Het vliegongeluk onder Stompwijk. Advertenties DE INTERNATIONALE SUIKERCONFERENTIE Indrukken van Lugano. ZATERDAG 10 APRIL 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Raad voor de Luchtvaart behandelt het ongeluk. Toestel te zwaar belast? De raad voor de luchtvaart, onder voor zitterschap van staatsraad mr. dr. D. A. P. N. Kooien, heeft yrijdagmiddag zijn eerste open bare zitting te 's Gravenhage gehouden. Behandeld werd het onderzoek met be trekking tot het ongeval, dat op 16 Januari 1937 onder Stompwijk is overkomen aan het vliegtuig PH A. I. T., dat bij het uitvoeren van een vrille, welke niet tijdig kon worden beëindigd, in aanraking is gekomen met den grond en dientengevolge werd vernield. Tij dens de vlucht was het vliegtuig bemand door de vliegtuigbestuurders J. K. Hoekstra en P. Bosch. De heer Bosch overleed zeer korten tijd na het ongeval aan de daarbij opgeloopen verwondingen. De heer Hoekstra kreeg een enkelbreuk. In de eerste plaats werd gehoord de 24- jarige vliegtuigbestuurder J. K. Hoekstra. De vraag of hij bekend was met het maximum toelaatbaar gewicht voor het maken van kunstvluchten beantwoordde hij bevestigend. Dit mocht voor het bemande toestel niet meer dan 700 K.G. bedragen. President: Maar het was iets boven de 800 K.G. Hoekstra: Volgens mij iets boven de 700 K.G. Uit het verdere verhoor bleek, dat op 700 a 800 meter hoogte boven Delfts-Nootdorp de heer Bosch aan het stuur zat en dat toen de heer Hoekstra het stuur van hem over nam, om een vrille te gaan uitvoeren. Het viel den heer Hoekstra op, dat het toestel bij de vrille een eigenaardige slingerende be weging maakte. President: Heeft u toen ingegrepen? Hoekstra: Ik heb getracht de vrille te doen overgaan in een spiraalduik, maar dat is niet gelukt. Toen heb ik gezorgd plat op den grond te komen. Op veertig meter hoogte lag het toestel reeds vrijwel horizontaal. Prof. dr. ir. Bieseno lid van den raad voor de luchtvaart, vroeg den heer Hoekstra of 700 meter niet wat te laag was om nog een vrille te beginnen. Hoekstra: M.i. niet. Prof. Bieseno: Was u verantwoordelijk voor het gewicht van het vliegtuig? Hoekstra: Ja. Nog wees prof. Bieseno erop dat in de literatuur en met name door de Amerika nen tegen het maken van vrilles wordt ge waarschuwd. Het lid van den raad dr. J. Jongbloed vroeg of de vrille abnormaal was. Hoekstra: Ja. Ir. van Tyen, adjunct-directeur van de Fokker-fabrieken legde een berekening over, volgens welke bij den aanvang van de vrille het totale gewicht niet meer dan 736.7 K.G. kan hebben bedragen, d.i. 36.7 K.G. boven het maximum. De heer Schmidt Crans, chef-instructeur nationale luchtvaartschool, verklaarde het toestel te kennen en er meerdere malen met succes vrilles mee te hebben uitgevoerd. Dr. Jongbloed: Achtte u het maken van vrilles aan de kabel nuttig en noodig? Schmidt Crans: Neen. Ir. Van Tyen: Achtte u het gevaarlijk? Schmidt Crans: Neen. De heer Sluiter, instructeur N. L. S., zeide diverse stunts destijds aan Hoekstra te heb ben overgegaan. Een speciale opleiding voor kunstvliegen heeft Hoekstra niet gehad, doch dat leert men in de practijk gemakkelijk zelf. De raad zal op een nader te bepalen datum Uitspraak doen^ DUITSCH LEGERVLIEGTUIG OP HET VLIEGVELD „TWENTE". Vrijdagmiddag is op het vliegveld „Twente" een Duitsch legervliegtuig geland. Het werd bestuurd door den ongeveer twintigjarigen leerling vlieger Tischler. Deze verklaarde af komstig te zijn van de vliegschool te Olden burg. Hij was op weg van Oldenburg naar Dusseldorf, doch was door slecht weer den koers kwijt geraakt. Toen hij een vliegveld zag was hij gedaald, in de veronderstelling, dat hij zich nog op Duitsch gebied bevond. Het toestel is voorlooplg in beslag genomen. In afwachting van nadere instructie is de vlie ger op het politiebureau te Enschedé onder gebracht. STEUN AAN DEN TUINBOUW. 5j/2 ton ter beschikking gesteld. De Minister van Landbouw en Visscherij heeft bepaald, dat uit het Landbouw-Crisis- fonds aan hen, die als teler van gewassen van den tuinbouw zijn aangesloten bij de Stichting Nederlandsche Groenten- en Fruit - centrale, gevestigd te 's Gravenhage. en op den dag der uitkeering geacht kunnen wor den hun bedrijf alsnog uit te oefenen, steun wordt verleend tot een totaal bedrag van ten hoogste f549.200. Voorts is bepaald, dat steun wordt verleend over de hoeveelheden van de hierna vermelde rechtmatig geteelde producten, welke in het achter elk product vermelde tijdvak van het jaar 1936 door de bovenbedoelde telers van die producten over een door genoemde Stichting erkende veiling of veilinghouder zijn verhandeld, tot de daar bij vermelde bedragen per eenheid: Steun- per Product Periode, bedrag. 100. Druiven, witte 17 Aug.25 Oct. ƒ3.kg. Frambozen, (fabr.) 1 Jan.30 Aug. 1. Vroege aardappelen 13 Juli31 Juli „0.50 Boonen, stok- princesse 17 Aug.13 Sept. 1. Boonen, enkele stamprincesse 17 Aug.27 Sept. 1. Boonen, dubbele stamprincesse 17 Aug.27 Sept. 1. Boonen, snij- 10 Aug.13 Sept. „1. Boonen, pronk- 14 Sept.—27 Sept. 1.50 Boonen. tuin- 22 Juni12 Juli 0.50 Doperwten (alléén rijserwten) 29 Juni12 Juli 1. Peulen 8 Juni14 Juni „2. Sla 18 Mei—12 Juni „0.10 st. Sla 13 Juli—27 Sept. „0.10 Spinazie 4 Mei24 Mei 0.50 kg. Bepaald is, dat de genoemde producten niet voor steun in aanmerking komen, indien deze: a. administratief zijn geveild, tenzij het voor het koelhuis bestemde druiven betreft; b. op contract zijn verkocht; c. ingevolge de ge- stelde kwaliteitseischen gerangschikt zijn onder de afwijkende of afgekeurde produc ten; d. op een andere veiling zijn geveild dan Waartoe de teler gerechtigd was. Vervoer van oorlogstuig naar Spanje. De N.V. Van Driel er niet bij betrokken. De heer W. van Driel, directeur van de N.V. W. van Driel's Stoomboot- en Transportonder neming verzoekt ons naar aanleiding van de berichten uit den laatsten tijd, waarin zijn naam of die van zijn onderneming in verband wordt gebracht met schepen, die oorlogstuig naar Spanje vervoeren, welke berichten hem in Duitschland reeds meermalen moeilijkhe den hebben bezorgd, het volgende mede te deelen: 1. dat sedert twaalf jaren zijn onderneming geen enkel zeeschip meer bezit. 2. dat door den verkoop van de zeeschepen zijner onderneming, twaalf jaar geleden, deze in het bezit was gekomen van eenige leege vennootschappen. De schepen waren n.l. alle ondergebracht in een eigen N.V. 3. dat op 7 October 1936 de aandeelen in de leege vennootschap Willem van Driel Sr., door tusschenkomst van de makelaars Jacq. Pierot Jr. en zonen, zijn verkocht aan de N.V. Han del Mij. S. Gokkes Jr. te 's-Gravenhage. In de op dienzelfden dag gehouden buiten gewone algemeene vergadering is de heer W. van Driel afgetreden als directeur en is in zijn plaats tot directrice benoemd de N.V. Nederlandsche Bevrachtingskantoor te Am sterdam. Hieruit volgt, dat noch de heer W. van Driel, noch W. van Driel's Stoomboot- en Transport onderneming eenige bemoeienis heeft met het vervoer van oorlogstuig naar Spanje. Inmiddels zijn, zoo vernemen we nader, stappen gedaan om den naam N.V. Willem van Driel Sr. te wijzigen in Europeesche Vrachtvaartmaatschappij Historische vondsten te Valkenburg. Onderaardsche vluchtgangen. ter aanprijzing van geneesmiddelen of geneeswijzen worden alleen ter plaatsing aan vaard, wanneer zij voorzien zijn van een stempel van de Commissie van Controle op de Aanprijzing van Geneesmiddelen en Genees wijzen, gevestigd te 's-Gravenhage. ANNONCES VAN GELDAANBIEDIN- GEN worden eerst na gunstige informatie, verkregen van een be voegde instantie, voor plaatsing aangenomen. Kleine onder een auto geloopen. Kind vrijwel op slag gedood. Vrijdagavond omstreeks zes uur speelde een groepje kinderen nabij het z.g. Kruis in den Rustenburgerweg te Heerhugowaard, toen no taris N. uit Benningbroek met zijn auto na derde. Toen hij seinen gaf, maakten twee kin deren aanstalten om den weg over te steken Een van hen deed dit inderdaad, doch de andere bleef staan, waaruit de bestuurder van de auto opmaakte, dat hij kon doorrijden. Plotseling stak echter het knaapje, dat was blijven staan, het vierjarig zoontje van het echtpaar B., den weg over. De kleine werd door den wagen gegrepen en op den berm van den weg geslingerd, waar hij zwaar gewond bleef liggen. Geneeskundige hulp, die spoe dig aanwezig was, mocht niet meer baten. Het knaapje overleed na enkele oogenblikken. A.-R. KAMERCANDIDATEN. Deputatenvergadering stelt de lijst vast. In de middagbijeenkomst van de te Utrecht gehouden deputatenvergadering der Anti- Revolutionaire Partij werd zonder bespreking het verkiezingsmanifest ongewijzigd goedge keurd, waarna de vergadering overging tot de vaststelling van de candidatenlijsten voor de aanstaande verkiezingen. Het voorstel om in elk der achttien kies kringen met één candidatenlijst uit te komen bevattende voor de eerste achttien nummers in gelijke volgorde dezelfde namen en voor de nummers 19 en 20 afzonderlijke candidaten van elke Kamerkieskringcentrale, werd na korte bespreking ook aangenomen. Op alle lijsten komen thans als no. 1 en no. 2 resp. voor de ministers H. Colijn en mr. J. A. de Wilde, waarmede na voorlezing der candidaten, met daverend applaus de verga dering haar groote instemming betuigde. De verdere volgorde op alle lijsten in de achttien kieskringen is vervolgens: 3. J. Schouten 4. J. J. C. van Dijk. 5. L. F. Duymaer van Twist, 6. C. Smeenk, 7. J. Terpstra, 8. C. van den Heuvel. 9. W. Wagenaar, 10. H. Amelink. 11. C. van der Zaal, 12. J. Tjalma, 13. A. Zijlstra. 14. T. A. van Dijken. 15. G. A. Diepenhorst, 16. H. J. W. A. Meyerink, 17. A. B. Roosjen en 18. J. Algera. Tot resp.-eersten en tweeden voorzitter van het Centraal Comité werden gekozen de heeren dr. H. Colijn en mr. J. A. de Wilde, terwijl minister Colijn nog herkozen werd als voorzitter der Dr. Kuyperstichting te 's Gravenhage en oud-minister J. J. C. van Dijk als penningmeester dezer instelling. Eenige weken geleden zijn onder de ruïne van het oude kasteel te Valkenburg onder- aardsche vluchtgangen ontdekt. Thans zijn de onderzoekingswerkzaamheden zoover ge vorderd, dat een dezer gangen, die het kasteel met de ernaast gelegen historische- of flu- weelen grot verbindt, en welke lange jaren alleen bij veronderstelling bekend was, is vrij gemaakt. De gangen zullen voor bezoek worden opengesteld, een gedeelte zelfs nog voor Pinksteren. URN GEVONDEN. Op het terrein van de werkverschaffing in de buurtschap Egypte naben Bladel heeft men bij het graven een urn gevonden, voor dat men er erg in had was de urn reeds met de schop beschadigd. Toch mocht men er in slagen de scherven en den inhoud bijeen te garen. Plaats van vinding en vorm der urn duiden er op, dat men te doen heeft met een ongeveer 4000-jarige Halsstattum. Taxistaking te Amsterdam gëindigd. Vrijdagavond zijn de chauffeur^ al weer uitgereden. De stakende taxichauffeurs te Amsterdam hebben in een gistermiddag gehouden ver gadering besloten de staking op te heffen. Er is een regeling getroffen tusschen de beide partijen, welke in het kort hierop neer komt: De tariefsverhooging blijft gehandhaafd; gedurende de zes komende weken wordt het oude inkomen, inclusief fooien voor chauf feurs, gegarandeerd; binnen dezen tijd zullen partijen onder leiding van wethouder Krop man samenkomen om een nieuwe loonrege ling tot stand te brengen; het collectief con tract wordt voor het einde van de maand op gezegd. Vrijdagavond hebben de chauffeurs zich al weer aan de garages gemeld en zijn met hun wagens uitgereden. Naar het U lijkt Lugano is een mengelmoes: een mengelmoes van bevolking en daardoor van talen, een men gelmoes van allerlei soorten „erholung" en plezier, van mondaine reizigers en dagjes- menschen uit de omliggende dorpen, van „globetrotters" met enorme rugzakken, in sportieve broeken spurtend door de drukte en keurig aangedane mevrouwtjes, die geuren met haar, naar onzen smaak, te precies ge- kleede bambino's. Maai' het grootste mengel moes is de markt. De markt wordt gehouden in de typisch kronkelende, smalle Italiaansche straten van Lugano, die bijna alle van arcaden zijn voor zien. Tentjes heeft men dus niet noodig, alle waren worden onder de steenen hemelgewel ven op lange tafels ten toon gespreid. Slenterend door de Via Nassa, telkens stil staand om de étalages te bewonderen van de op kooplustige vreemdelingen azende winkels, ook voorzien van lange-tafels-buiten vol snuisterijen, platen en kinderspeelgoed, kwa men we vanzelf op de markt, d.w.z. in de stra ten en steegjes, waar markt gehouden werd. Het was er stampvol kooplui, stampvol koo- pers, stampvol kijkende kurgasten. Tot de laatsten behoorden ook wij, en inderdaad: we keken onze oogen uit. De vreemdste uitstal lingen doemden voor onze verbaasde Holland- sche oogen op, er waren kraampjes bij, waar van we de waren absoluut niet konden thuis brengen. Een soort groente? Kaas? Salami? Uitgeplozen visch? We keken elkaar hulpeloos aan, en dan vroegen we 't aan een van de in 't zwart gekleede koopvrouwen, die met de ar men gekruist waakten over haar bezittingen. Eenige onverstaanbare woorden waren het antwoord, ons in onze kinderlijke onwetend heid latend. Zij verwachtten geen moment, dat we van deze wonderlijke spullen zouden koopen. Het volgende stalletje verkocht duidelijk vruchten, dan was er een met galanterieën, dan een met vischnetten, haken en touwen. De koopvrouwen mannen liepen wel af en aan en hielden een oog m 't zeil, al verkochten ze niet waren meestal niet jong, donker gekleed, met aan de wollen kousevoeten de houten muiltjes, die alleen met een bandje om de teenen sluiten. Met de spits-toeloopende rieten manden, volgepakt met vreemdsoortige waren, op den rug snelden zij ons voorbij, klepperend en klapperend en in mijn hart was ik vol bewondering. Edochoefening baart kunst, en ook de kleine Ticino-bewoners hol len erop rond, zooals onze boerenkinderen op klompen. Na het kraampje met vischtuig stootten we op een uitstalling van bloemen, heerlijk geu rende mimosa en prachtig groote roode en witte camelia's Die bloeien hier buiten in over vloed en in vele verschillende kleuren. Ze suggereeren ons den zomer evenals de vele altijd-groene struiken en boomen, die men in zeer veel soorten aantreft. We verlustigden ons in den bloemrijken aan blik toen plotseling ons oog viel op een hou ten tonnetje, beschaduwd door de takken hel gele mimosa. Griezelend deed iik een stap ach teruit. Een vieze glibberige, bloederige massa probeerde koopers te lokken. Een soort vleesch? Visch? We wilden weten. Manmoedig stapte ik op de koopvrouw toe, en vroeg in mijn 'beste Duitsch, wijzend op de ton. De vrouw maakte eerst in rad, maar zoet vloeiend Italiaansch, een einde aan 't, gesprek met haar buurvrouw van de bloemen, toen wendde ze zich tot ons en zei op norschen toon: Frosch! Ik durf slechts fluisterend te zeggen, dat het dus „kikkerbilletjes" waren, voor Hollanders een legendarisch-klinkende lekkernij. Voor 't eerst aanschouwden we deze versnapering „in levenden lijve". De opstelling onder de mimosa was een poëtische gril van het noodlot. Wij slenterden verder over de markt, langs de vele bonte uitstallingen, bewonderden het gekleurde Locarnosche en Ticinosche aarde werk, de vlotte geborduurde vesten en blouses, en de grappige kinderhoofddeksels. Alle denk bare talen kletterden om ons heen, een inter nationale bonte menigte slingerde zich voort door de kronkelende straten, terwijl de zon zuidelijk warm uit een onbewolkten blauwen hemel op onze hoofden straalde. Beladen met snuisterijen kwamen we in ons hotel terug en dronken een espresso met „uitzicht op 't meer". Men kan in deze stad zeer weinig doen of laten zonder deze laatste ontboezeming. Het meer is het middelpunt, waar Lugano om draait. M. S. Alchimist Colijn: Als het een goede suikeroplossing wordt moet er ook goud inzitten. Opleiding jonge werklooze onderwijzers. Commissie ter bevordering van opleiding in technische richting ingesteld. De regeeringspersdienst meldt: Bij be schikking van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is ingesteld een commissie ter bevordering van de opleiding in technische richting van jonge werklooze bezitters van de akte van bekwaamheid als onderwijzer, aan welke commissie wordt op gedragen: 1. na te gaan, wat op dit gebied zou kunnen worden gedaan met betrekking tot: a. de mo gelijkheid van plaatsing aan nijverheids scholen, b. de keuze uit de in aanmerking komende gegadigden, c. de financieele rege ling; 2. hem ten spoedigste alle zoodanige voor stellen te doen als zij voor het aangegeven doel wenschelijk of noodig acht. Bepaald is, dat de commissie in den regel haar vergaderingen zal houden te 's Gra venhage, ter plaatse, door den voorzitter aan te wijzen. In deze commissie zijn benoemd: a. tot lid en voorzitter ir. G. Hofstede, inspecteur-generaal van het Nijverheids onderwijs te 's Gravenhage. tot lid en ondervoorzitter J. J. "t Hart, inspecteur van de onderwijsopleiding té Utrecht, tot lid en secretaris A. C. van Braam Houckgeest, referendaris aan het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, tot leden L. Koerts, directeur van de Mid delbare technische school voor bouwkunde te Amsterdam en secretaris van het bestuur der vereeniging van middelbare technische scholen te Amsterdam ir. J. N. van der Ley, directeurl van de middelbare technische school te Dordrecht, W. Polderman, inspecteur van het nijverheidsonderwijs te 's Graven hage, P. Vijn, directeur van de De Ruyter- school te Vlissingen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5