LJ A ADI 1 rfcJ'C DA D I ft HAAK LI :M 5 UA De Kamerverkiezingen Zwijgers. Het belangrijkste Ï4e JAARGANG No. 16494 Verschijnt cfageTijlcs. Eeïïalve 'op Zon'- en Feesfflageft. DONDERDAG 1" APRIL' 193? Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. ajdlal? Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. f 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72Vi. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haariem-Noord. Telefoon 12230 ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 2000.—, overlijden f 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim f 100.—, één lid duim 50.—, alle leden wijsvinger 60.—, één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger f 5.arm- of beenbreuk 30enkelbreuk 15.polsbreuk f 15. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. HEDE\' 14 PAGINA'S Op 26 Mei, dros vandaag over aöhit weken, Bullen de verkiezingen voor een nieuwe Twee de Kamer der Staten Generaal plaats hebben. Ofschoon de eigenlijke campagne daarvoor nog niet in vollen gang is stijgt de belangstelling voor de naderende gebeurtenis toch reeds sterk. Onze parlementaire correspondent geeft in dit nummer, op ons verzoek, een beschou wing over den regelmatigen groei van het aantal kiezers en op grond van vroegere ervaringen over het waarschijnlijk aantal geldige stemmen, waarbij hij tot de conclusie komt dat de kiesdeeler ditmaal de veertigdui zend wel bereiken zal. Die is dus wel zeer ge stegen want luttele jaren geleden overschreed hij nog maar nauwelijks de 30.000 en bij de vorige verkiezingen voor de Tweede Kamer was hij ruim 37.000. Er komt bij dat nu wets wijzigingen zijn ingevoerd die de zetel-ver overing door de kleine partijtjes veel moeilij ker maken dan vroeger. Een partij moet o.a., aangenomen dat de kiesdeeler op 26 Mei de 40.000 halen zal, ook minstens 40.000 stemmen veroveren om recht op één zetel te doen gel den. Het gevolg zal wel zijn dat er aanmerke lijk minder kleine partijen „aan de start" zul len verschijnen dan bij de vorige verkiezingen en dat er ook minder éénlingen in de Tweede Kamer zullen komen. De honderd leden van dit college zijn nu als volgt over de partijen verdeeld: R.K. 28, S. D. A. P. 21, A. R. 14, C. H. 10, V. B. 7, V. D. 6, Comm. 4, Staatk. Geref. 3, Rev. Soc. Arb. Par tij 1, Kath. Dean. 1, Chr. Dean. Unie 1, Herv. Geref. 1, Nat. Herstel 1, Nat. Boeren Partij 1, „Wilde" 1. Als men dus opmerkt dat niet minder dan veertien partijen in de Tweede Kamer verte genwoordigd zijn dient daarbij geconstateerd te worden dat de zes groote partijen verreweg h leeuwendeel van de zetels, namelijk 86 van de 100, bezetten. Met uitzondering van de 21 leden tellende S. D. A. P. zijn deze partijen alle in de huidige regeering vertegenwoordigd. De partijen waartoe de ministers behooren be zetten derhalve thans 65 van de 100 Kamer zetels. Natuurlijk zal, evenals bij de twee jaar ge leden gehouden verkiezingen voor de Provin ciale Staten, er thans veel belangstelling be staan voor de resultaten die de N. S. B. zal behalen. Toen zij twee jaar geleden voor het eerst aan verkiezingen deelnam behaalde zij ongeveer 8 pet. van de stemmen. Omtrent het thans te verwachten resultaat loopen de mee ningen nogal uiteen. Met zekerheid kan na tuurlijk niets voorspeld worden ten aanzien van welke partij ook en het aantal leden der partijen geeft weinig of geen aanwijzing voor een verkiezing. Slechts een kleine minderheid der kiezers bestaat uit partijleden; verreweg de meesten brengen hun stem uit op de rich ting die hun het welgevalligst is zonder hun politieke activiteit tot het lidmaatschap eener partij te hebben uitgebreid. De actieve partij politieke belangstelling van de massa van het Nederlandsche volk is inderdaad niet groot en de crisisjaren, zoo nadeelig voor de leden lijsten van alle mogelijke vereenigingen, moe ten het totaal aantal leden der politieke par tijen onvermijdelijk hebben doen slinken. Verandering in de samenstelling der Tweede Kamer wat de personen betreft zal er ditmaal zeker in belangrijken mate komen, wanit reeds is van ongeveer 25 leden, dus een kwart van het college bekend dat zij geen herbenoeming wenschen of geen plaats meer op de candida- tenlijsten hebben die hun herkiezing waar schijnlijk maakt. Of er evenwel belangrijke verandering in de politieke samenstelling van de Tweede Kamer zal komen is een gansch andere vraag. Tot dusver heeft; sinds de in voering van het stelsel van Evenredige Verte genwoordiging zich nimmer een belangrijke verschuiving voorgedaan. Als een groote partij twee of drie zetels verloor vond men dat al een zeer bijzondere gebeurtenis. Vroeger, toen het districten-stelsel gold dat in Engeland steeds gehandhaafd is gebleven vond men zooiets slechts een kleine wijziging en kwamen veel grooter verschuivingen voor. In elk geval zullen de verkiezingen moeten leiden tot een nieuwe kabinetsformatie en ook as dr. Colijn opnieuw als kabinetsforma teur op zal treden, hetgeen thans algemeen verwacht wordt, is het mogelijk, dat de poli tieke samenstelling van het'kabinet zou ver anderen en is het zeer waarschijnlijk dat per soonlijke wijzigingen zullen plaats hebben. Omtrent eenige ministers loopen al geruimen tijd geruchten, dat zij niet in de volgende re geering zullen optreden, welke ook de resul taten der verkiezingen mochten zijn. Maar meer dan geruchten zijn dat voorshands niet. Wij hopen dat de verkiezingscampagne voor de nieuwe Tweede Kamer, die weldra haar hoogtepunt-van-activiteit zal gaan be reiken, zich kenmerken zal door waardig optreden der strijdende partijen en door de afwezigheid van die relletjes, die op de over- groote meerderheid van ons volk alleen maar een miserabelen indruk maken omdat zij on- Aan de vele zonderlinge clubs, die in het buitenland reeds bestonden is nu de Club der Zwijgers toege voegdwelker leden tijdens de bij eenkomsten volstrekt zioijgen en thuis zooveel mogelijk). De club van de zwijgers, het nieuwste idee, Waaruit is dat denkbeeld geboren? Al juich ik (in stilte natuurlijk) niet mee. Iets kan mij er wel in bekoren. Er wordt wel zoo erg overdadig gepraat, Dat iemand waardeering kan krijgen, Voor ieder, die van het beginsel uitgaat, Wij mogen (en zullen dus) zwijgen. U sympathiseert misschien niet met het doel. U zegt misschien: praten is leven En zwijgen een dooie vervelende boel, Ik kan u geen ongelijk geven. Je ziet het vervelende stel bij elkaar, Door één antistemband gebonden, In „nietszeggend" zitten en zwijgend gestaar, Voor gapen slechts oopnen de monden. Zij krijgen niet makkelijk ruzie misschien. Wie zwijgt heeft geen meeningsverschillen, Maar gauw, denk ik, kunnen z' elkaar niet meer zien, Die starende stiekume stillen. De wereld is ook niet met zwijgen gebaat, Al valt er hier dan wel te weerleggen, Je komt nimmer verder met enkel gepraat, Je komt er ook niet met niets zeggen. Wat leidde oorspronkelijk toch tot dit plan, Daar kan ik geen inzicht in krijgen, De club van de zwijgers, wat zegt u ervan, Of zullen w' er maar over zwijgen? P. GASUS. Met een bril van ons kunt U goed zien (Adv. Ingez. Med.) Hollandsch zijn. Ook in de politiek behoo ren wij tot de volken, die zich het best ple gen te beheerschen. Het is iets waard deze reputatie te handhaven. Fransche danseres te Barcelona veroordeeld. Twintig jaar wegens spionnage. BARCELONA, 31 Maart (Havas). Het volksgerecht heeft de Fransche danseres Jeanne Constance Georgel. die optrad on der den naam Vera Verenitsj, onder be schuldiging van spionnage ten gunste der opstandelingen tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Herberekening der Indische pensioenen. Wetsontwerp door de Eerste Kamer aangenomen. 's-GRAVENHAGE, 1 April. In de vergadering van de Eerste Kamer van hedenochtend is het wetsontwerp tot herberekening van de Indische pen sioenen met 24 tegen 15 stemmen aan genomen. De overige Indische wetsontwerpen en de Surinaamsche begrooting voor 1937 zijn zonder debat en zonder hoof delijke stemming aangenomen. FRANSCH KLOOSTER DOOR BRAND VERNIELD. Het Franciscaner klooster Marienthal nabij Mayence, dat sinds 600 jaar een pel grimsoord vormt, is bijna geheel door brand vernield. Het grootste gedeelte van de rijke bibliotheek, die vele kostbare manuscrupten bezat, is vernield. Er zijn geen slachtoffers gevallen. AANBESTEDING. In het gebouw van het Provinciaal Be stuur aan den Dreef werd hedenmorgen aan besteed de aanleg van een aarden baan van het gedeelte van den provincialen weg Alk maarSchagen tusschen een punt op onge veer 200 M. ten Oosten van de Westelijke ring vaart van de Heerhugowaard en de oostelijke ringvaart van dien polder, benevens het aan brengen van de gewalste fundeering voor de rijbaan in het gedeelte van den provincialen weg tusschen de Dorpsstraat, te Noord-Schar- woude en de oostelijke ringvaart van de Heerhugowaard met bijkomende werken in de gemeenten Noordscharwoude, Heerhugo waard en Harenkarspel. Laagste in schrijfster was de N.V. Ned. Ba- zalt Mjj. te Zaandam, voor f 108.400. Nederlandsche Middenstands- bank N.V. Winst f 178,394.28, waarvan f 167,267,25 aangewend voor af schrijvingen en reserveeringen en 5 pet. dividend op de preferente aandeelen. Aan het verslag over het 9e boekjaar van de Ned. Middenstandsbank N.V. te Amster dam wordt het volgende ontleend: Het gevoelen, dat in 1935 het. diepste punt der depressie was gepasseerd en dat het eco nomisch leven zich langzamerhand weer in opgaande lijn ging bewegen, werd in den loop van 1936 versterkt, toen bleek, dat de reeds in het einde van 1935 geconstateerde opleving in Amerika zich inderdaad zonder onderbreking voortzette. De ervaring, dat de Vereenigde Staten steeds zijn voorgegaan bij de conjunctuurbeweging en dat de overige wereld na korter of langer tijd volgde, wekte het vertrouwen, dat ook het Europeesche bedrijfsleven weder betere tijden tegemoet ging. De grootere veranderingen in het econo misch aspect hebben nog geen merkbaren in vloed gehad op den toestand in het midden standsbedrijfsleven. Tal van middenstanders hebben het boekjaar nog met verlies of met een onvoldoende winst afgesloten. Het herstel dat begonnen is op de grondstoffenmarkt en zich heeft voortgezet in handel, scheepvaart en industrie, zal zich het laatst manifestee ren in de middenstandsbedrijven. Nu de ople ving in het grootbedrijf en de verbetering op de effecten- en goederenbeurzen eenige maanden heeft aangehouden, waardoor in breede kringen de koopkracht is verhoogd, mag men echter verwachten, dat ook de mid denstandszaken van de zoozeer gewijzigde omstandigheden gaan profiteeren. Of de algemeene verbetering blijvend zal zijn zal o.m. afhangen van de vraag, of de belem meringen van den internationalen handel door onderling overleg langzamerhand zullen worden weggenomen. De aan de Bank toevertrouwde gelden be droegen aan crediteuren, deposito's en spaargelden op 31 December 1935 f 15,670.635. en op~ 31 Decembe- 1936 f 18,387,510, waar uit blijkt, dat de v vfgang in 1935 niet al leen is ingehaald, c'cch daarenboven een flinke stijging valt te registreeren. Ook het uitstaande crediet steeg niet onbe langrijk. Daarbij dient echter in aanmerking te worden genomen, dat de normale handels- credieten verminderden. welke teruggang werd opgevangen door meer uitzetting aan crisiscredieten onder staatsgarantie. In het verslagjaar werden verleend credie- ten tot een gezamenlijk bedrag van f 2.582.200 tegen f 2,980.770 in 1935. De winst vóór afschrijvingen en reservee ringen, is f 61.000 hooger dan het vorig boek jaar. In aanmerking nemende dat het nog onze ker is of de ingetreden verbetering in het be drijfsleven zich zal voortzetten, is het een eisch van goed beheer om ook dit jaar nog vrijwel de geheele winst aaai te wenden tot in nerlijke versterking van het bedrijf. Het totaal der baten bedroeg f 1,176.193 (v.j. f 1,111.703). Afgeschreven werd op inventaris en safe-ïn- rchtingen f 104.267 (v.j. f 67,205), Gereser- verd tegen bedrijfsrisico's f 60.000, waarna een netto winst saldo resteert van f 16.373. Voorgesteld wordt hiervan f 3000 te bestem men voor uitkeering van 5 pet. aan houders van preferente aandeelen. KAPITEIN ROSSI MOET ZIJN RECORD POGING UITSTELLEN. De Fransche vliegerkapitein Rossi heeft met zijn toestel „Taifoen" een proefvlucht gemaakt alvorens een aanval te doen op het snelheidsrecord over 5000 K.M. Bij de lan ding sloeg een keisteen tegen een der mo toren van het toestel. De recordpoging moet thans worden uitgesteld. Haarlem als woonstad. Uitgave ten behoeve van repatrieerenden en verlofgangers. Bij den uitgever H. F. Wagenaar Reisiger alhier verschijnt: „Haarlem als woonstad", een maandblad ten behoeve van repatrieeren den en verlofgangers, dat wekelijks per post naar Genua en Marseille aan alle terugkee renden wordt toegezonden. In een inleidend woord bij het eerste num mer van het maandblad somt de uitgever verschillende voordeelen op, die Haarlem als woonstad biedt en vestigt in 't bijzonder de aandacht op de prachtige omgeving van deze stad, van zooveel belang voor de oud-Indisch gasten, die zoo ten volle hebben genoten van de overweldigende natuurpracht van Indië. Dit eerste nummer is geïllustreerd met af beeldingen van verschillende woonwijken: het Kenaupark, de Julianastraat en den Scho tersingel en de moderne wijken Tuindorp bij de Ramplaan, de van Dortstraat, de Heussens- straat met vijver en het scholencomplex aan het Junoplantsoen (in het onderschrift staat helaas: Jansplantsoen). De ondervoorzitter van „Haarlem's Bloei", jhr. dr. J. C. Mollerus, heeft een uitvoerig ar tikel afgestaan, getiteld: „Waarom naar Haar lem?", dat aldus begint: „Wij leven snel. In het huiselijk milieu, in stad en dorp, in de vele staten met hun wis selend aspect, ja zelfs in de werlddeelen, is de gejaagdheid van het leven en de consequen ties. daaraan nu eenmaal verbonden, van overwegende beteekenis. In elk milieu wordt daarop niet op gelijke wijze gereageerd. Maar ook Haarlem is veranderd. De ongunst der tij den heeft niet nagelaten een stempel op onze Spaarnestad te drukken. De stedelijke Over heid heeft noodgedwongen veel moeten nala ten om stadsbewoner en vreemdeling te trek ken, de moderne vraagstukken van dezen tijd noopten tot bijzondere voorzieningen, waar aan men vroeger nauwelijks dacht. De aan trekkelijkheid der stad, uit velerlei oogpunt beschouwd, was meer dan ooit een zorgenkind. Dat onder dergelijke moeilijke omstandigheden het koor der critici zich onevenredig vergroot en van tijd tot tijd zich luide al is het niet altijd melodieus laat geiden, weet een ieder die met zijn tijd medeleeft. Maar met voldoe ning mag tegelijkertijd vastgesteld worden, dat gewapend met de opbouwende critiek velen werkzaam zijn om den ontstanen ach terstand in te halen, teneinde zoo meteen me de in de voorste rij te staan. Die pogingen zullen in hoofdzaak slagen, eenerzijds omdat Haarlem, als middelpunt van Kennemerland, een natuurlijk centrum is van een zoo bij uit stek belangrijk landsgedeelte, anderzijds om dat uit vroeger eeuwen veel bewaard is geble ven, waarop wij met rechtmatigen trots mo gen terugzien". Daarna beantwoordt de schrijver de door hem gestelde vraag, vestigt de aandacht op de uitstekende verbindingen van Haarlem met de omgeving, op de groote Frans Halstentoon stelling die in 1937 hier zal worden gehouden in het ver buiten onze grenzen bekende Frans Halsmuseum, op onze oude gebouwen en ker ken en op het zoo sterk ontwikkelde muziek- en sportleven in onze goede stad. Haarlem, zoo eindigt jhr. Mollerus, geeft „elck wat wils". Het is een der meest uitver koren vaderlandsche oorden. „Men zal er geen berouw van hebben de Spaarnestad als woon plaats uit te kiezen". Tenslotte geeft het boekje eenige algemeene gegevens over belastingen, onderwijs, schouw burg en concertzalen, bioscopen, vereeni gingen op het gebied van kunst en weten schappen, sociëteiten en voornaamste beziens waardigheden. VER. VAN PERSONEEL EN DIENST DER NED. SPOORWEGEN TOT BESTRIJDING DER T. B. C. Het comité Haarlem van bovengenoemde vereeniging organiseert op Zaterdag 3 April een liefdadigheidsfeestavond in gebouw St. Bavo ten bate der Vereeniging. Het cabaretgezelschap Bartoes zal optre den met een „Non-stop" Bonte-avond pro gramma. terwijl verder een tombola met fraaie prijzen zal worden gehouden. De avond wordt besloten met een bal. Het woord is aan Voltaire: Wie zijn vaderland goed dient heeft geen voorouders noodig. Werkloosheid vermindert ondanks slecht weer. Cijfers over de week van 8 t.m. 13 Maart. De directeur van den Rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede. dat in de week van 8 tot en met 13 Maart. 1937 het aantal leden van inge volge het werkloosheidsbesluit 1917 gesub sidieerde vereenigingen bedroeg 533.700 (waarvan 74.800 landarbeiders). Van de verzekerden, niet behoorende tot de land arbeiders, waren de geheele week werk loos: in de week van 8 tot en met 13 Maart 1937 29.5 pet-, in de vorige verslagweek (22 tot en het 27 Februari 1937» 29.9 pet., in de overeenkomstige week van 1936 32,0 pet. en in de overeenkomstige week van 1935 30,8 pet.. Dat de werkloosheid niet sterker is vermin- dwerd dan de percentages aangeven, kan waarschijnlijk in verband worden gebracht met de weersgesteldheid (sneeuwval). Van de bouwvakarbeiders was in de week van 8 tot en met 13 Maart 52.8 pet. de geheele week werkloos, in de week van 22 tot en met 27 Februari was dit 50,8 pet. TEYLERFEEST. Heden, Donderdag is het weer de dag van het Teylerfeest in Haarlem's Tehuis voor Ouden van Dagen aan den Schotersingel. De oudjes kregen natuurlijk weer de ge bruikelijke traktaties, die al bij het ontbijt met Teylerbroodjes enz. begonnen. Om half één werd een feestmaaltijd gehouden. Van 11 tot 12 uur was er muziek op de bin nenplaatsen, die door de goede zorgen van den Dienst van Den Hout en de Plantsoenen feestelijk versierd waren. Hedenavond wordt een aardig programma uitgevoerd, verzorgd door het Amusements- Bureau van den heer Herman Smits, die als conférencier zal optreden. Verder medewer king van Mart. van Delden, musicus-humorist en zijn gezelschap. INBRAAK IN DE ZAANENLAAN. Gisteravond tusschen half elf en half twaalf is bij de familie v. d. V. in de Zaa- nenlaan ingebroken. De heer v. d. V. had zich om half elf ter ruste begeven, doch werd om half twaalf door zijn vrouw die van een .schouwburgbe zoek terug kwam. gewekt met de mededee- ling dat er ingebroken was. Bij een ijlings ingesteld onderzoek bleek dat uit een lade van een ongesloten buffet f 500 waren weggehaald. De beurs waarin dit bedrag zat werd na leeggehaald te zijn, weer netjes op zijn plaats teruggelegd. De heer v. d. V. heeft van den diefstal niets gemerkt evenmin als zijn kinderen die reeds sliepen. De dader is vermoedelijk aan de achter zijde het huis binnengedrongen. Alle kasten van voor- en achterkamer waren doorzocht. De politie stelt een onderzoek in. pag. De Haarlemsche voorjaarsbeurs. 2 De Eerste Kamer heeft Woensdag geen beslissing genomen over de herbereke ning der IndLsehe pensioenen. 3 Zal de regeering dwingend optreden te gen te laag loonpeil in Netl. Indië? 3 De „Hertog Hendrik". „Java" en „O 16" patrouilleeren in de Spaansche wate ren. 3 Te Buitenpost is een geheimzinnige ziek te in een gezin geconstateerd. 3 De „Shell" heeft in 193G de hoogste winst gemaakt sinds 10 jaar. 3 Volgens den Italiaanschen minister AI- fieri zullen geen Italiaansche vrijwilli gers meer naar Spanje gezonden worden. 4 De Belgische premier kondigde ingrij pende hervorming van den staat aan. 4 Toen er nog veel grachten in Haarlem waren. 6 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De Kamerverkiezingen. 1 Dr. P. H. Schroder: Over een Paaschreis. 3 G. H. W. Van wereldkampioene tot film ster. 4 Z.: Shaw's „Pygmalion". 6 H. D. Vertelling: Lente. 6 Van onzen G. P. D.-redacteur: Jongens wordt levensmoed gegeven. 7 Dr. E. v. Raai te: De a.s. Tweede Kamer verkiezingen. 7 J. B. Schuil: Kindertooneel Herman Smits. i K. de Jong: Kérkconcert. 7 Voor de Vrouw. in DE ONTPLOFFirjGSCATASTROFE IN TEXAS. Opruimingswerkzaamheden op de plek, waar eenige honderden kinderen en verscheidene onderwijzers na de catastrofale explosie den dood vonder

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1