In Thijsse's Hof. Financieel-economisch Weekoverzicht. INCASSO-BANK N.V. VOORSCHOTTEN EFFECTEN SAFE-DEPOSIT Toen er nog veei grachten in Haarlem waren. ZATERDAG 3 APRIL 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 7 Hoe de opleving zich ontwikkelt. Aanmerkelijke vermindering der werkloosheid in ons land. Vracht index der scheepvaart met ruim lOOpCt. gestegen. De groote beteekenis der Internationale Suiker conferentie. Langzaam doch gestadig verbetert de economische toestand in Nederland; 't, is of met den intocht van de lente een druk van ons landje wordt wegge nomen, een druk, die jaren achtereen ons bedrijfsleven practisch vleugellam heeft gemaakt. Wij zijn nog lang niet waar wij wezen moeten, in vele be drijfstakken heerscht nog lusteloosheid en gedeeltelijk is wellicht de opleving op onzekere basis gegrondvest. Doch er is in ieder geval een opleving be speurbaar en naast de materieele voor deden, die zij alom afwerpt, heeft zij een omniskenbaren psychologischen invloed, die aanstekelijk werkt op min der bevoorrrechte bedrijfstakken en op het geheele materieele, sociale en gees telijke, en laat ons hopen ook op het politieke leven. Op gevaar af de .,die-hard"-aanhangers van den „gaven gulden" in het harnas te jagen kunnen wij thans toch na zes maanden onder vinding de overtuiging uitspreken, dat de de preciatie van den gulden den stoot heeft ge geven tot het herstel waarnaar heel Nederland jarenlang heeft gesnakt. Wij wenschen hier nog eens grooten nadruk te leggen op het feit, dat al die ontzaglijke nadeelen, die men van een depreciatie verwachtte, niet in vervulling zijn gegaan: ons nationaal crediet is niet in het minst geschokt, integendeel, is verder ver sterkt, terwijl de kosten van-levensonderhoud met minder dan 2% zijn gestegen. De voordee- len springen dus direct in het oog. Wij willen daarmede geenszins zeggen, dat er niet ook nadeelen aan de depreciatie van den gulden verbonden zijn. doch wanneer wij, zooals het tenslotte moet, haar invloed over het samen gestelde en ingewikkelde gebied van onze con junctuur en onze welvaart nagaan, dan kan niemand ons van ons standpunt afbrengen, dat tot dusver de voordeelen de nadeelen verre in de schaduw hebben gesteld. Natuurlijk mogen wij niet vergeten, dat de depreciatie van den gulden geschiedde in een periode, die de aanvang was van een wellicht nog nimmer geëvenaarde goederenhausse. Wij willen hier het vraagstuk buiten beschouwing laten, of niet de ineenstorting van het goud- blok zelf gedeeltelijk oorzaak is geweest van die hausse, doch slechts constateeren, dat ver schillende factoren een goederenhausse in het leven hebben geroepen, factoren, waaronder wij als de belangrijkste rekenen de abnormale stagnatie van de vraag en van voorraadvor- ming gedurende de depressiejaren, de vaak zoo drastische inperking der productie, de sterk toenemende bewapening en de van de valuta- naar de goederenmarkt overgehevelde specu latie. Het is deze goederen hausse, die de Neder- landsche conjunctuur mede in sterke mate heeft beïnvloed. De prijzen der meeste Ned.- Indische producten zijn in bijzonder sterke mate gestegen en hebben niet alleen de koop kracht in dit overzeesch gewest aanmerkelijk verhoogd en het groote recuperatievermogen van Ned.-Indië aan het licht gebracht, doch tegelijkertijd de kraan van dividenden, tan tièmes, salarisverhoogingen, personeelvergroo- tingen, bedrijfsverbeteringen etc. weer lang zaam opengezet. Men verwachtte evenwel niet, dat de uit te keeren dividenden in overeen stemming zullen zijn met de omhooggesehroef- de aandeelenkoersen; dat hebben wij bijv. bij de Hessa Rubber Mij. gezien, die bij een koers van ca. 300 het dividend passeert. Er is immers, dit vergete men toch niet. alom nog veel oud zeer op te ruimen en er zijn nog vele zwakke posities te versterken. Hierop doelt ook Dr. Colijn's merkwaardige uitlating in de Eerste Kamer ten aanzien van winstuitkeeringen van Europeesche ondernemingen in Ned.-Indië. In tal van Nederlandsche industrieën heerscht weer een verkwikkende bedrijvigheid. De kolenmijnen in Limburg produceeren op recordcapaciteit, de hoogovens en metaal industrie hebben handen vol werk, de textiel nijverheid, speciaal Twente, kan de orders eenvoudig niet af en is doende de capaciteit te vergrooten, de groote scheepswerven die een jaar of twee geleden nog steen en been klaagden, worden vah alle zijden overstelpt met orders, de resultaten van Philips en Aku schijnen alleszins bevredigend te zijn, de dia mantindustrie heeft haar werkloozental tot slechts 700 weten omlaag te brengen, de tin- smelterij te Arnhem bouwt aan een vierden grooten smeltoven teneinde de capaciteit op 37.000 ton tin te brengen en verdriedubbelt haar wolfram-bewerkingsfabriek. En zoo zou den we nog geruimen tijd kunnen voortgaan, daarbij natuurlijk geenszins uit het oog ver liezend, dat er nog tal van bedrijfstakken zijn, die nog niet of nauwelijks in deze verbetering deelen: wij denken speciaal aan het bouwbe drijf en aanverwante bedrijven, doch ook hier schijnt zich heel langzaam een opgewekter stemming baan te breken. prijzen, die een belangrijken invloed uitoefe nen op de geheele vrachtenmarkt, sterk om hoog gedreven. De Nederlandsche vrachtindex (samenge steld door de N.R.C.) beliep dan ook in Fe bruari 795 tegen 392 in Februari van het vorig jaar, een stijging dus met meer dan 100 pCt. Ja, het gaat onzen reederijen weer voor den wind en over het algemeen staan zij thans weer op rendabele basis. Vandaar dat zij het ook weer wagen, met nieuwe aandeeluitgiften aan de markt te komen en verzekerd zijn van een behoorlijke ontvangst. Zoo heeft de Ko ninklijke Ned. Stoomboot Mij. de emissie van f 5.556.500 aandeelen a 106 pCt. aangekondigd, grootendeels ten behoeve van de vernieuwing der vloot en andere maatschappijen zullen on getwijfeld niet achterblijven. Het is deze ver nieuwing en vergrooting evenwel die thans nog een voorwerp van groote zorg uitmaken. De Nederlandsche koopvaardijvloot heeft ge durende de crisis een vermindering ondergaan van niet minder dan 20 pCt. een vermindering sterker dan die in eenig ander zeevarend land. Deze vermindering is een zware handicap voor onze reeders, die thans, zooals vanzelf spreekt, ten volle profijt wenschen te trekken van de opleving in den internationalen handel. De achterstand is natuurlijk niet op korten ter mijn in te halen en daardoor worden de bui- tenlandsche reeders, wier vloten beter op peil zijn gebleven, in de gelegenheid gesteld, om een belangrijken voorsprong te halen. Onze regee ring moge dit vraagstuk eens ter harte nemen! Maandag begint in Londen de Internatio nale Suikerconferentie. De uitermate degelijke voorbereiding en het feit, dat mannen als Mc Donald, Norman Davis en dr. Colijn persoon lijk aan de conferentie zullen deelnemen, ver- hoogen het belang der bijeenkomst en geven aanleiding tot vrij optimistische verwachtin gen. Dat deze verwachtingen thans gunstiger zijn dan eenigen tijd geleden en nauwelijks lijden onder de feitelijke mislukking van het Chadboume-plan, dat niet veel meer heeft be reikt dan een vermindering der wereldvoor raden, is toe te schrijven aan de toenemende vraag naar suiker over de geheele wereld en den blijkbaren wil van vele landen, om aan de dwaze toestanden in de wereldsuikerproductie een eind te maken. Er is waarschijnlijk geen product, welks markt zoo sterk beïnvloed is door protectionis tische maatregelen als suiker. Dit is het resul taat van de na-oorlogsche tendens, toen de meeste Europeesche landen zich onafhankelijk trachtten te maken van den invoer van riet suiker en productie van bietsuiker derhalve in sterke mate stimuleerden. Het Chadbourne- schema poogde in 1931 verbetering te brengen, doch mislukte daarom reeds, omdat de suiker- importeerende landen er niet aan deelnamen. Zoo kromp de vrije wereldmarkt hoe langer hoe verder in, zoodat zij thans niet meer be draagt dan ca. 10 pCt. van het wereldverbruik of iets onder de 3.000.000 ton tegen 6.000.000 ton in 1930. Het is op deze wereldmarkt, dat de expor- teerende landen moeten concurreeren en waar Java een exporteerend land bij uitnemendheid is, is het duidelijk, welk een belang Java heeft bij een regulatie dier vrije markt en bijl po gingen om de productie dier landen, die met hooge subsidies hun bietsuikerproducenten steunen, te verminderen. Java heeft thans zijn voorraad tot een kleine 300.000 ton weten terug te brengen tegen 950.000 verleden jaar. Hierdoor is het in staat, met een schoone lei te beginnen en kan thans zeer zeker met een eisch van 1.000.000 ton voor afzet op de vrije markt komen aandragen. Wij ontveinzen ons niet, dat de moeilijk heden der conferentie groot zullen zijn. Vele lan den zullen wellicht weinig geneigd zijn, de ge subsidieerde bietsuikerproductie geheel aan haar lot over te laten; vooral Engeland niet', dat zich den laatsten tijd zulk een moeite heeft getroost, om dezen belangrijken bedrijfstak te reoi'ganiseeren, terwijl het bovendien rekening moet houden met de preferentieele eischen zijner koloniën en dominions. Ook Britsch- Indië en Japan leveren afzonderlijke vraag stukken op. En toch gelooven wij, dat de con ferentie deze moeilijkheden zal overwinnen; dit geloof baseeren wij op de belangrijk ver beterde positie van het product en op het feit, dat bijna alle uitgenoodigde landen, vertegen woordigend ca. 90 pCt. der wereldproductie, aan de conferentie zullen deelnemen. Het succes dezer conferentie zal bovendien een duidelijke aanwijzing zijn, dat in den eco- nomischen geest der wereld een verandering bezig is zich te voltrekken. Lukt deze confe rentie, dan is ook de basis gelegd voor een ver dere afbraak der zoo noodlottige autarkie. P. C. Wanneer wij een conjunctuurlijn willen be- oordeelen, is het alleszins verklaarbaar, dat wij in de eerste plaats naar de lijn der werkloos heid ki.jken. omdat de werkloosheid niet slechts een vrij nauwkeurige conjunctuurbarometer is, doch tevens het ernstigste symptoom van een crisisperiode. Welnu, er zijn duidelijke aanwij zingen, dat de werkloosheid in Nederland haar hoogste punt achter den rug heeft. De cijfers over Februari toonen een duidelijke vermin dering aan gedurende die maand, een ver mindering van aanzienlijk grooter omvang dan die in Februari 1936 en een belangrijke ver mindering tevens over de 12 maanden geëin digd 28 Februari 1937, ondanks de nog steeds met een kleine 100.000 per jaar toenemende be volking. Wij beschouwen deze vermindering als een bijzonder verblijdende gebeurtenis en als een hoopvol teeken. Er zijn natuurlijk nog tal van andere symptomen, die het economisch herstel in Nederland weerspiegelen. Het aan zienlijk ruimer vloeien der staatsinkomsten, de grootere ontvangsten der spoorwegen en pos terijen zijn bijv. belangrijke aanwijzingen en men zal er goed aan doen, de ontwikkeling dezer verschillende conjunctuurbarometers nauwlettend gade te slaan. Onze scheepvaart profiteert natuurlijk in hooge mate van de oplevende conjunctuur en met name van de sterke vraag naar en de prijsstijging van grondstoffen en andere goe deren. Het geweeklaag der reeders, reeds ver minderd door den (thans opgehouden) Benas- steun, is geëindigd en heeft plaats gemaakt voor een uitgesproken optimistische stemming. Geen wonder ook, nu er op de wereldvrachten- markt sinds eenigen tijd een gebrek aan vrachtruimte heerscht als gevolg van dringend aanbod van lading uit de productiegebieden, speciaal van ertsen en metalen, rubber, oliën en last not least graan: de sterke vraag naar importgraan van de zijde van Europa, met name van Duitschland en Italië, heeft aanlei ding gegeven tot groote verschepingen uit Ar gentinië en heeft derhalve de La Plata-vracht- KRUISWEG 59 HAARLEM VERSTREKT IIN REKENING COURANT TEGEN ONDERPAND VA N I- (FINANCIEEL week overzicht op aanvrage gratis verkrijgbaar). LOKETTEN TE HUUR van f 5.en hooger (Adv. Ingez. Med.) Heropening zaak fa. Jacob de Vries. Het is nu 53 jaar geleden, dat in een per ceel aan het Klein Heiligland de zaak in huishoudelijke artikelen van de firma Jacob de Vries werd opgericht. Niet minder dan 37 jaar is deze zaak daar gevestigd geweest, wel een bewijs dat zij het vertrouwen vah haar klanten genoot. Zestien jaar geleden bleek de •behuizing te klem. te zijn, waarom de zaak verplaast werd naar de Smedestraat no. 1, waar zij nu nog gevestigd is. Door het steeds toenemend aantal klanten heeft de firma zich genoodzaakt gezien, de zaak wederom uit te breiden. Zij heeft dit maar ineens op een flin ke wijze gedaan en het perceel zoowel van buiten als van binnen geheel laten vernieu wen. Men kan nu rustig de fraaie etalages be kijken, want ze zijn een weinig ingebouwd. In den winkel zijn de oude toonbanken vervan gen door mooie vitrines, waarin vooral de fraaie nikkelwaren goed uitkomen. Ongeveer alles is vernieuwd, zoodat de zaak nu aan de modernste eischen voldoet. Ook de verlich ting is modern. Dat is het laatste snufje van de Jaarbeurs te Utrecht, waarover de firma De Vries ten zeerste tevreden is. Wie nu- in dezen schoonmaaktijd de keuken-installatie ver nieuwen wil, kan bij de firma De Vries te recht, want zij heeft artikelen voor elke beurs. Vrijdagmiddag drie uur is de zaak her opend. Ter gelegenheid daarvan had de firma een groot aantal prachtige bloemstukken in ontvangst te nemen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZONDAG 4 APRIL. Progr. I Hilversum I. Progr. II Hilversum II. Progr. Hl 8.30 Parijs Radio, 9.20 Keulen, 12.20 Vlaamsch Brussel. 12.30 Fransch Brussel, 1.35 Vlaamsch Brussel, 4.20 Parijs Radio, 6.50 Droitwich, 7.20 Keulen, 9.20 Fransch Brussel, 9.50 Berlijn. Progr. IV 8.30 Vlaamsch Brussel, 11.20 Parijs Radio, 12.50 Droitwich, 4.20 London Regional, 4.40 Droitwich, 5.20 London Regional, 8.15 Droitwich. 9.25 Boedapest, 11.25 Danmarks Radio. Progr. V 8.0024.00 Diversen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE op Maandag- 5 April 1937. Progr. I Hilversum I Progr. II Hilversum n Progr. III 8.00 Keulen; 9.50 Pauze; 10,50 Parijs Radio; 12,20 Vlaamsch Brussel; 1.20 Keulen; 2.05 London Regional; 5.20 Keulen; 7.00 Droitwich; 7.50 Parijs Radio; 9.50 Keu len; 11.20 Danmarks Radio. Progr. IV 8.00 Vlaamsch Brussel; 8.20 Di versen; 10.35 Droitwich; 11.35 London Regio nal; 12.50 Droitwich; 6.40 London Regional; 7.20 Fransch Brussel; 9.20 Droitwich; 9.40 Weenen; 10.30 Droitwich. Progr. V 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplaten concert: zang, 1 A Star falls from Heaven, J. Schmidt; 2 Lente, Jo Vincent; 3 Serenade v. Schubert, M. Eggerth;. 4 Mandulinata, J. Schmidt; 5 Het Angelus, Jo Vincent; 6 Avé Maria, Mar tha Eggerth; 7 Avondklokken, Kozakken- koor; 8 Look and love, M.' Eggerth; 9 Le gende v. 12 roovers, Kozakkenkoor; 10 Love's Melody, M. Eggerth; 11 Ja das ist alles auf Ehr, J. Schmidt; 12 Estrellita, Erna Sack, 13 Launisches Glück, J. Schmidt: 14 Come le Rose, H. Cals; 15 Villanella, Erna Sack; 16 Santa Lucia, H. Cals. 8.0012.00 Diversen. DANSAVOND YOMA SASBURG. De Kraayenliorstergracht, thans Nassaulaan. De primula's bloeien. De sneeuwklokjes raken uitgebloeid. Nu groeien nog eenigé weken de bladeren een stuk verder, tot ze wel drie decimeter lang zijn. Zij moeten voedsel bereiden voor de nieuwe bollen en voor de rijpende zaden. Er gaat een verhaal, 1 dat sneeuwklokjes haast nooit rijpe zaden maken, maar wanneer ge ze in de gaten houdt, dan kunt ge zien, dat in den Hof hier en daar een sneeuwklokje aan de overhangende stengels een dikke geelach tig groene vrucht maakt, die in drieën open gaat en wei degelijk goede zaden bevat. Daar moet ik u in Juni nog eens aan herinneren. in het hart van de bloem, één ronde stempel- top, bij andere vijf helmknopjes. Hier hebben we te doen met het interessant verschijnsel van „ongelijkstijligheid". De eerste bloemen hebben lange stijlen en diep geplaatste meel draden. bij de andere zijn de meeldraden hoog geplaatst en de stijlen zijn kort. Darwin reeds, heeft onderzocht dat de sleu telbloemen de beste en de meeste zaden geven wanneer stuifmeel uit de hooggeplaatste meel draden terecht komt op de stempel van de lange stijlen enz. Alle soorten van primula, en er zijn er honderden over 'de heele wereld ver spreid, vertoonen dit verschijnsel. Nu moet ge ook nog de gewone sleutelbloem opzoeken: die hebben we staan op twee ver schillende plaatsen. Hij lijkt het meest op de slanke, maar ik ga nu niet schoolmeesteren over het verschil, 't is prettiger als ge dat zelf ontdekt. De bloemen van onze primula's zijn heel sterk. Ze gaan 's nachts niet dicht, gaan wel bij sterke nachtvorst slap neerliggen en bui gen voor een gestage regenbui. Het geel foto grafeert als wit, naar het hart van de bloem toe krijgen we een mooi donkerder partijtje, dat wel als honingmerk werd beschouwd. Nog weken en weken kunnen we plezier aan deze bloemen beleven. JAC. P. THIJSSE. Donderdag 8 Alpril geeft Yoma Sasburg een dansavond in den Stadsschouwburg alhier. Zij is in Haarlem geen onbekende en door haar eerste optreden nog in goede herinnering. Hoe wel nog haast kind, verraste zij toen publiek en pers met haar prestaties, vooral door de bezieling, waarmee zij een tragischen dans als de „Waanzinnige" uitbeeldde. Sedert heeft zij haar studieën in de Jooss-Leeder School of Dance voltooid en zal zich nu met oude en nieuwe dansen aan haar stadgenooten voor stellen. Wolfgang Wijdeveld zal haar begeleiden en bovendien nieuwe dansmuziek voor piano van zichzelf en van Heinz Tobi spelen. Sneeuwklokjes gedaan, primula's beginnen. De Hof is een beste plaats voor Sleutelbloe men. Wij hebben er alle drie de soorten: de slanke, de gewone en de stengellooze en alle drie maken ze rijkelijk zaad en vermenigvul digen zich zoo heel prettig. Ge vindt de slanke Sleutelbloem reeds aan den ingang, links bij de hondstand en dan nog verder op menige plaats langs het pad. De mooie gele bloemen staan in bosjes bij elkaar aan het eind van den stengel, als een bos sleutels, zegt men wel eens. De stengellooze Sleutelbloem heet zoo, omdat de bloemen niet-bij elkaar aan den top van den stengel staan, maar onmiddellijk uit den grond schijnen te komen, midden uit den bundel van frissche nieuwe bladeren. Ge vindt ze in menigte in de boschjes langs den vijver en ook nog aan' den oever zelf. Ze hebben een aardige geschiedenis. Een jaar of tien geleden is er heel wat over te doen geweest, toen het Naaldenveld verkaveld werd tot bouwterrein. Daar groeiden primula's in menigte langs een beekje, dat dan ook het primula-beekje genoemd werd en door mijn vriend Heimans indertijd een zekere ver maardheid had gekregen. Dit fraaie landschap ging te niet. Toen heeft juffrouw Crommelin de goede gedachte gehad om een groot aantal van die planten te doen overbrengen naar Thijsse's Hof, die toen net in aanleg was. De planten zijn uitmuntend aangeslagen, bloeien jaar op jaar rijkelijk en brengen zaden voort, die plichtmatig door de mieren worden versjouwd. We zullen de mieren nog bij andere gelegenheden tegenkomen. Nu alvast he'oben ze er voor gezorgd, dat allerwegen nieuwe sleutelbloemen opschieten en ge moet voor de aardigheid er eens op letten, hoe overal jonge plantjes zijn opgeslagen, gemakkelijk te kennen aan hun kroezig blad en sommige bloeien ook al met enkele bloempjes. De oudere planten vormen dikke pollen en bren gen een bos bloemen voort. Uit alles blijkt, dat die primula's hier volkomen thuis zijn. Nu het wat zachter gaat worden, komen ook de hommels en de andere wilde bijen te voor schijn: die zijn op de bloemen soms druk bezig. Wij hebben eens en voor altijd afgesproken dat wij niet van de paden gaan. Wij zullen er voor zorgen, dat onze belangrijke planten zoo dicht aan het pad staan, dat ge alle bijzonder heden gemakkelijk kunt zien en dat ge ook naar hartelust kunt fotografeeren. Wanneer ge bloeiende primula's fotografeert, dan ■moet ge scherp instellen op het hartje van 'de bloem. Als ge daarmee bezig zijt. zult ge [merken, dat bij sommige planten dat hartje anders Is dan bij andere. Bij sommige ziet ge Herdenkingsavond Edward Bellamy. Door de Internationale Vereeniging „Bellamy". Ter herdenking van den geboortedag van Edward Bellamy (26 Maart 1850) en het 5-jarig .bestaan der Internatio nale Vereeniging Bellamy had de af- deeling Haarlem van deze vereeniging gisteravond een herdenkingsbijeen komst georganiseerd in Hotel „De Leeuwerik". De heer M. A. de Vries, voorzitter der af- éeeling Haarlem van de Internationale Vereeni ging „Bellamy" heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom. Vervolgens behandelde de heer de Vries uitvoerig de boeken van Bellamy „In het jaar 2000" en „Gelijkheid voor allen". Ook de grondslagen van de leer van Bellamy werden door spr. in het kort uiteengezet. Het „Haarlem's Salon Ensemble" olv. den heer W. la Court Sr. speelde hierna de H.S.E - marsch van W. J. Kleinhout en lm Walzer- rausch van P. Lincke. De heer M. A. de Vries hield vervolgens onder den titel „Aan de menschheid" een plechtige toespraak. Wij allen, die hier bijeen zijn ter herdenking van Edw. Bellamy's geboortedag, hebben het vaste voornemen om de grootsche ideeën van dezen pionier voortgesproten uit zijn alles omvattende menschenliefde alom te propa- geeren en te doen verwezenlijken en daardoor mede te werken tot den opbouw van een nieuwe maatschappij, waarin welvaart, vrede en geluk' voor ieder mensch zijn rechtmatig deel zal zijn! Onwankelbaar zullen wij Bellamyanen. Bel lamy's stralend idéé verbreiden; de broeder schap der menschheid met gelijke levenskan sen voor ieder en allen! Zoo zij het. Vervolgens zong het Dubbel mannenkwartet „Haarlem", directeur de heer W. H. Biele „Hymne" van C. W. von Glück en „Hymne a la nuit" van Laurent de Rille. Het vocale gedeelte van het programma werd verder verzorgd door mej. C. H. Harding die o.m. liederen zong van Beethoven, en Gricg. Zij werd uitstekend begeleid door mej. A. van Male. De heer S. Stam, bestuurslid der afd. Haar lem sprak hierna over „Bellamy geeft de op lossing". Bellamy aldus spr. heeft de huidige slechte toestanden reeds voorspeld. Het „Bellamy"- systeem is het eenige volmaakte systeem om te komen tot een betere samenleving. In Neder land zijn op het oogenblik 600.000 werkloozen, waarvan het grootste gedeelte nooit meer aan clen arbeid zal komen. In het tegenwoordige systeem van winstbejag wordt niemand en niets ontzien. De verhouding tusschen werkgevers en werknemers kan nooit goed zijn. 25.000.000 gulden worden dagelijksch voor bewapening uitgegeven terwijl voor de armen en behoeftigen nog geen 1 milüoen be schikbaar is. In dit systeem leven we in het teeken van „het eigen ik". Het streven van Bellamy is gericht op eendracht en orde, en dit kan voor ons een oplossing geven, aldus be sloot spr. zijn rede. Na de pauze zong het dubbel mannenkwar tet nog een lied van Schubert'en mej. Harding een aria van Handel. Voorts werd een interessante wetenschappe lijke film vertoond waarna de heer M. A. de Vries, de voorzitter der afd. Haarlem, de bij eenkomst sloot.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9