BERCEXPORT Spaansche vluchtelin gen in Nederland JUNKERS Over een Paaschreis. ZATERDAG 3 APRIL 1937 PI A A R I. E M'S DAGBLAD 3 Nieuwe radio-installaties op Schiphol. Technische outillage breidt zich steeds uit. Adcock-peiler weldra in gebruik Dezer dagen zal de nieuwe kortegolfzender gereed zijn, waarmee men. zoodra de nieuwe van een kor tegol f - installatie voorziene D. C. 3-vliegtuigen der K. L. M. op de Indiëlijn in dienst zullen zijn gesteld, van Schiphol af tot Caïro rechtstreeks contact met deze vliegtui gen zal onderhouden. De zender zal een energie hebben van 100 watt en werken op een golf lengte van 26 Meter. Deze nieuwe verbinding zal een belangrijke uitbreiding geven aan de steeds meer omvat tende taak van de rijks luchtvaartdienst, welks werkzaamheden op Schiphol gesplitst zijn in drie afdeelingen. De verkeersdienst. Daar is in de eerste plaats de verkeersdienst, die tot taak heeft het contact te onderhouden met de binnen- en buitenlandsche vliegvelden, die voor het luchtverkeer van beteekenis zijn. Het betreft hier uitsluitend dienstberichten, waarvan een groot gedeelte afkomstig is van of bestemd voor de verschalende, bij het ver keer betrokken hichtvaartmaatsehappijen, hier dius in -hoofdzaak de K. L. M. De meteorologische dienst. Van onschatbare waarde voor de luchtvaart ls de meteorologischedienst van den rijkstucht vaartdienst, die vrijwel zonder onderbreking de weersgesteldheid boven geheel Europa kan overzien en inlichtingen verstrekt aan lucht- varenden, die daarom verzoeken. Tengevolge van. den steeds grooteren omvang die het meteorologische werk ten behoeve van de luchtvaart aanneemt, wordt het steeds moeilijker, voortdurend het noodige contact met de K. N. M. I. te De Bilt te houden. Der halve is thans een meteoroloog van De Bilt op Schiphol gestationeerd. De luchtvaartuïgclienst. Boven In den verkeerstoren, waar hij voort durend en in eikaars onmiddellijke nabijheid het contact onderhouden kan worden met den gemeentelijken verkeersdienst, zetelt de lucht- vaartuigdienst van het rijk. Daar -beluisteren de radio-telegrafisten voortdurend de thuis komende en vertrekkende vliegtuigen, die op een golflengte van 900 Meter mededeelingen doen of inlichtingen vragen. Het laatste komt het veelvuldigst voor en met het oog op den verkeersdienst is het peilen der thuiskomende vliegtuigen van het meeste belang. De hoofdpeiler, -met de roepletters P. H. A. 1, werkt op een golf lengtevan 893 Meter met een capaciteit van 150 watt doch kan, zoo noodig, bijv. in perioden van hevige luchtsto- ringen met 5000 watt werken. De bijpeiler P. H. A. 2, die slechts binnen een straal van 30 K.M. hoorbaar behoeft te zijn, werkt dan ook met veel geringer capaciteit, van slechts 50 watt. Na de uitbreiding van den verkeerstoren op Schiphol is er ruimte gekomen voor het op- stéllen vaar de nieuwe toestelen, die binnen kort in gebruik zullen worden genomen. Tevens zal binnenkort een nieuwe radio- peiler in gebruik worden genomen, een z,g. Adicocpeiler, die niet beïnvloed kan worden door het nachteffect, den merkwaardigen in vloed gedurenden de nachtelijke uren, waar door de peilingen van vliegtuigen op grooteren afstand dan pl.m. 60 K.M. dikwijls tot geheel ver-keerde resultaten leiden. De Adcockpeiler sluit dit effect uit, door de speciale wijze, waar op de ethergolven worden ontvangen. Op een afgelegen terrein aan den Schinkelweg zullen de ontvang-antennes voor den nieuwen peiler gebouwd worden. Op hetzelfde terrein, ver van alles, wat storingen kan veroorzaken, zal te vens de ontvang-inrichting worden opgesteld voor de kor-tegolf-vliegtuigzenders, waarmee aanstonds de D. C. 3-machines zullen zijn uit gerust en waarmee men op Schiphol in ver binding zal blijven tot Oaïro. Het zendstation in den polder. In den polder, op eenige kilometers afstand van Schiphol en in de verte te herkennen aan de vier hooge zen-dermasten, staat het zend station, vanwaar alle mededeelingen, die op Schiphol zelf de ra d io- telegrafisten van ver keersdienst, meteodienst en luchtvaar-ttuig- dienst wegseinen, den ether worden ingeslin- gerd. Hier staan in de lichte machinehal bij elkaar de zender voor de verbinding met de binnenlandsche vliegvelden, -die op 107 Meter werkt, de zender voor de verbinding met Pa rijs en Londen, die op 53 Meter zendt doch elk half uur automatisch wordt omgeschakeld op ©en golflengte van 51 Meter voor de uitzen ding van het weerbericht, dat tegelijkertijd tevens wordt uitgezonden over een anderen zen-der op de 1071 Meter. Hier staan tevens de beide zenders waarmee de twee peilstations het contact met de vliegtuigen onderhouden, de hoofdpeiler -met een capaciteit van 150 watt. maar daarnaast in reserve een -machtige hoog- spannings-installatie om, wanneer het nooddg is, de capaciteit 'tot 5000 watt op te voeren. De nieuwe korte golfzender -met zijn 1000 watt capaciteit is weldra gereed en zal, wan neer de D. C. 3-macliines op de Indië-lijn ko men, definitief in gebruik worden gesteld. Gereed is ook de zender van het -nieuwe zgn rondstraalbakenhet krachtige radiobaken met de roepletters P. H. A. met een capaciteit van 500 watt, waaraan Schiphol binnenkort reeds op verren afstand kenbaar zal zijn, zoo dat vliegtuigen met boordpeilers, zooals de D. C. 3-machines alle zullen krijgen, recht op het doel af zullen kunnen vliegen en zoodra ook Londen en Parijs hun nieuw rondstraal- baken gereed zullen hebben, dat op dezelfde golflengte zal werken als het Amsterdamsche, waarmee ze een driehoek zullen vormen, zelf hun positie zullen kunnen peilen. En dan staan er, er ergens iin den polder bij Aalsmeer en onder de rook van Amsterdam, nog het r-adiomistbaken en de merk- en voor- merkbakens, die alle eveneens van den ver keerstoren uit bediend kunnen worden. EEN „TANDEM"-. In het orgaan van d-en Centralen Bond van Ned. P. T. en T.-personeel wordt het volgende aardige voorval verteld: Jan de fietsenmaker moest voor een paar dagen op reis, juist toen in zijn gezin een blijde gebeurtenis voor de deur stond. Hij sprak met zijn huisgenooten af, dat zij heni direct zouden telegrafeeren als de nieuwe wereldburger zijn entree had gedaan. Maar het komt niet te pas, dat ze op het telegraafkantoor van het dorp eerder weten wat er aan de hand is dan ik, de vader zelf vond Jan. Als het dus een meisje is, tele grafeer je maar „damesfiets" en als het een jongen is ..heerenfiets". Drie d-gen later ontving Jan een telegram: „Tandem". Wanneer U een Junkers 1927 naast het modernste type ziet, is er wel eenig verschil. Misschien hebt U zoo n Junkers van tien jaar terug. Die zal nog wel uit stekend zijn. U kunt dan nagaan, hoe goed de nieuwste is, want in die tien jaar hebben de inge nieurs nietstilgezeten. De nieuwe Junkers is nog veiliger, nog zuini ger, nog mooier en daardoor eigenlijk nog goedkooper! Adres voor oen Handel -. HANDEL MIJ. Wh JOH. H. v. d. MEIDEN, AMERSFOORT Complete sorteering bij Bakenessergracht 19-23 Haarlem (Adv. Ingez. Medj Rampok-terreur op West-Java. BATAVIA, 2 April. (Aneta.) De re sidenten van Batavia en Buitenzorg overleggen thans met de militaire autoriteiten, waar de door den dienst- doenden gouverneur van West-Java noodzakelijk geachte versterking der veldpolitie met 7 marechaussee-bri gades het best kan worden geconcen treerd, aangezien tijdens een tournee de resident van Batavia en de divi- sie-commandant nogmaals de beves tiging hebben verkregen, dat de be volking door de rampok-terreur zoo danig moreel geschokt is, dat geener lei inlichtingen meer te verkrijgen zijn omtrent de rampokkers en plot seling niemand zich meer eenig mis dadig feit weet te herinneren. DIEFSTAL VAN 350 K.G. KOPERDRAAD TE GOUDA. Negen personen gearresteerd. Van het stationsemplacement te Gouda is een partij van ca. 350 KG. rood koperdraad ontvreemd, dat gebruikt wordt voor de elec- trificatie van den spoorweg. Het is gebleken, dat een vijftal Goudsche steuntrekkers zich daarvan heeft meester maakt, het geleidelijk naar den verkeersweg hebben gebracht langs de Gouwe, vanwaar het door een Rotterdamsche opkooper met zijn knecht per vrachtauto is weggehaald om naar Rotterdam te worden vervoerd. Het gestolene heeft zijn bestemming echter niet bereikt, daar de politie te Capelle a. d. IJssel de auto in den nacht heeft aangehouden en toen haar de herkomst van lading niet dui delijk kon worden verklaard, heeft zij eerst informaties ingewonnen te Gouda. Bij dat onderzoek bleek, dat het koperdraad gestolen was door den 33-jarigen L. J. A„ den 36-jarigen L. H„ den 31-jarigen B. M., den 41-jarigen J. V. en den 24-jarigen J. S., allen werkloozen te Gouda, die zich in verbinding hadden gesteld met den Goudschen 53-jari- gen koopman M. L. J. D. Deze laatste had zijn 18-jarigen zoon C. D. naar Rotterdam ge zonden om den Rotterdamschen opkooper H. te waarschuwen, dat er zaken in Gouda wa ren te doen. Het koperdraad werd voor 47 cent per kilo verhandeld. De opkooper kwam met zijn knecht naar Gouda. Na het koper draad te hebben ingeladen, reden zij terug in gezelschap van den Goudschen werklooze J. S., en onderweg liep het gezelschap in den val. Alle betrokkenen zijn gearresteerd. Zij hebben een bekentenis afgelegd. Het vergaan van de „Jonge Jacobus". De Raad van de Scheepvaart heeft Vrijdag een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het in hevigen storm, bij de Portugeesche kust, op 27 Januari 1,1. vergaan van het ruim 1700 ton metende vrachtstoomschip „Jonge Jacobus", bij welke ramp de geheele uit 22 personen bestaande bemanning, van wie elf Nederlanders, is omgekomen. Bij de opening der zitting herdacht de voorzitter, prof. mr. B. M. Taverne, terwijl allen zich van hun plaatsen verhieven, in een korte rede de mannen, die hun zeemansgraf gevonden hebben, waarbij spreker wees op de groote tragiek van deze ramp, gelegen in het feit, dat, terwijl de „Jonge Jacobus" met ver scheidene in de nabijheid zijnde schepen in communicatie was, het geen dezer schepen is mogen gelukken de in nood verkeerenden te hulp te komen. Prof. Taverne sprak voorts woorden van eerbiedige hulde met betrekking tot den stuurman-marconist van de „Jonge Jacobus". Van Vuren, die tot het laatste oogenblik telegrammen heeft gewisseld. Het diepe medegevoelen van den Raad gaat ook uit. naar de nabestaanden In deze zaak was opgeroepen de heer J. G. J. M. Mekes. inspecteur van den technischen dienst van Wembersie en Zoon te Rotterdam, welke vennootschap de directie over de „Jonge Jacobus" gevoerd heeft. De heer Mekes deelde mede dat het schip, toen de ramp geschiedde, met een lading stukgoed op weg was van Amsterdam naar Alexandrië. De stuwing was buiten hem om gegaan, wel was hem bekend dat er een dek lading aan boord was, o.a. eenige telefoon palen. Het luikhoofd van luik 1, dat. naar vaststaat, is ingeslagen toen het schip in nood verkeerde, is vrij van lading geweest. Op een vraag van den voorzitter of het den heer M. bekend is dat de kapitein van de „Jonge Jacobus" tegenover den loods 'ver klaard zou hebben dat hij tegen de reis opzag, antwoordde de heer M. ontkennend. Wel voelde de machinist zich voor het vertrek niet goed, m verband waarmede de heer M. hem had aangeboden, zelf zijn plaats op deze reis in te nemen. Dit aanbod is echter niet aan vaard. Enkele rapporten werden hierna voorgelezen, o.a. een va nden kapitein van een Engelsch schip, dat, evenals de „Achil les" van de K. N. S. M. voortdurend met de „Jonge Jacobus" in draadlooze communicatie is geweest. Ook het EngeLsche schip had het in het noodweer te zwaar te verantwoorden, om hulp te kunnen bieden, ofschoon pogin gen daartoe zijn gedaan. CASTAGNOLA, Paschen 1937. Ge daalt met vlotte pas een berghelling af. Voor U strekt zich het meer van Lugano uit, blauw en frisch, frisch vooral. Links en rechts van den weg bloeien de primula's in het gras en geurt de mimosa. En de zon -straalt. Het is werkelijk zoo. Weliswaar straalt ze vaak tegen een wolk aan die zich voor haar schuift, maar telkens komt ze toch te voorschijn. Want de wolken gaan snel, met dezen wind waartegen ge u beschut door den kraag van uw winterjas nog eens op te zetten. Intusschen. ge zijt welgemoed. Het is vacan- tie en in de brieven uit Holland hebt ge gele zen van sneeuw- en hagelbuien. Daar is de lente dus nog verre; hier is ze ook nog wel niet, maar ge hebt toch af en toe den indruk dat ze niet al te lang meer op zich zal laten wachten. Plotseling deelt zich de weg in tweeën. Er is geen A.N.W.B.-bord dat U uit den nood helpt. Een kaart hebt ge niet bij u, want de wande ling is zoo eenvoudig, heeft men u in het hotel gezegd. De weg wijst zich vanzelf. Zonder veel nadenken kiest ge. Wat komt het er ook op aan? Ge wandelt om te wandelen nietwaar? En allicht komt ge ergens terecht. Maar als om een hoek van den berg een man verschijnt, lijkt het u toch beter even te informeeren. Men kan nooit weten en straks dat heele eind dat- ge nu juist zoo zoo gemakkelijk daalt weer te beklimmen, neen! Is dit de weg naar Castagnola? Beleefd, met uw hoed in de hand vraagt ge 't. Voor u staat een eenvoudige man met een allervriendelijkst gebruind gezicht waar haalt hij 't vandaan? en een oude pijp tus- schen de resten zijner tanden. Castagnola? En dan volgt een stroom van woorden, begeleid door armbewegingen naar alle vier de windstreken. Hij ziet aan uw ge zicht, dat ge hem niet begrijpt en verheft daarom zijn stem en verdubbelt zijn gebaren. Eindelijk onderbreekt ge hem. Castagnola? Zóó En ge wijst. Maar hij laat zich niet van zijn stuk brengen. Terwijl hij in zijn rap Italiaansch doorram- melt, vat hij u bij den arm, dringt u tot bij den afgrond en wijst naar iets in de verte wat ge met geen mogelijkheid kunt ontdekken. Dan lacht hij hartelijk, slaat u op den schouder, keert zich om, wijst in een geheel andere rich ting, klapt met zijn vingers en beschrijft cir kels in de lucht. Ge moet blijkbaar over den berg heen, er eenige malen onder door en dan langs een spiraal naar beneden. Het duizelt u. Ja, maar ik wou gewóón naar Castagnola, zegt ge in het Hollandsch. Waarom zoudr ge u inspannen met vreemde talen die hij toch ook niet begrijpt? Klets er nou niet verder omheen, maar zeg het ronduit: links of rechts? Hij schatert nu van het lachen. Hij trekt u naast zich op een stuk rots. Hij prikt in de lucht en zegt: Castagnola. Ge knikt, dat is heel duidelijk. Dan begint hij te teekenen. Met aandacht volgt ge zijn zwarte vinger. Maar de figuur wordt steeds ingewikkelder. Ze wordt stereometrisch. De vierde dimensie komt er bij te pas. Nu legt hij zijn pijp uit den mond. wijst er op en zegt: Lugano. Ge neemt een lucifers doosje en zegt: dat zijn wij. Hij kijkt u bedenkelijk aan. Nos, wir, je, moi, vous, nous, ikke en jij, we two, Sie und ich; en om het te verduidelij ken prikt ge hem en uzelf beurtelings in den buik. Zijn gelaat heldert op. Hij steekt Lugano weer in zijn mond. Met aandacht volgt ge zijn nieuwe verrichtingen. Hij prikt een tweede Castagnola in de lucht, houdt het lucifers doosje er een meter boven en begint te dalen. De weg is blijkbaar kronkelig en lang, maar dan opeens slaakt ge beiden een juichkreet: het doosje heeft het denkbeeldige punt in de ruimte bereikt. Meteen springt ge op; ge zijt- uitgerust vol goeden moed, maar precies even wijs. Ge drukt uw nieuwen vriend de hand, hartelijk; ge be dankt hem met nadruk, ge slaat hem fideel op den schouder en vervolgt uw weg in de richting van daareven. Bij den hoek kijkt ge om. Hij staat midden op den weg en roept u allex'lei achterna, ter wijl hij wild met de armen zwaait. Ge wuift terug en verdwijnt achter de rotsen. Binnen een kwartier zijt ge thuis. P. H. SCHRÖDER. Engelsche scholieren nemen afscheid. Na een kort verblijf in ons land. In het A.M.V.J.-gebouw te Amsterdam is Vrijdagavond een afscheidsbijeenkomst ge houden voor een gedeelte van de groep En gelsche scholieren, die gedurende vijf da gen onder auspiciën van de vereeniging „In ternational Friexxdship Hollidays" een tiip door ons land land gemaakt hebben. Namens het gemeentebestuur heeft de gemeentelijke commissaris voor het vreem- delingenvex-keer, mr. P. J. Mijksenaar er in een toespraak zijn vrexxgde over geuit, dat een dergelijke uitwisseling van de jeugd in deze tijden mogelijk is gebleken. Hij hoopte, dat dit uitstapje den kinderen goed bevallen is en dat zij het volgexxde jaar in nog grooter aantal zullen terugkomen. De heer Niemann uit Londen, leider der or ganisatie. zeide in zijxx antwoord, dat de reis in alle opzichten is geslaagd. Hij deelde mede, dat de Engelsche scholen te kennen hebben gegeven het volgexxde jaar opnieuw hun me dewerking voor de organisatie van een derge lijke trip te zullen verleenen. De heer Finch, een der Engelsche leiders, hield een aardig speechje, waarin hij dankte voor de goede organisatie en de groote gast vrijheid, welke men hier te lande ovex'al had ondervonden, roemde. Een der deelnemers, een meisje uit Brighton sprak ook nog een woord van dank. De avond werd opgeluisterd door muziek, een uitvoering van volksdansen en declama tie, terwijl verder werden vertoond een film, opgenomen door een der deelnemex-s aan de reis en een kleurenfilm van het huwelijk van Prinses Juliana. In het Kennemer Lyceum te Bloemendaal Vrijdagavond een dergelijke afscheids bijeenkomst gehouden. Hoogheid, de Spanjaarden zijn er weer Prins van Oranje: Het is mij goed. Al wie hier toevlucht zoekt is welkom. De tewaterlating van de „Nieuw-Amsterdam" De belangstelling voor de tewaterlating van het stoomschip „Nieuw Amsterdam", dat in aanbouw is op de wex-f van de Rotterdamsche Droogdokmaatschappij, blijkt zeer groot te zijn. De directie deelt mede, dat de 25000 a 30.000 plaatsen, waarover ze te beschikken heeft reeds lang zijn uitgegeven, zoodat aan nog inkomende aanvragen voor deze stapel loop op 10 April niet kan worden voldaan. De scheepvaart op den Nieuwen Waterweg zal tusschen de Keilehaven en de Heysche haven van een half uur vóór tot een kwar tier na de te waterlating, welke ongeveer te vier uur zal geschieden, zijn gestremd.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5