubikraagjes of stijf rechtopstaande „officierskragen". De knoopen zijn zoowel groot als zeer klein: heel nieuw op een getailleerden mantel zijn twee rijen kleine knoopjes zooals de piccolo's ze dragen zie achtergrond. 3e. Een zeer nieuwe verschijning: de absoluut rechte, halflange mantel eenvoudig van coupe en zeer slank en jeugdig kleedend, opgefleurd door breede randen van dezelfde stof. aange bracht aan revers, schouders, zakken en mou wen en langs de geheele voor- en onderzijde. Dit sportieve jasje zal stellig nu al in het Bois de Boulogne furore makenterwijl wij nog zéér dankbaar zijn voor de bescherming van winter- of bontjas! Gezondh. en Schoonheids- Sgi Instituut. Geopend 106 uur en volgens afspraak. MAf c. vink—krijgsman. Gedipl. Verpl., Huid- en Schoonh.-spec. WAGENWEG 2 A rd. Telefoon 15694 Geen vroegtijdige rimpels! Geen ontsierende haren meer Gezichtsbeh. m. maskers en stoombad. Electr. ontharing volgens nieuwste methode. - Vermageringsmassage (ook para- fine beh.) - Hand- en voetverz. incl. massage. Verrassende resultaten bij Nerveuse of Rheu- matische aandoeningen. - Billijke tarieven. (Adv. ingez. Med.) VERWIJDER VLEKKEN ZORGVULDIG Jus vlekken verwijdert men met een dotje watten gedrenkt in waschbenzine. Daarna de plek bedekken met een laagje magnesia, wat na een half uurtje weer verwijderd wordt. Er zal wellicht een bruine vlek achterblijven, ver oorzaakt door de ingrediënten waarmede de jus was aangelengd. Deze vlek wordt met een zacht sponsje en warm water af gesponst, weer zoo droog mogelijk geklopt en dan be dekt met een laagje magnesia, wat verwijderd kan worden nadat de plek geheel goed droog is. Soepvlekken worden op dezelfde manier behandeld. Denkt u er aan, dat steeds een badhanddoek onder de tg behandelen vlek komt. EEN PASSEND UITERLIJK Voor de moeder met groote kinderen. Dat is voor mij niet weggelegd, zegt de moe der van eenige kinderen die van een karig salaris dat haar man maandelijks thuisbrengt, de zaak rollende moet houden en hiermee doelt ze op een modeblad, een Fra: sch, weel derig uitziend tijdschrift dat een vriendin haar bezorgd heeft, omdat er zulke alleraar digste dingen in staan. Inderdaad, moeder heeft haar handen vol om te zorgen, dat iedereen schoon en heel voor den dag komt. dat de kousen en sokken op tijd gewasschen en gestopt zijn, dat vele gaten in vele kleedingstukken der kinderen behoorlijk gerepareerd worden, dat alle noodzakelijke aankoopen op tijd worden be taald, dat reparaties worden verricht als het noodig is, in een woord dat de eindjes bij elkaar blijven. Daardoor schiet er voor weel derige en modieuze kleeding voor moeder wei nig over: degelijke kleeren die lang mee kun nen en die niet veel aan verandering in de mode onderhevig zijn, op haar verjaardag of met Sinterklaas eens een leuk shawltje, een paar keurige handschoenen of een aardig taschje, dat is het waarmee moeder zich te vreden moet stellen. Maar bij al die eenvoud houdt dat niet tegelijkertijd in, dat zij er als een sloddervos bij moet loopen, dat zij van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in een mouwenschort op afgestrapte pantoffels door het huis moet draven dat haar kapsel het toppunt van on verzorgdheid is, dat aan haar mantel de knoopen erbij bungelen, dat haar hoed stoffig is. dat haar handschoenen vele luchtgaatjes rijk zijn, dat geen enkele japon geheel vlek- vrij is. dat zij een echt slonzige huissloof is. Het kan zijn, dat bij zoo'n moeder de vol wasser» dochter een mondain meisje is, om door een ringetje te halen, naar de laatste mode gekleed. De buren en vrienden schud den daarover hun hoofd, en beklagen de moeder, veroordeelen de dochter, die modieus is ten koste van moeders kleeding. Maar het kan evengoed zijn, dat het dochtertje door moeder dom verwend is, die zichzelf altijd heeft achtergesteld bij de vele en onmoge lijke eischen van het kind. Het kan echter ook zijn, dat moeder's slordigheid de tegenhanger is van de netheid van het dochtertje die heusch niet meer geld aan haar uiterlijk be steedt dan de oudere vrouw, maar die er veel meer van weet te maken door een betere ver zorging. Behalvé de slordige huismoeder kennen wij ook nog degene, die alles zusterlijk met haar dochtertje deelt: ze zijn even groot, het meisje is zoowat volwassen, en o vreugdevolle verrassing: ze kunnen eikaars kleèren dragen! En zoo verschijnt moeder, die boven de veertig is, in kleeren die passen bij haar achttienjarige dochter, want nooit zal men de jongere de ouwelijke kleeren van een vrouw van veertig zien dragen. Ls het meisje wat nuffig en erg op kwikjes en strikjes gesteld, dan ziet moeder er op gedirkt en te jeugdig uit, is de eerste daaren tegen zeer sportief, dan is moeder dat ook, maar op een manier die twintig jaar gele den bij haar paste, maar haar nu alleen ko misch maakt.. De slordige en de te jeugdig gekleede we ten blijkbaar nog steeds niet, dat goed ver zorgde en eenvoudige kleeding die bij den leeftijd past, welke dat ook is, het meest flat teus, maar ook het jeugdigst zijn, en dat dit resultaat heel goed bereikt kan worden zon der er extra geld voor uit te geven. En het is, tenslotte niet meer dan billijk, dat in het huisgezin ook voor de kleeding van de huisvrouw eenige égards in acht genomen worden; vader en de kinderen zien ook liever een goed verzorgde vrouw en moeder dan en slordig sloofje of een vrouw die kleeren draagt, welke haar niet passen, alleen omdat het zoo gemakkelijk is. Onze tijd is er een die aan de vrouw hoo- eischen voor het uiterlijk stelt: voor de meesten van ons is dat geen straf en daarom moeten wij ernaar streven ook in dit opzicht „modern" te zijn. daar is werkelijk geen lip penstift, rouge en oogenzwart voor noodig, een lieve eenvoudige moeder die op beschei den wijze voor zichzelf zorgt, is altijd nog een aantrekkelijk persoontje. E. E. J.—P. PASCHEN ALS 1 VEER- SPIEGEL. De Fransche boeren beweren, dat het weer rondom Paschen steeds van bijzondere be- teekenis is voor het geheele jaar. Is het op witten Donderdag mooi zonnig weer, dan zullen het heele jaar door de zon nige dagen in de meerderheid zijn. regent het echter op dezen dag. dan wordt het een nat jaar. Verder zeggen ze, dat de acht dagen die op den eersten Paaschdag volgen, het weer aan geven voor de nog komende maanden van het jaar. Zoo geeft de tweede Paaschdag het weer aan voor de maand Mei, de daarop volgende Dinsdag voor Juni, de Woensdag voor Juli, de Donderdag voor Augustus, de Vrijdag voor September, de Zaterdag voor October, de Zondag voor November en de volgende Maan- ig voor December. Öf 't waar is? DEUX PitCES Onder de auspiciën van den Deenschen Na- tionalen Vrouwenraad in Denemarken trekt gedurende een half jaar een ..gezondheidska ravaan" het geheele land door. In iedere plaats van eenige beteekenis wordt door een medicus een lezing gehouden over dege lijke en goedkoope voeding voor kinderen en volwassenen, aangevuld met kookdemonstra ties. Bovendien wordt een film vertoond over voeding en verzorging van zuigelingen. Merkwaardig is. dat de belangstelling van het mannelijk deel der bevolking voor de „ge zondheidskaravaan" nog grooter is dan die der dames! Dit deux pièces, te dragen met een licht fantasie blousje is gebreid van grijsblauwe 4 draadswol op pennen no. 4. 'Hoeveelheid: 600 gram. De rok is in twee banen gebreid. Het pa troon is 5 recht, 3 averecht die om den 6en toer verspringen. Elke 7e toer krijgt dus de 3 aver. Natuurlijk recht boven de 5 rechten. Voor de voorbaan zetten we voor maat 42, 85 st. op en breien eerst 4 ribbels recht, daar na patroon. De teruggaande toeren zijn altijd aver. Als we 14 boven elkaar liggende streep jes tellen, beginnen we aan de zijnaden te minderen, door om de 4 pennen de eerste en laatste 2 st-, tezamen te breien, tot er nog 67 st. op de pen staan. We breien dan nog tot de taille i met c.M. meten) waarna we los afkanten. Voor den achterkant zetten we 104 st. op en breien tot 10 boven elkaar liggende streepjes. Nu minderen we af als bij den voorkant, tot er nog 66 st. op ide pen zijn. Afkanten en de twee banen op de machine aan elkaar stikken. Tegen den bovenkant naaien we van binnen een zijden biesje en rijgen daar breed elastiek door. Jasje. Het jasje beginnen we bij den rug en wel met 64 st. Eerst weer 4 ribbels recht breien. Dan patroon en om de 8 pennen aan beide zijden 1 st. af minderen. De taille telt dus 58 st. INu om de 4 pennen aan de zijnaden 1 st. 'bij,meerderen tot er 82 st. op de pen zijn. Breien tot armsgat. Voor het armsgat kanten we lil st. af (4331) en breien tot hals. Nu op de aniddenste 32 st. 4 ribbels breien de overige steken ge woon patroon, en daarna midden boven die 32 st. 20 afkanten voor den hals. Voor de schouders blijven nu nog 14 st. gewoon pa troon en 6 st. ribbels. Deze 20 st. tweemaal breien en daarna schuin opbreien (vanaf den hals eerst 15, dan 10, dan 5). Steeds den 6en st. aan den halskant recht breien. Dit is tegen het omkrullen. Afkanten en de andere schouder evenzoo. Voor het rechtervoorpand 40 st. opzetten en 4 ribbels breien. Daarna patroon, maar de 6 st. die middenvoor komen, worden steeds recht gebreid. Om de 6 pennen aan de zij naad 2 st. tezamen breien, tot er 34 st. op staan. De halve taille is dus 34 st. en nu meerderen we aan de zijnaad om de 4 pen nen 1 st. bij tot 46 st. Breièn tot armsgat. Hiervoor 14 st. afkanten (43312) en dan nog 18 pennen breien. Nu van den voorkant af 18 st. gewoon recht, de rest patroon; dit doen we acht maal (4 ribbels) waarna we 12 st. voor den vierkanten hals afkanten en de 20 van den schouder als bij den rug breien. De andere kant is een spiegelbeeld van het eerste. Het jasje sluit met fantasie haak en oog: van de taille af 4 haken dicht bij elkaar, de rest blijft open. Onder de taille wijken de twee voorkanten van zelf een weinig van elkaar. Voor de mouw 40 st. opzetten en om de 4 pennen meerderen tot 60 st. Dan voor en achter er 15 st. bij opzetten en nu 4 pennen breien. Dan om de pen afminderen tot 60 st., daarna om de 4 pennen tot 50 st. en om de 8 pennen tot 40 st. Als de mouw de vereischte lengte heeft (men kan natuurlijk ook korte mouwen breien!) nog 4 ribbels breien en af kanten. De rechte kant wordt weer stijf in- gerimpeld en boven op den „kop" van den schouder ingezet. Een ceintuur van dezelfde kleur, met combineerende sluiting en uw vborjaarspakje is gereed. Sp. Th. DE PLAATS DER VROUW IN DE BESCHAVING Een belangrijke brochure van dr. Jane de Iongh. Als eerste van een serie „kleine werken", welke zal worden uitgegeven door het Inter nationaal archief voor de vrouwenbeweging te Amsterdam, dat hiertoe in staat werd gesteld door het dr. Aletta M. Jacobs publicatiefonds, is bij E. J. Brill te Leiden verschenen een be langrijke brochure van de hand van dr. Jane de Iongh, getiteld „Documentatie van de ge schiedenis der vrouw en der vrouwenbewe ging". In haar voorwoord stelt de schrijfster in het licht dat het Internationaal Archief voor de Vrouwenbeweging is gesticht op een tijdstip in de sociale ontwikkeling van de Westersche we reld, waarop een terugblik op den afgelegden weg voor de vrouw van het grootste belang kan worden geacht. Immers, de regelmatige groei van de zelfstandigheid der vrouw op po litiek. economisch en sociaal gebied, die zoo vast verzekerd scheen, dat dé vrouw haar plaats in de maatschappij reeds niet meer als een probleem meen Ie te moeten beschouwen. i§ in de laatste jaren in de meeste landen van ittropa in meerdere of mindere mate onder broken, zoodat de vrouw den strijd om haar rechten opnieuw heeft moeten opvatten. Nationale en internationale vereenigingen ter behartiging van de belangen der vrouw ontplooien dan ook een activiteit, zooals sedert den wereldoorlog niet meer is voorgekomen. In dit verband acht dr. de long ook de stichting van het Internationaal archief, dat zich voorstelt een verzameling bijeen te brengen van materiaal uit eiken vorm, dat zal kunnen bijdragen tot de kennis van de rol der vrouw in de geschiedenis in het algemeen en in het bijzonder van die episode in de so ciale ontwikkeling van het Westen, waarin de strijd om de politieke, economische en maat schappelijke emancipatie der vrouw is begon nen, juist nu van het grootste belang. Immers: in 't verleden ligt het heden; in het nu, wat worden zal. In haar brochure geeft de schrijfster dan een helder en verhelderend overzicht van de ver schillende terreinen van wetenschap, die kun nen bijdragen tot een juist inzicht in de ge schiedenis van de ontwikkeling der vrouw als individu en als lid der gemeenschap een schema, dat het bestuur van het I. A. V. zich voorstelt te volgen, teneinde te komen tot een wetenschappelijk juiste documentatie van het sociale probleem, dat gevormd wordt door de nog steeds niet vastgestelde positie der vrouw in onze beschaving. Onder de takken van wetenschap, die zul len moeten medewerken tot verkrijging van kennis omtrent de vrouw als individu noemt dr. de long o.a. de anatomie en de physiologie, die opheldering geven omtrent de physieke eigenschappen, die de vrouw onderscheiden van den man. Vraagstukken als die van de intellectueele capaciteiten der vrouw vergele ken bij die van den man, in verband met haar geringeren schedelinhoud, die van den invloed van ingespannen hersenarbeid op de specifiek vrouwelijke functies; van de mate, waarin de vrouw in den strijd om het bestaan gehandi capt wordt door haar constitutie, zullen gron dig moeten worden bestudeerd, terwijl tevens de nog jonge wetenschap der endocrinologie (studie van de functies van bepaalde in het menschelijk lichaam voorkomende klieren) en de psychologie, rijke vruchten kunnen afwer pen. Op het onbegrensd uitgebreide gebied van de kennis der vrouw als lid van de sa menleving moeten de sociale psychologie, de anthropologic en de ethnologie de handen in eenslaan. Documentatie van de geschiedenis der vrou wenbeweging zal niet in de eerste plaats be staan uit het verzamelen van feiten, doch van gedachtenmateriaal, waarbij voortdurend het verband met de universeele sociale theorieën en stroomingen van de negentiende eeuw in het oog zal moeten worden gevat. Slechts wanneer wij al deze verschijnselen zien als onderdeelen van één breeden stroom van sociale ontwikkeling, zullen wij, aldus dr. de Iongh, aan de vrouwenbeweging haar wer kelijke waarde kunnen toekennen. Wie deze brochure aandachtig doorleest, komt onder den indruk van de veelomvatten de taak die het onlangs opgerichte I. A. V. wacht en ziet met belangstelling uit naar de volgende „kleine werken", die ongetwijfeld de verschillende onderdeelen van die taak nader zullen belichten. Zondag: Jenny Lindsoep. Lamscoteletten met aardappelpuree en doperwtjes. Margrietenpudding met abrikozensaus. Maandag: Eieren met sla en ma yonnaise. Aardappelen. Broodschoteltj e. Dinsdag: Ribstuk. Spinazie. Aardappelen. Drie in de pan. Woensdag: Spinaziesoep. Koude rib. Gedroogde appeltjes. Aardappelen. Vanillerijst. Donderdag: Rolpens met gebak ken appelen. Roode kool. Aardappelen. Griesmeelschotel. Vrijdag: Gekookte griet. Zure eiersaus. Sla. Aardappelen. Wentelteefjes. Zaterdag: Hutspot met klap stuk. Beschuit met bes sensap. RECEPTEN. Jenny Lindsoep. Benoodigd: 1 L. bouillon (getrokken van 300 gr. runderpoulet, 1 1'4 L. water, 10 gr. zout) 2 eierdooiers. 1 di. room, Vo gr. maizena pe per, nootmuskaat. De bouillon zeven en binden met de aange mengde maizena. In de soepterrine de eier dooiers met de room kloppen en de soep er langzaam bijgieten. De peterselie er door roeren en op smaak afmaken met peper en noot. Margrieten-pudding, (8 personen.) Benoodigd: 1 L. melk. 1 ons rijst, 1/4 L. slag room 18 gr. gelatine. 150 gr. suiker, y2 stokje vanille, 1 blik abrikozen. Van melk, vanille rijst en iets zout langzaam dikke rijstebrij koken, zoodat de korrels op zwellen en door en door gaar worden. Van het vuur dc geweekte gelatine er doorroeren, als deze opgelost is, de suiker, en als de massa wat bekoeld is de stijfgeslagen room er bii doen. Als de massa dik begint te worden overdoen in een met eiwit omspoelde vlakom. De pud ding koud laten worden en op een groote schotel keeren. De abrikozen op de pudding leggen als een rand, er om heen op de schotel Elke abrikoos garneeren met in lange snip pers gesneden, gepelde amandelen die in den vorm van een margriet gelegd worden Als hartje een stukje geconfijt geel kersje °e- bruiken. Het sap uit het blik gedeeltelijk*er om heen schenken, de rest er bij opdienen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 14