Spanje. Boomen en Blaadjes. KROON BEHANGSELS Aanrijding op den Rijksstraatweg Een Lunapark te Haarlem? De werkloosheid te Haarlem. Het belangrijkste 54e JAARGANG No. 16504 Verscfiijnt cfagéïijïcs, FeWTve op Zon- cn Feestdagen. DINSDAG 13 'APRIE 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72Vï. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132. 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, H aa rl e m-N o o r d, Telefoon 1 2230 ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnës. Levenslange ongeschiktheid f 2000.overlijden 400.verlies van hand, voet of oog f 200.beide leden duim 100.één lid duim 50. alle leden wijsvinger 60. één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15.HEDEN 12 PAGINA'S. Nog afzonderlijke verzekering voor aJbonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Anthony Eden, heeft te Liverpool over de non-interventie in Spanje gesproken. Het was geen brillant of wereldschokkend maar wel een rustig betoog. Hij heeft gezegd dat de Britsche regeering in het Spaansche conflict steeds dezelfde twee bedoelingen heeft ge had: le te voorkomen dat het zich buiten Spanje zou uitbreiden en 2e de politieke on afhankelijkheid en integriteit van Spanje te handhaven. Eden erkende de door velen ge pleegde inbreuken op de met dit doel inge zette non-interventie-politiek. Maar hij voegde eraan toe dat het niettemin deze politiek is die op den duur den toevloed van vrijwilligers en oorlogsmaterieel naar Spanje heeft inge toomd. En hij vroeg: „Wat zou er van Europa geworden zijn als alle mogendheden vrij ge laten waren om in Spanje te intervenieëren?" Het antwoord op die vraag is niet moeilijk te geven. Inderdaad heeft de non-interventie politiek de ergste gevaren afgewend, eerst op het randje en sinds zij uitgebreid is en beter toegepast wordt: waarschijnlijk voorgoed. Toch zijn er weinig mensehen die dit inzien. De meesten zien alleen maar de inbreuken op en de mislukkingen van de pogingen om een nieuwe, een „oorlogsvrije" wereld te scheppen en letten nauwelijks op de vele bemiddelingen die rampen voorkomen hebben. Sommige van die bemiddelingen zijn niettemin zonder pre cedent in de wereldgeschiedenis en de Vol kenbond heeft er al een heele reeks op zijn naam gezet eer het Spaansche conflict uit brak. Maar als een moeilijkheid uit den weg geruimd wordt, een gevaar vermeden, is dat geen sensationeel nieuws. De meeste men- schen komen alleen onder den indruk van sensationeel nieuws. Het is bovendien meestal nogal ingewikkelde lectuur. Dat maakt het ook moeilijker dan een of ander ontstellend bericht. En dan komt er nog bij dat velen zoo graag onheilsprofeten zijnzoolang het onheil hen zelf niet treft.. Eden, type van den voorzichtigen Engel- schen diplomaat, gewend aan geven en nemen, aan afwachten en uitkijken, aan intuïtief handelen als het goede oogenblik gekomen schijnt, voorts wars van groote leuzen en groo te beloften, is heelemaal geen man-voor-de- massa. Hij amendeert en verzwakt allerlei da verende uitspraken, die zoovelen zoo graag en gemakkelijk in één zin uiten. Als zijn inter ventie-politiek mislukkingen brengt zegt hij niet „Het is een mislukking" en bezigt geen groote woorden tegen de schenders, maar ma noeuvreert voorzichtig verder om het aantal inbreuken te beperken, telkens een stap ver der te komen, met zijn tweeledig doel voor oogen: „geen uitbreiding van het conflict buiten Spanje, onafhankelijkheid van Spanje handhaven". Dat zijn de hoofdzaken. Als die op den duur slagen, is de geheele opzet ge- Het is niet te ontkennen dat hij een stuk gevorderd is op den weg naar zijn doeleinden. Of men op zijn non-interventiepolitiek schimpt laat hem daarbij kennelijk koud. Hij kijkt verder dan de inbreuken er op. Omtrent den duur van het Spaansche con flict is hij openhartig. Het zal lang duren, zegt hij. Er zijn geen korte oorlogen meer. En iedereen verliest er mee. Ik ben het ook niet eens met de menschen, die een overwinning van communisme of fascisme verwachten en een toekomstig Spanje dat aan den leiband zal loopen van een of ander land dat het hielp zegevieren. Zoo is het Spaansche volk niet. Het heeft zich altijd gekenmerkt door een trotschen onafhankelïjkheidsgeest. Het zal na den vrede waarschijnlijk de meeste genegenheid toonen voor die volken, die zich niet in zijn strijd hebben gemengd, die niet hebben geprobeerd het in den strijd te hel pen". Dit klinkt ook al weer niet sensationeel, allesbehalve. Maar het toont psychologisch in zicht. Het is de vrucht van scherp nadenken. Ondanks dezen tijd en haar liefelijke ver schijnselen zit er nog altijd veel in de vruch ten van scherp nadenken al zijn ze maar zeer zelden sensationeel. Eden gelooft ook niet aan een Duitschen vrede, een Franschen vrede, een Italiaanschen vrede of een Engelschen vrede. De eenige ware vrede is niet nationaal, maar interna tionaal, gebaseerd op een internationale orde waartoe de landen zich aaneengesloten heb ben. Dit klinkt als „waarheid als een koe" maar hoevelen erkennen haar juistheid in de zen tijd? Het is alweer niet sensationeel. Het is ook niet heroïsch. „Leven en laten leven," recommandeert Eden. Dat is ook niet heroïsch. Niettemin is men er algemeen voor stander van. Men voedt toch ook zijn kinde ren niet op met het zonderlinge ideaal, ze op hun achttiende jaar of daaromtrent op een of ander veld-van-eer te laten sneven? Wij dienen derhalve vurig te hopen dat de non-interventie-politiek in Spanje haar doel einden zal bereiken: desnoods tot het einde toe begeleid door gehoon. Wat deert dat? R. P. Wij zijn in 't begin van het tijdperk gekomen, Van boomen met blaadjes enblaadjes met boomen. De eerste: poëtische voorjaarsemblemen, Waaruit je weer vreugd in het leven kunt nemen; De lieve natuur die, in schoonheid herboren, Met teergroene tinten het oog komt bekoren. De tweede: prozaïsche kiezerspamfletten, Als klein formaat kranten of enkel biljetten, Met boomen bedrukt, die in komende dagen, Zoo hopen de schrijvers, ook vrucht zullen dragen. Zij dienen zich aan in een bonte schakeering, Van 't vurige pro tot fel contra regeering; Elk volgende gaat weer een vorig te boven, In 't plechtig bezweren, waarschuwen, beloven, Vooral het beloven komt nu aan de orde, 't Belooft weer een land van belofte te worden. De stroom is begonnen en zal weder stijgen, Tot velen van ons er weer kiespijn van krijgen En draaierig worden van alle betoogen, Waar 't heil van het land ligt, bezien door de oogen Van redders des vaderlands, volgens de letter, Die grooter en grooter wordt, vetter en vetter. Wat mij betreft, als ik gereed ben bekomen, Met 't dagelijksch maal van mijn blaadjes met boomen, Dan pak ik mijn hoed en ik loop een paar straatjes, Om stil te genieten van boomen met blaadjes, Want, hoe ook gevatheid en wijsheid van streven, Gewichtig zijn in 't gemeenschappelijk lev.en, Ik vind toch, hoe kostbaar ervaring misschien is, Dit „groene" iets, dat wel zoo mooi om te zien is. P. GASUS. Smaakvolen toch goedkoop Gr. Houtstr. 179, bij de Houtbrug (Adv. Ingez. Med.) Wielrijder zwaar gewond Automobilist reed door Maandagmiddag kwart voor twee is op den Rijksstraatweg nabij café Suisse een ern stig ongeluk gebeurd. Daar reed een geslo ten blauwkleurige vierpersoons auto in de richting van Velsen. Plotseling moest deze een vrachtauto met zand passeeren; daar voor week hij naar links uit. Uit de tegen overgestelde richting naderden twee wielrij ders, van wie de 24-jarige v. d. S. uit Haarlem op den rand van het rijwielpad en het asphalt reed. Hij werd door de auto gegrepen en te gen den grond geslingerd. In ernstigen toe stand werd hij naar het ziekenhuis St.-Jo- annes de Deo vervoerd, waar bleek dat hij een zware hersenschudding en een kaakbeen fractuur had opgeloopen. De bestuurder van de auto bekommerde zich niet om het slachtoffer en reed door. Aan de politie werden twee nummers op gegeven, namelijk G 64883 en G 63843, maar de eigenaars van deze wagens bleken niets met het ongeluk te maken te hebben gehad. De politie verzoekt daarom aan hen, die het ongeluk gezien hebben, zoo spoedig mo gelijk voor het verstrekken van inlichtingen aan het Politiebureau Smedestraat te willen aanmelden. Hedenmorgen vernamen we, dat de toe stand van den heer v. d. S. ernstig is. Het Zandvoortsche Lunapark. Op een terrein van het Casino. Een week geleden deelden wij mede, dat er veel kans is, dat dezen zomer te Zand- voort een Lunapark zal komen. Thans kunnen wij mededeelen, dat het de bedoeling is dit Lunapark op een particulier terrein, namelijk bij het Casino, te organi seer en. Als exploitant treedt op de heer Godschalk uit Amsterdam. Als tijdstip is gekozen het laatste gedeelte van Juli en het begin van Augustus. (Adv. ingez. Med.) Een goede week. Onder de 6000. In de afgeloopen week daalde het aantal werkloozen te Haarlem met 156. Dezelfde week van 1936 gaf een daling te zien van slechts 73, het is dus een goede week voor de vergelijkende statistiek geweest. Het aantal werkloozen te Haarlem is nu 5906, zoodat het voor het eerst sinds langen tijd weer onder de 6000 gekomen is. Het gunstige verschil met het aantal werk loozen op hetzelfde tijdstip in 1936 is nu weer gestegen tot 376. Het Yerkeersspel. Een kleine wijziging. Ongeveer anderhalf jaar geleden stelden wij voor onze lezers een Verkeerspel beschikbaar, dat de bedoeling had den kinderen (en ook ouderen) in staat te stellen spelende de ver keersregels te leeren. Het blijkt ons thans dat door de laatste wij zigingen van het Motor- en Rijwielreglement van October 1936 dit spel op één punt een aan vulling vereischt. Er staan twee zuilen op die bij verkeersheuvels gevonden worden; op die met het groene teeken leest men „Deze vlucht heuvel mag men links of rechts passeeren" op die met het blauwe teeken „deze vlucht heuvel moet men rechts voorbijrijden". Het onderschrift bij de blauwe verkeerszuil is goed gebleven, maar onder de groene zuil moet men schrijven: „Verkeerszuil welke door bestuur ders van motorrijtuigen, die aan die zijde na deren, aan weerszijden voorbij gereden mag worden." Dat wil dus zeggen dat na de bovenbedoelde wijziging van het Motor- en Rijwielreglement de fietsers zoo'n zuil niet meer links mogen passeeren. Fietsers en het geheele langzame verkeer moet steeds rechts van de zuilen en vlucht heuvels passeeren. Het woord is aan Als toestemming gegeven wordt krijgt Haarlem's Bloei f 10.000. Naar wij vernemen zal de heer J. L. Coppe- jans te Haarlem aan het bestuur van „Haar lem's Bloei" het aanbod doen f 10.000 te schen ken als bewerkt kan worden, dat aan hem vergunning gegeven wordt dezen zomer te Haarlem een Lunapark te exploiteeren. Dit zou, zoo meent hij, op dezelfde basis kun nen geschieden als de standplaatsenvergun ning op Koninginnedag. Men weet, dat de v-er- eeniging „Koninginnedag" de financieele ba ten krijgt van de verpachting om daarmede een gedeelte van haar andere feesten te financieren. De heer Coppenjans wil het Lunapark groot opzetten opdat het een aantrekkelijkheid voor Haarlem kan zijn. Het liefst zou hij voor het Lunapark pleinen in de stad bestemmen, maal ais dat niet mogelijk is, zou hij ook genoegen nemen met een terrein in een der buitenwij ken, hoewel hij meent, dat de neringdoenden het liever in de stad zullen zien. Het Lunapark zou 9 of 16 dagen moeten duren, zoodat er dan twee of drie Zaterdagen en Zondagen onder zullen vallen. Ook als het op een terrein, in de buitenwij ken komt, wil hij het Lunapark kosteloos toe gankelijk stellen. De gemeente zou van de toe gangsprijzen der verschillende vermakelijk heden vermakelijkheidsbelasting krijgen. In verband met de noodige voorbereiding zou de heer Coppejans het Lunapark het liefst in September houden. Wij herinneren er aan dat verleden jaar in den Haarlemschen raad breedvoerig gespro ken is over eenige aanvragen om van de ge meente toestemming te verkrijgen om een Lu napark te organiseeren. Er kwamen toen voor- en tegenstanders aan het woord. Een besluit is toen genomen, maar B. en W. na men op zich om te voldoen aan een uit den raad gedaan verzoek met de omliggende ge meenten overleg te plegen om tot een accoord te komen om geen toestemming te geven voor het houden van Lunaparken in deze omgeving. Dit overleg heeft toen, naar wij vernemen, tot overeenstemming geleid. Blijkbaar wil de heer Coppejans nu een nieuwe poging wagen door tusschenkomst van de stichting „Haarlem's Bloei". Dertig paters door de Spaansche militie gedood? Wegens weigering communistische leuze aan te heffen. VATICAANSTAD. 13 April (Stefani) Naar het Italiaansche nieuwsagentschap Stefani verneemt heeft de Orde der Dominicanen be richt ontvangen, dat wederom een aantal le den der orde in Spanje het slachtoffer is ge worden van de volksfrontmilitie. Dertig paters deel uitmakende van de com muniteiten van Nambroca-Calenda en Barce lona, zijn gefusilleerd, nadat zij geweigerd hadden te roepen „leve het communisme" en in plaats daarvan den kreet aanhieven „leve Christus en de koning". Het tot dusver in Spanje omgekomen aantal Paters Dominica nen van wie men den dood heeft kunnen na gaan, bedraagt tachtig. KIND AANGEREDEN. De vijfjarige Corrie R., wonende in de iZonnebloemstraat, stak Maandagmiddag kwart voor vijf zonder op het verkeer te let ten plotseling de straat over. Zij werd door een vrachtauto aangereden, waardoor haar linker onderbeen brak. Door leden van den Ongevallendienst werd zij behandeld, waarna zij per taxi naar het Diaconessenhuis werd vervoerd. De bestuurder van de vrachtauto had geen schuld aan het ongeluk. Duitsche zweefvliegers vestigen een record. Afstand van 200 K.M. afgelegd. BERLIJN, 13 April (Havas-A.N.P.) Twee Duitsche zweefvliegers hebben gisteren een nieuw wereld-afstandrecord gevestigd. Zij maakten met een tweepersoons toestel een vlucht, van 200 K.M. Het vorige record was 133 K.M. Maandag maaktèn wij melding van een affiche voor de Frans Halstentoon stelling, met de re productie van een schilderij van Frans Hals, dat in het be zit is van Het Fa milie-Vrouwenhofje, van Mevr. Van Aer- den, te Leerdam. Wij geven hierbij een afbeelding van het bedoelde schil derij, dat op de Frans Halstentoon stelling te zien zal zijn. Napoleon Vier vijandige kranten zijn meer te vreezen dan duizend bajonetten. Twee Nieuwe Boeken. „Dat Snelle Ding", een klaxonate door Robert Peereboom. „Io Vivat", Studentencooktail door Dr. P. II. Schroder. Bij den uitgever Andries Blit-z te Amster dam zijn twee boeken verschenen, die onge twijfeld veel belangstelling in den kring on zer lezers zullen genieten en die wellicht velen zullen willen bezitten. Immers, beide werden oorspronkelijk voor Haarlem's Dag blad geschreven en verschenen in ons blad „in serie", het eerstgenoemde onder denzelf den titel, het tweede onder de resp. titels „Overpeinzingen van een Examinandus" en „Studenten-Studiën". Voor de verschijning in boekvorm is de inhoud van beide uitge breid en zijn ze geïllustreerd met teekenin- gen. resp. door Alex Hom en A. Garnman, die zeer knap en humoristisch werk hebben verricht. In „Dat Snelle Ding" schetst onze hoofdre dacteur „geboorte, groei en ontwikkeling van een doodgewonen automobilist", wiens twij fels. benauwenissen en beproevingen geens zins verbloemd worden. In latere hoofdstuk ken ontwaakt de critische Hollander in den doodgewonen rijder, die zelfvertrouwen heeft vergaard, zijn opmerkingsgave Op het Ver keer, Meerijders, den Eeuwigen Leerling, Vreemde Wagens, Verstrooiden en zoo meer loslaat, zich zelfs aan garagetaai waagt, voor den Afgod der Snelheid knielt en zoowaar zelf gaat lesgeven. Zooals gezegd heeft Alex Horn in zijn,, rappe notities" op zeer geluk kige wijze de juiste accentueering aan deze vroolijke au to-historie weten te geven en de „carrosserie-Andries Blitz" toont den goeden smaak des uitgevers. Van denzelfden schrijver is eerder bij An dries Blitz verschenen: „Een Hondenleven, den Baas toegeblaft". Uitstekend verzorgd ziet ook „Io Vivat" van onzen medewerker Dr. P. H.Schröder er uit. „Eerst de schooltasch. dan het groe- nenoetje, tenslotte de corpsbaret" zijn de in grediënten die in deze Studentencocktail verwerkt zijn. De auteur, leeraar in Neder- landsch en Geschiedenis aan de le H.B.S. b en aan de Meisjes H.B.S. bij de radio-luiste raars wel bekend door zijn voortreffelijke hoorspelen, is een man die de jeugd kent en begrijpt, zooals zijn leerlingen weten en zoo als deze Studentencocktail in zijn frissche opgewektheid en levendige humor maar ook in zijn ernst bewijst. Wij gelooven dat ook vele ouderen van dit boek genieten zullen en dat diegenen, wier kinderen tot de leerlingen van den auteur behooren, dat opnieuw een prettig besef zullen vinden. De vreugde der jeugd, die het boek bezielt, straalt zonnig in een zoo verwarden en moeilijken tijd als deze en biedt nieuwe toekomstbeloften. „Moge hij u smaken", zegt de uitgever van deze Studentencocktail en wij weten al dat dit zeker zoo zal zijn. Knappe teekenin- gen van A. Garnman zullen er toe bijdragen. De prijs van beide boeken Is f 1.50 inge naaid en f 2.25 gebonden. BEZOEK VAN BELGISCHE KINDEREN Heden brachten weer eenige groepen Bel gische kinderen een bezoek aan het Frans Halsmuseum. Zij bezochten ook de Groote Kerk. Het aantal werkloozen te Haarlem is be neden de 6000 gedaald. 1 Komt er te Haarlem een Lunapark? 1 Gistermiddag is op den Rijksstraatweg een man bij een aanrijding zwaar ge wond; de automobilist is doorgereden. 1 Nabij het station Maarsbergen zijn gis teravond twee monteurs door een trein gegrepen; één van hen is gedood. 3 Het aantal werkloozen was in ons land einde Maart geringer dan in 1933. 3 Generaal Röell heeft over onze weer kracht gesproken. 3 Eden op de bres voor de non-interventie 4 Bij een vliegtuigbotsing in Italië zijn negen personen om het leven gekomen. 4 Toen er nog veel grachten in Haarlem waren 6 De voorsprong van Haarlem boven het gemiddelde rijksvermogen is verloren gegaan. 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Spanje. 1 K. de Jong: Concert te Hillegom. 2 L. S.: Bloemenpracht in de residentie. 3 Speciale correspondentie: De kroning van George VI 4 H. D. Vertelling: De arrestatie. 6 Van onzen Londensclien correspondent: Een „gewone dag" in het Lagerhuis. 7 Bijzondere correspondentie: Critiek in het Derde Rijk. n De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 10

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1