Gevolgen van de vestigingswet Belgische gezant overleden REGENJASSEN V00RJAARSJASSEN DINSDAG 6 APRIL 1937 H A A R L E M'S DAGBLAD Geziene figuur in ons land De heer Ch. Maskens, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van België bij het Nederlandsche Hof, die sinds eenige dagen ernstig ongesteld was, is Maandagavond te zijnen huize, aan het Korte Voorhout te 's Graven- hage overleden. Met den heer Maskens is heengegaan een diplomaat van bijzondere gaven, die in de tien jaren, gedurende welke hij zijn land bij het Nederlandsche hof vertegenwoordigde, ge toond heeft, iemand met een scherpen blik op de werkelijkheid te zijn, iemand, die, geschoold in diplomatieke methodes, valkomen onbe vangen stond tegenover de stroomingen van dein laatsten tijd en die met groote toewijding en plichtsgevoel zijn moeilijke taak als Belgisch gezant in Nederland heeft vervuld op een wijze, welk hem de sympathie en achting van alle groepen deed verwerven. De heer Maskens werd in 1880 geboren en is dus 57 jaar oud geworden. Hij studeerde in Brussel in de filosofie en letteren en legde zijn doctoraal examen af in de politieke en admi nistratieve wetenschappen Korten tijd na dit examen trad hij in den diplomatieken dienst. Zijn geheele verdere leven heeft hij zijn land gediend op tal van vreemde posten. Na te Parijs, Berlijn, St. Petersburg, Stock holm en Washington bij de Belgische legaties werkzaam te zijn geweest werd de heer Mas kens in 1921 benoemd tot Belgisch gezant in Sofia. In 1927 volgde zijn benoeming tot gezant in den Haag. In ons land was hij de opvolger van prins De Ligne. De heer Maskens is van Vlaamsche afkomst. Zijn echtgenoote is van zeer nabij geparen teerd aan oud-minister Lippens. De omstandigheid, dat- de heer Maskens uit een Vlaamsche familie kwam en hij zoowel als zijn vrouw het Nederlandsch volkomen be- heerschte, maakten, dat men hem hier te lan de met buitengewone sympathie begroette en dat de verstandhouding welke al die jaren tusschen Nederland en den heer Maskens be staan heeft, steeds van bijzonder hartelijken aard is geweest. In het bijzonder heeft hij zich gewijd aan de vriendschappelijke ontwikkeling van de Ne derlandschBelgische betrekkingen. Het tijd stip waarop de heer Maskens zijn werkzaam heden aanving, was bijzonder moeilijk. De heer Maskens heeft eohter altijd met groote tact en staatsmanswijsheid er naar gestreefd voor beide landen in hun onderlinge verhouding het beste te bereiken. Harwichboot aangevaren. Schade betrekkelijk gering. Het s.s. „Amsterdam", van de Harwichlijn, dat gistermorgen tengevolge van den mist met aanzienlijke vertraging in Hoek van Holland aankwam, rapporteerde, dat het op dertien mijl uit de Nederlandsche kust in aanvaring was geweest met het Duitsche motorschip „Birkenau". De ooi-zaak moet geweten worden aan het slechte zicht. De „Amsterdam" is aan bak boordzijde geraakt, ongeveer ter hoogte van den salon. Boven de waterlijn is een scheur ontstaan van ongeveer twee meter lengte. Aan het langzame varen van de „Amster dam" is het te danken dat het schip niet on der de waterlijn is getroffen. Na het onder zoek hebben beide schepen de reis kunnen vervolgen. De „Amsterdam" zal in Nederland hersteld worden. VERDUISTERING VAN ANTIQUITEITEN. Een Duitsch vertegenwoordiger van een Parijschen Kunsthandel, die voor f 35.000 a f 40.000 kunstvoorwerpen in consignatie had gekregen, is sinds eenigen tijd spoorloos uit Amsterdam verdwenen, terwijl geen enkel kunstvoorwerp meer in zijn woning is ge vonden. Op grond hiervan meent de hoofd stedelijke politie, dat aan misdrijf moet wor den gedacht. De K. L. M. naar den blauwen Donau. Lijn AmsterdamBoedapest heropend. De K.L.M. heeft Maandag haar dienst op Boedapest, welke gedurende de wintermaanden gestaakt was, hervat. Naar men weet, wordt deze verbinding, welke in de dienstregeling vermeld staat met de ro mantische aanduiding „Blauwe Donau Express" gezamenlijk door de K.L.M. en de Tsjechische luchtvaart maatschappij C.L.S. verzorgd. Tot 24 Mei evenwel vliegt de K.L.M. eiken werkdag deze route alleen, in beide richtingen. Na dezen datum onderhouden beide maatschappijen een dubbeldaagschen dienst. Met het och tend toestel vertrekt men om half negen van de Amsterdamsche luchthaven. Na een korte onderbreking op Waalhaven gaat het dan in één ruk naar Praag, dat om tien minu ten vóór één wordt bereikt. De vliegduur van de Tsjechische naar de Oostenrijksche hoofd stad bedraagt 65 minuten, terwijl de etappe WeenenBoedapest in precies een uur wordt afgelegd zoodat het toestel tegen half vier (middel Europeesche tijd) op de plaats van zijn bestemming arriveert. Het retoürvliegtuig verlaat Boedapest des middags te twee uur en is des avonds om acht uur op Schiphol. Na 21 Mei zijn de tijden resp. 4 en 11 uur. Ter gelegenheid van de heropening der lijn heeft een aantal Nederlandsche journalisten de eerste vlucht naar de Hongaarsche hoofd stad als gasten der twee luchtvaartmaat schappijen en de Kurcommissie van Boeda pest. medegemaakt. De tocht, welke met de „Kwak" werd uitgevoerd, had een vlot verloop, doch het grootste deel van het traject werd door de laaghangende wolken aan het oog onttrokken, zoodat piloot Te Roller genood zaakt was het hooger op te zoeken. Het was niet mogelijk op Waalhaven post op te halen, omdat het vliegveld dicht zat.. De K.L.M. had de aardige attentie met de „Kwak" een hoeveelheid versch geplukte Aalsmeersche rozen mee te sturen, welke door haar vertegenwoordiger nog Maandagmiddag als groet uit Nederland werd aangeboden aan mevrouw Horthy de echtgenoote van den rijksbestuurder, alsmede aan de echtgenooten van de leden der Hongaarsche regeering en van de burgemeesters van Boedapest. Prinses en Prins zijn populair in Parijs. Groote menigte voor hun hotel. iPirinses Juliana en Prins Bernhard zijn Maandagmiddag om kwart over twaalf in Parijs aangekomen. Door de berichten in de dagbladen van Zondag, waarin werd aangekondigd, dat de Nederlandsche vorstelijke gasten Maandag in de Franse he hoofdstad zouden arriveeren, was het des morgens op de Parïjsche redac- tiebureaux een getelefoneer van belang om gewaar te worden, waar het prinselijk echt paar zijn intrek zou nemen. Tegen kwart over twaalf kwam plotseling de grijze two-seater voorrijden bij het hotel Crillon, waar appartementen waren bespro ken op de derde étage. De Prinses en Prins waren vergezeld door graaf Czernin, madame Moffrey en baron Pantz. De reis van Monte Carlo naar Parijs was in recordtijd afgelegd. Weldra bevond zich een dichte haag men- schen, waaronder zeer veel midinettes, voor den hoofdingang van hotel Crillon om de Prinses en den Prins naar buiten te zien komen. Tegen half twee ontstond er eenige bewe ging in de hall van het hotel. Het duurde toen evenwel nog een goed kwartier, alvorens Prinses Juliana en Prins Bernhard, benevens eenige vrienden, naar beneden kwamen. Men kon zien, dat het voorname gezelschap in hooge mate verrast was bij het zien van de menigte, welke op de Place de la Concorde stond opgesteld en waardoor wel duidelijk de groote populariteit van het Prinselijk paar in de Fransche hoofdstad gedemonstreerd werd. Om al te groote belangstelling te ontwijken, begaven de Prinses en Prins zich naar den zijuitgang van het hotel, welke tegenover de Amerikaansche ambassade uitkomt, hetgeen evenwel niet verborgen kon blijven, met het gevolg, dat de vorstelijke personen, door een groote menigte omstuwd, hun weg moesten vinden naar een nabij gelegen beroemd res taurant in de Rue Royal. Nationale Vrouwenraad bijeen. Mej. Mr. Frida Katz treedt af als voorzitster. Gisteren is in het Jaarbeursgebouw te Utrecht de Nationale Vrouwenraad ter alge- meene vergadering bijeen gekomen. De presidente mej. mr. C. Frida Katz, open de de vergadering met een hartelijk welkom aan de afgevaardigden en vrouwen van auto riteiten. Daar spr. voor de laatste maal als voorzitster optrad, belichtte zij nog eens het kiezen van den Vrouwenraad. De doelstelling van den Nationalen Vrouwenraad, een loot van den reeds in 1888 gestichten Internatio nalen Vrouwenraad, werd in de statuten als volgt geformuleerd: „De Nationale Vrouwen raad van Nederland, uitgaande van de meening. dat man en vrouw elkanders werk op elk gebied moeten aanvullen, zullen zij het werk van den volkomen mensoh tot stand brengen, wenscht de vrouwen van Nederland te organiseeren en het werk van allen te vereenigen, teneinde aller streven met be wustheid te richten op de verwezenlijking van deze volledige samenwerking". Er is een sterke behoefte aan vernieuwing ontstaan. Mej, Katz sprak daarop nog een enkel woord over de komende verkiezingen voor de Tweede Kamer waarbij zij wees op de verantwoorde lijkheid de opgelegde stemplicht naar be- hooren te vervullen. Aan het jaarverslag van de secretaresse, mej. A. C. Schippers, dat na eenige huishou delijke zaken aan de orde kwam, ontleenen wij, dat, wat nieuwe leden betreft, de Vrou wenraad dit jaar geen nieuwe aanwinst kon boeken. Het verslag werd door de vergadering goed gekeurd. Medegedeeld werd nog, dat. dank zij de erfenis van wijlen mevr. M. Meyers, het Charlotte Jacobsstudiefonds in de toekomst meer meisjes dan voorheen een studietoelage kan verstrekken. Nog geen rust in het U. S. O. De verhouding tusschen bestuur en orkest leden van het Utrechtsch Stedelijk Orkest blijkt nog niet in orde te zijn. Dezer dagen hebben de orkestleden nl in een uitvoerig schrijven aan het bestuur meegedeeld, dat de orkestleden zich verplichten te spelen on der iederen dirigent die hun wordt aange wezen, doch dat zij. in geval Henri van Goud oever terug komt, iedere verantwoordelijk heid voor de gevolgen daarvan met beslist heid afwijzen. JONGETJE ONDER GROENTEWAGEN GEDOOD. Het elfjarig zoontje van de familie Laan, te Medemblik, dat Maandagavond op een paard en wagen, beladen met groenten was gesprongen, viel van het voertuig en werd door een der wielen overreden. De knaap werd daarbij zoo ernstig gewond, dat hij en kele oogenblikken later overleed. KNAAPJE TEGEN AUTO GELOOPEN. Op den Ruigweg nabij de Reigerstraat in Den Helder is Maandagmiddag omstreeks vier uur het zesjarig zoontje van de familie Stuart tegen een auto geloopen en zoo ern stig gewond, dat de jongen korten tijd later is overleden Zes arbeiders door vloeibaar gietijzer getroffen. Ongeval in ijzergieterij. Maandagmiddag om half een geraakte op de ijzergieterij „Vulcanus" te Apeldoorn de oven door een prop in de massa verstopt. Toen de prop los kwam, stroomde het vloei bare gietijzer de werkplaats binnen, waar op dat oogenblik zes arbeiders werkzaam waren. Alle zes liepen brandwonden op. Eén van hen 1 -verd zoo ernstig gewand, dat hij per zieken auto naar het r.-k. ziekenhuis te Apeldoorn i -noest, worden overgebracht. De vijf overigen I zijn na verbonden te zijn naar hun wonin gen vervoerd. VAN HOUTEN'S KLM-KEEPEN (Adv. Ingez. Med.) Weer een brand bij Wilton. Vuur echter spoedig gebluscht. Maandagmiddag te twee uur is brand uit gebroken in de 7000 ton metende Noorsche vrachtboot „Buccinum" die in reparatie was bij de werf Wilton te Schiedam. In het achterschip waren werklieden bezig met werkzaamheden, toen op de stookplaats een olieleiding brak en vonken van een lasch- apparaat in de uitvloeiende olie vielen. De vlammen sloegen vrij hoog op en een oogenblik zag de brand er vrij ernstig uit. Onmiddellijk bestreed de eigen brandweer van Wilton het vuur, en na eenige oogenblikken voegde zich daarbij de Schiedamsche brandweer met drie motorspuiten, met het gevolg, dat na een half uur de brand zoo goed als gebluscht was. Er waren geen voorraden olie in het achterschip aanwezig, zoodat er geen kans op ontploffingen bestond. hebben een indi vidueel karaktefr GR.H0UT5TR.HCEK GR.MARKTHAAIH.EH (Adv. Ingez. Medj Belgische scholieren in ons land Door minister Slotemaker ontvangen. Belgische schoolgroepen, tezamen ongeveer 400 jongens en meisjes van middelbare scho len uit het geheele land. zijn Maandagmorgen over de grens gekomen voor een vierdaagsche reis door ons land. Nadat de jongelui onder leiding van hun leeraren en leeraressen Maandagmorgen een bezoek hadden gebracht aan Rotterdam en in gezelschap van een aantal Rotterdamsche scholieren een tocht door de havens hadden gemaakt, arriveerden zij 's middags in de residentie. In twee groepen werd een wandeling gemaakt door de stad, o.m. werd het Maurits- huis bezichtigd, waarna het geheele gezelschap zich om half vijf naar het Binnenhof begaf om in de ridderzaal officieel door den minister van onderwijs prof. dr. J .R. Slotemaker de Bruïne te worden ontvangen. De minister heette de scholieren in een har telijk speechje welkom en gaf een overzicht van de bezienswaardigheden, die de jongelui bij hun tocht aan ons land in deze dagen zul len bezoeken. De minister merkte daarbij op, dat hij hun een bezoek aan Marken van harte gunt, eohter alleen op de voorwaarde, dat de gasten straks in hun vaderland niet gaan ver tellen, dat alle Nederlanders de Markensche kleederdracht dragen of omgekeerd: dat de Nederlanders hun oude kleederdracht onti-ouw zijn geworden, behalve op Marken. Spr. schet ste de beteekenis van dit bezoek, dat de onder linge verhouding tusschen beide landen ten goede zal komen en gaf uiting aan den wensch, dat de scholieren na hun terugkomst in België het gevoel zullen hebben gekregen, dat beide volken leven en werken voor een samenleving in haar besten en meest idealen vorm. VOERMAN DOOR ZIJN EIGEN WAGEN OVERREDEN. Maandagmiddag omstreeks twaalf uur is een op hol geslagen paard opgebotst tegen het paard van den voerman D. J. Aalberts te Loosdrecht. De heer Aalberts viel door den schok van den bok en kreeg beide wielen van den wagen over het lichaam. Met ernstige verwondingen is het slacht offer naar een nabijgelegen boerderij ge bracht vanwaar hij. nadat geneeskundige hulp was verleend, naar het Diaconessenhuis te Hilversum is overgebracht. Zijn toestand is hoogst ernstig. Meerdere bedrijven moeten aan banden gelegd worden Na het ingediende ontwerp-wet. waarin de noodige voorzieningen zijn opgenomen met betrekking tot de vestiging van winkelbe drijven enz. is thans een wetsontwerp ver schenen, hetwelk een beperking beoogt van de vestiging van nijverheidsbedrijven, zoo mede een beperking van de uitbreiding van de capaciteit dier bedrijven. Deze combinatie van ontwerpen is logisch. Indien men voor stander is van de beperking van vestiging van winkelbedrijven moet men zeker aan drang uitoefenen om overeenkomstige regelen te stellen voor de nijverheidsbedrijven. Men moet zelfs nog verder gaan en als aanvulling op de thans aangenomen Vestigingswet- Kleinbedrijf tegelijkertijd ijveren voor een beperking, of een aan banden leggen, van het marktwezen en het ventersbedrijf. Ongetwij feld zal men tot die aanvullende regelingen moeten komen, wil men eerstbedoelde Vesti gingswet niet ten deele tot een wassen neus maken. Het ontwerp-Bedrij fsvergunnmgenwet schept de mogelijkheid om bij Algemeenen Maatregel van Bestuur bepaalde bedrijfs takken "aan te wijzen, waarin het verboden zal zijn zonder vergunning van den minister nieuwe bedrijven op te richten, of de capaci teit van bestaande bedrijven uit te breiden. Een dergelijke Algemeene Maatregel kan alleen tot stand komen op verzoek van één of meer ondernemers, of organisaties van onder nemers in den betrokken bedrijfstak en in dien het „economisch belang" van het land, naar het oordeel der Kroon, zich daartegen niet verzet. In dit voorstel is grootendeels terug te vin den de regeling, welke ook is aangenomen voor het Kleinbedrijf, met dien verstande dat de Kroon bij het Ontwerp-Bedrij fsvergun- ningenwet een groote macht is toebedeeld. Welke zijn de belangrijkste argumenten, welke den Minister van Handel. Nijverheid en Scheepvaart hebben doen bewegen diu ontwerp in te dienen? Er zijn er vele. Indien een buitenlandsch concern ter bestrijding van een Nederlandsche industrie in ons land een tegen-bedrijf zou willen oprichten en via afbraakprijzen dit Nederlandsche bedrijf zou willen verdringen en zoodoende zijn mono polistische positie zou willen herwinnen, des noods met de slotbedoeling daarna het hier gevestigde bedrijf te sluiten en de productie weder in het buitenland te concentreeren. dan dient de mogelijkheid te bestaan in te "rijpen voor zoover niet reeds het wetsont werp betreffende de vestiging hier te lande van buitenlandsch ondernemingen daarin voorziet. Voorts kan als gevolg van de vestiging van nieuwe nijverheidsbedrijven de productie van bestaande bedrijven ernstig worden belem merd waardoor ontslag van werknemers te vreezen is. Weliswaar staat daartegenover, dat het nieuwe bedrijf weer arbeiders op neemt, doch een dergelijke verplaatsing al dus de Minister kan onnoodig sociaal leed voor de arbeiders der oude bedrijven met zich brengen. Daarbij komt nog, dat de vestiging van het nieuwe bedrijf geen waarborgen biedt voor duurzame werkgelegenheid. Het zal m.i. al uiterst moeilijk zijn het al of niet be staan dezer waarborgen juist te beoordeelen. Immers, de blijvende werkgelegenheid is van zoovele factoren afhankelijk, dat een even tueel vestigingsverbod later wel eens be treurd zou kunnen worden. De Memorie van Toelichting wijst verder op het verschijnsel, dat uitbreiding van pro ductie-capaciteit er nu reeds herhaaldelijk toe geleid heeft, dat men er teneinde de algemeene bedrijfskosten zooveel mogelijk te dekken toe overgaat de verkoopsprijzen tot beneden het niveau der productiekosten vast te stellen. Deze verliesgevende prijzen voeren tot een steeds felleren concurrentiestrijd. Niemand zal kunnen beweren, dat laatsi.be- Retour-vacantiekaarten der Spoorwegen. Zij worden Tan 12 Juli tot 2 September uitgegeven. Naar wij vernemen zullen in het tijdvak van 12 Juli tot en met 2 September 1937 op Maan dag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van elke week aan elk station verkrijgbaar zijn retour-vacantiekaarten. kostende le kl. f 11.20. 2e kl. f 8.85. 3e kl. f 6. Voor kinderen, jonger dan tien jaren is de helft van bovenstaande prijzen verschuldigd. Deze retourvacantiekaarten zijn geldig voor een reis heen en terug naar het door den rei ziger op te geven station van bestemming De heenreis moet afgelegd worden op den dag der afstempeling, de terugreis op denzelf den of den volgenden dag. Onderbreken der reis is niet geoorloofd. Zoo wel de heenreis als de terugreis mogen echter op een station onderweg worden begonnen ot geëindigd. Overigens gelden voor de retour- vacantiekaarten dezelfde bepalingen als voor de gewone vacantiekaarten en zijn ze derhalve niet geldig in D- en P-treinen. NEDERLANDSCHE DEELNEMING INTER NATIONALE TENTOONSTELLING WONING EN HYGIENE TEN PLATTELANDE De regeering heeft besloten, dat Nederland zal deelnemen aan de internationale tentoon stelling. betrekking hebbende op de woning en de hygiene ten plattelande. welke dezen zomer te Parijs zal worden gehouden. De Nederlandsche deelneming zal worden voorbereid door een daartoe door den minis ter van sociale zaken ingestelde commissie, waarin o.m. is benoemd de heer J. van Olden- borgh. directeur van het provinciaal waterlei dingbedrijf van Noord-Holland te Overveen. De Nederlandsche inzending bestaat uit vier onderdeelen Het eerste onderdeel om vat teekeningen, fotografieën, grafieken en maquetten. betrekking hebbende op den wo ningbouw ten plattelande. Het tweede onderdeel, dat verzorgd wordt door de provincie Noord-Holland, zal een beeld geven van hetgeen in die provincie ge schiedt voor de drinkwatervoorziening en de electriciteitslevering ten plattelande. Het derde onderdeel van de inzending is gewijd aan den Wieringermeerpolder en zal een beeld geven van den woningbouw en de hygiënische voorzieningen in dien polder. Het vierde onderdeel zal getuigen van den sociaal hygienischen arbeid ten plattelande van de vereenigingen het Groene Kruis en het Wit-Gele Kruis zooals tuberculose-bestrij- ding, zuigelingenzorg enz. doelde strijd geen enorme afmetingen heeft aangenomen, maar zou aan dien feilen kamp niet in zeer belangrijke mate paal en perk gesteld worden, indien het bedrijfsleven eens ontlast zou worden van de vele drukkende las ten welke het te torsen heeft? Bij de beoor deeling van dit nieuwe ontwerp dient daar mede toch zeker ook rekening gehouden te worden. De minister stelt daartegenover, dat de structuur van het Nederlandsche bedrijfs leven in sterke mate door Overheidsmaatre gelen moet worden beïnvloed, waardoor aan den Nederlandschen ondernemer niet meer die vrijheid gelaten kan worden, welke in het verleden gold. Maar evenals bij de verdediging van het Vestigingsontwerp Klein bedrijf van regeeringszijde betoogd is, dat de nieuwe maatregelen geen tijdelijk, doch een permanent karakter hebben, vraagt men zich af, of voor het geval de crisismaatre gelen den ondernemersvrijheid aan banden leggen het juist gezien is aan deze voorstellen een blijvend cachet te verleenen. Geheel duidelijk is de verdediging van den minister niet. Bij de behandeling van het desbetreffende ontwerp zal daarop onge twijfeld de aandacht gevestigd worden. De Overheid zal bij de uitvoering dezer nieuwe wettelijke voorziening zeer groote bevoegdheden krijgen. De beoordeeling van het begrip: „economisch landbelang", wordt grootendeels aan de Kroon overgelaten. In afwijking van de procedure, welke gevolgd zal worden bij de reeds meer genoemde Ves tigingswet Kleinbedrijf, zijn hier minder in stanties ingeschakeld. Voor een vlugge afdoe ning van zaken is dat ongetwijfeld van be lang. In. ons land bestaat de onmiskenbare neiging een zaak dood te adviseeren. Maar er is een groot verschil tusschen dat systeem en den aanbevolen gedragslijn bij het ont- werp-Be dr ij fsvergunn ingenwet. Binnenkort zullen de „groote" werkgevers organisaties zich wel over het ingediende ontwerp uitspreken. De indiening sluit ge heel aan bij de ontwerpen, welke reeds op dit terrein bestaan. Zij zijn alle de consequente gevolgen van bepaalde maatschappelijke in zichten. Wanneer zij eenmaal tot wet verhe ven zullen zijn is te voorzien, dat nieuwe de- tail-regelingen noodig zullen zijn. De ge compliceerdheid van het bedrijfsleven leidt daartoe vanzelf. Want het is uitgesloten, dat men tenslotte zal kunnen volstaan met de thans getroffen en in voorbereiding zijnde voorzieningen. MOLLERUS. Verkoop Jamboree-brochure heeft succes. Er komt een tweede oplage. De propagandadienst der Wereld Jamboree schrijft ons: De groote veldtocht der Nederlandsche pad vinders, om het publiek in te lichten over de komende Wereld Jamboree in Bloemendaal Vogelenzang, die gevoerd wordt onder de leuze „U komt", heeft zulk een succes, dat de pro pagandadienst reeds thans tot een herdruk der brochure, waarvan de eerste oplage ruim 150.000 bedroeg, heeft moeten besluiten. Het is verblijdend te constateeren. dat er bij het Nederlandsche volk een zoo groote be langstelling bestaat voor de Jamboree, zoo dat er niet aan getwijfeld hoeft te worden of ook deze tweede oplage zal spoedig uitverkocht zijn. Mr. dr. L. N. Deckers toch lijstaanvoerder. Bij de stemmingen in de afdeelingen der R. K. Staatspartij over de voorloopige candi- datenlijsten voor de a.s. Kamerverkiezingen is gebleken dat de leden zich.hebben gehouden aan de door den verkiezingsraad der Staats partij voorgestelde personen. In de volgorde zijn echter verschillende wijzigingen ge bracht o.a. in de kieskringen s-Hertogen- bosch en Tilburg. In eerstgenoemden kies kring luidde het advies: Mr. Teulings. gene raal Bajetto. mr. dr. Deckers. M. van Poll en K. van der Putt. De heer Deckers kreeg 51.367 stemmen en mr. Teulings 51,226. Ook generaal Bajetto bleef onder dit aantal. Mr. dr. L. N. Deckers, zal nu lijstaanvoerder worden, ter wijl mr. Teulings op de derde plaats komt. Voor Tilburg was het advies: Mr. P. Steen- berghe. C. J. Kuiper, dr. H. W. Moller, P.Serra- reus. De volgorde is nu na de stemming ge worden: 1. dr. H. W. Moller, 2. mr. P. Steen- berghe. 3. C. J. Kuiper, 4. P. Serrareus. ERNSTIG ONGEVAL IN EEN HOTEL. Maandagnamiddag omstreeks 3 uur is bij het verrichten van werkzaamheden in het Grand Hotel te Scheveningen de 21-jarige loodgieter J. C. van D. van de trap gegleden. Hij is met zware inwendige kneuzingen naar het Roode Kruisziekenhuis vervoerd. Vereeniging Schoolmond- verzorging. Verschillende organisaties zijn toegetreden. Dezer dagen vergaderde het Werkcomité van de onlangs opgerichte vereeniging voor Schoolmondverzorging. De voorzitter, dr. B. W. Smit. directeur van den G. G. D., kon me- dedeelen, dat reeds 19 organisaties waren toe getreden, waai-onder de Haarlemsche Zieken fondsen, de meeste bestuurdersbonden, ver schillende onderwijzersorganisaties, oudercom missies, vereeniging van tandartsen, enz. De aangesloten vereenigingen betalen een jaarlijksche contributie doch het ligt in de bedoeling zich tot de ouders der schoolgaande kinderen te wenden, met het verzoek eveneens contribuant te worden. Daartoe zal de mede werking der oudercommissies worden gevraagd. Uit die contributies zal een belangrijk deel der inkomsten moeten komen.Alle uitgaven zul len daaruit wel niet bestreden kunnen worden, daar vele ouders niet draagkrachtig genoeg zijn om bij te dragen. Daarom za! de vereeniging in de komende weken daarvoor in aanmerking komende personen opwekken als donateur tot de vereeniging toe te treden. Er is voor de do nateurs een minimum bijdrage van f 1 per jaar vastgesteld. Opgaven van donateurs worden gaarne ont vangen door den secretaris der vereeniging de heer G. Brouwer, Orion weg 46.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5