Een nieuw soort Huis. Vindingrijkdom. Het Haarlemsche gemeentepersoneel. CELD BESCHIKBAAR Het belangrijkste 54e JAARGANG No. 16498 Verschijnt Sagelijks. Behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 6 APRIL 1937 HAARLEM S DAGBLAD DirectieP. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week ƒ0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.721/». BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaarne 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, H aa r 1 e m - N oo rd. Telefoon 12230 ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnês. Levenslange ongeschiktheid 2000.overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim 100.één lid duim 50.- één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger ƒ5.arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk f 15.— Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. alle leden wijsvinger 60. HEDEN u 16 PAGINA'S. De aandacht van onze lezers, en speciaal van onze lezeressen zal vandaag getrokken worden door een artikel van onzen Londen- schen correspondent over de Ideal Home Exhibition de Tentoonstelling van de Ideale Woning in Olympia. Hij vertelt veel interessante dingen over deze sinds den oorlog ingestelde jaarlijksche tentoonstelling, die in de laatste jaren aanmerkelijk in belangrijk heid is toegenomen. Buiten de redenen die hij daarvoor opgeeft mag trouwens wel geconsta teerd worden, dat de Engelsche architectuur na lange tijden van gebrek-aan-eigen-karakter een nieuwen bloeitijd tegemoet schijnt te gaan. Durf en oorspronkelijkheid blijken ein delijk in den Engelschen woningbouw weer eens opgeld te gaan doen. Daarvan getuigt ook een nieuw soort huis, waarvan onze correspondent een beschrijving geeft. Het is niet nieuw ten opzichte van zijn architectonische schoonheid maar wel in zijn indeeling, die namelijk op velerlei wijzen te veranderen is. Alleen de buitenmuren, het dak, de trappen en de vloeren zijn „vast". De ka merwanden en kasten, buffetten, boekenrek ken enz. zijn geconstrueerd uit twee soorten schotten, die men op verschillende wijzen toe passen kan- Willen de huisvrouwen en hoevelen ha- xer, ook in ons land, houden wel niet van ver andering in de meubelopstelling en de be stemming harer kamers b.v. een suite ver anderen in een groote kamer met een klein vertrekje ernaast, dan kan dat. Men neemt het inwendige huis kalmpjes uiteen en past het op de gewenschte nieuwe wijze weer in elkaar. Het is de vraag of alle echtgenooten dit nieuwe denkbeeld met geestdrift zullen be groeten. Mannen zijn conservatief in deze en andere dingen. De gedachte dat zij bij terug keer van hun werk plotseling den weg in hun eigen huis niet meer sullen kunnen vinden, omdat het eigenlijk een ander huis is gewor den, zal velen hunner afschrikken. Maar ik Vermoed dat de meeste huisvrouwen het idee alleraardigst zullen vinden en dat is, waar het de echtelijke woning betreft, wel van zeer groot belang, zooals iedere firma, die iets voor die woning fabriceert of levert, weet en in haar reclame-methoden dan ook wel degelijk laat merken. „Dit huis is zijn tijd vooruit", zegt onze Londensche correspondent. Het zou mij niet verwonderen als de tijd het snel inhaalde en er zich meester van maakte. In Enge land heeft het een mooie kans omdat daar het vele verhuizen uit^Se mode is geraakt sinds haast ieder bij de Building Societies (bouwvereenigingen) zijn huis koopt met een zeer lage storting en een hooge hypotheek. In ons land zou men bij invoering van deze nieuwste soort huis, toch ook ontdek ken dat het veel goedkooper is „ter plaatse te verhuizen", om het zoo maar uit te druk ken. dan met zijn heelen inboedel op stap te gaan naar een andere woning, waarin zooveel vervangen en verbeterd, moet worden. Wie weet welk een groote toekomst deze nieuwe Engelsche vinding tegemoet gaat! R. P. Botsing in het kanaal van Hansweert. Voorsteven van sleepschip ingedrukt. HANSWEERT, 6 April. Gisteravond om streeks tien uur is op het kanaal bij Hans- weert het sleepschip „Gerco" in aanvaring geweest met het sleepschip „Stad van oornik", waarbij eerstgenoemd schip groote schade heeft opgeloopen. De Gerco was met een lading ijzer op weg van Brussel naar Rotterdam, de „Stad van Doornik" met een lading kolen van Duisburg Ruhrort naar Antwerpen. Van de Gerco werd de voorsteven inge drukt. waardoor een ernstige lekkage ont stond. zoodat de hulp werd ingeroepen van een pompboot. De Belgische sleepboot „Liège" was het eerst aanwezig en heeft bijna den geheelen nacht gepompt, waarna de sleepboot „Hooge- zand" van de firma Muller in Terneuzen het werk van de „Liège" overnam. Na korten tijd geraakte de komp van de „Hoogezand" echter defect, zoodat het Belgische vaartuig Dolfijn" van Van der Tak's bergingsbedrijf in Rotterdam op zijn beurt het pompwerk overnam. Men zal trachten het lek met een nood-reparatie te dichten. De „Stad van Doornik" liep slechts lichte schade op en heeft vanochtend zijn reis voortgezet. Door de aanvaring is de doorvaart van het kanaal eenige uren gestremd geweest. (In het jaar 1936 heeft het Bureau voor Uitvinders" 549 aanvragen be handeld en aan 10 uitvinders sub- sidie verleend.) Men pleegt zich weieens af te vragen, Als men de vele wondren ziet, Van de techniek in onze dagen, Wat is er eigenlijk nog niet. Wat valt er nu nog te ontdekken, Op praetisch vrijwel elk terrein, Dat tot nog meer gemak kan strekken, En heilzaam voor den mensch kan zijn? Vijfhonderdvijftig Nederlanders Elk voor zichzelf los van elkaar, Bewijzen echter: het is anders, En dit bewijs komt jaar na jaar. Men levert het in aüe landen, De vindingrijkheid van den mensch, Zijn scheppingsdrang met hoofd en handen, Is nauw gebonden aan een grens. Hun aantal is wel zeer omvangrijk, Dat heeft natuurlijk 't resultaat: Niet elke vinding is belangrijk, De meeste zijn van klein formaat. Maar allen samen kunnen spreken Van veerkracht en van energie. Die nooit de menschheid zal ontbreken, Gesteund door hoop en fantasie. En dit besef kan ons weer toonen, Als ons 't vertrouwen soms begeeft, Dat overal, waar menschen wonen, De daadkracht onverminderd leeft. P. GASUS. BELANGRIJKE KENNIS GEVING VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN. De MOOISTE woningen van HAARLEM zijn thans reeds TE HTJUR vanaf ƒ6per week. Moderne bouw, prachtig van indeeling, bad kamer of toadcel. Woningbureau v. d. SCHAAR, CREMERSTRAAT 69 en TEDING v. BERKHOUTSTRAAT 94. BEZICHTIGING LEDEREN DAG. (Adv. Ingez. Mpd.) De werkloosheid te Haarlem. Deze week een daling van 116. In de afgeloopen week daalde het aantal werkloozen te Haarlem met 1'16. Het aantal is nu 6062. Dezelfde week van 1936 gaf evenwel een vermindering van 140. Wij zijn nu nog slechts 293 onder het aan tal van verleden jaar. Tandtechniker veroordeeld. Drie maal ƒ75.boete. Het kantongerecht heeft gisteren schrifte lijk vonnis gewezen tegen den 29-jarigen tandtechniker uit Santpoort, die in de ge meente Velsen in samenwerking met oen ge neesheer, een tandheelkundige kliniek heeft. Verd. werd schuldig bevonden aan het ten laste gelegde onbevoegd uitoefenen van tand heelkunde en conform den eiseh tot drie maal f 75 subs. 15 dagen veroordeeld. De O 16 in het vaderland terug. Hartelijke begroeting te Den Helder. DEN HELDER, 6 April. Vaomorgen even over negen is Hare Majesteits O 16 van haar wel zeer bijzondere reis, een réis van storm en emoties in de Spaansche wateren, behouden in de haven van Nieuwediep aangekomen. Reeds voor het tijdstip van aankomst, dat tengevolge van den zeer dichten mist geen ver traging had ondervonden, waren velen op de haven bijeengekomen om getuige te zijn van dezen terugkeer. Onder de vele marine-autoriteiten merkten wij o.a. op vice-admiraal T. L. Kruys, en den sohout bij nacht J. Th. Fürstner chef van den marinestaf te den Haag. Nadat het schip ligplaats had genomen, daar waar op het oogenblik weer een tweetal andere onderzeeërs vaarklaar worden gemaakt, gin gen de heeren aan boord en sprak schout bij nacht J. Th. Fürstner officieren en beman ning toe. Hij deelde daarbij mede, dat de com mandant van de O 16, luitenant ter zee 1ste klasse J. J. W. van Waning benoemd is tot rid der in de Orde van Oranje Nassau. Na deze korte plechtigheid, vond de eigen lijke begroeting plaats. Handen werd gedrukt, vragen gesteld en het was de moeite waard te zien hoe men in Nieuwediep meeleeft met deze „jongens van de marine". De O 16 is het aan te zien. dat zij een zware reis gemaakt heeft-. Overal is de verf geblad derd en van de op de brug geschilderde kleu ren der vlag is nog slechts een. groezelig ge heel over Vervroegd pensioen aan 60-jarigen. Zullen daaronder ook 3 directeuren Men weet, dat de Haarlemsche gemeente raad ongeveer IV2 jaar geleden, op voorstel van B. en W., besloten heeft, de mogelijkheid open te stellen, dat ambtenaren en werklie den die meer dan 40 pensioenjaren hebben of den 60-jarigen leeftijd bereikt hebben, met vervroegd pensioen den dienst verlaten. Inge volge dit raadsbesluit zijn verleden jaar reeds verscheidene ambtenaren en werklieden af gevloeid. Uit de gemeentekas wordt aan die personen tot zij 65 jaar zijn een toeslag op het pensioen betaald, waardoor de bet-rokke nen kunnen rekenen op het ontvangen van 80 pet. van hun laatst genoten jaarwedde. Nu moet door B. en W. onder oogen gezien worden welke ambtenaren en werklieden dit- jaar voor vervroegd pensioen in aanmerking zullen komen. Naar wij vernemen zijn daaronder een twin tigtal ambtenaren, waaronder ook drie direc teuren. Deze directeuren zijn de heeren Ir. F. Graaf van Randwyck, oud 64 jaar, sinds 1921 direc teur van de Waterleiding, J. L. Bouwer, 62 jaar, sinds 1914 directeur van den dienst voor den Hout en de Plantsoenen en G. D. Gratama, 63 jaar, in 1912 benoemd tot directeur van het Frans Halsmuseum. Een beslissing is door het college van B. en W. nog niet genomen. Elk geval wordt afzon derlijk bekeken, waarbij niet alleen de fi-nan- cieele gevolgen voor de gemeente zullen gelden maar ook de vervanging. Bij de beoordeeling van deze verschillende aangelegenheden wordt door het college van B. en W. ook onder oogen gezien de mogelijk heid van he-t combineeren van eenige bedrij ven. Daaronder valt dan een eventueele com binatie van de Waterleiding met de Gasfa briek. Beide bedrijven zouden in dat geval komen te staan onder leiding van den heer J. A. A. Ochtman, directeur van de Gasfabriek. Ir. H. Hollaar, die tot voor kort aan de Water leiding werkte, maar onlangs werd overge plaatst maar Openbare Werken, zou dan weer naar de Waterleidinig terugkeeren om daar dan met de dagelijksche leiding belast te worden. Eveneens wordt onder oogen gezien of, als de heer Bouwer met pensioen zou gaan, de dienst van den Hout en Plantsoenen ondergebracht zou kunnen worden bij Openbare Werken. Als het tot een vervroegd pensioen komt moet ook nog overwogen worden welk tijd stip daarvoor het- geschiktst zal zijn. Men weet. dat de heer Bouwer begonnen is met de voor bereiding van het stichten van een Rosarium in onze stad. In elk geval zal er voor zorg ge dragen worden, dat zoo'n werk dat begonnen is voltooid zal kunnen worden. Zoo is de heer Gratama thans bezig met de voorbereiding van de groote Frans Halstentoonstelling die dezen zomer in het Frans Halsmuseum gehou den wordt. Er is natuurlijk geen denken aan zoo werd ons verzekerd dat de heer Gratama den dienst zal verlaten voor deze tentoonstellings-aangelegenheden geheel zijn afgewikkeld. De quaestie van het eventueel vervroegde pensioen van de directeuren wordt door B. en W. behandeld, die dan later eventueel met een voorstel bij den raa.d zullen komen, daar de raad beslist over benoeming en ontslag van hoofden van dienst. De quaestie van de ambte naren wordt door B. en W. beslist, maar het college zal daarin het Georganiseerd Overleg kennen. Onder de ambtenaren die voor een vervroegd pensioen in aanmerking komen zijn o.a. de heeren C. B. M. Segaar, hoofdcommies van de afdeeli-ng Onderwijs, H. A. van Abs, re ferendaris-chef van de afdeeling Personeel, Pensioenen en Wachtgelden, B. Bakker, archi tect van Bouw- en Woningtoezicht en J. P. de Klerk, ontvanger. Ons werd evenwel verzekerd, dat het col lege van B. en W. ook wat de ambtenaren aan gaat dezelfde overweging zal laten gelden als bij de directeuren, zoodat ook overwogen wordt of het voor de gemeente wenschelijk is het dienstverband in 'enkele gevallen nog te laten voortduren. De financiëele toestand van Hillegom. Een verbetering te constateeren. Het ging in de laatste jaren niet best met den financieelen toestand der gemeente Hille gom. Dat liet zich trouwens zeer goed verkla ren, want de zaken in het bloembollenbedrijf gingen niet best en Hillegom heeft, daarbij zeer veel belang. Het gevolg was, dat de gemeente zijn belastingontvangsten zag dalen, terwijl daartegenover stond dat de begrooting gedrukt werd door hooge uitgaven voor den werkloo- zensteun. De gemeente was dan ook noodlij dend geworden, waarom een extra belasting- uitkeering van het rijk ontvangen werd om het tekort weg te werken. Ook voor 1937 moest nog een belangrijk be drag aan het rijk gevraagd worden als extra subsidie uit het Werkloosheidssubsidiefonds. De gemeente heeft nog wel geen toezegging dat zij die extra-subsidie zal krijgen, maar de kans daarop is natuurlijk zeer groot. Het college van B. en W. heeft over deze aangelegenheid reeds eenige conferenties in den Haag gehad, maar het is nog niet bekend welke eischen de regeering aan de toekenning zal verbinden. In Hillegom verwacht men niet. dat die eischen van verstrekkenden aard zullen zijn, want de gemeente was immers als eerder gesaneerd, zoodat er niet veel meer te bezuinigen is. Intusschen kunnen wij mededeelen, dat de zaken te Hillegom thans iets beter gaan. In den bloembollenhandel is verbetering geko men en dat heeft op de gemeente natuurlijk ook invloed. In de ontvangsten van de inkom stenbelasting is thans een stijging waar te ne men, terwijl voor het volgende jaar, als de ver betering doorzet, nog gunstiger resultaten ver wacht worden. Bovendien is het aantal werkloozen te Hille gom den laatsten tijd verminderd. Ook dat heeft natuurlijk invloed op üe financiën der gemeente. De vooruitzichten zijn dus wel verbeterd. Vernietiging raadsbesluit gevraagd. Door Burgemeester van Zandvoort. De gemeenteraad van Zandvoort heeft Maandagavond met 76 stemmen afgewezen een voorstel van B. en W. om aan de Com munistische Partij aldaar geen lokaal van de oude Bewaarschool voor vergaderingen be schikbaar te stellen, waarom deze partij ver zocht had. Na de stemming deelde burgemees ter Van Alphen mede, dat hij aan Ged. Sta ten vernietiging van dit raadsbesluit zou aan vragen, omdat hij het in strijd met het alge meen belang acht. Prinselijk Paar op weg naar Nederland. Vanmorgen uit Parijs vertrokken. PARIJS, 6 April. (A. N. P.) H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard hebben den dag van gisteren doorgebracht met het doen van inkoopen, waarna het diner werd gebruikt in het beroemde restaurant ..Chez Maxim's" in de Rue Royale. Vervolgens werd nog een vluchtig bezoek gebracht aan eenige bekende bezienswaardigheden van de licht stad. Vanmorgen te half acht was er reeds weer de drukte van het vertrek van het Prinselijk Paar uit Hotel Crillon. Om tien uur Fransche zomertijd (9.20 uur Ned. tijd) reden Prinses Ju liana en Prins Bernhard, in stralend zomerweer, met den grijzen twoseater weg in de richting van Le Bourget om zich over Brussel naar Den Haag te begeven, waar zij juist drie maan den 11a het begin van de huwelijksreis zullen terugkeeren. Na de militaire moderniseering van Singapore is de Britsche regeering thans bezig het eiland Hongkong te versterken. Er zullen drie forten worden gebouwd, die einde 1938 gereed zullen zijn. De stad Hongkong in vogelvlucht. Het woord is aan Bolland: Geen toijze, die zegt dat hij wijs is. Bazar Diaconessenhuis. Resultaten Arbeidstherapie. Vandaag wordt weer de jaarlijksche bazar in het Diaconessenhuis gehouden, waarvoor de dames A. A. en L. L. M. Bierens de Haan, Jkvr. I. Th. van Lennep en Zuster M. E. Merison zich nu al zoo vaak moeite getroost, maar deze ook even dikwijls met het ge wenschte succes beloond gezien hebben. De voorwerpen, die door de patiënten van het Diaconessenhuis met zooveel geduld en inte resse voor de zaak vervaardigd werden, mo gen dan ook gezien worden. Van vakwerk is het menigmaal niet te onderscheiden. Zoo heeft bij voorbeeld een oude patient een groot aantal fraaie gravures en etsen keu rig ingelijst, die de wanden in menigen sa lon kunnen versieren. Ook is er een groote voorraad wollen goe deren, maar ook een enorme keuze voor het aanstaande zomerseizoen in katoenen goe deren. Verder zagen we sierlijke theemutsen, kussens, schemerlampjes, aardig ontwor pen kapstokjes voor de kinderkamer, spreien en een groote hoeveelheid baby-artikelen. We twijfelen er niet aan of al deze voor werpen zullen wel de noodige belangstelling en koopers vinden. Vooral dit laatste is te hopen, want dan kan het zegenrijke werk der arbeidstherapie voortgezet worden. De bazar is hedenmiddag tot half zes en vanavond van half acht tot negen uur toe gankelijk. Gaarne wekken we onze lezers op, er eens heen te gaan. WISSELKOERSEN. Amsterdam. 12 uur. Londen 8.96V2 Berlijn 73.44 1/2 PParijs 8.42 3/4 Brussel 30.18V2 Zwitserland 41.68 Kopenhagen 40.60 Stockholm 46.20 Oslo 45.00 New-York 1.82 5'8 Praag 6.37Va van 50.— tot f 500. WETTELIJKE TARIEVEN. Inl. mond. en schriftel (zegel voor antwoord) Credietbank „AMSTERDAM—HAARLEM", - Schneevoogtstraat 7 Telef. 17081. (Adv. ingez. Med.) pag. Zal te Haarlem aan leden van het ge meentepersoneel die 60 jaar worden, vervroegd ontslag worden gegeven? 1 Het aantal werkloozen te Haarlem is in de afgeloopen week met 116 gedaald. 1 Maandag is de Belgische gezant hier te lande overleden. 3 De Spoorwegen voeren retour-vacantie- kaarten in. 3 De Prinses en de Prins hebben de belang stelling der Parijzcnaars. 3 In Madrid is een complot tegen de re geering ontdekt. 4 Er zouden bij de Mexicaansche grens wrakstukken van het voor Nederland bestemde Douglasvliegtuig gevonden zijn. 4 De internationale suikerconferentie te Lon den geopend. 4 Toen er nog veel grachten in Haarlem waren. 6 De heeren C. ten Boom en F. H. Smit zijn tot eerelid van de Haarlemsche Han- delsvereeniging benoemd. 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Een nieuw soort huis. 1 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Gevolgen van de vestigingswet. 3 M. V.: Scotland Yard en de Engelsche kroningsfeesten, 4 H. D. Vertelling: Schipbreuk in de Roode Zee. 6 K. de Jong: Das Dreimaderlhaus. 7 Van onzen Londenschen correspondent: Het „home" van den Brit. 3 Schaakrubriek. g Damrubriek 9 Ko Zweeres: Drie nieuwe vogelboeken. 15 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 23

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1