Gevleugelde Filmsterren. WOENSDAG 14 A P RIE 1937 HAAELE M'S D A G E E A D 2 Een bezoek aan den heer A. Burdet. 'De heer Burdet is op een eigenaardige manier tot het filmen van vogels overgegaan. Voordien maakte hij een bijna volledige serie stereoscopische platen der in Nederland broedende vogels. Een wetenschappelijk probleem echter, waaruit een verschil van meening was ont staan tusschen Xavier Raspail, den bekenden Franschen vogelkenner én den heer Burdet, was de eigenlijke aanleiding. Raspail verkon digde de theorie, dat de koekoekmoeder de jongen of eieren van de pleegmoeder over den rand van het nest werpt. De foto's van den heer Burdet toonden echter aan, dat het koekoekjong dit deed, eenige dagen nadat dit 't ei had verlaten. Zijn foto's werden evenwel door Raspail als „trucs" betiteld. De heer Burdet kwam toen op het idee de handeling van het koekoeksjong op de film vast te leg gen. Na de koekoekfilm, waaraan de heer Bur det 4 jaar werkte en die hij later nog aan vulde, zijn meerdere films gevolgd, waarmede de heer Burdet onvolprezen werk heeft ver- richt. Ieder jaar trekt hij er op uit. Dan treft men hem aan op Texel, dan bij het Naarder-meer of in Limburg. Van de 170 broedende vogelsoorten in ons land heeft hij er 110 gefilmd. De ontbreken de hoopt hij ook nog eens op de filmband vast te leggen. Zijn films vertellen van het leven der vogels, hoe en waar zij hun nesten bouwen, van welk materiaal de nesten ver vaardigd worden, de verzorging van eieren en jongen door mannetje en wijfje, kortom de geheele husihouding der vogels is op den filmband vastgelegd. En als hij ons een en ander vertelt over het filmen van vogels, blijkt met welk eeen groote liefde hij dit moeilijke werk verricht. Zóó film ik vogels. „Goms zit ik uren in een ongemakkelijke houding om een paar meters film te draaien, soms loopt het ook heelemaal op niets uit en moet ik onverrichter zaketerugkeeren. Voor het filmen van vogels wordt veel ge duld vereischt, maar het is een dankbaar en mooi werk. Ik kan de vogels natuurlijk zoo niet naderen. Ik gebruik daar voor 'n schuil- tentje, juist groot genoeg om mijzelf en de camera te bergen. Dit camoufleer ik met takken, groen, mos of iets anders, zoodat het hamonieert met de omgeving. Er zijn vogels, die bang zijn voor het ge ratel van de camera. Daar heb ik iets op be dacht. Ik heb n.l. een apparaatje gecon strueerd, dat ongeveer hetzelfde geluid als de camera voortbrengt. Zijn de vogels die ik wil filmen erg schuw, wèl, dan plaats ik het tentje en het rateltje een dag tevoren, opdat de vogels er aan wennen kunnen. „Wilt u eenige films zien?", vroeg de heer Burdet, en vertoonde ons een drietal films. En als hij ons onder het draaien een en ander vertelt, geraken wij in extase en ge- niten dubbel mee van de schoonheid van zijn films. Wij zien achtereenvolgens De kleine Plevier, een klein vogeltje, dat zijn nest gebouwd heeft tusschen glas. con- servenblikjes en ander afval op een terrein waar de gemeente Amsterdam haar vuilnis neerwerpt. Men treft de kleine Plevier meestal op de heide en aan het strand aan. De Steltkluut, een vogel met zeer lange pooten, vandaar de naam Steltkluut). De Steltkluut broedt zelden in ons land, doch bij de invasie van 1C35 slaagde de heer Burdet erin de vogels te filmen. De Kemphanen werden uit een auto ge nomen. Steeds aanschouwt men gevechten tusschen de mannetjes; dit is echter volgens den heer Burdet spelen. Hij heeft nooit een gewonde vogel aangetroffen of veeren ge vonden. I-Iet mannetje heeft een kraag van stijve veeren. het vrouwtje niet. Ze houden hun spiegelgevechten in het bijzonder als er een vrouwtje in de buurt is. De Purper-reiger is een sierlijke vogel. liet voeren der jongen geschiedt op eigenaardige wijze. De moeder komt tusschen het riet aangestapt, doch begint niet direct te voe ren. De jongen hebben echter honger en pik ken naar den langen snavel. Dan komt plots een dunne paling te voorschijn, die één der drie jongen in z'n geheel naar binnen werkt. Ieder wacht zijn beurt af. Verder vertoont de film dezelfde vogels een v/eek later. Dan eten de jongen geen palin gen meer. doch heele visschen. Het voer voor ds jongen bewaart de reiger-moeder in de maag. Tenslotte zien we de Lepelaars, die even als de purperreigers verblijf houden in het Naardermeer. Zij danken hun naam aan den platten, lepelvormigen snavel. Zij zijn wit en hebben een mooie kuif. Men treft ze in kolonies aan. Op de foto ziet u broedende lepelaars, waarvan de nesten vlak bij elkaar liggen. Dat de vogels in het Naardermeer en op verschillende andere platsen in Nederland rustig verblijf kunnen houden en broeden, dat wij de schoonheid er van ten volle kunnen genieten, hebben wij te danken aan de- „Vereeniging tot behoud van Natuurmonu menten in Nederland", welke vereeniging in 190S o.a. het Naardermeer ter grootte van ruim 70 H.A., met zijn tallooze schatten op natuur-histcrisch gebied wij behoeven slechts te wijzen op de bovengenoemde kolonies der lepelaars en der purperreigers heeft aangekocht, toen het gevaar liep aan gewezen te worden als vuilnisbelt der Ge meente Amsterdam. Als wij tenslotte afscheid nemen van den heer Burdet. zijn wij een interessante erva ring rijker geworden en vol bewondering voor het mooie werk. dat de volle aandacht ver dient van 't onderwijs en cultureele instellin gen. A. C. S. VEREENIGING VAN RESERVE-OFFICIEREN. Een dezer dagen hield de heer G. B. V. L. Beekman, luitenant ter zee b. d. in hotel „Den Hout" voor leden van de afdeeling Haarlem van de Algemeene vereeniging van Neder- landsche reserve-officieren een lezing over on ze vloot en de verdediging'van Indië. Spreker begon met er op te wijzen dat "wij een achterstand hebben wat de hoeveeelheid materiaal aangaat, doordat, evenals vroeger vaak gebeurd is. onze verdediging na den oor log verwaarloosd is. Al worden nu krachtige pogingen aangewend, om haar weer op peil te brengen, zoo makkelijk als vroeger, toen men door op een koopvaardijschip kanonnen te plaatsen er een oorlogsvaar.Uiig van maakte, gaat het nu niet. Uit de begrooting van 1935 blijkt, dat Nederland per hoofd der bevolking het minst voor zijn verdediging uitgeeft in vergelijking met de begrootingen van de omringende lan den. België en Engelanc. gaven ongeveer vier maal zooveel uit en Frankrijk ruim vijf maal zooveel. Wat is de be teekenis van onze vloot voor de verdediging van Indië? Wij zullen het in een eventueel conflict nooit op kunnen ne men tegen een vloot van een land als Japan, maar wel zullen wij de transportvloot met landingstroepen, munitie en stookolie van een indringer in onze Oost danig afbreuk kunnen doen met onze zeer goede kruisers, torpedo boot jagers en onderzeeërs, gesteund dooi de verkenningsvliegtuigen, doordat wij met de zeestraten beter bekend zijn en nabij onze basis opereeren. Vervolgens zette spr. aan de b'ud van licht beelden uiteen wat sLagscb en. slagkruisers, kruisers, torpedoboot jagers, mijnenleggers en c-nderzeeërs zijn en wat hun beteekenis in een zeeoorlog is. Na de pauze behandelde de heer Beekman den slag bij Jutland, waaruit bleek, dat de be tere Duitsche leiding er in geslaagd was de machtiger Engelsche vloot grooter verlies toe te brengen dan zij zelf leed en tot den te rugtocht te dwingen, hetgeen voor een niet onbelangrijk deel op rekening staat van de betere Duitsche vuurleiding, die op de mo derne Nederlandsche schepen ook tot in de perfectie in orde is, en de grootere gevechts- waarde voorn amelij'k van de Duitsche slag schepen en slagkruisers. Hieruit blijkt dat het niet altijd 'de kwan titeit is waar het op aan komt, maar dat de kwaliteit van het hoogste belang is en dat ook een kleine mogendheid op een bepaald oogen- blik gewicht in de schaal kan leggen, mits een ieder zich geheel geeft aan de taak die hem opgedragen wordt en de daden van onze voorvaderen voor oogen houdt, die vaak met even groote moeilijkheden te kampen had den. UIT DE STAATSCOURANT. BURGEMEESTERS. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Mei 1937 benoemd tot burgemeester der ge meente WinsumMr. K. Bosch. De nieuwe burgemeester van Winsum, mr. K. Bosch is te Wildervank geboren en is thans jaar. De heer Bosch woont te Wilder vank en is volontair ter gemeentesecretarie van Winsum. Bij Kon. Besl. van 10 April 1937 is aan J. Knottenbelt op zijn verzoek, met ingang van 23 April 1937. eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Rijssen, met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem als burgemeester bewezen. AGENDA Heden: WOENSDAG 14 APRIL Algemeene vergadering N.V. Droste's Ca cao en Chocoladefabrieken, 2.30 uur ten kan tore der N.V. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „San Francisco" voor de derde week geprolongeerd 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „De charge van de lichte.brigade", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Man en Vrouw", 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Pygmalion", gepro longeerd. 2.30. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DONDERDAG 15 APRIL Groote Kerk; Orgelbespeling 34 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Bloemen daal: Raadsvergadering. 2 u. (Adv. Inges. Med.) De Bilt voorspelt: In het Noorden zwakken tot ma tigen wind uit Oostelijke, in het Zuiden meest zwakken wind uit uiteenloopende richtingen, zwaar bewolkt tot betrokken met- waarschijnlijk regen, weinig veran dering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 770.6 m.M. te Reval. Laagste 745.0 m. M. te München. De hooge drukking over Scandinavië breidde zich naar het Noordwesten uit. Het Centrum van de Oceaan-depressie ligt thans bewesten IJsland. In het Zuidwesten op den Oceaan is de luchtdruk snel stijgende. De depressiekern, welke gisteren over Zuid-Frankrijk lag. breid de zich belangrijk uit en werd iets dieper. De luchtdruk was hedenmorgen in geheel Frank rijk, op het Zuiden van de Britsche eilanden, in onze omgeving en in Midden-Europa onder 750 m.M. In dit geheele depressiegebied waaien meest zwakke winden, alleen aan den Noord oostkant van dit gebied, het Noorden van ons land en Noord-Duitschland, is het luchtdruk- verval grooter en is de wind matig tot krach tig uit het Oosten. De lucht in het depressie- gebied is zwaar bewolkt of betrokken met plaatselijk regen. In Scandinavië en in het hooge drukgebied is de wind meest zwak met heldere tot licht bewolkte lucht. De tempera tuur was vanmorgen ook in Scandinavië vrij wel overal boven het vriespunt. In het Oostzee-gebied, tusschen het hooge drukgebied en de depressie, waaien krachtigp Oostelijke winden, met gedeeltelijk bewolkte lucht. De bergstations in Duifcschland en Zwit serland zijn alle in nevel gehuld, Jungfrau- joch, 3500 M. hoog, meldt daarbij nog een temperatuur van minus elf graden. In onze omgeving wordt verwacht, dat de lucht meest zwaar bewolkt tot betrokken zal blijven, terwijl waarschijnlijk regen zal vallen. Voor het Zuiden des lands wordt zwakke ver anderlijke wind verwacht, terwijl in het Noor den nog matige tot zwakke wind uit Ooste lijke richtingen waarschijnlijk is. BAROMETERSTAND Vorige stand 757 m.M. Stand van heden 750 m.M. Stilstand. Opgave van: Fa. KUIPERS ZN„ Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 HOOG WATER TE ZANDVOORT Donderdag v.m. 5.35 uur; n.m. 17.58 uur. Strand berijdbaar van 10.3016.00 uur. VOETBAL. ARSENAL OP 6 JUNI NAAR ROTTERDAM. Naar wij vernemen staat het thans vast, dat de Engelsche profclub Arsenal op Zondag 6 Juni a.s. een wedstrijd komt spelen in het Feijenoordstadion. Of Feijenoord zelf dan wel een Rotterdamsch of een Bondselftal de tegenpartij zal vormen, moet nog nader be slist worden. HILLECOM Bezoek aan de Bollenvelden. Lepelaarskolonie in het Naardermeer. Door Belgische en Engelsche scholieren. Dinsdagmiddag arriveerde de tweede ploeg Belgische en Engelsche scholieren die een 4-daagsche trip in Holland maken voor een kort bezoek aan de bollenvelden. Van Bel gische zijde stond het geheel onder leiding van den heer van der Borren, voor Neder land was aanwezig prof. dr. van Poelje terwijl later ook nog mej. dr. Portenge verscheen. Na het spelen der volksliederen werden de gasten onder vroolijke muziek naar de firma's M. van Waveren en Zn. gebr. van Zanten, F. Rijnveld en Zn. en A. C. van der Schoot ge bracht voor het nuttigen van een eenvoudi- gen koffiemaaltijd, waarna men nog een wandeling door de velden maakte. Naast bloemen ontvingen bij de firma A. C. van der Schoot alle gasten nog een pakket bloembollen, dat met groot enthousiasme in ontvangst werd genomen. Met volle muziek arriveerde men weder aan het station. ACCORDEON-CONCERT. Was het Maandagavond een vocalistisch ensemble dat zich in den huize Sistermans aan het publiek voorstelde Dinsdag was dit het geval met een instrumentaal ensemble en wij mogen zeggen met groot succes. Het accordeon-ensemble „Excelsior" onder aiding van den heer- H. van Marsbergen dat precies een half jaar bestaat gaf zijn eerste uitvoering voor een flink bezette zaal. Het rezelsehap bestaat uit acht accordeonisten, 'en slagwerker en een pianiste en wij hebben ien geheelen avond de idee gehad, dat wij ïaar een groote band zaten te luisteren. Ook ichte amusementsmuziek die over het al gemeen goed werd gespeeld en het natuurlijk het genre muziek werkte daartoe mede: alles bij het publiek wel deed, want bij elk nummer hoorden wij meer of minder luid de zaal mee neuriën. Het was wat men zoo noemt een gezellig onder-onsje. Drie der leden, de heeren Prins, Kieft en de Greeve traden ook als solist op. De beide eersten toonden meesters te zijn op hun instrument; den laatste geven wij den raad nog eerst eens ernstig te stu- deeren alvorens als solist voor het front te komen. Aan het einde huldigde de voorzitter, de heer Mijse. dirigent en pianiste met fraaie bloemen. HEEMSTEDE COLLECTE BLINDEN. Evenals vorige jaren wordt ook dit jaar wederom gecollecteerd voor de 150 blinden tewerkgesteld in de bekende inrichting Plan tage Middenlaan 64 te Amsterdam. De Ver eeniging streeft er naar de blinden in staat te stellen zich zooveel mogelijk in het maat schappelijk leven te kunnen handhaven, op dat zij hun gemis zoo weinig mogelijk zullen gevoelen. Om dit doel te bereiken wordt aan de blinden voor hun arbeid een bescheiden loon uitbetaald, waardoor zij in staat zijn voor zich en de hunnen te zorgen. De Vereeniging beschikt tevens over een Internaat voor al leenstaande vrouwelijke blinden. Voor het uitkeeren van bovenbedoelde loonen, is veel geld noodig, waartoe ook een beroep op u wordt gedaan. De vereeniging hoopt, dat de inwoners van Heemstede met milde hand zullen geven, teneinde dit söhoone werk in stand te kunnen houden. JAARFEEST C. J. M. V. Dank zij de vriendelijke medewerking van Dr. B. Oh. Ledeboer en de Directie van Meer en Bosch kon dit feest Dinsdagavond in „Irene' op genoemde stichting plaats vinden. De zaal was geheel gevuld en dank zij de goede voorbereiding had het programma een vlot verloop. Na het zingen van Psalm 103 1 las de voorzitter den 23sten Psalm en ging voor in gebed. Voor de pauze declameerden de heeren J. van der Heyden Jr. en G. van der Heyden, terwijl de heer G. Aling enkele piano- en orgelstukjes ten gehoor e bracht. De heer A. Gaikhorst zong eenige chansons en de heer G. Rothert, begeleid aan den vleugel dooi den heer F. Rot, enkele refreinliedjes, waar bij dapper werd meegezongen. In de pauze had een verloting plaats, waar voor door verschillende plaatselijke firma's belangeloos prijzen waren beschikbaar ge steld. Na de pauze werd het tooneelstuk „Voor de derde maal" opgevoerd, een detectivestuk, dat dank zij de belangelooze medewerking van den heer Visser uit Haarlem, goed werd gespeeld. De e ere-voorzitter der feestvierende ver eeniging. de heer A. van Dijk sloot dezen welgeslaagden avond met een kort woord en dankgebed. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te ontvangen bij: Lammerse. Zand- laan 3 te Bennebroek, belastingmerk in etui; Bloemenwinkel de Vries, Binnenweg, rijwiel- belastingmerk; bureau van politie, kinder- taschje, sleutel, handschoen en dop van ben zinetank; Overzee, Raadhuisplein 20, alpine muts; mej. Slager, Lombokstraat 11, cein tuur; C. de Vos, Molenwerf slaan 70, rij wiel- tasch met inhoud. ZANDVOORT Concert O. H.'s Mannenkoor. Geslaagde uitvoering. Dinsdagavond gaf Onderling Hulpbetoon's mannen- en kinderkoor onder leiding van Karei Böhne voor een stampvolle zaal in het Groot-Badhuis een concert, waaraan mejuf frouw L. Ekkelenkamp, als soliste, haar me dewerking verleende. Met piano-begeleiding van den heer Jac. Bonset zong zij voor de pau ze: „Die Pilger auf Mecca" en „Ach, erbarmet euch Mein", beide van Gluck. Na de pauze zong zij: „O Jubel, mijn hart" van K. Kuiler en „Nacht" van Catli. van Rennes. Het dave rend applaus en de mooie bloemen, die zij in ontvangst had te nemen waren zeker wèl- verdiend en haar leermeesteres, mej. Annie Woud, die in de zaal aanwezig was, kan met recht trotsch zijn op het behaalde succes van haar leerling. Het kinderkoor was na de vorige uitvoering niet alleen in aantal, maai- ook wat kwaliteit betreft flink vooruit gegaan. Zelfs moeilijke nummers, als „De koeien en de ganzen", „In den klokkenwinkel" en „Vreemde talen" wer den uitstekend gezongen. Niet minder goed waren „Ruzie in het kippenhok", een aardig liedje van P. Zwager, „Heiën" van N. v. d. Lin den en het gevoelige „Kwajongen" van F. Molenaar. De kinderen hebben wel een pluimpje ver diend voor de aardige voordracht, de goede uit spraak en de beschaafde wijze, waarop werd iezongen Van het mannenkoor niets dan goeds. On danks de crisis en alle daaruit vloeiende ellen de, blijft de lust om te zingen, om goed te za gen, aanwezig. Dit blijkt uit het aantal zan gers, maar meer nog uit de kwaliteit van het geen geboden werd. Een kleine versterking van de eerste teno ren zou het geheel, waarschijnlijk ten goede komen, doch goede eerste tenoren zijn vooral aan onze Westkust, met het ruwe zeeklimaat, met een kaarsje te zoeken. Het eerste nummer: „Alt Engliseher Ves- pergesang" was al dadelijk uitstekend. Het werd voorgedragen met een gemak en een zekerheid, die een grondige voorbereiding onder zeer goede leiding verrieden. „De zee", een nieuwe compositie van Jac. Bonset op het bekende sonnet van Willem Kloos, was eveneens zeer goed. De componist, die even op het podium verscheen feliciteerde den leider en het koor met de juiste opvatting en de zeer goede uitvoering. Na de pauze zongen het mannen- en kinder koor tezamen „l'Orgue" van L. de Rille. Hier bleek het groote voordeel, dat de leiding van het mannen- en kinderkoor in een hand be rust. De samenklank van de kinder- en man nenstemmen was werkelijk wonder mooi. Het programma werd besloten met het mooie en forsohe lied van Isr. J. Olman „De Gravers". Het geluidsvolume waarover het koor be schikt kwam hier wel tot zijn recht, doch ook de fortissimo's bleven beschaafd en melodieus. Het geheel stond op zeer hoog peil. Een gezellig bal onder leiding van den heer J. Stol besloot dezen avond. Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond". Afdeeling- Zandvoort opgericht. De liberale staatspartij „De Vrijheidsbond" hield Dinsdagavond een openbare vergadering in Bodega Mustert aan den Strandweg, waar de heer H. Groenewout als spreker optrad. Spreker was van meening, dat een grondige voorlichting van het publiek noodzakelijk was, nu ook de N. S. B. in het verkiezingsstrijd- perk is getreden. Spr. wees in dit verband op de mooie resultaten, die de democratische par tijen te Brussel hadden bereikt. Nadat spr. de geschiedenis vaar de partij in korte trekken had weergegeven, gaf hij een overzicht van het werk der verschillende de mocratische partijen onder het kabinet Colijn. Vervolgens werd de N. S. B. onder de loupe genomen, waarbij werd geconstateerd, dat er in den grond van de zaak slechts weinig ver schil bestond tusschen N. S. B. en Communis tische Partij. De dictatuur, die deze beide partijen voorstaan, vernietigt - alle vrijheden van het volk. Spreker toonde aan, dat het pro gramma van de N. S. B. een zuivere copie was, van het programma der Duitsche Nationaal Socialistische Partij. Het is niet nationalistisch en evenmin socia listisch. „Wij wensehen geen grens-Duitschers te worden Wij willen Neerland hou'en en het niet te maken tot een provincie van Dui'tschland", zeide spreker. Ten slotte besprak hij het Plan van den Ar beid; dat over het algemeen zeer slecht was ontvangen. Vooral als de werkloosheid door op bloei van handel en industrie vermindert, zal het Plan van den Arbeid totaal overbodig worden. De vragen die na de pauze nog werden ge steld werden door den spreker uitvoerig beant woord. Ten slotte werd overgegaan tot oprichting van een afdeeling Zandvoort van den Vrij heidsbond. SPAARNDAM HERIJK MATEN EN GEWICHTEN. Burgemeester en wethouders van Haarlem maken bekend dat de herijk van maten en gewichten in 1937 voor het gedeelte der ge meente, vóór 1 Mei 1927 uitmakende de ge meente Spaarndam, zal plaats hebben op Woensdag 21 April van 1012 en van 13—16 uur in een leegstaand lokaal der school voor gewoon lager onderwijs no. 39, Pol. No. 18, al daar. BLOEMENDAAL RAAD. Er wordt een openbare vergadering van den raad der gemeente Bloemendaal, gehouden op Donderdag 15 April 1937 te 14 ure (des na middags 2 uur) in het raadhuis te Overveen, De agenda luidt: 1. Ingekomen stukken. 2. Overname grond voor verbreeding van Verlengde Koepellaan. 3. Verkoop van grond aan de Mauricialaan. 4. Vaststelling kohier Hondenbelasting 1937. 5. Vaststelling verordening op grond der Winkelsluitingswet. 6. Intrekking uitbreidingsplan 1913. 7. Regeling rechtspositie der tewerkge- stelden. 8. Ontheffing bepalingen der Bebouwings voorschriften. 9. Intrekking en opnieuw vaststelling ver- >idining op de heffing van schoolgeld L. O. en U. L. O. 10. Intrekking en opnieuw vaststelling retri- butieverordening V. H. O. en M. O. 11. Conversie geldleeiAng.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2