Hömmen&Co. DAMES AMSTERDAMSCHE BEURS Manteis, Complets en Japonnen ANEGANG 38-40 - V K IT D A G 2 APTJII 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 8 lUT/fl tlHtTlUN Autobus tijdens noodweer verongelukt. BUITENZORG. 2 April. (Aneta/ANP) De resident van Djambi seinde, dat tijdens een lievig onweer te Tandjoenggedang bij Moe- araboengo een boom, waaronder een autobus schuilde, door den bliksem is getroffen. De bus werd totaal vernield, terwijl vier perso nen werden gedood.. Postwisselsvervalschers voor de rechtbank. AMSTERDAM, 2 April. De rechtbank on der presidium van mr. Boom zette vandaag de behandeling voort van de strafzaak tegen de postwisselvervalschers, waarmede zij op 5 Maart j.l. een aanvang maakte. De officier van Justitie mr. De Blécourt, bracht in zijn requisitoir hulde aan den poli tiedeskundige van Ledden HuJsebosch, voor rijn prachtig rapport waaruit duidelijk blijkt, op welke wijze de postwissels en passen zijn vervalscht. Ook de beide rechercheurs De Boer en Van Dijk hebben uitstekend werk af geleverd. Zij konden dank zij de groote medewerking van den minister van Justitie naar Brussel en Parijs gaan. In Parijs heb ben de rechercheurs en de heer Van Led den Hulsebosch al heel weinig medewerking ondervonden. Zij werden door de Parijsche autoriteiten van het kastje naai- den muur gestuurd. In totaal legden zij 300 K.M. bin nen de stad afeen telegram van mij, al dus de officier aan den „doyen" van de rechters van instructie kwam onbestelbaar terug. Tenslotte gelukte het den Am~*erdamsche rechercheurs bij het ziekbed van de Vr. te komen, die daar „zwaar verlamd" in bed lag. Kort na zijn dagvaarding poetste „de lamme" echter de plaat, via een open raam en een schutting wist hij te verdwijnen. Tot de zaak zelve komende meende de offi cier, dat het bewijs tegen dezen hoofdda der, dank zij al het materiaal dat bij hem is aangetroffen, geleverd is. Ook het bewijs tegen B. is geleverd bij huiszoeking te Parijs, in de woning van De V. zijn immers brieven gevonden waaruit blijkt dat hij zich met het verzilveren van de valsche postwissels bezig hield. Een Joodsch dominion in Palestina? LONDEN. 2 April. (Havas-A.N-P.) De ko ninklijke commissie van onderzoek inzake Palestina, die op het oogenblik te Londen vergadert, zou, naar de „Daily Herald" be richt. overwegen het probleem van de be trekkingen tusschen Joden en Arabieren op te lossen door Palestina in twee deelen te verdeelen, nl.: een autonome Israëlitische dominion, die deel zou uitmaken van het Britsche Imperium en een onafhankelijken Arabischfen staat. De Joodsche bevolking zou dan het ge- heele gebied langs de kust tusschen de baai Sant Jean d'Acre en Gaza toegewezen krij gen. Hier zou zich ongeveer een millioen Joodsche kolonisten kunnen vestigen, terwijl op het oogenblik ongeveer 400.000 Joden in Palestina zijn. De onafhankelijke Arabische staat zou zich dan uitstrekken over het verdere deel van het land en zou tezamen met Transjor- danië een staat vormen. De emir van Trans- jordanië zou dan souverein van dezen staat worden en zijn levensdroom, koning van Arabië te worden, zou hiermede vervuld worden. Jeruzalem zou internationaal gebied wor den en onder Britsch mandaat blijven. De haven Haifa, het einde van de petroleum- pijpleiding van Mosoel zou neutraal gebied worden en onder Britsche controle worden geplaatst. Een ander voorstel dat overwogen wordt, is Palestina te verdeelen in Joodsche en Arabische kantons, die ieder autonoom zou den zijn, naar Zwitsersch voorbeeld, JUBILEUM N.V. NIJGH EN VAN DITMAR. De bekende Rotterdamsche firma N.V. Nijgh en Van Ditmar viert heden haar honderdjarig bestaan. Vanochtend is dit feit door directie en personeel in een der kantoorlokalen aan de Wijnstraat gevierd. Namens het personeel ontving de directie een klok. De gedelegeerd commissaris, de heer H. Nijgh. bood de directie der N.V. de eerepen ning van de N.R.C. in zilver aan. Verder bood spreker namens commissarissen nog een klok voor de vergaderzaal aan. Hedenmorgen werd een zeer druk bezochte receptie gehouden. TERAARDEBESTELLING F. H. SMIT. Onder groote belangstelling vond heden de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van de heer F. H. Smit, in leven kunsthandelaar te Haarlem. Aanwezig waren o.m. het voltallig bestuur van „Kunst Zij Ons Doel", zeer vele belang stellende en officieele vertegenwoordigers van de Vrijmetselaars loge „Vicit Vim Virtus". De baar was bedekt met een schat van bloemen. Aan de groeve sprak allereerst de voorzitter van de Vrijmetselaars loge „Vicit Vim Virtus", de heer H. W. Korenstra. Spr. schetste den ontslapene als een ijverig lid der loge. Hij stelde zijn hart open voor zijn medemen- schen. Van 1928 tot 1931 maakte hij deel uit van het bestuur der loge en wel als secre taris. Hij was een opgewekt mensch wiens sympathieke persoonlijkheid nog lang in onze herinnering zal blijven voortleven. De heer Korenstra legde op het graf drie witte rozen als symbolen van de wijsheid de kracht de schoonheid. Vervolgens sprak namens „de Bouwhut" Dr. J. Limburg Meyer, Pas korten tijd geleden zijn we tot het besef gekomen dat we de vriendschap van de heer Smit voor goed zouden moeten missen. In onze herinnering zal hij echter blijven voortbestaan als een rechtschapen mensch qen trouw vriend en een goed vrijmetselaar. Hierna sprak de heer H. F. Boot, voorzitter van „Kunst zij ons Doel". Indertijd was de heer Smit een der oprichters van het tee kencollege „De Vijfhoek" en ook later actief lid van „Kunst zij ons Doel", eenige jaren zelfs als secretaris. Het moet voor den heer Smit een groote voldoening zijn geweest dat het op zijn ini tiatief gestichte ..Ziekensteunfonds" van „Kunst zii ons Doel" zulk een groote vlucht he-ft eenomen. De vader van den overledene, de heer F H. Smit Sr., dankte voor de ondervonden be langstelling Wij hebben thans nog voor U zeer voor- deelige aanbiedingen in stoffen en zijde voor STALENCOLLECT1ES OP AANVRAGE! Telef. 10347 SPECIAALHUIS IN DAMESSTOFFEN (Adv. Ingez. Med.) VEREEN. VAN HUISEIGENAREN. Algemeene vergadering. Dezer dagen hield de vereeniging van Huis eigenaren voor Haarlem en omstreken haar algemeene vergadering in „De Leeuwerik". De voorzitter herdacht in zijn openings woord de gestorven leden, in het bijzonder de eere-leden de heeren Bierboom en Hagen Na de gebruikelijke voorlezing der notulen brachten secretaris en penningmeester hun jaarverslag uit, waarbij bleek, dat ook het jaar 1936 een niet onbelangrijk batig saldo had opgeleverd. Na de pauze deed het bestuur eenige mede- deelingen, die voor de leden van belang wa ren, o.a. over afkoop van z.g. huurleidingen en over eenige kwesties, maatsch, hulpbetoon betreffende. Naar aanleiding van de mede- deelingen werden uit de vergadering eenige vragen gesteld. Vervolgens werd een kleine reglements wijziging en een meer omvattende statuten wijziging goedgekeurd. Bij de rondvraag brachten eenige leden sommige punten naar voren, waaromtrent zij inlichtingen wenschten, die door het bestuur werden verstrekt waarna de voorzitter met een woord van dank voor de opkomst, de ge animeerde vergadering sloot. VOETBAL. BELGIë—NEDERLAND. Verkeersregeling voor de bezoekers. De K.NA.C. deelt mede. dat in verband met de grdöts verkeersdrukte, welke op 4 April a.s. is te verwachten voor den voetbalwedstrijd België—Nederland, de verkeersautoriteiten te Antwerpen bijzondere maatregelen hebben etroffen. Zij, die op den dag van den wedstrijd via Breda uit Nederland komen, moeten route No. III volgen, zooals op bijgaand kaartje is aangeduid. Te Merxem. ter plaatse van den „Ouden Baireel" moeten deze automobilisten links afslaan, zij volgen de Molenlei en dan de Deuzeldstraat tot de Kruyninghebaan, welke naar het Stadion leidt. Automobilisten, die zich in afwachting van den wedstrijd reeds Zaterdag naar Antwer-, pen begeven en den volgenden Zondag van deze stad uit naar het Stadion gaan, kun nen zoowel route I als route II volgen. Route I geldt voor bezoekers voorzien van toegangskaarten geletterd: K, L, M, N, O, P, Q of R, terwijl zij die in het bezit zijn van een kaart gemerkt met één der letters A, B, C, D, E, F, G, H. I of J route n dienen te volgen. Teneinde het grensverkeer ter gelegenheid van den wedstrijd te vergemakkelijken zijn aan het secretariaat der K.N.A.C., Lange Vijverberg 10, te 's-Gravenhage, speciale formulieren verkrijgbaar, welke bij de af- ts^k/nlng van de grenspapieren, door de automobilisten ingevuld, aan de Belgische douane kunnen worden overhandigd; daar door zal de grensoverschrijding aanzienlijk worden vereenvoudigd en het wachten tot een minimum worden beperkt. Van haar zustervereeniging de Koninklijke Belgische Automobiel Club ontving de K.N.A.C. bericht, dat op 3 en 4 April aan de Belgische grenskantoren te Wuestwezel en Putte-Sta- broek extra personeel te werk gesteld zal worden. Het kantoor Wuestwezel is dag en nacht en dat te PutteStabroek van 6 tot 22.30 uur Belgische tijd geopend. Houders van autobussen kunnen volstaan met de betaling van een bedrag van twee Bel gische francs per passagier in plaats van de voorgeschreven aanwijzing van een verant woordelijken vertegenwoordiger Jaarverslag Verkeers- commissie. Kan politie niet voldoende op verkeer toezien? Aan het jaarverslag van de Verkeers- commissie Haarlem en Omstreken over het jaar 1936 is het volgende ontleend: Geklaagd wordt dat de voor enkele jaren opgerichte Vereeniging voor Veilig Verkeer nog niet op dreef is. Naar het inzicht van de commissie zijn de leden van V.V. niet ge noeg doordrongen van de noodzakelijkheid, dat alleen lid zijn, niet voldoende is. Voorts wordt in het verslag gezegd: In het begin van dit jaar hadden wij een onderhoud met den directeur van de Reini gingsdienst van Haarlem. Wij bepleitten bij dit onderhoud de wenschelijkheid om bij sneeuwval en ijzel de hoofdwegen in de stad en de route van de openbare middelen van vervoer de autobuslijnen in de eerste plaats berijdbaar te maken. Bij dit onderhoud kregen wij de indruk, dat wij op den directeur van de Reinigingsdienst konden rekenen. Deze indruk is ten volle bevestigd, toen de wegen in Haarlem in het algeloopen winter seizoen door de weersgesteldheid glad werden. Voor zoover wij het konden nagaan was ook de betrokken dienst van de Gem. Bloe- mendaal actief. Het politietoezicht kan niet altijd naar wensch worden uitgevoerd, doordat er een tekort aan personeel is. Dit is een beden kelijk verschijnsel, daar de politie de eenige instantie is, die op het verkeer toezicht moet houden en in sterke mate corrigeerend en opvoedend kan optreden. In sommige gevallen meent de commissie dat een enkele boom als offer aan het ver keer moet vallen. De commissie erkent gaarne dat een mooie boom waarde heeft, uit een oogpunt van natuurschoon, maar boomen die het verkeer in den weg staan, worden door bezoekers van Haarlem en omstreken zeker hartgrondig verwenscht, En dit bevordert niet de gastvrijheid. De Ramplaan is nu een behoorlijke ver keersweg geworden. Dat deze laan niet, zoo als aanvankelijk in de bedoeling lag. weer met boomen werd beplant, is zeker in het belan; van het veilig verkeer. Bij besprekingen van de commssie met autoriteiten betreffende verkeersklachten werden vaak resultaten bereikt. Bestuurdersbond „Haarlem". Toetreding van meer organisaties wenschelijk geacht. Aan het jaarverslag van bovengenoemden Bond is het volgende ontleend: Het jaar 1936 is voor den Bestuurdersbond „Haarlem" een goed jaar geweest. Zoowel in ledental als in invloed is hij vooruitgegaan. Door versterking van enkele der aangesloten organisaties groeide het ledental met 60 n.l. van 985 tot 1045 leden. Op 1 Januari begonnen met 12 organisaties, voegden zich er nog 2 aan de rij toe, zoodat de Bond het jaar 1937 met 14 organisaties inging. De Bestuurdersbond was door twee functi onarissen vertegenwoord in het Centraal Co mité voor werkloozen; in de Commissie van Toezicht op Gemeentelijke arbeidsbeurs en het Bureau van Beroepskeuze; de Commissie van voorlichting voor het Vakonderwijs, de Gem. Contactcommissie voor voedselvoorziening, de Gem. Contactcommissie voor werkverschaf fing en steunverlaging, de Commissie ter be vordering van het opnemen van jeugdige werkloozen in het bedrijfsleven, in het Plaat selijk Crisis Comité en tenslotte in de „Stich ting Haarlemsch Bloei". Contact werd nog gezocht met het Zieken fonds „Ziekenzorg", via het lidmaatschap in het bestuur van dat fonds een samenwerking tusschen het ziekenfondswezen en de vakbe weging tot stand te brengen. Belanghebbende zijn het hierover echter niet eens kunnen worden. Evenmin had resul taat een poging van het bestuur om samen werking tot stand te brengen tusschen den Bestuurdersbond en den plaatselijken Coöpe ratieven «Raad. Met het oog op de ophanden zijnde alge- heele reorganisatie van de zorg voor de jeug dige werkloozen, werd nog geen beslissing ge nomen op een verzoek om toetreding tot de Commissie voor Ontwikkeling en Ontspanning voor jeugdige werkloozen. Een Adviesbureau voor Rechtskundige voor lichting en belastingzaken, waaraan verbon den zijn de heeren B. Weber en W. P. Zoete- meijer, behandelde in het afgeloopen jaar on geveer 50 zaken van zeer uiteenloopenden aard, waarvan vele met geheel of gedeeltelijk succes. Een goede samenwerking heeft bestaan met de overige plaatselijke Bestuurdersbonden. Daartoe in staat gesteld door een gemeen telijk subsidie konden de Bestuurdersbonden lokalein exploiteeren voor verpoozing der werkloozen. De Best. bond „Haarlem" huurde met medewerking van het N.V.W.B. een lo kaal in de Zuiderstraat, waar gratis koffie, thee en tabak werden verstrekt, en een goede leestafel aanwezig is. De Bestuurdersbond heeft ook het afgeloo pen jaar een maandblad uitgegeven, waarvan de redactie berustte bij het Dagelijksch Be stuur. De Bestuurdersbond heeft een werkzaam jaar achter den rug, maar zou ongetwijfeld nog meer kunnen doen indien eenige belang rijke organisaties, die landelijk zijn aange sloten bij de Nederl. Vakcentrale zouden wil len toetreden. Door deze aansluiting zou de Bestuurdersbond met ongeveer 600 leden vooruit kunnen gaan, ongetwijfeld een hoogst belangrijke versterking, die haar plaatselijke positie aanmerkelijk zou versterken. HEEMSTEDE KASSIER BOERENLEENBANK. Met ingang van 1 Juni a.s. is tot kassier der Boerenleenbank alhier, benoemd den heer Joh. J. Kapiteijn, thans boekhouder der Boe renleenbank te Lisse. IJMUIDEN BESOMMINGEN. Trawler: Flamingo, IJm. 42, 70 m.. 1050. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. 1.040.96. Tongen per K.G. 1.150.64. Middelschol per 50 K.G. 14. Zetschol per 50 K.G. 16. Kleine schol per 50 KG. 164.46. Bot per 50 K.G. 11—3.80. Schar per 50 K.G. 3.80—1.30. Wijting per 50 K.G. 3.60—1.90. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 2 April. Ondertrouwd 2 April: P. W. A. Hogervorst en M. C. Schoen. Bevallen 31 Maart: A. A. LokColijn, z.; C. M. NiesteStam, z.; 1 April: M. N. C. W. DaudeijKlerk, z.; E. FeijeMitterwieser, z. en d.; B. de Vriesv. d. Horst, z. Overleden 31 Maart: C. M. Tompotv. Driel, 70 jRijksstraatweg; 1 April: G. J. Hopman, 41 j., Zaanenlaan; C. v. d. Valk, 83 j., Kamper laan; C. Bogaart-Lelieveld, 70 j„ Bakenesser- gracht. VORIGE KOERS KOERS VAN HEDEN plm. 1.30 plm. 1.45 plm. 2.00 plm. 2.15 STAATSLEENINGEN BIN NENLAND. 4 pCt. id. 1933 H \o\% 4 pCt. Nederl. Indië 1017TB 3 pCt Nederland STAATSLEENINGEN BUI TENLAND. 6V2 pet. Duitschl. 1930 23% Youngleening) 23% Youngleening (met ver 30% klaring) 301/a BAN K-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank 161 162 Eten del Mpij. Cert, van 202 f 250 87 Koloniale Bank 86% Ned. Ind Handelsbank 170 V? 171 Rotterd. Bank 139% INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie.. 74% 7 4% 73% 73% 73% v. Berkels Patent Calvé Delft Cert 87% Ned. Ford ex 40 afst. 281% 280 - - Philips Gloeil.Gem .Bezit 349 345 315% 346% 348 166 168% 176% 164% 165 TABAKKEN. Deli Batavia 286% 287 285% 285% Deli Maatschappij 334 333 Senembah 340% 349 349 350 SCHEEPVAARTEN. Kon Ned. Stoomboot 125 126% 125% 125% Scheepvaart Unie 139',. 136 136 '36% 136% Koninkl Paketvaart - 92 19«J Rotterdamsche Lloyd 125 123 123% Maatschappij Nederland 126 127 126% 126 Holland—Amerika lijn - 135% 135% PETROLEUM. 418 415 416% 117 - 16% 416 Perlak Petr - - 123% 129% - Shell Union 24% 24% 247/, 37/, 23% Continental Oil 33jfc 31 3'% 32 - Tidewater 15jfc 15 14% 147/, 14Vs CULTUUR MAATSCH. H. V. A 521 512-51) 542-54 514 ">14 Java Cultuur 250 250 - Ned. Ind. Suiker Unie 179% 179 179 179% Vorstenlanden 38% "8% - INDUSTR. OND. BUITEN! Intern. Tel. and Tel. 9% 9% 9% 48% 467/, 467/, 6?: 47V, Bethleh Steel 73 71% 71 «4 71% 71*4 Cities Service 3^6 - - Gew Steel 87% - 871/4 U. S. Steel ÖOJTa 67% 87Jfc 871/4 Kennee Copper 49% 47% 47% 477/, )7% Radio Corp 8% RUBBERS Amsterd Rubber 3 4 331 329% 329 Deli Bat Rubber 272 274 z7l 268% Indische Rubber 276 - 268 Kendeng Lemboe - - 160 Serbadja'di 206 04 204 Rotterdam Tapanoell 221V, 2,6 Bandar Rubber 3 ft 320% 319% Preanger Rubber 150 - - Java Caoutch - - 228% 220 Sumatra Rubber - - - AMER. SPOORWEGEN Southern Pacific 45% 23% 44% Wabash Railroad 6 Union Pacific - Chic Milwaukee - - - 8L Missouri Kansas Texas 6% - - 6' MIJNBOUW. Alg Explor Mü 17ftS/ - - Redjang Lebong 00 - - PROLONGATIE. - 1

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 14