^*4 Besprekingen der Oslo-groep hebben succes. Instantine Melk op school. Prinses en Prins te Reckenwalde. MAANDAG 19 APRIL 1937 HAARLEM'? DAGBLAD 3 Deskundigen stellen voor ontwerp vast. Het woord is thans aan de regeeringen. Tijdens de bijeenkomst in Den Haag van deskundigen van de landen van de Oslo-groep in liet begin van Maart 1.1. werden zekere mogelijkheden van verruiming van den internationalen handel onderzocht. Van het resultaat der besprekingen werd een verslag uitgebracht aan de verschillende re geeringen. Na onderzoek van dit rap port door de betreffende autoriteiten zijn de deskundigen van België, Dene marken, Finland, Luxemburg, Neder land, Noorwegen en Zweden te Brus sel bijeengekomen onder voorzitter schap van dr. H. M. Hirschfeld, directeur-generaal van handel en nijverheid te 's-Gravenhage. Deze be sprekingen, die gekenmerkt werden door een geest van vriendschap en goede verstandhouding, zijn Zaterdag beëindigd. De dekundigen hebben den tekst van een voorontwerp voor een plurilateral overeenkomst tusschen de landen van de Oslo-groep vastge steld, welke de strekking heeft bij te dragen tot de verruiming van het handelsverkeer en een eersten stap te doen in de richting van een verminde ring van de handelsbelemmeringen. De deskundigen zullen dit vooront werp met bijbehoorend rapport ter be oordeeling aan hun regeeringen voor leggen. De ontworpen gedragslijn zal eventueel worden besproken in een binnenkort te houden bijeenkomst van regeeringsafgevaardigden. Denk aan de N. L.-plaat. Nederlandsche automobilisten, die Duitsch land bezoeken, zullen er op bedacht moeten zijn, dat daar streng gelet word op naleving van het voorschrift, dat Nederlandsche auto's in Duitschland voorzien moeten zijn van de N-L.-plaat aan de achterzijde van het voertuig. Tevens zij er nog op gewezen, dat deze plaat, evenals de nummerplaat, bij het vallen van den avond duidelijk verlicht moet kunnen worden Hollandsclie Margarinef abrieken. Aan het jaarverslag der Hollandsiche Ver- eeniging tot Exploitatie van Margarinef abrie ken „Hovema" over 1936 ontleenen wij: De. winst over het afgeloopen boekjaar ver toont wederom een kleine stijging, ondanks de gevoelige verliezen, welke geleden werden in verband met de realisatie van middelen, welke werden overgemaakt ter gedeeltelijke voldoening van onze vorderingen op onder- hoorige maatschappijen, gevestigd in landen, waar valutarbeperkingen gelden. Voorgesteld wordt het saldo winst- en ver liesrekening groot f3.367.408 (3.207.920) als volgt te verdeelen: 51/2 pet. (onv.) dividend op de cumulatief preferente aandeelen f.660.000 (onv.) 6 pet. (onv.) dividend" op cumulatief prefe rente winstdeelende aandeelen f 720.000 (onv.) 8 pet. (onv.) dividend op gewone aandeelen 1960.000 (onv.) Reserve diverse belangen f600.000 (500.000). Uitkeering aan commissarissen, directie en beambten ,f 156.346 (147.350). Ingevolge ge maakte regeling komt van dit bedrag f 148.344 (139.347) aan gewone aandeelhouders ten goede. Onverdeeld saldo op nieuwe rekening over te brengen f271.061 (220.570). Een zonderlinge geschiedenis. Communist of Gestapo-agent? Aanklacht tegen Duitscher wegens beleediging moet opheldering brengen. De politie te Tegelen heeft Vrijdagavond te Venlo een Duitscher Th. G. aangehouden, tegen wien 'n klacht wegens beleediging was ingediend en die tevens gezocht werd als on- gewenschte vreemdeling. Het betreft hier een vrij zonderlinge ge schiedenis. De man was kort geleden in eenige communistische bladen als agent van de Ge stapo gesignaleerd. In dit verband was ook de naam van een meisje uit een grenscafé ge noemd', dat hem terzijde zou staan. Aan de uitvoerige mededeeling terzake was zelfs een schriftelijke verklaring van den betrokkene gevoegd, waarin hij tegenover de communis tische instanties toegaf als Gestapo-agent op te treden, daarbij het meisje als zijn helpster noemende. De man, die destijds als commu nistisch emigrant over de grens zou zijn ge komen, zou langen tijd met d'e communisti sche beweging hier te lande nauwe relaties hebben onderhouden. Later ging hij naar Frankrijk en daarna naar Rusland. Vervolgens kwam hij weer in ons land terug, vanwaar hij zich, volgens zijn verklaringen, naar Duitschland had begeven, waar hij mede deelde door de toestanden in Rusland dermate ontgoocheld te zijn, dat hij volgens zijn ver- Mar ingen het communisme had afgezworen. Na acht dagen te Vierssen in arrest te heb ben doorgebracht, werd hij op vrije voeten ge steld, waarna hij naar Amsterdam ging, om zich te verantwoorden tegenover zijn vroegere communistische vrienden. Deze waren aller minst over zijn optreden te spreken en zij zou den hem toen gedwongen hebben de genoem de schriftelijke verklaring af te geven over zijn optreden als agent van de Gestapo. Het meisje, dat in deze verklaring werd ge noemd, had daarop een klacht wegens beleedi ging tegen den man ingediend en ook tegen de organen, die de verklaring hebben afge drukt. De arrestatie is echter nog niet op dezen grond geschied, doch uitsluitend wegens het feit, dat de man als ongewenscht vreemdeling wordt beschouwd. Er zal nu moeten worden beslist over zijn uitwijzing. dat Instantine onmiddellijk het pijncentrum beïn vloedt én daarom /zoo bovenmate pijnstillend werkt. (BAYER) V E VRy 'Stilt en voorkomt pijnen! (Adv. Ingez. Med.) K .L. M. verwacht haar 500.000ste passagier. Na 17 jaar luchtvervoer. De millioenste passagier reeds over drie of vier jaar? De K. L. M. verwacht zeer binnenkort haar 500.000ste passagier. Ronde getallen hebben altijd een bijzondere bekoring; steden betui gen haar ingenomenheid met de komst van haar zooveel duizendsten inwoner met een on derscheiding en vertoon, een ëereburger waar dig, en de 100.000ste bezoeker van groote ten toonstellingen vindt zich plots met geschen ken overladen. Het aardige van dergelijke gebeurtenissen is juist, dat de gelukkige, tot voor enkele oogen- blikken onbewust, zich door een gril van het lot eensklaps in het zoeklicht van de publi citeit ziet. De K. L. M. schrijft thans het cijfer 500.000 neer, als symbool niet alleen -van den groei van haar bedrijf, maar ook van de gansche burgerluchtvaart. Dat de K. L. M. in de zeventien jaar van haar bestaan een half millioen passagiers ver voerde geeft nog geen scherp beeld van den omvang van haar bedrijvigheid. Een duidelij ker overzicht van de ontwikkeling van het luchtverkeer op de lijnen van en naar Neder land mogen de volgende cijfers toonen: 1920: 345, 1921: 1.664, 1922: 1.414, 1923: 3.937, 1924: 3.648, 1925: 5.729, 1926: 6.275, 1927: 12.916, 1928: 17.007, 1929: 19.131, 1930: 17.464, 1931: 19.974, 1932: 21.327, 1933: 41.701, 1934: 85.969, 1935: 105.506, 1936: 114.791. Op 1 Januari 1937 werd de 478.798ste passa gier ingeschreven. Thans is de K. L. M. reeds aan haar 500.000ste passagebiljet toe. Binnen twee weken zal het eerste half millioen ge boekstaafd zijn en het zal voorwaar geen ze ventien jaar meer duren, voordat de milligen- ste luchtreiziger zich aanmeldt. Drie, vier jaar misschien? Tinbaggermolen van stapel geloopen. Zaterdag is de groote tinbaggermolen „Doe- joeng", welkè in opdracht van de N.V. ge meenschappelijke mijnbouwmaatschappij „Bil- liton" in Den Haag op de werf van J. en K. Smit's Scheepswerven te Kinderdijk gebouwd is, te water gelaten. Voor deze tewaterlating bestond uiteraard zeer groote belangstelling. Het ligt in de bedoeling dat de „Doejoeng" in het begin van den zomer naar Indië zal worden gesleept. Congres Katlioliek-Democratisclie Partij. Nederlandsch Verbond van Katholieke Werkers opgericht. De Katholiek-Democratische Partij kwam Zaterdag en Zondag in Krasnapolsky te Am sterdam in congres bijeen. De zitting van Za terdag had een huishoudelijk karakter en was gewijd aan de behandeling der jaarver slagen, welke werden goedgekeurd. De aftre dende partij-voorzitter, de heer mr. A. P. C. Peters uit den Haag werd met algemeene stemmen herkozen. De hoofdpunten van de agenda betroffen de bespreking van de verkiezingen voor de Tweede Kamer en het conflict tusschen de K.D.P. en het R.K. Werkliedenverbond. De K. D. P. zal in achttien rijkskringen haar can- didaten stellen. Nummer één van alle lijsten is de heer Mr. P. M. Arts, het aftredende Kamerlid, nummer twee is de heer C. D. Wes- seling uit Den Haag, de partijsecretaris. De andere candidaten zijn verschillend in vier groepen. Alle lijsten zullen met elkaar worden verbonden. Het besluit van den bondsraad van het R. K. Werkliedenverbond om de leden der K. D. P. te royeeren uit de R.K. vakorganisa ties werd zeer uitvoerig besproken. Vele afge vaardigden hebben tegen dit besluit hun hef tige verontwaardiging uitgesproken. Als tegenmaatregel werd besloten een nieuwe organisatie op te richten, die zich zal noemen: „Nederlandsch Verbond van Katho lieke Wei-kers". Dit verbond zal een tijdelijk karakter dragen, zoolang hét royementsbe- sluit niet is ingetrokken. Er werd een stich tingscomité benoemd van 21 leden. In de Zondagzitting trad als eerste spreker mr. P. M. Arts, lid van de Tweede Kamer, die begon met er op te wijzen, dat de K. D. P. on danks alle beweringen springlevend en kern gezond is. Spr. huldigde de groote gaven en de eer lijkheid van minister Colijn, met wiens poli tiek hij het echter in geen enkel opzicht eens is. Hij voorziet echter, dat dr. Colijn ook na de verkiezingen zal aanblijven, maar dan komt dat voor rekening voor degenen, die op hem stemmen. Uitvoerig besprak de redenaar de politiek van het huidige ministerie. De R.K. Staatspartij kan z.i. de verantwoorde lijkheid voor het gevoerde beleid niet van zich afschudden. De Katholiek democraten staan bij niemand achter in vaderlandsliefde en liefde voor het Huis van Oranje. Daarnaast stellen zij prijs op hun integrale Katholiciteit en handha ven zij hun recht op eigen politieke inzich ten en kritiek. Aan het slot van zijn rede stelde de spr. de propagandapunten aan de orde. Met een be- icep om die te helpen verwezenlijken sloot hij zijn rede, die daverend en herhaaldelijk werd toegejuicht. Na een korte pauze voerde de partij-secre taris, de heer C. D. Wesseling, uit Den Haag, het woord. Ook hij begon met een overzicht van den stand van zaken in de partij, die veel succes belooft. Ook, zeide spreker, omdat onze vijanden het ons zoo gemakkelijk maken. Onder het zingen van het partijlied ging het congres uiteen. In verschillende landen heeft verstrekking plaats. De verstrekking van melk aan schoolkin deren is een vraagstuk, hetwelk gelukkig in ons land hoe langer hoe meer belangstelling ondervindt. Geen moeite is het Zuivelbureau te 's Gravenhage, daartoe door de Regeering gemachtigd, te veel om de aandacht van ouders, verzorgers en ook het onderwijzend personeel te vestigen op de wenschelijkheid van bijvoeging met melk op de scholen. Men kan zich slechts verheugen over het feit, dat dit initiatief resultaten heeft afgeworpen en dat, hetzij door de ouders, hetzij door de on derwijskrachten en enkele gemeentebesturen aan de schoolkinderen tijdens de ochtend pauze melk wordt verstrekt. In verschillende andere landen is men op dit gebied verder dan ten onzent. Men denke slechts aan Frankrijk, Engeland, Duitschland, Zwitser land en de Vereenigde Staten van Amerika. Een enkel voorbeeld ter illustratie moge volgen. Zoo profiteert in Zwitserland reeds 75 procent van de geheele schoolbevolking, zoowel de leerlingen van lagere- als van mid delbare scholen, van deze melkverstrekking. Op de volks- en middelbare scholen in Weenen en in de naaste omgeving dezer stad werd tijdens het schooljaar 19301931 niet minder dan 1.125.415 liter melk gedistribueerd of 3750 L. per dag. In Engeland ontvingen in 1934 reeds 1 millioen kinderen de melk op school, terwijl het volgend jaar dit aantal tot 2.5 millioen steeg, of 50 procent van de totale schoolbevolking. In Beieren wordt iederen dag aan circa 900.000 kinderen melk ver strekt. Bijna algemeen wordt in al deze landen de melk voor dit doel in gepasteuriseerden vorm in fleschjes van 2 a 2.5 dL. verstrekt. De jeugd ontvangt daarbij nog een rietje, op zichzelf al een attractie. Het is niet noodig te betoogen, dat de or ganisatie van een dergelijke campagne veel tijd vergt en dat nauwkeurig met plaatselijke omstandigheden rekening gehouden moet worden. Zoo werd in Zwitserland de campagne aangevangen met een lezing of filmvertooning Daarna diende aan de hand van een in te stellen onderzoek nagegaan te worden hoe veel kinderen aan de schoolmelkvoeding zou den deelnemen, voor hoevelen de kosten door de ouders volledig worden gedragen, voor hoe- velen de kosten gedeeltelijk en voor hoe- velen de ouders niets kunnen betalen. Aan de hand van dit resultaat wordt een plan en kostenberekening opgesteld. In enkele ge vallen worden in Zwitserland door de melk inrichting, die het product levert, de kosten gedragen voor het materiaal, benoodigd voor het verwarmen van de melk, het vullen der flesschen, de cartonnen deksels, de rietjes, het reinigen van het materiaal enz. In andere gevallen worden deze kosten betaald door de school in samenwerking met een speciale commissie, De gemiddelde prijs voor één fleschje van 2 d.L. bedraagt 10 rappen (pl.m. 5 ct.) Gekookte melk wordt niet ge schikt geacht o.m. in verband met het vormen van vel. De flesschen zijn van een capsule voorzien, hebben wijde halzen en worden vervoerd in kratten en zoo naar de scholen gebracht. De kisten hebben isolatie-wanden, teneinde de melk des winters warm en des zomers koel te houden. Het vrije kwartier komt. De Zwitsersche jeugd haalt de melk- kist in de Masse en iedere leerling neemt zijn fleschje. De hygiënische rietjes, die niet gemakkelijk splijten, komen te voorschijn. De leege flesschen worden in de kratten teruggezet, eventueel overgebleven volle fles schen worden daarbij gevoegd. De onderwijzer geeft het aantal benoodig- de flesschen voor den volgenden dag op. Daar bij wordt er naar gestreefd de afname zoo regelmatig mogelijk te doen zijn. Gewoonlijk betalen de kinderen hun bijdrage van te voren De hoeveelheid melk per kind bedraagt in Zwitserland gewoonlijk 2 dL. De melkleveran- cier is aansprakelijk voor de reinheid. Indien het materiaal door de school op de Commis sie voor „Schulpflege" wordt verzorgd, wordt van den leverancier verwacht, dat hij deze schoolmelk niet boven den plaatselijken de tailprijs van consumptiemelk berekent. Deze methode is sinds het begin van 1931 in Zwitserland ingevoerd, al zijn daarin later verbeteringen aangebracht. In 't bijzonder heeft men er den nadruk op gelegd, dat het melkdrinken geen liefdadigheids- maar een gezondheidsmaatregel is. Zoo werden in 1934 in Bazel niet minder dan 568.277 fleschjes melk door de kinderen geconsumeerd. Van de 15000 schoolkinderen in deze stad namen circa 50 procent aan deze verstrekking deel, welke slechts 4 maanden van Mei tot einde September duurt. In de wintermaanden krijgen de kinderen soep. Met dit voorbeeld voor oogen kan het niet anders, of ook in ons land moet men zich daarvoor hoe langer hoe meer gaan interes seeren. Hier ligt een taak voor oudercom- commissies, gemeentebesturen, schoolbestu ren en charitatieve instellingen. De mede werking van de Zuivelcentrale is bij voor baat te verkrijgen. Vandaar de leuze: Melk op School! Voor een gezonde jeugd, een krachtig volk! Drinkt Nederlandsche melk, dan bereiken wij de jeugd, die reeds vroeg tijdig het eigen landsproduct kan leeren waardeeren. MOLLERUS. Geen convooi aan de „Sarkani' beloofd. Li verband met het bericht in sommige dagbladen, dat aan de „Sarkani" de toezeg ging zou zijn gedaan, dat dit schip bij het passeeren van de Straat van Gibraltar door een Nederlandsch oorlogsschip zou worden geconvoyeerd, deelt de marinestaf ons mede, dat van een dergelijke toezegging geen sprake is geweest. Toen de kapitein van de „Sarkani" op 1 April j.l. mondeling het verzoek om convooi deed, werd hem medegedeeld, dat de directie van het Nederlandsch Bevrachtingskantoor een dergelijk verzoek schriftelijk behoort in te dienen bij het departement van defensie, doch dat convooi niet zou kunen worden toe gestaan. wanneer niet aan bepaaldelijk te stellen voorwaarden, o.a. toezicht bij de in lading, zou zijn voldaan. Er werd op 10 April een verzoek om con vooi van het Ned. Bevrachtingskantoor ont vangen, waarbij moet worden aangeteekend dat het schip toen reeds uit den Nieuwen Wa terweg was vertrokken, zoodat daadwerkelijk controle niet meer mogelijk was. Bovendien kon. bij navraag te Rotterdam, de verant woordelijke instantie niet den waarborg ge ven, dat er niets anders dan levensmiddelen in het schip waren geladen. Bonificatie tarwebloem B sterk verlaagd. Met ingang van Zondag is de bo nificatie op tarwebloem B verlaagd van f 1.60 tot f 1.10 per 100 K.G. Weer een inval in een speelhol. Het gelegenheid geven van hazardspel schijnt in de residentie nog steeds een lucra tief bedrijf te zijn. zoo lucratief zelfs, dat de exploitanten een inval door de politie, met alles wat daaraan verbonden is, riskeeren. Dat risico is groot, want de Haagsche politie is op haar hoede en stelselmatig volgt de eene inval op den anderen. Zoo bestond er sinds eenïgen tijd een ern stig vermoeden, dat in het perceel aan het Smidswater no. 2, bewoond door den 46-jari- gen M, A. E., wel eens wat gebeurde, dat niet met de wet in overeenstemming was. Dit vermoeden bleek juist te zijn. Zaterdagavond te ongeveer 7 uur werd een inval gedaan. Bij het doorzoeken van de wo ning werden de volgende voorwerpenn gevon den: twee roulettes, een speeltafel, een crou- piershark, twee speellakens, eenige stellen speelkaarten en ongeveer 800 fishes. Alles werd in beslag genomen en E. werd meegenomen naar het hoofdbureau van po litie, evenals een tweede persoon, afkomstig uit Amsterdam, die eveneens opgaf E. te heeten. HONGAARSCHE KUNSTAVOND IN HET „CARLTON HOTEL". Zaterdagavond is een gezelschap Hongaar- sche artisten in het „Carlton Hotel" te Am sterdam opgetreden met een uitgebreid en aantrekkelijk programma, daarmede het be zoek beantwoordend, dat een aantal Neder landsche kunstenaars kort geleden aan Boe dapest heeft gebracht. Deze snelle uitwisse ling van Hongaarsche en Nederlandsche kunstbroeders was mogelijk, dank zij de schitterende luchtverbinding van de K. L. M., die de optredenden in enkele uren tijds had overgebracht. De avond welke was tot stand gekomen door de samenwerking van de „Hun- gariaclub 1929" de vereeniging Nederland— Hongarije, de Algemeene Nederlandsche Ver eeniging voor Vreemdelingenverkeer en de K. R. O. werd door ruim vijfhonderd genoo- digden, waaronder vele hier te lande gedo micilieerde Hongaren bijgewoond. Nieuwe stichting op economisch gebied? Leidende functie zou Prins Bernhard worden aangeboden. Het „Utrechtsch Nieuwsblad" is ter oore gekomen, dat in leidende kringen van handel en industrie hier te lande plannen in over weging zijn om te komen tot de oprichting eener omvangrijke stichting op economisch gebied, welke zich zal bezig houden met on- derzoeMngen, het samenstellen van rapporten het verstrekken van onderzoekopdrachten en dergelijke. Het blad verneemt voorts, dat wordt gehoopt, dat Prins Bernhard, wiens be langstelling voor de economische problemen van ons land reeds duidelijk is gebleken, in de ontworpen stichting een leidende functie op zich zou willen nemen. A.V.R.O.-APPèLDAG IN HET OLYMPISCH STADION. Op Hemelvaartsdag 6 Mei a.s. zal de A. V. R. O. in het Olympisch stadion een appèldag voor haar leden houden. Des namiddags te twee uur zal de A. V. R. O.-voorzitter de heer G. de Clercq, een openingswoord uitspreken. Het zeer uitgebreide programma bevat o.m. het Meurrijke schouwspel van een openlucht- schaaktournooi tusschen den wereldkampioen dr. Max Euwe en dr. A. Aljechin en een luis- tervinken-massazang onder leiding van Jacob Hamel. Voorts zijn aan dezen dag nog ver scheidene wedstrijden verbonden, als een af standsrace voor kleine ballons en een foto wedstrijd, waaraan het publiek zal kunnen deelnemen. Het geneeskrachtige zoutwater van Bad Boekelo geneest Rheuma- tiek, Ischias, enz. evengoed als buitenlandsche baden. (Adv. Ingez. Med.) „Kantoeng" krijgt een vervanger. Opdracht voor bouw van nieuwen molen gegeven. Aan de N.V. Werf Gusto, v.h. firma A. F. Smulders, te Schiedam is opdracht verstrekt tot den bouw van een grooten tinbaggermolen ter vervanging van de „Kantoeng", die even eens op de werf Gusto is gebouwd, doch op zijn reis naar Indië is vergaan. De werf Gusto moet het schip kant en Maar in Indië opleveren. In tegenstelling met de gevolgde werkwijze met de „Kantoeng", welker enorme bovenbouw te Schiedam op het schip is gemonteerd, zijn thans onderhandelingen gaande om de mon tage van den bovenbouw van dezen nieuwen tinbaggermolen in Indië te doen geschieden. De controle op de non-interventie. Koninklijke Besluiten inzake controle te verwachten. De regeeringspersdienst meldt: In verband met de aanbeveling van de non- interventiecommissie te Londen om de inter nationale controle op de naleving der non interventie-overeenkomst in den nacht van heden, Maandag 19 April op Dinsdag 20 April a.s. in werMng te doen treden, wordt van be voegde zijde vernomen, dat een Koninklijk Besluit tegemoet gezien kan worden, houdende de bepaling dat de twee Koninklijke Besluiten van 30 Maart j.l. (bekend gemaakt in de Staatscourant van 5 April j.l.) op bovenge noemd tijdstip in werking zullen treden. In deze Koninklijke Besluiten zijn de voor schriften neergelegd voor de onderwerping van Nederlandsche schepen op weg naar een haven in Spanje aan de ingestelde internatio nale controle. Een halve eeuw geleden Uil Haarlem's Dagblad van 1887 19 April: UIT DEN GEMEENTERAAD Besproken werd het voorstel van B. en W. dat op 25 Maart j.l. de school in de Jansstraat ontruimd was en de leerlin gen sinds dien datum geplaatst waren in het voormalige Oude Mannenhuis en in de school aan het Wijde Geldelooze Pad, totaal 546 kinderen. B. en W. stel den thans voor nog bovendien de Kenau kamer op den Stads Doelen tot hetzelfde doel te doen inrichten, waartoe de Raad een som van 50.toestond. De voorgestelde herstelling aan de woning van het hoofd van school B in de Spaarnwouderstraat. waartoe 465.- noodig zou zijn, gaf aanleiding tot een eenigszins vermakelijk debat over de kwestie wat beter en goedkooper zou zijn voor het bekleeden van den zijgevel: zinken losanges of koolteer. De heer De Kanter had opgemerkt dat dit een belangrijk verschil in de kosten kon geven. De heer Gallandat Huet ver klaarde zich tegen de voorgestelde ver betering en het aanbrengen van een porte-brisée, wat volgens hem wel een voudiger kon, en de heer Van der Steur was door de ontdekking van een inge- waterden schoorsteen, eveneens vóór de koolteer-behandeling. De wethouder, de heer Heshuijsen, die zich een „deskun dige" noemde, verdedigde de voordracht en legde uit hoe men tot de plannen ge komen was. Een amendement van den heer Sn eitjes, ten behoeve van de kool- teer, werd met 14 tegen 8 stemmen ver worpen en het voorstel tenslotte aan genomen met 19 tegen 4 stemmen. Bezoek aan Prinses Armgard. Het Prinselijk Paar is Zaterdagavond om streeks kwart voor acht van het paleis Soest- dijk per auto naar Amersfoort vertrokken, van waar het per trein naar Berlijn reisde. Te Amersfoort arriveerde het Prinselijk Paar tien minuten voor het vertrek van den trein. De vorstelijke personen begaven zich naar een gewonen slaapwagen, waar zij zich onmiddellijk terugtrokken. De weinig belangstellenden ter zijde van. den ingang van het stationsgebouw, juichten het Prinselijk Paar hartelijk toe, toen het de hofauto verliet. Het perron was vóór het rij tuig, waar de hooge reizigers hadden plaats genomen door politie in burger afgezet. Van Berlijn zijn de Prinses en Prins in de Maybach naar Reckenwalde gereden, waar zij Zondagmorgen te ruim tien uur zijn aange komen. Prinses Armgard begroette Prinses Juliana en Prins Bernhard, die zij sedert de huwelijksplechtigheden niet meer had gezien, op hartelijke wijze. Van den Bergh's Fabrieken maken meer winst. Aan het jaarverslag van Van den Bergh's Fabrieken N.V. over het boekjaar 1936 ont leenen wij het volgende: Wij mogen tot onze tevredenheid vaststel len, dat de winsten in het afgeloopen jaar ten opzichte van die van het vorige jaar een rede lijke vermeerdering te zien geven. Voorgesteld wordt het saldo der winst- en verliesrekening, bedragende f 5.670.059 (v. j. f5.304.481), als volgt te verdeelen: 6 pet. (onv.) dividend op cum. pref. winstd. aandeelen „A" f960.000 (onv.), 6 pet. (onv.) dividend op cum- pref. winstd. aandeelen „B" f840.000 (onv.), 15 pet. (onv.) dividend op gewone aandeelen „A" f 1.500.000 (onv.), 8 pet. (V/z pet.) dividend op gewone aandeelen „B" f 1.680.000 (1.575.000), reserve diverse belangen f250.000 (500.000). Ter beschikking van commissarissen, ter na dere bestemming f217.374 (138.170). Krach tens deze bestemming komt van dit bedrag f 209.372 (175.167) aan gewone aandeelhouders „B" ten goede. Onverdeeld winstsaldo f 222.684 (196.311). DADER VAN STEEKPARTIJ GEVONDEN. De man, die Vrijdagavond in de Zwaanshals te Rotterdam bij een vechtpartij met een jongeman dezen met een mes had gestoken, is opgespoord. Het bleek te zijn de 40-jarige L. M. De man was zeer overstuur en is in zijn wo ning aan een verhoor onderworpen. Hij ver klaarde zich niets van de steekpartij te her inneren. Wel wist hij, dat hij gevochten had, maar dat hij een mes had gegrepen en daar mede den 20-jarigen van D. had gewond, wist hij niet meer. ïn den toestand van den gewonde is een aanmerkelijke verbetering ingetreden. CAFé „DE NIEUWE TEERSDIJK" TE WYCHEN AFGEBRAND Zaterdagavond te ruim tien uur werd ge meld, dat het bekende café-restaurant „De Nieuwe Teersdijk" nabij Wychen, eigendom van den heer F. Kellendonk, in brand stond. De brandweren van Wychen en Nijmegen rukten inmiddellijk uit, doch assistentie van de laatste werd niet noodig geacht. Daar het water over 200 meter moest worden opge pompt, duurde het geruim en tijd, voordat de Wychensche brandweer een begin kon maken met de bestrijding van het vuur. Dit had het achterhuis toen bijna geheel verteerd, en de vlammen lekten langs een dunnen brandmuur reeds door naar het voorhuis, waarvan de bovenverdieping weldra in lichter laaie stond. Eerst tegen middernacht was men het vuur meester. Toen bleek, dat het achtershuis, de schuur en de bovenverdieping van het café bijna geheel door de vlammen waren verwoest Li het café zelve, waar de meube len waren blijven staan, werd veel water schade aangericht. Eenige jaren geleden is aan denzelfden weg ,De Oude Teersdijk" afgebrand. De uitspan ning is toen herbouwd op eenigen afstand van de weg Nijmegen-Grave. De oorzaak van den brand is onbekend.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5