BÖBWE EGBERTS OfiS fiiwim. DINSDAG 6 APRIL 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Een „autokerel" in de Tweede Kamer? Partij „Algemeen Belang voor Stad en Platte' land" opgericht. (Van onzen G. P. D.-redacteur.) „Het motorverkeer wenscht de zorg en nood waarin het is geraakt, ernstig besproken te zien. het hoopt dat de Regeering zich zal op werken tot een hoogte, die bescherming van het particulier vervoer te land en te water, medebrengt." Met deze woorden eindigde de heer N. Kraak-Steeman, secretaris van den Ned. Bond van Autobusondernemers in Den Haag. zijn rede over ,,De lasten van het Mo tor-wegverkeer". in de vergadering van de Vereeniging „Algemeen Belang voor Stad en Platteland" Zaterdagmiddag te Utrecht ge houden. „Vroeger heeft men wel eens betoogd," al dus leidde spreker zijn rede in. „dat de mo- torbezitters het toch maar gemakkelijk had den. Zij betaalden niets en.... deden de Spoorwegen unfaire concurrentie aan. Toe gegeven moet worden dat er toen geen we genbelasting betaald werd. maar toch zat men reeds op lasten. Wilden vrachtdienst- of auto busondernemers een standplaats in de ge meente innemen, dan kon dat wel, mits er voor betaald werd. Daarbij ging men in de hoofdstad zelfs zóó verder, dat men geld vroeg, voor elke bus of vrachtauto, die op de standplaats verscheen. Dit stelsel is er, geluk kig, uitgewerkt. Tegenwoordig betaalt men naar de grootte van het stuk grond waarop men staat. En dan waren er nog meer lasten: tollen, ponten, veren. ,,Ik heb eens," aldus spreker, „in dien tijd, een rit door ons vader land gemaakt, en berekend, wat ik toen te zamen moest betalenIk was goedkooper uit geweest indien ik een derde klas-abonnement bij de Ned. Spoorwegen had genomen. Boven dien moest men soms uren wachten bij de ponten. Neen. zij die zeggen dat het vroeger in ons land een hemel op aarde voor auto rijders is geweest, moeten dat vooral niet al te hard zeggen, mede ook. omdat de perso- neele belasting betaald moest worden. Auto rijden is in ons land altijd duur geweest. Na een overzicht te hebben gegeven van de vele regeeringsmaatregelen, welke ten aanzien van het motorverkeer zijn getroffen, behan delde spr. de verkeerscoördinatie. Daarbij zijn 2 stellingen in het geding gebracht. 1. Men moet het verkeer in ons land als een eenheid 2ien en 2. Alle verkeer moet de eigen kosten dekken. Wanneer spreker de eerste stelling aan vaardt, dan komt hij met de tweede in con flict en omgekeerd. Hoe men zich deze coördinatie ook denke, de teleurstellingen zullen daarbij niet van de lucht zijn. Niemand zal verlangen dat de Spoorwegen verdwijnen, maar wel is er over te discussieeren tot welken omvang de Spoor wegen zich moeten bepalen. Coördinatie wil voor het motorverkeer zeggen: iets meer be talen. zoodat de Spoorwegen wat ruimer kun nen ademhalen, maar dan moeten er ten bate van het autovervoer lijnen verdwijnen. Nu doet men het tegenovergestelde. Men neemt het verkeer van de auto af ten gunste van de N. S. (A. T. O.) Het is niet noodig, aldus de heer Kraak-Steeman, dat de N. S vervoer aan zich wil trekken, dat zij nooit hebben ge had. Wanneer straks het Reglement Auto- goederenverkeer (R. A G.) werkt, dan zal de particulier ook het goederenverkeer naar de N. S. zien verdwijnen En de Regeering treedt daarbij veel te slap op, eerst wordt naar de Spoorwegen gekeken en dan pas naar het motorwegverkeer. De automenschen zeggen daarom: wij willen thans probeeren een autokerel in de Tweede Kamer te krijgen, want dan kan men ook daar laten hooren, hoe het er mee staat". (Applaus) In een huishoudelijke vergadering is ten slotte de candidatenlijst voor de a.s. Tweede Kamerverkiezingen van „Algemeen Belang voor Stad en Platteland" vastgesteld: In de kieskringen Arnhem. Nijmegen, Mid delburg, Utrecht, Leéuwarden, Assen, Rot terdam, Den Haag, Leiden en Dordrecht als nr. 1 N. Kraak Steeman. In de kieskringen Amsterdam en Haarlem nr. 1 G. A. Wilman. In den kieskring Den Bosch-Tilburg nr. 1 A. van Gent, in de kieskringen Den Helder en Maastricht nr. 1 J. van Kampen, in den kies kring Zwolle nr. 1 B. F. Moerman. In den kies kring Groningen nr 1 dr. R. de Waard, bene vens in alle kieskringen afwisselend J. Keizer, Mevr. Schwier-Rutters, J. Oosterman en J. C. Singels. Uitbreiding Haarlem-Zuid- West. Huizenadministratiebank bouwde ruim 120 woningen De uitbreiding van Haarlem Zuid-West. gaat nog geregeld voort. Wij bedoelen het kwartier tusschen de Lorentzkade en den spoorweg HaarlemLeiden, namelijk de Prof. v. d. Waalsstraat, de Kamerlingh On- nesstraat enz. De N.V. Huizenadministratie bank voltooide daar dezer dagen weer 33 perceelen, waardoor het aantaf woningen dat daar door die N.V. gebouwd is reeds op meer dan 120 gekomen is. Het zijn flinke midden standswoningen, waarvan enkelen op de Lorentzkade, voorzien zijn van centrale ver warming. Het wordt daar een mooi kwartier, de be woners profiteeren van de nabijheid van het aan natuurschoonrijke Aerdenhout. Een groote verbetering zal ook zijn als de groote verkeersweg langs de Houtvaart en den spoorweg voltooid zullen zijn, waardoor de communicatie met de stad verbeterd zal worden. KIND TE WATER. Maandagmiddag was het anderhalf]arig jon getje A, Drenth, wonende aan het Dietsveld No. 2, met eenige andere kinderen aan het spelen op een onbebouwd terrein. Door onbe kende oorzaak geraakte het kind in het water van de Jan Gijzenkade. Het werd gelukkig ge zien door de heeren J. J. A. de Bondt en G. M. Lensen, die het kind, dat twee meter uit den kant dreef en met den rug naar boven in het water lag, door middel van een stok op het droge haalden. Het kind was reeds bewusteloos. De heer T. G. Vreeswijk, die ook op het hulp geroep toegesneld was. heeft onmiddellijk kunstmatige ademhaling toegepast. Hij mocht het genoegen smaken, dat de levensgeesten weer terugkeerden. De jeugdige drenkeling- werd daarop naar de ouderlijke woning ver voerd. Een dokter constateerde dat er geen onmiddellijk levensgevaar bestond. AANRIJDINGEN. Op den hoek van de Spanjaardslaan en de Fonteinlaan heeft Maandagnamiddag kwart over zes een aanrijding plaats gehad tusschen een personenauto en een driewielige bakfiets bestuurd door een 16-jarigen groentehandelaar uit Haarlemmermeer. De aanrijding ontstond doordat deze jongen geen voorrrang aan het verkeer van rechts gaf. Hij viel en kreeg een hersenschudding. De jongen werd per zieken auto naar de Maria-Stichting vervoerd. Zijn moeder, die op de bakfiets zat, kreeg snij won den aan de linkerhand. Zij werd door léden van den Ongevallendienst verbonden. De po litie stelt een onderzoek in. Maandagavond kwart voor acht had op den Rijksstraatweg hoek Zaanenlaan een aan rijding plaats tusschen een personenauto en den 56-jarigen wielrijder H. uit Haarlem. Deze werd een eind weggeslingerd; hij werd gewond aan voorhoofd, neus, kin en rechterhand. De man werd in de woning van een dokter ver bonden, waarna hij naar huis kon gaan. Het rijwiel werd geheel vernield. Tegen den auto bestuurder, die met groote snelheid moet heb ben gereden en die geen voorrang aan het ver keer van rechts verleende, werd proces-verbaal opgemaakt. KINDERVOEDING. De vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare afdeelingen: Zoetestraat 1046 porties; Overtonstraat 1040 porties: Byzantïumstraat 375 porties: Eem- straat 920 porties; Kamperstraat 698 porties. EXAMENS VOLKSDANSEN. Op Zaterdag Jl. zijn op „De Meihof" te Oosterbeek, waar gevestigd is het Neder land sch Centraal Bureau voor Volksdansen (N.C.B.V.) wederom de jaarlïjksche practijk- examens in contra-, zwaard- en Morrïsdan- sen afgenomen door examinatoren van de ..English folk dance and song Society" (E.F. D.S. te Londen. Voor het „elementaire" examen in contra dansen slaagde o.a. mej. S. yroekhoff te Haarlem. AGENDA. DINSDAG 6 APRIL Concertgebouw: Haarl. Voorjaarsbeurs. 1.305.30 en 7.3011 uur. Haarlemsche Kegelbond: Cabaretavond Fientje de la Mar. 8.15 uur. De Kerkuil: Tentoonstelling Binnenhuis kunst, Kenaupark 21. B'azar Diaconessenhuis, 11—12.30, 2.30—5,30 en 7.309 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten werlldnieuws. Rembrandt Theater: Pygmalion met Lily Bouwmeester. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: San Francisco met Clark Gable en Jeanette Mc.Donald. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: De getemde Draak met Adèle Sandrock. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: So endete eine Liebe met Paula Wessely en Willy Forst. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. WOENSDAG 7 APRIL Concertgebouw: Haarl. Voorjaarsbeurs. 1.30—5.30 en 7.30—11 uur. Frans Hals Theater: Allotria met Renate Muller. 2.30 7 en 9.15 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. Vermogens. Een verkeerd gezette statistiek. Wij gaven in ons mummer van Vrijdag een statistiek van de percentages van de vermo gens in Haarlem, Velsen en Haarl emmermeer. De zetter heeft die evenwel verkeerd gezet. Daarom herplaatsen wij haar: „i Haarl.meer 55,59 24,53 14,60 5,28 Velsen 55,96 25,25 12,93 3,64 2,22 Haarlem 42,85 24,43 18,39 9.19 4,24 0,90 Vliegtuig in IJselmeer terecht gekomen. Beide inzittenden gered Maandagmiddag bereikte ons de sensatio- neele mededeeling dat een lesvliegtuig uit Soesterberg, hetwelk deel uitmaakte van een escadrille van drie uit Soesterberg, in het IJselmeer was gestort. Uit latere berichten bleek gelukkig spoedig, dat de beide in zittenden waren gered, zoodat het ongeluk geen al te ernstige gevolgen heeft gehad. Het ongeluk is gebeurd, doordat het toe stel, toen het onder het wolkendek probeerde te komen, met het water in aanraking is geko men en over den kop is geslagen. Daarbij werd het totaal vernield. De twee inzittenden, de lste luitenant Lindhorst en de aspirant-re- serve-officier Koning, wisten zich onder wa ter te bevrijden en klommen op de wrakstuk ken, vanwaar zij later door een botter zijn gered. Het gebeurde had plaats op ongeveer 150 meter uit de kust. De heeren Lindhorst en Koning hebben bij het ongeluk slechts lichte kwetsuren aan beenen en gelaat opgeloopen. KORPS MOTORDIENST. Bij het korps is de 2de ploeg herhalings lichting onder de wapenen gekomen ter sterkte van 10 reserve-officieren, 18 onder officieren en 112 dienstplichtige korporaals en soldaten van de lichtingen 1931 en 1933. Er zijn gevormd 2 compagnieën, waarvan 1 compagnie is gelegerd in de kazerne aan den Koudenhorn. Tot 15 Mei wordt een cursus motor tech niek gehouden waaraan deelnemen 12 rijks veldwachters. SIMULTAAN SéANCE „VIRIBUS-UNITIS". Zaterdag gaf de heer H. W. van Dort uit Haarlem een schaaksimultaan séance voor leden en niet-leden der Sport- en Ontspan ningsver. „Viribus-Unitis" te Santpoort. Hieraan namen 20 personen deel. De heer Van Dort wist 16 partijen te win nen, 3 remise te spelen; hij verloor 1 partij. Winnaar was de heer P. Schnack. Remise speelden de heeren Schulz, Helmers en J. Schut Jr. Op dezen middag, die bedoeld was als propaganda, werd besloten een schaak club op te richten onder auspiciën van bo vengenoemde vereeniging. De Bilt voorspelt: Meest zwakken wind uit Oostelijke rich tingen, nevelig tot half of zwaarbewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 769.8 m.M. te Helsingfors. Laagste 751.0 m.M. te Valentia. In den toestand komt weinig verandering. De stationnaire depressie op den Oceaan werd niet dieper en blijft op grooten afstand. Het vlakke gebied van hoogen luchtdruk be houdt zijn groote uitgestrektheid. In het verre Noord-Westen is de luchtdruk snel stijgende. In Centra al-Europa stijgen de barometers allerwegen en vormt zich een verbinding tus schen het gebied van hoogen luchtdruk in het Noord-Oosten en een tweede over Spanje. In dit'gebied heerscht windstilte en is de lucht bewolkt, in den nacht vormt zich mist die in den morgen weer oplost. In het Westen veroorzaken de secundaire depressies periodieke dalingen en stijgingen van den luchtdruk en tijdelijk en plaatselijk zware regens. In de Alpen blijft het weer bewolkt met lage temperaturen. Voor onze omgeving is in de naaste toekomst weinig verandering' in den toestand te ver wachten. BAROMETERSTAND Vorige stand 761 m.M. Stand van heden 764 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. KUIPERS ZN.. Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Woensdag v.m. uur; n.m. 12.10 uur. Strand berijdbaar van 5.0010.00 uur. Bril gebroken, glas of montuur? Weber maakt'tvlug,niet duur! GR. HOUTSTRAAT 166, bij de Houtbrug. Ziekenfondsleverancier. (Adv. Ingez. Med.) MODERN KATHOLIEK JEUGDWERK. Tableaux van de „Kruisvaart". In den Schouwburg te Haarlem zal Vrijdag 9 April a.s. des avonds 8 uur onder de auspi ciën van „Geloof en Wetenschap" aldaar een artistiek verzorgd programma worden uitge voerd door de Kruisvaart. Van het „Cohort Kathedraal Sint Bavo" zal een honderdtal jongens medewerken aan zeven tableaux, vol gens ee nontwerp van den regisseur Anton Sweers, waarin de praktijk van de Kruisvaart, als jongensgemeenschap voor vrije jeugdvor- ming, tot uitdrukking wordt gebracht. Achtereenvolgens geven deze tableaux een symbolische voorstelling van: het medeleven met de Kerk, de versterking van 't gezinsver band, den gemeenschapszin, waardeering voor den arbeid, ware blijdschap in lied, spel en dans, gezonde lichaamsoefening en liefde voor volk, vorstenhuis en vaderland. De begeleiden de muziek is gecomponeerd door Marius Mon nikendam, terwijl Gabriël Smit en Wim Snit- ker .tekst en liederen schreven en Harry Sterk er de décors voor ontwierp. Na de tableaux zal nog een spel van den VTaamschen tooneel- schrijver Anton van de Velde worden opge voerd. De Spaansche Burgeroorlog. Bombardement op Durango eischt vele dooden. Spaansche vluchtelingen uit Durango, die gisterochtend te Bayonne zijn aangekomen, verklaarden, dat Durango hevig door de luchtmacht der opstandelingen is gebombar deerd. waardoor talrijke burgers om het le ven zijn gekomen. Talrijke lijken werden na het bombardement geborgen bij de Santa Maria Kerk en bij de Jezuitenkapel. De vluchtelingen lieten foto's zien van een twaalftal vrouwen en kinderen, die bij het bombardement werden gedood. Verder ver klaarden zij, dat de opstandelingen nog vijf tien kilometer van Durango verwijderd zijn. Aceion Popular redivivus? Volgens inlichtingen uit betrouwbare bron zijn aldus Havas in de te Lissabon ge vestigde Spaansche politieke kringen, over het algemeen bestaande uit vrienden van den ex-minister van oorlog en leider van de partij der „Aceion Popular" (Katholieke volksactie). Gil Robles, verscheidene bijeen komsten gehouden. Men is begonnen met overal in Spanje de „Accion Popular" te or- ganiseeren, met het oog op deelneming aan een toekomstige regeering-Franco. De nieuwe activiteit va nde „Accion Popu lar" zou beslist vijandig staan tegepover de Spaansche Phalanx (de organisatie der fas cisten). JAGODA'S OPVOLGER ALS RUSSISCH VOLKSCOMMISSARIS VOOR DE POSTERIJEN. MOSKOU. 6 April (Tass-A.N.P.) Het Uit voerend .Comité van de Sovjet-Unie heeft Khalepski benoemd tot volkscommissaris voor post en eleetriciteit. Khalepski werd geboren in 1893 en nam actief deel aan de revolutie van 1917. Na chef van de verbindingsdiensten in het Roo- de Leger te zijn geweest, werd hij in 1924 chef van het militair-technisch departement van het Roode Leger en in 1929 chef van de mo toriseering van het leger. HET TESTAMENT VAN EEN ZONDERLING. Groot opzien baarde onlangs in een klein Engelsch provincie-stadje de belangstelling van de bevolking voor de begrafenis van een vijf-en-zeventig-jarigen fabrieksarbeider. Tweeduizend belangstellenden volgden den lijkwagen. Dit kon men des te minder verkla ren. omdat de overledene, een verstokte vrij gezel. bijna geen omgang met de andere ar beiders had. De opening van het testament zou echter het raadsel verklaren. Hierin stond namelijk de verklaring, dat van de op gespaarde som van 1100 pond aan iedereen, die de begrafenis volgde één pond uitge keerd zou worden. Nog tijdens zijn leven had de zonderling dit aan eenige bekenden mee gedeeld. Deze hadden dit natuurlijk aan zoo veel mogelijk kennissen en familieleden verteld. Nu zal echter de verdeeling van de erfenis nog moeilijkheden opleveren, omdat er meer dan 1100 belangstellenden waren. (Is reeds in een deel. eener vorige oplage geplaatst.) De Tweede Kamer verkiezingen. Zondag is te Haarlem in de R. K. Staats partij de stemming gehouden voor de candi datenlijst voor de a.s. Tweede Kamerverkie zingen. In Haarlem I, II, III en IV werden uitge bracht 854 stemmen. De uitgebracht stemmen waren als volgt verdeeld Beaufort O.F.M, Dr. L. J. C. 847 Loerakker, A. J. 813 Stumpel, E. J. M. 780 Weyüen, M. P. van der 755 Groen Azn„ J. 691 Bakker, J. 7 Büt, Oh. L. van de 244 Blonk, G. C. W. 4 Bockxmeer, J. B. van 3 Frank, E. Ch. A. A. 5 Hermans, Mr. R 25 Heuvel, C. M. J. v. d. 23 KeysDer, V. 2 Kok, J. D. de 4 Lefeber, D. W. 5 Meyne, P. 7 Rohling, F. P. Th. 28 Siegers, C. 21 Stegers, prof. dr. A. M. A. A. 58 Totaal 854 stemmen. VIJF EN VEERTIGJARIGE ECHT- VEREENIG ING. Dinsdag 20 April hopen J. van Daale en M. C. van DaaleRees den dag te herdenken, waarop zij voor vijf en veertig jaar in het hu- welij ksbootje stapten De heer van Daale bekleedt reeds vele jaren het voorzitterschap van de afd. Haarlem van den Chr. Nat. Werkmansbond, evenals van de Onderlinge Haarlemsche Levensverzekering maatschappij. Verder is hij reeds meer dan 20 jaar voorzitter van de woningbouwvereeni- ging „De Voorzorg" en gedurende enkele ja ren tweede-voorzitter van de federatie van Haarlemsche Woningbouwvereenigingen Het zal het bruidspaar ongetwijfeld niet aan belangstelling ontbreken. Ernstig auto-ongeluk onder Voorburg. VOORBURG, 5 April. In den' al- geloopen nacht omstreeks twaalf uur is op den nieuwen Rijksweg onder de gemeente Voorburg een personen auto tegen een langs den weg staande kraan gereden, met het gevolg, dat de bestuurder werd gedood, terwijl de passagier zware verwondingen opliep. Ondanks het feit, dat de nieuwe Rijksweg nog niet voor het verkeer is opengesteld, reed op genoemd tijdstip op dezen weg een per sonen-auto bestuurd door den 18-jarigen B Br in kers Hzn„ vergezeld van zijn oom. den heer C. H. Brinkers, beiden wonende te Was senaar. Zij waren op weg van Zoetermeer naar Voorburg. Er hing een zware mist en ver moedelijk tengevolge daarvan is de bestuurder tegen een langs den weg geplaatste kraan ge reden. De bestuurder was vrijwel op slag dood de heer Brinkers kreeg zware verwondingen. HET EIERENBUFFET VAN NEW-YORK. In New York heeft een man zijn kookkunst gespecialiseerd door eieren op alle verschillende wijzen smakelijk toe te bereiden, In den loop van den tijd gelukte het hem, zijn kookkunst zoo te vervolmaken, dat hij thans in staat is, 1042 verschillende spijzen uit eieren te vervaar digen. Deze kok werkt thans in' een zeer ge liefd en goed bezocht restaurant te New York, waar de gasten als spijzen slechts eieren voor gezet krijgen. Het Eierenbuffet dat is de naam van het restaurant heeft zeldzame lekkernijen in den vorm van eieren: ragout van struisvogeleieren, omeletten van pinguin- en pelikaan-eieren, en dergelijke meer. Toch is het aantal gasten, dat van deze lekkernijen geniet, niet zeer groot, omdat de prijzen van deze zeldzame eieren zeer hoog zijn. De meeste spijzefi worden dan ook vervaardigd van kip peneieren. Iedere huisvrouw in New York zal dan ook verbaasd staan, wannéér zij uit de spijskaart van het restaurant ziet, hoeveel honderden verschillende toebereidingen moge lijk zijn. Deze diverse lekkernijen worden dooi de gasten gaarne genuttigd, omdat zij voed zaam en tevens niet zeer kostbaar zijn. IJSWAFELS OP GROENLAND! Een vindingrijke Deen heeft het aangedurfd een ijsfabriek op Groenland te openen. Ieder, die er van hoorde, voorspelde den ondernemer een noodlottigen afloop van deze stoutmoedige onderneming. Maar het tegendeel is waar ge bleken: de fabrikant is ternauwernood in staat, alle opdrachten uit te voeren. De Eskimo's schijnen enthousiast te zijn voor de consumptie van ijs, dat zij tot nu toe slechts gebruikten voor den bouw van hun woningen. HAARLEMSCHE BURGERWACHT. Gezamenlijke avondoefenïng. Gisteravond werd onder leiding van den Commandant van de Haarlemsche Burger wacht een avondoefening gehouden, waaraan deelgenomen werd door detachementen van de Burgerwachten Amsterdam, Bloemendaal, Alkmaar. Velsen, Heemstede, Hillegom en Haarlem. De veronderstelling was: dat in Kennemer- land onrust heersehte, ten gevolge van te Am sterdam uitgebroken onregelmatigheden. Als voorzorgsmaatregel nu, had de Burgemeester van Haarlem, de Haarlemsche Burgerwacht onder de wapenen geroepen en waren op zijn verzoek, door de Burgemeester van de gemeen ten Bloemendaal, Alkmaar, Velsen, Heemstede en Hillegom, detachementen der plaatselijke Burgerwachten ,ter beschikking van den com mandant der Haarlemsche Burgerwacht ge steld, voor een mogelijk optreden in de omge ving van Haarlem. Ten gevolge van de door de politie, in samenwerking met den commandant V. B. H. getroffen maatregelen, heersehte te Haarlem betrekkelijke rust. Aangenomen werd verder, dat ten platten lande, in het bijzonder ten Oosten van de stad, eenige opwinding heersehte, ten gevolge van den opmarsch van enkele afdeelingen gewapende verzetslieden, komende uit de richting Amsterdam. In ver band met de naar aanleiding daarvan te tref fen maatregelen, kreeg de commandant V. B. H„ de opdracht, een op de binnenplaats der Infanteriekazerne aan den Koudenhorn, ge reedstaand transport munitie, besteand voor het fort te Spaamdam, te doen begeleiden en af te leveren aan de fortwachter aldaar. De oefening had een ordelijk en vlot ver loop en was in alle opzichten leerzaam, en het is zeer juist gezien, dat de verschillende ge- uniformeerde Burgerwachten in Noord-Hol land, op deze wijze, af en toe gezamenlijk oefenen: „men leert elkander kennen en waar- deeren." Alle commandanten der betrokken Burger wachten woonden d eoefening, die te ruim 11 uur n.m. eindigde bij, terwijl na afloop, dooi de zorg van den Verplegings Dienst van de Amsterdamsche Burgerwacht, aan de 250 deel- nemebrs warme erwtensoep werd verstrekt. (Adv. IngezMed.) Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatstwordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Onhoudbare toestand aan de Bakenessergracht. Geachte redactie, Vergun ons als bestuur van de Arbeiders Jeugd Centrale, afdeeling Haarlem, een paar opmerkingen te mogen maken over het nage zonden stuk in Uw blad van Vrijdag 2 April, onder den titel „Onhoudbare toestand aan de Bakenessergracht". Wij willen dan eerst constabeea-en, dat in zender, ondanks ihet feit dat hij zich voorstelt als bewoner der Bakenessergracht, blijkbaar niet met den toestand van de A. J. C. op de hoogte is. Immers op Zondag wordt er nooit lawaai gemaakt door trommelslag of trom petgeschal, in ieder geval niet door de A. J. C. Wat het „gillen, schreeuwen en brullen" be treft: dit is de eerste maal dat ons in de 12 jaar dat wij gehuisvest zijn op de Bakenesser gracht, een dergelijke klacht bereikt. Wel is ons indertijd gevraagd door een Kerkgenoot schap, eveneens gevestigd op de Bakenesser gracht, of wij op bepaalde tijden een weinig rustig wilden doen. Daar ons van die zijde sindsdien geen klachten meer bereikten, mo- gen wij veronderstellen dat hiermee de overlast tot het verleden behoorde. Verder staat de Bakenessergracht toch onder voldoende poli tiebewaking, zoodat ons van. de zijde der over heid indien noodzakelijk, toch wel gewezen zou zijn op het burengerucht dat wij zouden maken. Dit is echter tot nu toe nooit gebeurd. Indien inzender zich dus den tolk weet van de vele kerkgangers en bewoners van de Ba kenessergracht, dan mogen wij zoo vrij zijn te constateeren dat dit op z'n minst genomen toch overdreven is, daar ons van den eenen noch van den anderen kant ooit klachten of verzoeken tot matiging bereikten. Indien in zender meent dat hem onrecht is of wordt aangedaan, waarom heeft hij zich dan nooit met deze of dergelijke klachteai gewend tot het bestuur der A. J. C., dat toch vrijwel lederen avond in het gebouw aanwezig" is? Maar inzender laat zich blijkbaar teveel door zijn gevoel meesleepen, want anders zou hij niet zoo lichtvaardig verwijzen naar het terrein van de Gemeente-Reiniging. Hiermee heeft hij wel bewezen niets van het wezen der jeugdbeweging af te weten en ten tweede zich het hem niet passend recht aangematigd, zijn medemensohen te verwijzen naar een plaats waar vuil en afval gedeponeerd worden. Evenzoo met het stempellokaal der werkloo- zen. Inzender vindt, het treurig dat er zooveel werkloozen zijn, maar hij vindt het wel gepast hen naar de vuilnisbelt te verwijzen. Met dank voor de plaatsing, HET BESTUUR DER A. J. C. Bloempjesdag ten bate van V acantiebezigheden. Op 10 April. Ongeveer 800 kinderen gaven zich op voor drie weken veilig spel in de groote vacantie. Het zijn zij, die geen kans hebben bij familie of vrienden gevraagd te worden of in een kamp te gaan, nog veel minder op reis. Veelal zijn zij op de straat aangewezen. Gelukkig zijn er nog vele menschen, die sociaal voelen en ook het ideale in een werk kunnen zien. Zij geven daarvan ook bewijzen. Ons ledental blijft vrij wel stabiel. Verder helpt de Gemeente met subsidie en anderszins. Maar hoe bescheiden van opzet ons werk ook is, wij zijn verplicht een weg te zoeken om het nog ontbrekende geld bij elkaar te krij gen. Met een straatcollecte valt men de men schen nog het minst lastig: even iets in een toegestoken busje laten glijden gaat best. Het moeilijke is jonge menschen te vinden die eenige uren van hun vrijen tijd willen geven, jonge menschen. die misschien zekerder zijn van een ontspannende vacantie dan bovenge noemde kinderen. Zijn er die ons op 10 April willen helpen? Dankbaar zal hun hulp worden aanvaard. Men melde zich aan bij de volgende adressen: den heer E. Geerts, Engelszstraat 2c, den heer W. Barneveld, Dusartstraat 3. Mevr. Brandon Kleverparkweg 53. Namens de Vereen, voor Vacantie- bezigheden voor kinderen: L. BOERMABOER MA, secretaresse.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2