jgjpw*' Jihs Een Herinnering. Onze rustige tijd. KROON BEHANGSELS GRATIS KOOPEN! IfTet belangrijkste 54e JAARGANG No. 16496 Verschijnt (fagelijlcs. KefiaWe bp Zon- en Feestdagen. ZATERDAG. 3 ARRTL 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand ƒ0.22, p; 3 mnd. ƒ0.65, franco p. post O.W/s. BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724. 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haa rl e m - N o o r d. Telefoon 12230 ADVERTENTÏëN 15 regels 1.75. elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels I0;60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 2000.overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim 100.één lid duim 50.alle leden wijsvinger 60. één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger ƒ5.arm- of beenbreuk ƒ30.enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. AJles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. HED^N?0 PAGIN A'S Op 15 April zal het een kwart eeuw geleden zijn dat de „Titandc" van de White Star Line op haar eerste reis met een ijsberg in botsing kwam en. zonk. Zestienhonderd menschen ver loren bij deze ontzettende scheepsramp het leven. Duizenden zullen zich deze gebeurtenis her inneren, die een geweldigen indruk in de ge- heele wereld maakte. Een medewerker schrijft in dit nummer over de omstandigheden waar onder de ramp plaats had, over de luxe van het "in drie jaar tijcLs gebouwde zeekasteel, dat verreweg het grootste schip ter wereld was en welks veiligheid men zoo hoog aansloeg dat aan het .bericht van de ramp nauwelijks geloof werd geslagen. Dat blijkt ook uit de oude „leggers" van Haarlem's Dagblad, die wij er op nageslagen hebben. De ramp geschiedde in den nacht van Zondag 14 op Maandag 15 April 1912, om twee uur. Het schip was onderweg van Southampton naar New York; het had op Woensdagavond Cherbourg verlaten en had een bemanning van 800 menschen en 1800 passagiers aan boord, w.o. vele bekende figuren uit de krin gen van handel en scheepvaart. Onmiddellijk na de botsing met den ijs berg zond de Titanic SO.S.-seinen uit die werden opgevangen door drie stoomschepen: de „Virginia", de „Baltic" en de „Olympic", 'die alle. te hulp-snelden maar helaas van zeer grooten afstand. Zij waren tusschen de 170 en 200 zeemijlen verwijderd van de Ti tanic toen zij de seinen opvingen. En reeds binnen drie minuten begon het groote Oceaansehip slagzij te maken; binnen 20 minuten zonk het. Inmiddels had men de aanvankelijke paniek aan boord,weten te be dwingen, waren alle reddingbooten bemand - en hadden zij het schip verlaten, maar zij boden bij lange na geen plaats aan de 2700 opvarenden. Toen de drie te hulp snellende schepen na een urenlangen tocht ter plaatse kwamen konden zij alleen de schipbreuke lingen uit de reddingbooten aan boord ne men. De berichten op Maandag en zelfs die op Dinsdag wekten nog den indruk dat het niet zoo heel ernstig wias. Aanvankelijk kwamen er zelfs nog telegrammen dat het schip drijven de was gebleven en naar New-York Harbour was gesleept, dat bijna de geheele beman ning gespaard was gebleven enz. De White Star Line zelf gaf eerst optimistische com muniqués uit, die weldra geloochend werden door de verschrikkelijke feiten. Aangezien men bij het bemannen der reddingbooten natuurlijk vrouwen en kinderen had laten voorgaan waren verreweg de meeste slacht offers mannen. Kapitein Smith, die zich een ware held toonde, ging met zijn schip onder. De Titanic mat 47ÖOO ton. Dat klinkt voor den huidigen tijd niet zoo indrukwekkend, want schepen als de Queen Mary en de Nor mandie hebben een tonnage van om en bij de 80.000. Maar een Titanic bood toch al ac comodate voor 3500 opvarenden en vervoer de daarbij een groote lading en duizenden zakken post. Het schip had 24 millioen gulden aan bouwkosten gevorderd maar was lang niet voor die waarde verzekerd. Het was al zeer luxueus ingericht. Natuurlijk bracht de ondergang van de Titanic géén stilstand in den wedstrijd in het bouwen van steeds grootere Oceaansche pen. Drie maanden later liep trouwens al de Imperator van de HamburgAmerika Linie van stapel, die 50.000 ton mat. Dit alles geschiedde ruim twee jaar voor den wereldoorlog, waarin op vele dagen zoo ontzaglijk veel meer menschen gelijktijdig omkwamen dat de herinnering aan de ramp van de Titanic in die jaren snel vervaagde. Men stompte geheel af. Drie jaar na de Ti tanic ging het passagiersschip Lusitania van de Cunard Line (30.000 ton) ten onder, ge torpedeerd door een Duitsche duikboot. Daar kwamen 1200 menschen bij om. Zij heetten toen „non combattanten" en het waren niet meer de ijsbergen die scheepsrampen veroor zaakten, maar andere menschen, geheeten „combattanten" Nu wij weer in een soort vredestijd leven zal de herinnering aan de ramp van de Tita nic wel levendiger zijn dan zij in de oorlogs jaren, verdrongen door den enormen massa moord, geworden was. Er waren ontroerende gebeurtenissen bij die haar voor velen on vergetelijk moet doen zijn. Vooral het feit, dat de scheepskapel „Nearer my God, to Thee" speelde toen het schip onderging, is onvergetelijk. En onder de slachtoffers van de ramp was de Engelsche journalist William T. Stead, die eenige jaren tevoren den on- dergang van een groot Oceaanschip in een prachtige novelle beschreven had op een wijze, die volkomen overeenstemde met de gebeurtenissen bij den ondergang van de Titanic. R. P. (Een Engelsch geleerde heeft ver klaard, dat het tijdperk, ivaarin wij leven, mag beschouwd loorden als betrekkelijk rustig vergeleken bij roerige perioden in vroeger eeuwen.) U grijpt in verbijstring soms naar uw hoofd, En zucht: is de menschheid van. hersens beroofd? Wat zullen we straks nu weer lezen? 't Mag roerig geweest zijn in vroegeren tijd, Maar die toonde zeker toch, zachtjes gezeid, Niet zulk een verwarring als deze. De klemtoon op menschdom hoort eiglijk op dom, Er blijft maar kortzichtige herrie alom, 't Is al nijd en afgunst en ruzie; Waar gaat het toch met onze wereld naartoe? Wij moeten gezamenlijk werken maar hoe, 't Lijkt haast een verloren illusie. In vroegere eeuwen ook vloeide er bloed, Maar voorvader had het toch nog wel zoo goed. Als wij het nu moeten beleven; Wij jachten en haasten maar ademloos voort, Terwijl onze zenuwen worden vermoord, Lang voor wij het zelve begeven. Na tijden van onrust kwam altijd weer rust, Dan werd, zij het tijdlijk. de ruzie gesust, (Ik heb het nu over 't verleden) Dan kwamen de vrede en welvaart terug, Soms moeizaam misschien, maar bij tijden ook vlug, Maar waar is het uitzicht van heden? Wij kunnen als menschen van heden misschien Niet al te precies het verleden meer zien, Je kunt dus niet goed vergelijken; En daarom wordt met interesse gehoord, Naar 't even verrassend als opbeurend woord, Van iemand, die 't wel kan bekijken. Naast vroeger, zegt hij, en hij noemt het een feit, Is dit een betrekkelijk rustige tijd. Is 'dat niet een troost voor ons allen? Wie anders gedacht heeft, die heeft zich vergist Een tijdperk van rust en van vreedzaamheid is 't Je kunt haast eenbom hooren vallen. P. GASUS. Smaakvolen toch goedkoop Gr. Houtstr. 179, bij de Houtbrug (Adv. Ingez. Med.) NU IS 'T TIJD. W. M. A. BAKKER Turfmarkt 20 - Tel. 15138 (Adv. Ingez. Med.I Oneerlijke chauffeur-nacht waker. Steelt 's nachts benzine uit auto-tanks. Van klanten van een garagehoudster. De Haarlemsche recherche heeft Vrijdag een 36-jarigen chauffeur-nachtwaker uit Haarlem aangehouden,die zich in het tijd perk van April 1935 tot Maart 1937 schul dig heeft gemaakt aan diefstal of Verduiste ring van benzine. Hij kon dat gemakkelijk doen, want hij was in dienst van een garage houdster. 's Nachts pompte hij uit de tanks van auto's van klanten in deze garage ben zine af en verkocht die voor tien cents per liter aan den 37-jarigen chauffeur M. en aan diens 24-jarigen collega Z. Ook deze twee chauffeurs werden aangehouden als ver dacht van schuldheling. De nachtwaker heeft bekend dat hij op deze wijze 700 liter benzine heeft ontvreemd, maar volgens de beweringen van de beide helers schijnt dit onjuist te zijn. De eene zegt namelijk niet minder dan 1500 liter te hebben gekocht en de ander 100 liter. Dat zal de justitie wel uitmaken. De on eerlijke nachtwaker is in verzekerde bewa ring gesteld. Tegen de twee helers is proces verbaal opgemaakt, waarna ze op vrije voeten zijn gesteld. GROOTE BRAND IN AMERIKAANSCHE STAD. ZION (Illinois), 2 April (Havas-A.N.P.) de tempel en 't radiostation van Zion zijn vanmor gen door een brand vernield. De schade wordt geraamd op honderdduizenden dollars. Ieder die bij ons op 27 Maart gekocht en contant betaald heeft kan op ver toon van zijn winkelbon het betaalde bedrag terug ontvangen. H.M.Bakke^Gen.Cronjestr.l 35, Tel.11657 (Adv. Ingez. Med.) De roode haan kraaide weer. Brand in de Kokstraat. Ook gisteravond moest de brandweer weer uitrukken, ditmaal voor een brandje in de Kokstraat bij de Kou dehorn, waar brand was uitgebroken in een perceel, bewoond door een groentenhandelaar, die zijn bovenverdieping aan een sigarenmaker had verhuurd. De brand werd ontdekt door den groenten- handelaar, die er in slaagde het brandje met behulp van enkele emmers water te blusschen, zoodat de brandweer geen dienst behoefde te doen. Men mag van geluk spreken, dat het vuur zoo spoedig ontdekt werd, daar in deze zeer brandbare omgeving rijkelijk materiaal voor een flinken brand aanwezig was. Vermoede lijk is de brand ontstaan, doordat de sigaren maker, die elders woont, verzuimd had een pe troleumkachel uit te draaien. Goed nieuws voor Haarlem. Groote bedrijvigheid in de bouwvakken te verwachten. In ons vorig nummer deelden, wij reeds mede dat in den laatsten tijd eenige ver betering in de bouwbedrijven te Haarlem te constateeren is. Bij verleden jaar vergeleken zijn er nu ongeveer 100 bouwvakarbeiders minder werkloos. Ter aanvulling daarvan kunnen wij thans mededeelen, dat binnenkort zelfs een groote bedrijvigheid in de bouwvakken te Haarlem te verwachten is. In de komende maanden zullen werken in uitvoering komen die bij elkaar meer dan een millioen gulden kosten zullen. Voor het Diaconessenhuis wordt een nieuw Zusterhuis gebouwd. Dit is een object van ruim f 125.000. De aanbesteding is al ge houden, zoodat het wel niet lang meer zal duren voor met de uitvoering begonnen kan worden. Ook komt een belangrijke uitbreiding bij de Mariastichting. Er komt een nieuw ketel huis, een waschhuis, enz. Het tegenwoordige ketelhuis wordt voor ziekenverpleging ver bouwd. Dit werk dat aan de N.V. Bouwbe drijf Gebr. Klein Schiphorst is opgedragen zal ruim f 160.000 kosten. De volgende maand zal de aanbesteding plaats hebben van een groote uitbreiding van het gebouwencomplex der Spaarnestad aan de Nassaulaan. Ook is dan te verwachten de aanbesteding van den bouw van den nieuwen vleugel van- het Stadhuis, welk object de gemeente Haar lem uitvoert met medewerking van het Werk fonds. Ook daarmede is meer dan f 100.000 gemoeid. In den zomer of het najaar is zooals wij reeds medegedeeld hebben ook de aan besteding tegemc te zien van den bouw van een nieuwe :iiniek aan de Dreef— Hazepaterslaan voor de Christelijke vereeni- ging voor verpleging van lijders aan vallende ziekte. Dit is een object van eenige ton nen. Tenslotte werd ons door een deskundige uit de bouwnijverheid nog medegedeeld, dat er nog eenige werken in voorbereiding zijn waarover thans nog geen nadere mededeelin- gen gedaan kunnen worden, maar die ook ongetwijfeld tot uitvoering zullen komen. BELANGRIJKE GIFTEN VAN H.M. DE KONINGIN EN H.K.H. PRINSES JULIANA, Bij de Centrale voor Werkloozenzorg, ge sticht op initiatief van den Raad van Ne- derlandsche Kerken voor practisch Christen dom, Stadhouderslaan 4345 Utrecht, kwaï de mededeeling in, dat het H.M. de Koningi. behaagd heeft een bedrag beschikbaar te stel len uitsluitend als blijk van belangstelling in den heilzamen arbeid van deze stichting en ten bate der collecte-actie. Ook H.K.H. Prinses Juliana heeft de cen trale een gift doen toekomen. PERSONALIA. Geslaagd zijn voor het Diploma van het Nederlandsch Genootschap voor Heilgym nastiek en Massage: de dames A. v. Waveren Heemstede en C. Th. C. Nuyten, Haarlem. Deensche schepen in de Spaansche wateren opgebracht. Door oorlogsschepen der Nationalisten. LONDEN, 3 April (D.N.B.—A.N.P.) Volgens mededeelingen uit Gibraltar hebben oorlogs bodems van de opstandelingen in de Straat van Gibraltar de beide Deensche schepen „Niobe" en .Linda" aangehouden en naai Ceuta gebracht. De fragmenten van het St. Maria Magdalena-klooster Wat gespaard zal worden bij de uitbreiding van „De Spaarnestad". Eenige jaren geleden heeft de gemeente Haarlem het gebouwencomplex aan den Kin- derhuisvest, waarin het vroegere militaire hospitaal gevestigd was verkocht aan de „Spaarnestad". Op die plaats was vroeger het in 1474 gestichte St. Maria Magdalena-kloos ter gevestigd, waarvan nog eenige fragmen ten overgebleven zijn. Binnenkort zal dit gebouwencomplex ge sloopt worden om op het terrein nieuwe ge bouwen te plaatsen die aansluiten bij de be staande nieuwe gebouwen van de „Spaarne stad". Ret poortje aan de Kindérhuisvest dat behouden blijft. Naar de directie van de „Spaarnestad" ons mededeelde zal het poortje aan de Kinder- huisvest behouden blijven. Dit is naar de di rectie meent, ook het eenige dat voor behoud in aanmerking komt. Het is nog niet bekend of bij de uitvoering der aanhangige plannen ook de oude kapel afgebroken zal worden. Er is daartoe wel van de autoriteiten de vereischte toestemming verkregen, maar de beslissing hangt nog van andere overwegingen af. Gedeelte van de kapel van het vroegere St. Maria-Magdalena-klooster. AANBESTEDING Bij de aanbesteding voor het bouwen van een Zusterhuis met bijkomende werken bij het Diaconessenhuis te Haarlem (onder ar chitect B. Dolstra te Haarlem) werd het laag ste ingeschreven door den heer A. Ph. Ro- meijn te Haarlem. De gunning van het werk zal nader worden bekend gemaakt. Het woord is aan AUTO NA BOTSING OMGESLAGEN. Vrijdagmiddag half vier had op den Scho- terweg bij de Kennemerstraat een botsing plaats tusschen een personenauto en een trac tor met aanhangwagen, beladen met hout, beide rijdende in de richting van de Kenne merstraat. De botsing ontstond doordat de be stuurder van de personenauto plotseling naar links uitweek, juist op het moment dat de vrachtauto passeerde. Door den schok viel de personenauto om; die werd aan den linker achterkant beschadigd en de vrachtauto kreeg schade aan den motor. Persoonlijke ongeluk ken hadden niet plaat-s. Tegen beide bestuur ders werd proces-verbaal opgemaakt. Cicero Wat het eerst moet gezegd worden pleeg ik het laatst te bedenken, om het als inlei ding te gebruiken. Nederlandsch schip op de Engelsche kust geloopen. Geen onmiddellijk gevaar aanwezig. LONDEN, 3 April (A.NP.) In den af- geloopen nacht is een schip in dichten mist op de x-otsen nabij Danesdyke tusschen Flamborough en Bridlington geloopen. Volgens aan de kust opgevangen signalen zou dit Nederlandsche mo torschip „Reja" zijn. De reddingboot van Flamborough is ter assisstentie uitgevaren. Men zal trachten het schip, dat niet in onmiddellijk gevaar verkeert, vlot te sleepen. (Indien de naam juist is behoort het in moeilijkheden verkeerende schip thuis te Gro ningen. Het zou dan de vroegere"* „Reina 2" zijn, schipper-eigenaar J. Buining. red. A.NP.) De Voorjaarsbeurs. Kook- en bakdemonstratie van het Gem. Gasbedrijf. Donderdagmiddag had op de Voorjaars beurs de eerste der twee. door het Gemeen te-Gasbedrijf georganiseerde kook- en bak- demonstraties plaats. Mej. Prins, kookleerares, propagandiste van het Centraal Bureau van de Vereeniging van Gasfabrikanten. heeft op een vlotte en aan gename wijze laten zien. wat de huisvrouw, door boepassing van de juiste kookmethode, met buitengewoon weinig gasverbruik kan bereiken. Door de spijzen practisch zonder toevoeging van water worden gekookt, blijven deze hun volle voedingswaarde gehouden. Een maaltijd voor 5 personen, bestaande uit vleesch, groente, aardappelen en een toe spijs werden bereid met 250 liter gas of 1/4 kubieke meter, wat bij de Haarlemsche ta rieven neerkomt op pl.m. 2 cent. wel een be wijs, dat gas. op de juiste manier gebruikt, voor spijsbereiding buitengewoon goedkoop is. Overigens werd in een oven tegelijkertijd isch gekookt en werden soezen gebakken. Merkwaardig is het. dat bij een dergelijk xperiment het gebak geen nadeeligen in- loed ondervindt van de damp van de visch. Ook de overige toepassingen van gas, als warmwatervoorziening, verwarming, koeling, enz. werden besproken en de groote voordee- '?n er van onder de aandacht gebracht. Een honderdtal dames woonde deze zeer in- eressante demonstratie met veel belang- 'elling bij. Donderdag as. zal nogmaals een voordracht '•orden gehouden. Wij kunnen een bezoek ten zeerste aanbe velen. pag. Goed nieuws voor de Haarlemsche bouw vakarbeiders. 1 De fragmenten van het St. Maria Mag dalena-klooster te Haarlem. 1 Schiphol's radio-installatie ondergaat steeds uitbreiding. 3 De Spaansche burgeroorlog: Het einde van de Catalaansche regeeringscrisis 4 Italië reorganiseert zijn luchtmacht. 4 Toen er nog veel grachten in Haarlem waren 7 Bioscopen. $1 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Een herinnering. 1 Dr. P. H. Schroder; Over een Paaschreis 3 P. v. d. Hem: Spaansche vluchtelingen in Nederland. 3 De ramp van de Titanic: 15 April 1912. 4 Financieel-Economisch weekoverzicht: Hoe de opleving zich ontwikkelt. 7 Dr. Jac. P. Thysse: In Thysse's Hof. 7 Jules Kammeijer: Blijft Fit. >s: Dr. M. Euwe: Oude garde gaat weer schaken. 11 C. J. Groothoff: De wedstrijd tegen de Belgen. 11 K. de Jong: Concert te Santpoort. 12 J. B. Schuil over: ,,'n Toontje lager" 12 Dr. IV. G. N. v. d. Sleen: Bij de Hollanders rondom Toronto. 13 T.: Op reis met Joosje. 13 H. D. Vertelling: Rancune. 13 J. II. de Bois: Litteraire Kantteekeningen 17 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 5

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1