De Handels belemmeringen. Militair vliegtuig in IJselmeer gestort. Olie-bollepraat. geld besparen- Het nieuwe Zusterhuis aan de Meester Lottelaan. ëÈiÈtm Hef belangrijkste 54e JAARGANG Nö. '16497 Vérscfiijnt Sa'gelijlês, Behalve "op Zon- eri Feestdagen. MAANDAG 5 'APRIL' 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72Va. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230 ADVERTENnëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 2000.overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim f 100.één lid duim 50.alle leden wijsvinger 60. één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger ƒ5.arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15. Nog afzonderlijke verzekering voor atoonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. HEDEN* 14 PA.GIN A.'S De hoop dat de economische onderhande lingen der Oslo-staten op den duur tot succes zouden kunnen leiden door samenwerking met groote mogendheden wordt vandaag opnieuw verlevendigd door een bericht van de Inde- pendance Beige. Dit Brusselsche dagblad meldt namelijk dat de Engelsche en Fransche regeeringen zich tot den Belgischen premier, dr. Paul van Zeeland, hebben gewend met het verzoek, een internationale conferentie over economische reorganisatie der wereld voor te bereiden. Het doel zou zijn alllereerst een on derzoek in te stellen naar de mogelijkheid van opheffing van bestaande handelsbelemme ringen. Nu kunnen wij geenszins instaan voor de juistheid van dit Belgische bericht, maar de toevoeging van de Indépendance Beige, dat de minister van Verkeerswezen gaspar het be kend heeft gemaakt in een bijeenkomst van de liberale partij, geeft er een zeer aanne- melijken klank aan waardoor men dan ook geneigd wordt, het au sérieux te nemen. Wordt het bewaarheid, dan beteekent dat een eerste verbinding tusschen de Oslo-staten en twee groote mogendheden, welker mede werking illusies tot werkelijkheid zou kunnen omtooveren. Men moet daarbij onmiddellijk vaststellen dat deze medewerking als vanzelf tot een conferentie op nog veel breeder basis zou leiden: tot een wereldconferentie inder daad. Na de totale mislukking van de Econo mische Wereldconferentie van Londen (1933) zou dit dus de voorzichtige inleiding van een nieuwe poging zijn. Men kan sceptisch het hoofd schudden en er niet in gelooven, maar wat baat zulk een houding? Nog altijd niets. Het onloochenbare feit blijft, dat de wereld doorholt naar haar verderf als geen nieuwe pogingen worden on dernomen om het internationaal verkeer en de internationale veiligheid te herstellen en te or- ganiseeren. Iedereen beseft nu hopelijk wel, dat de opleving, die zich tot dusver vertoond heeft, in zeer hoogen mate is gebaseerd op de kunstmatige, opgeblazen en daarbij levensge vaarlijke eischen van de internationale bewa pening. Daarnevens verhindert het ingewik kelde complex van handelsbelemmerende ïhaatregelen het algemeen herstel van den wereldhandel nog steeds, remt de snelle ver mindering van de werkloosheid in vele landen en verscherpt de internationale tegenstellingen. Die zijn in den laatsten tijd alleen tusschen sommige kleine staten verminderd. Hun on derlinge verhouding isT"hartelijker geworden. Waarom? Omdat zij zich alle blootgesteld voe len aan hetzelfde verschrikkelijke gevaar in een gewapend conflict der groote mogendheden te worden vernietigd. Dit gevoel van saamhoo- •righeid heeft zich geuit in de steeds sterkere onderlinge vriendschap van de Scandinavische staten, in de verhouding tusschen Nederland en België, in de gecombineerde actie der Oslo-staten. Telkens blijkt trouwens, ook in het Neder- landsche contact met andere kleine mogend heden, zooals Zwitserland en Tsjecho-Slo- wakije, dat de onderlinge sympathie en be langstelling groeiende zijn en wie Zondag middag, in de „rust" van den voetbalwed strijd BelgiëNederland, de radio-rede van den Antwerpschen burgemeester Camille Huysmans heeft aangehoord moet wel het plezierige gevoel gekregen hebben, dat we sinds tientallen jaren niet zoo'n aangena me verhouding met België gehad hebben als tegenwoordigofschoon de netelige vraagstukken van 1918 nog altijd niet tot- hun eindoplossing zijn gebracht. Feit is dat de kleine staten in den huidigen toestand der wereld „op een hoop worden gedreven" en terwille van hun zelfbehoud let terlijk gedwongen tot het nemen van initia tief. Vindt dit thans zijn weerklank in Enge land en Frankrijk, des te beter en te hoop voller. Al is er meer noodig dan dat: de mede werking van deze beide grootmachten zou al een zeer belangrijke belofte inhouden en nieuwe hoop wekken, R. P. Vanochtend is een miitair vliegtuig dat terugkeerde van de luchtafweer- oefeningen in Friesland nabij Bun schoten in het IJselmeer gestort. Het toestel maakte deel uit van een esca drille van drie en was omstreeks 11 uur van Soesterberg opgestegen. (Een circusdirecteur te Weenen, die voor reclamedoeleinden 1400 oliebollen had gekocht, moest dezer dagen tot zijn schrik ervaren, dat een der olifanten deze alle had opgegeten.) 't Vraagstuk: hoeveel oliebollen Gaan er in een olifant, Daarvan is, zij 't niet ten volle, Nu het antwoord bij de hand. 't Zijn er minstens veertienhonderd, D' een na d' ander in één keer, Heeft dit aantal u verwonderd? Dacht u minder of nog meer? Toen de manji was leeggegeten, Was de olifant toen vol? Of had hij, na al dat eten, Nog meer trek in oliebol? Daarop kan 'k geen antwoord geven, Van de vragen laat ik die, Aan uw min of meer verheven Eigen olifantasie. Olifantenbolleboosheid Is in 't olie-bolgewas, Bijna van een grenzeloosheid Die verbaast, zelfs voor z ij n ras Daarom zou ik bijna hopen, Dat men in ons vaderland, 't Feit ter eer hem zou herdoopen In „de olibollefant". Mooier, moderner en sterker behang in Uw kamers en tegelijk: geld besparen bij den inkoop, wilt U dat? Koopt dan Uw behang bij H.M.Bakke^Gen.Cronjestr.lSS^el.llóS? (Adv. Ingez. Med.) Met een bril van ons kunt U goed zien En er tevens goed uitzien S, s N van Opticiens ENDENBURG Zn. Rijksstraatweg 6 (Adv. lngez. Med.) Aanrijding te Bloemendaal. Jongen vrij ernstig gewond. Zaterdag heeft om ongeveer 12 uur des mid dags een aanrijding plaats gehad, nabij den spoorwegovergang aan de Kleverlaan, waarbij een. jongen vrij ernstig aan het hoofd werd gewond. Juist toen uit Bloemendaal een auto nader de, stak de jongen, J. v. R. uit Bloemendaal, per fiets dwars den weg over. De autobestuur der, de garagehouder H. J. N, O. uit Haarlem remde, doch kon niet voorkomen, dat v. R. tegen zijn wagen aanreed en met het hoofd op de motorkap terecht kwam. Een juist passeerende dokter heeft den ge wonde naar het St. Joh. de Deo meegenomen. Couraniendruk flauw? Een bril van KEIP maakl duidelijker. Gi. Houlsliaal naasi Luxoi Ongerustheid over Douglas- toestel. Op de route Santa Monica- New York vermist. Machine was voor de K. L. M. bestemd. AMSTERDAM, 5 April. De N.V. Nederlandsehe Vliegtuigenfabriek vertegenwoordigster voor Europa van de Douglas Aircraft Company te Santa Monica, Californië, bericht ons, dat eenige ongerustheid bestaat omtrent het Douglas-vliegtuig, type D.C.-3, dat bestemd is voor de K.L.M. Het betreft hier het vijfde vliegtuig van de serie van elf D.C.-3-machines, welk vliegtuig van de Douglas-fabriek te Santa Monica zou worden overge vlogen naar het vliegterrein North Beach in de nabijheid van New-York. Deze vijfde machine heeft Zaterdag j.l. om tien uur v.m. het vliegterrein te Santa Monica verlaten en wordt sindsdien vermist. Het transport van dit vliegtuig werd door de N.V. Nederlandsehe Vliegtuigenfabriek op gedragen aan de Douglas Aircraft Company en geschiedt voor risico van Douglas op dezelfde wijze als vroeger plaats vond met de D.C.-2- vliegtuigen voor de K.L.M. en andere Euro- peesche afnemers en zooals ook thans met de eerste vier D.C.-3-toestellen voor de K.L.M. heeft plaats gevonden. De bemanning be staat dan ook uit Nederlanders. Nader vernemen wije dat het hier betreft de P.T.-A.L.P., de „Pluvier". De eerste piloot van dit toestel is de heer Moser, de tweede Wollfolk. Er zijn voorts zes a zeven passagiers aan boord, naar men aanneemt „Dou- glas-employé's, of familieleden van hen. Spoorwegpostkantoor in 1938? Het volgend jaar moet verbouwing aan Baljuwslaan gereed komen. De plannen voor den bouw van een spoorwegpostkantoor te Haarlem heb ben thans, naar wij van bevoegde zijde vernemen, een zoodanigen vorm aan genomen, dat met vrijwel volkomen zekerheid kan worden gezegd, dat men met den bouw van dit kantoor in den loop van het volgend jaar gereed zal komen. Bij besprekingen, welke in de afgeloopen week tusschen de betrok ken instanties, die bij deze kwestie zijn betrokken, zijn gevoerd, is n.l. het besluit gevallen, dat het kantoor in 1938 gereed moet komen. Aan lange onderhandelingen is dus nu een einde gekomen en binnen afzienbaren tijd zal aan een in Haarlem lang gevoelde behoefte op postgebied worden voldaan. Het kantoor zal aan de Baljuwslaan komen in de loodsen der Spoorwegen, aan de zijde van het viaduct. Bij de verbouwing zal rekening worden gehouden met de wenschen van de postale autoriteiten, dat beneden de afdeeling expeditie en boven de afdeeling zal worden ondergebracht. Tevens zal bij de verbouwing aandacht wor den geschonken aan het feit, dat ook Haar lem naar wij eenigen tijd geleden hebben gemeld één der plaatsen is, waar in de toe komst een „transorma" (d.i. een sorteerma- chine) zal worden geplaatst. Deze machine zal in het nieuwe kantoor worden opgesteld. Een datum van in gebruik neming is nog niet vast gesteld wat op dit moment trou wens ook nog moeilijk zou kunnen maar het lijkt ons geen te gewaagde voorspelling, dat een belangrijk gedeelte van het werk der posterijen te Haarlem 1938 aan de Baljuws laan zal worden verlicht. Van de zijde der Spoorwegen vernemen wij, dat er nog geen besluit is genomen wat met de ruimte, welke de Posterijen tot nu toe aan het station in gebruik hebben zal geschieden: hetzij verhuren, hetzij bestemmen voor eigen gebruik. L i poooDoèl>r; N'V"- ^r\ OfJi rt J rrt o tt .tJ.DOLSTDi, iOpiTECT. Zooals wij Zaterdag' reeua meaecleelden, zal op het terrein aan de Meester Lottelaan, ach ter het Diaconessenhuis een geheel nieuw Zusterhuis gebouwd worden, dat ontworpen .y-eru a-u ,ic.. uvVij geven hier een afbeelding van dit fraaie nieuwe gebouw. Mr. D. F. Pont ontslagen als Burgemeester van Hillegom. Een ontslag op zeer korten termijn. Zaterdagavond is gepubliceerd het Koninklijk besluit van 3 April waarbij met ingang van 4 April (Zondag) eer vol ontslag verleend is aan Mr. D. F. Pont als burgemeester van Hillegom. In het Koninklijk besluit worden geen re denen aangegeven voor dit ontslag, maar dit houdt natuurlijk verband met het feit, dat de heer Pont een candidatuur voor de Eerste Kamer voor de N. S. B. aanvaard heeft en zich openlijk heeft aangesloten bij die beweging. Reeds in ons blad van Vrijdag werd door ons medegedeeld, dat wij uit den Haag verno men hadden, dat daar met stelligheid verwacht werd, dat Mr. Pont als burgemeester zijn ont slag zou krijgen, evenals geschied is met Graaf Marehant et d' Ansembourg als burge meester van Amstenrade. In hetzelfde num mer deelden wij ook reeds mede, dat Ma*. Pont den Minister van Binnenlandsche Zaken in kennis gesteld had met zijn aansluiting bij de N. S. B. Thans deelde Mr. Pont ons mede, dat dit schrijven gedateerd 24 Maart als volgt luidde „Hillegom, 24 Maart. Aan Z.Exc. den minister van Binnenlandsche Zaken. Bij het laatste ondei'houd (dat over andere aangelegenheden liep red. H. D.) hetwelk Uwe Exc. mij heeft willen toestaan, deelde U mij mede, dat mijne sympathie met de fascistische gedachte zoo wel aan u als aan uw medeministers bekend was. Het toetreden tot de beweging, welke hier te lande de fascitische denkbeelden tracht ingang te doen vinden, verklaarde Uwe Exc. te kunnen waardeeren, mits dit openlijk en ruiterlijk geschiedde. Ofschoon ik geenerlei vei'plichtingen in de zen kan erkennen, voel ik mij met het oog op de sympathie, welke Gij meerdere malen voor mij zegdet te gevoelen, gedrongen Uwe Exc. er van in kennis te stellen, dat ik mij aangeslo ten heb bij de Nationaal-Socialistische Bewe ging in Nederland. w.g. Mr. D. F. PONT, burgemeester van Hillegom. Mr. Pont. ontving op 2 April een brief van den waarnemend Commissaris der Koningin in Zuid Holland, den heer L. von Fisenne. geda teerd 31 Maart (De commissaris Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek is afwezig). Daarin werd het volgende medegeedeld: „Ik ontving onder dagteekening van 25 de zer no. 237 afd. Kabinet van den Minister van Binnenlandsche Zaken een schrijven van den volgenden inhoud: „Bijgaand heb ik de eer Uw Hoogedelgestr. te doen toekomen een afschrift van een schrij ven van den burgemeester van Hillegom, ma*. D. F. Pont. De inhoud is voor mij aanleiding U uit te noodigen den burgemeester te doen weten, dat voor tien April a.s. zijn ontslagaan vrage als burgemeester door mij wordt tege moet gezien. Gaarne verneem ik spoedig wat Uw Hoog edelgestrenge ten deze heeft verricht". Onder teekend: de minister van Binnenlandsche Zaken, get. J. A. de Wilde." Voorts verzocht den waarn. commissaris aan Mr. Pont hem spoedig bericht te willen zenden. Ik had ook zoo deelde de heer Pont ons mede een onderhoud met den waarn. Com missaris, waarbij door dezen aan mij werd medegedeeld, dat hij mij steeds beschouwd heeft als een ijverig, plichtsgetrouw en bekwaam burgemeester. Hij meende in deze ook stellig te kunnen spreken namens den Commissaris en den Minister van Binnenlandsche Zaken. Ik had zoo vervolgde Mr. Pont de overtui ging, dat ik tot 10 April den tijd had om mijn houding te kunnen bepalen Maar op Zaterdag 3 April werd ik om 11'/2 uur opgebeld door mr. dr. Frederiks, secretaris-generaal van Bin nenlandsche Zaken, die mij verzocht onmid dellijk te willen antwoorden of ik wenschte te bedanken als burgemeester van Hillegom. Die- vraag verraste mij natuurlijk zeer. Daarom vroeg ik een half uur tijd om mij te beraden. Om 12 uur belde ik den secretaris-generaal op om hem mede te deelen, dat ik mij correct zou houden aan den brief van den Minister, die hein de gelegenheid liet tot 10 April om een beslissing te nemen. Toen antwoordde de heer Frederiks mij, dat ik ontslag z-ou krijgen en dat dat ontslag ge publiceerd zou worden in de Staatscourant van Maandag 5 April. Even na dit telefonisch gesprek met den secretaris-generaal ontving ik zoo vertelde Mr. Pont verder het volgende telegram uit den Haag, verzonden om 12.01 uit den Haag: „Verwacht omgaand telegrafisch bericht of u nog heden ontslag zult vragen als burge meester van Hillegom Minister van Binnen landsche Zaken, De Wilde". Onmiddellijk antwoordde ik: „Zal mij volledig en correct houden door u bij missive van 25 Maart no. 237 (kabinet) ge stelden termijn van 10 April, mij ter kennis ge bracht door den loco-commissaris der Konin- ging bij schrijven 31 Maart". Get. Pont, burge. meester van Hillegom. Zaterdagavond werd bij Mr. Pont aan huis een regeeringstelegram bezorgd waarin hem kennis gegeven werd van zijn ontslag, ingaan de Zondag 4 April. Zaterdagavond werd dit koninklijk besluit ook medegedeeld bij de persberichten van het A. N. P. Mi*. Pont deelde ons mede, dat hij door dezen gang van zaken zeer ontstemd is. Hij meende, dat het voor den eersten keer is. dat aan een burgemeester op zoo'n korten termijn ontslag verleend is. Hij meende in deze het woord machtsmisbruik te mogen gebruiken. Het ontslag werd nog verleend met ingang van Zondag 4 April, juist op mijn verjaardag Zaterdag had ik nog de overtuiging, dat het -ontslag- zou ingaan op Maandagavond 5 April. Het woord is aan Nietzsche Weinig waarde heeft alles, wat zijn prijs heeft. Daarom had ik Zaterdag een spoedeischende raadsvergadering van Hillegom uitgeschreven tegen Maandagmiddag 2 uur, om op die manier in staat te zijn officieel afscheid van den raad te nemen. Dit is nu het ontslag reeds op 4 April is ingegaan onmogelijk geworden, want ik ben nu geen burgemeester meer. Mr. Pont deelde ons tenslotte nog mede, dat hij tegen het besluit verschillende juridische bezwaren heeft. Wat hij in deze zal doen kon op dit oogenblik nog niet medegedeeld wor den, want daarop moet hij zich nog kalm be raden. Zaterdagavond is ook bij het gemeentebe stuur van Hillegom een regeeringstelegram ontvangen waarin het ontslag aan Mr. Pont werd medegedeeld. De waarnemend burge meester, wethouder P. Klaver, heeft toen nog verschillende raadsleden tot een niet-officieelo bespreking uitgenoodigd om de situatie onder oogen te zien. Onmiddellijk moest de heer Klaver dus de taak van den burgemeester overnemen. De heer Pont was Zaterdagmiddag, in ver band met zijn verjaardag op Zondag naar zijn moeder in Hilversum vertrokken. Ook heden is Mr. Pont in Hilversum gebleven. De spoedeischende raadsvergadering die Mr. Pont- Zaterdagmiddag nog had uitgeschreven tegen hedenmiddag 2 uur is afgelascht. omdat Mr. .Pont die bijeenkomst (die als een afscheid door hem bedoeld was) toch niet meer zou kunnen presideeren als burgemeester. Het is nog niet beslist of nog een of anderen vorm gezocht zal worden om alsnog een af scheid mogelijk te maken. De afgetreden burgemeester. Mr. D. F. Pont werd met ingang van 15 No vember 1928 benoemd tot burgemeester van Hillegom, zoodat hij die functie dus ruim 8 jaar bekleed heeft. De heer Pont werd in 1893 te Zaandam geboren als zoo van den directeur van den bekenden houthandel William Pont. In 1913 begon hij zijn studie in de rechten aan de universiteit te Leiden, waar hij in 1918 promoveerde. Na het volbrengen zijner studie was de heer Pont eenige jaren in den handel werkzaam. In 1925 werd hij benoemd tot bur gemeester van Uithoorn. Het aftreden van den heer Pont als burge meester wordt te Hillegom met gemengde ge voelens ontvangen. Vooral het ontslag op zoo'n korten termijn werd door velen betreurd. Zoo als vrijwel alle burgemeesters had ook hij vrienden en tegenstanders. Maar allen waren het er over eens, dat hij een zeer actief wer ker was, die waar het kon de belangen der ge meente bevorderde. Hij toonde veel doorzet tingsvermogen, als hij een zaak had aange pakt, zette hij er zijn schouders onder en rust te niet voor het doel bereikt was. In de 8 jaar dat de heer Pont de gemeente zaken te Hillegom leidde is daar zeer veel ge- daam om de wegen te verbeteren, evenals de verlichting. Het badhuis werd ook onder zijn leiding gesticht. Verder ijverde Mr. Pont zeer sterk voor het bevorderen van een eerlijken handel in bloembollen. Tegen knoeierijen trad hij met kracht op omdat hij overtuigd was. dat de eerlijke handel daardoor schade leed, als ook de naam van Hillegom als bloembollen centrum. pag. Het spoorwegpostkantoor aan de Baljuws laan te Haarlem moet in 1938 gereed komen. j Mr. D. F. Pont is ontslagen als burgemees ter van Hillegom. i De graanheffing is met ingang van heden verlaagd 3 Het Prinselijk Paar is Zondag uit Monte Carlo vertrokken. 3 Met de Douglas DC 3 „Ibis" de lucht in. 3 Jagoda, Russich volkscommissaris voor de posterijen, is uit zijn functie ontzet. 4 De staking in de Amerikaansche Fordfa brieken is geëindigd. 4 Hitier erkent de geloofsbeweging van Lu- dendorff. 4 Het Nederlandscli elftal heeft tegen Bel gië verloren 5 Ragnhild Hveger zwemt weer wereldre cord; Rie Mastenbroek geen wereldre cordhoudster meer. 5 Ged. Staten van N.-Holland hebben toe stemming verleend voor het houden van de ronde van Haarlem. 8 De afd. Haarlem van den Bond van Jonge Liberalen heeft haar 1214-jarig jubi leum gevierd. 9 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De handelsbelemmering. 1 J. B. Schuil: Gysbert Japicx. 2 Dr. P. H. Schroder: Over een paaschreis. 3 Langs de Straat: De oude bedelaar. 3 Van onzen Baltischen correspondent: Wilna, de groote twistappel tusschen Polen en Litaucn. 4 Toen er nog veel grachten waren in Haar lem. 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1