Nieuwe Uitgaven. fl DONDERDAG 1 APRIL 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Duurtetoeslag werkloozen. Vragen van het raadslid Peper. Het raadslid Peper heeft verzocht in de eerstvolgende raadsvergadering de volgende zaak aan de orde te stellen: De stijging der prijzen van de eerste levens behoeften heeft reeds zoodanige vormen aan genomen, dat in de gezinnen der werkloozen en van hen, die van een gering inkomen moe ten leven, grooter moeilijkheden zijn ontstaan, dan voordien al het geval was. Nu 1 April de kolentoeslag niet meer aan de werkloozen zal worden uitbetaald, hebben B. en W. zich wellicht al tot de regeering ge wend, om te bereiken, dat de kolentoeslag in den vorm van een duurte-toeslag kan blijven worden uitbetaald? Indien niet, zijn B. en W. bereid, dit alsnog te doen? Zijn B. en W. voorts bereid, er eveneens bij de regeering op aan te dringen, om ten aan zien van de loonen, in de werkverschaffing betaald, ook eenige verhooging toe te staan? PERSONALIA. Geslaagd is voor het diploma van het Ne- derlandsch Genootschap voor Heilgymnas tiek en Massage: mej. G. J. C. Raadersma te Overveen. OUD-ONDEROFFICIEREN K. N. I. L. „MADJOE". Naar aanleiding van de gelijkstelling der Indische pensioenen voor de oud-strijders van vóór 1920 zal de afdeeling Haarlem op 3 April a.s. van bovengenoemed vereeniging een voorjaarsfeest vieren in Hotel-Restau rant ..Suisse" te Haarlem-Noord. Rijksstraat weg 191. Spreker is de heer H. J. H. Lüschen over: ..Den dank van Nederland aan onze oud strijders". Er zal verder een cabaretprogramma wor den uitgevoerd. Hierna is er gelegenheid om te dansen. MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL TE HAARLEM. De volgende afgestudeerden van de M.T.S. te Haarlem werden in de navolgende betrek kingen geplaatst: Afdeeling Weg- en Waterbouwkunde: J. van den Broek, als opzichter bij het laboratorium voor Grondmechanica te Delft; L. L. Cornelis als assistent bij den Rijks-Waterstaat, Directie Benedenrivieren; A. L. van de Wiel als op zichter bij het Waterschap „De vier Koggen". Afdeeling Werktuigbouwkunde: S. Jager als teekenaar bij de N.V. Werkspoor te Amster dam; J. G. Schenk als assistent bij de Ver- eenigde Blikfabrieken te Krommenie: B. Schmitz. als teekenaar bij het ingenieurs bureau L. C. de Boer te Bloemendaal; J. M Visser, als assistent bij Stork-Hijsch te Haar lem. Afdeeling Electro techniek: H. H. de Wal, als assistent-bedrijfsleider bij de Artillerie In richtingen te Hembrug; J. P. J. van Wijngaar den, als assistent bij de N.V. Heemaf te Hen gelo (O.); M. H. Koomen en J. J. Klaus als assistenten bij de N.V. Philips te Eindhoven. Afdeeling Scheepsbouwkunde: J. Th. Enden burg bij de Koninklijke Hoogovens en Staal fabrieken te IJmuiden. FEDERATIE-EXAMENS VOORJAAR 1937. (Mercurius-diploma) De voorjaarsexamens der Federatie van handels- en kantoorbediendenvereenigingen iMercurius-diplomal zullen plaats hebben; voor boekhouden op Woensdag en Donderdag 23 en 24 Juni. voor Engelsche en Hoogduitsche handelscorrespondentie op Dinsdag 29 Juni en voor Fransche. Nederlanasche en Spaansche handelscorrespondentie op Woensdag 30 Juni a.s. TOONEELAVOND „HERMAN HEIJERMANS". De tooneelvereeniging „Herman Heijermans" geeft op Maandag 5 April haar vierden tooneel avond in dit seizoen in het gebouw „St. Bavo". Opgevoerd zal worden: ..Karei van den Berg", tooneelspel in 3 bedrijven van O. M. Verheijen. Tot besluit van dit seizoen zal opgevoerd worden het blijspel „De muggen om de kaars", van H. de Wilde. BURENTWIST. Hedenmorgen geraakten twee buren in he vige twist, doordat de ene haar stoffig kleed in de tuin klopte, terwijl de andere bezig was haar wasgoed op te hangen. De twist liep zo hoog. dat ze beiden een houten mes grepen elkaar vreselijk verwondden, zodat ze bloed den als meelzakken. Dit drama had voorko men kunnen worden door een „Primo" te hu ren a 60 cent per week van de stofzuiger cen trale Hageman, Ged. Oude Gracht 52. tel 12762 zonder langdurige verpichting en gratis onder houd en reparaties. (Adv. lnqez. Med.) AGENDA Heden: DONDERDAG 1 APRIL Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Stadsschouwburg. Wilsonsplein: Elisabeth, de Vrouw zonder Man, met Else Mauhs, 8 uur. Concertgebouw: Opening Haarlemsche Voorjaarsbeurs, 3 uur. Des avonds Tholen en Van Lier. Zijlweg no. 1: Psychometrische avond „Har- monia", 8.15 uur. Chr. Ger. Kerk, Raaks: Spreker Prof. G. Wisse, 8 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Rembrandt Theater: Shirley Temple in „Het arme rijke meisje", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „San Francisco" met Jeanette Mac Donald, Clark Gable en Spen cer Tracy. 2.30, 7 en 9 15 uur. Cinema Palace: „De banjospeler van de Mississippi" met Barbara Stanwijck en Joel McCrea. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „De kandelaars van den keizer" met o.a. Sybille Schmitz en Jo- han Heesters. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags. Toegang vrij. H a a r 1 e m-N oord: Bazar in de houten Hulpschool Rijksstraatweg nabij de Maas straat voor de Ned. Herv. Gemeente te Haarl.-N -Spaarndam. 2—5 en 7.30—10 uur. VRIJDAG 2 APRIL Concertgebouw: Haarl. Voorjaarsbeurs. 1.30—5.30 en 7.30—11 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscopen nieuw programma. ARROND. RECHTBANK Dief en diefjesmaat. Een 22-jarige los arbeider uit Beverwijk had wegens diefstal van een damesrijwiel een ge vangenisstraf van zes maanden tegen zich hoor en eischen. Daar de rechtbank van meening was, dat het onderzoek onvolledig was geweest, werd deze zaak uitgesteld, om een rapport over verd. in te winnen. Tegen den kooper van de fiets, beschuldigd van heling, was vier maanden geëischt. Ook over dezen verd. zal een voorlichtingsrapport worden ingewonnen. Doodelijk ongeval. In den vroegen morgen van den negen en twintigsten Januari had op den Kruisweg in den Haarlemmermeer een aanrijding plaats, waarbij de Haarlemsche melkcontroleur D. L. doodelijk werd gewond. De officier van Justitie meende dat het slachtoffer zelf veel schuld trof, doordat hij het rijwielpad had verlaten en zich op den rijweg bevond, en eischte tegen den chauf feur een voorwaardelijke straf van drie maanden benevens een boete van f 40, subs. 20 dagen. De rechtbank veroordeelde verd. conform den eisch Een etalagewedstrijd. Straatversieringen. Dinsdag 30 Maart heeft de Commissie voor de étalage- en straatversieringen vergaderd. Besloten werd een étalage-wedstrijd uit te schrijven, waaraan alle winkeliers, georgani seerd in stand-, vak- en straatvereenigingen, kunnen deelnemen, tegen betaling van een inleggeld van een gulden. De beoordeeling zal geschieden door een jury, op 30 April en 1 Mei a.s. De stad zal daartoe ingedeeld worden in rayons. In elk rayon zullen drie prijswinnaars worden aangewezen, welke in aanmerking ko men voor de hoofdprijzen. De étalages zullen worden beoordeeld naar hunne verkoopkracht en aesthetica. Een kleine zaak, met weinig étalage-ruimte, behoeft dus niet bevreesd te zijn bij voorbaat uitgesloten te zijn prijswinnaar te worden. De inschrijving tot deelneming kan ge schieden bij den heer J. v. d. Berg, Zijlstraat 89 of bij het Bureau der BJE.L.-week, Lange Be gijnestraat no. 20. Wat de straatversieringen betreft, zou de Commissie het op prijs stellen, indien unifor miteit werd gebracht in de kleuren der straat versieringen. De kleuren zullen zooveel mogelijk geel, groen en paars moeten zijn, in overeenstem ming met de voorjaarskleuren. JUBILEUM P. F. VAN CRANENBROEK De heer P. F. van Cranenbroek. chef-mon teur van de N.V. Technische Maatschappij Heringa Wuthrich, vierde heden zijn 25- jarig jubileum. Om 8 uur werd de heer Van Cranenbroek met zijn echtgenoote door den heer Heringa per auto van huls gehaald en naar het kintoor der Vennootschap gebracht, waar de mede directeur. de heer Trousselot en het geheele personeel ter ontvangst aanwezig waren. De heer Trousselot wenschte den jubilaris namens de directie geluk en wees er op dat hij in die 25 jaar de geheele evolutie van de eüec- triciteit had mogen meemaken. Namens de Ned. Maatschappij voor Nijver heid en Handel overhandigde spreker het Vereerend Getuigschrift met zilveren draag- medaille voor 25 jaar onafgebroken werkzaam heid en namens de Directie een enveloppe met inhoud. De heer Trousselot eindigde met de woor den: „Wie zijn vak lief heeft als gij en wie werkt zooals gij, die moet een gelukkig mensch zijn. Dit geluk nu wenscht de Directie aan uw vrouw en u blijvend toe tot in lengte van dagen Namens het personeel bood de heer Van Thiel den heer Van Cranenbroek bloemen en een kaarsenkroon aan, daarbij den wensch uit sprekende, dat de aangename samenwerking nog vele jaren zal blijven voortbestaan en het lioht van de kaarsen de gezellige sfeer in zijn woonhuis na gedanen arbeid zal verhoogen. De heer Van Cranenbroek dankte allen en sprak den wensch uit, nog vele jaren aan de Technische Maatschappij Heringa Wuthrich zijn krachten te mogen geven. Hierna bleef men nog eenigen tijd bijeen, waarna de heer Heringa den jubilaris weder huiswaarts bracht, waai- hij den verderen dag in huiselijken kring zal doorbrengen. JAARVERGADERING HAARL. ZEIL- VEREENIGING. De H.Z.V. hield dezer dagen haar jaarlijk- sche ledenvergadering in het gebouw „De Nijverheid". De voorzitter zei in zijn openingswoord, dat het met de vereeniging in alle opzichten naar wensch gaat en dat de H.Z.V. sinds haar oprichting aan de beoefening en propagee ring der watersport veel heeft bijgedragen. Hierna bracht de secretaris het jaarver slag over 1936 uit. Hierin werden de belang rijkste gebeurtenissen weergegeven; het werd besloten met den wensch, dat het de H.Z.V. in haar 15e bestaansjaar en in de toekomst goed moge gaan. Het verslag werd met een woord van dank goedgekeurd. Ook het financieel verslag, waaruit bleek dat er nog steeds een batig saldo was, werd evenals de begrooting voor 1937 goedgekeurd: aan den penningmeester werd décharge ver leend. Vervolgens dankte de voorzitter den we gens ambtsbezigheden scheidenden penning meester voor het door hem gedurende 10 ja ren in het belang der vereeniging gepres teerde waarbij de vergadering zich met een krachtig applaus aansloot. Nadat het voorgestelde zomerprogramma was aangenomen en verschillende commis sies waren benoemd, sloot de voorzitter deze vrij goed bezochte vergadering. De Bilt voorspelt: Meest matigen wind uit Oostelijke rich tingen, nevelig tot zwaar bewolkt of be trokken met tijdelijke opklaring, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 776.6 m.M. te Riga. Laagste 734.6 m.M. te Reykjavik. Het hooge drukgebied over de Oostzee en de randstaten nam iets in beteekenis af. De oceaan-depressie drong iets naar het Oosten door, terwijl een secundaire op de Golf van Biseaye ligt en Zuid-Frankrijk binnendringt. Om de kern van het hpógedrukgebied is de lucht nog helder tot licht bewolkt, de wind is hier over het algemeen zwak. Iii Duitschland, Midden-Europa en onze omgeving waaien matige Oostelijke winden, de lucht is meest betrokken. Op de Britsche eilanden is de wind, onder invloed van de oceaan-depressie, meest Zuidelijk en waait krachtig tot stormachtig. De lucht is meest betrokken, in het Zuidoos ten mistte het echter vanmorgen. In Frankrijk is het meest windstil met betrokken lucht, in het Zuidwesten is het echter betrokken met regen, onder invloed van bovengenoemde se cundaire. De Zwitsersche bergstations melden mooi helder weer. met matigen, Zuidelijken tot Zuid- westelijken wind en temperaturen onder het vriespunt tot minus veertien graden op 3500 M. In Midden-Zweden was de vorst hedenmorgen nog streng. Overigens was de temperatuur in Scandinavië. Finland en Lapland even onder het vriespunt. Ook in Zuid-Oost Engeland en in de omgeving van Lyon was de temperatuur vanmorgen nog even onder nul. Voor onze omgeving mag gerekend worden op aanhouding van den Oostelijken wind, welke vermoedelijk iets in kracht toe zal nemen. De lucht zal meest zwaar bewolkt of betrokken zijn met tijdelijke opklaring, terwijl de regen tot geringe hoeveelheden beperkt zal blijven. BAROMETERSTAND Vorige stand 766 m.M. Stand van heden 763 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. KUIPERS ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 HOOG WATER TE ZANDVOORT Vrijdag v.m. 6.29 uur; n.m. 18.57 uur. Strand berijdbaar van 11.3017.00 uur. STOOKT steeds „SEVEN SISTERS" WALES vanaf ƒ1.95 per H.L. „DE SPAARNE STAD" FR. VARKENSMARKT 6—10, Telef. 141M (Adv. Ingez. Med.) N.V. HAARLEMSCHE BOAZ BANK. In de Woensdag jl. gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. HaarlemscheBoaz. Bank te Haarlem werden de balans en winst- en verliesrekening over het boekjaar 1936 goedgekeurd en het divi dend bepaald op iVz pet. De bruto winst be draagt f 28745.13 1/2. De onkosten en sala rissen etc. beloopen f 15688.51. Van de netto winst ad f 13056.62y2 werd gereserveerd f 3936.35 1/2 en aangewend voor afschrijving op kantoorinrichting en safe f 1045.10. Het restant ad f 8075.17 is. bestemd voor uitkee- ring van dividend en tantièmes, alsmede be taling der verschuldigde belasting. De heeren W. Roodenburg en Ds. G. W. C. Vunderink werden als commissarissen herko zen. Het voorstel tot wijziging der statuten, be helzende „verandering van den naam der Bank" werden aangenomen J. W. VAN DER STEUR 7 APRIL 75 JAAR. Op'7 April a.s. zal de heer J. W. van der Steur alhier den 75-jarigen leeftijd berei ken. De heer Van der Steur heeft gedurende tal van jaren zitting gehad in de besturen van vele bekende vereenigingen, hier ter stede; o.a. was hij secretaris van de Kon. Letterl. Vereeniging „J. J. Cremer", secretaris en me deoprichter van de Tooneelvereeniging „Ja cob van Lennep" lid van het bestuur van den Haarl. Kegelbond, instructeur der Vereeni ging „Vaderland en Koning", secretaris van de sociëteit „Burgerkring". De heer van der Steur was een groot aantal jaren secretaris-boekhouder van de familie Van der Beek, die op „Leeuw en. Hooft" te Heemstede woonde. F. H. SMIT f Na een ziekte, die zijn gezondheid al eenige jaren ondermijnde en die hem mede ook drie jaar geleden noopte zijn kunsthandel in de Groote Houtstraat op te heffen, welke zijn vader, de heer F. H. Smit Sr. heeft gesticht, is hier Dinsdag overleden de heer F. H. Smit, in den ouderdom van 44 jaar. De heer Smit was een in de Haarlemsche kunstwereld bekende en geziene persoonlijk heid, Gedurende eenige jaren was hij secretaris van het Teekencollege „Kunst Zij Ons Doel", welke functie indertijd ook door Ko Doncker werd vervuld, voor wiens werk de heer Smit groote bewondering koesterde en wiens schim menspel hij later op buitengewoon verdienste lijke wijze heeft voortgezet. Voor verschillende vereenigingen heeft de heer Smit dit schim menspel. waarbij hij zelf de zeer geestige rij men maakte, vertoond. Ook gaf hij wel pop penkastvoorstellingen, waarvoor hij dan zelf de poppen sneed. De overledene heeft heel veel geteekend en geëtst, doch slechts enkele bevoorrechten heb ben dit buitengewoon interessante werk ge zien, daar de vervaardiger het steeds be scheiden ln portefeuille hield. Onze lezers zullen zich eenige teekeningen van den heer Smit, die in ons blad verschenen, herinneren. De heer Smit was een zeer ontwikkeld en belezen man, thuis op het terrein van letter kunde en historie en bovendien altijd bereid, zijn collega's behulpzaam te zijn. Hij heeft in dertijd ook het initiatief genomen tot de stichting van het Ziekensteunfonds van „Kunst Zij Ons Doel". De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal plaats hebben Vrijdag 2 April a.s. te 12 uur, op de Algemeene Begraafplaats, Ned. Vereeniging van Huisvrouwen. Voorjaarsbeurs in de Gem. Concertzaal. Hedenmiddag door den Burgemeester geopend Zoo gauw het voorjaar in het land komt is het bestuur van de afdeeling Haarlem en Omstreken der Ned. Vereeniging van Huis vrouwen gereed met het organiseeren van de jaarlijkschen Voorjaarsbeurs in de Gemeen telijke Concertzaal, waarbij het zooals ge woonlijk op zulk een kranige wijze door den secretaris, den heer J. v. d. Burg voorgelicht en geassisteerd wordt. Ook nu is de Voorjaarsbeurs er weer. De deelneming is weer grooter, dan verleden jaar. Met d« plaatsruimte heeft de heer v. d. Burg dan ook moeten woekeren; er is geen plaatsje onbezet gebleven. Een bewijs, dat we weer een beteren tijd tegemoet gaan? Over de geheele breedte van de Lange Be gijnestraat is weer het gebruikelijke doek ge spannen om de stadgenooten op te wekken, de Voorjaarsbeurs te bezoeken. Wandeling langs de stands. Vanmorgen vroeg zijn de deelnemers be gonnen met het opbouwen en in orde maken, van de stands. Toen we er een kijkje namen, waren ze nog niet allemaal gereed. In de vestiaire zien we ten eerste de keurig ingerichte stand van de firma C. Wesseling te Haarlem, welbekend bij al onze stadge nooten door haar overheerlijke poffertjes en wafelen, die waarlijk geen aanprijzing be hoeven. Wie moe en hongerig is geworden van de wandeling door de zalen, vindt hier aan heldere tafeltjes, met groen versierd, een gemakkelijke zitje. Mevrouw Wesseling zorgt er dan wel voor, dat de bezoekers verkwikt de straat opgaan. Eveneens in de vestiaire vraagt de firma Kroese de Vries, Barteljorisstraat 1 en Gene raal Cronjéstraat 52, de aandacht voor haar overheerlijk fruit. De achtergrond wordt ge vormd door het prachtigste stilleven, dat men zich denken kan, n.l. van de beste soorten fruit. De delicatessen zullen hier wel bewon derd worden. In de groote zaal ziet men al dadelijk de stand No. 1 van het Technisch Installatie Bureau J. G. Kaasenbrood, Groote Hout straat 131 hoek Cornelissteeg. Deze is de alleen-vertegenwoordiger van de „Easy" elee- trische metalen waschmachines. Hiervan zijn eenige mooie exemplaren aanwezig. Natuurlijk ontbreekt ook het Gemeentelijk Gasbedrijf niet. In stand No. 2 worden ge- etaleerd de modernste gasfornuizen, ijs en koelkasten en vele apparaten. Hier zullen ook demonstraties met Geysers plaats heb ben. Even natuurlijk is het dat het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf de bezoekers opwekt, op electrische fornuizen te koken. In stand No. 7 kan men er eenige zien staan, evenals fraaie Geysers en koelkasten. Een heel mooie stand is No. 3. die inge nomen wordt door Kremer's Koffie- en Thee handel N.V. te Haarlem. De bekende zakjes koffie en. thee in vele soorten liggen hier goed overzichtelijk uitgestald. De dames, die de Voorjaarsbeurs bezoeken, zullen stellig veel aandacht hebben voor de stand No. 9 van de firma A. J. F. van Balen, Schotérweg 40, want daar zullen ze de prach tigste voering zien, alsmede fraaie ceintuurs, corsages, kortom de modernste mode-gar neering. Ook nu weer missen we niet een stand (No. 161 van de bekende firma N. Crama uit de Kleine Houtstraat 9. Deze firma laat zien dat men heel goedkoop zelf tapijten kan maken, die bij wijze van spreken een men- schenleven mee kunnen, maar dan moet men goede materialen koopen en daarvoor kan men bij de firma Crama terecht. In stand No. 17 etaleert de firma J. Th. Kort, Groote Houtstraat te Haarlem en Raad huisstraat te Heemstede, de degelijke manu facturen, witte goederen, tricotage en bed den, die we vn haar gewend zijn. Het Stoffenmagazijn „Favoriet", Bartel jorisstraat 27, trekt weer de belangstelling met haar schitterende stoffen, zijden en wol len nouveautés. De stand No. 22 wordt ingenomen door Maison „Finia", Groote Houtstraat 3,- hoek Spekstraat. Deze stand is klein maar fijn, door de keurige wijze waarop hier de fraaiste dameshoeden geëtaleerd zijn. ..Goede wijn behoeft geen krans". Dit spreekwoord kan weer gebezigd worden ten opzichte van de smaakvolle stand in het mid den der zaal van de N.V. Electr. Luxe Brood fabrieken H. Franken Jr. te Haarlem. De aandacht wordt gevraagd voor de verschil lende broodsoorten, bonbons en andere heer lijkheden, die zooveel gevraagd worden. FIENTJE DE LA MAR AVOND. Theo Bouwmeester heeft, vóór haar vertrek naar Indië de voordrachtskunstenares, too- neelspeelster en filmster Fientje de la Mar geëngageerd voor een kleinkunst avond op Dinsdag 6 April. Fientje de la Mar zal met medewerking van Paul Ostra en Joop de Leur optreden in de Cabaret Revue „Met een lach door 't leven", die een aaneenschakeling is van goede inval len, komische en artistieke schetsen, liedjes, conferences, parodieën, imitaties, samenzan- gen, black-outs en verdere verrassingen. De avond wordt gegeven in de groote zaal van den H.K.B., Tempeliersstraat. EENHEID DOOR DEMOCRATIE. De afdeeling Haarlem van de Nederland- sche beweging „Eenheid door democratie" belegt op Maandag 12 April een propaganda vergadering in het Gem. Concertgebouw. Sprekers zijn: Jeanne Fortanïer-de Wit over „De vrouw en de democratie"; Dr. A. J. van Leusen over „Onze strijd" en Dr. W. Ban ning over: „De democratie en de toekomst". O. F. H. SCHöNHUTH t Woensdag is hier op 73-jarigen leeftijd overleden de heer O. F. H. Schönhuth, Com missaris van Haas' Azijnfabrieken N.V., alhier, waarvan hij, na korten tijd mededirecteur te zijn geweest, in 1896 eigenaar werd. De heer Schönhuth vervulde ook verschil lende functies bij de Evang. Luthersche ge meente en was vele jaren aan de Haarlem sche Brandweer verbonden. De overledene was een eenvoudige per soonlijkheid, wars van uiterlijk vertoon, die in stilte zeer veel goed deed. De teraardebestelling is bepaald op Zater dag 3 April, te 12 uur, op de Alg. Begraaf plaats, ingang Kleverlaan, Komakiclii Nohara: Japan zooals het is. Japan door een Japanner. Een boek, dat den Westerling een indruk wil geven van den Japanner, de Japansche cultuur en de Japan- sche politiek. De lezer wordt in den Japan- schen familiekring geleid, in de studenten wereld, verneemt bijzonderheden over het tot standkomen van een huwelijk, de huwelijks plechtigheden en de positie van de vrouw. Men verneemt bijzonderheden over de sociale inrichting van het land, over de warenhuizen, de mode, de tooneelkunst, den godsdienst en de fimproductie en over de figuur van den keizer. Eenige hoofdstukken wijdt de schrij ver aan de buitenlandsche politiek van Japan, waarbij de internationale vraagstukken, die de Stille Oceaan herbergt, en de Mandsjoerijn- sche kwestie ter sprake komen. Het boek bevat 80 illustraties en is van een een suggestief omslag voorzien. Uitgeefster is de Nederlandsche Keurboe kerij te Amsterdam. Martha de Bruin, roman door August P. van Groeningen. N.V. Em. Querido, Amsterdam. In de Salamander-serie, welke door de N.V. Em. Querido te Amsterdam wordt uitgege ven, heeft men ook een plaats ingeruimd voor de roman van den jong gestorven Aug. P. van. Groeningen. Zijn werk bracht in de tachtiger jaren heel wat pennen in beweging en te recht heeft men de kwaliteiten van dit boek groot genoeg geachtt om er de aandacht van de huidige generatie op te vestigen. Straat Magellanes, roman door Johan van der Woude. N.V. Em. Querido. te Amsterdam. Johan van der Woude voert ons in zijn boek terug tot den tijd, dat onze voorvade ren nog in hun kleine zeilschepen heer schappij over vele zeeën voerden. Hij heeft als onderwerp gekozen de tocht, die de Utrechtsche kastelein Olivier van Noordt in het laatste jaar van de zestiende en de eer ste van de zeventiende eeuw om de wereld heeft gemaaat. Johan van der Woude heeft de gelegenheid om een roman van goede kwaliteit te schrijven goed gebruikt. De bloeiende Weg, roman door Eugène Demolder. Salamander serie N.V. Em. Querido, Amsterdam. De bloeiende weg is een deel van het le ven van den molenaarszoon Kobus Barent, die evenals Rembrandt naar het penseel greep. Demolder weet hem fijn te teekenen en geeft een boeiend verhaal van dezen leerling van Frans Hals. „Moord op de Golden Gull?" Een roman in origineelen vorm. Crimineele romans verschijnen regelmatig en in groote hoeveelheid, zoodat een vermeer dering dezer familie meestal niet zoo zeer od- valt. Dit geld* echter niet voor den „Mnord op den Golden Gull?", want deze moordge schiedenis kan zeker, althans wat het uiter lijk betreft, als een unicum worden aange duid. Want nu wordt ge eens niet van hoofd stuk tot hoofdstuk van den loop der dingen op de hoogte gesteld, maar op een geheel an dere en wel zeer origineele wijze. De moord en alles wat zich daarbij afspeelt, wordt den lezer voorgelegd in den vorm van politierap porten en andere documenten in de volgorde, waarin ze door het betrokken politiebureau worden ontvangen. Aldus krijgt het boek een zeer eigenaardig karakter. Tusschen de tele grammen en rapporten treft men foto's aan van de bij de misdaad betrokkenen, voorts ma nuscripten, vingerafdrukken, een kalender blaadje met oogenschijnlijk waardelooze aan- teekeningen, ja zelfs een lucifer en een plukje „haar", beide zorgvuldig ingepakt en opge plakt. Op deze manier krijgt de lezer een verzame ling gegevens en bewijsmateriaal, waaruit hij, al „deduceerende en combineerende" de iden titeit van den dader kan vaststellen. Het boek zelf geeft de oplossing óók, n.l. aan het slot van het vijfde rapport, maar dit laat ste deel is „verzegeld" en van den lezer wordt verwacht, dat hij dit gedeelte niet zal openen, voordat hij aan de hand van het voorafgaande heeft vastgesteld, wie de moordenaar van Bo- litho Blane is. De samenstellers van dit vernuftige geval, dat tevens zeer spannende geschiedenis is, zijn de heeren Dennis Wheatley en J. G. Links; de laatste zorgde voor de „constructie". Het boek verscheen in de Universum-Editie, N.V. Uitgeversbedrijf „Eigen Volk", te Haar lem. BILJARTEN. DE ZILVEREN FRUITMAND. Het invitatie-tournooi om bovengenoemden wisselprijs werd Woensdagavond bij de biljart club „Haarlem" vervolgd met de volgende par tijen: G. MetzL. Katoen en de uitgestelde partij G. MetzW. Damman. De eerste ontmoeting bracht een verrassing, doordat Metz met grooten voorsprong van Ka toen won, met een fraaie serie van 94. In de volgende partij was hij niet zoo op dreef en. moest het afleggen tegen Damman. Het is nu zeker, dat a.s. Zondag de laatste partij de be slissing zal brengen tusschen P. Kobus en Ph. Schmidt. De uitslag luidt als volgt: pnt. tart. h.s. gem. G. Metz 350 14 94 25.— L. Katoen 127 14 47 9.07 G. Metz 201 21 56 9.57 W. Damman 350 21 94 16.66 Hedenavond worden de wedstrijden voort gezet met: Ph. SchmidtF. van Leeuwarden, en P. KobusL. Katoen. FEDERATIE VAN BILJART- VEREENIGIN GEN. De stand van de persoonlijke kampioen schappen is als volgt: Klasse A. 3 I ÈE d <D M •e' 3 8 a <3 g. <l> bil s 3 bi) bo O -Q P, A. Oorver 4 4 0 0 800 157 5.09 8 R. Lunenburg 4 3 1 0 800 75 10.66 7 C. Philippo 4 3 0 1 732 152 4.81 6 J. Willemse 5 2 1 2 921 171 5.38 5 A. Duivevoorde 4 2 0 2 630 118 5.33 4 J. Erades 4 0 0 4 547 149 3.67 0 H. Oome 5 0 0 5 725 150 4.83 0 Klasse B: B. Engwerda 2 2 0 0 250 38 6.57 4 J. Duivevoorde 1 1 0 0 125 28 4.46 2 H.v. d. Boogaard 2 1 1 0 250 49 5.10 3 Fr. Cornelisse 2 1 1 0 250 56 4.46 3 H. Ploeg 2 1 0 1 239 34 7.02 2 H. Honing Jr. 2 1 0 1 249 42 5.92 2 J. Schouten 2 0 0 2 174 37 4.70 0 Th. Duivevoorde 3 0 0 3 264 82 3.21

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2