KREM ER's fshcMGciel'' J.T" KORT H. KROESE DE VRIES Vtaapt Uwen winketiet VERPAKTE KOFFIE EN THEE Bezoekt onze stand op de UaattentstUe l/ootjaatséeuts iat«s 4' - u'.'A HET BESTE STAAT... 'N C0STUUM n. MAAT Radio Dokter LET U op Stand C- FRUITSOORTEN Lakens, Sloopen, Theedoeken SPECIALE BEURSPRIJZEN. Stand No. 17 HAARLEM V R TJ D A G 2 APRIL 1937 H A A R L E M'S DAGBLAD 12 Mijdrechtsche millioenen- zaak weer aan de orde. „Super-vertrouu)ensman" meldt zich. Requisitoir op 7 April. Donderdag is het Amsterdamsche Ge rechtehof wederom begonnen met de behan deling van de bekende Mijdrechtsche mil- lioenenzaak. Wij herinneren er aan, dat de verdachte in deze zaak, de kweeker J. B.. te Mijdrecht, eerst, in 1932, door de rechtbank tot 2V2 jaar, daarna door het gerechtshof in hooger beroep, tot 4 jaar gevangenisstraf veroordeeld is wegens valschheid in geschrif te. Volgens de tenlastelegging had hij nl. in een civiel proces valsche stukken overgelegd ten bewijze dat hij aanspraken had op het door mevrouw van Wieringen té Mijdrecht nagelaten fortuin van millioenen De valsch heid dezer stukken had de rechtbank in een strafproces voor bewezen verklaard. In den tijd dat B. zijn straf onderging, heeft hij door zijn raadslieden, mr. Venhuizen en mr. Ten Bokkel, opnieuw een stuk overgelegd, geteekend met den naam van wijlen mevr. v. W., waaruit zou blijken dat hij recht had op landerijen uit de erfenis ter waarde van ongeveer f 300.000. Opnieuw heeft toen het O.M. tegen hem een vervolging ingesteld we gens valschheid m geschrifte; in deze twee de zaak heeft de rechtbank hem een gevan genisstraf van twee jaar opgelegd, tegen welk vonnis eveneens hooger beroep aangeteekend is. In October van het vorige jaar heeft deze zaak voor het gerechtshof te Amsterdam ge diend. Het Hof heeft toen na een langdurig onderzoek, waarin de notaris van wijlen me vrouw v. Wieringen verklaarde dat de negen tigjarige dame hem op haar sterfbed ver zekerd had dat B. van valsche stukken ge bruik maakte (hij had deze zelf doen regis- treeren), de zaak teruggewezen naar den rechter-commissaris, tot het Instellen van een onderzoek naar verdachte's geestvermo gens. Voor deze voortgezette behandeling door het Hof waren opnieuw negen getuigen ge dagvaard. Wij herinneren er nog aan. dat bij zijn vorig verhoor de verdachte gezegd heeft deze vervolging te hebben uitgelokt niet met de bedoeling om alsnog zijn door de familie van mevr. v. W. betwiste rechten, maar om zijn onschuld te bewijzen. Van zijn aanspraken, die hij onverkort handhaaft, heeft hij zelfs afstand willen doen. De nieuwe stukken waar om het in dit geding gaat, zijn overgelegd bij een civiele procedure voor het Hof. Het zijn een koop-acte. een acte waarin sprake is van vruchtgebruik en een cahier, een soort dagboek, dat verdachte voor mevr. v. W. bij hield en dat zij zou hebben afgeteekend. De vermakingen van de oude dame aan ver dachte zouden hieruit blijken. Prof. L. v. d. Horst, die een onderzoek naar verd.'s geestvermogens had ingesteld, ver klaarde, dat van eenige ziekelijke stoornis van de' geestvermogens van B. geen sprake ls. Daarna werden een groot aantal getuigen gehoord en enkele schriftdeskundigen van wie de een de handteekeningen op de stuk ken voor valsch de ander voor echt ver klaarde. De eene getuige verklaarde, dat mevr. v. W. verd. goed kende en hem blijkbaar van •haar zaken op de hoogte stelde, een ander zeide. dat mevr. van W. niets van verd. wil de weten. De president bracht ook de „super-vertrou wensman" ter sprake. Dit is in deze strafzaak een geheimzinnige figuur, die zich zoo nu en dan „manifesteert" door middel van ano nieme brieven aan rechtbank, Hof en verde digers. Zoo was er Donderdagmorgen een brief bij de verdediging bezorgd, waarin de schrijver zich afvraagt of „Ko B." onschul dig veroordeeld moet worden. Volgens verd. was deze man. wiens naam hij niet weet, indertijd door mevrouw aan gesteld om hem verd. te controleeren. Dat was in den tijd toen hij min of meer in ongenade was gevallen bij de Mijdrechtsche weduwe. Van alle kanten is gepoogd dezen man, die van alles op de hoogte zou zijn, op te sporen. Dit gelukte echter niet, de man bleef van verre het proces volgen. Op Woensdag 7 pril zal de proc.-generaal zijn requisitoir uitspreken. Onze handelsmissie zeer tevreden. Óver bezoek aan Brazilië. Besprekingen zijn zeer vlot verloopen. BUENOS AIRES, 27 Maart 1937 (A.N.P.) Op Goeden Vrijdag, des avonds acht uur, is'de Nederlandsche handelsmissie onder leiding van jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek behouden te Buenos Aires aangekomen. De hoofdmacht der missie had zich te Santos ingescheept op het stoomschip Almanzora. van de Royal Mail Lines. Ambassadeur Van Karneweek had zich op Dinsdag 23 Maart, begeleid door federale en staatsautoriteiten, per auto van Sao Paulo naar Santos begeven, een rit van twee uur, waarbij ongeveer halverwege den ongeveer 1.000 meter hoogen bergrand moet worden overwonnen; langs een slingerenden betonweg, die temidden van fraai bloeiend tropisch oerwoud doorloo pend een zeer boeiend uitzicht geeft op de berghellingen en op de moerassige laaglanden van Santos, welke de vermaarde bananen voortbrengen. Het geluk diende in zooverre dat de missie in deze doorgaans uiterst regen achtige strook lands een dag van helderen zonneschijn en onbelemmerd vergezicht trof. Te Santos werd het gezelschap opgewacht door een delegatie van ter plaatse werkzame landgenooten, waaronder vertegenwoordigers van de Hollandsche Bank Unie en van den Koninklijken Hollandschen Lloyd. De missie begaf zich regelrecht naar de bolsa de cafe, de groote koffiebeurs, de grootste ter wereld. Aan ambassadeur Van Karnebeek werd door het beursbestuur verzocht, de ochtendbijeen komst van deze beurs te willen presideeren. een voor Z.Exc. stellig ongewone taak, welke echter naar beiderzijdsch genoegen werd ver vuld. Het toeval wilde dat bij die gelegenheid de noteering van de koffie niet minder dan 35 punten opliep, tot groote vreugde der Brazi- liaansche gastheeren, die daarin een gunstig voorteeken meenden te mogen zien. Onder leiding van den burgemeester werd vervolgens de Stadsuitbreiding in oogenschouw genomen, waarbij met name de wijze waarop het eens zoo moerassige en ongezonde Santos in een volmaakt koortsvrij en zelfs bepaald gezond oord is veranderd, de aandacht ver kreeg. Inmiddels was een deel der missie in gezel schap van Hare Majesteits gezant te Rio de Janeiro, den heer Schuller tot Peursum, per vliegtuig te Porto Alegre aangekomen in den staat Rio Grande do Sul, een der meest uitge- i strekte van Brazilië, ruwweg zoo groot als ge- heel Duitschland. Bij de besprekingen met de autoriteiten j bleek, dat deze staat groote behoefte heeft aan schepen en technische installaties van aller lei aard, alsmede aan openbare werken op wa terbouwkundig gebied. Wat de scheepvaart be treft, zoo is reeds eenige maanden geleden dooi de staatsregeering een order voor vijf vracht schepen bij Nederlandsche werven geplaatst. De belangstelling in de Nederlandsche water bouwkunde berust op een langgekoesterden wensch van ae staatshoofdstad Porto Alegre om een rechtstreekschen toegang tot den Oceaan te verkrijgen, in plaats van, zooals tot dusverre, te zijn aangewezen op den langen omweg over de ondiepe Lagoa dos Patos. Het probleem is in grove trekken te vergelijken met de doorgraving van de duinen bij Hoek van Holland, toen Rotterdam een modernen water weg naar zee gekregen heeft, of met de door graving van „Holland op zijn smalst" bij IJmuiden. Weliswaar is de afstand van Porto Alegre naar open zee aanmerkelijk grooter, n.l, hemelsbreed ongeveer 70 K.M. doch behalve dit quantitatieve verschil zou de aard van het werk vrijwel identiek zijn. Ongetwijfeld heeft dit bezoek aan dezen toe komstrijken staat Rio Grande do Sul belang wekkende mogelijkheden geopend voor uitbrei ding onzer handelsrelaties op het gebied van scheepsbouw, uitvoering van groote werken en levering van veredelingsmateriaal aan land bouw en veeteelt. Wij hopen binnenkort in de gelegenheid te komen, dienaangaande nadere mededeelingen te verstrekken. Hiermede is de Nederlandsche handelsmissie aan het einde van haar verblijf in Brazilië ge komen. Een nieuwe taak wacht haar thans in de Plata-landen, en daarna in Chili. Elk van deze landen vereischt opnieuw hare bijzondere aandacht, onder geheel op zichzelf staande omstandigheden. Wat de eerste etappe van hare reis betreft. Brazilië, kan de Nederland sche handelsmissie intusschen met groote vol doening constateeren. dat zij daar te lande ontvangen is met buitengewone hartelijkheid, en met vol begrip voor de eigenaardige taak welke zij daar te vervullen had. Zij is in Bra zilië onthaald en gehuldigd op een wijze die niet alleen hoogst vereerend is voor ons land en ons volk als geheel, doch ook persoonlijk voor de leden der missie, en in het bijzonder voor de persoon van den leider dezer ambas sade, jhr. Van Karnebeek. De vele blijken vair sympathie, welke jegens het hoofd der Neder landsche handelsmissie zijn betoond geven waarlijk alle aanleiding om de verwachting uit te spreken dat er een sfeer geschapen is, waar in het Nederlandsch-Braziliaansche handels verkeer zich in de eerstkomende jaren zal kunnen ontwikkelen op een wijze welke voor beide landen zoowel eervol als winstgevend moge blijken te zijn. Uitbreiding der verdedigings organisatie. Twee commandanten voor de strategische veiligheid aangewezen. (Speciale G.P.D.-berichtgeving) De verdedigingsorganisatie van ons leger ondergaat een belangrijke wijziging. Er zijn namelijk dezer dagen twee commandanten voor de strategische veiligheid aangewezen: een commandant voor het Noordelijk en een voor het Zuidelijk deel van ons land. De Commandant Noord treedt tevens op als territoriaal bevelhebber in Overijsel met als standplaats Apeldoorn, terwijl die van Zuid optreedt als territoriaal bevelhebber in Noord- Brabant met als standplaats 's-Hertogenbosch. De Commandanten hebben den rang van ko lonel en hun staf bestaat uit een kapitein- of ritmeester- of le luitenant-toegevoegd en een adjudant-onderofficier-administrateur. Een afzonderlijke territoriale bevelhebber met standplaats Den Haag is voor Zuid-Limburg aangewezen. Voorts heeft de minister van Defensie voor de strategische veiligheid zestien majoors, 10 adjudant-onderofficier-administrateurs-toege voegd, aangewezen ingedeeld bij het wapen der infanterie. Deze 16 functionarissen hebben de volgende standplaatsen: Arnhem (2), Assen (1), Bergen op Zoom (1), Deventer (1), Breda (1), Eind hoven (1), Groningen (1), Maastricht (1), Leeuwarden 1), Roermond (1), Tilburg (1), Venlo (2), Zutfen (1) en Zwolle (1). Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. De onhoudbare toestand aan de Bakenessergracht. Geachte redactei, Door het inwerking stellen van een stempel lokaal aan de Bakenessergracht no. 8. is de toestand daar voor de bewoners onhoudbaar geworden. De gedupeerde bewoner verzoekt, dat hierin terstond door de gemeente wordt ingegrepen en niet zooals oudergewoonte, alles op de lange baan wordt geschoven. Wanneer reclamant zijn woning wil verla ten of binnen gaan, moet hij hiertoe het verzoek doen aan de vele werkloozen, die voor zijn deur staan, plus de noodige rij wielen. De herrie is van dien aard, dat ramen en deuren niet kunnen worden geopend. Dat er zooveel werkloozen zijn is zeer te betreuren, maar dit is toch geen reden om ons de gedupeerden te laten zijn. Des Zondags worden de bewoners van de Bakenessergeracht er aan herinnerd, dat er ook nog een A. J. C.-lokaal is gevestigd. Door gillen, schreeuwen en brullen afgewisseld met trommelslag en trompetgeschal vergalt de jeugd den rustdag, ook tot groote ergernis van vele kerkgangers. De jeugd maakt zulk een herrie, dat ramen en deuren sluiten niet helpt. Het is dan ook hard noodig, dat er aan dezen onhoudbaren toestand spoedig een einde wordt gemaakt, daar de bewoners van de Bakenessergracht toch ook recht hebben, zooals voorheen, op behoorlijk wonen. Voor stempellokaal en A. J. C. is er achter de Gasfabriek of op het terrein van de Ge meente Reiniging ruimte genoeg: niemand heeft er dan hinder van. EEN AiBOiNNé. Door directen import van Koffie en Thee uit de pro ductielanden en vakkundige behandeling, brengen wij de beste mélanges in den handel, welke uitmunten door fijnheid van smaak en aroma. De uitstekende reputatie van onze zaak, welke sinds 1792 is gevestigd, waar borgt U 100.% kwaliteit voor den prijs, welken U besteedt. er* de 1 £*Posel V°°zade en ~"aK°<tingva" Gemeentelijk Concertgebouw Haarlem. 1 TOT 8 APRIL (Zondag 4 April gesloten.) Geopend eiken dag van 1.305.30 en van 7.3011 u. Hedenavond weder optreden van THOLEN VAN LIER. Zaterdagmiddag Kindermiddag: RU BRODIER. teekenaar en Kindervriend met medewerking van het kinderkoor „Onderling Genoegen". Zaterdagavond: de beroemde Telepaath-Speurder MALOITZ. Dinsdag, 's middags zoowel als 's avonds, Mode shows van de firma WISBRUN LIFFMANN. Voorverkoop bij de firma aan def,zaken te Haar lem en Bloemendaal en aan het'Concertgebouw. Toegangsprijs 0.75 met inbegrip van toegang tot de Voorjaarsbeurs. Vele verrassingen. Op elke 100 bezeekers 33. Entree 25 ct., kinderen 10 ct. Belasting inbegr. ROOIJERS LEVERWORST en ROOKWORST is iets aparts om haar HEERLIJKEN SMAAK. Men komt er op terug Opgericht 1815. BARTELJORISSTRAAT 36—38 TELEFOON 10195 Rund-, Kalfs-, Varkens-, Lamsvlees Lamslappen p. p0.30 Lamscarbonade p. p0.35 Kalfslappen p. p0.40 Kalfsfricandeau p. p0.60 3 pond ossenlappen 1.40 3 pond Gehakt half om 0.90 3,pond vet Spek 0.90 Lever- en Bloedworst p. p. 0.30 Rookworst p. p0.40 VARKENSVLEESCH concurreerende prijzen. D. SCHOUTSEN Schagchelstraat 4 Telef. 13474 EN 42 00 VOOR REEDS J met 2 PANTALONS waarvan de kwaliteit, pasvorm en afwerking ten volle gegaran deerd wordt, en van de modern ste stoffen. VRAAGT U EENS STALEN Engelsche Eenh. Kleermakerij GR. HOUTSTRAAT 88 t.o. Haarl. Dagbl. TELEF. 16176 Fil.: A'dam, Hilversum, Arnhem. UW RADIO SPEELT weer na een bezoek van den J. MERCKELBAGH Ged. Radio Technicus Spaanschevaartstr. 99, tel. 15762 Fil. Sophiastr. 35, tel. 15583 direct rechts in de vestibule Met haar buitengewone expositie van de fijnste Gevestigd Barteljorisstraat 1, Telef. 13698 Filiaal Gen. Cronjestraat 52, Telef. 15886 Als bijzondere reclame tijdens de Beurs, tegen Dit geldt alleen voor wat aan de stand gekocht wordt. Wij staan weer op de oude bekende plaats met, het VOLMAAKTE BED. LANGE VEERSTRAAT EN GROOTE HOUTSTRAAT RAADHUISSTR. H'STEDE

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 12