Capa" wilde zijn kansen niet in de waagschaal stellen. Een zilveren jubileum De lezers bij „Turnlust". ZATERDAG 10 APRIL 1937 HAARLEM'S DAGBLAD VOETBAL. De wedstrijden van a.s. Zondag De competitie voor het landskampioen schap wordt Zondag voortgezet met de wed strijden Go aheadP.S.V. en Feijenoord Ajax. De eerstgenoemde clubs zullen elkaar niet veel in kracht ontloopen, al meenen we te mogen veronderstellen, dat de thuisclub wel van het voordeel van eigen terrein zal weten te profiteeren. Heel anders is het met den wedstrijd, die te Rotterdam gespeeld wordt, want het is voor Feijenoord, die al twee wedstrijden verloren heeft, vrijwel de laatste kans, om tenslotte nog op de eerste plaats te komen. Zij speelt morgen voor het, eerst in K.N.V.B.-verband in het nieuwe sta dion en aangezien Ajax de tegenpartij is, zal de belangstelling wel heel groot blijken te zijn. Om deze reden en omdat Feijenoord geen club is. die zich gemakkelijk driemaal achtereen laat kloppen, gelooven we dat de Rotterdammers zullen winnen. R.C.H. gaat nu haar geluk tegen 't Gooi in Hilversum beproeven. De Racing zal dien zwaren strijd absoluut moeten winnen, wil zij haar kans op behoud van het eerste-klas- seschap behouden. Men is echter in het blauw-zwarte kamp, vooral na de onver wachte 80 overwinning van jl. Zondag te gen H.F.C., vol goeden moed. Alle linies van R.C.H. hebben daarbij blijk gegeven het nog wel te kunnen. Dit zal haar voor morgen na tuurlijk een grooten moreelen steun geven en dat is wel dringend noodzakelijk, want t is bekend dat de strijdlust van 't Gooi al tijd bijzonder groot is en morgen zal het er stellig nog wel een schepje opgooien. We zullen ons maar niet aan een voorspelling wagenwel hopen we morgenmiddag een gunstigen uitslag te mogen publiceeren. Ditzelfde hopen we natuurlijk ook voor Bloemendaal. dat morgen op eigen terrein den belangrijken degradatiewedstrijd tegen het Amersfoortsche H.V.C. moet spelen. Bloemendaal kan nu vergeleken worden met den drenkeling, die zich nog slechts aan een stroohalm kan vastklampen. Gaarne hopen we, dat die halm sterk genoeg zal blijken te zijn, zoodat de witten nog een klein kans je terug zullen krijgen. De mogelijkheid be staat, dat De Bock, die deze week een mo torongeluk heeft gehad, waarbij hij gebles seerd werd, morgen toch nog kan meespelen. HET VIERBONDEN TOURNOOI. PROEFWEDSTRIJD OP HET „SCHOTEN"- TERREIN. Aa. Zondagmorgen half elf wordt op het terrein van ..Schoten" aan den Vergierdeweg een voetbalwedstrijd gespeeld tusschen twee proef-elftallen van den H.V.B. Deze wedstrijd heeft ten doel een vertegenwoordigend elftal samen te stellen, dat zal deelnemen aan het Vierbonden -t ournooi. De proefelftallen zijn als volgt vastgesteld: Elftal A: M. Polderman, (Spaarndam, doel; J. Souverein (VI. Vogels) r. achter; A. Vrenegoor Jr. (E.D.O.) 1. achter; D. Gra- pendaal (V.V.B.), r. midden; C. de Bruin (Heemstede), spil; F. Stiphout (Haarlem) 1. midden; L. Oldenburg (V.V.B.) r. buiten; P. van Zanen (D.S.K.). r. binnen; F. Bloemen daal (Zandvoort); m. voor; A. v. d. Smissen (VI. Vögéls). 1. binnen; J. Druijf (Zeemeeu wen), 1. buiten. Elftal B.: G. Olivier (V.V.B.) doel; N. J. de Wilde, (Kemphaan), r. achter; D. Schroe- der .(Zandvoort), 1. achter; H. Röbken (Kemp haan) r. midden; T. Blokker (DeCeO), spil; L. Hollenberg (Zandvoort), 1. midden; W. v. Wilpen (VI. Vogels), r, buiten; B. Hirs (VI. Vogels), r. binnen; P. O. Plokker (V.V.B.), m. voor; J. v. Gelder (Kemphaan), 1. binnen; G. v. Gelder (Kemphaan) 1. buiten. BLOEMENDAAL—H.V.C. Bloemendaal speelt morgen vermoedelijk met het volgende elftal tegen H.V.C.: De Haas, Van Waard. Van der Meij, Immer, Beijk, Tuilenaar, Van Bragt, De Bock, N. N., Hartman, Leemhuis KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM. StormvogelsKinheïm. Stormvogels komt uit met: Hollenberg, Haak Sr., Haak Jr.. Bravenboer, Schoorl, Tol, Van Pel, Schildwacht, Woudenberg. Van Opbergen, Van Riemsdijk De IJmuidenaren experimenteeren dus in hun voorhoede met tal van jonge spelers. De afgelaste wedstrijd Frankrijk—Italië» Nog een uiteenzetting van den Franschen Voetbalbond. Uit Parijs: De Fransche Voetbalbond heeft omtrent het niet doorgaan van den interland wedstrijd FrankrijkItalië nog het volgende medegedeeld: De Fransche Voetbalbond meent te moeten protesteeren tegen mededeelingen. welke in zekere couranten zijn verschenen, waarin beoogd wordt het niet doorgaan van den wedstrijd voor te stellen als een gevolg van de tusschenkomst van den Franschen Voet balbond bij den Italiaanschen bond. De Fran sche Voetbalbond handhaaft de bewoordingen van het reeds eerder gepubliceerde communi qué volledig en voegt daar nog bij, dat hij nooit de mogelijkheid heeft overwogen van in cidenten met betrekking tot dezen wedstrijd. De Fransche Voetbalbond heeft dus aan nie mand de vrees daartoe uitgesproken. Het kan dus niet meer worden ontkend, dat de Italiaan- sche Voetbalbond door middel van zijn voor zitter, den heer Vaccari. aan den Franschen bond heeft doen weten, dat de wedstrijd dooi den voorzitter van het Italiaansch Olympisch Comité was verboden. Nederland uitgenoodigd. Naar aanleiding van de teleurstelling, die men te Parijs heeft gehad, doordat de Italiaan - sche voetbalploeg heeft gemeld, dat zij Zondag as. niet kan komen spelen, heeft de Fransche Voetbalbond den K.N.V.B. uitgenoodigd om Zondag a.s. een wedstrijd te Parijs te spelen tegen het Fransche elftal. Het zou natuurlijk den K.N.V.B. zeer aange naam zijn geweest (aldus lezen we in de N.R.Ct.) om den Franschen Voetbalbond ter wille te zijn, maai' helaas de kampioenswed strijden FeijenoordAjax en Go AheadP.S.V. waren al reeds vastgesteld. Men had aller wegen alle maatregelen genomen en men was dus niet in staat om een goed elftal naar Parijs te sturen. Uit dien hoofde heeft men den Franschen Voetbalbond moeten teleurstellen. FrankrijkCharlton Athletic. Uit Parijs: Het secretariaat van den Fran schen Voetba'bond heeft medegedeeld dat in •plaats van den interlandwedstrijd Frankrijk— Italië, die Zondag a.s. niet zal doorgaan, op dien dag een wedstrijd zal worden gespeeld tegen de Engelsche profclub uit de eerste di^sie Charlton Athletic. H. V. B.-BEKER. HillegomSpaarnevogels, 2 uur. J. H. Luijken. STADS-EDITIEBEKER. DeCeOTHB 2, 10 uur, A. van Dam. PROEFWEDSTRIJD H.V.B.-ELFTALLEN Elftal AElftal B (terrein Schoten), 10.30 uur, J. D. Rigbers Jr. (grensrechters: E. van Milligen en O. J. M. van Waveren). PROMOTIE-COMPETITIE 3e KLASSE. Groep B: Zeemeeuwen 3Zeemeeuwen 4 (terrein Zeemeeuwen), 10 uur, G. F. Born, (grensrechters M. Kruijff en J. Steffens) COMPETITIE. 1 A Geen wedstrijden. 1 B Geen wedstrijden. 2 A RCH 6Hillinen 2, 10 uur, C. v. d. Pol. Beverwijk 3IVO, 12 uur, H. Hurkmans. Haarlem 5—VOG, 2 uur. J. Fortgens. 2B RCH 7Kinheim 4. 10 uur, D. Baas. Schoten 3Swastika, 10 u., L. v. d. Ven. DIO 2Kennemers 5, 11.30 u., J. Joosten. 2 C Kennemers 4Kenau, 10 uur, J. C. v. Tol. 2 D Haarlem 4HFC 3, 10 uur, J. F. Ploeg. N.-VennepETO, 2 uur, F. J. Wallekers. WHZandvoort 4, 10 uur, W. Bouwens. 3 A Haarlem 8Hillinen 3, 10 uur, EL F. Henskes. Kennemers 7WH 2, 12 uur, A. van der WieL 3B WB 2Swastika 2, 10 uur, W. Kelder. 3C RCH 11Haarlem 7, 10 uur, J. v. Aalst. Spaarnevogels 3Vijfhuizen, 10 uur, G. de Raadt. 3D RCH 10—DeCeO 2, 10 uur, G. C. Th. Heering. Beverwijk 4Kenau 2, 12 uur, J. Keur. 3 E Geen wedstrijden. 3 F HFC 6DIO 4, 10 uur, T. Kranenburg. Kennemers 6DWO 2, 12 u., J. J. Rosier. 3G Beslissingswedstrijd: Hillegom 4Zand- voor 5 (terein Heemstede), 10 uur, J. N. Spierdijk (grensrechters: A. G. Peperkoorn en Th. Portegies). 3 H HFC 8—EDO 7, 10 uur, C. A de Feber. 4 A DeCeO 3—SV 34, 12 uur, W. Goulooze. EHS 6Kennemers 9, 10 uur, K. Bergmann. Spaarnevogels 4Heemstede 4, 10 uur, A. C. Slobbe, 4 B Geen wedstrijden. 4 C EHS 5—Damiaten 2, 10 uur, J. v. Dongen. 4 D DIO 5—VOG 2, 11.30 u., E. W. Boswinkel. JUNIOREN-COMPETITIE. A Kennemers aBloemendaal a, 10 uur, J. EL van Mechelen. Zandvoort aStormvogels a, 10 uur, M. Bloemink. HFC a—Haarlem a, 10 uur, A. C. J. Crombeen. B Geen wedstrijden. C Haarlem c—RCH d. 3 uur, G. Smit. (te spelen Zaterdag 10 April). Kinheim bKennemers b, 10 uur, A van Kampen. D Haarlem d—WH a. 12 uur, L. Menist. Hillegom—HFC c, 10 uur, G. Kerkman. VI. Vogels—Hillinen, 10 uur, J. C. Luiten, (terrein Hillinen). E Bloemendaal cHFC e, 10 u., N. de Haan. DIO—Brederode, 2 uur, T. Post. BEKERWED STRIJDEN. Voor den beker speelt Kennemers morgen tegen Watergraafsmeer. Het komt ons voor. dat de Wijkers een goede kans maken; de volgende ronde te bereiken. GYMNASTIEK. WEDSTRIJD HAARLEMREST K.T.K. Volledige genoegdoening gaf de gymnastiek- wedstrijd HaarlemRest K.T.K. wel niet (er ontbraken n.l. te veel turnsters, die oorspron kelijk waren aangewezen), maar een wapen schouw met 't oog op den 8 Mei a.s. te houden kringenkamp was genoemde wedstrijd zeker wel. In elk geval bleek, dat de K.T.K, een goede damesploeg naar den wedstrijd tegen Noord - Holland's Zuiderkwartier en vermoedelijk tevens tegen Purmex-end e.o. kan afvaardigen. Gelet op de in de graadwedstrijden behaalde cijfers lag een overwinning van de Haarlem- sche dames in de lijn. Evenwel moest wegens ziekte één lid van die ploeg verstek laten gaan, zoodat de kansen gelijker kwamen. Inderdaad ontliepen beide ploegen elkaar1 in den aan vang weinig, maar nadat twee van de vijf on derdeden verwerkt waren, trad de Haarlem- sche ploeg steeds sterker op den voorgrond. In brugturnen stonden de afdeelingen gelijk, maar in de overige onderdeelen vooral in ringen toonden de Haarlemsche dames zich 't sterkst. De oorzaak hiervan was, dat van de Rest drie dames beneden de middelmaat ble ven en van Haarlem-slechts één. In verband met een te kiezen leider van het ae. K.T.K. oefenkorps voor dames was aan wezig de heer Kleerekooper, leider van de keurkorpsen K.N.G.V. en A.T.B. Tot bijwoning van de oefeningen van laatstgenoemd korps werden als gevolg van den wedstrijd genooaigd de dames C. Kwast (Concordia), C. v. Ko- ningsbruggen (O.S.S.) en P. de Vos (Bato). Ten slotte won Haarlem met 209.5 p. tegen de Rest 198 p. De wedstrijd stond onder leiding van den heer J. M. Berrevoets, en als jury leden traden op mej. M. Hartog (Zaandam) en de heer J. van Praag Segaar (Amsterdam). De persoonlijke uitslag was: Haarlem: 1. C. Kwant 39.5 p., 2. P. de Vos 37 p., 3. C. Swart 35.5 p., 4. S. Smit 35 p., 5. H. Hoek 34.5 p., 6. L. v. d. Berg 26 p Rest; 1. C. v. Koningsbruggen 37 p., 2. C. v. d. Mije 35 p., 3. L. Slagveld 34.5 p., 4. A. v. d. Voort 30.5 p., 5. J. Keur 29.5 p., 6. D. Tabak en A. Keur 28.5 p. WIELRIJDEN. „EXCELSIOR". Bovengenoemde vereeniging houdt a.s. Zon dag een handicap-rit over 62V2 K.M. om een wollen trui, uitgeloofd door mevr. Fennis. Ver trek 9 uur. De wintercompetitie is geëindigd. De totale uitslag hiervoor is: A-klasse: 1. H. v. Kleef 22 pnt,; 2. W. Fennis 21 pnt.; 3. P. Korthals 20 pnt.; 4. Jansen 19 pnt.; 5. West- Broek 4 pnt.; 6, B. Fennis 3 pnt. Nadat een beslissingswedstrijd om de le en 2e plaats der B-klasse tusschen Lasschuit en Taverne door Taverne gewonnen was, luidt de uitslag B-kl.: 1. Taverne 29 pnt.; 2. J. Lasschuit 28 pnt-.; 3. J. Jas 17 pnt.; 4. B. Jansen 16 pnt.; 5. J. Wal- gien 12 pnt.; 6. G. Jansen 9 pilt. Bos en Kruyf 1 punt. C-klasse: 1. Banken 25 pnt.; 2. F. de Nijs 21 pnt.; 3. W. Koekenbier 20 pnt.; 4. A. Evers 17 pnt.; 5. H. v. Es 7 pnt.; 6. De Vries 6 pnt.; 7. W. Kleef 5 pnt.; 8. v. Dokkum 4 pnt.; 9. J. Vogel 4 pnt.; 10. v. Kou teren 2 pnt.; de Jong 1 punt. Juniores: 1. G. v. Dijk 10 pnt.; 2. v. Sinderen 8 pnt.; 3. Bakker 6 pnt.; 4. Deen 4 pnt.; 5. Zwiers 2 pnt.; Schaap 1 punt. A.s. Zondagmiddag rijdt P. Korthals, die op 2en Paaschadg den klassementwesdtrijd won op de Halfwegsohe Wielerbaan, wederom mede in een 30-ronden-wedstrijd. Dr. M. Euwe Daarom niet aan tournooi te Margate deelgenomen. Geen sprake van onsportiviteit. e vraag, „waarom Capablanca niet te Margate speelde", die in enkele dagbladen werd opge worpen, schijnt mij minder gerechtvaardigd dan de eventueele vraag, „waarom Capablanca wèl te Margate speelde", welke men had kunnen stellen in geval de Cubaan wel verschenen was. Een en ander is een nadere uiteenzetting waard, om dat er te dien aanzien veel misver standen bestaan. Het meespelen van Capablanca te Margate zou m.i. een domheid geweest zijn, weliswaar een sportieve domheid, maar niettemin een domheid. Zooals bekend, wordt er elk jaar omstreeks Paschen te Margate een tournooi gehouden. In den wedstrijd van 1935 was de schaakwereld getuige van een spannenden strijd tusschen Capablanca en Reschewski, welke ten gunste van den laatstgenoemde beslist werd. In 1936 had een even spannende wedloop plaats tus schen Capablanca en Flohr, waarin de Cu baan evenmin aan' het langste' eind kon trekken. Voor 1937 hadden de Engelschen zich reeds verheugd op een treffen tusschen Fine en Capablanca. maar op het laatste moment heeft de Cubaan van deelneming afgezien, zoodat in zijn plaats dr. Aljechin werd uitge noodigd. Welke waren de beweegredenen voor dit afzeggen? Volgens de pers zouden hier finan cieels overwegingen den doorslag gegeven hebben. Capablanca zou met een simultaan- séance te Miami (Florida) meer geld verdiend hebben dan met een eventueele deelneming aan het tournooi te Margate. Hoewel men naar de werkelijke reden slechts gissen kan, schijnt mij deze verklaring geheel onjuist, te meer, daar er voor den volkomen insider eigenlijk geen verklaring noodig is, zooals reeds in den aanhef van dit artikel opgemerkt werd. Gaan wij op dit punt thans nader in. De situatie in de schaakwereld is de laatste jaren sterk gewijzigd ten aanzien van de rege ling van het wereldkampioenschap. Terwijl vroeger ieder vooraanstaand speler de kans had den titelhouder uit te dagen als hij er ten minste in slaagde voldoende contante middelen bijeen te brengen gaan tegen woordig de aanspraken op het wereldkam pioenschap uitsluitend via den Wereldschatk- bond. De gedelegeerden van alle landen be palen tezamen, welke schaakmeester het recht heeft den wereldkampioen uit te dagen, en nu is de situatie op het oogenblik zoo. dat het in den zomer te houden congres te Stockholm de beslissing gaat nemen, wie het eerst aan de beurt komt (dat zou dan zijn in het jaar 1940). Welk die beslissing zal zijn, laat op 't oogen blik maar weinig twijfel over: Capablanca, die in de groote tournooien te Moskou en Not tingham wist te zegevieren, heeft verreweg de beste papieren, terwijl hij op grond van zijn vroeger kampioenschap ook de oudste rechten kan doen gelden, 't Is dus bijna zeker, dat Capablanca te Stockholm gekozen wordt en de Cubaan heeft het dus heelemaal niet noodig, zijn geluk te Margate nog eens,te be proeven. Want ook zonder een nieuw succes is hij de eerste pretendent, terwijl hij boven dien riskeert niet als overwinnaar uit het strijdperk te treden. Over dit risico moet men werkelijk niet te gering denken. In een wed strijd, waaraan behalve door Fine ook deel genomen wordt door jonge krachten- als Keres en Foltys, kan men de kans, dat Capa-* blanca nummer 1 wordt op ongeveer 40 pCt. taxeeren. Met zijn deelneming te Margate zou Capablanca dus 60 kwade tegen 40 goede kansen geschapen hebben. Ik begrijp volkomen, dat de bovenstaande overwegingen den indruk kunnen wekken, dat Capablanca's houding aan sportiviteit te wenschen overlaat, maar m.i. ten onrechte. Ais de publieke opinie en deze is het ten slotte, welke straks te Stockholm den doorslag geeft niet zoo sterk beïnvloed zou worden door relatief onbelangrijke gebeurtenissen, wanneer bovendien de laatste indruk niet zoo zwaar zou wegen, dan had Capablanca gerust in Margate kunnen spelen. Maar de fout ligt juist bij deze publieke opnie. Men.overschat de beteekenis van een enkelen uitslag en vergeet, dat zooveel toevallige factoren het resultaat mede bepalen. Had Capablanca wel gespeeld, dan was dit zonder twijfel zeer sportief, maar een spor tiviteit, die slecht door weinigen gewaardeerd zou kunnen worden, terwijl tegenover deze ge ringe waardeéring het. enorme risico van een falen zou komen te staan, een risico, dat daar om zoo groot is, omdat het als consequentie met zich mede kan brengen: een definitief vaarwel aan „my title", zooals Capablanca den wereldkampioenstitel bij voorkeur pleegt te noemen B. J. Wieland Los een kwart eeuw leider. „Turnlust" en Wieland Los, dat zijn in Beverwijk twee namen, die even onafscheidelijk aan elkander verbon den zijn als bijvoorbeeld de Beverwijk- sche Harmoniekapel en Hofmeester. Men kan niet den één noemen, zonder aan den ander te denken. En de Bever wij kers zijn nu al vijf en twintig jaren gewend B. J. Wieland Los te zien a-Is den leider van de Gymnastiekvereeni- ging „Turnlust". Zóó hebben de inge zetenen hem leeren kennen bij de j aar lijksche zaaluitvoeringen of bij de tal- looze keeren, dat „Turnlust" de een of andere feestelijke gebeurtenis in de openlucht met al haar afdeelingen op luisterde. En nu gaat de heer B. J. Wieland Los jubileeren. Op 18 April is hij gedurende een kwart eeuw de zeer deskundige en zeer toegewijde leider van „Turnlust". D. J. Wieland Los. Vorig jaar werd op luisterrijke wijze het zil veren jubileum van deze vereeniging gevierd. En toen werd het eigenlijk ook al een beetje het jubileum van den directeur, want er ver scheen geen jubileums-artikel in de bladen, geen bijdragen in den feestgids, er werd geen toespraak gehouden ter receptie, ja, er werd zelfs geen liedje gezongen in de jubileum revue, of de naam Wieland Los viel er eenige keeren in te beluisteren. En daaruit kon dan wel de gevolgtrekking worden gemaakt, wat Wieland Los als leider voor „Turnlust" betee- kent. En hoezeer bleek daaruit ook het groote vertrouwen, dat hij geniet niet alleen in den kring van zijn vereeniging, maar ook daarbui ten. bij autoriteiten, bij ouders en opvoeders. Dit alles zal nu, bij zijn eigen jubileum opnieuw op den voorgrond treden. De heer Wieland Los is de persoon, die „Turnlust" op zijn kalme en rustige, maar vooral op vakbekwame wijze ge bracht heeft op de vooraanstaande plaats; welke zij thans inneemt. Zijn loopbaan. Op 11-jarigen leeftijd is Wieland Los met de beoefening van de gymnastiek begonnen als adspirant van de Apeldoornsche Gymnastiek- vereeniging. Later werd hij lid van de heeren- afdeeling van dezelfde vereeniging en nog later van „Olympia" te Amsterdam. In dien tijd bezette hij reeds de negende plaats in de land en verwierf hij te Schiedam in de natio nale vereenigingswedstrijden den persoonlijken prijs. Ook van andere takken van sport was de heer Wieland Los een ijverige beoefenaar. Hij voetbalde en deed ook aan athletiek. Zelfs was hij bekend als één van de beste loopers op den kórten afstand in de jaarlij ksche zoogenaamde „hardloopwedstrijden" van den N.V.B. Intusschen was hij reeds bij het onderwijs. In 1911 werd de heer B. J. Wieland Los be noemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school aan de Breestraat te Beverwijk. Deze school stond op de plaats, waar nu het Luxor Theater gevestigd is. Ongetwijfeld herinneren vele Beverwij kers zich nog den jongen onder wijzer, die onder de schooljeugd „meneer Los" werd genoemd. En vele oud-leerlingen zullen zich ook nog den dag herinneren, dat er iets bijzonders met „meneer Los" aan het handje was, want zijn klas werd getracteerd en alle kinderen gingen hem feliciteeren, zonder eigenlijk te weten waarmee. Maar het hoofd van de school, de heer J. van Lingen, wist het wel en toen „Turnlust" dat toen nog slechts één jaar bestond, groo te behoefte had aan een deskundigen leider, adviseerde hij den heer B. J. Wieland Los maar eens uit te noodigen. Want deze jonge onderwijzer had de akte M. O. Gymnastiek en het spelleidersdiploma van den Neder- landschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding behaald. En zoo kwam Wieland Los bij „Turnlust". Maar eerst op proef, althans voor dat jaar, want partijen waren weder- zijdseh niet voornemens over „ijs van één nacht" te gaan. En toch was het ijs gauw gebroken, want na eenige maanden volgde reeds de definitieve benoeming. In 1914 werd de heer Wieland Los aange steld als gymnastiekleeraar te Haarlem. Maar „Turnlust" is hij trouw gebleven! De gestadige uitbreiding was toen wel voor hem aanleiding om als directeur van twee an dere vereenigingen te bedanken. Een omvangrijke werkkring. Het was een van die besluiten, waarvan men zegt, dat zij op een psychologisch mo ment" worden genomen. Want weldra bleek, dat „Turnlust" zijn volledige werkkracht noodig had. Er zou een lange lijst te maken zijn van 't aantal heeren dat voor ..Turnlust" naar buiten is opgetreden. Wij willen slechts hier en daar een greep doen. Meer dan honderd maal trad de heer Wieland Los met de geheele vereeniging of met een gedeelte in uitvoeringen of demonstraties in het open baar op. Daarbij waren ook liefdadigheids uitvoeringen en uitvoeringen met een ander sociaal doel. Een groot aantal uitvoeringen en algemeene sportdemonstraties werden ge geven voor de vereeniging .Koninginnedag" en niet gaarne zou het publiek „Turnlust" op het feestprogramma willen missen. Ook gaf de jubilaris zijn groote werk kracht reeds aan acht uitvoeringen in den Haarlemschen Stadsschouwburg ten bate van het Lighalfonds, uitvoeringen die groote bekendheid hebben verworven en waarvoor ook altijd van officieele zijde groote belang stelling wordt getoond, o m. door den Com missaris der Koningin. Sinds vorig jaai wordt de Lighal-uitvoering op een open ter rein gegeven en voor de negende maal is de heer Wieland Los daarvan de hoofdleider. van Haarlem's Dagblad zoe ken uw aanbiedingen in onze advertentiekolommen. Kunnen zij haar vandaag niet vinden, zorg dan in elk geval, dat zij er morgen in staan. In 22 verschillende plaatsen in Noord- en Zuid-Holland trad hij met afdeelingen van „Turnlust" op, o.a. voor de tentoonstelling „de Vrouw", voor het Roode Kruis, het Witte Kruis enz. En ook in den vorigen zomer heeft hij zijn voortreffelijk organisatietalent in ruime mate getoond bij de voorbereiding en de opvoeringen van het Landsspel „Kenne- merland's Glorie" ter gelegenheid van de V.V.V.-feestweek. In het organisatieleven. Ook in het organisatieleven is de jubilaris op den voorgrond getreden. Toen dat noodig was aarzelde hij niet, om bij „Turnlust" ge durende eenigen tijd den voorzittershamer ter hand te nemen. Voorts was hij destijds plaatsvervangend bestuurlsid van het (oude) gewest Noord-Holland van het K.N.G.V. Vele jaren was de heer Wieland Los secre taris van het bestuur en van de Technische Commissie van den Kennemer Turnkring. Thans is hij van deze laatste instelling voor zitter. Zijn groote verdiensten voor de licha melijke opvoeding werden gewaardeerd in het eere-lidmaatschap van „Turnlust" en van den Kennemer Turnkring. Ondanks deze drukke werkzaamheden vond de heer Wieland Los ook nog gelegenheid zijn pen in dienst te stellen van de lichame lijke opvoeding. In het Turnblad, het offi cieele orgaan van het K.N.G.V. schreef hij honderden artikelen. Vele jaren voerde hij de redactie van het officieele orgaan van de Nederlandsche Vereeniging van Gym- nastiek-leeraren. Tenslotte mogen wij er op wijzen, dat in zijn werk voor „Turnlust" geen specialisatie, maar integendeel een algemeene geoefend heid in gymnastiek, athletiek en spel op den voorgrond heeft gestaan. Daarbij werden wedstrijden niet als doel aangewend, maar als middel, namelijk om de animo en het peil te verhoogen. Ondanks dit gemis aan specia lisatie heeft „Turnlust" onder leiding van den heer Wieland Los toch zeer veel succes sen. ook nationale, mogen behalen in gym nastiek, athletiek en spel, successen, die mede te danken waren aan de technische or ganisatie. „Niets is voor een turnvereeniging beter, dan bestendiging van toegewijde deskundige leiding", aldus een uitspraak van den heer J. Hop, voorzitter van den Kennemer Turn kring. Geen vereeniging, die dit beter kan be amen, dan „Turnlust". dat nu vijf en twintig jaren heeft mogen profiteeren van de groote gaven van hart en geest van zijn leider. Aan zijn arbeid is het voor verreweg het grootste deel te danken, dat „Turnlust" zich een bijzondere plaats heeft verworven, niet alleen in Beverwijk, maar in de turnwereld van geheel Kennemerland. En daarom ook jubileert geheel „Turnlust" met zijn leider, zooals Wieland Los dat in 1936 deed met „Turnlust". BILJARTEN. Ned. Kampioenschappen 71—2. In café-restaurant Dubois te Amsterdam zijn Vrijdagmiddag de Nederlandsche kampioen schappen cadre 71-2 begonnen, waaraan deel nemen de titelhouder P. de Leeuw, J. Domme- ring. J. Sweering, Wiemers. J. van Vliet, en L. De Leeuw 300 24 56 12.50 Gehrels 138 24 24 5.75 Wiemers 202 36 20 5.61 Van Vliet 300 36 34 8.33 Van Vliet 300 22 74 13.63 De Leeuw 254 22 46 11.54 Dommering 261 38 32 6.86 Gehrels 300 38 56 7.89 SCHAKEN. HET TOURNOOI TE MARGATE. De uitslagen van de partijen in de achtste ronde waren: Aljechin wint van Vera Menchik. Burger verliest van Fine. Tylor verliest van Alexander. Thomas verliest van Milner Barry. FoltysKer es remise De stand luidt n-u: 1 en 2 Keres-en Fine elk 7 p.; 3 en 4 Aljechin en Milner Barry, elk 5 p.; 5 Foltys 4'/2 P-; 6 Miss Menchik 4- p.; 7 Alexander 3>/2 p.: 8 Sir George Thomas 2'/2 p.; 9 Buerger 1 p.; 10 Tylor yz p. De resultaten van de partijen der Premier reserves waren: KoltanowskiLandau remise: Van Seters—Skillicorn remise. ReillyVan Doesburgh remise List wint van Prins. Morry wint van Scheffer. Mieses wint van Schelfhout. MASSAKAMP BLOEMENDAAL—DE ROCHADE Woensdagavond werd te Bloemendaal een vriendschappelijke match gespeeld aan 22 borden tusschen de Bloemendaalsche Schaak club (2e klas) en S.C. „de Rochade" (kam pioen 3e klas) uit Haarlem. Bloemendaal miste aan de hoogere borden zeven spelers van het eerste tiental, de Rochade vier. De uitslag luidde: B.S.C.: De Rochade; 1. H. MarseilleA. de Jong y2y2 2. P. A. C. v. d. BronkJ. E. Strengers 1 3. R. VerberneH. Blokker 01 4 W. v. d. WerffD. J. Essink 10 5. H. J. S. BeckW. Mantel 01 6. A. VermeerS. J. Abspoel 10 7. F. v. ReenenJ. Blokker yzyz 8. A. v. d. Werff Sr.Joh. v. Polen 01 9. J. H. CaroC. E. Abspoel 01 10. -J. LankampJ. v. Ravensbergen V2-}/2 11. W. v. d. HoefJ. J. Teekamp Jiv 1—0 12. P. HalsemaP. H. Sprokkreef 10 13. J. HalsemaJ. J. Teekamp Sr. 10 14. W. F. CramerC. Kaag o1 15. R. G. v. RooyE. Fijlstra 0—1 16. J. Hofland Jr.—P. E. Kolderie 1—0 17. M. H. Wiersema—A. Strengers '/2Vz 18. T. KoutW. Oosterbroek V2y2 19. B. J. Korsman—C. J. H. Rademaker Vz 20 A. BreetW Kuyper 1—0 21 H S. BogaardtJ. j. v. d. Domhof 10 22. J. PoolJ. J. Groenink 01 12—10

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10