PRESTO Tientallen Een „Gewone Dag" in het Lagerhuis De Moeder der Parlementen Vermogen en belastingdruk. DINSDAG 13 APRIL 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 7 Eenheid door Democratie. Druk bezochte propagandavergadering;. De Nederlandsche beweging voor Eenheid door Democratie had gister avond in de groote zaal van het ge meentelijk Concertgebouw een propa gandavergadering belegd, waar de beginselen van deze beweging werden uiteengezet. De voorzitter der afdeeling Haarlem, de heer J. L. Pfundt hield een korte inleiding, waarin hij de beginselen der beweging in het kort uiteenzette en gaf vervolgens het woord aan de eerste spreekster, mevrouw Jeanne Fortanier-de Wit. Jeanne Fortanier-de Wit. Deze zeide, verheugd te zijn, dat zoovelen aan de uitnoodiging van het bestuur gevolg hadden gegeven, omdat daaruit bleek, dat er nog vertrouwen is in de vooruitgang van de menschheid, die belichaamd is in de demo cratie. Wij waardeeren de voorrechten dezer democratie niet meer voldoende, aldus spr., omdat zij voor ons van zelf spreken. Doch de gebeurtenissen in het buitenland hebben ons wakker geschud. Ook de democratie heeft haar fouten, en de critiek dient ons tot nadenken te stemmen, omdat er vaak leering uit is te trekken. In de democratie komen de fouten echter aan den dag. en worden verbeterd, onder de dictatuur worden zij verdoezeld en blijven bestaan. De Nederlandsche vrouw heeft in dezen tijd de zware taak, doch zij heeft bewezen het gezin te kunnen bewaren als de veilige burcht voor man en kinderen. Zij heeft be grepen, dat dictatuur militairisme en uit eindelijk oorlog beteekent. Dit militairisme en de staatsopvoeding beteekenen de ver woesting van het gezin, dat de kern van de maatschappij is. Daarom weigert zij, haar kinderen af te staan voor deze vooze idealen. Ieder volk heeft de regeering die het ver dient. Doch het Nederlandsche volk verdient geen dictator en heeft geen behoefte aan im port. Het heeft kracht en vertrouwen in zich zelf. Onze cultuur staat op een hoog peil, doch dit is slechts mogelijk door onze gees telijke vrijheid. Spr. gelooft niet, dat de dictatuur in ons land vasten voet zal krijgen. Wel is het volk sterk veranderd en getroffen door de crisis, en zijn velen uit hun geestelijk evenwicht geslagen, doch de groote meerderheid voelt zich nog Nederlander en mensch. Wij zijn in diepsten zin een religieus volk, en voelen een universeele gebondenheid met de geheele menschheid. De geest gaat boven de materie. Wij zijn en blijven van vreemde smetten vrij. Dr. A. J. van Leusen, Als tweede spreker trad op dr. A. J. van Leusen uit Velsen. Er is, aldus spr., eenige overeenkomst tus- schen den tooneelspeler en den adspirant-dic- tator. Beiden geven de menigte een suggestie Wij waardeeren dit bij den tooneelspeler, doch wenschen niet gesuggereerd te worden door een politicus. De dictatuur heeft deze suggestie noodig in al haar uitingen. Zij suggereert het volk, dat het ziek is, en behoefte heeft aan vernieu wing, en doet gouden beloften voor de toe komst. Beloften, die vaak een wrangen bij smaak hebben, omdat zij speculeeren op de ellende van dezen tijd. Beloften ook, die be- driegelijk zijn, omdat men niet zeker is, ze gestand te kunnen doen. Doch E. D. D. strijdt niet alleen tegen dit alles, zij wil ook iets positiefs. Geen suggestie, doch eerlijkheid, werkelijkheid, waarheid en openbaarheid. Zij doet een beroep op het vertrouwen van ons volk in zijn eigen kracht. Dat-dit vertrouwen bestaat, blijkt uit den snel len groei van deze beweging. Iedere dictatuur leidt, door het streven naar machtsuitbreiding, tot oorlog. Spr. hoopt dat dit evenwel de laatste opbloei zal zijn van een staatsvorm, die zichzelf reeds lang over leefd heeft en niet meer van dezen tijd is. De dictatuur mist elk recht tot regeeren, omdat het steeds orde tot wanorde heeft her schapen en de rechten, van den mensch heeft vernietigd. Spr. besloot "zijn rede, die evenals die van Mevr. Fortanier herhaaldelijk door een luid applaus werd onderbroken, met een citaat van Vondel, waarin deze de dictatuur geeselt op een wijze, feller dan eenige modern schrijver gedaan heeft. Dr. W. Banning. Na de pauze sprak dr. W. Banning uit Aer- denhout over de toekomst der democratie Spr. wilde zich niet wagen aan de voorspel ling hoe de toekomst er uit zal zien. Doch wij maken met elkaar de naaste toekomst en het komt dus op onze daden van heden aan. Er zijn twee principieele verschillen tus- schen de democratie en den dictatuur, n.l. in methode en in beginsel. De N. S. B'.-ers geven voor, echte vaderlan ders te zijn en te handelen uit liefde voor dit volk. Maar zij houden zich bezig met het stel selmatig aankweéken van een angststemming welke zij noodig hebber» om leden te winnen. Zij noemen het volk futloos, slap en verdeeld, doch vernederen daarbij 't volk, dat men zegt lief te hebben. Bij deze methode hoort ook de „bluf". Alle partijen zouden bang zijn voor Mussert, en de Kamerleden zullen straks „ongezouten" de waarheid zeggen. In België is thans het voor beeld gegeven, welke waarde men aan derge lijke uitlatingen moet hechten. De democratie stelt daartegenover de volks voorlichting. Zij legt het volk niet iets op, maar voor. Democratie wil volksopvoeding, geen dressuur. Zij wil het volk opvoeden en brengen op een hooger plan. De dictatuur kent de machtsstaat, waar van Italië en Duitschland voorbeelden zijn. De staat decreteert, het volk buigt. Men legt den eed van onvoorwaardelijke trouw af aan den leider, doch dit is een eed, die den mensch vernedert tot slaaf. Deze machtsstaat wil ook heerschen over den geest en wil doordringen in het intiemste zieleleven van den mensch. De eenheid die deze staat brengt, is de eenheid van de ge vangenis en den dood. waarin het geestesle ven geen kans heeft tot bloei te komen Tegenover deze machtsstaat staat de de mocratische rechtsstaat, veroverd in een lan gen strijd van vijf eeuwen. Deze staat kent niet alleen rechten, doch ook plichten. De staat heeft het recht niet, aan dit diep ste innerlijk van den mensch te raken. Daar heeft alleen God mee te maken. Doch dit heiligste recht van den mensch wordt door elke dictatuur-gedachte vertreden. Als wij aan de toekomst denken ls de keuze niet moeilijk. Dan zien wij een sterk volk, sterk door eenheid, doch een eenheid, ge bouwd op vrijheid. Ook de democratie heeft haar gebreken, doch het beginsel is juist. De fouten zijn te genezen, door de democratie in ons geheele leven toe te passen, ook van mensch tot mensch. en door haar vast te verankeren in de ziel van het Nederlandsche volk. Men moet bereid zijn, daarvoor desnoods offers te brengen, doch pal staan voor de vrijheid van den geest. D. H. ROODHUYZEN Co. n.v. MAKELAARS SUIKER - RUBBER - KOFFIE - CACAO per contract Amsterdamsche Liquidatiekas N.V. SUIKER. RUBBER. KOFFIE. CACAO. KATOEN. ALLE GRANEN ENZ IER BEURZE VAN LONDEN. LIVERPOOL. NEW YORK. CHICAGO. WINNIPEG. ENZ. DAM 2a Telefoon No. 30012-31012 AMSTERDAM-C. Beur» Ni» 2, Telef. 30012 Telegramadres: CARLOS-AMSTERDAM jA (Adv. Ingez. Med.) DEMI-FINALE A.V.R.O.-DRIVE. Zondag j.l, werd te Amsterdam de demi finale gespeeld van de A.V.R.O.-bridgedrive, provincie Noord-Holland. De gelederen waren al sterk gedund, het waren vijftig paren, die met elkaar om het kampioenschap van Noord- Holland streden en tevens voor een plaatsing in de landsfinale, die te Hilversum plaats heeft. Was bij de vorige wedstrijden een maximum gesteld van 23\'z scorepunt voor toelating tot de demi-, resp. kwart-finale, nu was dit aan tal verlaagd tot 18, daar er slechts zes speel tafels waren per rij, in plaats van de zeven tafels van de voorwedstrijden. Het kampioenschap voor Noord-Holland werd behaald door het Amsterdamsche paar, mevrouw E. Jochems met den heer J. H. Mul der. De volgende paren zijn tot de landsfinale te Hilversum toegelaten: Heer en mevrouw Kos ter uit Heemstede m. 15 m.p.; Heer en mevr. Goudsmit met 16 m.p.; Heeren Dekker en De Leeuw met 16 m.p.; Heeren Schooneboom en Stibbe met 14 m.p.; mevrouw Jochems m, d. heer Mulder met 17 m.p.; heeren Stumpel en Mr. van Oppen met 18m.p.; heer en mevr. de Looze met 16 m.p.; heeren Wielaart en Siemons met 15 m.p.; heeren Trijbetz en Vink met 12 m.p.; heeren Schleper en Kohlman met 18 m. p.; heeren van Dijk met 17 m.p.; Dames Staats en Den Blanken met 18 m.p.; heeren Surig en Du Mee met 17 m.p.; Heeren De Fren- ne en De Wit met 17 m.p.; heeren Bonn en Verdoner met I6V2 m.p.; heeren Jansen en Van Seenus met 18 m.p. van adverteerders bewijzen U, door hun voortdurende reclame in dit blad, dat daarin de weg ligt, om uw omzet te vergrooten. Blijf niet achter, maar volg hun voorbeeld. Poolsclie padvinders naar de Jamboree. Zij brengen vliegtuigen mede. De zeshonderd Poolsche padvinders, die aan de Wereldjamboree zullen deelnemen, zullen twee motorvliegtuigen en verschillen de zweefvliegtuigen meebrengen, terwijl op 7 en 8 Augustus in een Nederlandsche ha ven verwacht mag worden het Poolsche pad vinders] acht „Zawisza Czarriy" en enkele kleinere zeiljachten, aan boord waarvan zich de waterpadvinders zullen bevinden. Ten einde met de Nederlandsche padvin dersautoriteiten schikkingen te treffen voor de Poolsche padvinders, vertoeft in ons land de Poolsche hopman S. S. Nebelsky. De padvinderij is in Polen bijzonder pou- lair. In de laatste vijf jaar speciaal is het aantal padvinders enorm toegenomen en be- di'aagt thans 100.000. De Poolsche padvinders houden zich inten sief met de luchtvaart bezig, heel veel groe pen hebben zweefvliegtuigen en enkele be schikken zelfs over motor-vliegtuigen. Mili taire instructeurs leiden de padvinders op voor het brevet en thans zijn enkele pad vinders zoover, dat zij zelfs, als vlieginstruc- teur kunnen optreden. Het zal niet zoo makkelijk zijn om een landingsterrein voor de vliegtuigen te vin den. want op het terrein van de Jamboree is geen plaats en geen ruimte. Er worden thans besprekingen gevoerd voor het vinden van een goed landingsterrein. De waterpadvinders hebben het- natuurlijk makkelijker. Zij komen met de „Zawisza Czarny", dat is een zeiljacht met motor aan boord. Het draagt den naam van een Poolsch ridder uit de middeleeuwen, die de schuts patroon van de Poolsche padvinders is. Bo vendien komen nog twee a drie kleinere zeil- booten. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie Smedestraat, uitslui tend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen bij: Politiebureau, Smede straat, handschoenen en ceinturen; dames schoen; Gottmer, Zonnebloemstraat 3, bank biljet; Dub'be, Gen. de Wetstraat 53, etui met inhoud; Sehoonveld, Tesschelschadestraat no. 63, geit; v. Bakkum, KI. Heiligland 73 rd., de Looper, Mr. Joostenlaan 35 en v. Gent. Zomer - kade 109, hond; Smit, Gr. v. Wiedstraat 19. damesarmbandhorloge; Brom, Voltastraat 2. heerenhorloge; Visser, Zuid Brouwersstraat 1, haarkammetjeBakker, Dr. Leijdstraat 72. nummerplaat Molenaar. Penningsveer 4 te Haarlemmerliede, overall; v. Dijk, Leliestraat 26, pyjama; v. Roode. Bloemendaalscheweg 210 te Overveen en v. Wijk. Rijksstraatweg 325, portemonnaie met inhoud; v. d. Plicht, Borski- straat 17, rijwielplaatje; Meure, Assendelver- straat 19, schooltasch met inhoud; Dijt, Mid den Tuindorplaan 5, actentasch met inhoud; Venniker, Leidschestraat 20 C, tramabonne ment; Kooyman, Leliestraat 23 c, reserve wiel met band; v. Leeuwen, Olmenstr. 35, zegeltjes Ö(x ttaiuwilii&e wiïze stank uwidenl door SYNARRHEEN-voetbaden. Werkl Vroagi broihvr. en, Per kuur van 10 baden Fl. 2.75 Import-Maatschappij „Varia" - Oegstgeest (bij leiden) (Adv. Ingez. Med.) (Van onzen correspondent). LONDEN, April. De Britten nemen aan dat alle volksvergade ringen in de wereld zijn gevormd naar het mo del van hun Lagerhuis. Zij noemen dit daar om „The Mother of Parliaments". Het is zeker een van de oudste parlementen maar het ls in zijn ontwikkeling wat achtergebleven en het zou zich nu op zijn beurt wellicht wat kunnen hervormen naar het model van een of meer van de „kinderen". Geschiedvorschers hebben uitgemaakt dat IJsland er aanspraak op mag maken het oudste parlement te bezitten. Maar dit eiland is als betwister van Engelsch par lementair moederschap niet erg belangrijk. Wel dan, de Moeder der Parlementen is pas weer na de Paaschvacantie aan het werk ge gaan. Het is gebleken uit de berichten over de ministerieele salarisregeling, over dat onthut send vragen- en antwoordenspel dat elke zit ting inleidt en waarin de scherpzinnigheid der nieuwsgierige vragers meestal wordt overtrof fen door de gevatheid van de ontwijkende mi nisterieele antwoorden, over de maatregelen tot verhooging van den lichamelijken welstand van het volk dien de Oppositie beter bediend acht met beter volksvoedsel dan met meer ge legenheid voor vrije en orde-oefeningen en gymnastiek. Het milieu waar dit ,en belangrijker nieuws wordt geboren en de gang van zaken daar ontleenen voor den toeschouwer hun belang meestal alleen aan het besef dat hij zich in het bestuurshart bevindt van het grootste we reldrijk. Het komt maar zelden voor dat dit besef tevens ontstaat uit de heerschende stem ming. de waardigheid en het gewicht van het debat. Gewichtige debatten zijn zeldzaam. De zittingen van het Lagerhuis verloopen overeen komstig vaste en oeroude voorschriften. De in deeling van den tijd is van dag tot dag vrijwel gelijk.Dat geldt ook voor de procedure van den wetgevenden arbeid, waarmede de ministers overigens op grillige manier weten om te sprin gen en kunnen goochelen indien hun tegen standers te lastig dreigen te worden naar hun zin. Men begint om kwart voor drieën in den middag. De banken zijn dan goed gevuld. Het eerste uur van de zitting wordt besteed met het stellen van vragen voor leden en het be antwoorden (zie boven) door de heeren op de regeeringsbank, dat is de voorste bank aan de regeeringszijde die gewoonlijk als „Treasury Bench" wordt aangeduid. Daarop volgt de wet gevende arbeid of de behandeling van een al- gemeenen maatregel van bestuur die in toe- noemende mate in de plaats treedt van wet geving. Een Minister rijst- van zijn zetel en stelt zijn maatregel voor of verdedigt zijn wetsont werp. Zijn partijgenooten thans de over- groote meerderheid van het Lagerhuis geven hem de nauwgezette aandacht die de parle mentaire vormen verlangen. Zoodra de Minis ter uitgesproken is verlaten zij op enkelen na de vergaderzaal. De exodus gaat vergezeld van veel geraas en gepraat. De vertrekkenden stel len geen belang in den spreker van de tegen partij die nu aan het woord komt. Het begin sel van eenzijdige politieke voorlichting hoe zeer het wordt veroordeeld als strijdig met de democratische opvattingen van het land. wordt door een meerderheid van Lagerhuisleden trouw beleden. De spreker van de Oppositie staat dus voor grootendeels leege banken te praten. De heeren van de regeeringspartij her innerden zich, toen hun Minister aan het einde van zijn rede gekomen was, dat het Lagei'huis niet alleen „The Mot-her of Parliaments" is maar ook „de beste club van de wereld". Zij hebben zich naar de bar, het restaurant of de boekerij begeven. Daar ik het veel gezelliger dan in de vergaderzaal waar het debat gaande wordt gehouden door de „backbenchers" aan beide kanten met de tot op den draad versle ten termen die alle middelmatig parlementair betoog aaneenrijgen en met politieke argumen ten die dag-in dag-uit, neen jaar-in jaar-uit. in nagenoeg gelijkluidende woorden worden herhaald. Dat gaat voort tot een goed eind in den avond en in tegenwoordigheid van een 40 of 50 van de 600 leden die het Lagerhuis telt. De schaarsche aanwezigen luisteren misschien maar hun houdingen doen veronderstellen dat zij niet de geringste aandacht schenken aan het debat. Er zitten uiteraard altijd eenige ministers op de Treasury Bench en de steno grafen van Hansard (dat is de naam van den officieelen verslaggeversdienst) werken ijverig door. Hierin ligt misschien het geheim van de bewonderenswaardige volharding waarmede de heeren zich onder ontmoedigende omstandig heden van hun volksvertegenwoordigende taak blijven kwijten. Zij krijgen ook altijd twee of drie regels van hun speeches in het parlemen tair verslag van den Times en daarmee is hun optreden voor de geschiedenis bewaard en wat misschien nog belangrijker voor hen is on der de aandacht van hun kiezers gebracht. Wanneer de „backbenchers" vier of vijf uur lang, zoowat tot 10 uur in den avond, de slui zen der vervelende welsprekendheid hebben open gehouden, beginnen de banken weer vol te loopen want het normale einde van het debat, te 11 uur, met een laatste rede van een coryphee van de Oppositie en het slotwoord van een Minister nadert. Dit is een schets van een normalen dag in het Lagerhuis. Voor verlichting van deze saaie uren zorgen zoo nu en dan de enkele voortref felijke parlementariërs die het Lagerhuis be zit. Merkwaardigerwijze vindt men ze vooral onder de tegenstanders van de regeering. De man die buitengewone schranderheid in het debat met de beste redekunst vereenigt is de vermaarde Labour-rebel Sir Stafford Cripps. En de weinig minder rebelsche onafhankelijke Labourman. Maxton, schriel en somber van uiterlijk, als een onheilsprofeet, maai' ondanks dit alles algemeen bemind zelfs bij de Die hards, evenaart hem. Wanneer de tijding door het Paleis van Westminster gaat dat deze mannen spreken dan verliezen de bar en het restaurant hun bezoekers. Hen te hooren spre ken is een tractatie. Geen sprekers aan den regeeringskant (de ministers uitgezonderd) zijn tegen hen opgewassen. De ministers zijn evenwel als regel vaardig en knap in hun be toog en even spaarzaam als indrukwekkend in hun woordkeus. Uit het bovenstaande kan worden afgeleid dat er in het Lagerhuis veel tijd wordt ver morst en dat waardigheid en luister er veelal zoek zijn. Maar er zijn oogenblikken van span ning en gewicht waarin het zich ontplooit en zijn naam van „Moeder der Parlementen" alle eer aandoet. A. K. VAN R. Nieuwe wegen in goederenvervoer per spoor? Combinatie van container en trailer. De Nederlandsche Spoorwegen zijn reeds ge- ruimen tijd bezig met het zoeken naar midde len om het verloren gegane goederenvervoer althans weer voor een deel te terug te winnen. In spoorwegkringen hoopt men nu zulk een middel te hebben gevonden door de construc tie van z.g. „containers", d.z. laadkisten, die op een platten spoorwagen geplaatst worden. De constructie, welke men thans heeft ver vaardigd, is volgens de Tel. zoodanig, dat men de container in zeer korten tijd op een trailer kan plaatsen en afladen. Men gelooft hier mede de voordeelen van vrachtauto en trein in één systeem te hebben gecombineerd, waar door veel goedkooper en economischer kan worden gewerkt. Het principe van goederen vervoer met containers is niet nieuw. Reeds 25 jaar geleden werden de goederen, welke per Harwichboot in ons land aankwamen, in zware containers overgeladen, welke met behulp van hijschkraan op spoorwagons werden geplaatst, om in Duitschland op dezelfde wijze te wor den afgeladen. De groote be teekenis van de nieuwe combinatie is juist te worden afgela den. De groote beteekenis van de nieuwe com binaties is juist daarin gelegen, dat de hijsch kraan op de stations overbodig zijn gemaakt en dat het op- en afladen zonder de minste moeite zal kunnen geschieden. KON. VEREENIGING OOST EN WEST. Op Woensdag 14 April te 8.30 uur houdt de afdeeling Haarlem en Omstreken van boven genoemde vereeniging een bijeenkomst in Restaurant Brinkmann. Door den heer Dr. J. F. E. Einaar zal een lezing met lichtbeelden worden gehouden over-, „Hoe gaat het tegenwoordig in Suriname en de beteekenis van Suriname voor Nederland." Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden shikken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Een ideale Woning. Het huis met de veranderlijke indeeling. Op de Jaarlijksche Engelsche Tentoonstel ling van de Ideale Woning schijnt een nieuw soort huis gedemonstreerd te zijn. Het Ideale Huis voor de Toekomst. Buitenmu ren, dak. trappen en vloeren zijn vast, de binnenmuren zijn vervangen door ver plaatsbare houten schotten, zoodat men naar keuze meer of minder kamers kan maken, de kamers van vorm kan laten veranderen, ver grooten of verkleinen, enz. De hoofdredac teur laat zich over dit huis nogal waardee- rend uit en voorspelt het een goede toe komst. Vooral de huisvrouwen, gelooft hij, zullen er wel aan willen, zoo'n veranderingetje af en toe vinden ze wel aardig. Nu lijkt het me dat er nog veer meer aardigs aan zoo'n huis is, 't leven „en familie" b.v. wordt er buitengewoon door bevorderd. De tegenwoordige architecten zijn al heel lang in die richting bezig en ze hebben al veel bereikt, waardoor het doen en laten van onze buren gelukkig veel minder geheimen voor ons heeft dan vroeger. Je hoeft je oor maar aan den muur te leggen ont te weten waarover ze nou weer ruzie hebben, hetgeen het opwindende gissen tot een mini mum reduceert. Ook het gelijktijdig luisteren naar twee verschillende radioprogramma's de jazz-muziek van uw buurman van links, het Beethovenprogramma dat u zelf had uit gezocht en soms nog een verhandeling over boeken als uw buurman van rechts litterair is aangelegd bevordert zoowel de muzikali teit als de belangstelling voor boeken der massa. In het Ideale Huis der Toekomst zijn er nog verrukkelijker mogelijkheden. Als de heer des huizes b.v. 's avonds nog wat te werken heeft,wanneer toevallig ook mevrouw's vriendinnen komen bridgen, dan kan de arme stakker met dat saaie werk, zonder zelfs uit zijn studeerkamer te hoeven komen, toch wat van de bridge-gezellïgheid mee profi- teeren en tusschen zijn berekeningen van de vierde dimensie door hooren dat Mies verle den week zoo gezellig getea-ed heeft, „je weet wel in die nieuwe gelegenheid zoo leuk zeg!" Of hij kan zijn meening ten beste geven over de juist gespeelde robber. „Zeg man, als ik nou annonceer twee harten en Truus drie klaveren, vind je dan niet „Ja zeker vrouwtje, dat was heel goed, ja 't is gek dat ik vanavond zoo weinig opschiet met m'n berekeningen." Huistelefoons zijn niet meer noodig, één wekker per familie is voldoende en zelfs over bodig indien er een baby in huis is. Moe der hoeft niet. meer zoo vroeg op te staan om te contröleeren of haar spruiten hun toilet behoorlijk maken. Van bed uit kan ze bevelen geven: „Pietje, ik hoor dat je je tan den niet lang genoeg gepoetst hebt! Anneke, je neus beter snuiten! Ja. Sientje, dien de ha vermout maar op. de kinderen loopen al op hun schoenen: „En aan het ontbijt maakt uw dochtertje van twaalf jaar de opmerking. „Zeg. Mams. 't is niet waar wat je gister in bed tegen vader zei. dat 't hiernaast zoo'n goed huwelijk is. Een paar avonden geleden heb ik mevrouw nog tegen meneer hooren zeggen: ,.Je bent een dooie, ouwe suffert!" Er worden tegenwoordig overal anti-lawaai- acties op touw gezet. Minder straatrumoer! Geen auto-ge toeterNatuurlijk, stel u voor een in het Ideale Huis heel gewoon geval: me vrouw in het bad geeft aan het meisje in de keuken instructies over het eten. Vrachtauto's daveren voorbij. Verbazend hinderlijk, je kunt elkaar nauwelijks meer beschreeuwen, de soep zou best te zout kunnen uitvallen. En als die auto's zoo toeteren kun je de Morgen wijding in de radio niet eens boven de stofzui ger uit hooren. Hoera voor de anti-lawaai-campagne en lang leve het Ideale Huis! EEN BEWOONSTER VAN EEN MODERN, BIJNA IDEAAL HUIS. B ij s c hr i f t: Inderdaad schijnen de ge- luidsnadeelen groot, ofschoon de mogelijkheid bestaat dat de constructie der plafonds vloeren en plafonds zijn wél vast veel on dervangt. evenals clat bet, geval is in veel be staande huizen. Intusschen dank - aan de geachte inzendster voor haar genoeglijke bijdrage over het onderwerp. Hoofdred. VOOR DE SCHOONMAAK Speciale CLasz&óeGlingf PAKKEN VOOR I (Adv. ingez. Med.) Voorsprong van Haarlem boven het rijksgemiddelde ging verloren. Aan de dezer dagen verschenen publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek betreffende de inkomens en vermogens over het afgeloopen belastingjaar (19351936) hebben wij reeds enkele gegevens ontleend. De cijfers, zooals deze in genoemde publi catie vermeld worden, bieden intusschen on voldoende gelegenheid tot vergelijking met voorgaande jaren omdat de invloed van het bevolkings-accrès er niet in tot uitdrukking komt. Ook als vergelijkingsmateriaal voor de positie onzer stad ten opzichte van geheel Nederland zijn deze gegevens zonder meer niet bruikbaar. Om een duidelijk beeld voor oogen te krij gen van de wijziging in de vermogenspositie der Haarlemsche bevolking sedert het intre den van de economische depressie en van den aard en den omvang dezer wijziging in verhouding tot de rijksgemiddelden, is het noodig om te becijferen hoeveel vermogens van elke categorie, waarin de statistiek is on derverdeeld. er in Haarlem, resp. In Neder land per 10.000 inwoners waren bij den aan vang der crisis en hoeveel er thans nog zijn. In geheel Nederland daalde het aantal aangeslagenen in de vermogensbelasting, dat wil dus zeggen: het aantal vermogens van f 16.000 of méér per 10-000 inwoners van 249 tot 209, derhalve met 16 pet. In Haarlem daalde dit aantal van 258 tot 210. d.w.z. met 18.6 pet. De daling was in onze stad dus grooter dan gemiddeld in het land het geval was en de voorsprong dien Haarlem bij den aanvang der crisis had door een aantal ver mogende ingezetenen, dat 3.6 pet. hooger was dan het rijksgemiddelde, is geheel verdwe nen. In sommige streken van het land, waar eveneens een relatief sterkere terugval in de vermogenspositie der bevolking valt te con- stateeren, moet deze worden toegeschreven aan extra zware „crisis-klappen", die aan een plaatselijke of streek-industrie e.d. zijn toegebracht. In Haarlem daarentegen valt de relatief grootere teruggang te wijten aan den meerderen toevloed van inwoners zonder of met een geringer vermogen dan f 16.000 e.g. aan het vertrek van meer vermogende ingezetenen naar de randgemeenten of el ders Gaan wij nu de verschillende categorieën vermogenden na, dan blijkt het aantal Ne derlanders, die méér dan een half millioen bezitten, te zijn gedaald van 5 tot 2 per 10.000 dus met 60 pet. De overeenkomstige groep Haarlemmers daalde van 6 tot 2, dus met 66.6 pet. De categorie vermogens van twee tot vijf ton liep in Nederland terug van 11 tot 7 per 10.000, dus met 36.3 pct„ in Haarlem van 17 tot 9. dus met 47 pet. Juist in deze beide groepen, die der z.g. extréme vermogens, had Haarlem bij den aanvang der crisis een beteekenenden voorsprong boven het rijks gemiddelde, welke voorsprong thans echter vrijwel verdwenen is. Anders staat het met de daarop volgende categorieën. De vermogens van één tot twee ton liepen in Nederland terug van 22 tot 16 per 10.000 inwoners, dus met 31.8 pet., die van 50 tot 100 mille van 45 tot 36 of met 20 pet. In Haarlem waren deze dalingen van 27 tot 19, d.w.z, met 29.6 pet. en van 48 tot 39 of 18.7 pet. In deze groepen telt Haarlem ook nu dus nog meer ingezetenen, dan het gemiddelde van het land bedraagt. Daarentegen geeft Haarlem voor de beide laagste categorieën weer een sterkere daling te zien. De vermogens van 30—50.000 gulden, die in het land per 10.000 inwoners terug liepen van 59 tot 49 (16,9 pet.) daalden in onze stad van 62 tot 51 (17.7 pet.) De laagste groep, die van 1630.000 gulden daalde in Nederland van 107 tot 100 (6.5 pet.), in Haar lem van 98 tot 90 (8.1 pet.) In de middengroepen was de teruggang in Haarlem dus minder sterk dan gemiddeld voor het geheele land; in de laatste en in de topgroepen daarentegen was de Haarlemsche teruggang grooter. Vermogens boven f 200.000 telt onze stad verhoudingsgewijze ook nu nog iets méér: bescheiden vermogens, tot aan de grens van 30 mille huisvesten wij echter minder dan in ons land regel is. Het gemiddeld vermoeen per aangeslagene, dat voor Nederland f 63.000 bedraagt, is in' Haarlem dientengevolge f 64.000. Bii den aanvang der crisis waren deze be'dragen resp. f 79.000 en f 83.000. Voor Nederland be teekent dit derhalve een daling van 20.2 pet. voor Haarlem van 22.8 pet. Bezien wij tenslotte welke gevolgen deze veranderingen met zich brachten voor de opbrengst van de hoofdsom der vermogens belasting. Aanvankelijk betaalden alle aan geslagenen in Nederland gemiddeld f 75, thans f 58, een vermindering alzoo van 22.6 pet. De Haarlemsche aangeslagenen moesten dooréén genomen oorspronkelijk f 79 beta len, thans f 59, hetgeen een vermindering beteekent van 25.3 pet. De totale opbrengst dezer belasting, omgeslagen over de geheele bevolking, daalde in Nederland van if 1,87 tot f 1.22 per hoofd, dus met 34.7 pet.; in 39 pet. Betaalde de Haarlemsche bevolking Haarlem van f 2.05 tot f 1.25, derhalve met aanvankelijk aan deze rijksbelasting dus be duidend méér dan het rijksgemiddelde, thans wordt dit gemiddelde vrijwel benaderd.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 11