De kroning van Koning George VI. Nationalisten in de Madrileensche Universiteitswijk omsingeld? België Ilaae Btaekeu turn... H EYDT Thijs IJs vindt den vedoren armband Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten /CHEEP/ LTÜDMCENI ZATERDAG 10 APRIL 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 4 De Spaansche burgeroorlog. Malaga en Valladolid gebombardeerd. Gisteravond te acht uur heeft generaal Miaja, de commandant der Madrileensche verdediging medegedeeld, dat het offensief der regeeringstroepen voortduurt. De Univer siteitswijk is geheel ingesloten: de opstan delingen in die wijk hebben geen verbinding meer met het gros van het rechtsche leger. Ha-vas meldt, dat de regeeringstroepen gis teren tot den aanval overgingen op de vijan delijke stellingen op alle punten van den sector Madrid. Van het Pardo tot aan Usera, van het noordwesten tot het zuidwesten, werd de regeeringsaanval met succes ontketend. Te gen middernacht werd de aanval gericht op Carabanchel, voor het militaire hospitaal. Tegen vier uur was de stelling der opstande lingen reeds onhoudbaar. Daar op deze wijze de vijand achter de linies geneutraliseerd was kon het Casa der Campo rechtstreeks worden aangevallen. Tegen drie uur begon de storm loop. Na verscheidene uren verbeten strijd, maakten de loyalen zich meester van een be langrijk stuk terrein aan de andere zijde van het in het Casa del Campo gelegen meer. In het begin van den middag werd de strijd minder hevig. Volgens de ontvangen berich ten is de vijand gedemoraliseerd en is zijn toestand op eenige punten meer dan kritiek. Van het Noordelijk front. Een speciale correspondent van Havas meldt uit Vitoria: De rechtschen hebben gis teren aan het front van Santander een be langrijken overval ten uitvoer gelegd voor Sargentes de Lora. Door dezen overval is het rechtsche opperbevel in staat zich reken- sohap te geven van de slagorde der regee ringstroepen aan het noordelijk front. De overval slaagde geheel. Verscheidene krijgs gevangenen werden gemaakt en de recht schen brachten hun tegenstanders ernstige verliezen toe. Volgens de hier ontvangen berichten schijnt het. dat de regeeringstroepen hun strijdkrachten rondom Bilbao hebben sa mengetrokken om daar een grooten slag te leveren. Volgens berichten uit Bilbao vertellen bui- tenïandsche waarnemers, die de operaties hebben bijgewoond, dat de slag bij Ochan- diano eveneens aan het noordelijk front een ware slachting is geworden, waarbij de Baskische militietroepen, gebruik maken de van hun volmaakte kennis der plaatse lijke omstandigheden, belangrijk in het voordeel waren ten opzichte van het leger Carol's broeder doet afstand van zijn rechten. Kroonraad keurt zijn besluit goed. Prins Nicolaas van Roemenië. Officieel wordt uit Boekarest mede gedeeld, dat Prins Nicolaas, de broeder van koning Carol, afstand heeft ge daan van zijn koninklijke preroga tieven. Men vermoedt, dat Nicolaas naar het buitenland zal gaan. Deze kwestie is gisteravond onder voorzitterschap van koning Carol bijeengekomen Kroonraad besproken, die het besluit van prins Nicolaas heeft goedgekeurd. Nicolaas' huwelijk met mevrouw Dolete. Het Roemeensche agentschap Rador deelt nader mede,, dat in het rapport, dat de mi nisterraad gericht heeft tot den koning en het communiqué, dat is gepubliceerd na de zitting van den kroonraad erop wordt gewe zen, dat prins Nicolaas 28 November 1931 in het huwelijk is getreden met mevrouw Joanna Dolete, geboren Dumitresco. zonder toestemming te hebben ontvangen van den koning. Hierdoor werd de prins dus getroffen door de gevolgen, die voorzien zijn bij de wet op de particuliere gedragingen van leden van het Koninklijk Huis. Overeenkomstig deze wet is het huwelijk van den prins niet geldig en bij uitspraak van 7 December 1931 ver klaarde de rechtbank dan ook, dat geen hu welijk was voltrokken. Bovendien trad artikel 13 van de grondwet in werking, waarbij wordt vastgesteld, dat prinsen van Roemenië, die zonder toestem ming van den koning een huwelijk aangaan, het recht verliezen deel uit te maken van de koninklijke familie en alle rechten en pre rogatieven, welke hieruit voortvloeien, verlie zen. In de hoop dat de prins alsnog zou afzien van het huwelijk, is de tenuitvoerbrenging hiervan nog uitgesteld, doch de gang van za ken maakte een einde aan deze hoop. In een brief, gedateerd 2 Maart 1937 heeft de mi nister-president zich namens de regeering tot prins Nicolaas gewend, doch vergeefs. 8 April j.l. zond de ministerraad een delegatie, be staande uit den minister-president en vier leden van de regeering, naar den prins om een laatste beroet) te doen op zijn verantwoorde lijkheid en vaderlandsliefde. Ook deze poging bleef vergeefs en de regeering besloot de kwestie aan den koning voor te leggen met het verzoek de sancties toe te passen, die zijn voorzien bij artikel 14 van de wet op de daden van de leden van der Kon. Familie. Het rapport is door alle leden van den mi nisterraad onderteekend. van generaal Mola, welks verliezen aanzien lijk waren. Geheele treinen vol gewonden van Mola's troepen zouden naar de zuide lijke provincies zijn vertrokken, aangezien de ziekenhuizen en lazaretten van Vitoria en San Sebastian geen patiënten meer konden opnemen. Malaga gebombardeerd. De luchtmacht van de regeering heeft naar ons uit Madrid gemeld wordt de haven van Malaga gebombardeerd. Een schip vloog in brand en zonk, van de acht vliegbooten die in de haven lagen werden vijf vernield en de drie anderen ernstig beschadigd. In den sector Huesca bombardeerde de lucht macht doeltreffend de stellingen van de op standelingen bij Tarranza, Vivel del Rio en den weg naar Calamoche. Het radiostation van de Spaansche Phalan bericht, dat de vliegtuigen van de regeering gistermiddag Valla dolid hebben gebombardeerd. Vijftien personen werden gedood, waarvan zes kinderen en een hondertal werd ge wond. Het accoord tusschen Rex en de Vlaamsch Nationalisten De strijd om het tusschen de Rexisten en de De strijd om het tusschen de Rexisten en de Vlaamsche Nationalisten gesloten ac coord wordt voortgezet. De president van de Belgische Vuurkruisers, cox, heeft tegenover vertegenwoordigers van de pers verklaard dat hij dit accoord, waarvan hij den tekst kent, formeel afkeurt. Het accoord is thans voorge legd aan den federalen raad van de Vuur kruisers organisatie, die Zondag bij stem ming de houding van deze vereeniging zal vaststellen. Cox voegde hieraan toe, dat hij er van in kennis is gesteld, dat het Rexistische orgaan ..Pays Réel" den authentieken tekst der conventie tusschen Rex en de Vlaam sche Nationalisten zal publiceeren. Wanneer de gepubliceerde tekst niet in overeenstem ming is met den tekst, die de federalen raad van de Vuurkruisers thans bestudeert, zal Cox niet aarzelen dezen laatsten tekst bekend te maken. Rexistische vergadering verboden. Het gemeentebestuur van Schaerbeek, dat uit liberalen socialisten bestaat, heeft een voor Zondag aangekondigde Rexistische ver gadering verboden om ongeregeldheden te voorkomen. Belgische episcopaat veroordeelt het Rexisme. De aartsbisschop van Mechelen, kardinaal Van Roey, verklaart in een communiqué, dat het Belgische episcopaat de methodes en de fundamenteele beginselen van het Rexisme veroordeelt en er van overtuigd is, dat het Rexisme een gevaar voor land en kerk vormt. Aan het slot wordt gezegd: „De plicht van ieder trouw katholiek bij de verkiezingen van 11 April is duidelijk en iedere onthouding van stemuitbrenging moej gelaakt worden". Engelsche zendelingen uit Abessynië gezet. Britsch protest te Rome. Reuter verneemt, dat de Britsche regeering besloten heeft energieke protesten in te die nen te Rome betreffende de uitzetting uit Abessynië van zes Britsche zendelingen. Dit feit heeft zich kort voor Paschen voorge daan. Op 24 Maart heeft de Britsche ambas sadeur te Rome in verband hiermede de eerste démarche ondernomen. 44 ANEGANG 44 De speciaalzaak in Broeken (Adv. Inqez. Med.) Verlangens van de „Duitsclie partij voor de Vrijheid". Pamflet te Berlijn verspreid. Naar Havas meldt wordt thans te Berlijn een op geel papier gedrukt vlugschrift ver spreid. dat als onderteekening draagt: „Duitsche partij voor de Vrijheid". Het vlugschrift vermeldt: „De Duitsche partij voor de Vrijheid is een broederschaps- bond voor mannen en vrouwen, die vastbeslo ten zijn in hun wil Duitschland te dienen en de vrijheid te veroveren. De Duitsche partij voor Vrijheid bestaat uit mannen en vrouwen uit alle klassen, beroepen en groepeeringen. In hun rijen strijden katholieken en pro testanten, vroegere Duitsch-nationalen en vroegere socialisten, democraten en leden der N. S. D. A. P. Hun trots is de jeugd, die aan de universi teit onderwijs wenscht te genieten om de Duitsche wetenschap en haar goeden naam te ontwikkelen. Deze jeugd wil Duitschland zijn plaats in de wereld heroveren, de plaats, welke zij verloor en van dag tot dag meer verliest". Het doel der „Duitsclie partij voor de Vrij heid" bestaat blijkens het pamflet voor het binnenland o.m.: Strijd tegen de overdrijving van de politiek der autarkie, die den Duitschen hand-el ruï neert, het volk van boter berooft en den broodprijs doet stijgen. Verder wordt betoogd: sociale rechtvaar digheid, bescherming der godsdiensten, onaf hankelijkheid en onpartijdigheid der rechters, vrijheid van gedachten en vrije meenings- uiting. De partij eischt, dat de leiders overeen komstig het oude Duitsche recht rekening en verantwoording afleggen aan het volk, dat zij kunnen worden gekozen en afgezet. Zij eischt voorts ontbinding van den Rijks dag, die, naar het vlugschrift vermeldt, „be staat uit gecommandeerde knechten" en ver kiezingen om „vrije vertegenwoordigers van een vrij „volk" aan te wijzen. De verkiezingen moeten gehouden worden met persvrijheid en vrijheid van vergaderen. Ten aanzien van de buitenlandsche politiek eischt de partij „vrede met alle volken, een politiek van verzoening met alle staten, in het bijzonder met Frankrijk, Polen en Tsjecho- Slowakije. Zij eischt dat „men een einde maakt aan de hulpverleening aan de Spaansche ge neraals, die hun woord hebben gebroken en aan dien hatelïjken menschenhandel, "die Duitsche zonen zendt naar de woestijnen in Noord-Afrika". Het vlugschrift vervolgt: wanneer wij dat eischen voelen wij ons volledig eens met vice-admiraal Foerster, met kolonel-generaal Von Fritsch, met duizenden Duitsche officie ren, millioenen Duitsche mannen en vrouwen, die hartstochtelijk vragen direct op te houden met het Spaansche avontuur. Wij willen geen nieuwen oorlog, wij willen geen nieuwe ineenstorting van ons vaderland, wij willen geen enkel avontuur en geen enkele van die opofferingen, waartegen Schacht hardnekkig waarschuwt". In een ander op wit papier gedruikt vlug schrift wordt een directe voikstemming ge- eischt over de Spaansche kwestie. Tokio—Londen in 94 uur. De „Goddelijke Wind" op Croydon geland. De Japansche vliegers die Maandag morgen j.l. te Tokio opstegen voor een recordvlucht naar Londen, hebben hun doel bereikt. De „Goddelijke wind" is gistermiddag te Croydon ge land, na eerst een landing te Parijs te hebben gemaakt. De „Goddelijke Wind" verscheen om 15.26 G.M.T. boven Croydon en landde om 15.30 G.M.T., zoodat het de vlucht van Tokio naar Londen vol bracht heeft in 94 uur 18 minuten. Het toestel vloog driemaal om het vlieg veld, waarna het een perfecte landing maakte. Het publiek stroomde onmiddellijk het vlieg veld op en verdrong zich rond het vliegtuig, waar de vliegers, die er trotsch op zijn, dat hun toestel geheel van Japansch fabrikaat is, een warme ovatie ten deel viel. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING En terwijl Thijs tegen het meisje stond te praten, keek ze plotse ling naar hem op. Toen snikte ze: „O, 't is zoo verschrikkelijk naar! Toen ik zoo juist bloemen ging plukken, heb ik mijn mooien arm band afgedaan en hier in het gras gelegd, omdat ik er anders zoo'n hinder van heb. Toen ik een mooi bouquet had gemaakt, was de armband weg! En hoe of ik zocht, niets hielp me de armband is verdwenen. Misschien viel hij wel in het watermaar zonder armband durf ik niet naar huis toe, want dan krijg ik vast en zeker een pak slaag De kroonjuweelen en regalia, die bij de kronings~ plechtigheid gebruikt zullen worden. LONDEN, April (Reuter-A.N.P.) Iedere vreemdeling, die Londen bezoekt en de be zienswaardigheden bezichtigt, kent de kroonjuweelen. zooals die in de streng be waakte schatkamer In den Tower in vitrines zijn uitgestald. Bij zeer zeldzame groote ge beurtenissen, zooals op 12 Mei a.s. bij de kroning van den nieuwen koning, komen deze schatten uit het museum en vervullen zij weder hun eigenlijke functie. De waarde van de juweelen, die bij de kroning gebruikt zullen worden, bedraagt naar schattingen, die volgens ingewijden aan den lagen kant zijn, zeker minstens 5 millioen Pond Sterling. De materieele waarde zinkt echter in het niet bij de waarde, die historie en traditie aan de meeste voorwerpen, die bij de plech tigheid gebruikt worden, gegeven hebben, zoodat de waarde ervan even moeilijk kan worden vastgesteld als bijv. de waarde van Rembrandts „Nachtwacht". De kroon van koning George VI met aan den voorkant de beroemde „Ster van Afrika", die uit den Cullinandiamant werd geslepen. Een van de oudste en meest gewijde voor werpen is de heilige lepel, een kleine zil veren lepel, die zwaar verguld is en waarvan de steel is bezet met vier parels. De lepel werd in de twaalfde eeuw vervaardigd en se dert dien bij elke kroning gebruikt om de gewijde olie op het hoofd van den te zalven vorst te gieten. Deze lepel is het eenige voorwerp, dat ge spaard bleef, toen Olivier Cromwell, na de terechtstelling van Karei I alle met juweelen versierde regalia liet vernietigen. De kroon van St. Eduard, die de Aarts bisschop onmiddellijk na de zalving op het hoofd van den koning plaatst, is dan ook van jonger datum en wordt verondersteld een nauwkeurige copie te zijn van de kroon, die gedragen werd door Eduard den Belijder en Alfred den Groote. Deze kroon werd ver vaardigd door Sir Robert Vyner, den hof juwelier van Karei II, na diens restauratie in 1660. De kroon bevat 277 parels, 2785 diamanten, 17 safieren en 11 smaragden. De rekening bedroeg in 1660 1110 Pond Ster ling. Na de kroning blijft de koning deze kroon dragen gedurende de geheele verdere plech tigheid in de Westminster Abbey. In den stoet van de Abbey terug naar het Paleis draagt de koning echter een andere, nieuwe re kroon. Het is de keizerlijke statiekroon, die gemaakt werd voor de kroning van Ko ningin Victoria in 1838 en één schittering van juweelen is. Hij bevat de groote robijn, die Hendrik V droeg in den slag bij Agincourt in 1415, een safier uit den ring van Eduard den Belijder, vier groote ei-vormige parels, die oorbellen van Koningin Elizabeth zouden geweest zijn, en den beroemden diamant „Ster van Afrika", geslepen uit het grootste fragment van de Cullinan. De waarde van deze kroon wordt geschat op een millioen Pond Sterling. De oljie, waarmee de koning gezalfd wordt, bevindt; zich in de Ampulla, een gouden vat in den vorm van een arend, dat 9 inch hoog is een over de breede van de vleugels 7 inch breed. De kop kan van de romp wor den afgeschroefd. Volgens de legende zou de echte Ampulla, waar deze een copie van is, tijdens een visioen door de Heilige Maagd zijn geschonken aan Thomas Becket. Een juweel, dat speciaal voor deze kroning gemaakt wordt, maar welks gebruik op zeer oude traditie berust, is de ring, die de Aarts bisschop onmiddellijk na de zalving aan den vinger van den koning schuift. De ring is het symbool van het huwelijk van den koning met zijn volk en met het Rijk en de traditie dateert „uit de dagen van Eduard den Be lijder. Bij elke kroning wordt zoo'n ring ge maakt. Volgens een oud bijgeloof regeert db kroonde vorst langer naarmate de ring nauwer sluit. Dit oude geloof kreeg nieuw voedsel, toen ten tijde van den dood van Koningin Victoria er aan herinnerd werd. dat de ring bij haar kroning zoo nauw om haar vinger sloot, dat hij slechts verwijderd kon worden door den vinger geruimen tijd in ijs water te houden. Naar men weet re geerde Koningin Victoria 63 jaar, langer dan eenigen anderen Britschen vorst. Het statiezwaard, dat den koning wordt aangegespt voor de eigenlijke kroning, is het grootste van de vier zwaarden, die in den Tower bewaard worden. Het heeft een dubbel gevest en de kling is 32 duim lang en twee duim breed. Het gevest bestaat uit een vergulden leeuw en een vergulden eenhoorn. Het zwaard zou voor het eerst gedragen zijn door Eduard Hl tijdens de Fransche oor logen in de veertiende eeuw. De gouden sporen, die Karei II in 1660 tegelijk met de kroon liet vervaardigen, werden gedragen door den Earl Marshal, in dit geval dus door den hertog van Norfolk. Bij de plechtigheid worden twee scepters gebruikt. De eene is de scepter van het kruis en bestaat uit drie gouden staven van een voet lengte, versierd met diamanten en eenige stukken van de Cullinan, met boven op een kruis. De tweede, de scepter van de duif, is iets langer en bestaat uit een kunstig bewerkte, met diamanten ingelegde gouden staaf, waarop een wit emaille duif is be vestigd. De koning krijgt beide scepters aan gereikt voor de eigenlijke kroning. De eerste is het embleem van koninklijke macht en rechtvardigheid, de andere van genade en vrede. Voordat de koning de beide scpeters in zijn twee handen neemt, wordt een oogenblik de koninklijken appel, een gouden bal van zes duim diameter, versierd met een gouden band met diamanten en er boven op een met diamanten ingelegd kruis, in zijn rechter hand gelegd, als een symbool van de heer schappij over de wereld, onder het teeken des kruises. De zetel, waarin de koning gekroond wordt, is 600 jaar oud en in 1300 in opdracht van Eduard I vervaardigd voor een bedrag van 100 shilling. Hij werd voor het eerst gebruikt bij de kroning van Eduard II en sedertdien bij de kroning van alle andere Britsche vor sten. De fraaie, uit eikenhout gesneden zetel rust op vier gouden leeuwen, die als voetstuk dienen. De rug van den zetel is beschadigd door een soort toeristen, dat men vroeger ook gekend schijnt te hebben en dat met zak messen hun namen erin gekerfd hebben. In 1887 is de stoel door het Ministerie voor Openbare werken aan een grondige restau ratie onderworpen, die het oude aanzien er van herstelde. (Adv. Ingez. Med.) KONINKLIJKE HOLLANDSCHE LLOYD. Crediteuren aanvaarden accoord. In de Vrijdag gehouden crediteurenverga dering van de Koninklijke Hollandsche Lloyd is gestemd over het accoord, dat de bewind voerders mr. M. -van Regteren Altena en de heer Paul den Tex bij de rechtbank hebben ingediend. Het accoord werd aanvaard met 272 stem men voor, vertegenwoordigende een vordering van twee millioen, en twee stemmen tegen, vertegenwoordigende een vordering van f 114.017.50. "Naar schatting zal zeventig procent uit vor deringen worden uitgekeerd, waarbij dan nog komt vijf procent van de maatschappij tot behartiging van de nationale scheepvaartbe- langen. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Narenta, Vancouver, n. Rott. 3 van Los An geles. Bilderdijk, Rotterdam n. New-York, 7 (11.42 nam.) 240 mijl Z.W. van Valentia. Delftdijk Rott. n. Vancouver 8 te Cristobal, Maasdam 8 van Rott. te New-York. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Jagersfontijn 8 van Amsterdam te Hamburg. Heemskerk (thuisr.) 9 te Genua verw. Randfontein 9 v. Hamburg te Amst. Upesi (slbt.) Amsterdam n. Mombassa 9 Y. Algiers. HOLLAND—WEST-AFRÏKA LIJN. Jaarstroom (uitreis) 7 v. Dakar. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Nijkerk (uitreis) 8 April van Aden. HALCYON LIJN. Maasburg 9 van Vlaardingen n. Narvik. Stad Ara hem 9 van Pepel te Vlaardingen. Vredenburg 8 v. Narvik naar Rotterdam- Vlaardingen. Stad Zaandam Vlaardingen n. Stockholm p. 9 Holtenau. Flensburg 9 v. Vlaardingen n. Wabana. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Streefkerk (thuisreis) 9 v. Cocanada. KON. NEDERL STOOMBOOT MIJ. Orestes 9 van Rotterdam naar Algiers. Venus, 9 van Amsterdam naar Rotterdam. Berenice 9 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Helder, Chili n. Amsterdam 9 te Antwerpen. Poseidon 9 v. Beyrouth te Port Said. Bacchus Piraeus n. Amsterdam p. 9 Gi braltar. Mars 8 van Messina n. Palermo. Ajax 9 van Oran n. Antwerpen. Costa Rica, Barbados n. Amsterdam 9 van Plymouth via Havre. Aurora 9 van Hamburg te Amst. Baarn 9 v. Hamburg te Antwerpen. Bennekom, Chili n. Amst. 7 v. Callao. Deucalion 9 v. Amst. te Hamburg. Orestes 9 v. Amst. te Rott. Perseus, Amsterdam n. Kopenhagen, p. 9 Holtenau. Stuyvesant, Amsterdam n. Paramaribo 8 v. Funchal. Triton 9 v. Napels n. Patras. Merope 9 van Kopenhagen n. Amst. NED.-INDISCHE TANK; i )T MIJ. Agatha 6 van Miri naar Singapore. Agnita, 7 passeerde Gibraltar naar Vado, Ge nua, Livorao, Napels.. Mirza 6 te San Juan, naar Mayaguez, Ponce, Curaqao. KONINKLIJKE HOLLANDSCHE LLOYD. Salland 8 van Amsterdam te Hamburg. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kota Gede (thuisreis) 8 van Belawan. Dempo (thuisreis) 9 van Port Said. Kota Tjandi 9 van Batavia te Rott. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Aldabi (thuisreis) 8 v. Rio Janeiro. SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN. Hoegh Silverlight, Calcutta n. Vancouver 7 te Los Angeles. Silverwillow 6 v. Vancouver n. Calcutta. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Maraix van St. Aldegonde (uitreis) 9 v. Southampton. Poelau Roebiah (thuireis) via Londen 8 (2,25 n.m.) 300 mijl ZZW van Land's End. Sembilan 9 van Port Natal te Batavia. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Benmohr, Japan n. Rotterdam 9 van Ant werpen en passeerde Vlissingen. Glenfinlas, Dairen n. Rotterdam 8 van Oran. Sarpedon, Japan n. Rotterdam 9 van Mar seille. Polydoi*us Amsterdam n. Java 8 van Suez Menelaus 8 van Dairen n. Rotterdam. Gleniffer. Dairen n, Rotterdam 8 van Sin gapore. Meriones 7 van Rotterdam te Osaka. City of Kimberley Japan n. Rotterdam ver trok 10 v. Londen. Eurylates, Liverpool n. Java p. .7 Gibraltar,

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6