Balkan-Romantiek. De eerste zwaluw. Unilever keert 5i procent uit. Het belangrijkste 54e JAARGANG No. 16507 Verschijnt 3ag,elijWs, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 16 APRIL' 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72Vs. BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaarne 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 3881 0 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 1 2230 ADVERTENTIëN 15 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis OngevaUenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid f 2000.overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim 100.één lid duim f 50.alle leden wijsvinger 60. éen of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger ƒ5.arm-of beenbreuk 30enkelbreuk 15.polsbreuk 15.UirnRW- IA PAPTTVJA'^ Nog afzonderlijke verzekering voor atoonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Roemenië trekt sinds vele jaren de aandacht der geheele wereld door de romantische ver wikkelingen waaraan de koninklijke familie van dit land zoo rijk is. De sinds 1930 regee- rende tegenwoordige koning, Carol n, heeft daar zelf een ruim aandeel in gehad. De Vrouw heeft grooten invloed op zijn leven uitgeoefend, eerst in de persoon van Zizi Lambrino, later in de blijkbaar veel markanter persoonlijkheid van Mme. Lupescu, die nog immer in Boekarest vertoeft en grooten invloed schijnt te hebben. Carol, in 1893 te Sinaia geboren en nu 43 jaar oud, trouwde op 28-jarigen leeftijd met prinses Helena van Griekenland, maar leefde latei- voortdurend gescheiden van haar in Parijs en werd in 1926, als kroonprins dus, door zijn moeder en den toenmaligen premier Bratia- nu gedwongen tot afstand van zijn rechten op den troon. Die afstand geschiedde ten behoeve van zijn jeugdigen zoon Michael, die daarop tot koning werd uitgeroepen onder toezicht van een regentschapsraad waartoe prins Nicolaas, broeder van Carol, behoorde. In den zomer van 1930 riepen de Roemenen Carol terug, hij werd tot koning gekroond en Michael keerde misschien wel een uniek geval in de historie tot de positie van kroonprins terug. Inmiddels wilde het maar nooit komen tot een verzoening van koning Carol II met prin ses Helena en Mme. Lupescu, die hem naar Boekarest gevolgd was, bleef in het land. De koning oefent een zeer groote, bijna dictatoriale macht in den lande uit, waarbij hij evenwel sterke opositie ondervindt van den kant der fascistisch gezinde „IJzeren Garde", onder lei ding van generaal Cantacuzinu. Nu zijn nieuwe complicaties ontstaan met 's konings broeder prins Nicolaas, die even eens een huwelijk heeft aangegaan datniet gewenscht wordt thans door zijn broeder. De prins is van al zijn functies en waardig heden vervallen verklaard en hem is aan gezegd het land te verlaten door den koning en den premier. Maar hij weigert tot dusver te igaan. Thans meldt de Daily Telegraph dat de IJzeren Garde de zijde van prins Ni colaas heeft gekozen en beproefd heeft hem een adres van loyaliteit te overhandigen. Maar de delegatie kon hem niet bereiken omdat hij op koninklijk bevel onder huis arrest staat. Een tweede delegatie wendde zich tot den leider van de Boerenpartij, den democraat dr. Maniu, die onlangs verklaard heeft dat hij geen politieke functie meer on der koning Carol n -zqu aanvaarden zoolang Mme. Lupescu in het land bleef, en bood hem volgens het Engelscfie blad samenwer king aan voor een actie bij den koning om hem ertoe te brengen met Mme. Lupescu te breken en haar uit het land te verbannen. Een en ander wekt den indruk dat de toe stand in Roemenië thans zeer gespannen is. Generaal Cantacuzinu heeft hi het hoofd kwartier van zijn „IJzeren Garde" een krasse toespraak tot zijn medewerkers gehouden, waarin hij krasse woorden heeft gesproken en verklaard: „De koning, die ons eenmaal liefhad, heeft ons zijn genegenheid ontno men. Wij zullen den strijd niet opgeven. Wij staan een heilige en rechtvaardige zaak voor',' Er heerseht op het moment, buiten het Spaansche conflict gerekend, een merkwaar dige stilte in Europa, waarin de gebeurtenissen in Roemenië een nieuwe en hevige verstoring schijnen te gaan maken. Blijkbaar speelt de figuur van Mme. Lupescu daarin nog immer een leidende rol. Het gansche conflict, in zijn romantische verwikkelingen, schijnt voor den West-Europeaan nauwelijks van dezen tijd. Het behoort niettemin tot de werkelijkheid van het jaar 1937 en de min of meer onsamen hangende berichten erover de censuur stopt blijkbaar veel in Roemenië geven steeds sterker den indruk dat een crisis in dit Bal- kanland ophanden is. R. P. POSTWÏSSELVERVALSCHERS VEROORDEELD. Hooge straffen opgelegd. AMSTERDAM, 16 April. De rechtbank veroordeelde vandaag den postwissel ver val- scher, A. de V., den hoofddader van het com plot vervalschers, dat onlangs terecht heeft gestaan wegens het gebruik maken van val- sche geschriften en wegens valschheid in ge schrifte meermalen gepleegd, tot vijf jaar ge vangenisstraf. De officier had zes jaar gerequireerd.. De man, die zooals men weet te Parijs in een ziekenhuis werd verpleegd en daar een ver lamming simuleerde, ontvluchte eenigen tijd geleden, doch is later te Brussel opnieuw ge arresteerd, waar hij zich thans nog in een zie kenhuis bevindt. De tweede verdachte de koopman, J. B. werd vandaag wegens poging tot medeplichtigheid aan het gebruik maken van valsche geschrif ten veroordeeld tot drie jaar gevangenissLal met aftrek van den tijd in voorarrest doorge bracht (1 jaar). (Nadat de komst van de eerste zwaluw was gemeld, zijn van ver scheidene zijden berichten geko men, dat en waar men haar reeds eerder gezien had.) De zwaluw, voor den wintertijd Als altijd, op de vlucht gegaan, Is weer terug, dat lijkt als feit, In elk geval wel vast te staan. De groote trek is weliswaar, Totnutoe niet gearriveerd, Maar zeker zijn er hier en daar Al enkelen teruggekeerd. De vraag is, waar het eerste dier Dit voorjaar bij ons is geland. Er is verschil van meening hier, Er komen „claims" van allen kant. Als iemand schrijft: vandaag den dag, Heb ik de eerste hier gezien, Zegt d'ander, dat hij d' eerste zag, Nou, vast al vóór een dag of tien. Dan klimt een derde in zijn pen En schrijft aan zijn courant: Meneer, Zoo waarlijk als ik eerlijk ben. Ik zag haar nog twee dagen eer. 't Is wel een zeer belangrijk punt. Het nadeel is alleen erbij, Dat je 't niet controleeren kunt, Een zwaluw is geen kievitsei. Als je de eerste zwaluw ziet, Heb je daar geen bewijzen voor, Zoo zie je 'm en zoo zie je 'm niet. Het dier vliegt mir nichts dir nichts door. Het is wel een dramatisch feit, Dat daardoor nooit wordt vastgesteld, Wie telkenmaal in voorjaarstijd, Nu heusch de eerste zwaluw meldt. De zaak was dadelijk gezond, Wanneer het dier het anders zag En zelf het een prestatie vond, Waar het wel trotsch op wezen mag. Maar 'k denk zoo, dat de zwaluw vreest, Dat hij maar bitter wordt gelaakt Met: jij bent dus dat nare beest, Dat voor ons nog geen zomer maakt. P. GASUS. Waarom geen BETERE bril? KEIP levert die. Gr. Houlslraai naasl Luxor (Adv. Ingez. Med.) Ontheffing Winkelsluiting. Wegens Bollendagen en B. E. L.-Weeb. Burgemeester en Wethouders van Haarlem hebben, in verband met den stand der bloe menvelden en de B. E. L. Week, algeheele ont heffing verleend van alle verbodsbepalingen van de Winkelsluitingswet op Zondag 18 en 25 April 1937 en gedurende het tijdvak van 30 April tot en met 9 Mei 1937, op welke dagen alhier een talrijk bezoek van elders te ver wachten is Wethouder W. Roodenburg. Toestand vooruitgaande. De heer W. Roodenburg, wethouder van fi nanciën van Haarlem wordt nog in het Dia- conessenhuis verpleegd. In de laatste dagen luiden de berichten over zijn toestand gun stiger. Er is kans dat hij binnenkort naar huis kan worden vervoerd om daar verder verpleegd te worden. Het zal evenwel nog in elk geval eenigen tijd duren voor hij zijn werkzaamheden zal kunnen hervatten. Dr. H. Colijn te Haarlem. 2400 luisteraars. Er blijkt bij de Anti-Revolutionairen in Haarlem en omstreken, evenals in de andere plaatsen in het land, waar Dr. H. Colijn zal spreken, zeer groote belangstelling te bestaan voor de vergadering van Vrijdag 30 April a.s. Het is het bestuur der A. R. Kiesvereeniging jelukt, hiervoor te huren het Krelagehuis aan de Leidschevaart, waardoor het mogelijk zal zijn de beschikking te hebben over pl.m. 2400 zitplaatsen. Een grootere zaal was niet te krijgen, hoewel reeds nu vaststaat dat er meer aanvragen voor kaarten zullen zijn dan er be schikbaar zijn. De distributie der kaarten gaat over de kiesvereenigingen in Haarlem en om geving. Dr. Colijn zal dien dag ook te IJmuiden spreken. Hij gaat eerst naar IJmuiden en komt daarna naar Haarlem. In de bijeenkomst te Haarlem zal ook nog een tweede spreker het woord voeren. Daar-, voor is aangezocht Ds. Fokkema. Hervormd predikant te Amstelveen, maar die heeft de uitnoodiging nog niet aangenomen. De vergadering te Haarlem begint om B uur. TENTOONSTELLING TEEKENTNGEN van HENK HENRiëT bij Kunsthandel „PICTURA", GIERSTRAAT 31, HAARLEM, van 17 April tot 1 Mei, daags van 10 tot 19 uur, Zondags van 2 tot 5 uur. (Adv. Ingez. Med.) Nederlandsch smokkelschip opgebracht. ,,Java" weigerde bescherming. 's-GRAVENHAGE, 16 April. De ma rinestaf ontving van den comman dant van Hr. Ms. kruiser „Java" be richt, dat hij convooi geweigerd heeft aan het stoomschip „Sarkani", kapitein Gidts, reeder het Neder landsch Bevrachtingskantoor te Am sterdam, bestemd voor Alicante. De „Sarkani" is bij een poging om ongeconvoyeerd door de Straat Gi braltar te stoomen, hedenmorgen in de vroegte door een Spaansch oor logsschip aangehouden en opgebracht naar Ceuta. Het stoomschip „Sarkani" is het bekende „smokkelschip", waarvan in de Nederlandsche pers herhaaldelijk melding is gemaakt. Daar de Neder landsche marine slechts convooi ver leent aan die schepen, waarvan de lading met zekerheid geen wapenen en geen munitie voor Spanje bevat en waar geen vrijwilligers voor deelne ming aan den Spaanschen burger oorlog aan boord zijn, heeft de com mandant van Hr. Ms. „Java" zich tegen opbrenging van dit verdachte schip niet verzet. BIJENMARKT IN AMSTERDAM Zaterdag 24 April a.s. zal te Amsterdam een voor belanghebbenden en belangstellen den vrij toegankelijke voorjaarsbijenmaxkt worden gehouden. In een persconferentie is er op gewezen, dat Amsterdam maar niet bij toeval als marktplaats is gekozen. In de verre omstreken van Amsterdam bevinden zich uitgestrekte zaadvelden en boomgaarden en de fruitteelt in den Haarlem mermeerpolder neemt voortdurend toe. De fruitkweekers en de zaadtelers kunnen voor een behoorlijke bestuiving van hun ge was het bijenvolk niet missen. Boomgaardeniers en landbouwers zijn meestal geen bijenhouders, omdat het beroep van imker een vak op zichzelf is, waarvan de beoefening veel tijd, kennis van zaken en toewijding vereischt. Tal van imkers heb ben in het voorjaar bijenvolken te veel of te weinig. Op de Amsterdamsche bijenmarkt zal straks gelegenheid zijn zoowel om bijenvol ken te koopen als te verkoopen. Bovendien zal er allerhand imkersgereedschap aan de maf kt komen. De voorjaarsbijenmarkt is als proef be doeld; wanneer de resultaten bevredigend zijn, dan hoopt de marktcommissie er een periodiek terugkeerende en een zich elk jaar uitbreidende markt van te maken. Ook in andere plaatsen van ons land wor den dit jaar bijenmarkten als proef gehouden Slotdividend van f 30.- De raad van bestuur der Unilever N.V. heeft besloten aan de algemeene vergadering van aandeelhouders, welke gehouden zal worden op 5 Mei a.s.. voor te stellen op de gewone aan- deelen der vennootschap een slot dividend uit te keeren ten bedrage van 30 per aandeel van 1.000, betaal baar van 26 Mei a.s. en makend in totaal 5Yz pCt, voor het jaar 1936. Voorts is door den raad van bestuur van Unilever Limited besloten-, aan de algemeene vergadering van aandeel houders dier vennootschap, welke op denzelfden datum zal worden gehou den, voor te stellen over te gaan tot uitkeering van een overeenkomstig dividend, uitmakende 0.36 per 1 pond sterling aandeel, eveneens be taalbaar op 26 Mei a.s. en te herleiden in sterling tegen den koers van het pond sterling aan de Amsterdamsche Beurs op 5 Mei a.s. Dr. Colijn terug naar den vrijen handel. Minister-president ziet den eeono- mischen toestand gunstig in. Crisismaatregelen zullen worden ingekrompen. ROTTERDAM, 16 April. In tegenwoor digheid van Z. K. H. prins Bernhard heeft hedenmiddag de Kamer van Koophandel Fabrieken voor Rotterdam haar verjaardag gevierd met een buitengewone vergadering in de Groote Doelenzaal, in welke vergade ring de minister-president Z. Exc. dr. H. Colijn een rede heeft uitgesproken. Na een inleidend woord van den voorzitter der Kamer den heer W. A. Engelbrecht, was het woord aan dr. Colijn. Spr. zette allereerst uiteen, dat de ontwikkeling van het verkeer tusschen de volken geen ge leidelijk karakter heeft gedragen .Er is afwisse ling door scherpe en langdurige tegenstellingen hetgeen spreker met een historisch overzicht sinds het begin der jaartelling aantoonde Omtrent 1900. aldus de heer Colijn, was het evenwicht tusschen Europa en de over- zeesche landen weer zoowat hersteld, om dan gedurende den oorlog weer grondig te wor den verstoord, doordat de Europeesche bo demproductie terugloopt en de overzeese he gebieden inmiddels hunne productie en uit voer naar Europa verdubbelen, waarmee trachten door te gaan nadat de Europeesche landen hunne productie weer op het vroegere peil of daarboven hebben gebracht, sommige zelfs ver daarboven. Zoo breidde in de jaren 1925—1928 Frank rijk zijn tarweproductie uit met 30 pet., Ita lië met 35 pet. en Duitschland zelfs met 70 pet. Dat de wereldmarkt hierdoor grondig verstoord werd en dat Landen als Nederland, Zwitserland, Zweden, die tot dan aan die pro ductieuitbreiding niet hadden meegedaan, ge noopt werden tpt beschermende maatregelen, wilde men een algeheelen ondergang van het landbouwbedrijf verhoeden, ligt voor de hand. Tegelijk echter was een stijging der binnen- landsche productie hiervan het gevolg. Alles averechts maar toch niet te vermijden. Ove rigens was dit niet eens de grootste moeilijk heid waarmede we te kampen hadden. Ne derland had zich van het eind der vorige eeuw af in sterke mate toegelegd op den bouw van exportgewassen, vooral ook van de meer ver fijnde producten. En juist voor deze kromp de afzet zoo sterk in. We hebben dan ook de werelddepressie wel heel sterk gevoeld en we hebben haar nog lang niet achter ons. Om slechts een factor van beteekenis te noemen: de welvaart van ons land is zeer nauw verbonden met die van het groote ach terland Duitschland. Hoe meer Duitschland den weg van zelfvoorziening opgaat hoe meer wij dat hier zullen voelen. Autarkie oorzaak der werelddepressie. Dit is juist het wonderlijke, dat er in Ne derland nog zoovelen zijn, die die onderlinge afhankelijkheid der volken niet voelen. De oorzaak van de werelddepressie is in hoofd zaak het gevolg van het streven naar zelf voorziening langs zuiver kunst-matigen weg. En toch vindt dat systeem van zoo groot mo gelijke nationale zelfvoorziening principieele verdedigers. Dat er sommigen zijn, die, onder dwingende omstandigheden autarkie aan vaarden als noodmaatregel, als het geringste kwaad van het oogenblik, valt te verklaren, maar dat autarkie verdediging vindt op grond van de overweging, dat een z.g. geleide tionale economie de voorrang toekomt boven een vrije wereldeconomie, is voor mij een dei- zonderlingste levenservaringen geweest. Teekening in den toestand. Thans echter is er .eenige meerdere teeke ning in den toestand gekomen. De hoofdlijnen van elks beleid zijn niet meer zoo nevelig als ze waren en dit stelt ons in staat behoudens de nog altijd noodige omzichtigheid lijnen voor onze toekomst uit te stippelen. We weten nu langzamerhand, althans ten naasten bij, voor onzen akkerbouw en den tuinbouw wel waar te staan, in hoeverre som mige verschuivingen als van blij venden aard beschouwd moeten worden. Steun aan die takken van volkswelvaart zal, zeker bij som mige onderdeelen er van, nog niet gemist kun nen worden, maar de bemoeizucht van de overheid, met haar complex van crisismaat regelen, zal eerlang belangrijk ingekrompen moeten worden. Bij de zuivel blijft de noodzakelijkheid van een zeer belangrijken uitvoer tegen niet loo- nende prijzen ons kwellen en de mogelijkheden om daarin afdoende verandering te brengen, zijn nog door niemand aangewezen. Voor onze industrie ben ik minder bezorgd. Haar aanpassingsvermogen is zeer groot ge bleken en de internationale beweging gaat voor haar in de goede richting. Er is, wat de landman noemt, werking in de lucht. De Oslobesprekingen zijn het teeken van nieuw beraad. Engeland en Frankrijk na men dezer dagen het initiatief voor een on derzoek op iets breeder terrein. De Ameri- kaansche minister van staat, Cordell Hull, is een onvervaard kampioen voor een vrijer handelsverkeer. Ik ben voor het industrieele goederenver keer geenszins zoo pessimistisch als sommi gen, die meenen, dat de autarkische strevin gen het voor altijd gewonnen hebben. Ik blijf behooren tot hen. die van oordeel zijn, dat de huidige handelspolitieke verhoudingen bezig zijn vast te loopen ten deele reeds vast- geloopen zijn en dat de begeerte om aan de beklemming er van te ontkomen, sterk groeiende is. Zelfs de gedachte neergelegd in het Ouchy- verdrag en de daarmede verbonden gedachte van nieuwe uitzonderingen op de onbeperk- Het woord is aan Honoré de Balzac In de liefde is niets over tuigender dan een moedige dwaasheid. te meest-begunstiging, vindt in toenemend aantal verdedigers. Ook in Engeland. Vast staat het echter, onomstoote- Iijk vast, dat alleen terugkeer tot een stelsel van vrijer handelsverkeer tot grootere welvaart voeren kan. En evenzeer, dat alleen langs dien weg ook het werkloosheidsprobleem aan merkelijk kan worden verzacht. Indien onze productie haar afzet naar buiten niet herwinnen kan en zij in de mate, als de laatste jaren het geval was, gebonden blijft aan het nationale consumptievermogen, is de verdwijning der werkloosheid een onoplosbaar probleem. Ook onze fabrieken en arbeiders hebben voor heen in ruime mate gearbeid ter voorziening in de behoeften van an deren dan het Nederlandsche volk. Wij zullen dat moeten blijven doen. Overzien we den toestand van thans met dien van de onmiddellijk achter ons liggen de jaren, dan valt ongetwijfeld hier en daar op vooruitgang te wijzen. De geslaagde aan passing van verscheidene bedrijven, die voor afging aan de monetaire wijziging en juist daarom zoowel het een als het ander vrucht baar deed zijn stemt- hoopvol Verbetering in Indic. In bijzondere mate geldt dit voor Neder landsch Indië, waar de aanpassing met ver wonderlijk doorzettingsvermogen ten volle bereikt was en waar. vooral door een alge meene internationale prijsstijging van eenige belangrijke Indische uitvoerproducten, een zeer veel gunstiger toestand werd verkregen. Indië levert bovendien een goed voorbeeld van verbeteringen in de productietoestan den door internationale samenwerking. Do daar doorgevoerde ordening bij de voort brenging van tin, thee en rubber is een voor beeld van wat op dit gebied mogelijk is. wan neerhet aantal producenten niet al te groot is. Met de suiker, waarbij op zijn minst 25 landen betrokken zijn, bleek de mogelijk heid eener doelmatige productieregeling tot voor kort nog niet te bestaan. Of de huidige conferentie een bevredigend resultaat zal brengen zal moeten worden afgewacht, maar dit kan reeds nu worden gezegd, dat, althans voor een aantal jaren, de productie in Java niet meer zal kunnen bedragen dan 50 pet. van de capaciteit van enkele jaren geleden. Moet men een eindoordeel geven over den toestand en de verwachtin gen, hier zoowel als in Indië. dan kan men zeggen, de veeren van den vogel hebben wel geleden, maar zijn slag pennen zijn ongedeerd. In Indië zijn de veeren alweer aan het bijgroeien en ook hier mag men dit als geen onverwachte nieuwe storingen op treden tegemoet zien. De toestand van wethouder W. Rooden burg te Haarlem is vooruitgaande. 1 Een Nederlandsch smokkelschip is door de Franco-vloot opgebracht. 1 Het Prinselijk Paar is gisteren te Soest blijde begroet. 3 De moord op pastoor Litjens is geheel op gehelderd. 3 De rijkswaterstaat doet verkeerswaarne- mingen. 3 Een jong Delftsch ingenieur heeft te Voorburg een vliegtuigenfabriek opge richt. 3 Plan der non-interventïecommissie voor evacuatie der vreemdelingen uit Spanje 4 Geruchten over een onderhoud Hitler- Mussolini. 4 In het Amerikaansche parlement is een wetsontwerp aan de orde tegen de lynch justitie. 4 De fietspaden bij den Zeeweg te Bloe- mendaal komen vóór het seizoen niet gereed. 7 ARTIKELEN, ENZ R. P.: Balkan-romantiek. 1 Van een bijzonderen medewerker: „Slaakt de boeien4 L. S.: Enkele bijzondere bolgewassen voor den tuin. 6 H. D. Vertelling: „Wimpie neemt wraak" 6 Jlir. dr. J. C. Mollerus: Trage betalingen uit den booze. 7 J. B. Schuil: Causerie door mej. G. Lely over Macbeth. 7 Voor de Jeugd g Sport in 't kort n Van onzen correspondent te Genève: Na de 51 nederlaag der Zwitsers tegen Hongarije. n Van onzen G. P. D.-redacteur: Wie vormt de N.V. Rambon? 15 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 13

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1