De wedstrijd tegen de Belgen. garde gaat weer schaken. Oude ZATERDAG 3 APRIL) 1937 HA ARE EM'S DA GEE AD ir VOETBAL. Wat 25 wedstrijden in België ons brachten. nuttigen oefenwedstrijd tegen H. F. C. te spelen. De Racing heeft het volgende elftal: Bergsma. Van Thiel, Prevost Sr.. v. d. Bel, Slot, Prevost Jr. Paape, Van der Horst, Kedde. Hoogendoorn, Lenselink. H. F. C. stelt er het volgende elftal tegen over: Wepster, Koper, Höck, J. ten Have, Van Kersen. C. ten Have, Kruyer. Van Olphen, Langendam, Drijver, Van der Togt. Deze wedstrijd vangt 's ochtends half elf HAARLEMSCHE VOETBAL BOND. DE SCHOOLYVEDSTRIJDEN VAN VRIJDAG. Op het Haarlem-veid hadden Vrijdag de halve finales van de Verliezersafdeeling E plaats. De Marnixschool klopte de Heemsteed- sche Nic. Beetsschool; de Spaarndammers strandden voor de zooveelste maal in het gezicht van den eindstrijd en leden een niet verwachte nederlaag tegen school 14. De Winnaarsafd. van afd. E bracht de Da Costaleerschool en de Rijksleerschool tegen over elkaar. Het werd een spannenden strijd, die met 11 eindigde. De Rijksleerschool was de gelukkige in het nemen van strafschoppen De overwinning kwam hier tenslotte toch wel bij den sterkste van de twee. In de andere halve finale moest de Juliana- school uit Zwanenburg den strijd aanbinden tegen de Voorwegschool uit Heemstede. De laatste school, met haar sterke verdediging, won met flinke cijfers. In de Winnaars-afdeeling D wist de 3de Centrale school 1 (Bekerhoudster 1936) in de laatste minuten, door een mooi diagonaal schot van den overigens weinig aan het spel deelnemenden linksbuiten, de overwinning te behalen en schakelde daardoor ULO B 4 uit. Tegen de verwachting in leed H.B.S. A 7 een nederlaag tegen de 2de Centrale school 1. De verliezersafdeeling van D bracht een benauwde zege van 1ste HBS B 4 tegen Bronsteeschool 4; de Noorderschool 1 won gemakkelijk van het vierde eiftal van de eerste Centrale school. Afd. C. bracht UL.O. B 2 en de Harten- lustschool tegenover elkaar. De Hartenlust- school won vrij gemakkelijk. U.L.O. B 3 was tegen haar concurrent gelukkiger, zij scha- De grootste verrassing is wel, dat grootmeester H. E. Atkins zal deelnemen kelde het laatste HB.S.-A elftal, het 4de uit. De uitslagen waren: Afd. C. Halve eindstrijden. HB.S. A 4—U.L.O. B 3 1—i UL.O. B 2Hartenlustschool (Bloemendaal) 04 Afd. D. Halve eindstrijden Verliezersaf deeling. a Bronsteeschool 4 (Heemstede) lste HJBB. B 4 0—1 Noorderschool 1lste Centrale school 4 91 Afd. D. Halve eindstrijden. Winnaars. 3de Centrale school 1—UL.O. B 4 1—0 2e Centrale school 1H.B.S. A 7 4—1 Afd. E. Halve eindstrijden Verliezersaf deeling: ft Marnixschool—Nic. Beetsschool 2—u OL.S. 14—OL.S. 39 (Spaarndam) 2—1 Afd. E Halve eindstrijden Winnaars. Da Costaleerschool—Rijksleerschool 1—1 Rijksleerschool wint. Julianaschool (Zwanenburg)—Voorweg- school (Heemstede) 0—o KORFBAL. HAARL KORFBALBOND COMPETITIEWEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. Voor de eerste klasse zijn geen wedstrijden vastgesteld. Voor de tweede klasse staan een viertal ontmoetingen op 't programma. D.S.V. 1 speelt tegen T.H.B. 2. De wedstrijd heeft piaats op het terrein der Boys. Flora 2 gaat naar Aurora 2. Haarlem 4 ontvangt Meerlebosch 1 en tenslotte ontmoeten S.V. 3 en Aurora 3 elkaar. T.H.B. 2 en Meerlebosch moeten winnen. De twee andere ontmoetin gen kunnen gelijke spelen worden. In 3 A ontvangt Flora 3T.H.B. 3; de eer ste is sterker. O.K. 5 trekt naar Aurora 4; veel ontloopen deze ploegen elkaar niet. Meerlebosch 3—Zwaluwen 1 kan door de vogels gewonnen worden. ïn 3 B speelt S.V. 4 tegen Always R. 3 en Oosthoek 1 tegen Haarlem 5. Oosthoek en Alw. Ready zijn misschien iets sterker. ADSPIRANTEN-AFDEELING. In afd. A spelen: Flora—D.S.V. en Animo (Haarlem)Zwaluwen b: in afd. B: O.K. a Haarlem a en Meerlebosch aD.E.S.; in C: Haarlem c—O.K. b: S.V. b—S.V. a Aurora- Haarlem b en Meerlebosch bMeerlebosch c. SCHAKEN. DOOR OEFENING STERK. De jongensschaakclub „Door Oefening Sterk" hield een vriendschappelijken schaakwed strijd tegen twee vijftallen van een jeugd- schaakclub uit Zwanenburg, nL: D. O. S. I—E. A. R. L J. Rok—F. Mons 0—1 J. Auiwers—T. Hoogland 1—0 J. Hij mansJ. Blom 01 J. Riko—M. Walen 01 G. v. d. Worp—F. Tichelaar 0—I Uitslag 14 D. O. S. II—E. A. R. n. O. Post—H. Verkes H. Dalman—H. Walen H. v. d. Ouw Jr.—B. Verkes H. HakkesteeghW. Soheffer J. WageH. v. d. Noort 0—1 1—0 1—0 1—0 0—1 Uitslag 3—2 BILJARTEN. ZOO trekt onze nationale ploeg a.s. Zon dag voor de 26ste maal naar België. De 25 wedstrijden, sedert den histo- rischen 30sten April 1905 door ons elftal in België gespeeld, geven een vrij goed beeld van het Nederlandsche voetbal in het tijdvak 1905 tot 1936. Het begon met een periode van succes, waaraan door den groo- ten oorlog een einde werd gemaakt. Immers van de 10 wedstrijden in dat voor-den-oor- logsche tijdvak in België gespeeld, heeft onze ploeg er 7 gewonnen. Nederland maakte 31 doelpunten, de Belgen 19. Dat succes was echter niet uitsluitend te danken aan de sterkte van onze ploegen, doch ook wel wat. aan de zwakte van het Belgische spel, dat feitelijk eerst na den oorlog van werkelijke beteekenis is geworden. In die jaren was het Belgisch elftal de ploeg, waarop de onze de meeste internationale successen veroverde. Van de 20 wedstrijden, voor den oorlog tegen België gespeeld, won Nederland er 14. In die periode heeft onze ploeg nog 22 andere in ternationale wedstrijden gespeeld, waarvan er 10 gewonnen en 2 gelijk gespeeld werden. Het doelgemiddelde in die andere wedstrij den stond met 5675 in ons nadeel. Dat wij toen niet zoo sterk waren als tegenwoordig, blijkt ook uit de zware nederlagen, die we in die jaren tegen het Engelsche amateur elftal hebben geleden. Hoewel de kracht van het Engelsche amateurvoetbal in die jaren heusch niet zoo heel veel sterker was dan thans, zal onze tegenwoordige ploeg met een vrije goede kans op succes tegen de Engel sche amateurs in het veld gaan. Doch hoe het ook zij, in de eerste periode was over het algemeen het Nederlandsche voetbal beter dan dat der Belgen. Na den oorlog bleek, dat het Nederland sche spel slechts weinig was verbeterd, maar daarentegen de Belgen veel beter waren gaan spelen. Zij dankten dat hoofdzakelijk aan het contact, dat ze in de laatste jaren van den oorlog met de Engelsche voetballers heb ben gehad. Zij begonnen al heel goed, door het Olympisch voetbaltournooi in 1920 te Antwerpen te winnen ook daarna hebben ze tal van overwinningen behaald, waardoor ze den eerenaam van Roode Duivels hoofd zakelijk door hun geestdriftig spel volko men verdienden. Tegen de Belgen speelde onze ploeg na den oorlog aanvankelijk zwak In een periode van 11 jaar van 1920 tot 1931, wist ons elftal slechts één enkele overwinning op de Belgen op vreemden grond te veroveren. En die eene overwinning was eigenlijk nog niet eens verdiend. Het was de wedstrijd, waarin een van onze achterspelers den bal uit het Ne derlandsche doel sloeg,- waarmede hij een doelpunt voorkwam. Dat feit werd toen door iedereen gezien, behalve doorden scheidsrechter! Die 11-jarige periode na den oorlog is niet bepaald een glanstij d geweest voor ons internationaal voetbal. Niet alleen,, dat de ploeg tegen de Belgen vaak faalde, maar ook tegen andere landen hadden we slechts ma tig succes. We speelden in die periode in to: taal 72 internationale wedstrijden, waarvan we er slechts 24 wonnen! Dat zijn nog al sprekende cijfers. De laatste 12 wedstrijden van die periode leverden slechts één enkele overwinning op. De redder uit deze misère was Karei Lotsy. Hij zorgde voor een volkomen reorganisatie *""n ons internationaal voetbal; we kregen mental-training en concentratie. Het werd de periode Lotsy, thans op voortreffelijke wijze door het trio Herberts, Mundt en Triebei voortgezet. Daaraan was het te danken, dat we verder geen enkelen wedstrijd in België hebben verloren, ja dat we zelfs na 1931 in geen enkelen wedstrijd op 't terrein van onze tegenstanders werden 'geslagen. Daaraan danken we het ook, dat het record van onze 25 internationale wedstrijden in België er op het oogenblik nog vrij behoorlijk uit ziet. Ne derland heeft varr-die 25 wedstrijden er 12 gewonnen, 5 gelijk gespeeld en slechts 8 ver loren. Wij maakten 54 doelpunten tegen de Belgen 44. Groet Van de belangstelling. Heeft het spel in onze uitwedstrijden te gen de Belgen derhalve niet steeds volle be vrediging geschonken, over publieke belang stelling 'hebben we nooit te klagen gehad. Was het in 1905 nog slechts een klein groepje voetballiefhebbers, dat met onze spelers naar Antwerpen trok, die kleine groep werd heel spoedig een groot gezelschap. Thans kan men zelfs van de Nederlandsche legioenen spreken. De belangstelling, die Nederland voor de wedstrijden te Antwerpen toonde, was al spoedig zóó groot, dat het vervoer van die duizenden slechts door het invoegen van tal van extra treinen mogelijk werd en dat men op het terrein al gauw ruimte te kort kwam. Men moest daarom van het ter rein van de Beerschot naar dat van de Ant werp F. C. verhuizen, en ook dat bleek al spoedig veel'te klein. De belangstelling werd in de laatste jaren zóó groot, dat men dui zenden en duizenden moest teleurstellen, daar het aantal plaatsen slechts beperkt was. Noodgedwongen heeft men toen den wed strijd naar Brussel moeten verleggen, waar men tenminste 50.000 toeschouwers kon ber gen. Maar de beteekenis van een internatio nalen wedstrijd is voor een stad zóó groot, dat Antwerpen niet heeft stil gezeten, doch al het mogelijke heeft gedaan om den wed strijd weer te krijgen.. En daarin is men met heel veel opofferingen geslaagd. Dit jaar wordt dus weer gespeeld te Antwerpen en wel op het aanzienlijk vergroote terrein van de Antwerp F. C. Het is wel toevallig,'dat de wedstrijd te Antwerpen terugkeert in het zelfde jaar, waarin de wedstrijd Nederland België, oorspronkelijk een Rotterdamsche kamp weer naar de Maasstad gaat. Kon men vroeger bij de Antwerp F. C. slechts ruim 29.000 toeschouwers plaatsen, het vergroote terrein kan thans 58.000 toe schouwers bergen. Dat is 2000 minder dan het Heysel 'Stadion te Brussel, maar het voordeel is, dat er te Antwerpen veel meer zitplaatsen zijn dan te Brussel. Alleen de toeschouwers, die per auto komen, zullen mogelijk nog eenige moeilijkheden hebben, daar de parkeergelegenheid vermoedelijk nog niet heelemaal gereed zal zijn, hoewel er toch zeker ruimte voor eenige duizenden auto's beschikbaar is. De samenstelling van ons elftal. Met nog grooter belangstelling dan ge woonlijk, heeft men in ons land uitgezien naar de samenstelling van onze ploeg, waar bij het hoofdzakelijk ging over de vraag, of men den Amsterdammer Lungen een plaats in de ploeg zou inruimen. Tot groote vol doening van Amsterdam, waar hij buitenge woon populair is, heeft de Keuze-Commissie inderdaad Lungen die reeds geruimen tijd de oefeningen van het elftal meemaakt, in de ploeg opgenomen, wat na de proef in den oefenwedstrijd tegen Ipswich Town, ook wel in de verwachting lag. In dien oefenwedstrijd speelde dezelfde voorhoede, die thans voor ons nationaal elf tal is gekozen en wel: Van Nellen, Bakhuys, Lungen, Spaendonck, Wels. Deze voorhoede heeft 5 doelpunten gemaakt, doch dat geeft m.i. onvoldoende weer. welke kracht er van dit vijftal kan uitgaan. In het eerste kwar tier speelden zij tegen de Engelsehen wer kelijk voortreffelijk. De combinatie vlotte zóó goed, dat de Engelschen tot voortdurend ver dedigen waren gedwongen. Het eigenaardige was echter, dat het goede schot op zich wachten liet. Er werd wel geschoten, doch telkens ging de bal vlak langs den paal. Dat Van Nellen tenslotte een doelpunt maakte, was eigenlijk meer toeval. Eerst in de laat ste minuut van de eerste helft kreeg men den waren Lungen te zien. Hij maakte toen uit een lastige positie op schitterende wijze een merkwaardig doelpunt. In het tweede gedeelte speelde de aanval hetzelfde vlotte spel, doch nu werd er meer geschoten, zoodat er tenslotte vijf doelpun ten werden gemaakt, waarvan Lungen er 3 voor zijn rekening nam. Bakhuys scoorde ditmaal niet. doch hij heeft anderen daar toe in de gelegenheid gesteld. Het is onge twijfeld een uiterst nuttige oefening geweest. Bakhuys bleek ook een voortreffelijk bin- nenspeler te zijn. Hij maakte van die plaats wel geen doelpunten, doch wie de goals maakt, is van ondergeschikt belang als zij er maar komen. En nu Lungen getoond heeft daartoe wèl in staat te zijn, geloof ik niet, dat de Keuzecommissie den genomen stap zal betreuren. Wat men algemeen wèl zal betreuren, is, dat Smit niet in het elftal kon worden op genomen. Blijkbaar en m.i. terecht wenscht de commissie geen enkel risico te aanvaarden. Ware de ongelukkige bepaling inzake de invallers er niet. dan zou men vrij zeker over de bezwaren zijn heengestapt en het hebben gewaagd. Men hoopt, dat hij op 2 Mei volkomen hersteld van de partij zal kunnen zijn in den thuiswedstrijd tegen de Belgen, te Rotterdam, om dan mee te kun nen werken om het Stadion van Feijenoord met een nationale overwinning in te wijden. Het eenige zwakke, of laat ik liever zeg gen, minder sterke, punt in de voorhoede is de rechtsbinnenplaats. Ware Smit geheel fit geweest, dan zou men hem als links- en Bakhuys als rechtsbinnen hebben kunnen plaatsen, waardoor men een voorhoede zou hebben, die elke verdediging in moeilijkhe den zou kunnen brengen. Wij hopen deze combinatie op 2 Mei in actie te zien! Een mooi record. Het opstellen van Lungen als middenvoor, maakt een eind aan het mooie record van Bakhuys, die in 17 achtereenvolgende wed strijden deze plaats heeft ingenomen. Voor ons land is dat een record. In totaal heeft Bakhuys reeds 21 maal in onze ploeg mid denvoor gespeeld, waarmede hij het record van Wim Tap, die het tot 18 bracht, heeft gepasseerd. Lagendaal en Mannus Francken zijn de eenige andere spelers, die als mid denvoor in het Nederlandsch elftal, de dub bele cijfers hebben behaald en wel resp. 11 en 13 maal. Als men weet. dat onze beide vleugelspelers hun zilveren jubileum als buitenspeler reeds hebben gevierd, dan krijgt men toch den indruk, dat een speler langer langs het lijntje kan loopen dan in het midden van het veld, vooral in den te- genwoordigen tijd met zijn spil-stopper Onze middenlinie zal dezelfde zijn, die in de andere wedstrijden van het seizoen dienst gedaan heeft. Ook wat de verdediging be treft, zou men bij hetzelfde drietal gebleven zijn, indien Weber volkomen fit was ge weest. Hij moest echter bij den oefenwed strijd reeds na een "kwartier, waarin hij in- tusschen wel had laten zien. dat hij goed in vorm was, het spel staken en ook met hem durft de commissie het nog niet aan. Men heeft in Wilders echter een betrouwbaren invaller, zooals deze reeds te Dusseldorf heeft bewezen. Caldenhove en Halle zijn na tuurlijk weer opgesteld. Over gebrek aan ervaring zal men bij onze spelers niet hebben te klagen. Lungen is weliswaar debutant maar hij heeft toch reeds verschillende malen in vertegenwoor digende elftallen gespeeld. De 10 anderen hebben bii elkaar meer dan 200 internatio nale wedstrijden achter den rug, waarbij Van Heel met 55 en Anderiesen met 34 de seniores zijn. Het Belgische elftal. De Belgen sukkelen wat met de samen stelling van hun ploeg. In de Paaschwed- strijden zijn nl. eenige spelers verwond. Van den Eynde, die met het elftal van de Beer schot tegen Feijenoord zoo verdienstelijk speelde, zal daardoor niet kunnen worden opgesteld, wat wel een verzwakking is. Zijn plaats zal ingenomen worden door den linksbuiten Buyle en Fievez zal rechtsbuiten spelen. Oorspronkelijk was het dezelfde ploeg, die eenige weken geleden de Franschen met 30 sloeg, waarin alleen Smellinckx als achterspeler vervangen is door Joacim. Scheidsrechter is de Engelsch- man Mee. Op papier is ons elftal sterk genoeg om ook in dezen wedstrijd ongeslagen te blij ven, doch in werkelijkheid is dat nog heele maal niet zeker. De Belgen hebben in het vorig seizoen de Engelschen door hun snel heid en geestdrift verrast, ze zullen stellig ook onze ploeg wel in moeilijkheden kunnen brengen. C. J. GROOTHOFF. WANDELSPORT. DE GAZELLE Het bestuur van de Haarlemsche Sportver- eeniging „De Gazelle" is nu als volgt samen gesteld Voorzitter: P. Vrijlandt; secretaris: C. J. v. d. Merkenhof, Vinkenstraat 51 penningmees ter: H. Fischer; 2e seer.: J. H. Consent; 2de penningmeester: W. A. Spoor. BelgiëNederland. De 51ste officiëele ontmoeting. Weliswaar hebben de Belzen al 56 maal te gen onze Hollanasche jongens gespeeld, maar zes wedstrijden hiervan waren gelegenheids- matches, die in de officieele lijst niet meetel len. Dus morgen wordt in Antwerpen de 51ste ..echte" ontmoeting gespeeld. Van de 50 reeds gespeelde wedstrijden heeft Nederland er 26 gewonnen en 10 gelijk gespeeld, waar uit volgt, dat onze landgenooten 62 en de Zuiderburen slechts 38 punten hebben. Het kan dus best een nederlaag lijden en dan heb ben „we" nóg een fraaien voorsprong. Zoover is het echter nog niet. De Belgen zijn stellig voornemens te winnen; aan ons elftal dus de zware maar mooie taak, dit te beletten. Elders in dit nummer kan men van onzen medewerker C. J. Groothoff nadere beschou wingen over dezen wedstrijd vinden. De elftallen zullen als volgt tegenover elkaar worden opgesteld: België: Braet, Paverick, Joacim, Dalem, Steijnen, De Winter, Fievez, Ceuleers, Voorhoof, Braine, Buyle. Nederland: Van Nellen, Bakhuys, Lungen, Van Spaendonck, Wels. Van Heel, Anderiesen, Paauwe, Caldenhove, Wilders, Halle. Scheidsrechter is de Engelschman Mee. Grensrechter voor Nederland is de heer Van der Spek uit Den Haag. De duizenden, die dezen wedstrijd niet kun nen bijwonen, worden weer schadeloos ge steld door den heer Hollander, die te kwart over twee met zijn radio-verslag begint. We zullen weer onmiddellijk na afloop van den wedstrijd op onze nieuwsborden in de Groote Houtstraat, aan het Soendaplein, te IJmuiden en Beverwijk en aan de andere be kende adressen den rust- en eindstand publi- ceeren, alsmede de namen van onze landge nooten, die den Belgischen doelwachter heb ben kunnen verschalken. De gewone en promotie-degradatiecompe titie staat morgen in verband met dezen in terlandwedstrijd stil. R. C. H.—H. F. C. R. C. H. maakt van dezen vrijen Zondag gebruik om op haar terrein te Heemstede een Dr. M. Euwe Nu de totstandkoming van den wedstrijd Engeland-Nederland ze ker is en beide teams bekend zijn, zullen wij aan de hand daarvan deze interessante match nog eens nader onder oogen zien. Allereerst het Engelsche team, dat bestaat uit: II. E. Atkins, R. J. Broadbent, V. Buerger, W. A Fair- hurst. A. Lenton, R. P. Michell, P. S. Milner Barry, R. Ritson Morry, Sir G. A. Thomas, en YY. Winter. De deelneming van den ouden Engelschen grootmeester Atkins, die reeds geruimen tijd buiten practijk is, beteekent stellig een verrassing. Maar in ieder geval een aangena me verrassing, want het medespelen van At kins zal de beteekenis van den a.s. wedstrijd stellig nog verhoogen. Of Atkins het schaken intusschen niet verleerd is? Ik geloof het niet, want iemand die eenmaal op zoo'n hoogte heeft gestaan, kan wel achteruitgaan ten aanzien van de behandeling der openingen e.d., maar de goede intuïtie voor het spel en het zuivere positie-oordeel zijn dingen, die men niet gauw kwijt raakt. Vermoedelijk speelt Atkins niet aan een der eerste borden en aan een lager bord zal hij stellig een zeer gevaarlijke tegenstander blijken. Behalve Atkins treffen wij in het Engel sche team nog twee andere vertegenwoordi gers van de oude garde aan. t.w. Michell en Thomas. Beide spelers hebben steeds tot de Engelsche topklasse behoord, en hoewel Mi chell in de laatste jaren wel wat achteruit ge gaan is (Michel is al bijna 75 jaar oud) kan men het niet anders dan toejuichen, dat de Engelsche commissie ook dezen veteraan nog gekozen heeft. Het is mijn indruk, dat deze keuze wel geznotiveerd zal blijken. Na vele jaren in het hoofdtournooi van den Kerstwedstrijd te Hastings een redelijk fi guur geslagen te hebben, werd Michell het vo rig jaar voor het eerst bij de reserves inge deeld en deelde daar achter Landau en van Seters den derden prijs met den Belgischen speler Devos. Een bewijs te meer dat Michell, hoewel op zijn retour nog steeds een figuur van beteekenis blijft. Nog veel betere papieren heeft Thomas. De ze heeft verschillende malen den kampioens titel van Engeland gewonnen en slaagde er zelfs'eenmaal in den eersten prijs in een mees- tertournooi te deelen (het Kersttournooi te Hastings 1934-'35, zie onze vorige rubriek). In den laatsten kampioenswedstrijd was Tho mas minder gelukkig: hij moest zich met de 8ste plaats tevreden stellen. Vermoedelijk zal Thomas aan het tweede bord spelen, direct achter den Engelschen kampioen Winter. Van dezen speler merkte ik reeds bij een vorige gelegenheid op, dat zijn nationale resultaten altijd beter zijn dan zijn internationale. Ritson Morry en Lenton hebben hun ver kiezing waarschijnlijk te danken aan hun succes in den laatsten kampioenswedstrijd, waar zij den tweeden prijs deelden. Fairhurst en Buerger zijn twee zeer be gaafde spelers, waarvan men een tiental jaren geleden zeer veel verwachtte. Hoewel de prognose, dat beide spelers spoedig tot de ster ke meesterklasse zouden behooren niet in ver vulling is gegaan, hebben Fairhurst en Buer ger in zooverre wel aan de verwachtingen vol daan dat zij op het oogenblik tot de beste Engelsche spelers behooren. Burger deelde in het reservetournooi te Margate 1936 den eer sten prijs met Koblenz en Klein, terwijl Fair hurst in het hoofdtournooi te Margate 1935 nummer zeven weid en o.m. een fraaie remise tegen Capablanca maakte. Fairhurst is al sinds jaren kampioen van Schotland Ook Milner Barry heeft verschillende malen zijn sporen verdiend. In het hoofdtournooi te Margate 1936 deelde hij den vijfden prijs achter Flohr, Capablanca, Stahlberg en Lun- din. Ten slotte treffen wij in het Engelsche team nog Broadbent, wiens naam ik tever geefs gezocht heb bij de uitslagen van de En gelsche tournooien der laatste jaren. De over wegingen, welke tot zijn verkiezing geleid hebben, zijn mij onbekend. Het is vrij on waarschijnlijk dat men Broadbent de voor keur gegeven heeft boven Tylor en Alexan der, wiens namen niet op de lijst der Engel schen voorkomen. Deze spelers zullen dus wel verhinderd zijn den tocht naar Nederland mee te maken, want hun resultaten zijn ongeveer even goed als die van de meeste andere spe lers. Nu het een en ander over het Hollandsche team dat bestaat uit: Jhr. mr. dr. J. H. O. v. d. Bosch, G. H. D. van Doesburgh. Dr. M. Euwe, Mr. S, G. Fontein, A. D. de Groot, S. Landau W. J. Mühring, L. Prins, T. D. v. Scheltinga, en A. Speijer, en welks samenstel ling heel wat hoofdbrekens gekost heeft. Er waren drie omstandigheden die de keus bij zonder moeilijk maakten. Ten eerste beschikte men niet over veel gegevens betreffende de krachtsverhouding tusschen de oude en de jonge garde. Zoo bijv. hebben spelers als Speijer en Fontein slechts weinig partijen met de jonge generatie gewis seld. Ten tweede zijn er in de laatste jaren zoo veel spelers op den voorgrond getreden, dat er stellig 30 tot 40 pretendenten zijn voor 10 beschikbare plaatsen. Ten derde en dit is stellig het moeilijkste punt, zijn de schaakresultaten in het algemeen zoo wisselvallig dat men nooit tot een defini tieve sterkteverhouding kan komen. Om een voorbeeld te noemen: Van Doesburg speelde het vorig jaar in de kampioenswedstrijden van Nederland voor treffelijk en behaalde daar den tweeden prijs, om vervolgens in het meestertournooi te Zand- voort een fraaie prestatie te leveren door met niet minder dan zes erkende meesters en grootmeesters remise te maken. Daarna echter stelde van Doesburgh in diverse wedstrijden teleur. Hij behaalde in den bondswedstrijd te Utrecht en in den landenwedstrijd te München slechte zeer ma tige resultaten en werd bovendien door ver schillende spelers in clubwedstrijden ver slagen. Deze en dergelijke verschijnselen stelden de keuze-commissie voor het bijzonder lastige probleem, welke resultaten het zwaarst moes ten wegen. Het is wel niet noodig van alle deelnemende spelers iets bijzonders mede te deelen. De ge kozenen hebben hun sporen stellig verdiend en we kunnen dezen wedstrijd dan ook met vertrouwen tegemoet zien. YVERELDKAMPIOENSCHAPPEN DRIEBANDEN. Sengers wint zijn eerste partij. Uit Keulen: Alhier zijn de wereldkampioen schappen driebandspel begonnen, waaraan ook onze landgenoot Sengers deelneemt. Sengers won van den Zwitser Aeberhard in een uiterst spannende partij. De uitslagen waren: Lagache (Frankrijk) Hanou (Frankrijk) Pesch (Duitschland) Stoewe (Duitschland) Verbist (België) Zaman (België) Sengers (Nederland) Aeberhard (Zwitserland) HOCKEY. BELGIë—NEDERLAND. Het Belgisch elftal samengesteld. Uit Antwerpen: Het Belgisch hockey-elftal dat op 11 April a.s. te Brussel tegen Neder land zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel: Van de Merghel (Racing Brussel). Achter: Rosenberg (Beerschot) en Rems (Racing Brussel). Midden: Leplat (Orey Brussel), Muilen- bergs (Beerschot) en Butz (Racing Brussel). Vóór: Seeldraayers (Racing Brn-sel). Rombout (Racing Brussel) en Deru (Rasant Brussel). Waterskeyn (Rasant Brussel) en Cortienje (Racing Brussel). PROMOTIE-DEGRADATIE-WEDSTRIJDEN. Behalve in de lagere competitie-afdeelin- gen, waar nog enkele wedstrijden gespeeld worden, zijn het toch wel in hoofdzaak de promotie-degradatie-wedstrijden, welke de aandacht vragen. Het programma luidt: Promotie-klasse le klasse: Leiden—B.M.H.C. 3e/2e klasse afd. A: S.O.S. 2-H.B.S. Studenten 2Zand voort 4e/3e klasse afd. B: Kieviten 2—B.M.H.C. 6 H.D.M. 7Strawberries 3 4e/3e klasse afd. C: Gooi 5Zandvoort 2 COMPETITIE. Vierde klasse F: AM.V.J. 2—B.M.H.C. 8 Vierde klasse G: H.B.S. 3—Alliance 2 B.M.H.C. gaat dus de returnmatch tegen Leiden spelen, De wedstrijd in Bloemendaal werd een weliswaar verdiende, maar toch benauwde 2—1 zege voor B.M.H.C. Op het veld in Leiden te midden van enthousiaste Leiden-supporters wordt de opgave nog zwaarder voor de Haarlemmers. Het is wel een zeer bijzondere wedstrijd, dien B.M.HC. tegemoet gaat. H.B.S. gaat het tweede-klasseschap verde digen tegen S.O.S. 2 en maakt een zeer goede kans om te slagen. De prestaties van S.Ö.S. 2 zijn van dien aard. dat de Haarlemmers wel geen walk-over zullen krijgen, maar een zege mag toch verwacht worden. Zandvoort speelt ook al uit en wel tegen de Delftsche Studenten 2. Het is nog niet bekend, hoe de Studenten in dit milieu op treden: dus is het nog even afwachten, hoe de verhouding en uitslag zal zijn. 50 45 5 1.111 17 45 2 0.377 50 75 4 0.657 49 75 4 0.653 50 67 4 0.746 43 67 3 0.641 50 69 5 0.724 49 69 4 0.710

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 11